Идет загрузка документа (32 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Положения о Всеукраинском фестивале детского и юношеского творчества "Чистые росы"

Министерство образования и науки
Положение, Приказ от 09.08.2002 № 457
редакция действует с 26.06.2015

Про затвердження Положення про Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості "Чисті роси"

(заголовок у редакції наказу Міністерства
 освіти і науки України від 19.05.2015 р. N 540)

Наказ Міністерства освіти і науки України
від 9 серпня 2002 року N 457

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
29 серпня 2002 р. за N 713/7001

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказом Міністерства освіти і науки України
 від 19 травня 2015 року N 540

Відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України, що затверджене Указом Президента України від 7 червня 2000 року N 773/2000, та з метою відродження кращих традицій національної музично-хорової школи, розвитку аматорського українського дитячо-юнацького хорового виконавства НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості "Чисті роси", що додається.

(пункт 1 у редакції наказу Міністерства
 освіти і науки України від 19.05.2015 р. N 540)

2. Головному управлінню нормативного забезпечення та взаємодії з регіонами (Корнієнко Я. П.):

2.1. Здійснити організаційно-методичне забезпечення проведення протягом 2002/2003 і 2003/2004 навчальних років I Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" і I Всеукраїнського фестивалю хорового мистецтва "Співає юність України".

2.2. Провести у травні 2004 року завершальний етап I Всеукраїнського фестивалю дитячого хорового мистецтва "Співає юність України", у жовтні 2004 року - завершальний етап I Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості "Чисті роси".

3. Міністру освіти Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій:

3.1. Довести Положення про Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" і Положення про Всеукраїнський фестиваль хорового мистецтва "Співає юність України" до відома керівників загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів.

3.2. Здійснити організаційні заходи щодо проведення 1-го та 2-го етапів I Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" і I Всеукраїнського фестивалю хорового мистецтва "Співає юність України".

3.3. Забезпечити участь у завершальному етапі I Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" і I Всеукраїнського фестивалю хорового мистецтва "Співає юність України" переможців 2-го етапу.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Науменка Г. Г.

 

Т. в. о. Міністра 

А. М. Гуржій 

 

Положення
про Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості "Чисті роси"

I. Загальні положення

1. Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" (далі - Фестиваль) проводиться з метою виявлення та підтримки талановитих і обдарованих дітей та молоді у різних видах та жанрах мистецтва (театральний, цирковий, хореографічний, фольклорний, етнографічний, вокальний, хоровий, декоративно-ужитковий, образотворчий, інструментальної музики, кіно-, відеотворчості, телебачення, фотографії та комп'ютерної графіки, графіки, скульптури, архітектури, літературної та композиторської творчості, художні ремесла, тележурналістика та інші) та сприяння подальшому розвитку їх обдарувань, залучення до активної участі у мистецькому житті країни та формування творчої еліти України.

2. Завданнями Фестивалю є:

патріотичне виховання дітей та молоді засобами українського мистецтва;

виявлення і підтримка кращих дитячих та молодіжних творчих колективів, окремих виконавців;

пропагування, примноження та популяризація надбань національної культури українського народу, художніх засобів і можливостей мистецтва серед дітей та молоді;

удосконалення системи науково-методичного та організаційного керівництва процесом художньої творчості, залучення митців, професійних виконавських колективів до творчої співпраці з юними аматорами, надання їм фахової допомоги;

підвищення професійного та педагогічного рівня керівників дитячих і молодіжних творчих колективів;

узагальнення та поширення кращого досвіду роботи з дитячими та молодіжними творчими колективами та виконавцями, пошук нових форм і методів роботи з ними.

3. Загальне керівництво підготовкою та проведенням Фестивалю здійснює Міністерство освіти і науки України та Український державний центр позашкільної освіти.

4. Для організації та проведення Фестивалю створюється центральний організаційний комітет, до складу якого входять представники Українського державного центру позашкільної освіти, митці та фахівці у різних видах та жанрах мистецтва (за згодою). Центральний організаційний комітет установлює порядок відбору претендентів, умови та порядок проведення завершального етапу Фестивалю.

5. Склад центрального оргкомітету та журі затверджується наказом Міністерства освіти і науки України.

II. Порядок і строки проведення

1. Фестиваль проводиться поетапно протягом трьох років:

1-й етап - районний, районний в містах Києві та Севастополі, міський - проводиться протягом першого року;

2-й етап - в Автономній Республіці Крим, обласний, Київський та Севастопольський міські - проводиться протягом другого року;

3-й етап - Всеукраїнський, завершальний - проводиться протягом третього року.

Строк проведення завершального етапу та подання заявок на участь, умови фінансування визначаються Міністерством освіти і науки України.

2. Для проведення 1-го та 2-го етапів утворюються відповідні оргкомітети Фестивалю. Організація Фестивалю покладається на оргкомітет, який призначає:

робочу групу щодо технічного та фінансового забезпечення проведення Фестивалю;

журі, яке оцінює художній рівень за номінаціями, визначає переможців та присуджує нагороди.

3. Оргкомітети спільно з журі розробляють умови та порядок проведення 1-го і 2-го етапів Фестивалю.

Склад районного (міського) оргкомітету Фестивалю і журі затверджується районним (міським) структурним підрозділом з питань освіти і науки за поданням районного (міського) методичного кабінету.

Склад оргкомітету і журі Фестивалю в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затверджується відповідним органом управління освітою.

4. До участі в журі запрошуються професійні митці з усіх видів та жанрів мистецтва, що включені до конкурсних номінацій.

III. Учасники Фестивалю

1. До участі у Фестивалі запрошуються учні (вихованці) загальноосвітніх, професійно-технічних і позашкільних навчальних закладів.

Фестиваль проводиться за трьома віковими категоріями:

перша - 6 - 10 років;

друга - 11 - 14 років;

третя - 15 - 18 років.

2. Програма Фестивалю може включати конкурси з номінацій: художнє виконавство, хореографічне мистецтво, циркове мистецтво, літературна творчість, фото-, кіно-, відеотворчість, образотворче, декоративно-ужиткове мистецтво та художні ремесла, театральне мистецтво.

3. Програма завершального етапу Фестивалю передбачає:

урочисте відкриття і закриття Фестивалю;

конкурсні виступи за номінаціями;

нагородження лауреатів Фестивалю та заключний гала-концерт;

виставки творів образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва та художніх ремесел;

проведення творчих лабораторій, майстер-класів за участю учасників Фестивалю та майстрів мистецтв, мистецтвознавців за відповідними номінаціями;

прес-конференцію з проблем розвитку дитячо-юнацької художньої

творчості;

творчі зустрічі з діячами мистецтв і культури;

екскурсійну програму для учасників Фестивалю.

У рамках Фестивалю щорічно можуть проводитись заходи (фестивалі, конкурси тощо) з різних видів та жанрів мистецтва, умови участі в яких визначаються Міністерством освіти і науки України.

IV. Умови участі у конкурсних програмах Фестивалю

1. Номінація "Художнє виконавство"

До участі запрошуються колективи або окремі виконавці всіх видів вокального, інструментального, вокально-інструментального та хорового мистецтва.

Учасники представляють твори відповідно до стильових і жанрових особливостей творчих колективів чи солістів.

Тривалість виступів учасників - не більше чотирьох хвилин.

Фольклорні та етнографічні колективи презентують мистецтво окремого регіону, зберігають особливості народного одягу, діалект, виконавську манеру, інструментарій тощо.

Композитори представляють на розгляд журі не більше трьох творів у власному виконанні або в записі на електронному носії інформації із якісним звучанням.

Представлені твори можуть бути оформлені у друкованих примірниках.

Виступ фольклорних, етнографічних колективів та композиторів оцінюється журі за такими критеріями: творча індивідуальність, узгодженість тексту твору з мелодикою, реалізація художнього задуму, емоційність виконання, сценічна культура.

Інструменталісти (солісти, творчі колективи) представляють програму, що підкреслює виконавську специфіку і самобутність колективу.

Виступи інструменталістів (солістів, творчих колективів) оцінюються журі за такими критеріями: відповідність інтонаційним, стильовим, жанровим ознакам музичного твору, культура і виразність виконання, володіння комплексом навичок інструментальної гри, відчуття та розкриття характеру і змісту твору, сценічна культура.

Вокалісти (солісти, творчі колективи) виконують твори української та світової класики, сучасних авторів та інші твори. Вокалісти повинні виступати без використання фонограми ("живий" звук) або можуть використовувати для супроводу фонограму типу "мінус".

Виступи колективів оцінюються журі за такими критеріями: чистота інтонування, майстерне володіння навичками вокального мистецтва, якість супроводу, підбір репертуару відповідно до вікових та виконавських можливостей, емоційність виступу, культура виконавської майстерності, сценічна культура та естетика зовнішнього вигляду.

2. Номінація "Хореографічне мистецтво"

До участі запрошуються хореографічні колективи та окремі виконавці (класичного, народного, сучасного, бального та іншого танцю) всіх видів та жанрів хореографічного мистецтва.

Колективи та окремі виконавці класичного танцю представляють хореографічні постановки, номери класичної спадщини тощо.

Колективи народного танцю, солісти представляють танцювальний фольклор, сюжетні танці, стилізовані, академічні, певних регіонів тощо.

Колективи бального танцю, солісти представляють танцювальні номери на основі жанрів бальних танців (європейські, латиноамериканські, історико-побутові та інші).

Колективи та окремі виконавці сучасної хореографії представляють танцювальні номери, створені на основі будь-яких хореографічних напрямів, у тому числі спортивного.

Тривалість хореографічної постановки - не більше чотирьох хвилин.

Виступи оцінюються журі за такими критеріями: оригінальність постановки номера, дотримання жанрової танцювальної лексики, доцільність використання окремих технічних елементів в хореографічній постановці, виконавська та авторська майстерність, відповідність постановки віку виконавців, естетика та гармонія костюмів і реквізиту, майстерність використання предметів, артистизм виконання, якість музичного супроводу.

3. Номінація "Циркове мистецтво"

До участі запрошуються циркові колективи або окремі виконавці всіх видів та жанрів циркового мистецтва.

Колективи та окремі виконавці циркового мистецтва представляють номери та постановки всіх видів та жанрів циркового мистецтва.

Тривалість циркового номера - не більше чотирьох хвилин.

Циркові номери повинні демонструватись з дотриманням правил техніки безпеки.

Виступи учасників оцінюються за такими критеріями: рівень технічної та виконавської майстерності, творчий підхід до вибору конкурсного матеріалу, артистизм виконавців, сценічна культура та оригінальність номера, естетика та гармонія костюмів і реквізиту, відповідність репертуару віковим виконавським можливостям учасників, дотримання техніки безпеки.

4. Номінація "Літературна творчість"

До участі запрошуються виконавці всіх жанрів та видів літературної творчості.

Учасники-автори подають твори (проза, поезія тощо), виконані українською або іншою мовою у різних жанрах (оповідання, есе, вірші, байки, гуморески тощо), у двох примірниках та з рецензією провідного фахівця відповідного жанру мистецтва. У випадку, якщо текст написаний не українською мовою, обов'язково додається переклад.

Тривалість виступу - не більше чотирьох хвилин.

Виступи оцінюються журі за такими критеріями: власна творча неповторність, повнота розкриття теми твору та художніх образів, оригінальність образно-художнього мислення, творча фантазія, досконалість мови.

Учасники-читці виступають з літературними творами або їх уривками з різних жанрів літератури.

Тривалість виступу - не більше чотирьох хвилин.

Виступи оцінюються журі за такими критеріями: володіння основами художнього читання, дикція, розкриття головної думки і художніх образів твору, володіння увагою глядача, культура поведінки на сцені, естетика сценічного одягу та реквізиту.

5. Номінація "Фото-, кіно-, відеотворчість"

До участі запрошуються виконавці та колективи всіх видів та жанрів фото-, кіно-, відеотворчості.

Учасники-автори представляють роботи, виконані українською або іншою мовами у довільній формі, представлені на електронних носіях інформації у двох примірниках з рецензією провідного фахівця відповідного жанру мистецтва.

У випадку, якщо робота виконана не українською мовою, обов'язково додається переклад.

Тривалість презентації роботи - не більше чотирьох хвилин.

Учасники у фотоконкурсі представляють не більше п'яти робіт.

Роботи оцінюються журі за такими критеріями: власна творча неповторність, повнота розкриття теми твору, художніх образів, оригінальність образно-художнього мислення, творча фантазія, досконалість мови, застосування сучасних технологій.

6. Номінація "Образотворче, декоративно-ужиткове мистецтво та художні ремесла"

До участі запрошуються виконавці всіх видів та жанрів образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва та художніх ремесел.

Учасники-автори представляють вироби всіх видів та жанрів образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва та художніх ремесел.

Кількість виробів кожного з жанрів мистецтва або ремесла - три - п'ять виробів.

Журі оцінюють подані роботи за такими критеріями: художній рівень та індивідуальність виконання, відповідність народним традиціям, композиційна досконалість роботи, жанрові різновиди, відображення місцевого колориту, різноманіття індивідуальних творчих прийомів, якість оформлення робіт.

7. Номінація "Театральне мистецтво"

До участі запрошуються виконавці та колективи всіх жанрів та видів театрального мистецтва.

Учасники представляють фрагмент твору тривалістю не більше десяти хвилин.

Виступи колективів оцінюються журі за такими критеріями: художній рівень репертуару, режисерський задум і засоби його втілення, рівень виконавської майстерності, якість сценографії (декорації, світло, костюми, грим тощо), музичне та шумове оформлення, використання технічних засобів в умовах стаціонарної вистави, відповідність костюмів і реквізиту змісту твору, дикція, культура поведінки на сцені.

V. Визначення і нагородження переможців

Підсумки Фестивалю підводяться на кожному етапі.

Колективи, виконавці, які стали переможцями 2-го етапу, запрошуються для участі у заключному гала-концерті.

Учасники нагороджуються відповідними дипломами.

 

Директор департаменту
професійно-технічної освіти

В. В. Супрун

(Положення у редакції наказу Міністерства
 освіти і науки України від 19.05.2015 р. N 540)

Опрос