Идет загрузка документа (35 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Положения о требованиях к рабочему месту (конторе) частного нотариуса и осуществлении контроля за организацией нотариальной деятельности

Минюст
Положение, Приказ от 23.03.2011 № 888/5
редакция действует с 20.11.2020

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ

23.03.2011 

м. Київ 

N 888/5  

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
28 березня 2011 р. за N 406/19144

Про затвердження Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності

Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Міністерства юстиції України
 від 20 серпня 2012 року N 1237/5
,
від 26 червня 2014 року N 1025/5
,
від 27 лютого 2020 року N 700/5
,
від 5 листопада 2020 року N 3860/5

Додатково див. оголошення
("Офіційний вісник України", N 45, 24 червня 2011 р.)
,
 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 17 жовтня 2011 року
,
 ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду
 від 11 квітня 2012 року

Відповідно до статті 24 Закону України "Про нотаріат"

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності, що додається.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 12.06.98 N 36/5 "Про затвердження Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за їх дотриманням", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.06.98 за N 376/2816 (із змінами).

3. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об'єднань (Чижмарь К. І.):

3.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (із змінами).

3.2. Довести цей наказ до відома начальників Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

4. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об'єднань (Чижмарь К. І.), начальнику Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальникам головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі забезпечити належне виконання цього наказу.

5. Робочі місця (контори) приватних нотаріусів, які були сертифіковані до набрання чинності цим наказом, новій сертифікації не підлягають.

6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Єфіменка Л. В.

 

Міністр 

О. Лавринович 

 

Положення
про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності

(У тексті Положення слова "Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління юстиції)", "управління юстиції", "Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі" в усіх відмінках і числах замінено словами "територіальний орган Міністерства юстиції" у відповідних відмінках і числах згідно з наказом Міністерства юстиції України від 27 лютого 2020 року N 700/5)

1. Це Положення встановлює єдиний підхід до організації нотаріальної діяльності для покращення якості обслуговування населення, вільного доступу до приміщення, що є робочим місцем приватного нотаріуса (контори), неухильного забезпечення дотримання нотаріальної таємниці при вчиненні нотаріальних дій, суворої схоронності нотаріальних документів, печатки та штампів приватного нотаріуса, спеціальних бланків нотаріальних документів та архіву нотаріуса.

(пункт 1 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

2. Вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса установлюються в рамках реалізації Міністерством юстиції України повноважень, передбачених статтями 21, 24 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон), виходячи з переліку умов, визначених статтею 25 Закону.

3. Сертифікація робочого місця (контори) - перевірка приміщення на предмет відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, передбаченим статтею 25 Закону, та визнання його придатним для використання як робоче місце приватного нотаріуса з метою учинення нотаріальних дій.

4. Акт про сертифікацію відповідності робочого місця (контори) містить відомості про приміщення, у якому приватний нотаріус (особа, яка має намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність) організовує (планує організувати) роботу з обслуговування учасників правовідносин (відвідувачів), та висновок уповноваженої особи територіального органу Міністерства юстиції, яка проводила сертифікацію відповідності робочого місця (контори), про можливість його використання для розташування в ньому робочого місця (контори) та здійснення приватної нотаріальної діяльності.

(пункт 4 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

5. Акт про відмову у сертифікації відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса повинен містити обґрунтований висновок про невідповідність робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, встановленим статтею 25 Закону.

(пункт 5 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

6. Проведення сертифікації приміщення, в якому розташоване робоче місце (контора) приватного нотаріуса, та перевірка його відповідності вимогам Закону та цього Положення проводяться уповноваженими працівниками територіальних органів Міністерства юстиції:

а) при реєстрації приватної нотаріальної діяльності;

б) у разі зміни адреси розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

7. Пункт 7 виключено

(згідно з наказом Міністерства юстиції
 України від 26.06.2014 р. N 1025/5,
у зв'язку з цим пункти 8 - 11
 вважати відповідно пунктами 7 - 10)

7. З метою дотримання умов робочого місця (контори) приватного нотаріуса, встановлених Законом, це робоче місце (контора) має відповідати таким вимогам:

7.1. Щодо забезпечення нотаріальної таємниці:

7.1.1 у приміщенні не можуть перебувати, здійснювати професійну діяльність особи, діяльність яких не пов'язана з учиненням нотаріальних дій чи наданням додаткових послуг правового чи технічного характеру, пов'язаних з ними, крім осіб, які за договорами (угодами, контрактами) з приватним нотаріусом виконують роботи із забезпечення діяльності приватного нотаріуса (установлення та обслуговування оргтехніки, охоронного обладнання тощо);

(підпункт 7.1.1 підпункту 7.1 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

7.1.2 приватний нотаріус, який займає приміщення на підставі договору про співпрацю з іншим нотаріусом, не вправі працювати в одній кімнаті з особами, які працюють з приватним нотаріусом на підставі цивільно-правових, трудових договорів (помічники) та з особами, діяльність яких не пов'язана з учиненням нотаріальних дій;

(підпункт 7.1.2 підпункту 7.1 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

7.1.3 якщо стіни робочого кабінету зроблені з металопластикових або інших конструкцій, вони повинні бути непрозорими.

7.2. Щодо можливості кожного приватного нотаріуса, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно від іншого приватного нотаріуса здійснювати нотаріальну діяльність:

7.2.1 приватний нотаріус має право мати лише одне приміщення для розміщення робочого місця (контори), яке повинно знаходитись у межах нотаріального округу, в якому здійснюється нотаріальна діяльність.

Доступ до приміщення приватного нотаріуса має бути вільним для відвідувачів.

Не допускається розміщення робочого місця (контори) приватного нотаріуса у підвальних приміщеннях, кіосках чи інших тимчасових спорудах;

(підпункт 7.2.1 підпункту 7.2 пункту 7 у редакції наказу
 Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

7.2.2 приватний нотаріус має здійснювати прийом фізичних осіб в окремому робочому кабінеті. Прийом фізичних осіб проводиться не менше п'яти годин на день і п'яти робочих днів на тиждень;

(підпункт 7.2.2 пункту 7.2 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

7.2.3 кожен нотаріус повинен мати окремий робочий кабінет площею не менше 10 квадратних метрів.

7.3. Щодо захисту від несанкціонованого проникнення:

7.3.1 приміщення має бути захищене від несанкціонованого проникнення. Одним із засобів реагування на несанкціоноване проникнення є встановлена охоронна сигналізація. У разі укладення договору щодо охорони приміщення, де розташовано робоче місце (контора) приватного нотаріуса, такий договір укладається цим приватним нотаріусом та відповідним суб'єктом господарювання;

7.3.2 вхідні двері повинні бути металеві або захищені металевим ролетом;

7.3.3 вікна повинні бути обладнані металевими ґратами або захисними ролетами незалежно від поверху, на якому розташоване приміщення. У випадках, коли стіни будинку скляні, на скло має бути нанесена броньована ударотривка плівка;

7.3.4 у робочому кабінеті приватного нотаріуса обов'язково повинні бути двері, в яких встановлений дверний замок.

7.4. Щодо зберігання печаток, штампів, бланків нотаріальних документів та архіву нотаріуса:

7.4.1 архів приватного нотаріуса та документи нотаріального діловодства мають зберігатися у металевій(их) шафі(ах) у робочому кабінеті приватного нотаріуса (в окремій кімнаті) або у відповідно обладнаній для цього кімнаті. Забороняється розміщувати шафи для зберігання архіву у місцях, де відвідувачі можуть безперешкодно до них підійти. У разі зберігання архіву приватного нотаріуса та документів нотаріального діловодства в окремій кімнаті на дверях такої кімнати має бути встановлений дверний замок;

7.4.2 приміщення, в якому розташоване робоче місце (контора) приватного нотаріуса, має бути придатним для зберігання документів нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса протягом усього строку здійснення ним нотаріальної діяльності;

7.4.3 якщо у приміщенні працюють двоє чи більше приватних нотаріусів, їх архіви повинні зберігатися в окремих металевих шафах або окремих кімнатах для зберігання архівних документів;

7.4.4 у кожного приватного нотаріуса повинен бути окремий вогнестійкий сейф для зберігання печаток, штампів та спеціальних бланків нотаріальних документів.

7.5. Щодо кількості кімнат у приміщенні, де знаходиться робоче місце (контора) приватного нотаріуса, пристосованості приміщення для роботи з технічним персоналом:

7.5.1 кількість кімнат у приміщенні, де знаходиться робоче місце (контора) приватного нотаріуса, не може бути меншою, ніж кількість приватних нотаріусів, які здійснюють нотаріальну діяльність у його межах;

7.5.2 для роботи з документами особи, які працюють з приватним нотаріусом на підставі цивільно-правового чи трудового договору і які є технічним персоналом, та помічники повинні перебувати у відокремленій, належно пристосованій до умов роботи та дотримання нотаріальної таємниці кімнаті.

(підпункт 7.5.2 підпункту 7.5 пункту 7 у редакції наказу
 Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

8. Біля входу у приміщення повинна знаходитись інформаційна вивіска, що ідентифікує робоче місце (контору) приватного нотаріуса. 

Вивіска має містити інформацію про найменування нотаріального округу, напис "НОТАРІАЛЬНА КОНТОРА", якщо приватний нотаріус має контору (працюють два та більше приватних нотаріусів), або "НОТАРІУС", якщо нотаріус працює одноособово.

(абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 27.02.2020 р. N 700/5)

При вході до приміщення також розміщуються графік роботи приватного нотаріуса (інформація щодо часу початку та закінчення робочого дня, часу обідньої перерви, вихідних днів) та графік прийому фізичних осіб, якщо він відмінний від графіка роботи.

(абзац третій пункту 8 у редакції наказу
 Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5
,
із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

9. Порядок проведення сертифікації робочого місця:

9.1. До початку нотаріальної діяльності особи, яка має намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність, а також у разі зміни адреси розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса відповідним територіальним органом Міністерства юстиції протягом 15 днів з моменту отримання заяви на перевірку робочого місця (контори) проводиться перевірка відповідності приміщення встановленим Законом умовам.

(підпункт 9.1 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 27.02.2020 р. N 700/5)

9.2. За результатами перевірки складається акт про сертифікацію відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса або акт про відмову у сертифікації відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса в двох примірниках, один з яких у день проведення перевірки видається заявнику.

(підпункт 9.2 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з наказами
 Міністерства юстиції України від 20.08.2012 р. N 1237/5,
від 05.11.2020 р. N 3860/5)

9.3. Про зміну адреси робочого місця (контори) приватний нотаріус зобов'язаний протягом трьох робочих днів повідомити відповідний територіальний орган Міністерства юстиції. Підставою для повідомлення про зміну адреси є акт про сертифікацію відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса або рішення суду, яке набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

(підпункт 9.3 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства юстиції України від 27.02.2020 р. N 700/5,
від 05.11.2020 р. N 3860/5)

9.4. В акті про сертифікацію відповідності робочого місця (контори) зазначаються:

(абзац перший пункту 9.4 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

дата і місце складання акта;

прізвище відповідального(их) працівника(ів) територіального органу Міністерства юстиції, який(які) проводив(ли) перевірку;

прізвище, ім'я приватного нотаріуса, нотаріальний округ, у якому він зареєстрований (за наявності реєстрації);

місцезнаходження приміщення (поштовий індекс та адреса);

поверх та тип приміщення;

наявність окремого входу з вулиці у приміщення;

наявність інформаційної вивіски та графіка роботи і прийому фізичних осіб при вході до приміщення;

(абзац восьмий підпункту 9.4 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
наказами Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5,
від 05.11.2020 р. N 3860/5)

номер(и) телефону(ів), що знаходяться у приміщенні;

реквізити документа, який підтверджує право власності або право користування приміщенням;

кількість нотаріусів, які здійснюють нотаріальну діяльність у цьому приміщенні;

наявність та кількість осіб, що працюють на умовах цивільно-правових чи трудових договорів з нотаріусом (нотаріусами);

(абзац дванадцятий підпункту 9.4 пункту 9 із змінами, внесеними
 згідно з наказом Міністерства юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5)

наявність осіб, діяльність яких не пов'язана із вчиненням нотаріальних дій чи наданням додаткових послуг правового чи технічного характеру;

абзац чотирнадцятий підпункту 9.4 пункту 9 виключено

(згідно з наказом Міністерства
юстиції України від 26.06.2014 р. N 1025/5,
у зв'язку з цим абзаци п'ятнадцятий - двадцять четвертий
 вважати відповідно абзацами чотирнадцятим - двадцять третім)

умови зберігання архіву (архівів) нотаріуса (нотаріусів);

наявність вогнестійкого сейфа для зберігання печаток, штампів та спеціальних бланків нотаріальних документів;

кількість кімнат та їх площа;

наявність приміщення для очікування прийому фізичними особами і його площа;

(абзац сімнадцятий підпункту 9.4 пункту 9 із змінами, внесеними
 згідно з наказом Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

наявність засобів захисту на вікнах;

обладнання входу у приміщення металевими дверима чи захисним металевим ролетом;

наявність функціонуючих засобів охоронної, пожежної сигналізації;

технічне обладнання нотаріальної контори (комп'ютер, принтер, сканер, ксерокс, факс, наявність електронної пошти);

підключення до мережі Інтернет;

висновок щодо можливості використання приміщення для розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

9.5. У висновку зазначається про відповідність (невідповідність) робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, визначеним статтею 25 Закону та вимогами цього Положення.

10. Якщо приватний нотаріус не згоден з висновком акта про відмову у сертифікації відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса, він має право звернутись до суду.

(абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

Приватний нотаріус може здійснювати нотаріальну діяльність за рішенням суду, що набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

(абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства юстиції України від 05.11.2020 р. N 3860/5)

 

Директор Департаменту нотаріату,
фінансового моніторингу
юридичних послуг та реєстрації
адвокатських об'єднань
 

К. І. Чижмарь 

Опрос