Идет загрузка документа (510 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в приказ Министерства обороны Украины от 20 ноября 2017 года N 606

Минобороны
Приказ от 30.06.2020 № 238
действует с 28.07.2020

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

30.06.2020

м. Київ

N 238

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
16 липня 2020 р. за N 663/34946

Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з метою удосконалення питань носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв

НАКАЗУЮ:

1. Внести до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606 "Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за N 1502/31370, такі зміни:

1) заголовок наказу викласти в такій редакції:

"Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв";

2) преамбулу наказу після слів "Збройних Сил України" доповнити словами ", Державної спеціальної служби транспорту";

3) пункт 1 наказу після слів "Збройних Сил України" доповнити словами ", Державної спеціальної служби транспорту".

2. Внести зміни до Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв, затверджених наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за N 1502/31370, виклавши їх у новій редакції, що додається.

3. Головному управлінню розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

Міністр оборони України

А. Таран

 

ПРАВИЛА
носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв

I. Загальні положення

1. Ці Правила визначають порядок носіння військової форми одягу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 18 липня 2017 року N 370 "Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2017 року за N 1047/30915 (далі - наказ "Про затвердження Зразків"), військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) та ліцеїстами військових ліцеїв (далі - ліцеїсти).

2. Право на носіння військової форми одягу мають військовослужбовці, військовозобов'язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти, ліцеїсти, а також особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу. Громадянам, які звільнені з військової служби із зарахуванням у запас або у відставку з правом носіння військової форми одягу, дозволяється носіння військової форми одягу, яка встановлена на момент звільнення.

3. Військову форму одягу носять у суворій відповідності з цими Правилами. Предмети військової форми одягу повинні відповідати встановленим у наказі "Про затвердження Зразків" описам, бути ретельно припасованими й утримуватися в бездоганному стані.

4. Встановлено такі види військової форми одягу:

парадна;

парадно-церемоніальна;

парадно-вихідна;

повсякденна;

польова (службова морська);

спеціальна;

спортивна.

Кожна з зазначених військових форм поділяється на літню, демісезонну та зимову форму одягу.

5. Військова форма одягу призначена для носіння:

1) парадна - на парадах та під час:

вручення військовим частинам* державних нагород, бойових прапорів та інших відзнак;

одержання державних нагород, прийняття військової присяги, проведення ритуалу випуску з військового навчального закладу;

річного свята військової частини;

відрекомендування визначеним Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України посадовим особам під час призначення на посаду і присвоєння військового звання;

підйому військово-морського прапора на кораблі, який стає до бойового складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України, вручення кораблю державної нагороди або іншої відзнаки;

призначення до складу почесної варти;

2) парадно-церемоніальна - особлива парадна форма одягу для особового складу військовослужбовців Почесної варти Збройних Сил України;

3) парадно-вихідна - у святкові дні; на урочистих засіданнях та офіційних прийомах; під час покладання квітів (вінків) до пам'ятників і на могили воїнів; в інших випадках за рішенням командира військової частини;

4) повсякденна - під час роботи (чергувань, якщо при цьому не передбачено носіння зброї) у штабах, управліннях, установах і закладах, а також у всіх інших випадках, коли не передбачено носіння парадної, парадно-вихідної, польової (службової морської) форми одягу та спеціального одягу;

5) польова (службова морська) - під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, навчальних занять (польових або на військовій техніці), на бойових чергуваннях (чергуваннях) та вахті під час несення служби у добовому наряді (зі зброєю), у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій;

6) спеціальна - одяг, взуття та засоби індивідуального захисту, що видаються військовослужбовцям за штатними посадами, якими передбачено виконання певних робіт з обслуговування техніки, під час роботи зі шкідливими речовинами чи повязаної з небезпечними умовами праці або робіт, що здійснюються в несприятливих метеорологічних умовах та умовах, передбачених нормативно-правовими актами з питань охорони праці та для виконання господарських і будівельних робіт;

7) спортивна - під час проведення спортивних занять і змагань, а також під час індивідуальних тренувань (спортивний одяг і взуття).

____________
* Під військовою частиною маються на увазі органи військового управління, з'єднання, військові частини, кораблі, військові навчальні заклади, відділення (факультети, кафедри) військової підготовки при цивільних закладах вищої освіти, кафедри медицини катастроф та військової медицини цивільних закладів вищої освіти, установи, підприємства та організації Міністерства оборони України.

Дозволяється носити парадно-вихідну форму одягу у вихідні дні та в позаслужбовий час за межами військової частини.

6. За належністю військова форма одягу поділяється на:

1) військову форму одягу Сухопутних військ Збройних Сил України (далі - СВ ЗСУ);

2) військову форму одягу Повітряних Сил Збройних Сил України (далі - ПС ЗСУ);

3) військову форму одягу Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС ЗСУ);

4) військову форму одягу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (далі - ДШВ ЗСУ);

5) військову форму одягу Сил спеціальних операцій Збройних Сил України (далі - ССО ЗСУ);

6) військову форму одягу Державної спеціальної служби транспорту (далі - ДССТ).

Під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, польотів, навчальних занять, на бойових чергуваннях та під час несення служби у добовому наряді носиться необхідне спорядження, визначене відповідними нормами забезпечення.

Курсанти вищих військових навчальних закладів (далі - ВВНЗ), ліцеїсти та військовослужбовці строкової військової служби під час звільнення в місто носять парадно-вихідну форму одягу.

За рішенням відповідного начальника дозволяється використовувати польову (службову морську) форму одягу під час виконання завдань повсякденної діяльності у військових частинах.

7. Форма одягу оголошується на період конкретних заходів командиром військової частини або старшим начальником відповідно до вимог цих Правил з урахуванням особливостей виконання службових завдань.

Під час оголошення форми одягу вказуються її назва і за потреби назви додаткових або уточнюючих предметів (наприклад, "Літня повсякденна форма одягу, в сорочці з коротким рукавом").

Форма одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад оголошується особами, що проводять ці заходи.

8. Форма одягу для несення патрульної служби, чергування, а також для військовослужбовців, які несуть контрольно-пропускну (вартову) службу в приміщеннях, оголошується відповідними начальниками.

9. Перехід на літню або зимову форму одягу встановлюється відповідними наказами начальника гарнізону (старшого морського начальника) та дорученнями командувачів видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України (далі - ЗСУ), Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту залежно від температурного режиму.

10. Форма одягу військовослужбовців ВМС ЗСУ, які мають корабельні звання, оголошується:

командуванням ВМС ЗСУ;

старшими морськими начальниками;

старшими на рейдах;

командирами з'єднань кораблів, що перебувають у поході (на бойовій службі).

11. Військовослужбовці носять форму одягу відповідно до виду, окремого роду військ (сил) ЗСУ, встановлену для військової частини, де вони проходять військову службу, військового звання, а також залежно від завдання, що виконується, відповідно до пункту 5 цього розділу.

Для СВ ЗСУ, ДШВ ЗСУ та ДССТ колір форми одягу - захисний, для ПС ЗСУ - сіро-блакитний, для ВМС ЗСУ - чорний (білий), для ССО ЗСУ - темно-сірий.

На визначених предметах військової форми одягу військовослужбовці носять емблеми та беретні знаки відповідно до виду (роду) військ.

12. Військовослужбовці військових частин, які не належать до видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ та ДССТ, носять військову форму одягу СВ ЗСУ, але з визначеними для них емблемами та беретними знаками на відповідних предметах військової форми одягу.

13. Військовослужбовці військових оркестрів носять форму одягу за видом, окремим родом військ (сил) ЗСУ, до якого належить військова частина, з емблемою та нарукавним знаком, які встановлені для військових диригентів і музикантів.

14. Особи офіцерського, сержантського та старшинського складу, які переміщені для проходження військової служби до структурних підрозділів Міністерства оборони України, органів військового управління, що не належать до видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ, до Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, носять військову форму одягу, яку вони мали на день переміщення.

Особи офіцерського, сержантського та старшинського складу, які переміщені для проходження служби до інших видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ, носять форму одягу, установлену для військової частини, після закінчення строку носіння форми одягу, яку вони мали на день переміщення.

15. Слухачі (ад'юнкти, докторанти) ВВНЗ з числа осіб офіцерського складу носять військову форму одягу, яку вони мали до прибуття на навчання.

Курсанти ВВНЗ видів ЗСУ носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить ВВНЗ. Якщо ВВНЗ не належить до виду ЗСУ, форма одягу встановлюється начальником такого навчального закладу.

Курсанти (слухачі), що не мають офіцерських звань, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (далі - ВНП ЗВО), носять військову форму одягу, встановлену начальником ВНП ЗВО.

Курсанти (слухачі) ВВНЗ з числа сержантського та старшинського складу зберігають право на носіння форми одягу, встановлену для цієї категорії військовослужбовців.

Військовослужбовці змінного складу спеціальних курсів підготовки і навчальних частин (центрів) (далі - СКП і НЦ) носять ту форму одягу, в якій вони прибули на навчання.

Військовослужбовці штатних підрозділів охорони та забезпечення ВВНЗ носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить ВВНЗ.

16. Порядок носіння військової форми одягу під час несення служби у складі варт визначається Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.

17. Військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, дозволяється носити цивільний одяг у позаслужбовий час, а за окремою вказівкою - у службовий час.

18. Військовослужбовцям строкової служби під час перебування у відпустці, а курсантам, ліцеїстам - і в позаслужбовий час дозволяється носити за межами військової частини цивільний одяг.

19. Спеціальний одяг та льотно-технічне обмундирування використовують військовослужбовці, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час бойового чергування, на навчаннях, маневрах, під час виконання польотів та підготовки до них, на заняттях з військовою технікою і під час виконання робіт у гаражах, парках, майстернях, на аеродромах, у лабораторіях, лікувальних закладах, на складах, кораблях, у військових частинах.

Десантний одяг використовують військовослужбовці, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час підготовки та здійснення стрибків з парашутом. Порядок та варіанти використання десантного одягу, інших елементів екіпіровки та засобів індивідуального захисту до одягу визначає командир військової частини.

Льотний одяг використовують військовослужбовці ДШВ ЗСУ, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час проведення занять, зборів з повітрянодесантної підготовки, спеціальної підготовки підрозділів десантного забезпечення, під час проведення технічного огляду та регламентних робіт з повітрянодесантною технікою та майном.

В усіх інших випадках носити спеціальний одяг не дозволяється.

Порядок носіння спеціального одягу, льотно-технічного обмундирування і головного убору до нього, засобів індивідуального захисту та інших елементів екіпіровки визначає командир військової частини.

Спеціальний одяг зберігається поза спальними приміщеннями підрозділу у спеціальних шафах, кімнатах для зберігання речей та кімнатах зберігання майна підрозділів на окремих стелажах і вішалках, в особистих кабінетах (приміщеннях).

20. Військовослужбовцям, ліцеїстам, а також іншим особам, визначеним цим наказом, яким надано право носіння військової форми одягу, забороняється носити:

предмети військової форми одягу, спорядження, нагрудні знаки і знаки розрізнення змінених або невстановлених зразків (кольорів) та такі, що прийшли у непридатний стан;

одночасно предмети з різних форм одягу, а також предмети військової форми одягу разом з цивільними;

знаки розрізнення, що скасовані;

забруднені та невипрасувані предмети військової форми одягу, а також предмети, які втратили колір;

деформовані та неправильно підібрані погони;

взуття з пошкодженим верхом та зношеними каблуками;

сумки яскравих кольорів.

Військовослужбовцям-жінкам під час перебування у військовій формі одягу дозволяється носити сумки однотонних неяскравих кольорів.

21. Військовослужбовцям, ліцеїстам та іншим визначеним цими Правилами особам під час перебування у військовій формі одягу рекомендовано утримуватись від:

носіння в кишенях предметів, що виступають назовні чи переповнюють їх;

носіння рюкзаків (сумок), що своїми шлейками закривають погони.

II. Форма одягу військовослужбовців

1. Форма одягу військовослужбовців офіцерського, сержантського та рядового складу (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня
(мал. 1,3, 5, 7, 9, 10, 20, 22, 24, 25, 35, 37, 39, 40, 50, 52, 54, 55, 65, 67, 69, 70, 80, 82, 84, 85, 95, 97, 99, 100, 110, 112, 114, 115 додатка 1)

Зимова
(мал. 2, 4, 6, 8, 21, 23, 36, 38, 51, 53, 66, 68, 81, 83, 96, 98, 111, 113 додатка 1)

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 2

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал.15, 16, 17,18, 30, 31, 32, 33, 45, 64, 47, 48, 60, 61, 62, 63, 75, 76, 77, 78, 90, 91, 92, 93, 105, 106, 107, 108, 120, 121, 122, 123 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 13, 14, 28, 29, 43, 44, 58, 59, 73, 74, 88, 89, 103, 104,118, 119 додатка 1)

Зимова
(мал. 11, 12, 26, 27, 41, 42, 56, 57, 71, 72, 86, 87, 101, 102, 116, 117 додатка 1)

1

2

3

Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), куртка і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова (шапка зимова повсякденна), куртка зимова (пальто зимове), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ

Таблиця 3

Парадно-церемоніальна форма одягу (для Почесної Варти)

Літня
(мал. 215, 216, 217, 218 додатка 1)

Зимова
(мал. 210, 211, 212, 213 додатка 1)

Кашкет, кітель (за потреби з пуловером) і штани кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, заправлені в чоботи хромові, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, рукавиці шкіряні білого кольору. Поверх кітеля аксельбант та поясний ремінь золотого кольору для офіцерського складу та білого кольору для інших військовослужбовців

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, заправлені в чоботи хромові, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, рукавиці шкіряні білого кольору, кашне білого кольору. Поверх пальта зимового поясний ремінь золотого кольору для офіцерського складу та білого кольору для інших військовослужбовців

2. Форма одягу військовослужбовців-жінок (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня
(мал. 220, 222, 224, 225 додатка 1)

Зимова
(мал. 221, 223 додатка 1)

1

2

Кашкет жіночий (берет), кітель жіночий і спідниця кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель жіночий і спідниця (штани навипуск) кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 2

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 230, 231, 232, 233 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 228, 229 додатка 1)

Зимова
(мал. 226, 227 додатка 1)

1

2

3

Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), кітель (куртка) і спідниця кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка- стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору

Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і спідниця (штани навипуск) кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору

Шапка зимова (шапка зимова повсякденна), куртка зимова (пальто зимове), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору та кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ

3. Форма одягу курсантів ВВНЗ (крім ВМС ЗСУ), військовослужбовців сержантського, рядового складу і ліцеїстів

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня
(мал. 197, 199 додатка 1)

Зимова
(мал. 198 додатка 1)

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 2

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 202, 203 додатка 1)

Зимова
(мал. 200 додатка 1)

Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова, куртка зимова, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ

Погони носять на пальті зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, куртці, пуловері, джемпері та сорочці (з коротким та довгим рукавом).

Берет залежно від виду, роду військ (сил) ЗСУ встановленого кольору (мал. 325 - 335 додатка 1), до якого належить військова частина, з беретним знаком (мал. 339 - 355 додатка 1) відповідно до виду, роду військ (сил) ЗСУ.

Дозволяється носити:

берет кольору "марун" у ДШВ ЗСУ та кольору "сталь" у ССО ЗСУ в усіх випадках;

берет замість кашкета польового з літньою польовою формою одягу;

кашкет (кашкет жіночий) з повсякденною формою одягу;

кашкет (кашкет жіночий) замість шапки зимової повсякденної (шапки зимової) із зимовою парадною, парадно-вихідною та повсякденною формою одягу;

сорочку білого або чорного (для ССО ЗСУ) кольору з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого або чорного (для ССО ЗСУ) кольору з короткими рукавами з погонами без кітеля з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу;

пуловер та джемпер кольору основної тканини з погонами під час перебування в приміщеннях службових будівель та робочих кабінетах (мал. 19, 34, 49, 64, 79, 94, 109, 124 додатка 1);

пуловер кольору основної тканини з кітелем (курткою);

сорочку білого або визначеного кольору з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою) та сорочку білого або визначеного кольору з короткими рукавами з погонами, без кітеля та краватки з літньою повсякденною формою одягу;

сорочку білого кольору з кітелем з повсякденною формою одягу за рішенням начальника;

плащ-накидку в дощову погоду;

плащ демісезонний (куртку демісезонну) залежно від погодних умов у будь-яку пору з зимовою та літньою формою одягу;

рукавиці білого кольору з літньою парадно-вихідною формою одягу;

туфлі і чобітки цивільного зразка, що зовні схожі на встановлені зразки, з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

колготки чорного або сірого кольору з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

парасольку чорного або темно-синього кольору в дощову погоду;

польову форму одягу замість повсякденної для курсантів та військовослужбовців строкової служби;

куртку демісезонну з польовою формою одягу в разі використання її як повсякденної (мал. 246 додатка 1).

4. Форма одягу ліцеїстів військових ліцеїв (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня
(мал. 197, 199 додатка 1)

Зимова
(мал. 198 додатка 1)

Кашкет, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, куртка зимова, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, кашне, рукавички

Таблиця 2

Повсякденна і польова форма одягу

Літня
(мал. 243 додатка 1)

Зимова
(мал. 249 додатка 1)

Кашкет польовий камуфльованого кольору, костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний

Шапка зимова, костюм вітровологозахисний зимовий, костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички зимові

Дозволяється носити за вказівкою начальника ліцею:

берет з літньою повсякденною формою одягу;

парадно-вихідну форму одягу як повсякденну (на заняттях у класах);

сорочку з краваткою без кітеля з парадно-вихідною формою одягу.

5. Форма одягу військовослужбовців офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання)

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літня
(мал. 125, 155 додатка 1)

Зимова
(мал. 126, 156 додатка 1)

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск білого кольору, напівчеревики білого кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу

Літня
(мал. 127, 129, 130, 157, 159, 160 додатка 1)

Зимова
(мал. 128, 158 додатка 1)

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск, чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 135, 136, 137, 138, 165, 166, 167, 168 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 133, 134, 163,164 додатка 1)

Зимова
(мал. 131, 132, 161, 162 додатка 1)

Берет (пілотка в морській авіації) встановленого кольору, кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору

Берет (пілотка в морській авіації) встановленого кольору, кашкет, плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), встановленого кольору, пальто зимове (куртка зимова), кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору

6. Форма одягу офіцерського та старшинського складу ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літня
(мал. 140, 170 додатка 1)

Зимова
(мал. 141, 171 додатка 1)

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск білого кольору, напівчеревики білого кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу

Літня
(мал. 142, 172 додатка 1)

Зимова
(мал. 143, 173 додатка 1)

Кашкет (берет), тужурка і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка і штани навипуск, чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 150, 151, 152, 153, 180, 181, 182, 183 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 148, 149, 178, 179 додатка 1)

Зимова
(мал. 146, 147, 176, 177 додатка 1)

Кашкет (берет), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору

Кашкет (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), пальто зимове (куртка зимова), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору

7. Форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літня
(мал. 185 додатка 1)

Зимова
(мал. 186 додатка 1)

1

2

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани білого кольору навипуск, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу

Літня
(мал. 187 додатка 1)

Зимова
(мал. 188, 189 додатка 1)

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 195 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 192, 193, 194 додатка 1)

Зимова
(мал. 190, 191 додатка 1)

1

2

3

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Кашкет-безкозирка (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору

11. Форма одягу курсантів ВВНЗ та ліцеїстів військового ліцею ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літня
(мал. 203 додатка 1)

Зимова
(мал. 204 додатка 1)

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани чорного кольору навипуск, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу

Літня
(мал. 205 додатка 1)

Зимова
(мал. 225 додатка 1)

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Літня
(мал. 208 додатка 1)

Зимова
(мал. 207, 209 додатка 1)

Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору

12. Форма одягу військовослужбовців-жінок ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання)

Літня
(мал. 234 додатка 1)

Зимова
(мал. 225 додатка 1)

Берет, кітель і спідниця білого кольору, туфлі білого кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель, штани (спідниця) навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Порядок використання повсякденної форми одягу - відповідає вимогам до форми одягу жінок-військовослужбовців СВ ЗСУ, ПС ЗСУ, ДШВ ЗСУ та ССО ЗСУ (мал. 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233 додатка 1).

Таблиця 2

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського і старшинського складу ВМС ЗСУ

Літня
(мал. 234 додатка 1)

Зимова
(мал. 225 додатка 1)

1

2

Кашкет жіночий (берет), кітель і спідниця білого кольору, туфлі білого кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка, штани навипуск (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Літня
(мал. 238 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 240 додатка 1)

Зимова
(мал. 236 додатка 1)

Кашкет жіночий, форменка і спідниця білого (чорного) кольору, футболка білого кольору, туфлі

Кашкет жіночий, фланелівка і спідниця (штани) чорного кольору, футболка білого кольору, туфлі (чобітки) чорного кольору

Шапка зимова, бушлат, тужурка і штани (спідниця) чорного кольору, футболка білого кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу офіцерського і старшинського складу ВМС ЗСУ

Літня
(мал. 229, 230, 231, 232 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 227, 228 додатка 1)

Зимова
(мал. 225, 226 додатка 1)

1

2

3

Кашкет жіночий (берет), тужурка (куртка) і спідниця (штани навипуск) чорного кольору, сорочка білого кольору, краватка чорного кольору, туфлі чорного кольору

Кашкет жіночий (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), тужурка (куртка) і штани (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, туфлі або чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), пальто зимове (куртка зимова), тужурка і штани (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне чорного кольору

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Літня
(мал. 242 додатка 1)

Демісезонна
(мал. 243, 229, 230 додатка 1)

Зимова
(мал. 238, 228 додатка 1)

1

2

3

Кашкет жіночий, форменка білого кольору, спідниця (штани навипуск) чорного кольору, футболка білого кольору, туфлі чорного кольору

Кашкет жіночий (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), фланелівка чорного кольору і штани (спідниця) навипуск чорного кольору, туфлі або чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск (спідниця) чорного кольору, чобітки чорного кольору, кашне чорного кольору

Погони чорного кольору військовослужбовці ВМС ЗСУ носять на пальті зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, пуловері, джемпері, сорочці визначеного кольору (з коротким та довгим рукавом), сорочці білого кольору (з коротким та довгим рукавом).

У підрозділах морської піхоти та спеціального призначення ВМС ЗСУ носиться берет встановленого кольору з усіма передбаченими формами одягу.

Дозволяється носити:

кашкет (кашкет жіночий) з повсякденною формою одягу;

кашкет (кашкет жіночий) замість шапки зимової повсякденної (шапки зимової) із зимовою парадною, парадно-вихідною та повсякденною формою одягу;

кітель і штани навипуск білого кольору при літній парадно-вихідній формі одягу;

тужурку (кітель) і штани навипуск чорного кольору при літній парадній формі одягу;

берет замість кашкета польового (кепі бойового) з літньою польовою формою одягу;

сорочку білого кольору з довгими рукавами, з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого кольору з короткими рукавами, з погонами і без краватки, без кітеля (тужурки) з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу, сорочку визначеного кольору (білого кольору для військовослужбовців, які мають корабельні звання) з довгими рукавами, з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку визначеного кольору з короткими рукавами, з погонами і без краватки, без кітеля з літньою повсякденною формою одягу;

пуловер та джемпер кольору основної тканини з погонами під час перебування в приміщеннях службових будівель та робочих кабінетах (мал. 139, 154, 169, 184, 196 додатка 1);

джемпер з круглим вирізом горловини без сорочки і краватки, а також з курткою поза строєм (мал. 275 додатка 1);

плащ демісезонний (куртку демісезонну) залежно від погодних умов у будь-яку пору із зимовою та літньою формою одягу;

рукавиці білого кольору з літньою парадно-вихідною формою одягу;

плащ-накидку в дощову погоду;

туфлі і чобітки цивільного зразка, що зовні схожі на встановлені зразки, з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

колготки чорного або сірого кольору з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

парасольку чорного або темно-синього кольору в дощову погоду;

службову морську форму встановленого зразка замість повсякденної форми одягу за рішенням командира корабля (військової частини, навчального закладу);

куртку демісезонну зі службовою морською формою одягу у разі використання її замість повсякденної (мал. 262 додатка 1).

III. Правила носіння польової (морської службової) форми одягу

1. У гарнізонах та під час виконання повсякденних завдань:

1) 1-Г-Л (літня) (мал. 244 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 15 до 40° C;

опади: відсутні.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами, мал. 243); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями або черевики літні; ремінь брючний;

2) 2-Г-Л (літня) (мал. 246 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 15 до 40° C;

опади: дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; костюм вітровологозахисний демісезонний; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями або черевики літні; ремінь брючний.

При вітряній погоді дозволяється носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного (мал. 247 додатка 1), під час опадів малої та середньої інтенсивності - костюм вітровологозахисний демісезонний або куртку костюма вітровологозахисного демісезонного поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий;

3) 3-Г-Д (демісезонна)

Погодні умови:

температура повітря: від 10 до 15° C;

опади: відсутні.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

4) 4-Г-Д (демісезонна)

Погодні умови:

температура повітря: від 10 до 15° C;

опади: дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка) або фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; костюм вітровологозахисний демісезонний; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або при вітряній погоді дозволяється носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного; костюм вітровологозахисний демісезонний або куртку костюма вітровологозахисного демісезонного поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий;

5) 5-Г-Д (демісезонна) (мал. 249 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 5 до 10° C;

опади: відсутні або вітер і дощ.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка) або фуфайка (з короткими рукавами); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; костюм вітровологозахисний демісезонний; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або при вітряній погоді дозволяється носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного. У разі відсутності опадів та вітру костюм вітровологозахисний демісезонний може не використовуватися, а куртка костюма-утеплювача може використовуватися як верхній одяг (мал. 248 додатка 1);

6) 6-Г-Д (демісезонна) (мал. 250 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 0 до 5° C;

опади: відсутні або вітер і дощ чи сніг.

Шкарпетки літні або шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні.

Куртка вітровологозахисна зимова може використовуватися без куртки з плащової тканини.

Куртка вітровологозахисна зимова може використовуватися без утеплювача або з утеплювачем. Утеплювач куртки вітровологозахисної може використовуватися як верхній одяг (мал. 251 додатка 1).

Замість шапки зимової допускається шапка-феска (шапка-підшоломник);

7) 7-Г-З (зимова)

Погодні умови:

температура повітря: від 0 до -5° C;

опади: відсутні або вітер і дощ чи сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні.

Куртка вітровологозахисна зимова може використовуватися без утеплювача або з утеплювачем. Утеплювач куртки вітровологозахисної може використовуватися як верхній одяг;

8) 8-Г-З (зимова) (мал. 252 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від -5 до -10° C;

опади: відсутні або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); шкарпетки-вкладиші утеплювальні; труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий.

Дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без застосування утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача або з утеплювачем;

утеплювач куртки вітровологозахисної може використовуватися як верхній одяг;

шарф-трубу зимовий;

9) 9-Г-З (зимова)

Погодні умови:

температура повітря: від -10 до -15° C;

опади: відсутні або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); шкарпетки-вкладиші утеплювальні; труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

Дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача або з утеплювачем;

утеплювач куртки вітровологозахисної може використовуватися як верхній одяг;

рукавички зимові, які мають одягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби);

10) 10-Г-З (зимова)

Погодні умови:

температура повітря: від -15 до -20° C;

опади: відсутні або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); шкарпетки-вкладиші утеплювальні; труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

Дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

рукавички зимові, які повинні одягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби);

11) 11-Г-З (зимова)

Погодні умови:

температура повітря: від -20 до -35° C;

опади: відсутні або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); шкарпетки-вкладиші утеплювальні; труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; штани костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

Дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

штани костюма-утеплювача як додатковий шар утеплення (надягаються поверх кальсон зимових);

штани вітровологозахисні зимові із застосуванням утеплювача (надягаються поверх штанів костюма-утеплювача (за потреби));

рукавички зимові, які мають одягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби).

2. Під час виконання бойових та навчально-бойових завдань:

1) 1-Б-НБ-Л (літня) (мал. 253 - 255 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 23 до 40° C;

опади: відсутні.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; сорочка бойова; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями (демісезонні); ремінь брючний.

Дозволяється носити:

у разі підвищення температури повітря вище 23° C сорочку бойову з підкоченими на один відворот рукавами;

кашкет польовий (кепі бойове) або панаму літню польову (за потреби);

шарф-трубу літній (за потреби);

2) 2-Б-НБ-Л (літня) (мал. 256 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від 15 до 23° C;

опади: дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; сорочка бойова; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями (демісезонні); ремінь брючний; костюм вітровологозахисний демісезонний.

Може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або при вітряній погоді дозволяється носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного.

Костюм вітровологозахисний демісезонний або куртка костюма вітровологозахисного демісезонного надягаються поверх костюма літнього польового або сорочки бойової, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки костюма вітровологозахисного демісезонного;

3) 3-Б-НБ-Д (демісезонна)

Погодні умови:

температура повітря: від 5 до 15° C;

опади: відсутні або дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями (демісезонні); ремінь брючний; костюм вітровологозахисний демісезонний; білизна натільна демісезонна (сорочка); куртка костюма-утеплювача; шапка-феска (шапка-підшоломник); рукавички демісезонні.

Може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Дозволяється:

під час опадів малої та середньої інтенсивності або при вітряній погоді носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного;

у разі різкого зниження температури або під час довгострокового перебування в умовах штормової погоди з інтенсивними опадами використовувати додаткові елементи польової форми одягу для додаткового утеплення: білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, шапку-феску (шапку-підшоломник), рукавички демісезонні. У разі використання вказаних елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку зимову), куртку костюма-утеплювача як верхній одяг. Також забороняється надягати куртку костюма-утеплювача поверх куртки костюма літнього польового.

Костюм вітровологозахисний демісезонний або куртка костюма вітровологозахисного демісезонного надягаються поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий технічним шнуром. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки костюма вітровологозахисного демісезонного. У разі опадів великої інтенсивності або різкого зниження температури костюм вітровологозахисний демісезонний надягається поверх костюма літнього польового або інших шарів одягу;

4) 4-Б-НБ-Д (зимова)

Погодні умови:

температура повітря: від 5 до -10° C;

опади: відсутні або дощ, сніг, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); шарф-труба літній; черевики з високими берцями; ремінь брючний; костюм вітровологозахисний демісезонний; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); куртка костюма-утеплювача; шапка-феска (шапка-підшоломник); рукавички демісезонні; утеплювач куртки вітровологозахисної зимової; утеплювач штанів вітровологозахисних зимових; шкарпетки-вкладиші утеплювальні.

Може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Дозволяється:

під час опадів малої та середньої інтенсивності або при вітряній погоді носити тільки куртку костюма вітровологозахисного демісезонного;

у разі різкого зниження температури або під час довгострокового перебування в умовах штормової погоди з інтенсивними опадами використовувати додаткові елементи польової форми одягу для додаткового утеплення: білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, шапку-феску (шапку-підшоломник), рукавички демісезонні, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових, шкарпетки-вкладиші утеплювальні.

Костюм вітровологозахисний демісезонний або куртка костюма вітровологозахисного демісезонного надягаються поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки костюма вітровологозахисного демісезонного. У разі опадів великої інтенсивності або різкого зниження температури костюм вітровологозахисний демісезонний надягається поверх костюма літнього польового або інших шарів одягу.

У разі використання окремих елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових як верхній одяг. Також забороняється надягати куртку костюма-утеплювача поверх куртки костюма літнього польового;

5) 5-Б-НБ-З (зимова) (мал. 257 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від -10 до -30° C;

опади: відсутні або сніг, вітер.

Шкарпетки зимові (трекінгові); черевики з високими берцями; ремінь брючний; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони), куртка вітровологозахисна зимова; штани вітровологозахисні зимові; костюм-утеплювач; шапка-феска (шапка-підшоломник); шапка зимова; шарф-труба зимовий; рукавички демісезонні; рукавички зимові; шкарпетки-вкладиші утеплювальні; бахіли утеплені.

У разі використання окремих елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових як верхній одяг. За зазначених погодних умов костюм літній польовий як верхній одяг та утеплювач шарів одягу не застосовується. За рішенням командира військової частини залежно від інтенсивності дій особового складу в польових умовах та від погодних умов (різке коливання температури, інтенсивність опадів тощо) задля найкращого теплообміну військовослужбовцям дозволяється надягати та знімати окремі утеплювальні шари одягу: штани костюма-утеплювача, куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових, рукавички зимові, бахіли утеплені, шкарпетки-вкладиші утеплювальні.

Як головний убір за зазначених погодних умов використовується шапка зимова. У разі застосування захисного шолома замість шапки зимової використовується виключно шапка-феска (шапка-підшоломник). Під час зниження температури та (або) при інтенсивних опадах та вітрі у разі використання захисного шолома разом із шапкою-фескою (шапкою-підшоломником) використовується капюшон куртки вітровологозахисної зимової, який надягається поверх захисного шолома та фіксується регулюючими стяжками капюшона поверх шолома (мал. 257 додатка 1). Використання шапки-фески (шапки-підшоломника) у польових умовах як основного головного убору (без застосування захисного шолома) дозволяється лише при температурі не нижче -10° C та за відсутності опадів.

При температурі повітря нижче -5° C обов'язково повинні застосовуватися шкарпетки-вкладиші утеплювальні як додатковий шар утеплення. Шкарпетки-вкладиші утеплювальні надягаються поверх шкарпеток зимових.

При температурі повітря нижче -10° C та (або) при інтенсивних опадах і великій кількості снігу, що випав, обов'язково повинні застосовуватися бахіли утеплені, які надягаються поверх черевиків з високими берцями. Обов'язково повинні застосовуватися рукавички зимові, які надягаються поверх рукавичок демісезонних.

3. Порядок використання окремих елементів польової форми одягу

Дозволяється використовувати берет замість кашкета польового (кепі бойового) з гарнізонною формою одягу при температурі вище 0° C

Усі види польової (морської службової) форми одягу, що може використовуватися як верхній одяг, мають текстильні застібки для кріплення знаків розрізнення, нарукавних знаків та ідентифікаторів національної приналежності.

У разі відсутності текстильних застібок на окремих видах польової уніформи (сорочка бойова, костюм вітровологозахисний демісезонний, сорочка-поло, куртка костюма-утеплювача) використовуються лише ті знаки розрізнення, нарукавні знаки та ідентифікатори національної приналежності, для яких передбачено місце кріплення.

На лівій частині грудей розташовується нагрудний знак встановленого зразка (мал. 316 - 319 додатка 2, мал. 13 додатка 3).

На правій частині грудей розташовується нагрудний знак встановленого зразка з прізвищем військовослужбовця (мал. 312 - 315 додатка 2, мал. 13 додатка 3).

На центральній частині грудей розташовується ідентифікатор встановленого зразка, що відображає військове звання військовослужбовця.

На текстильній застібці, що розташована у верхній частині лівого рукава, розміщується знак "Державний Прапор України" і нарукавний знак військової частини (мал. 320 додатка 2, мал. 13 додатка 3).

На текстильній застібці, що розташована у верхній частині правого рукава, розміщується знак "Державний Прапор України" і нарукавний знак виду або роду військ Збройних Сил України (мал. 320, 284 - 307 додатка 2, мал. 13 додатка 3).

Санітарний ідентифікарор носиться на нагрудній частині бронежилета на текстильній застібці (мал. 324 додатка 2).

Для курсантів військових навчальних закладів замість нарукавної емблеми підпорядкованості на правому рукаві розташовується нарукавний знак розрізнення за курсами навчання. Під час виконання бойових завдань використання ідентифікаційних емблем, крім ідентифікаторів національної приналежності, забороняється.

З гарнізонною формою одягу використовуються повнокольорові емблеми.

Носіння повнокольорових емблем на бойовій (навчально-бойовій) формі одягу забороняється.

Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового не заправляється. Штанини штанів костюма літнього польового в черевики з високими берцями не заправляються.

При температурі повітря вище 23° C дозволяється носити куртку костюма літнього польового з підкоченими на один відворот рукавами.

Сорочка бойова використовується виключно у разі носіння бронежилета модульного захисного балістичного і повинна бути заправлена в штани костюма літнього польового.

Усім категоріям військовослужбовців під час бойових та навчально-бойових завдань дозволяється мати бороду та вуса за умови, що вони відповідають вимогам гігієни і не заважають використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження.

Носіння окремих предметів форми одягу, а саме костюма маскувального спеціального, костюма маскувального зимового, маски спеціальної, балаклави, шарфа-сітки маскувального, сітки протимоскітної, чобіт гумових визначається командиром (начальником).

 

IV. Правила носіння окремих предметів військової форми одягу

1. Головні убори

Шапку зимову, шапку зимову повсякденну, шапку-феску (шапку-підшоломник), кашкет, кашкет-безкозирку і кашкет польовий (кепі бойове), панаму літню польову носять прямо, без нахилу, щоб козирок кашкета та панами літньої польової знаходився на рівні брів, а нижній край шапки зимової, шапки зимової повсякденної, берета - на 2 - 4 см вище брів. Берет та пілотку носять з невеликим нахилом у правий бік.

Пілотку носять військовослужбовці авіаційних військових частин ПС ЗСУ, СВ ЗСУ та ВМС ЗСУ з повсякденною формою одягу.

На козирку шапки зимової повсякденної та кашкета генерала армії України міститься гаптований орнамент установленого зразка у вигляді чотирьох зустрічних гірлянд з дубового листя. На кашкеті міститься гаптований позумент.

На козирку шапки зимової повсякденної та кашкета осіб офіцерського складу (від військового звання полковника до генерал-полковника) міститься гаптований орнамент установленого зразка у вигляді двох зустрічних гірлянд з дубового листя.

Військовослужбовці шапку зимову повсякденну, кашкет носять із знаком визначеного зразка (мал. 356 - 358, 344, 361 додатка 2).

На беретах військовослужбовці ЗСУ носять беретний знак відповідно до виду (роду) військ (сил) (мал. 339, 340, 342 - 355 додатка 2).

На пілотках військовослужбовці ЗСУ носять знак відповідно до виду (роду) військ (сил) (мал. 341 додатка 2).

Кашкет польовий (кепі бойове) усі військовослужбовці носять з нашивною кокардою захисного кольору (мал. 359, 360 додатка 2).

Центр знака повинен знаходитися над переніссям у місці, передбаченому конструкцією. На шапці зимовій повсякденній знак знаходиться на відстані 15 мм від верхньої оздоблювальної строчки до початку знака.

Центр знака на пілотці повинен знаходитися на лівому боці в центрі на відстані 20 мм від переднього краю до початку знака.

Беретний знак розміщують зліва від центру на місці внутрішнього клапана для кріплення беретного знака на відстані 2 мм від верхнього краю оздоблювальної строчки до нижнього краю знака. Центр знака повинен знаходитися над лівим оком.

Знятий головний убір у строю і під час виконання стройових прийомів тримається так, як зазначено у Стройовому статуті Збройних Сил України.

2. Верхній одяг

Пальто зимове носять з парадною, парадно-вихідною та повсякденною формою одягу, застебнутим на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами.

На погонах носять знаки розрізнення відповідно до військового звання.

Плащ демісезонний носять особи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, а також курсанти застебнутим на ґудзики, крім верхнього, на правий бік (у військовослужбовців-жінок - на лівий) з відгорнутими у вигляді лацканів бортами, у холодну погоду дозволяється носити застебнутим на верхній ґудзик.

Кітель і тужурка застібаються на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік.

Штани носять навипуск з напівчоботами хромовими утепленими, чобітками хромовими утепленими, черевиками, напівчеревиками та туфлями хромовими.

Предмети військового одягу повинні бути встановлених зразків, чистими і випрасуваними. Штани парадної, парадно-вихідної та повсякденної форми одягу повинні мати поздовжні складки. На решті предметів запрасовувати складки не дозволяється. Клапани кишень кітеля, тужурки, куртки і брюк польових повинні бути назовні, знаки розрізнення правильно та охайно пришитими (прикріпленими).

3. Сорочки, краватки, кашне, рукавички, аксельбант (плечовий шнур)

Сорочки застібаються на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік і носяться з погонами та краваткою. Заправляються у штани. Носяться з кітелем, тужуркою, курткою, курткою зимовою (плащем демісезонним або курткою демісезонною) і пуловером. Комір сорочки ззаду повинен виступати над коміром кітеля на 5 - 10 мм.

В окремих випадках дозволяється носити поза строєм з літньою повсякденною формою одягу і при зовнішній температурі 23° C і вище сорочку з короткими рукавами із суцільнокрійним поясом, стягнутим у бокових швах еластичними стрічками.

Дозволяється носити особам офіцерського, старшинського складу та військовослужбовцям-жінкам:

сорочку білого (чорного для військовослужбовців ССО ЗСУ) кольору з погонами і краваткою без кітеля (тужурки) з літньою парадно-вихідною формою одягу і без кітеля в позаслужбовий час з літньою повсякденною формою одягу;

сорочку кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, затвердженого наказом "Про затвердження зразків", з погонами і краваткою без кітеля (тужурки, куртки) з літньою повсякденною формою одягу, а в службових приміщеннях, на заняттях в аудиторіях - у будь-яку пору року;

сорочку кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, затвердженого наказом "Про затвердження зразків", з довгими рукавами, з погонами, без краватки, кітеля, тужурки, куртки із розстебнутим верхнім ґудзиком у службових приміщеннях у будь-яку пору року;

сорочку кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, затвердженого наказом "Про затвердження зразків", з короткими рукавами, з погонами, без кітеля (тужурки, куртки повсякденної) з літньою повсякденною формою одягу при зовнішній температурі 23° C і вище без краватки з розстебнутим верхнім ґудзиком.

Сорочка-поло носиться з польовою та повсякденною формою одягу при зовнішній температурі 23° C і вище (мал. 242, 260, 276 додатка 1), за виключенням виконання бойових та навчально-бойових завдань.

Сорочки повинні бути встановленого зразка, чистими, ретельно припасованими і випрасуваними, з правильно підібраними погонами. Носити сорочки, які вицвіли, невипрасувані, з деформованими та забрудненими погонами забороняється.

Майка носиться під сорочкою з парадною (парадно-вихідною), повсякденною формою одягу, заправленою у штани.

Краватку класичну носять військовослужбовці офіцерського складу. Краватку-регат носять військовослужбовці рядового та сержантського складу, ліцеїсти із сорочкою і прикріплюють до неї затискач установленого зразка між третім і четвертим ґудзиками зверху. Зав'язана краватка повинна торкатися нижнім кінцем пряжки ременя. Краватка завжди повинна бути чистою і випрасуваною. Носити краватки, які вицвіли і невипрасувані, не дозволяється.

Військовослужбовці-жінки носять краватку-стрічку кольору основної тканини із застібкою (металевий гачок і петля).

Краватка матроська носиться з фланелівкою та застібається на металевий гачок з петлею.

Комір формений матроський носиться поверх коміра форменки і фланелівки та кріпиться у нижній частині коміра на дві наскрізні петлі.

Кашне носять акуратно заправленим під комір пальта, плаща, куртки зимової. Верхній край кашне при парадній (парадно-вихідній) формі одягу повинен рівномірно виступати над коміром на 1 - 2 см.

Рукавички обов'язково носять із зимовою парадною формою одягу. Рукавички білого кольору можуть видаватися військовослужбовцям і ліцеїстам, що беруть участь у параді. З іншими формами одягу носити рукавички необов'язково. Під час військового вітання рукавички не знімають. Військовослужбовцям і ліцеїстам дозволяється носити рукавички чорного кольору із зимовою парадно-вихідною, повсякденною та польовою формами одягу.

Рукавички шкіряні носять військовослужбовці офіцерського складу. Рукавички трикотажні носять військовослужбовці рядового та сержантського складу.

Аксельбант розміщується на правій частині грудей та кріпиться під лацканом кітеля за нитяну петлю таким чином, щоб вузол знаходився зліва на рівні верхнього краю кишені з однієї сторони. З іншого краю аксельбанта до основи кітеля пришивається (двома строчками) шльовка під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки (мал. 11 додатка 3).

Плечовий шнур розміщується на правій частині грудей, до основи кітеля пришивається (двома строчками) шльовка під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки (мал.12 додатка 3).

Під час особливих заходів парадна форма одягу може включати аксельбант або плечовий шнур для всіх категорій військовослужбовців, крім Почесної Варти (мал. 218, 219 додатка 1).

4. Взуття, шкарпетки

Взуття повинно бути кольору встановленого зразка, полагодженим і начищеним; черевики і напівчеревики повинні бути акуратно зашнуровані. Носити взуття з пошкодженим верхом і зношеними підборами не дозволяється. Кросівки дозволяється носити поза строєм у межах військової частини в час, вільний від несення служби.

Капці казармені носяться лише в казарменому приміщенні та лазні.

Шкарпетки літні (зимові) для парадної та повсякденної форми одягу повинні бути чорного кольору, для польової форми - кольору оливи або чорного кольору. Носити вицвілі шкарпетки, невстановленого кольору і зразка забороняється.

5. Спорядження і зброя

Польове спорядження кожен військовослужбовець носить (розміщує) в індивідуальному порядку.

Пістолет носять на поясному ремені на правому стегні під курткою; під час бойових (навчально-бойових) завдань, а також бойових чергувань та несення служби в добовому наряді - у кобурі пістолетній універсальній, яка має стропи MOLLE/PALS для кріплення на спорядження або пояс. Носити зброю з повсякденною формою одягу забороняється.

Кортик носять у ВМС ЗСУ та офіцери органів військового управління, які мають право на носіння військової форми одягу ВМС ЗСУ, з парадною формою одягу під кітелем з лівого боку.

Окуляри захисні балістичні дозволяється носити з польовою формою одягу в сонячну погоду. Окуляри-маска захисні балістичні дозволяється носити під час бойових та навчально-бойових завдань.

V. Правила носіння погонів, емблем та нарукавних і нагрудних знаків

1. Носіння погонів

1. Погони за призначенням поділяються на погони для парадної (парадно-вихідної), повсякденної, польової форми одягу, а за способом кріплення - на погон-муфту та погон з текстильною застібкою.

На зовнішньому боці лівого та правого рукавів нашивається гаптований нарукавний знак "Державний Прапор України", що має форму прямокутника розміром 30 х 45 мм. Колір окантовки знака повинен відповідати кольору кітеля. Нашивається (кріпиться) на лівий та правий рукави форми одягу всіх категорій військовослужбовців на відстані 45 мм нижче плечового шва (мал.1 - 10 додатка 3).

На зовнішньому боці правого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак виду чи роду військ (мал. 1 додатка 3).

На зовнішньому боці лівого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак військової частини (підрозділу) чи навчального закладу. У разі якщо нарукавний знак військової частини (підрозділу) чи навчального закладу передбачає наявність декоративної девізної стрічки, він нашивається на відстані 85 мм нижче плечового шва (мал. 2 додатка 3).

2. Погон до парадної (парадно-вихідної) форми одягу носять на пальтах зимових, кітелях та сорочках.

Погон-муфту (кольору тканини костюма) носять із повсякденною формою одягу на пальтах зимових, куртках зимових, плащах демісезонних, кітелях, куртках, пуловерах, джемперах та сорочках.

Погони з текстильною застібкою носять на куртках демісезонних, на куртках спеціального одягу, сорочці-поло, а також на предметах польової форми одягу. На сорочці-поло та куртці костюма-утеплювача фон погона повинен бути на тон темніше кольору тканини, знаки мають бути чорного кольору.

3. На погонах військовослужбовців офіцерського складу (крім військовослужбовців, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ) відповідно до військового звання розміщується знак розрізнення "зірка" золотистого кольору розміром 18 х 18 мм (для парадного, парадно-вихідного і повсякденного обмундирування) і чорного кольору (для польового обмундирування та спеціального одягу). На погонах до пуловерів, джемперів, сорочок та польового обмундирування дозволяються вишиті знаки розрізнення.

4. На погонах вищого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується знак розрізнення "схрещені булави" визначеного зразка.

На погонах старшого офіцерського складу (крім військовослужбовців, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ) на відстані 5 мм від нижнього краю погона кріпиться знак "плетінка" визначеного зразка.

На погонах генерала армії України кріпиться знак "зірка з перехрещеними булавами та тризуб" на відстані 25 мм від нижнього краю погона по центру.

Таблиця 1

Військове звання

Кількість зірок, шт.

Відстань від верхньої точки "схрещених булав" до початку зірки, мм

Відстань від верхньої точки "плетінки" до початку зірки, мм

Відстань від нижнього краю муфти до початку знака, мм

Відстань від нижнього краю парадного погона до початку знака, мм

Відстань між зірками, мм

1

2

3

4

5

6

7

Генерал армії України

1 (знак)

-

-

25

25

-

Генерал-полковник, адмірал

3

1

-

5

5

3

Генерал-лейтенант, віце-адмірал

2

1

-

5

5

3

Генерал-майор, контр-адмірал

1

1

-

5

5

-

Полковник

3

-

5

5

10

3

Підполковник

2

-

5

5

10

3

Майор

1

-

5

5

10

-

Капітан

4

-

-

10

10

3

Старший лейтенант

3

-

-

10

10

3

Лейтенант

2

-

-

10

10

3

Молодший лейтенант

1

-

-

10

10

-

5. Зірки (ромбічні) розташовуються на погонах від генералів до молодших лейтенантів на поздовжній осьовій лінії. Розміщувати будь-які інші символи забороняється.

6. На погонах сержантів, старшин, старших солдатів і старших матросів відповідно до військового звання розміщуються знаки золотого кольору для парадно-вихідної та повсякденної військової форми одягу і чорного кольору (блакитного - для військовослужбовців, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ) на погонах польового обмундирування та спеціального одягу.

7. На погонах офіцерів, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ (крім вищого офіцерського складу), розташовуються поперечні галуни золотого кольору (відповідно до звання, як вказано в таблиці 2). На відстані 5 мм від верхнього краю галуна розташовується знак ВМС ЗСУ (тризуб, накладений на якір) розміром 20 х 30 мм.

Таблиця 2

Військове звання

Кількість галунів, шт.

Ширина галуна, мм

Відстань від нижнього краю погона (муфти) до нижнього краю галуна, мм

Відстань між галунами, мм

Капітан 1 рангу

4 середніх

14

5

2

Капітан 2 рангу

3 середніх
1 вузький

14
7

5

2

Капітан 3 рангу

3 середніх

14

5

2

Капітан-лейтенант

2 середніх
1 вузький

14
7

5

2

Старший лейтенант

2 середніх

14

10

2

Лейтенант

1 середній
1 вузький

14
7

10

2

Молодший лейтенант

1 середній

14

10

-

8. Тужурка чорного кольору для військовослужбовців, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ, носиться без погонів з нарукавними знаками розрізнення у вигляді галунів золотого кольору.

Відповідно до військового звання число галунів встановлюється, як зазначено у таблиці 3.

Таблиця 3

Військове звання

Кількість галунів, шт.

Ширина галуна, мм

Відстань від нижнього краю рукава до нижнього краю галуна, мм

Відстань між галунами, мм

Адмірал

1 широкий
3 середніх

32
14

100

5

Віце-адмірал

1 широкий
2 середніх

32
14

100

5

Контр-адмірал

1 широкий
1 середній

32
14

100

5

Капітан 1 рангу

4 середніх

14

100

5

Капітан 2 рангу

3 середніх
1 вузький

14
7

100

5

Капітан 3 рангу

3 середніх

14

100

5

Капітан-лейтенант

2 середніх
1 вузький

14
7

100

5

Старший лейтенант

2 середніх

14

100

5

Лейтенант

1 середній
1 вузький

14
7

100

5

Молодший лейтенант

1 середній

14

100

-

9. Галуни нашиваються виключно на тужурках навколо рукава на відстані 100 мм від нижнього краю.

Над галунами нашивається знак ВМС ЗСУ (тризуб, накладений на якір) на відстані 30 мм від верхнього краю галуна до нижнього краю якоря.

Нарукавні знаки розрізнення - галуни нашиваються безпосередньо на рукави.

Таблиця 4

Військове звання

Кількість шевронів, шт.

Ширина шеврона, мм

1

2

3

Рядовий та сержантський склад

Головний майстер-сержант

3 вузьких,
1 широкий,
1 дуговий

7
18
7

Старший майстер-сержант

2 вузьких,
1 широкий,
1 дуговий

7
18
7

Майстер-сержант

1 вузький,
1 широкий,
1 дуговий

7
18
7

Штаб-сержант

1 широкий,
1 дуговий

18
7

Перший сержант

4 вузьких,
1 дуговий

7
7

Старший сержант

4 вузьких

7

Сержант

3 вузьких

7

Молодший сержант

2 вузьких

7

Старший солдат

1 вузький

7

Солдат

-

-

Рядовий та старшинський склад

Головний майстер-старшина

1 широкий,
4 дугових

7
18

Старший майстер-старшина

1 широкий,
3 дугових

18
7

Майстер-старшина

1 широкий,
2 дугових

18
7

Штаб-старшина

1 широкий,
1 дуговий

18
7

Головний корабельний старшина

4 вузьких,
1 дуговий

7
7

Головний старшина

4 вузьких

7

Старшина 1 статті

3 вузьких

7

Старшина 2 статті

2 вузьких

7

Старший матрос

1 вузький

7

Матрос

-

-

10. Розміщення шевронів на погонах:

на відстані 5 мм від нижнього краю погона до нижнього краю шеврона, наступні розміщуються вище першого шеврона з проміжками 2 мм;

на погонах старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ від головного майстер-старшини до штаб-старшини включно, на відстані 5 мм від верхнього краю шеврона розміщується знак ВМС ЗСУ у вигляді тризуба, накладеного на якір, розміром 20 х 30 мм;

на погонах рядового та старшинського складу (від головного корабельного старшини і нижче), які мають корабельні звання ВМС ЗСУ до головного корабельного старшини включно, на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується знак ВМС ЗСУ у вигляді тризуба, накладеного на якір, розміром 20 х 30 мм, відстань до нижнього краю шеврона від верхнього краю знака ВМС ЗСУ - 5 мм.

11. На погонах до парадно-вихідного і повсякденного обмундирування курсантів ВВНЗ на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується знак курсанта золотого (матового) кольору або чорного кольору для польової форми одягу (мал. 202 - 216, 217, 220, 223, 226, 229 додатка 2).

12. На погонах ліцеїстів на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується знак ліцеїста золотого (матового) (або чорного для польової форми одягу) кольору (мал. 232 - 244, 247, 250, 253 додатка 2) та відповідно до звань розміщуються поперечні шеврони (завширшки 7 мм) на відстані 10 мм від верхнього краю знака ліцеїста, відстань між прямокутними смугами - 2 мм.

13. Знаки розрізнення курсантів ВВНЗ ВМС ЗСУ (мал. 219, 222, 225, 228, 231 додатка 2) та ліцеїстів Військово-морського ліцею (мал. 246, 249, 252, 255 додатка 2) тотожні знакам розрізнення військовослужбовців рядового та старшинського складу. Знак ВМС ЗСУ заміщується знаком курсанта золотого (матового) або блакитного кольору для морського службового обмундирування.

2. Розміщення емблем

1. Емблеми носять військовослужбовці на комірах кітелів відповідно до своєї спеціальності (мал. 256 - 283 додатка 2).

2. Емблеми розміщують на комірах кітеля біля оздоблювальної строчки, що проходить уздовж зовнішнього і нижнього країв коміра. Осьова лінія емблеми повинна бути паралельною зовнішньому краю коміра (мал. 2 додатка 3).

3. Розміщення нарукавних та нагрудних знаків

1. Нарукавні знаки військовослужбовців, ліцеїстів:

на зовнішньому боці правого та лівого рукавів нашивається гаптований нарукавний знак "Державний Прапор України", що має форму прямокутника розміром 30 х 45 мм. Колір окантовки знака повинен відповідати кольору кітеля. Нашивається (кріпиться) на правий та лівий рукав форми одягу на відстані 45 мм нижче плечового шва (мал. 1, 9 додатка 3);

на зовнішньому боці правого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак відповідно до виду або роду військ (мал. 2 додатка 3);

на зовнішньому боці лівого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак військової частини або навчального закладу (мал. 1 додатка 3). У разі якщо нарукавний знак навчального закладу передбачає наявність декоративної девізної стрічки, він нашивається на відстані 85 мм нижче плечового шва (мал. 2 додатка 3);

курсанти та ліцеїсти на парадній (парадно-вихідній), повсякденній формі одягу на зовнішньому боці лівого рукава носять нарукавні знаки за курсами навчання (мал. 9, 10 додатка 3).

2. Нарукавні знаки носять військовослужбовці офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу - на кітелі, сорочці-поло, куртці демісезонній та польовій формі одягу (мал. 284 - 307 додатка 2). На сорочці, куртці, куртці зимовій, плащі демісезонному, пальті зимовому нарукавні знаки не кріпляться.

3. Нарукавні знаки "Державний Прапор України" носять особи офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу - на всіх предметах форми одягу (крім білизни, сорочок та куртки зимової, плаща демісезонного, джемпера (пуловера), пальта зимового) (мал. 320 - 323 додатка 2).

4. Нарукавні знаки за курсами навчання курсантів ВВНЗ у вигляді діагоналі з галуна золотого кольору у курсантів військових навчальних закладів ПС ЗСУ - на тканині сіро-блакитного кольору; у курсантів ВВНЗ ВМС ЗСУ - на тканині чорного кольору; у решти курсантів - на тканині зеленого кольору нашиваються (кріпляться) на зовнішньому боці лівого рукава парадно-вихідного пальта, бушлата, форменки, фланелівки, кітеля на відстані 10 см вище початку рукава впритул до зовнішньої оздоблювальної строчки (мал. 361 - 365 додатка 2).

VI. Правила носіння орденів, медалей, орденських стрічок і стрічок медалей на планках та інших відзнак на військовій формі одягу

1. З парадною формою одягу носять:

ордени "Золота Зірка" та Держави звання Герой України;

ордени та медалі України;

нагрудні знаки до почесних звань України;

нагрудні знаки до державних премій України;

відзнаки Президента України;

заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України;

почесні нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України.

Дозволяється носити за власним бажанням:

відзнаки Верховної Ради України;

відзнаки Кабінету Міністрів України;

нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій";

заохочувальні відзнаки Головного управління розвідки Міністерства оборони України;

заохочувальні відзнаки ДССТ;

почесні (пам'ятні) нагрудні знаки огранів управління;

почесні (пам'ятні) нагрудні знаки командувачів видів ЗСУ;

заохочувальні відзнаки інших державних органів України;

пам'ятні нагрудні знаки військових частин;

заохочувальні відзнаки органів місцевого самоврядування;

державні та відомчі нагороди іноземних держав;

нагороди Організації Об'єднаних Націй;

нагороди Європейського Союзу;

нагороди Організації Північноатлантичного договору;

нагороди, передбаченні пунктом 7 частини третьої статті 4 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Носіння інших знаків у вигляді орденів та медалей заборонено.

2. Нагороди розміщують:

на однобортному кітелі - так, щоб нижні краї колодок (стрічок) нижнього ряду були на рівні клапана нагрудної кишені (мал. 1, 3 додатка 3) під час носіння не більше п'яти в одному ряду. У разі носіння двох рядів - нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду;

на кітелі військовослужбовців-жінок - так, щоб верхній край верхнього ряду колодок (стрічок) знаходився нижче рівня кута лацкана на 70 мм у разі носіння не більше п'яти в одному ряді (мал. 6 додатка 3). У разі носіння двох рядів - нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду;

на двобортному кітелі й тужурці - так, щоб верхні краї колодок (стрічок) верхнього ряду розташовувалися нижче рівня кута лацкана на 70 мм у разі носіння не більше п'яти в ряд (мал. 4, 5 додатка 3). У разі носіння двох рядів - нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду;

на форменці (фланелівці) - так, щоб верхній край колодок (стрічок) верхнього ряду розташовувався на відстані 120 мм від краю плеча. У разі носіння двох рядів - нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду.

3. Нагороди на колодках (стрічках), які носяться з лівого боку грудей (крім орденів "Золота Зірка" та Держави звання Герой України), розміщують горизонтальними рядами у порядку старшинства, починаючи з вищої. В одному ряду не може бути більше п'яти нагород при ширині стрічки 28 мм та не більше чотирьох при ширині стрічки 35 мм. Кількість рядів може бути не більше двох. За наявності заохочувальних відомчих відзнак двох і більше ступенів носиться тільки відзнака вищого ступеня.

4. Нагороди, які носяться з правого боку грудей, розміщуються горизонтально в один ряд (не більше трьох нагород) від центру грудей до краю у порядку старшинства, починаючи з вищої, вище нагрудного знака "Класний фахівець". При цьому умовні центри знаків нагород повинні бути на одному рівні.

5. Колодки (стрічки) нагород у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями колодок (стрічок) нижнього ряду зліва направо у порядку старшинства, починаючи з вищої.

6. Знаки орденів України, які носяться на шийних стрічках, розміщують таким чином, щоб кільце, через яке проходить стрічка, знаходилося безпосередньо на вузлі краватки або трохи нижче нього. Стрічка повинна знаходитися під коміром сорочки. Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках, причому знак одного ордена може частково прикривати знак іншого.

7. Ордени "Золота Зірка" та Держави звання Герой України носять з лівого боку грудей вище інших державних нагород України. При цьому знак ордена може частково прикривати колодки (стрічки) інших нагород. За наявності обох орденів їх розміщують у порядку часу нагородження.

8. Порядок носіння державних нагород України та відзнак Президента України:

На шийній стрічці:

орден Свободи;

орден "За заслуги" I ступеня;

орден Богдана Хмельницького I ступеня;

орден "За мужність" I ступеня.

На лівому боці грудей:

ордени "Золота Зірка" та Держави звання Герой України (розміщуються вище інших державних нагород);

орден "За заслуги" II, III ступенів;

орден Героїв Небесної Сотні;

орден "За мужність" II, III ступенів;

орден княгині Ольги I - III ступенів;

орден Данила Галицького;

відзнака Президента України - Хрест Івана Мазепи;

медаль "За військову службу Україні";

медаль "За бездоганну службу" I - III ступенів;

медаль "Захиснику Вітчизни";

медаль "За врятоване життя";

відзнака Президента України - медаль "За працю і звитягу";

відзнака Президента України - ювілейна медаль "20 років незалежності України";

відзнака Президента України - ювілейна медаль "25 років незалежності України";

відзнака Президента України - пам'ятна медаль "25 років виведення військ з Афганістану";

відзнака Президента України "За участь в антитерористичній операції";

відзнака Президента України "За гуманітарну участь в антитерористичній операції".

На лівому боці грудей нижче нагород на колодках (стрічках):

зірка ордена "За заслуги" I ступеня;

зірка ордена "За мужність" I ступеня.

На правому боці грудей:

орден Богдана Хмельницького II, III ступенів;

нагрудний знак до почесного звання України;

нагрудний знак до Державної премії України.

Для орденів "Золота Зірка" та Держави звання Герой України, ордена "За заслуги", відзнаки Президента України - ювілейної медалі "25 років незалежності України" передбачені мініатюри, які носять замість знака та зірки відповідного ордена (медалі) і розміщують з лівого боку грудей. Для відзнак Президента України "За участь в антитерористичній операції" та "За гуманітарну участь в антитерористичній операції" передбачені значки, які носять замість відзнаки і розміщують з лівого боку грудей.

Мініатюри орденів "Золота Зірка" та Держави звання Герой України носяться на парадно-вихідному (повсякденному) кітелі (тужурці), форменці (фланелівці) і розташовуються вище планок орденських стрічок та стрічок медалей.

Носіння мініатюр нагород передбачено на цивільному костюмі.

9. Нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій" розташовується з правого боку грудей і розміщується вище державних нагород і відомчих відзнак. За їх відсутності - на їх місці.

10. Порядок носіння заохочувальних відзнак Міністерства оборони України:

заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України розміщують після державних нагород України та відзнак Президента України або нижче них;

відзнаки Міністерства оборони України - нагрудні знаки "За військову доблесть", "Доблесть і честь", "Знак пошани", "За зразкову службу" носять з правого боку грудей.

11. Інші відзнаки Міністерства оборони України у вигляді медалей носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

відзнака "Знак пошани";

медаль "За зміцнення обороноздатності";

медаль "За розвиток військового співробітництва";

медаль "Захиснику України";

медаль "За зразкову службу" I - III ступенів;

медаль "За особисті досягнення" I, II ступенів;

медаль "За сприяння Збройним Силам України";

медаль "Ветеран служби" (відзнака "Ветеран військової служби");

медаль "За миротворчу діяльність";

ювілейна медаль "10 років Збройним Силам України";

ювілейна медаль "15 років Збройним Силам України";

медаль "20 років сумлінної служби" (медаль "За сумлінну службу" I ступеня);

медаль "15 років сумлінної служби" (медаль "За сумлінну службу" II ступеня);

медаль "10 років сумлінної служби" (медаль "За сумлінну службу" III ступеня).

Пам'ятний нагрудний знак Міністерства оборони України "Служба шифрованого зв'язку і режиму секретності Збройних Сил України" розташовується після почесних (пам'ятних) нагрудних знаків Головнокомандувача Збройних Сил України.

Пам'ятний нагрудний знак "Воїн-миротворець" носять на бантовій складці по центру лівої нагрудної кишені на парадній, парадно-вихідній, повсякденній формах одягу. На тужурці, форменці (фланелівці) - нижче нагород або планок орденських стрічок та стрічок медалей на відстані 15 - 20 мм.

Пам'ятний нагрудний знак "5 років Збройним Силам України" носять на бантовій складці по центру лівої нагрудної кишені на парадній, парадно-вихідній, повсякденній формах одягу. На тужурці - нижче нагород або планок орденських стрічок та стрічок медалей.

За наявності у військовослужбовця пам'ятних нагрудних знаків "Воїн-миротворець" та "5 років Збройним Силам України" носиться один з них за власним бажанням військовослужбовця.

12. Почесні (пам'ятні) нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України розміщують після державних нагород України, відзнак Президента України та заохочувальних відзнак Міністерства оборони України або нижче них.

13. Почесний нагрудний знак Головнокомандувача Збройних Сил України "Слава і честь" носять з правого боку грудей.

14. Інші почесні (пам'ятні) нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

почесний нагрудний знак "За доблесну військову службу Батьківщині";

почесний нагрудний знак "За заслуги перед Збройними Силами України";

почесний нагрудний знак "За досягнення у військовій службі" I, II ступеня;

почесний нагрудний знак "За заслуги у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації";

почесний нагрудний знак "За взірцевість у військовій службі" I - III ступенів;

пам'ятний нагрудний знак "Почесний військовий зв'язківець";

нагрудний знак "Учасник військових навчань";

нагрудний знак "Учасник АТО".

15. Почесні (пам'ятні) нагрудні знаки, які дозволяється носити за власним бажанням, у вигляді медалей носять з лівого боку грудей, у формі знаків - з правого боку грудей.

16. З повсякденною формою одягу замість орденів, медалей, відзнак та нагрудних знаків, на кітелі, тужурці, форменці носять орденські стрічки та стрічки медалей, відзнак і нагрудних знаків на планках на лівій стороні (мал. 8 додатка 3).

Під час носіння двох і більше орденських стрічок і стрічок медалей на планках вони закріплюються в один ряд на загальній планці від центру грудей до краю. Стрічки, які не вміщаються на одній планці, переносяться на другу і так далі та прикріплюються нижче першої.

В одному ряду орденських стрічок і стрічок медалей на планках може бути не більше п'яти при ширині стрічки 28 мм та не більше чотирьох при ширині стрічки 35 мм.

За наявності заохочувальних відомчих відзнак двох і більше ступенів носиться стрічка тільки відзнаки вищого ступеня.

17. На пальті зимовому, на куртці зимовій, плащі демісезонному (куртці демісезонній), пуловері, джемпері, сорочці, а також на робочій формі одягу орденські стрічки, стрічки медалей на планках та нагрудні знаки носити заборонено.

18. Нагрудний знак про закінчення ВВНЗ (СКП і НЦ) носять по центру на бантовій складці правої нагрудної кишені, на кітелі військовослужбовців-жінок, тужурці - на правому боці на відстані 70 мм від верхнього кута лацкана. За наявності у військовослужбовця нагрудних знаків двох і більше ВВНЗ (СКП і НЦ) носять тільки один нагрудний знак останнього закладу (мал. 1 - 8 додатка 3).

19. Нагрудний знак про закінчення військового ліцею дозволяється носити справа від нагрудного знака про закінчення вищого військового навчального закладу. На камуфльованій куртці нагрудний знак про закінчення військового ліцею розміщується над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався нагрудного знака з прізвищем та знаходився по центру кишені.

Нагрудний знак про закінчення цивільного закладу вищої освіти дозволяється носити у разі відсутності нагрудного знака про закінчення ВВНЗ.

20. Дозволяється носити державні та відомчі нагороди іноземних держав, нагород Організації Об'єднаних Націй, Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору, якщо військовослужбовець не нагороджений хоча б однією державною нагородою України, відзнакою Президента України або відомчими відзнаками державних органів України.

21. Нагрудний знак парашутиста дозволяється носити на правій кишені по центру зліва від нагрудного знака про закінчення ВВНЗ (мал. 1, 9 додатка 3). Інші особисті відзнаки дозволяється носити на бантовій складці лівої кишені.

22. Нагрудний знак "Командир корабля" носиться на тужурці - з правого боку грудей вище нагрудного знака "табличка з прізвищем військовослужбовця".

23. Нагрудний знак "Класний фахівець" носиться:

на кітелі - над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався клапана кишені, на парадному кітелі - по центру клапана правої нагрудної кишені;

на тужурці - з правого боку грудей вище нагрудного знака "табличка з прізвищем військовослужбовця".

24. Нагрудний знак "Відмінник Збройних Сил України" носять з правого боку грудей вище таблички з прізвищем військовослужбовця.

25. Нагрудний знак "Класний фахівець" для військовослужбовців строкової служби носять:

на камуфльованій куртці - над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався нагрудного знака з прізвищем;

на форменці та фланелівці - з правого боку грудей.

За наявності нагрудного знака "Відмінник Збройних Сил України" нагрудний знак розміщується після нього.

26. Нагрудний знак "Воїн-спортсмен" носять:

на кітелі - на правій нагрудній кишені після нагрудного знака про закінчення навчального закладу;

на тужурці - з правого боку грудей після нагрудного знака про закінчення навчального закладу;

на камуфльованій куртці - над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався нагрудного знака з прізвищем;

на форменці та фланелівці - з правого боку грудей.

27. Носіння військовослужбовцями ЗСУ на військовій формі одягу державних нагород України, відзнак Президента України, заохочувальних відзнак Міністерства оборони України, почесних нагрудних знаків Головнокомандувача Збройних Сил України та інших нагрудних знаків, які не увійшли в цей розділ, визначається іншими нормативно-правовими актами.

 

Тимчасово виконуючий обов'язки
начальника Головного управління
розвитку та супроводження
матеріального забезпечення
Збройних Сил України
полковник

В. Старощук

 

МАЛЮНКИ
військової форми одягу

I. Військова форма одягу військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу генерала армії України

Літній період
(кітель)
мал. 1

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 2

  

  

  

 

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу генерала армії України

Літній період
(кітель)
мал. 3

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 4

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 5

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 6

  

  

  

  

  

  

Таблиця 4

Парадно-вихідна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 7

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 8

  

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 9

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 10

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 11

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 12

  

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 13

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 14

  

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 15

Літній період
(куртка)
мал. 16

  

  

  

  

  

 

 

Таблиця 9

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 17

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 18

  

  

  

  

Таблиця 10

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу СВ ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 19

  

  

Таблиця 11

Парадна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 20

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 21

  

  

  

  

  

  

Таблиця 12

Парадно-вихідна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 22

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 23

  

  

  

  

  

  

Таблиця 13

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 24

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 25

  

  

  

  

Таблиця 14

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 26

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 27

  

  

  

  

  

  

Таблиця 15

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 28

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 29

  

  

  

  

  

Таблиця 16

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 30

Літній період
(куртка)
мал. 31

  

  

  

  

  

Таблиця 17

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 32

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 33

  

  

  

  

Таблиця 18

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу СВ ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 34

  

 

  

II. Військова форма одягу військовослужбовців Повітряних Сил Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 35

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 36

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 37

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 38

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 39

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 40

  

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 41

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 42

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 43

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 44

  

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 45

Літній період
(куртка)
мал. 46

  

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 47

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 48

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ПС ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 49

  

  

Таблиця 9

Парадна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 50

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 51

  

  

  

  

  

  

Таблиця 10

Парадно-вихідна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 52

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 53

  

  

  

  

  

  

Таблиця 11

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 54

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 55

  

  

  

  

Таблиця 12

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 56

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 57

  

  

  

  

  

Таблиця 13

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 58

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 59

  

  

  

  

  

Таблиця 14

Повсякденна форма одягу офіцерського складу ПС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 60

Літній період
(куртка)
мал. 61

  

  

  

  

  

Таблиця 15

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 62

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 63

  

  

  

  

Таблиця 16

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ПС ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 64

  

  

III. Військова форма одягу військовослужбовців Десантно-штурмових військ Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 65

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 66

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 67

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 68

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 69

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 70

  

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 71

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 72

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 73

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 74

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 75

Літній період
(куртка)
мал. 76

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 77

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 78

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ДШВ ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 79

  

  

Таблиця 9

Парадна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 80

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 81

  

  

  

  

  

  

Таблиця 10

Парадно-вихідна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 82

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 83

  

  

  

  

  

  

Таблиця 11

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 84

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 85

  

  

  

  

Таблиця 12

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 86

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 87

  

  

  

  

  

Таблиця 13

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 88

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 89

  

  

  

  

Таблиця 14

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 90

Літній період
(куртка)
мал. 91

  

  

  

  

Таблиця 15

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 92

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 93

  

  

  

  

Таблиця 16

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ДШВ ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 94

  

  

IV. Військова форма одягу військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 95

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 96

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 97

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 98

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 99

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 100

  

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 101

Зимовий період
(куртка зимова)
мал.102

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 103

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 104

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 105

Літній період
(куртка)
мал. 106

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 107

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 108

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ССО ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 109

  

  

Таблиця 9

Парадна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 110

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 111

  

  

  

  

  

  

Таблиця 10

Парадно-вихідна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 112

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 113

  

  

  

  

  

  

Таблиця 11

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 114

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 115

  

  

  

  

Таблиця 12

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 116

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 117

  

  

  

  

  

Таблиця 13

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 118

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 119

  

  

  

  

Таблиця 14

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 120

Літній період
(куртка)
мал. 121

  

  

  

  

Таблиця 15

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 122

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 123

  

  

  

  

Таблиця 16

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ССО ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 124

  

  

V. Військова форма одягу військовослужбовців Військово-Морських Сил Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 125

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 126

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 127

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 128

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 129

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 130

  

  

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 131

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 132

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 133

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 134

  

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 135

Літній період
(куртка)
мал. 136

  

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 137

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 138

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 139

  

  

Таблиця 9

Парадна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 140

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 141

  

  

  

  

  

  

Таблиця 10

Парадно-вихідна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Літній період
(тужурка)
мал. 142

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 143

  

  

  

  

  

  

Таблиця 11

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 144

Літній період
(для спекотної погоди)
мал. 145

  

  

  

  

  

  

Таблиця 12

Повсякденна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 146

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 147

  

  

  

  

  

Таблиця 13

Повсякденна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 148

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 149

  

  

  

  

  

Таблиця 14

Повсякденна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Літній період
(тужурка)
мал. 150

Літній період
(куртка)
мал. 151

  

  

  

  

  

Таблиця 15

Повсякденна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 152

Літній період
(для спекотної погоди)
мал. 153

  

  

  

  

Таблиця 16

Повсякденна форма одягу адміралів ВМС ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 154

  

  

Таблиця 17

Парадна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 155

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 156

  

  

  

  

  

  

Таблиця 18

Парадно-вихідна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 157

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 158

  

  

  

  

  

  

Таблиця 19

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 159

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 160

  

  

  

  

Таблиця 20

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 161

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 162

  

  

  

  

  

Таблиця 21

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ

(крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 163

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 164

  

  

  

  

  

Таблиця 22

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(кітель)
мал. 165

Літній період
(куртка)
мал. 166

  

  

  

  

  

Таблиця 23

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 167

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 168

  

  

  

  

Таблиця 24

Повсякденна форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ)

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 169

  

  

Таблиця 25

Парадна форма одягу осіб офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 170

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 171

  

  

  

  

  

  

Таблиця 26

Парадно-вихідна форма одягу осіб офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(тужурка)
мал. 172

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 173

  

  

  

  

  

Таблиця 27

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу осіб офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 174

Літній період
(для спекотної погоди)
мал. 175

  

  

  

  

  

Таблиця 28

Повсякденна форма одягу офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 176

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 177

  

  

  

  

  

Таблиця 29

Повсякденна форма одягу офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 178

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 179

  

  

  

  

  

Таблиця 30

Повсякденна форма одягу офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 180

Літній період
(куртка)
мал. 181

  

  

  

  

Таблиця 31

Повсякденна форма одягу офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 182

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 183

  

  

  

  

  

Таблиця 32

Повсякденна форма одягу офіцерського та старшинського складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(пуловер)
мал. 184

  

  

Таблиця 33

Парадна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(форменка)
мал. 185

Зимовий період
(бушлат)
мал. 186

  

  

  

  

  

  

Таблиця 34

Парадно-вихідна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Літній період
(форменка)
мал. 187

Зимовий період
(бушлат)
мал. 188

  

  

  

  

  

  

Таблиця 35

Парадно-вихідна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 189

  

  

  

Таблиця 36

Повсякденна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Зимовий період
(бушлат)
мал. 190

Зимовий період
(куртка)
мал. 191

  

  

  

  

Таблиця 37

Повсякденна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 192

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 193

  

  

  

  

Таблиця 38

Повсякденна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 194

Літній період
(форменка)
мал. 195

  

  

  

  

  

  

Таблиця 39

Повсякденна форма одягу рядового складу, які мають корабельні звання ВМС ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях
(джемпер)
мал. 196

  

  

VI. Військова форма одягу військовослужбовців, курсантів військових навчальних закладів Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Парадна (парадно-вихідна) форма

Літній період
(кітель)
мал. 197

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 198

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадна (парадно-вихідна) форма

Повсякденна форма одягу

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 199

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 200

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Літній період
(кітель)
мал. 201

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 202

  

  

  

  

  

  

VII. Військова форма одягу військовослужбовців, курсантів військових навчальних закладів ВМС ЗСУ та ліцеїстів Військово-морського ліцею

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літній період
(форменка)
мал. 203

Зимовий період
(бушлат)
мал. 204

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма

Літній період
(форменка)
мал. 205

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 206

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Повсякденна форма одягу

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 207

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу

Літній період
(форменка)
мал. 208

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 209

  

  

  

  

  

  

VIII. Військова форма одягу військовослужбовців Почесної варти Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадно-церемоніальна форма одягу

Зимовий період
(рядовий та сержантський склад)
мал. 210

Зимовий період
(офіцерський склад)
мал. 211

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-церемоніальна форма одягу

Зимовий період
(рядовий та сержантський склад)
мал. 212

Зимовий період
(офіцерський склад)
мал. 213

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадно-церемоніальна форма одягу

Літній період
(рядовий та сержантський склад)
мал. 214

Літній період
(офіцерський склад)
мал. 215

  

  

  

  

  

  

Таблиця 4

Парадно-церемоніальна форма одягу

Літній період
(рядовий та сержантський склад)
мал. 216

Літній період
(офіцерський склад)
мал. 217

  

  

  

  

  

  

IX. Парадна форма одягу для урочистих заходів

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Для осіб офіцерського складу
мал. 218

Для осіб рядового та сержантського складу
мал. 219

  

  

  

  

  

  

X. Військова форма одягу військовослужбовців-жінок Збройних Сил України

Таблиця 1

Парадна форма одягу

Літній період
(кітель)
мал. 220

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 221

  

  

  

  

  

  

Таблиця 2

Парадно-вихідна форма одягу

Літній період
(кітель)
мал. 222

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 223

  

  

  

  

  

  

Таблиця 3

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 224

Літній період
(сорочка з короткими рукавами)
мал. 225

  

  

  

  

Таблиця 4

Повсякденна форма одягу

Зимовий період
(пальто зимове)
мал. 226

Зимовий період
(куртка зимова)
мал. 227

  

  

  

  

  

Таблиця 5

Повсякденна форма одягу

Демісезонний період
(плащ демісезонний)
мал. 228

Демісезонний період
(куртка демісезонна)
мал. 229

  

  

  

  

  

Таблиця 6

Повсякденна форма одягу

Літній період
(кітель)
мал. 230

Літній період
(куртка)
мал. 231

  

  

  

  

  

Таблиця 7

Повсякденна форма одягу

Літній період
(куртка)
мал. 232

Літній період
(сорочка з довгими рукавами)
мал. 233

  

  

  

  

Таблиця 8

Повсякденна форма одягу

Під час роботи у службових приміщеннях (пуловер)
мал. 234

  

  

Таблиця 9

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерів та старшин ВМС ЗСУ

Літній період
(кітель)
мал. 235

Літній період
(тужурка)
мал. 236

  

  

  

  

  

  

Таблиця 10

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Зимовий період
(бушлат)
мал. 237

Літній період
(форменка)
мал. 238

  

  

  

  

  

  

Таблиця 11

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Літній період
(форменка)
мал. 239

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 240

  

  

  

  

  

  

Таблиця 12

Повсякденна форма одягу рядового одягу рядового складу ВМС ЗСУ

Літній період
(форменка)
мал. 241

Демісезонний період
(фланелівка)
мал. 242

  

  

  

  

  

  

X. Польова форма одягу військовослужбовців Збройних Сил України

Таблиця 1

1-Г-Л
мал. 243

1-Г-Л
мал. 244

  

  

Таблиця 2

1-Г-Д
мал. 245

  

Таблиця 3

2-Г-Л
мал. 246

2-Г-Л
мал. 247

  

  

Таблиця 4

5-Г-Д
мал. 248

5-Г-Д
мал. 249

  

  

Таблиця 5

6-Г-Д
мал. 250

6-Г-Д
мал. 251

  

  

Таблиця 6

8-Г-З
мал. 252

1-Б-НБ-Л
мал. 253

  

  

Таблиця 7

1-Б-НБ-Л
мал. 254

1-Б-НБ-Л
мал. 255

  

  

Таблиця 8

2-Б-НБ-Л
мал. 256

5-Б-НБ-З
мал. 257

  

  

Таблиця 9

Розміщення предметів спорядження військовослужбовця Збройних Сил України
мал. 258

  

XI. Морська службова форма одягу військовослужбовців Військово-Морських Сил Збройних Сил України

Таблиця 1

1-Г-Л
мал. 259

2-Г-Л
мал. 260

  

  

Таблиця 2

1-Г-Л
мал. 261

1-Г-Д
мал. 262

  

  

Таблиця 3

2-Г-Л
мал. 263

5-Г-Д
мал. 264

  

  

Таблиця 4

5-Г-Д
мал. 265

6-Г-Д
мал. 266

  

  

Таблиця 5

6-Г-Д
мал. 267

8-Г-З
мал. 268

  

  

Таблиця 6

1-Б-НБ-Л
мал. 269

1-Б-НБ-Л
мал. 270

  

  

Таблиця 7

1-Б-НБ-Л
мал. 271

2-Б-НБ-Л
мал. 272

  

  

Таблиця 8

5-Б-НБ-З
мал. 273

  

XII. Окремі предмети форми одягу

Таблиця 1

Повсякденна форма одягу офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складу ЗСУ

Під час роботи у службових приміщеннях поза строєм у демісезонний період
(джемпер)
мал. 274

Під час роботи у службових приміщеннях поза строєм у демісезонний період
(джемпер з курткою)
мал. 275

 

  

  

  

  

Таблиця 2

Повсякденна форма одягу офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складу ЗСУ

Літній період (для осіб у військовому званні від полковника до генерала армії України ЗСУ поза строєм)
мал. 276

Літній період
(сорочка-поло)
мал. 277

  

  

  

  

  

XIV. Спортивна форма одягу

Таблиця 1

Спортивна форма одягу

мал. 278

  

  

 

МАЛЮНКИ
Знаків розрізнення до військової форми одягу

I. Погони вищого офіцерського складу Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Генерал Армії України

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 1

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 2

До польової форми одягу
мал. 3

Таблиця 2

Генерал-полковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 4

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 5

До польової форми одягу
мал. 6

Генерал-лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 7

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 8

До польової форми одягу
мал. 9

Таблиця 3

Генерал-майор

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 10

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 11

До польової форми одягу
мал. 12

II. Погони вищого офіцерського складу ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Адмірал

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 13

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 14

Нарукавний знак розрізнення
мал. 15

До службової морської форми одягу
мал. 16

Генерал-полковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 17

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 18

До польової форми одягу
мал. 19

Таблиця 2

Віце-адмірал

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 20

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 21

Нарукавний знак розрізнення
мал. 22

До службової морської форми одягу
мал. 23

Генерал-лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 24

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 25

До польової форми одягу
мал. 26

Таблиця 3

Контр-адмірал

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 27

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 28

Нарукавний знак розрізнення
мал. 29

До службової морської форми одягу
мал. 30

Генерал-майор

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 31

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 32

До польової форми одягу
мал. 33

III. Погони старшого офіцерського складу Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Полковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 34

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 35

До польової форми одягу
мал. 36

Підполковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 37

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 38

До польової форми одягу
мал. 39

Таблиця 2

Майор

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 40

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 41

До польової форми одягу
мал. 42

IV. Погони старшого офіцерського складу ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Капітан 1 рангу

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 43

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 44

Нарукавний знак розрізнення
мал. 45

До службової морської форми одягу
мал. 46

Полковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 47

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 48

До службової форми одягу
мал. 49

Таблиця 2

Капітан 2 рангу

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 50

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 51

Нарукавний знак розрізнення
мал. 52

До службової морської форми одягу
мал. 53

Підполковник

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 54

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 55

До службової форми одягу
мал. 56

Таблиця 3

Капітан 3 рангу

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 57

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 58

Нарукавний знак розрізнення
мал. 59

До службової морської форми одягу
мал. 60

Майор

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 61

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 62

До службової форми одягу
мал. 63

V. Погони молодшого офіцерського складу Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Капітан

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 64

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 65

До польової форми одягу
мал. 66

Старший лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 67

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 68

До польової форми одягу
мал. 69

Таблиця 2

Лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 70

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 71

До польової форми одягу
мал. 72

Молодший лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 73

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 74

До польової форми одягу
мал. 75

VI. Погони молодшого офіцерського складу ВМС ЗСУ

 

Таблиця 1

Капітан-лейтенант

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 76

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 77

Нарукавний знак розрізнення
мал. 78

До службової морської форми одягу
мал. 79

Капітан

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 80

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 81

До службової форми одягу
мал. 82

Таблиця 2

Старший лейтенант

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 83

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 84

Нарукавний знак розрізнення
мал. 85

До службової морської форми одягу
мал. 86

Старший лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 87

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 88

До службової форми одягу
мал. 89

Таблиця 3

Лейтенант

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 90

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 91

Нарукавний знак розрізнення
мал. 92

До службової морської форми одягу
мал. 93

Лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 94

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 95

До службової форми одягу
мал. 96

Таблиця 4

Молодший лейтенант

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 97

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 98

Нарукавний знак розрізнення
мал. 99

До службової морської форми одягу
мал. 100

Молодший лейтенант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 101

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 102

До службової форми одягу
мал. 103

VII. Погони сержантського складу Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Головний майстер-сержант1

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 104

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 105

До польової форми одягу
мал. 106

Старший майстер-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 107

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 108

До польової форми одягу
мал. 109

Таблиця 2

Майстер-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 110

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 111

До польової форми одягу
мал. 112

Штаб-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 113

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 114

До польової форми одягу
мал. 115

Таблиця 3

Перший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 116

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 117

До польової форми одягу
мал. 118

Старший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 119

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 120

До польової форми одягу
мал. 121

Таблиця 4

Сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 122

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 123

До польової форми одягу
мал. 124

Молодший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 125

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 126

До польової форми одягу
мал. 127

VIII. Погони старшинського та сержантського складу ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Головний майстер-старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 128

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 129

Нарукавний знак розрізнення
мал. 130

До службової морської форми одягу
мал. 131

Головний майстер-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 132

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 133

До польової форми одягу
мал. 134

Таблиця 2

Старший майстер-старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 135

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 136

Нарукавний знак розрізнення
мал. 137

До службової морської форми одягу
мал. 138

Старший майстер-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 139

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 140

До польової форми одягу
мал. 141

Таблиця 3

Майстер-старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 142

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 143

Нарукавний знак розрізнення
мал. 144

До службової морської форми одягу
мал. 145

Майстер-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 146

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 147

До польової форми одягу
мал. 148

Таблиця 4

Штаб-старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 149

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 150

Нарукавний знак розрізнення
мал. 151

До службової морської форми одягу
мал. 152

Штаб-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 153

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 154

До польової форми одягу
мал. 155

Таблиця 5

Головний корабельний старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 156

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 157

Нарукавний знак розрізнення
мал. 158

До службової морської форми одягу
мал. 159

Перший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 160

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 161

До польової форми одягу
мал. 162

Таблиця 6

Головний старшина

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 163

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 164

Нарукавний знак розрізнення
мал. 165

До службової морської форми одягу
мал. 166

Старший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 167

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 168

До польової форми одягу
мал. 169

Таблиця 7

Старшина 1 статті

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 170

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 171

Нарукавний знак розрізнення
мал. 172

До службової морської форми одягу
мал. 173

Сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 174

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 175

До польової форми одягу
мал. 176

Таблиця 8

Старшина 2 статті

  

  

  

  

До літньої парадної форми одягу
мал. 177

До повсякденної форми одягу
мал. 178

Нарукавний знак розрізнення
мал. 179

До службової морської форми одягу
мал. 180

Молодший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 181

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 182

До польової форми одягу
мал. 183

IX. Погони рядового складу Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Старший солдат

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 184

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 185

До польової форми одягу
мал. 186

Солдат

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 187

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 188

До польової форми одягу
мал. 189

Військовослужбовцям у військовому званні "рекрут" знаки розрізнення не передбачені.

Таблиця 1

Погони рядового складу ВМС ЗСУ

 

Старший матрос

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 190

Нарукавний знак розрізнення
мал. 191

До службової морської форми одягу
мал. 192

Старший матрос берегових частин ВМС

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 193

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 194

До польової форми одягу
мал. 195

Таблиця 2

Матрос

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 196

Нарукавний знак розрізнення
мал. 197

До службової морської форми одягу
мал. 198

Матрос берегових частин ВМС

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 199

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 200

До польової форми одягу
мал. 201

Військовослужбовцям у військовому званні "рекрут" знаки розрізнення не передбачені.

X. Погони курсантів військових навчальних закладів Збройних Сил України (крім ВМС ЗСУ)

Таблиця 1

Старший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 202

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 203

До польової форми одягу
мал. 204

Сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 205

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 206

До польової форми одягу
мал. 207

Таблиця 2

Молодший сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 208

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 209

До польової форми одягу
мал. 210

Старший курсант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 211

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 212

До польової форми одягу
мал. 213

Таблиця 3

Курсант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 214

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 215

До польової форми одягу
мал. 216

XI. Погони курсантів військових навчальних закладів ВМС ЗСУ

Таблиця 1

Головний старшина

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 217

Нарукавний знак розрізнення
мал. 218

До службової морської форми одягу
мал. 219

Старшина 1 статті

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 220

Нарукавний знак розрізнення
мал. 221

До службової морської форми одягу
мал. 222

Таблиця 2

Cтаршина 2 статті

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 223

Нарукавний знак розрізнення
мал. 224

До службової морської форми одягу
мал. 225

Старший курсант

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 226

Нарукавний знак розрізнення
мал. 227

До службової морської форми одягу
мал. 228

Таблиця 3

Курсант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 229

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 230

До службової морської форми одягу
мал. 231

XII. Погони ліцеїстів військових ліцеїв Збройних Сил України

Таблиця 1

Старший віце-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 232

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 233

До польової форми одягу
мал. 234

Віце-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 235

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 236

До польової форми одягу
мал. 237

Таблиця 2

Молодший віце-сержант

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 238

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 239

До польової форми одягу
мал. 240

Ліцеїст

  

  

  

До парадної форми одягу
мал. 241

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 242

До польової форми одягу
мал. 243

XIII. Погони вихованців Військово-морського ліцею

Таблиця 1

Головний віце-старшина

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 244

Нарукавний знак розрізнення
мал. 245

До службової морської форми одягу
мал. 246

Віце-старшина 1 статті

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 247

Нарукавний знак розрізнення
мал. 248

До службової морської форми одягу
мал. 249

Таблиця 2

Віце-старшина 2 статті

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки}
мал. 250

Нарукавний знак розрізнення
мал. 251

До службової морської форми одягу
мал. 252

Ліцеїст

  

  

  

До повсякденної форми одягу та сорочки
мал. 253

Нарукавний знак розрізнення
мал. 254

До службової морської форми одягу
мал. 255

XIV. Емблеми на комір парадної та повсякденної форми одягу Збройних Сил України

N з/п

Приналежність

Емблема

1

2

3

 

Емблеми вищого офіцерського складу

  

мал. 256

1

Загальновійськова

  

мал. 257

2

Авіація (льотний склад, спеціалісти бойового управління авіацією, інженерно-авіаційної служби та авіаційно-технічного забезпечення)

  

мал. 258

3

Військово-Морські Сили

  

мал. 259

4

Десантно-штурмові війська та спеціалісти повітрянодесантної служби видів і родів військ

  

мал. 260

5

Сили спеціальних операцій

  

мал. 261

6

Спеціалісти тилового (матеріально-технічного) забезпечення (логістики) всіх видів і родів військ

  

мал. 262

7

Механізовані війська

  

мал. 263

8

Танкові війська, танкові підрозділи родів військ та спеціалісти бронетанкової служби

  

мал. 264

9

Ракетні війська та артилерія, артилерійські підрозділи родів військ, спеціалісти служби ракетно-артилерійського озброєння

  

мал. 265

10

Інженерні війська та спеціалісти інженерного озброєння

  

мал. 266

11

Війська зв'язку, спеціалісти автоматизованих систем управління, захисту інформації та кібернетичної безпеки

  

мал. 267

12

Війська радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту, спеціалісти екологічної безпеки

  

мал. 268

13

Війська протиповітряної оборони СВ ЗСУ та зенітні ракетні війська ПС ЗСУ та спеціалісти зенітного ракетного озброєння

  

мал. 269

14

Радіотехнічні війська ПС ЗСУ та спеціалісти радіотехнічного озброєння

  

мал. 270

15

Медична служба

  

мал. 271

16

Ветеринарна медицина

  

мал. 272

17

Автомобільні частини та підрозділи, спеціалісти автотехнічного забезпечення та військові водії

  

мал. 273

18

Служба військових сполучень і перевезень, спеціалісти транспортного забезпечення

  

мал. 274

19

Юридична служба та спеціалісти цивільно-військового співробітництва

  

мал. 275

20

Військова служба правопорядку у Збройних Силах України (військова поліція)

  

мал. 276

21

Військові диригенти та музиканти

  

мал. 277

22

Спеціалісти фінансового забезпечення

  

мал. 278

23

Частини радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки

  

мал. 279

24

Підрозділи морської піхоти ВМС

  

мал. 280

 

25

Армійська авіація

  

мал. 281

26

Військово-топографічна служба

  

мал. 282

27

Державна спеціальна служба транспорту

  

мал. 283

Примітка. Емблеми кріпляться на комірі кітеля відповідно до спеціальності військовослужбовців та незалежно від виду, роду військ, до якого належать військова частина, підрозділ тощо.

XV. Нарукавні та нагрудні знаки військовослужбовців Збройних Сил України

N з/п

Приналежність

Знак

1

2

3

1

Міністр оборони України та Головнокомандувач Збройних Сил України

  

мал. 284

2

Апарат Головнокомандувача Збройних Cил України

  

мал. 284 а

3

Міністерство оборони України2

  

мал. 285

4

Генеральний штаб ЗСУ2

  

мал. 286

5

Сухопутні війська ЗСУ

  

Загальновійськовий
мал. 287

  

Ракетні війська та артилерія
мал. 288

  

Танкові війська
мал. 289

  

Механізовані війська
мал. 290

  

Військова служба правопорядку
мал. 291

  

Інженерні та війська зв'язку
мал. 292

  

Протиповітряна оборона сухопутних військ
мал. 293

  

Гірська піхота
мал. 294

  

Армійська авіація
мал. 295

6

Медична служба

  

мал. 296

7

Державна спеціальна служба транспорту

  

мал. 297

8

Повітряні Сили Збройних Сил України

  

Загальний
мал. 298

  

Зенітно-ракетні війська
мал. 299

  

Авіація ПС
мал. 300

  

Радіо-технічні війська
мал. 301

9

Військово-Морські Сили Збройних Сил України

  

Загальний
мал. 302

  

Берегові війська
мал. 303

  

Морська авіація
мал. 304

  

Морська піхота
мал. 305

10

Десантно-штурмові війська Збройних Сил України

  

мал. 306

11

Сили спеціальних операцій Збройних Сил України

  

мал. 307

12

Військові диригенти та музиканти

  

мал. 308

13

Почесна варта Збройних Сил України

  

мал. 309

14

Військовий ліцей імені Івана Богуна

  

мал. 310

15

Військово-морський ліцей

  

мал. 311

16

Нагрудний знак - прізвище військовослужбовця для польової форми одягу

  

мал. 312

17

Нагрудний знак - прізвище військовослужбовця для сорочки-поло (за кольором)

  

мал. 313

18

Нагрудний знак - прізвище військовослужбовця для морської службової форми одягу

  

мал. 314

19

Нагрудний знак - прізвище військовослужбовця для куртки костюма-утеплювача та сорочки-поло (за кольором)

  

мал. 315

20

Нагрудний знак - приналежність до Збройних Сил України для польової форми одягу

  

мал. 316

21

Нагрудний знак - приналежність до Збройних Сил України для сорочки-поло (за кольором)

  

мал. 317

22

Нагрудний знак - приналежність до Збройних Сил України для морської службової форми одягу

  

мал. 318

23

Нагрудний знак - приналежність до Збройних Сил України для куртки костюма-утеплювача (за кольором)

  

мал. 319

24

Знак "Державний Прапор України" Сухопутних військ Збройних Сил України

  

мал. 320

25

Знак "Державний Прапор України" Повітряних Сил Збройних Сил України

  

мал. 321

26

Знак "Державний Прапор України" Військово-Морських Сил Збройних Сил України

  

мал. 322

27

Знак "Державний Прапор України" Сил спеціальних операцій Збройних Сил України

  

мал. 323

28

Нагрудний знак "санітарний ідентифікатор" на бронежилет

  

мал. 324

XVI. Берети та пілотки

N з/п

Приналежність

Назва кольору (колір)

Берет

1

2

3

4

1

Загальновійськовий

Степ
(світло-оливковий)

  

мал. 325

2

Повітряні Сили

Грозове небо
(сіро-синій)

  

мал. 326

3

Військово-Морські Сили

Ескадра
(темно-синій)

  

мал. 327

4

Десантно-штурмові війська Збройних Сил України

Марун
(темно-бордовий)

  

мал. 328

5

Сили спеціальних операцій

Сталь
(світло-сірий)

  

мал. 329

6

Танкові війська

Темна ніч
(чорний)

  

мал. 330

7

Ракетні війська та артилерія

Полум'я
(яскраво-червоний)

  

мал. 331

8

Підрозділи морської піхоти та підрозділи спеціального призначення ВМС

Морська хвиля
(синьо-зелений)

  

мал. 332

9

Президентський полк

Малина
(пурпур)

  

мал. 333

10

Військова служба правопорядку

Світло-червоний

  

мал. 334

11

Гірська піхота

Ґрунт
(темно-сірий)

  

мал. 335

12

Армійська авіація

Оливковий із синім кантом

  

мал. 336

13

Авіація Повітряних Сил

Сіро-синій

  

мал. 337

14

Морська авіація

Чорний з білим кантом

  

мал. 338

XVII. Беретні знаки та знаки на кашкет

N з/п

Приналежність

Колір

Знак

1

2

3

4

1

Беретний знак загальновійськовий

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 339

2

Беретний знак Повітряних Сил

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 340

3

Знак Авіації (на пілотку)

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 341

4

Беретний знак Військово-Морських Сил

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 342

5

Беретний знак Десантно-штурмових військ (у тому числі на пілотку)

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 343

6

Беретний знак Сил спеціальних операцій

Жовтий метал
(бронза) з білим металом
(чорнене срібло)

  

мал. 344

7

Беретний знак танкових військ

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 345

8

Беретний знак протиповітряної оборони та зенітно-ракетних військ

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 346

9

Беретний знак радіотехнічних військ та військ зв'язку

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 347

10

Беретний знак ракетних військ та артилерії

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 348

11

Беретний знак механізованих військ

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 349

12

Беретний знак морської піхоти та підрозділів спеціальних операцій ВМС

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 350

13

Беретний знак гірської піхоти

Білий метал
(чорнене срібло)

  

мал. 351

14

Беретний знак Військової служби правопорядку

Білий метал
(чорнене срібло)

  

мал. 352

15

Беретний знак Окремого Київського полку Президента України

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 353

16

Беретний знак 101 окремої бригади охорони Генерального штабу Збройних Сил України

Білий метал
(чорнене срібло)

  

мал. 354

17

Державна спеціальна служба транспорту

Жовтий метал
(темна бронза)

  

мал. 355

18

Знак на кашкет для Сухопутних військ

Жовтий метал

  

мал. 356

19

Знак на кашкет для Повітряних Сил

Жовтий метал

  

мал. 357

20

Знак на кашкет для Військово-Морських Сил

Жовтий метал

  

мал. 358

21

Знак на польовий (морський службовий) кашкет

вишитий
(тканий)

  

мал. 359

  

мал. 360

22

Кокарда на кашкет-безкозирку

Жовтий метал

  

мал. 361

XVII. Нарукавні знаки відповідно до курсів навчання курсантів військових навчальних закладів Збройних Сил України

 

Таблиця 1

N з/п

Приналежність

Нарукавний знак

1

2

3

4

1

На 1 курсі
мал. 362

До парадної та повсякденної форми одягу

  

До польової форми
одягу

  

2

На 2 курсі
мал. 363

До парадної та повсякденної форми одягу

  

До польової форми одягу

  

3

На 3 курсі
мал. 364

До парадної та повсякденної форми одягу

  

До польової форми одягу

  

4

На 4 курсі
мал. 365

До парадної та повсякденної форми одягу

  

До польової форми одягу

  

5

На 5 курсі
мал. 366

До парадної та повсякденної форми одягу

  

До польової форми

одягу

  

Таблиця 2

Розміри предмета

Розміри предмета до парадної форми одягу

N курсу

висота сторін, мм

довжина діагоналі, мм

ширина діагоналі, мм

1 курс

17 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

2 курс

30 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

3 курс

45 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

4 курс

60 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

5 курс

75 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

Розміри предмета до польової форми одягу

N курсу

висота сторін, мм

довжина діагоналі, мм

ширина діагоналі, мм

1 курс

20 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

2 курс

37 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

3 курс

53 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

4 курс

70 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

5 курс

85 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

XVIII. Ремені та аксесуари військовослужбовців Збройних Сил України

N з/п

Приналежність

Предмет

1

2

3

1

Пояс парадний з пряжкою

  

мал. 367

2

Пояс парадний з пряжкою для Сил спеціальних операцій

  

мал. 368

3

Пояс парадний з пряжкою для сержантського та рядового складу

  

мал. 369

4

Ремінь до штанів

  

мал. 370

5

Ремінь брючний для польової форми одягу

  

мал. 371

6

Затискач для краватки

  

мал. 372

73

Аксельбант для офіцерів

  

мал. 373

84

Плечовий шнур для рядового та сержантського складу

  

мал. 374

95

Плечовий шнур для ліцеїстів

  

мал. 375

106

Табличка з прізвищем військовослужбовця

  

мал. 376

____________
1 На знаках розрізнення військовослужбовців у військовому званні "головний майстер-сержант" та "головний майстер-старшина", на час перебування на посаді "головний сержант Збройних Сил України" розміщують зірку між широким шевроном та дугоподібною личкою.

2 Базовий колір нарукавного знака за основним кольором повсякденної форми одягу.

3 Право на носіння мають генерали, адмірали та офіцери на парадах, під час вручення державних нагород, бойових прапорів, складання Військової присяги, випуску вищих військових навчальних закладів та інших урочистих заходів, у складі почесної варти, у дні свят на урочистих заходах, офіційних прийомах і під час покладання вінків до пам'ятників і на могили воїнів.

4 Право на носіння мають військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом на посадах солдатів і матросів, сержантів і старшин, курсанти військових навчальних закладів, військовослужбовці строкової військової служби на парадах, під час вручення державних нагород, бойових прапорів, складання Військової присяги, у складі почесної варти, у дні свят на урочистих заходах, офіційних прийомах і під час покладання вінків до пам'ятників і на могили воїнів.

5 Право на носіння мають вихованці військових ліцеїв на парадах, у дні свят на урочистих заходах.

6 Право на носіння мають генерали, адмірали, офіцери, сержанти і старшини. Обов'язково на урочистих засіданнях, офіційних прийомах, а також в інших випадках за рішенням командира (начальника).

Розміщуються на правій стороні:

на кітелі в центрі клапана кишені від краю шва;

на джемпері на рівні нагрудної кишені;

на сорочці в центрі клапана кишені від краю шва.

 

МАЛЮНКИ
розташування на військовій формі одягу нагород та іншої символіки

  

На парадному кітелі генералів Збройних Сил України
мал. 1

  

На парадному кітелі офіцерського, сержантського та рядового складу Збройних Сил України
мал. 2

  

На парадному кітелі військовослужбовців Військово-Морських Сил Збройних Сил України
мал. 3

  

На тужурці офіцерів і старшин у корабельному званні від штаб-старшини і вище Військово-Морських Сил Збройних Сил України
мал. 4

  

На тужурці старшин у корабельному званні до головного корабельного старшини включно Військово-Морських Сил Збройних Сил України
мал. 5

  

На парадному кітелі військовослужбовців-жінок Збройних Сил України
мал. 6

  

На парадно-вихідному та повсякденному кітелі генералів Збройних Сил України
мал. 7

  

На парадно-вихідному та повсякденному кітелі офіцерського, сержантського та рядового складу Збройних Сил України
мал. 8

  

На кітелі курсантів Збройних Сил України
мал. 9

  

На форменці курсантів Військово-Морських Сил Збройних Сил України
мал. 10

  

Розміщення аксельбанта на парадному кітелі осіб офіцерського складу Почесної варти
мал. 11

  

Розміщення плечового шнура на парадному кітелі осіб рядового, сержантського і старшинського складу Почесної варти
мал. 12

  

мал. 13

1. Нарукавний знак "Державний Прапор України" (праве та ліве передпліччя в місці, передбаченому конструкцією).

2. Нарукавний знак роду військ або знак за курсами навчання (в місці, передбаченому конструкцією).

3. Нарукавний знак військової частини, навчального закладу (в місці, передбаченому конструкцією).

4. Знаки розрізнення військових звань.

5. Нагрудний знак з прізвищем військовослужбовця (в місці, передбаченому конструкцією).

6. Нагрудний знак "Збройні Сили України".

____________

Опрос