ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
25 вересня 2000 року N 226
(у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України
від 09 червня 2017 року N 626)
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 жовтня 2000 р. за N 698/4919
ІНСТРУКЦІЯ
щодо вилучення органів людини в донора-трупа
Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Міністерства охорони здоров'я України
від 3 липня 2001 року N 257,
від 18 травня 2013 року N 401,
від 9 червня 2017 року N 626
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція регламентує роботу, пов'язану з вилученням органів у донора-трупа в державних та комунальних закладах охорони здоров'я і державних наукових установах, які мають право провадити діяльність, пов'язану з трансплантацією (далі - Заклад), та внесені до Переліку державних та комунальних закладів охорони здоров'я і державних наукових установ, які мають право провадити діяльність, пов'язану з трансплантацією органів та інших анатомічних матеріалів людині, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2000 року N 695 (далі - Перелік), та процес взаємодії представників Закладів, в яких проводиться вилучення у донора-трупа органів для трансплантації, і бригади вилучення донорських органів.
2. Вилучення органів, призначених для трансплантації, у донора-трупа можливе лише після констатації смерті мозку та визнання людини померлою з додержанням вимог Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині", Основ законодавства України про охорону здоров'я та інших прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів України у сфері трансплантації.
3. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
бригада вилучення донорських органів - група фахівців, яка створюється відповідно до наказу керівника Закладу, на підставі Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" та постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2000 року N 695 "Деякі питання реалізації Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" з метою взяття, зберігання та перевезення органів донора-трупа для наступної трансплантації;
Інші терміни, що використовуються в цій Інструкції, наводяться в значеннях, визначених в Законі України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині", Основах законодавства України про охорону здоров'я.
II. Склад та основні завдання бригади вилучення донорських органів
1. Бригада вилучення донорських органів зобов'язана дотримуватись вимог положень Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" та цієї Інструкції.
4. У разі якщо вилучення донорських органів відбувається на базі вилучення органів не за місцем пересадки, донорські органи доставляються спеціалістами бригади вилучення донорських органів у Заклад, де буде здійснена їх пересадка реципієнту/реципієнтам. Транспортування органів відбувається відповідно до Порядку перевезення анатомічних матеріалів людини в межах України та вивезення їх за межі України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04 травня 2000 року N 96, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2000 року за N 682/4903, та Умов забезпечення збереження анатомічних матеріалів під час їх перевезення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25 вересня 2000 року N 226, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2000 року за N 703/4924.
6. Про вилучення органів у донора-трупа протягом двадцяти чотирьох годин повідомляється місцева прокуратура згідно з вимогами статті 16 Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині".
7. Вилучення донорських органів оформлюється актом про вилучення органів у донора-трупа для трансплантації за формою 033/о "Акт про вилучення органів і тканин у донора-трупа для трансплантації", затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26 липня 1999 року N 184, та записом в історії хвороби померлого.
III. Обов'язки керівника бази вилучення органів
1. Керівники баз вилучення органів виконують свої обов'язки відповідно до Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" та цієї Інструкції.
2. Керівник бази вилучення органів:
3) забезпечує госпітальну трансплант-координацію, а саме:
виявлення потенційних донорів-трупів;
кондиціонування потенційного донора-трупа до прибуття бригади/бригад вилучення донорських органів;
IV. Основні завдання особи, відповідальної за госпітальну трансплант-координацію
координує роботу бази вилучення органів та бригади/бригад вилучення донорських органів;
виявляє потенційного донора-трупа, яким є пацієнт з тяжким ураженням головного мозку і встановленим клінічним діагнозом, рівень свідомості якого за шкалою ком Глазго дорівнює 3 балам. У разі відповідності зазначеним вимогам - забезпечує невідкладну діагностику смерті мозку, оформлення відповідної медичної документації в порядку, передбаченому наказом МОЗ України від 23 вересня 2013 року N 821 "Про встановлення діагностичних критеріїв смерті мозку та процедури констатації моменту смерті людини", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 жовтня 2013 року за N 1757/24289, та обов'язкове негайне інформування найближчого Закладу та Координаційного центру трансплантації органів, тканин та клітин;
Додаток
до Інструкції щодо вилучення органів людини в донора-трупа
(розділ IV)
ЗГОДА
на вилучення органів
(Інструкція із змінами, внесеними згідно з наказами
Міністерства охорони здоров'я України від 03.07.2001 р. N 257,
від 18.05.2013 р. N 401,
у редакції наказу Міністерства охорони
здоров'я України від 09.06.2017 р. N 626)