Идет загрузка документа (140 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в приказ Минобразования Украины от 05.01.95 г. N 8 "Об утверждении Типовых учебных планов и программ подготовки и повышения квалификации водителей транспортных средств"

Минобразования
Программа, План, Приказ от 29.07.1996 № 254
Утратил силу

Про внесення змін та доповнень до наказу Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8 "Про затвердження Типових навчальних планів і програм підготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів"

Наказ Міністерства освіти України
від 29 липня 1996 року N 254

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 грудня 1996 р. за N 720/1745

Наказ втратив чинність
(у зв'язку з втратою чинності
наказом Міністерства освіти України
 від 5 січня 1995 року N 8
згідно з
 наказом Міністерства освіти і науки України
 від 18 серпня 2014 року N 942)

Відповідно до Закону України "Про дорожній рух", Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв трансп°ортних засобів, затвердженого наказом Міносвіти України від 25.01.94 р. N 22, міжнародних вимог, визначених директивою Ради Європейського Економічного Співтовариства від 29.07.91 р., та з метою забезпечення єдиних різнорівневих вимог під час підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" на території України НАКАЗУЮ:

1. Пункт 1 наказу Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8 "Про затвердження Типових навчальних планів і програм підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів" доповнити абзацом сьомим такого змісту: "Типові навчальний план і програми підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання (додаються)".

У абзаці шостому пункту 1 слово "(додаються)" вилучити.

2. Установити, що:

2.1. Типові навчальний план і програми підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання) вводяться в дію з 1-го січня 1997 року.

2.2. Видання, затверджених цим наказом Типових навчального плану і програм підготовки водіїв транспортних засобів категорії "В" (за скороченими термінами навчання), може здійснюватися лише за погодженням з Міністерством освіти України.

3. Керівникам професійно-технічних закладів освіти, що здійснюють підготовку водіїв транспортних засобів, незалежно від форм власності та господарювання, забезпечити у змісті навчально-виховного процесу та термінах навчання дотримання вимог Типового навчального плану і програм підготовки водіїв категорії "В" (за скороченими термінами навчання).

Навчання в групах, що розпочали заняття до введення в дію зазначеної типової програмної документації, завершується за раніше діючими навчальними планами і програмами.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Головного управління професійно-технічної освіти Сімака А. Д. 

 

 

Перший заступник Міністра

В. О. Зайчук 

 

 

 

 

 
 
 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства освіти України
від 29 липня 1996 р. N 254

 

 

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 грудня 1996 р. за N 720/1745  

Типові
навчальний план і програми підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання)

Пояснювальна записка

Типові навчальний план і програми підготовки водіїв категорії "В", що пропонуються є доповненням до навчальних планів і програм, затверджених наказом Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8, і відповідно до вимог Віденської конвенції про дорожній рух та Директиви Ради Європейського Економічного Співтовариства про мінімальні вимоги щодо видачі та дійсності прав водія можуть застосовуватися для підготовки водіїв зазначеної категорії, які не використовують свої водійські права в професійних цілях.

Вони розроблені відповідно до Законів України "Про освіту", "Про дорожній рух" з урахуванням вимог "Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів" .

Типові навчальний план і програми затверджені Міністерством освіти України, погоджені з Міністерством внутрішніх справ і є документами, що визначають необхідний зміст навчання у навчальних закладах України всіх типів, незалежно від їх статусу і підпорядкованості.

Навчальні заклади, що здійснюють підготовку зазначених водіїв транспортних засобів, на основі типового навчального плану і програм розробляють робочі навчальні плани і програми, що забезпечують у змісті навчально-виховному процесі та термінах навчання дотримання вимог Типового навчального плану і програм.

3 метою розширення та зміцнення знань, умінь і навичок учнів, врахування досягнень науки, техніки, регіональних та інших особливостей у процесі розробки своїх навчальних планів і програм навчально-виховні заклади можуть доповнювати зазначені в типовому навчальному плані обов'язкові перелік предметів і кількість годин, змінювати кількість годин або послідовність тем при умові повного виконання їх за змістом.

Під час планування навчально-виховного процесу розподіл змісту всіх предметів на годинну сітку (в тижнях) і розміщення тем кожного предмета повинно здійснюватися таким чином, щоб були дотримані етапність і послідовність під час їх вивчення. При цьому необхідно витримати сумарне тижневе навчальне навантаження у відповідності з вимогами нормативних і навчально-методичних документів з професійного навчання.

У робочих навчальних планах і програмах навчальні заклади можуть передбачати три варіанти тематичного плану і програми предмета "Водіння автомобіля":

варіант N 1 - для осіб, які не мають початкових навичок водіння автомобіля, - в повному обсязі, передбаченому типовими навчальним планом і програмами;

варіант N 2 - для осіб, які мають початкові навички водіння автомобіля - за скороченою програмою в обсязі 23 години (в тому числі 1 година контрольного заняття);

варіант N 3 - для осіб, які не оволоділи навичками водіння автомобіля по варіанту N 1, - за програмою збільшеного обсягу на 5 і більше годин (за погодженням із слухачем).

Тривалість навчальної години з теоретичних і лабораторно-практичних занять становить 45 хвилин, а водіння автомобіля - 60 хвилин, враховуючи час на зміну учнів, підведення підсумків занять і заповнення документів.

Теоретичні заняття з предмета "Будова й експлуатація автомобіля" та теоретичні і лабораторно-практичні заняття з предметів "Правила дорожнього руху" і "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху" проводяться викладачем.

Теоретичні і лабораторно-практичні заняття з розділу "Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху" предмета "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху" проводяться викладачем, який має медичну освіту.

Лабораторно-практичні заняття з будови і технічного обслуговування автомобіля проводяться з навчальною групою викладачем спільно з майстром виробничого навчання.

За період навчання учні повинні вивчити будову і технічне обслуговування не менше однієї марки легкового автомобіля.

Лабораторно-практичні заняття з будови і технічного обслуговування автомобіля можуть проводитися в гаражах навчальних закладів, що додатково обладнані навчальними місцями, та з використанням навчальних автомобілів.

Практичне навчання водіння автомобіля проводиться в сітці навчального часу без відриву учнів від інших занять у дні та години, передбачені розкладом. Допускається також навчання учнів водіння автомобіля поза сіткою навчального часу.

Практичне навчання водіння автомобіля, роботи, пов'язані із щоденним технічним обслуговуванням транспортного засобу, здійснюється під керівництвом майстра виробничого навчання водіння індивідуально з кожним учнем. Як правило, протягом дня з одним учнем дозволяється відпрацьовувати вправи на автотренажері - не більше однієї години, навчальному автомобілі - не більше двох годин.

Під час виконання вправ з водіння автомобіля учень повинен за годину навчання проїжджати близько 20 км шляху. Для цього навчально-виховний заклад встановлює на кожну вправу, з урахуванням конкретних дорожніх умов, відповідний кілометраж пробігу автомобіля, з метою повного виконання програм визначає навчальні маршрути і погоджує їх з органами Державтоінспекції МВС України за місцем їх знаходження.

Контрольні перевірки з водіння здійснюються особою, призначеною наказом керівника навчального закладу.

3 метою забезпечення високої якості навчання під час підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" та повного виконання навчального плану і програми пропонується широко використовувати прогресивні форми організації навчально-виховного процесу, сучасні засоби навчання.

Відгуки та побажання щодо удосконалення навчального плану і програм, пропозиції з розробки та втілення засобів навчання, необхідних для комплексного забезпечення навчального процесу та сприяння підвищенню якості навчання і виховання учнів, просимо надсилати за адресою: 252135, м. Київ N 135, проспект Перемоги, 10 Міністерство освіти України Головне управління професійно-технічної освіти

Кваліфікаційні вимоги

Водій автотранспортних засобів категорії "В" повинен вміти:

- керувати легковими автомобілями, що відносяться до транспортних засобів категорії "В" за різних дорожніх умов;

- виконувати Правила дорожнього руху, впевнено діяти за складних дорожніх обставин і не допускати дорожньо-транспортних пригод;

- буксирувати причіп дозволеною максимальною масою до 750 кілограмів;

- заправляти автомобіль паливно-мастильними матеріалами та охолоджувальною рідиною;

- перевіряти технічний стан автомобіля перед виїздом на лінію, забезпечувати технічний стан і обладнання транспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища;

- подавати першу допомогу потерпілим при дорожньо-транспортних пригодах.

Водій автотранспортних засобів категорії "В" повинен знати:

- призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, механізмів і приладів легкового автомобіля та правила технічної експлуатації (для водія);

- Закон України "Про дорожній рух", Правила дорожнього руху, основи керування автомобілем і безпеку руху, причини дорожньо-транспортних пригод і способи їх попередження;

- вплив природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інш.) на безпеку руху та способи запобігання дорожньо-транспортним пригодам;

- правила подання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод;

- правила безпеки праці під час технічного обслуговування автомобіля та користування експлуатаційними матеріалами (бензин, електроліт, охолоджувальні рідини, масла та інш.);

- правові основи і відповідальність за порушення Правил дорожнього руху, порядку і правил експлуатації автомобіля та завдання шкоди навколишньому середовищу.

Типовий навчальний план підготовки осіб на право керування автотранспортними засобами категорії "В"

  Предмети

Кількість годин

Теорет.

Лаборатор. практич.

Практ. водіння

Всього

Будова й експлуатація автомобіля Правила дорожньо го руху
Основи керування ав томобілем і безпека дорожнього руху

27
88
26

9
 22
10

-
-

36
 110
36

Водіння автомобіля

-

-

30

30

Консультації
Іспити в навчально му закладі

4
 6

-
-

-
-

4
6

Іспити в РЕП ДАІ

6

-

-

6

Всього

157

41

ЗО

228

Примітка: У навчальному закладі проводяться іспити з предметів:

                    - "Будова й експлуатація автомобіля";

                    - "Правила дорожнього руху" та "Основи керування автомобілем і                               безпека дорожнього руху"; 

                    - "Водіння автомобіля"
 

Типові тематичний план і програма предмета "Будова і експлуатація автомобіля"

Тематичний план

  N теми

Назва

Кількість годин

теоретичних

лаборат. практичн.

всього

 

Розділ I. Загальні положення

 

 

 

1.

Вступ. Загальна будова автомобіля

1

-

1

2.

Система технічного обслуговування і ремонту автомобілів. Діагностика технічного стану

1

-

1

3.

Безпека, праці при технічному обслуговуванні, ремонті автомобілів та проведенні лабораторно-практичних занять

1

-

1

4.

Щоденне технічне обслуговування автомобіля

1

1

2

 

Розділ II. Двигун

 

 

 

5.

Загальна будова і робочий процес двигуна. Кривошипношатунний і газорозподільний механізми

2

-

2

6.

Системи охолодження і змащення двигуна

1

-

1

7.

Системи живлення двигунів

2

-

2

8.

Технічне обслуговування механізмів і систем двигуна.

1

2

3

 

Розділ III. Електрообладнання автомобіля і причепа.

 

 

 

9.

Джерела електричної енергії

1

-

1

10.

Система запалювання

1

-

1

11.
 

Прилади пуску двигуна. Контрольно-вимірювальні прилади.
Система освітлення і сигналізації

 
1

 
-

 
1

12.

Технічне обслуговування електрообладнання автомобіля і причепа

1

2

3

 

Розділ IV. Силова передача автомобіля

 

 

 

13.
 

Загальна схема силової передачі. Зчеплення. Коробка передач. Карданна передача.
Ведучі осі

 
2

 
-

 
2

14.

Технічне обслуговування силової передачі

1

1

2

 

Розділ V. Ходова частина

 

 

 

15.

Ходова частина автомобіля і причепа

1

-

1

16.

Технічне обслуговування ходової частини автомобіля і причепа

1

1

2

 

Розділ VI. Механізми керування

 

 

 

17.

Рульове керування

1

-

1

18.

Гальмова система

1

-

1

19.

Технічне обслуговування механізмів керування

1

2

3

 

Розділ VII. Кузов. Додаткове обладнання. Причепи

 

 

 

20.
 

Кузов. Додаткове обладнання.
Причепи

 
1

 
-

 
1

21.

Технічне обслуговування кузова, додаткового обладнання, причепів

1

-

1

 

Розділ VIII. Експлуатація автомобіля

 

 

 

22.

Підготовка до виїзду на лінію. Перевезення людей та вантажу

1

-

1

23.

Електро- і пожежна безпека

1

-

1

24.

Охорона навколишнього середовища

1

-

1

 

Всього

27

9

36

Програма

Розділ I. Загальні положення

Тема 1. Вступ. Загальна будова автомобіля

Значення і перспективи розвитку автомобільного транспорту.

Загальна будова автомобіля. Класифікація автомобільного рухомого складу. Призначення, розміщення та взаємодія основних груп механізмів і систем автомобіля. Основні технічні характеристики автомобілів, що вивчаються: тип двигуна, його потужність, число місць, швидкість, колісна формула.

Переваги і недоліки автомобілів з дизельними двигунами в порівнянні з карбюраторними двигунами.

Тема 2. Система технічного обслуговування і ремонту
автомобілів. Діагностика технічного стану

Основні поняття надійності автомобіля та її показники.

Види і періодичність технічного обслуговування. Види і методи проведення ремонту автомобілів.

Обладнання для технічного обслуговування.

Значення своєчасного та якісного проведення технічного обслуговування і ремонту автомобілів для збільшення терміну їх експлуатації та забезпечення безпеки дорожнього руху.

Поняття про діагностику технічного стану автомобіля. Види діагностики автомобілів. Обладнання для проведення діагностики технічного стану автомобілів.

Тема 3. Безпека праці під час технічного обслуговування, ремонту
автомобілів та проведенні лабораторно-практичних занять.

Правила безпеки праці під час проведення технічного обслуговування і ремонту.

Правила безпеки праці під час виконання акумуляторних, зварювальних, вулканізаційних, шиномонтажних та фарбувальних робіт, а також робіт з обслуговування системи живлення двигуна.

Організація проведення лабораторно-практичних занять.

Комплекти інструменту і обладнання, що використовуються під час проведення занять. Правила користування. Спецодяг. Інструктаж з безпеки праці, пожежної безпеки під час проведення занять.

Тема 4. Щоденне технічне обслуговування автомобіля

Роботи, що виконуються під час щоденного обслуговування перед виїздом, а також після заїзду в гараж чи на місце стоянки.

Лабораторно-практичні заняття

Контроль технічного стану автомобіля перед виїздом.

Перевірка рівня охолоджувальної рідини в системі охолодження, масла в піддоні картера. Перевірка справності системи живлення і запалювання, приладів освітлення, контролю і сигналізації, ходової частини, гальмової системи і рульового керування. Перевірка наявності інструменту та додаткового обладнання.

Перевірка роботи двигуна, інших механізмів і систем автомобіля.

Проведення прибирально-миючих робіт після повернення автомобіля в гараж.

Розділ II. Двигун

Тема 5. Загальна будова і робочий процес двигуна.
Кривошипно-шатунний і газорозподільний механізми

Призначення і класифікація автомобільних двигунів. Схема одноциліндрового чотиритактного двигуна. Поняття про мертві точки, об'єм камери згоряння, робочий і повний об'єм циліндра, ступінь стиснення, літраж. Робочий цикл двигуна.

Поняття про нерівномірність роботи одноциліндрового двигуна. Призначення маховика. Схема багатоциліндрового двигуна. Переваги багатоциліндрового двигуна, кріплення його на автомобілі.

Коротка технічна характеристика двигунів.

Призначення, загальна будова і принцип дії кривошипно-шатунного механізму.

Призначення, загальна будова і принцип дії газорозподільного механізму. Співвідношення частоти обертання колінчастого і газорозподільного валів.

Тепловий зазор у газорозподільному механізмі.

Загальні поняття про фази газорозподілу та перекриття клапанів.

Порядок роботи циліндрів двигуна.

Тема 6. Система охолодження і змащення двигуна

Загальні поняття про тепловий баланс двигуна та вплив перегріву або переохолодження на роботу двигуна.

Призначення, види систем охолодження двигунів, їх загальна будова і принцип дії.

Загальна будова вузлів системи рідинного охолодження. Охолоджувальні рідини.

Загальна будова вузлів повітряного охолодження.

Тертя, його вплив на роботу деталей.

Призначення системи змащення двигуна. Наслідки роботи двигуна при недостатньому чи надмірному змащенні. Способи подачі масла до поверхонь тертя деталей. Очистка і охолодження масла.

Призначення, розміщення і загальна будова вузлів системи змащення. Загальна схема системи змащення. Контроль за тиском масла в системі. Вентиляція картера.

Масла для змащення двигунів, їх марки.

Тема 7. Система живлення двигунів

Паливо для карбюраторних двигунів. Марки бензинів. Пальні суміші, поняття про детонацію пальної суміші. Вплив детонації на роботу двигуна.

Призначення і загальна будова системи живлення карбюраторного двигуна.

Найпростіший карбюратор. Його схема і принцип дії. Режими роботи двигуна. Вимоги до складу пальної суміші для роботи двигуна на різних режимах.

Удосконалення найпростішого карбюратора при допомозі системи запуску двигуна, системи холостого ходу, головної дозуючої системи, економайзера і насоса прискорювача.

Карбюратори, їх загальна будова. Особливості будови двокамерних карбюраторів. Контроль за рівнем палива у поплавцевій камері і пристрої для його регулювання. Деталі привода керування карбюратором.

Загальна будова паливного бака, насоса, фільтрів та принцип їх дії. Паливопроводи. Повітряні фільтри, їх види, будова і принцип дії. Впускні та випускні трубопроводи. Глушник. Способи підігрівання пальної суміші та його вплив на роботу двигуна.

Особливості будови і принцип дії системи живлення дизельного двигуна та газобалонних установок.

Тема 8. Технічне обслуговування механізмів і систем двигуна

Основні несправності кривошипно-шатунного і газорозподільного механізмів. Ознаки, причини й наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення.

Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування кривошипно-шатунного і газорозподільного механізмів, періодичність і послідовність їх виконання. Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування механізмів двигуна.

Основні несправності системи охолодження і змащення. Ознаки, причини і наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення.

Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування системи охолодження і змащення, періодичність і послідовність їх виконання.

Основні несправності вузлів системи живлення двигунів. Ознаки, причини і наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення. Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування системи живлення двигуна, періодичність і послідовність їх виконання.

Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування системи охолодження, змащення та живлення.

Безпека праці під час виконання робіт з технічного обслуговування механізмів і систем двигуна.

Лабораторно-практичні заняття

Перевірка кріплення двигуна. Підготовка до запуску, запуск, прогрівання. Діагностика двигуна.

Перевірка герметичності з'єднань вузлів і трубопроводів системи охолодження. Доливання та заміна охолоджувальної рідини. Перевірка і регулювання натягу паса привода рідинного насоса і вентилятора.

Перевірка герметичності системи змащення. Перевірка рівня і якості масла в двигуні.

Перевірка герметичності з'єднань вузлів системи живлення, підтягування кріплень. Промивання карбюратора з його частковим розбиранням, продування жиклерів і каналів.

Перевірка роботи паливопідкачуючого насоса.

Заміна фільтруючого елемента повітряного фільтра.

Перевірка роботи, регулювання і змащення привода дросельної і повітряної заслінок.

Під час виконання робіт навчитися використовувати приладдя, пристрої та інструмент.

Розділ III. Електрообладнання автомобіля і причепа

Тема 9. Джерела електричної енергії

Призначення і загальна будова акумуляторної батареї. Електроліт і його властивості. Перевірка рівня і густини електроліту. Доливання електроліту до потрібного рівня. Коригування густини електроліту. Безпека праці під час роботи з електролітом. Зарядка акумуляторної батареї. Перевірка ступеня її зарядженості. Вимикач маси батареї.

Призначення, загальна будова і принцип дії генератора змінного струму.

Призначення, загальна будова і принцип дії реле-регулятора.

Тема 10. Система запалювання

Призначення і загальна будова батарейної системи запалювання. Принцип дії батарейної системи запалювання.

Котушка запалювання. Додатковий опір. Переривник-розподільник. Конденсатор. Свічки запалювання. Проводи високої й низької напруги. Пристрої для заглушування перешкод прийому радіотелевізійних передач, які виникають під час роботи електроприладів.

Випередження запалювання. Вплив кута випередження запалювання на потужність, економічність і тепловий режим роботи двигуна. Регулювання кута випередження запалювання. Регулятори випередження запалювання. Октан-коректор.

Недоліки батарейної системи запалювання.

Контактно-транзисторна і безконтактно-транзисторна системи запалювання, їх переваги та особливості конструкції.

Установлення запалювання на двигуні автомобіля.

Тема 11. Прилади запуску двигуна. Контрольно-вимірювальні
прилади. Система освітлення і сигналізації

Призначення і загальна будова стартера. Дистанційна система керування стартером. Реле включення стартера. Правила користування стартером.

Призначення і загальна будова контрольно-вимірювальних приладів. Контрольні лампи.

Призначення і загальна будова електричних двигунів опалювання кузова, вентиляції, склоочисників.

Призначення, розташування і будова фар, габаритних ліхтарів, ламп освітлення, щитка контрольних приладів, попереджувальних сигналів, штепсельних розеток.

Будова і принцип дії реле покажчика поворотів, аварійної світлової сигналізації, стоп-сигналів, звукового сигналу та його реле. Запобіжники, їх призначення, загальна будова.

Включення приладів освітлення і сигналізації в електричне коло. Схема електрообладнання автомобіля. Електричні проводи, їх кріплення, маркіровка, колір проводів.

Тема 12. Технічне обслуговування електрообладнання
автомобіля і причепа

Несправності акумуляторної батареї і генераторної установки. Ознаки, причини, способи їх виявлення та усунення.

Несправності приладів системи запалювання. Запуску двигуна, освітлення, сигналізації та контрольно-вимірювальних приладів. Ознаки, причини, способи їх виявлення та усунення.

Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування електрообладнання. Періодичність і послідовність їх виконання.

Інструмент і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування електрообладнання автомобіля і причепа.

Безпека праці і пожежна безпека під час виконання робіт.

Лабораторно-практичні заняття

Перевірка стану та ступеня зарядженості акумуляторної батареї, густини електроліту та його рівня. Очищення клем і поверхні акумуляторної батареї. Кріплення акумуляторної батареї на автомобілі.

Перевірка стану та кріплення генератора і реле-регулятора на автомобілі. Регулювання натягу паса привода генератора.

Перевірка стану і кріплення приладів системи запалювання, наявності струму низької та високої напруги на приладах системи запалювання. Знаходження несправної свічки запалювання. Перевірка, очищення і регулювання зазору між електродами свічки запалювання. Установлення свічки запалювання на місце.

Перевірка стану і роботи переривника - розподільника системи запалювання. Його кріплення. Перевірка, зачищення та регулювання зазору між контактами переривника. Змащування його деталей.

Перевірка стану та дії котушки запалювання, додаткового опору, конденсатора, замка запалювання та контактно-транзисторних і транзисторних блоків.

Перевірка стану та дії стартера, звукового сигналу, контрольно-вимірювальних приладів, їх датчиків, приладів системи освітлення та сигналізації. Регулювання світла фар. Заміна ламп.

Перевірка системи електрообладнання на обрив і замикання проводів. Зачистка, зрощування та кріплення кінців проводів. Заміна плавких запобіжників.

Розділ IV. Силова передача автомобіля

Тема 13. Загальна схема силової передачі. Зчеплення,
коробка передач, карданна передача, ведучі осі

Призначення силової передачі. Схема силової передачі з різним розташуванням двигуна і ведучих коліс.

Призначення, загальна будова і принцип дії механізму зчеплення та його привода.

Призначення і загальна будова коробки передач. Призначення і принцип дії синхронізаторів, механізму переключання передач. Змащування деталей коробки передач.

Призначення, загальна будова і принцип дії карданної та головної передач, диференціалу. Півосі. Змащування деталей карданної та головної передач, диференціала, півосей.

Тема 14. Технічне обслуговування силової передачі

Основні несправності агрегатів силової передачі, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.

Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування агрегатів силової передачі, їх періодичність.

Обладнання, пристрої, інструмент, що застосовується під час технічного обслуговування силової передачі.

Безпека праці під час виконання робіт.

Лабораторно-практичні заняття

Перевірка стану й дії механізму зчеплення.

Перевірка дії та кріплення коробки передач. Перевірка рівня масла.

Перевірка стану та дії карданної передачі, головної передачі, півосей.

Розділ V. Ходова частина

Тема 15. Ходова частина автомобіля і причепа

Загальна будова ходової частини автомобіля і причепа. Особливості будови несучого кузова автомобіля.

Будова ведучих і керованих мостів. Комбіновані мости. Стабілізація керованих коліс. Кути установки керованих коліс. Вплив розвалу і збіжності коліс на безпеку дорожнього руху та термін експлуатації шин.

Підвіска. Призначення і типи підвісок. Ресори. Амортизатори. Будова незалежної підвіски. Передні і задні маточини коліс. Призначення і типи коліс. Кріплення коліс на маточині.

Пневматична шина. Призначення і загальна будова покришки, камери. Типи шин. Особливості будови безкамерних шин. Розміри і позначення шин. Норми тиску повітря в шинах.

Тема 16. Технічне обслуговування ходової
частини автомобіля і причепа

Основні несправності ходової частини автомобіля і причепа, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи виявлення та усунення.

Перевірка і регулювання підшипників маточин коліс. Перевірка та обслуговування ресор, амортизаторів, коліс та шин. Правила демонтажу, монтажу та накачування шин. Балансування коліс. Схеми переставляння шин. Вплив величини тиску і балансування на термін експлуатації шин.

Періодичність і послідовність виконання робіт.

Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування ходової частини.

Безпека праці під час виконання робіт.

Лабораторно-практичні заняття

Перевірка стану кріплення коліс, амортизаторів, переднього і заднього мостів. Перевірка люфта в підшипниках маточин коліс.

Перевірка стану обода, покришки, камери. Знаходження місця проколу камери.

Розділ VI. Механізми керування

Тема 17. Рульове керування

Призначення, загальна будова і розміщення рульового керування. Схема повороту автомобіля. Класифікація рульового керування за принципом дії, типом рульового механізму і рульового привода.

Рульовий механізм, його призначення, тип, передавальне число. Будова і принцип дії рульового механізму.

Рульова трапеція. Будова і принцип дії рульового привода.

Тема 18. Гальмова система

Призначення, типи, загальна будова, розміщення і принцип дії гальмової системи.

Гальмові механізми. Будова та принцип дії головного і робочого гальмових циліндрів, гідровакуумного підсилювача і розподільника привода гальм, регулятора тиску гальмової рідини.

Рідини, що використовуються в роботі гідравлічного привода гальм, їх властивості, марки та особливості застосування. Видалення повітря з гідравлічного привода гальмової системи.

Регулювання вільного ходу педалі гальм.

Стоянкові гальма. Призначення, будова і принцип дії. Регулювання стоянкових гальм.

Тема 19. Технічне обслуговування механізмів керування

Вплив технічного стану рульового керування на безпеку дорожнього руху.

Основні несправності рульового керування, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.

Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування рульового керування. Періодичність і послідовність їх виконання. Діагностичне обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування рульового керування.

Вплив технічного стану гальм автомобіля на безпеку дорожнього руху.

Основні несправності гальм автомобіля, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.

Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування гальм. Періодичність і послідовність їх виконання. Діагностичне обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування.

Безпека праці під час виконання робіт.

Лабораторно-практичні заняття

Перевірка кріплення рульового механізму, рульових тяг, пальців та інших деталей рульового привода.

Перевірка кріплення деталей гальмової системи. Перевірка герметичності гідравлічного привода. Перевірка рівня рідини. Доливання рідини.

Перевірка стану деталей стоянкового гальма.

Безпека праці під час виконання робіт.

Розділ VII. Кузов. Додаткове обладнання. Причепи

Тема 20. Кузов. Додаткове обладнання. Причепи

Кузов легкового автомобіля. Додаткове обладнання. Причепи. Класифікація причепів. Загальна будова одновісних причепів.

Тема 21. Технічне обслуговування кузова та
додаткового обладнання, причепів

Основні несправності кузова та додаткового обладнання і причепів, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.

Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування кузова, додаткового обладнання, причепів. Періодичність і послідовність їх виконання.

Обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування.

Безпека праці під час виконання робіт.

Розділ VIII. Експлуатація автомобіля

Тема 22. Підготовка до виїзду. Перевезення людей та вантажу.

Перевірка технічного стану та укомплектованості автомобіля. Перевірка наявності охолоджувальної рідини, масла в піддоні картера. Заправка автомобіля паливом.

Умови, які забезпечують безпечне перевезення людей, вантажу та роль водія у їх виконанні.

Культура поведінки водія на лінії. Ставлення водія до інших учасників дорожнього руху, працівників ДАІ.

Тема 23. Електро- і пожежна безпека

Дія електричного струму на організм людини. Способи і технічні засоби захисту від ураження електричним струмом. Захист від небезпечної дії статичної електрики.

Безпека праці під час використання ручного електричного інструменту і переносних світильників.

Причини виникнення пожеж на автомобілях. Правила пожежної безпеки на платних стоянках, в гаражах та майстернях, на автозаправочних станціях, на окремих автомобілях.

Технічні та підручні засоби гасіння пожеж.

Дії водія під час пожежі на місцях стоянки та на лінії.

Тема 24. Охорона навколишнього середовища

Єдність, цілісність і відносна рівновага стану біосфери як основна умова життя на Землі. Значення природи, раціонального використання її ресурсів для життя і діяльності людства й наступних поколінь. Необхідність охорони навколишнього середовища. Основні заходи зниження негативного впливу автомобілів на навколишнє середовище. Зниження токсичності й димності відпрацьованих газів. Збирання відпрацьованих мастил і масел.

Відповідальність за забруднення навколишнього середовища.

Типові тематичний план і програма предмета "Правила дорожнього руху" Тематичний план

N теми

Назва

Кількість годин

теоретичних

лабораторно-практичних

всього

 

Розділ I. Загальні положення, терміни та визначення, обов'яз ки і права учасників дорожнього руху

 

 

 

1.

Загальні положення, терміни та визначення

3

-

3

2.

Обов'язки і права водіїв транспортних засобів, пішоходів і пасажирів

4

-

4

3.

Вимоги до водіїв мопедів, вело сипедів, осіб, які керують гужовим транспортом і погоничів тварин

1

-

1

 

Розділ II. Регулювання дорожнього руху

 

 

 

4.

Дорожні знаки та їх характеристика

18

-

18

5.

Дорожня розмітка, її характеристика

2

-

2

6.

Дорожнє обладнання та його характеристика

2

-

2

7.

Регулювання дорожнього руху за допомогою світлофорів і сигналів регулювальника

4

-

4

 

Лабораторно-практичні заняття (теми 1 - 7)

-

6

6

 

Розділ III. Рух, зупинка і стоянка транспортних засобів

 

 

 

8.

Попереджувальні сигнали

2

-

2

9.

Порядок руху, зупинка і стоянка транспортних засобів

14

-

14

10.

Проїзд перехресть

10

-

10

 

Лабороторно-практичні заняття (теми 8 - 10)

6

-

6

 

Розділ IV. Особливі умови руху

 

 

 

11.

Проїзд пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів. Переваги маршрутних транспортних засобів

6

-

6

12.

Особливі умови руху

12

-

12

13.

Перевезення людей та вантажу

2

-

2

 

Лабороторно-практичні заняття (теми 11 - 13)

-

6

6

 

Розділ V. Інші вимоги правил дорожнього руху

 

 

 

14.

Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення

1

-

1

15.

Технічний стан і обладнання транспортних засобів

4

-

4

16.

Окремі питання організації дорожнього руху, що потребують узгодження з Державтоінспекцією

1

-

1

 

Лабороторко-практичні заняття (теми 14 - 16)

-

4

4

 

Підсумкова перевірка

2

-

2

Всього

88

22

110

Програма

Розділ I. Загальні положення. Терміни та визначення. Обов'язки і права учасників дорожнього руху

Тема 1. Загальні положення, терміни та визначення

Закон України "Про дорожній рух" . Правила дорожнього руху як правова основа дорожнього руху, що має за мету створення безпечних умов для його учасників.

Загальна структура і основні вимоги Правил дорожнього руху.

Порядок введення обмежень у дорожньому русі, відповідність обмежень, інструкцій та інших нормативних актів вимогам Правил дорожнього руху.

Терміни та визначення, що містять Правила дорожнього руху.

Тема 2. Обов'язки і права водіїв
транспортних засобів, пішоходів і пасажирів

Обов'язки і права водіїв транспортних засобів перед виїздом на лінію та в дорозі. Обставини, при яких водієві забороняється керувати і передавати іншим особам керування транспортними засобами.

Права і обов'язки водіїв транспортних засобів, що рухаються з увімкнутими проблисковими маяками і (або) спеціальним звуковим сигналом, виконуючи невідкладне службове завдання.

Обов'язки інших водіїв щодо забезпечення безпеки руху транспортних засобів оперативних, а також дорожньо-експлуатаційних служб.

Обов'язки водіїв, причетних до дорожньо-транспортної пригоди. Обов'язки та права пішоходів і пасажирів щодо забезпечення безпеки руху й особистого життя, правила поведінки для пішоходів і пасажирів.

Тема 3. Вимоги до водіїв мопедів, велосипедів, осіб,
які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин

Віковий ценз і вимоги до водіїв велосипедів, мопедів, гужового транспорту та погоничів тварин. Технічний стан і обладнання вказаних транспортних засобів.

Розміщення транспортних засобів на проїзній частині. Правила користування велосипедною доріжкою. Випадки, коли рух указаних транспортних засобів і прогін тварин забороняється.

Небезпечні наслідки порушення вимог до руху велосипедів, мопедів, гужового транспорту і прогону тварин.

Розділ II. Регулювання дорожнього руху

Тема 4. Дорожні знаки та їх характеристика

Дорожні знаки та їх значення в загальній системі організації дорожнього руху, їх класифікація. Вимоги стандартів щодо установлення знаків.

Попереджувальні знаки

Загальні ознаки. Призначення. Правила встановлення знаків. Назва кожного знаку, його значення та зона дії. Знаки, які повторюються, їх установлення.

Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватись, із попереджувальними знаками.

Вимоги до водія, що наближається до небезпечної ділянки дороги з установленим знаком.

Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.

Знаки пріоритету

Призначення. Назва кожного знаку, місце встановлення, зона дії.

Вимоги до водія, який наближається до ділянки дороги з установленим знаком.

Таблички, що застосовуються, чи можуть застосовуватись, із знаками пріоритету.

Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.

Заборонні знаки

Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знаку, місце встановлення, зона дії. Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватися, із заборонними знаками.

Вимоги до водія, що наближається до ділянки дороги з установленим заборонним знаком. Винятки, обумовлені Правилами.

Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.

Наказові знаки

Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знаку, місце встановлення, зона дії, вимоги і винятки, обумовлені Правилами.

Таблички, що можуть застосовуватись із наказовими знаками. Наслідки порушення вимог, уведених знаком.

Інформаційно-вказівні знаки

Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знаку, місце встановлення, зона дії. Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватись, із інформаційно-вказівними знаками.

Про що інформує чи на що вказує знак водієві, що наближається до ділянки дороги з тим чи іншим знаком.

Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.

Знаки сервісу

Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знаку, місце встановлення. Таблички, що застосовуються із знаками сервісу.

Тема 5. Дорожня розмітка та її характеристика

Дорожня розмітка та її значення в загальній системі організації дорожнього руху. Класифікація розмітки.

Горизонтальна розмітка

Призначення горизонтальної розмітки. Колір і умови застосування кожного виду розмітки. Дії водіїв відповідно до вимог розмітки.

Вертикальна розмітка

Призначення вертикальної розмітки. Колір і умови застосування кожного виду розмітки. Написи та інші позначення на проїзній частині. Дії водіїв відповідно до вимог розмітки.

Тема б. Дорожнє обладнання та його характеристика

Дорожнє обладнання як засіб забезпечення регулювання дорожнього руху на небезпечних ділянках доріг. Огородження, світлове сигнальне обладнання, направляючі пристрої, попереджувальні світлові тумби та інше обладнання.

Тема 7. Регулювання дорожнього руху за допомогою
світлофорів і сигналів регулювальника

Засоби регулювання дорожнього руху. Типи світлофорів, їх призначення. Значення сигналів світлофора. Обов'язок учасників руху діяти відповідно до сигналів світлофора.

Світлофори, що мають сигнали біло-місячного кольору. Реверсивні світлофори. Світлофори, що регулюють рух пішоходів. Регулювання руху трамваїв, а також інших маршрутних транспортних засобів, котрі рухаються по відокремленій смузі. Організація дорожнього руху за допомогою світлофорів.

Значення сигналів регулювальника для учасників дорожнього руху. Обов'язки учасників руху діяти відповідно до сигналів регулювальника.

Дії водіїв і пішоходів у випадках, коли на перехресті значення знаків, сигналів світлофорів та регулювальника суперечливі.

Лабораторно-практичні заняття (теми 1 - 7)

Ознайомлення з діями водіїв у конкретних умовах дорожнього руху. Формування вміння керуватись знаками і дорожньою розміткою, сигналами світлофора та регулювальника.

Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів, стендів. Виконання комплексних завдань з програмованого навчального матеріалу.

Розділ VIII. Рух, зупинка і стоянка транспортних засобів

Тема 8. Попереджувальні сигнали

Види і призначення попереджувальних сигналів. Правила подачі сигналів світловими показниками або рукою. Випадки, під час яких дозволяється подавати звукові сигнали і сигнали світлом фар.

Позначення транспортного засобу ближнім світлом фар або протитуманними фарами.

Випадки, коли обов'язкове увімкнення аварійної світлової сигналізації.

Небезпечні наслідки порушення правил подавання попереджувальних сигналів.

Тема 9. Порядок руху, зупинка і стоянка транспортних засобів.
Початок руху, зміна напрямку руху

Обов'язки водіїв перед початком руху, перестроюванням, поворотами і розворотами на перехресті та поза перехрестями. Правила використання смуг гальмування та розгону.

Обов'язки водіїв у випадках, коли траєкторії руху транспортних засобів перетинаються, а черговість руху не обумовлена.

Порядок руху заднім ходом. Місця, в яких забороняється розворот.

Небезпечні наслідки порушення правил початку руху і зміни напрямку руху.

Розташування транспортних засобів на проїзній частині.

Визначення кількості смуг для руху нерейкових транспортних засобів. Вимоги до розташування транспортних засобів на проїзній частині поза населеними пунктами, в населених пунктах, на дорогах з двостороннім рухом, які мають три, чотири і більше смуг.

Випадки, коли дозволяється рух по трамвайних коліях. Повороти на дорогу і рух на дорозі з реверсивним рухом. Рух по тротуарах і пішохідних доріжках.

Небезпечні наслідки порушення правил розташування транспортних засобів на проїзній частині.

Швидкість руху, дистанція та інтервал

Фактори й обставини, в залежності від яких водій вирішує, з якою швидкістю має рухатись транспортний засіб, забезпечуючи безпеку руху.

Обмеження швидкості руху в житлових і пішохідних зонах, у населених пунктах, поза населеними пунктами, на автомагістралях, для різних категорій транспортних засобів, під час буксирування механічних транспортних засобів і причепів вантажними автомобілями і тракторами, для водіїв, стаж роботи яких менше двох років.

Розпізнавальні знаки обмеження швидкості руху. Умови, під час яких швидкість руху транспортних засобів на окремих ділянках може бути збільшена. Заборони, пов'язані із швидкістю руху.

Безпечні дистанція та інтервал між транспортними засобами, що рухаються.

Вимоги до водіїв тихохідних і великовантажних транспортних засобів.

Вимоги до водіїв у разі виникнення перешкоди або небезпеки для руху.

Небезпечні наслідки порушення правил швидкості руху, дистанції та інтервалу.

Зустрічний роз'їзд і обгін

Зустрічний роз'їзд, правила його виконання.

Умови, під час виконання яких дозволяється обгін. Порядок обгону.

Місця, де обгін забороняється. Вимоги до водіїв, транспортні засоби яких рухаються з малою швидкістю, а обгін їх неможливий.

Небезпечні наслідки порушення правил зустрічного роз'їзду й обгону.

Зупинка і стоянка

Загальні правила виконання зупинки і стоянки та їх способи.

Умови, під час яких водій може залишити транспортний засіб на зупинці і стоянці. Стоянка біля тротуару і на тротуарах.

Місця, в яких заборонені зупинка і стоянка, а в яких - тільки стоянка. Вимоги до водія під час вимушеної зупинки і стоянки.

Небезпечні наслідки порушення правил зупинки і стоянки.

Тема 10. Проїзд перехресть

Види й ознаки перехресть. Загальні правила руху праворуч чи ліворуч на перехресті. Випадки, коли забороняється виїжджати на перехрестя.

Регульовані перехрестя

Порядок і черговість руху на регульованих перехрестях.

Правила проїзду перехресть, де діють світлофори з додатковими секціями.

Взаємодія сигналів світлофора, регулювальника і дорожніх знаків.

Нерегульовані перехрестя

Правила проїзду перехресть, створених рівнозначними і нерівнозначними дорогами. Черговість проїзду, якщо головна дорога змінює напрямок на перехресті. Випадки проїзду перехресть, коли водій не може визначити головну дорогу, а знаків пріоритету немає.

Небезпечні наслідки порушення правил проїзду перехресть.

Лабороторно-практичні заняття (теми 8 - 10)

Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів і програмованих навчальних матеріалів.

Формування навичок правильної орієнтації, оцінки ситуації та прогнозування її розвитку. Ознайомлення з діями водіїв у конкретних умовах дорожнього руху. Виконання комплексних завдань з програмованого навчального матеріалу.

Розділ IV. Особливі умови руху

Тема 11. Проїзд пішохідних переходів, зупинок маршрутних
транспортних засобів і залізничних переїздів

Переваги маршрутних транспортних засобів

Види пішохідних переходів і зупинок маршрутного транспорту.

Порядок руху через пішохідні переходи і повз зупинки маршрутних транспортних засобів. Вимоги до водія, який наближається до транспортного засобу з розпізнавальним знаком "Діти", що зупинився з увімкнутою аварійною сигналізацією.

Небезпечні наслідки порушення правил руху через пішохідні переходи і повз зупинки маршрутних транспортних засобів.

Різновидності залізничних переїздів. Вимоги правил безпеки і порядок руху транспортних засобів через залізничний переїзд. Інформація, якою повинен керуватись водій під час руху через переїзд.

Випадки, коли забороняється рух через переїзд. Дії водія під час вимушеної зупинки на переїзді.

Небезпечні наслідки порушення руху через залізничний переїзд.

Переваги маршрутних транспортних засобів, які розпочинають рух від позначених зупинок (карманів) у населених пунктах та вимоги до їх водіїв.

Вимоги правил щодо користування смугами на дорозі, позначеними дорожніми знаками 5.8 і 5.11. Правил дорожнього руху.

Переваги трамваїв поза перехрестями.

Небезпечні наслідки порушень вимог Правил дорожнього руху.

Тема 12. Особливі умови руху

Користування зовнішніми світловими приладами

Особливості руху транспортних засобів у темну пору доби або в інших умовах недостатньої видимості, а також у тунелях.

Правила користування ближнім і дальнім світлом фар, габаритними і стоянковими вогнями. Дії водія при осліпленні. Правила користування протитуманними фарами і ліхтарями, фарою-прожектором і фарою-шукачем, розпізнавальним знаком автопоїзда.

Буксирування й експлуатація транспортних составів

Способи буксирування транспортних засобів. Умови і порядок буксирування механічних транспортних засобів на гнучкому і жорсткому зчепленні та методом часткового навантаження. Випадки, коли буксирування забороняється. Перевезення людей під час буксирування транспортних засобів.

Навчальна їзда

Умови, під час яких дозволяється навчальна їзда. Вимоги до учня, майстра навчання або особи, яка навчає керуванню транспортним засобом. Обладнання механічного транспортного засобу, на якому проводиться навчання. Початкове навчання керуванню транспортними засобами. Навчальна їзда на дорогах.

Рух транспортних засобів у колонах

Загальні вимоги до організації руху транспортних засобів у колоні. Установлення розпізнавальних знаків "Колона". Розташування транспортних засобів колони на проїзній частині, швидкість руху колони. Вимоги до водіїв транспортних засобів колони та іншого транспорту.

Рух у житловій зоні

Переваги пішоходів під час руху в житловій зоні. Особливі вимоги правил до водіїв під час користування дорогами в житловій зоні.

Рух по автомагістралях і дорогах для автомобілів

Автомагістралі і дороги для автомобілів, їх основні ознаки. Транспортні розв'язки на автомагістралях і дорогах для автомобілів. Вимоги Правил дорожнього руху щодо руху на автомагістралях і дорогах для автомобілів.

Рух по гірських дорогах і на крутих спусках

Основні ознаки гірських доріг і крутих спусків. Вимоги правил щодо руху на гірських дорогах і крутих спусках.

Міжнародний рух

Вимоги до водія механічного засобу, що прибуває до України з іншої країни, а також водія - громадянина України, який виїжджає за кордон.

Небезпечні наслідки порушення вимог правил користування зовнішніми світловими приладами, буксирування й експлуатація транспортних составів, навчальної їзди, руху транспортних засобів у колоні, руху в житловій зоні, по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також руху по гірських дорогах і на крутих спусках.

Тема 13. Перевезення людей та вантажу

Умови перевезення людей. Вимоги до водіїв і транспортних засобів. Перевезення дітей. Швидкість руху під час перевезення людей. Випадки, коли перевезення людей забороняється.

Правила завантаження транспортного засобу й умови розміщення вантажу. Умови перевезення вантажу.

Небезпечні наслідки порушення правил перевезення людей та вантажу.

Лабораторно-практичні заняття (теми 11 - 13)

Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів, стендів та програмованих навчальних матеріалів.

Формування навичок правильної орієнтації, оцінки ситуації та прогнозування її розвитку. Ознайомлення з діями водіїв у конкретних умовах дорожнього руху. Виконання комплексних завдань з програмованого навчального матеріалу.

Розділ V. Інші вимоги до організації дорожнього руху

Тема 14. Номерні, розпізнавальні знаки. Написи і позначення

Реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів і причепів у Державтоінспекції.

Номерні знаки і написи, які обов'язкові для механічних транспортних засобів. Вимоги щодо обладнання засобів розпізнавальними знаками. Попереджувальні пристрої (прапорці, щитки). Знак аварійної зупинки (ліхтар).

Небезпечні наслідки порушення вимог до стану номерних і розпізнавальних знаків, написів, позначень.

Тема 15. Технічний стан і обладнання транспортних засобів

Загальні вимоги до технічного стану транспортних засобів.

Умови, під час яких експлуатація транспортних засобів забороняється.

Несправності, при яких водій повинен вжити заходів до їх усунення, а якщо це зробити неможливо, - рухатися до місця стоянки або ремонту.

Несправності, при яких подальший рух транспортних засобів заборонено.

Небезпечні наслідки порушення вимог до технічного стану та обладнання транспортних засобів.

Тема 16. Окремі питання організації дорожнього руху,
що потребують узгодження з Державтоінспекцією

Вимоги Правил, що стосуються питань організації дорожнього руху, які вимагають узгодження з Державтоінспекцією.

Лабороторно-практичні заняття (теми 14 - 16)

Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів, стендів і програмованих навчальних матеріалів.

Типові тематичний план і програма предмета "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху"

Тематичний план

N теми

Назва

Кількість годин

теоретичних

лабораторно-практичних

всього

 

Розділ I. Основи керування автомобілем

 

 

 

1.

Техніка користування органами керування автомобілем

1

1

2

2.

Керування автомобілем в обмежених проїздах

1

1

2

3.

Керування автомобілем на перехрестях і пішохідних переходах

1

-

1

4.

Керування автомобілем у транспортному потоці

1

-

1

5.

Керування автомобілем у темну пору доби і в умовах недостатньої видимості

1

-

1

6.

Керування автомобілем за складних дорожніх умов

1

-

1

7.

Керування автомобілем в особливих умовах

1

-

1

8.

Удосконалення майстерності водіння автомобіля.

1

2

3

 

Розділ II. Безпека дорожнього руху

 

 

 

9.

Основні психофізіології праці водія

1

-

1

10.

Професійна надійність водія

1

-

1

11

Етика поведінки водія

1

-

1

12.

Експлуатаційні властивості автомобіля

1

-

1

13.

Дорожні умови

1

-

1

14.

Дорожньо-транспортні пригоди і заходи запобігання їм Розділ III. Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху

1

-

1

15.

Загальні положення. Основи анатомії та фізіології людини

1

-

1

16.

Стан небезпечний для життя

2

-

2

17.

Перша допомога потерпілим

2

4

6

18.

Послідовність дій у поданні допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод

2

2

4

19.

Алкоголь, наркотики та їх дія на працездатність водія

1

-

1

 

Розділ IV. Основи автотранспортного права

 

 

 

20.

Право власності на транспортні засоби

1

-

1

21.

Адміністративна і дисциплінарна відповідальність за порушення Правил дорожнього руху

1

-

1

22.

Кримінальна відповідальність за транспортні злочини

1

-

1

23.

Відповідальність за спричинення матеріальної шкоди та шкоди природі

1

-

1

 

Всього

26

10

36

Програма

Розділ I. Основи керування автомобілем

Тема 1. Техніка користування органами керування автомобілем

Робоче місце водія. Основні органи керування, їх розміщення. Правильна посадка водія в автомобілі, регулювання сидіння, ременів безпеки, дзеркал заднього виду. Положення рук на рульовому колесі і ніг на педалях.

Запуск, прогрівання і зупинка двигуна. Огляд і оцінка дорожніх обставин перед початком руху. Користування попереджувальними сигналами.

Послідовність дій органами керування на початку руху, при збільшенні швидкості і гальмуванні. Переключення передач у висхідному і низхідному порядку і включення заднього ходу.

Прийоми керування рульовим колесом під час зміни напрямку руху двома руками, по черзі правою і лівою рукою, з перехоплюванням. Робота на бокових секторах рульового колеса. Техніка керування однією рукою. Аналіз типових помилок водія під час змін напрямку руху.

Прийоми керування гальмовою системою. Повільне, термінове, переривчасте гальмування. Дії водія при відмовах робочої гальмової системи. Користування стоянковою гальмовою системою.

Лабораторно-практичні заняття

Відпрацювання навичок посадки в автомобіль і виходу з нього, підготовки робочого місця, запуску двигуна, а також правильного положення рук на рульовому колесі та ніг на педалях.

Техніка обертання рульового колеса. Прийоми швидкісного способу керування двома руками. Статичні (хвати) і динамічні (перехвати) положення рук.

Формування навичок маневрування: повороти, розвороти, вирівнювання автомобіля. Аналіз типових помилок під час маневрування та їх усунення.

Відпрацювання різних прийомів гальмування. Прийоми гальмування при відмові робочого гальма. Користування стоянковою гальмовою системою.

Тема 2. Прийоми керування автомобілем в обмежених проїздах

Поняття про динамічні габарити автомобіля. Початок руху з місця зупинки і стоянки. Повороти праворуч, ліворуч і розвороти в обмежених проїздах. Рух через габаритні ворота, розвороти з використанням заднього ходу, рух заднім ходом. Маневрування під час виконання зупинки і стоянки.

Дії водія під час відпрацьовування техніки подолання косогору, пагорба, установлення автомобіля на естакаду.

Лабораторно-практичні заняття

Послідовність дій водія під час рушання і зупинки, керуванні автомобілем в обмежених проїздах і русі заднім ходом.

Ознайомлення з постановкою автомобіля на стоянку, естакаду.

Тема 3. Керування автомобілем на перехрестях і
пішохідних переходах

Послідовність огляду доріг під час наближення до перехресть і пішохідних переходів. Керування автомобілем під час руху через регульовані і нерегульовані перехрестя, пішохідні переходи, повз місця великого скупчення пішоходів.

Особливості поведінки дітей, їх нездатність до правильної оцінки дорожніх обставин, раптовість прийняття нелогічних рішень. Керування автомобілем в місцях можливого виходу на дорогу дітей (школи, дитячі майданчики тощо).

Тема 4. Керування автомобілем у транспортному потоці

Рух автомобілів у транспортному потоці. Рух за автомобілем-лідером. Вибір безпечної дистанції та інтервалу. Керування автомобілем під час об'їзду нерухомих перешкод.

Керування автомобілем у місцях зупинок маршрутних транспортних засобів (автобусів, тролейбусів, трамваїв), при зустрічному роз'їзді, випередженні та обгоні.

Тема 5. Керування автомобілем у темну пору доби
і в умовах недостатньої видимості

Причини, що викликають труднощі під час керування автомобілем у темну пору доби і в умовах недостатньої видимості. Керування автомобілем під час руху на міських і заміських дорогах у темну пору доби і в умовах недостатньої видимості. Користування світловими приладами. Керування автомобілем під час дощу, туману, снігопаду, рушання з місця зупинки чи стоянки. Дії водія під час осліплення. Запобігання осліпленню.

Тема 6. Керування автомобілем у складних дорожніх умовах

Керування автомобілем в умовах бездоріжжя, на польових, лісних, колійних, щитових дорогах, "зимниках" і льодових переправах. Рух по ріллі, через канави, водні перешкоди. Керування автомобілем на дорогах із зниженим коефіцієнтом зчеплення на початку руху, на поворотах, під час гальмування, виїзді на мокре чи засніжене узбіччя. Занесення. Причини, що викликають занесення. Дії водія під час занесення автомобіля.

Тема 7. Керування автомобілем в особливих умовах

Керування автомобілем під час руху через залізничні переїзди. Особливості переїзду через залізничні переїзди, що охороняються і не охороняються. Особливості руху на мостах, шляхопроводах. Буксирування механічних транспортних засобів. Рух в транспортному потоці.

Тема 8. Удосконалення майстерності водіння автомобіля

Спостереження і аналіз дорожньо-транспортних ситуацій під час обгону, руху в транспортному потоці, через перехрестя, пішохідні переходи, зупинки маршрутних транспортних засобів, переїзді через залізничні переїзди.

Розгляд рекомендацій, що забезпечують безпеку руку в цих ситуаціях.

Вивчання вправ з контраварійної підготовки водіїв автомобілів.

Лабораторно-практичні заняття

Вивчання і практичне виконання вправ швидкісного кермування рульовим колесом:

- "маятник" лівою рукою (кут повороту рульового колеса 120 °);

- "маятник" правою рукою (кут повороту рульового колеса 120 °);

- "маятник" поперемінно лівою і правою рукою (кут повороту рульового колеса 120 °);

- "маятник" двома руками почергово зі схресним перехватом;

- одноколовий поворот - вирівнювання рульового колеса двома руками вліво, вправо;

- колові повороти рульового колеса вліво, вправо, двома руками з перехресним перехватом на боковому секторі;

- "перекат" у нижньому секторі рульового колеса через долоню;

- коловий поворот - вирівнювання рульового колеса почергово вліво, вправо, двома руками з перехресним перехватом лівою, правою рукою.

Примітка: вправи виконуються на автотренажерах або на автомобілях з вивішеними колесами.

Перелік вправ контраварійної підготовки може бути розширений. При цьому кількість годин може бути збільшена за рахунок додаткових годин, передбачених навчальним планом. Навчально-виховним закладам слід використовувати методичні рекомендації з контраварійної підготовки водіїв автотранспортних засобів, розроблених Міністерством транспорту України.

Розділ II. Безпека дорожнього руху

Тема 9. Основи психофізіології праці водія

Психофізіологічні особливості професійної діяльності водія. Індивідуальні психофізіологічні якості водія: відчуття і сприймання, сенсорні і розумові навички в оцінці і прогнозуванні дорожньо-транспортних пригод і ситуацій.

Оцінка часу, відстані і швидкості руху. Час реакції водія. Поняття про складну і просту реакцію. Фактори, від яких залежить реакція. Дія алкоголю, наркотиків, медикаментів і втоми на реакцію водія. Загальна характеристика чутливості. Об'єм, концентрація, розподіл і переведення чутливості. Характеристика відчуття: зорового, слухового, вестибулярного. Світлова чутливість.

Зір і його характеристика. Гострота зору. Окомір. Адаптація (відновлення зору) при раптовому переході від світла до темряви і навпаки. Осліплення. Зміна поля зору від швидкості руху і зорові ілюзії, помилки в оцінці дорожніх обставин. Дальтонізм.

Стресовий стан. Засоби його попередження. Спосіб самоконтролю і регулювання психофізіологічного стану. Поняття про аутогенне тренування. Дія алкоголю, наркотиків, нікотину і медикаментів на стан водія.

Тема 10. Професійна надійність водія

Психофізіологічні якості водія: підготовленість, моральна стійкість, працездатність. Вплив майстерності, освіти, стажу роботи і віку на надійність водія.

Дисциплінованість, емоційна стійкість, витривалість, самоволодіння.

Рухові, сенсорні і розумові навички водія та методи їх удосконалення.

Повага до закону, оточуючих, добропорядність у виконанні вимог Правил дорожнього руху. Працездатність, втомлюваність, тривалість та інтенсивність фізичних і психологічних навантажень.

Організація харчування та відпочинку водія. Вимоги до робочого місця водія, мікроклімат кабіни.

Тема 11. Етика поведінки водія

Соціальна система, що визначає певні норми і стандарти поведінки людини.

Поняття про етику. Етика водія та його взаємовідносини з іншими водіями транспортних засобів, з працівниками Державтоінспекції, лікувальних установ. Особлива увага водія до дітей, людей похилого віку, інвалідів, пішоходів з явними ознаками обмеженості пересування.

Етика водія під час дорожньо-транспортних пригод, взаємодії з навколишнім середовищем.

Тема 12. Експлуатаційні властивості автомобіля

Поняття про конструктивну безпеку автомобіля. Активна, пасивна, післяаварійна і екологічна безпека автомобіля.

Сили, що діють на автомобіль під час прямолінійного руху, розгону і гальмування, на поворотах. Центр ваги та його вплив на стійкість автомобіля. Опір повітря, сили інерції.

Швидкість і прискорення.

Сила тяги. Поняття про коефіцієнт зчеплення коліс з покриттям дороги, його зміни в залежності від кліматичних умов, стану шин і доріг, швидкості руху. Вплив поперечного нахилу дороги і бокового вітру на автомобіль.

Керованість автомобіля. Вплив конструкції та технічного стану шин на керованість автомобіля. Стабілізація і коливання передніх коліс та їх вплив на прямолінійність руху автомобіля. Зміна напрямку руху. Плавність руху. Відрив коліс від дороги. Особливості керування автомобілем з передніми ведучими колесами. Гальмування автомобіля. Гальмовий шлях. Його залежність від швидкості руху, коефіцієнта зчеплення та інших факторів.

Пасивна безпека автомобіля. Ремені безпеки. Травмобезпечні деталі. Екологічна безпека автомобіля. Шкідливі речовини у відпрацьованих газах і шляхи їх зменшення. Шуми, вібрації, радіоперешкоди.

Тема 13. Дорожні умови

Класифікація автомобільних доріг. Основні елементи автомобільних доріг та їх характеристика. Основа і покриття. Проїзна частина і узбіччя. Розділювальні смуги. Віддаль видимості. Криві в плані та профілю. Перехрещення доріг на одному і на різних рівнях. Види перехресть. Дороги в населених пунктах, поза населеними пунктами, сільські дороги. Автомагістралі. Особливості доріг у гірській місцевості.

Небезпечні ділянки автомобільних доріг: звуження проїзної частини, свіжовикладене покриття дороги, смоляне і гравійне покриття, спуски і підйоми, під'їзди до мостів і залізничних переїздів, інші небезпечні ділянки доріг.

Користування дорогами в осінньо-зимовий період. Рух на льодових переправах.

Вплив дорожніх умов на безпеку дорожнього руху.

Тема 14. Дорожньо-транспортні пригоди та
заходи запобігання їм

Поняття про дорожньо-транспортні пригоди, їх класифікація. Статистика дорожньо-транспортних пригод. Розподіл пригод за змінами пори року, днями тижня, часом доби, категоріям доріг, видам транспортних засобів та іншими факторами.

Особливості аварійності в містах, на дорогах поза населеними пунктами, в сільській місцевості.

Основні причини дорожньо-транспортних пригод і умови їх попередження, контроль за безпекою руху.

Поняття про експертизу дорожньо-транспортних пригод.

Розділ III. Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху

Тема 15. Загальні положення. Основи анатомії та
фізіології людини

Дорожньо-транспортний травматизм. Принципи організації медичної допомоги потерпілим.

Медична аптечка для спорядження транспортних засобів.

Організм людини. Органи дихання, серцево-судинна система, їх функції. Характеристика судин (артерій, вен, капілярів). Розміщення основних кровоносних судин, місця для притиснення артерій.

Пульс, його характеристика.

Опорно-руховий апарат. М'язи і зв'язки.

Центральна нервова система.

Тема 16. Стан небезпечний для життя

Загальні поняття про першу долікарську допомогу особам, які потерпіли при нещасних випадках або дорожньо-транспортних пригодах.

Кровотеча, її види та ознаки. Ранова інфекція, асептика, антисепитка.

Зупинка серця: ознаки, причини.

Сонячний і тепловий удари, їх ознаки.

Отруєння чадним газом, його ознаки.

Тема 17. Перша допомога потерпілим

Забиті місця, розтягнення зв'язок та вивихи: ознаки, ускладнення, перша допомога.

Переломи: види та ознаки, ускладнення при переломах. Надання першої допомоги при переломах щелепи, ключиць, ребер, хребта, кісток таза. Правила накладання шин.

Черепно-мозкова травма: ознаки, перша допомога, особливості транспортування.

Травма грудей і живота: види, ознаки. Пневмоторакс. Перша допомога. Особливості транспортування.

Зупинка дихання. Техніка і способи штучного відновлення дихання.

Непритомність: ознаки, перша допомога.

Опіки теплові та хімічні. Ураження електричним струмом. Отруєння газами, етильованим бензином, антифризом. Ознаки. Перша допомога. Перша допомога потопаючим.

Лабораторно-практичні заняття

Відпрацьовування техніки зупинки кровотечі, штучного дихання, непрямого масажу серця.

Накладання пов'язок: кругової, хрестоподібної, пращевидної, вісімковоподібної, пластирної, косиночної тощо. Особливості накладання пов'язок на різні ділянки тіла.

Імобілізація кисті, предпліччя, плеча, стегна, стопи.

Подання першої допомоги при теплових і сонячних ударах, опіках, отруєннях газами, замерзанні, обмороженні та потопленні.

Тема 18. Послідовність дій при поданні допомоги
потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод

Визначення і термінове припинення дії травмуючого фактора, вивільнення потерпілого із транспортного засобу. Подання першої допомоги. Правила і засоби перенесення потерпілого. Правила і способи транспортування потерпілого різними видами транспортних засобів.

Лабораторно-практичні заняття

Відпрацьовування техніки вивільнення потерпілого із транспортного засобу в залежності від виду травми. Подання першої допомоги.

Виготовлення із підручних матеріалів пристроїв для перенесення потерпілого на руках і завантаження його в різні види транспортних засобів.

Тема 19. Алкоголь, наркотики та їх дія на працездатність водія

Небезпечні наслідки вживання алкоголю, наркотиків і ліків, що негативно впливають на стан людини: зниження швидкості реакції, послаблення уваги, погіршення зорового відчуття, сонливість, невідворотні зміни в організмі.

Соціальні наслідки алкоголізму і наркоманії та боротьба з цими негативними явищами.

Розділ IV. Основи автотранспортного права

Тема 20. Право власності на транспортні засоби

Право власності, суб'єкти права власності на транспортні засоби. Придбання, реєстрація, утримання та експлуатація транспортних засобів.

Положення про проведення технічного огляду. Мета, методи, періодичність і порядок проведення технічних оглядів.

Відповідальність власників за технічний стан транспортних засобів. Податковий збір за транспортні засоби. Документація на транспортний засіб.

Тема 21. Адміністративна і дисциплінарна відповідальність
за порушення Правил дорожнього руху

Соціально-економічні і правові наслідки дорожньо-транспортних пригод і порушень Правил дорожнього руху.

Поняття і види адміністративних порушень. Адміністративна відповідальність.

Порядок оскарження рішень про адміністративне стягнення. Дисциплінарні проступки, їх види і відповідальність за їх скоєння.

Тема 22. Кримінальна відповідальність за
автотранспортні злочини

Поняття про злочин на автотранспорті. Склад злочину. Відмінність злочину від інших правопорушень. Поняття про кримінальну відповідальність. Обставини, що пом'якшують провину. Поняття про покарання та його мета.

Види автотранспортних злочинів. Характеристика автотранспортних злочинів: порушення правил безпеки руху та експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами; дозвіл на експлуатацію технічно несправних транспортних засобів; керування транспортними засобами в стані сп'яніння; викрадення транспортних засобів; порушення діючих на транспорті правил.

Права та обов'язки водія - потерпілого.

Права та обов'язки водія, притягнутого до кримінальної відповідальності.

Кримінально-правові наслідки за вчинені автотранспортні злочини.

Тема 23. Відповідальність за спричинення матеріальної
шкоди та шкоди природі

Значення та основа матеріальної відповідальності. Поняття шкоди, протиправності, причинного зв'язку і вини в дорожньо-транспортній пригоді.

Відшкодування збитків, що виникли під час аварії.

Поняття "джерело підвищеної небезпеки".

Відповідальність за шкоду, завдану "джерелом підвищеної небезпеки", якщо немає вини водія. Відповідальність за шкоду, завдану під час зіткнення транспортних засобів. Коло осіб, відповідальних за шкоду, завдану в дорожньо-транспортній пригоді.

Поняття "власник джерела підвищеної небезпеки". Поняття "потерпілий в автотранспортній пригоді". Треті особи в автотранспортних пригодах. Умови, що звільняють від відповідальності.

Регресні позови про відшкодування завданої в автотранспортній пригоді шкоди. Коло осіб, які мають право на відшкодування їм збитку, завданого в автотранспортній пригоді.

Значення охорони природи. Автомобіль як джерело забруднення навколишнього середовища. Відповідальність і заходи щодо зменшення забруднення навколишнього середовища.

Типові тематичний план і програма предмета "Водіння автомобіля"

Тематичний план

  N теми

Назва

Термін виконання

 

Розділі I. Навчання на автотренажері

 

1.

Посадка на робоче місце водія. Прийоми дій органами керування і сигналізації

1 год.

2.

Прийоми керування автомобілем.

2 год.

 

Розділ II. Навчання на автодромі (майданчику)

 

3.

Підготовка до виїзду. Рух з невеликою швидкістю

1 год.

4.

Рух з різною швидкістю

1 год.

5.

Рух у різних напрямках

1 год.

6.

Зміна напрямку руху в обмеженому проїзді

2 год.

7.

Керування автомобілем у складних дорожніх умовах

2 год.

 

Перша контрольна перевірка

15 хв.

 

Розділ III. Водіння автомобіля на дорогах з малою інтенсивністю руху

 

8.

Керування автомобілем по дорогах поза населеними пунктами

1 год.

9.

Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

2 год.

 

Розділ IV. Водіння автомобіля на дорогах з великою інтенсивністю руху

 

10.

Керування автомобілем по дорогах поза населеними пунктами

2 год.

11.

Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

4/2 год.

 

Друга контрольна перевірка

15 хв.

 

Розділ V. Водіння автомобіля в особливих умовах

 

12.

Керування автомобілем по бездоріжжю

1 год.

13.

Буксирування автомобіля

1 год.

 

Розділ VI. Удосконалення навичок керування автомобілем

 

14.

Удосконалення навичок керування автомобілем на автодромі (майданчику)

2 год.

15.

Удосконалення навичок керування автомобілем на дорогах.

6 год.

 

Підсумкова контрольна перевірка

15 хв.

 

Екзамени в ДАІ

15 хв.

 

Всього

30/2 год.

Примітка. У знаменнику вказана кількість годин водіння автомобіля в темну пору доби.
 

Програма

Розділ I. Навчання на автотренажері

Тема 1. Посадка на робочому місці водія.
Прийоми дій органами керування і сигналізації

Ознайомлення з органами керування і сигналізації. Посадка на робочому місці водія, регулювання сидіння, дзеркал заднього виду, припасування ременя безпеки. Спостереження за дорогою, показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Запуск двигуна. Прийоми дії та взаємодії органами керування і сигналізації під час імітації початку руху, руху по прямій, направо і наліво, перед зупинкою.

Тема 2. Прийоми керування автомобілем

Відпрацьовування навичок взаємодії органами керування: перед початком руху, при переключанні передач у висхідному й низхідному порядку, повільному і терміновому гальмуванні. Положення рук на рульовому колесі. Відпрацьовування навичок кермування направо і наліво двома руками, в тому числі і з "перехватом", поперемінно правою та лівою руками, збільшуючи інтенсивність поворотів рульового колеса.

Рух заднім ходом. Розвороти в необмеженому і обмеженому проїздах. Зупинка і стоянка.

Перевірка одержаних навичок й уміння керувати автомобілем:

- правильно займати робоче місце водія;

- виконувати дії щодо керування автомобілем з переключенням передач, поворотами, рухом заднім ходом, розворотами, користуватися сигналізацією;

- технічно виконувати кермування, повільно і терміново гальмувати і зупинятися.

Розділ II. Навчання на автодромі (майданчику)

Тема 3. Підготовка до виїзду. Рух з невеликою швидкістю

Загальне ознайомлення з автомобілем. Контрольний огляд автомобіля перед виїздом на маршрут. Посадка в кабіну й вибір правильного положення на робочому місці водія. Регулювання сидіння, дзеркал заднього виду, ременів безпеки. Прийоми запуску холодного двигуна пусковою рукояткою, стартером, прогрівання двигуна та його зупинка.

Рушання з місця, рух по прямій, переключання передач у висхідному й низхідному порядку, рух з невеликою швидкістю. Прийоми повільного гальмування й зупинки.

Тема 4. Рух з різною швидкістю

Рух по прямій. Розгін. Переключання передач у висхідному і низхідному порядку. Регулювання швидкості руху педаллю подачі палива. Послідовний перехід на нижчу передачу й дотримання послідовності.

Різні способи гальмування (повільне, термінове, переривчасте).

Тема 5. Рух у різних напрямках

Повороти направо, наліво. Рух по колу, по дорозі з небезпечними поворотами. Перемінний рух направо, наліво, між перешкодами.

Рух заднім ходом по прямій з використанням різних способів спостереження за дорогою: через заднє і бокові вікна, відкриті двері, за допомогою дзеркал заднього виду.

Рух заднім ходом з поворотами наліво, направо, в тому числі і в обмеженому проїзді. Рух заднім ходом поруч зі стіною (парканом), зупинка, рушання від стіни (паркану). Рух переднім і заднім ходом на підйомі.

Тема 6. Зміна напрямку руху в обмеженому проїзді

Рух по прямій. Розвороти з використанням заднього ходу на вузьких ділянках дороги. Рух по "змійці" й "вісімці". В'їзд у габаритний двір переднім і заднім ходом. В'їзд у ворота з прилеглої та протилежної сторони дороги переднім і заднім ходом. Виїзд із воріт переднім і заднім ходом з поворотами наліво і направо.

Рух переднім і заднім ходом через тунель із положення прямо, а також із лівого й правого поворотів під різними кутами.

Виїзд на естакаду і з'їзд з неї переднім і заднім ходом. Зупинка автомобіля переднім і заднім ходом біля тротуару під кутом 45 і 90 градусів, між двома автомобілями на стоянці, на узбіччі, перед стоп-лінією, біля вибраного орієнтира, знаку.

Під'їзд до обмежувача переднім і заднім ходом. Постановка автомобіля в бокс переднім і заднім ходом.

Тема 7. Керування автомобілем у складних дорожніх умовах

Подолання перешкод переднім і заднім ходом: "колія", "колійний міст". Подолання "косогору" - з нахилом наліво й направо; "пагорба" - із зупинкою та рушанням з місця на підйомі і спуску; "сідловини" - з почерговою зупинкою у впадині поперемінно передніми і задніми колесами.

Проїзд залізничного переїзду із шлагбаумом і без шлагбаума, проїзд регульованих і не регульованих перехресть, зупинок маршрутних транспортних засобів.

Імітація небезпечних ситуацій: раптова поява пішохода на проїзній частині дороги, необхідність раптового об'їзду перешкоди на дорозі, осліплення, технічні відмовлення. Прийняття рішення під час порушення правил переваги руху на перехресті іншим водієм. Прийняття рішення під час можливого зіткнення з транспортним засобом, який рухається з бокового проїзду. Прийняття рішення під час можливого зіткнення з транспортним засобом, що порушує правила повороту і розвороту, об'їзду, обгону, зустрічного роз'їзду, а також у випадках термінової зупинки транспортного засобу, що рухається спереду.

Рушання й гальмування на слизькій дорозі.

Швидкісне і термінове маневрування. Термінове гальмування.

Перша контрольна перевірка.

Під час першої контрольної перевірки виконуються завдання:

- рушання з місця, розгін і переключання передач у висхідному і низхідному порядку з дотриманням і без дотримання послідовності, зупинка;

- рух по прямій, "вісімці", зупинка на заданому місці, маневрування в обмеженому проїзді, повороти, розвороти, зупинка й рушання з місця на підйомі;

- маневрування заднім ходом, заїзд у бокс;

- проїзд регульованих і нерегульованих перехресть, залізничних переїздів;

- об'їзд, обгін, зустрічний роз'їзд.

Розділ III. Водіння автомобіля на дорогах з малою інтенсивністю руху

Тема 8. Керування автомобілем по дорогах поза
населеними пунктами

Виїзд на дороги поза населеними пунктами, рух у транспортному потоці, зупинка на узбіччі, рушання. Перестроювання. Об'їзд перешкод, обгін.

Зустрічний роз'їзд на вузьких дорогах. Рух на поворотах з граничною видимістю. Рух на підйомах і спусках із зупинками.

Проїзд перехресть. Рух на мостах і шляхопроводах. Переїзд залізничних переїздів із шлагбаумом і без шлагбаума. Прийоми маневрування на АЗС.

Тема 9. Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

Виїзд на дорогу. Рух у транспортному потоці. Зупинка біля тротуару (краю проїзної частини), рушання. Перестроювання, об'їзд, обгін. Проїзд перехресть (регульованих і нерегульованих), зупинок маршрутних транспортних засобів, пішохідних переходів.

В'їзд у ворота переднім і заданім ходом, виїзд із воріт.

Виїзд на головну дорогу. Розвороти з використанням і без використання заднього ходу. Зустрічний роз'їзд на вузьких дорогах.

Рух на мостах і шляхопроводах. Переїзд залізничних переїздів із шлагбаумом і без шлагбаума. Прийоми маневрування на АЗС та інших територіях.

Розділ IV. Водіння автомобіля на дорогах з великою інтенсивністю руху

Тема 10. Керування автомобілем по дорогах поза населеними
пунктами

Виїзд на дорогу поза населеними пунктами з великою інтенсивністю руху. Рух у транспортному потоці. Перестроювання, об'їзд, обгін, виїзд на другорядну дорогу, зупинка на узбіччі, рушання з місця зупинки чи стоянки. Виїзд на головну дорогу. Рух через перехрестя в одному і на різних рівнях. Рух на дорогах з небезпечними поворотами, на підйомах, на крутих спусках, на мостах, шляхопроводах, у тунелях. Зустрічний рух на вузьких ділянках дороги, на поворотах. Проїзд залізничних переїздів, населених пунктів, зупинок маршрутних транспортних засобів. Забезпечення безпеки пішоходів, велосипедистів. Уміння керуватися дорожніми знаками і розміткою.

Тема 11. Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

Виїзд на головну дорогу з великою інтенсивністю руху. Рух у транспортному потоці. Перестроювання, об'їзд, обгін, зупинка біля тротуару, рушання з місця зупинки чи стоянки. Проїзд зупинок маршрутних транспортних засобів, пішохідних переходів.

Рух на дорогах з одностороннім і двостороннім рухом. Рух на дорогах з двома, трьома і більше смугами в одному напрямку. Проїзд перехресть, повороти направо, наліво, розвороти. Повороти наліво і розвороти поза перехрестями.

В'їзд у ворота переднім і заднім ходом. Виїзд із воріт.

Рух на мостах і шляхопроводах. Проїзд залізничних переїздів. Маневрування на АЗС та інших територіях.

Забезпечення безпеки пішоходів, велосипедистів. Уміння керуватися дорожніми знаками і розміткою.

Друга контрольна перевірка

У перевірку входять такі завдання:

- рушання від тротуару (узбіччя);

- розгін до найвищої передачі й перехід до найнижчої передачі, рух з різними швидкостями, зупинка;

- керування автомобілем у транспортному потоці з малою та великою інтенсивністю руху, об'їзд, обгін, зустрічний роз'їзд;

- маневрування в обмеженому проїзді;

- зупинка й рушання з місця на підйомах;

- проїзд перехресть, залізничних переїздів.

Розділ V. Водіння автомобіля в особливих умовах

Тема 12. Керування автомобілем по бездоріжжю

Виїзд на грунтові й степові дороги. Проїзд населених пунктів. Рух по об'їзних дорогах, зустрічний роз'їзд. Рух на небезпечних поворотах, крутих підйомах і спусках.

Рух на польових, лісних, колійних дорогах. Рух на засніжених дорогах, рух по мокрій траві.

Тема 13. Буксирування автомобіля

З'єднання автомобілів гнучким чи жорстким зчепом з дотриманням вимог безпеки. Позначення зчепу. Буксирування автомобіля по прямій, на поворотах, підйомах, спусках. Зупинка біля тротуару (на узбіччі). В'їзд у ворота. Зняття зчепу.

Розділ VI. Удосконалення навичок керування автомобілем

Тема 14. Удосконалення техніки керування автомобілем
на автодромі (майданчику)

Розгін і прийоми термінового гальмування і маневрування на слизькому покритті. Прийоми керування під час занесення. Удосконалення габаритного маневрування. Маневрування заднім ходом. Складне і термінове маневрування. Енергійний розгін і термінове гальмування.

Тема 15. Удосконалення навичок керування автомобілем на
дорогах

Рух і маневрування в інтенсивному транспортному потоці. Взаємодії з пішоходами та іншими учасниками дорожнього руху. Перестроювання. Об'їзд, обгін, зупинка. Рушання після зупинки чи стоянки.

Проїзд регульованих і нерегульованих перехресть, залізничних переїздів, зупинок маршрутних транспортних засобів.

Уміння керуватися дорожніми знаками і розміткою. Прогнозування розвитку аварійних обставин, дії водія щодо їх попередження.

Прийоми економічного водіння автомобіля: повільне рушання, енергійний розгін, вибір оптимальної швидкості руху й передачі. Прогнозування характеру руху транспортного потоку, використання сил інерції.

Підсумкова контрольна перевірка

Під час перевірки потрібно виявити здобуті навички водіння автомобіля, виходячи з таких завдань:

- рушання після зупинки чи стоянки від тротуару або узбіччя;

- розгін до найвищої передачі, перехід до найнижчої передачі, рух з різними швидкостями, зупинка;

- маневрування в обмежених проїздах;

- зупинка на підйомі й рушання після зупинки;

- маневрування заднім ходом, заїзд у бокс;

- виїзд на дорогу. Керування автомобілем у транспортному потоці на дорогах з малою і великою інтенсивністю руху, дотримання безпечної дистанції та інтервалу;

- перестроювання, проїзд перехресть, повороти наліво і направо, розвороти, рух через залізничні переїзди;

- обгін, об'їзд, зустрічний роз'їзд;

- уміння керуватися дорожніми знаками і розміткою, зовнішніми світловими приладами.

Рекомендований перелік вправ

Навчання водіння автомобіля

Розділ I. Навчання на автотренажері

Тема 1. Посадка на робочому місці водія. Прийоми дій органами
керування і сигналізації

Вправи:

1. Відпрацювання прийомів правильної посадки на робочому місці водія, правильного положення рук на рульовому колесі та ніг на педалях. Регулювання сидіння, дзеркал заднього виду, припасування ременя безпеки.

2. Ознайомлення з органами керування, контрольно-вимірювальними приладами і сигналізації автомобіля та правила користування ними.

3. Тренування у переключанні передач, у діях педалями і важелями керування, виконання руління.

4. Запуск двигуна. Спостереження за контрольно-вимірювальними приладами.

5. Прийоми дій та взаємодії органами керування, сигналізації під час імітації початку руху, руху по прямій, направо й наліво, перед зупинкою.

Тема 2. Прийоми керування автомобілем

Вправи:

1. Рушання автомобіля з місця, рух по прямій з переключанням передач у висхідному та низхідному порядку. Керування швидкості руху педаллю керування дросельною заслінкою. Повороти направо, наліво, термінове гальмування, зупинка (дії відпрацьовуються з використанням тіньової проекції).

2. Розвиток навичок руління: положення рук на рульовому колесі, рулювання направо й наліво двома руками в тому числі з "перехватом", поперемінно правою та лівою рукою, збільшуючи інтенсивність поворотів рульового колеса.

3. Відпрацювання навичок взаємодії органами керування перед початком руху, під час водіння на різних передачах з розворотами, поворотами, повільного і термінового гальмування, під час зупинки (дії відпрацьовуються з використанням тіньової проекції).

4. Відпрацювання правильних дій під час введення несправностей (інші завдання майстра виробничого навчання), що фіксується на панелі приладів автотренажерів.

5. Рух заднім ходом. Розвороти в необмеженому й обмеженому проїзді. Зупинка і стоянка.

Розділ II. Навчання на автодромі (майданчику)

Тема 3. Підготовка до виїзду. Рух з невеликою швидкістю

Вправи:

1. Контрольний огляд автомобіля.

2. Посадка на місце водія, ознайомлення з розміщенням органів керування та контрольно-вимірювальних приладів і сигналізації.

3. Запуск двигуна, перевірка показань контрольно-вимірювальних приладів. Тренування у рушанні з місця, рух по прямій, повороти праворуч і ліворуч. Прийоми повільного гальмування.

4. Рух з переключанням передач у висхідному і низхідному порядку. Зупинка.

5. Рух заднім ходом по прямій із поворотом, розворотом без застосування і з застосуванням заднього ходу.

Тема 4. Рух з різною швидкістю

Вправи:

1. Рух по прямій з переключанням передач. Розгін. Зміна швидкості регулюванням положення дросельної заслінки.

2. Переключання передач у висхідному й низхідному порядку. Послідовний перехід на нижчу передачу. Перехід на нижчу передачу без дотримання послідовності.

3. Виконання різних способів гальмування (повільне, термінове, переривчасте).

Тема 5. Рух у різних напрямках

Вправи:

1. Повороти праворуч, ліворуч. Рух кільцевим маршрутом по звивистій дорозі.

2. Рух між перешкодами праворуч, ліворуч.

3. Рух заднім ходом з використанням різних способів стеження за дорогою: через заднє вікно, бокове вікно, відкриті двері, за допомогою дзеркал заднього виду.

4. Рух заднім ходом з поворотами праворуч і ліворуч в необмеженому і обмеженому проїздах. Рух заднім ходом впродовж стіни, зупинка. Від'їзд від стіни. Рух заднім ходом на підйом.

Тема 6. Зміна напрямку руху в обмежених проїздах

Вправи:

1. Проїзд колійними дошками переднім і заднім ходом.

2. Постановка автомобіля в бокс переднім і заднім ходом прямо і з поворотами.

3. Проїзд габаритного тунелю прямо із поворотом, переднім і заднім ходом.

4. Проїзд габаритної вісімки переднім ходом.

5. Проїзд змійки переднім ходом.

6. В'їзд до габаритного дворика прямо і з поворотом, маневрування і виїзд від нього переднім ходом.

7. Зупинка автомобіля переднім і заднім ходом біля тротуару, під кутом 45 і 90 градусів, між двома автомобілями на стоянці, на узбіччі, перед стоп-лінією, біля вибраного орієнтира, знаку.

Тема 7. Керування автомобілем у складних дорожніх умовах

Вправи:

1. Подолання перешкод переднім і заднім ходом:

1.1. - колії, колійного мосту, вибоїни;

1.2. - пагорба із зупинкою у впадині поперемінно передніми і задніми колесами;

1.4. - виїзд на "клин" передніми колесами автомобіля із зупинкою на вершині й утримання 2 - 3 секунди.

2. Подолання, косогору, що має ухил вліво або вправо; "пагорба" із зупинкою та рушанням з місця на підйомі та спуску.

3. Водіння на ділянках, де створені небезпечні умови: залізничний переїзд без шлагбаума і з шлагбаумом; проїзд перехресть, зупинок маршрутних транспортних засобів; раптова поява пішохода; рушання з місця і гальмування на слизькій ділянці; кермування під час занесення; об'їзд раптово виниклої перешкоди та осліплення.

4. Відпрацьовування швидкісного і термінового маневрування. Термінове гальмування.

Розділ III. Водіння на дорогах з малою інтенсивністю руху

Тема 8. Керування автомобілем по дорогах поза
населеними пунктами

Вправи:

1. Рух по прямій, прямування за транспортом з дотриманням необхідної дистанції та швидкості. Зупинка на узбіччі та відновлення руху.

2. Проїзд перехресть прямо, з поворотом праворуч, ліворуч. Розворот на перехресті у зворотному напрямку.

3. Рух на дорогах з обмеженою видимістю, підйомами і спусками. Зупинка і рушання з місця.

4. Рух на мостах, шляхопроводах, у тунелях.

5. Переїзд залізничних переїздів із шлагбаумом, без шлагбаума.

6. Об'їзд, обгін, зустрічний роз'їзд.

7. Прийоми маневрування на АЗС.

Тема 9. Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

Вправи:

1. Рух у транспортному потоці. Перестроювання в рядах під час руху дорогами з багаторядним рухом. Обгін і об'їзд з дотриманням безпечних дистанцій та інтервалів.

2. Проїзд зупинок маршрутних транспортних засобів, пішохідних переходів. Зупинка біля тротуару і початок руху.

4. Проїзд Т, У, Х- подібних перехресть прямо, з поворотами праворуч, ліворуч. Проїзд майданів.

5. Водіння на дорогах з трамвайним рухом з поворотами праворуч, ліворуч і розворотами.

Розділ IV. Водіння на дорогах з великою інтенсивністю руху

Тема. 10. Керування автомобілем по дорогах поза
населеними пунктами

Вправи:

1. Рух у транспортному потоці, виїзд на другорядну дорогу. Виїзд з другорядної дороги на головну.

2. Рух через схрещення доріг на різних рівнях. Рух на закруглених ділянках доріг, віражах, на підйомах і спусках, на мостах, шляхопроводах, у тунелях.

3. Обгін, зустрічний роз'їзд у місцях звуження дороги. Зустрічний роз'їзд на поворотах.

4. Рух через залізничні переїзди, проїзд населених пунктів, зупинок маршрутних транспортних засобів у населених пунктах.

Тема 11. Керування автомобілем по дорогах у населених пунктах

Вправи:

1. Виїзд на дорогу. Зупинка біля тротуару і початок руху. Рух у транспортному потоці. Перестроювання в рядах, об'їзд, обгін транспортних засобів.

2. Проїзд пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів. Зупинка біля тротуару між автомобілями.

3. Рух на дорогах з одностороннім рухом.

4. Розвороти на дорогах, рух через мости, шляхопроводи, тунелі.

5. Проїзд складних регульованих перехресть. Проїзд перехресть у транспортному потоці, повороти і розвороти на перехресті.

Розділ V. Водіння автомобіля в особливих умовах

Тема 12. Керування автомобілем по бездоріжжю

Вправи:

1. Виїзд на грунтову дорогу і путівець. Проїзд населених пунктів.

2. Рух по об'їзних шляхах, зустрічний роз'їзд.

3. Рух на крутих поворотах, підйомах і спусках.

4. Проїзд по дерев'яних мостах, лісних, колійних чи щитових дорогах. Рух на снігових дорогах, через льодові переправи (якщо дозволяють конкретні умови), по мокрій траві.

Тема 13. Буксирування автомобіля

Вправи:

1. Зчіплювання автомобілів жорсткою або гнучкою зчіпкою з дотриманням вимог безпеки. Перевірка надійності зчеплення.

2. Буксирування автомобіля на зчіпці по прямій, на поворотах, підйомах (спусках) з виконанням правил сигналізації.

3. Зупинка біля тротуару (на узбіччі). В'їзд у ворота, відчеплення.

Розділ VI. Удосконалення навичок керування автомобілем

Тема 14. Удосконалення техніки керування автомобілем
на автодромі (майданчику)

Вправи:

1. Розгін та прийоми термінового гальмування і маневрування на слизькому покритті. Прийоми і дії водія під час занесення автомобіля.

2. Удосконалення навичок маневрування в обмежених проїздах, маневрування заднім ходом.

3. Складне і термінове маневрування. Енергійний розгін і термінове гальмування.

Тема 15. Удосконалення навичок керування автомобілем на дорогах

Вправи:

1. Рух і маневрування в інтенсивному транспортному потоці. Взаємодії з пішоходами, іншими учасниками дорожнього руху.

2. Перестроювання, об'їзд, обгін, зупинка, рушання з місця зупинки.

3. Тренування в умінні керуватися дорожніми знаками і розміткою. Прогнозування розвитку аварійних обставин, дії водія щодо їх попередження.

4. Прийоми економічного водіння автомобіля: повільне рушання з місця, енергійний розгін, вибір оптимальної швидкості руху і передачі. Прогнозування характеру руху транспортного потоку, використання сил інерції.

____________ 
 

Опрос