Идет загрузка документа (23 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении режимов специального промышленного рыболовства в 2011 году

Государственный комитет рыбного хозяйства Украины (2)
Приказ от 24.01.2011 № 51
действует с 28.03.2011

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ

24.01.2011 

м. Київ 

N 51 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
12 березня 2011 р. за N 302/19040

Про затвердження режимів спеціального промислового рибальства у 2011 році

Відповідно до пункту 24 Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.96 N 1192, на підставі рішення Науково-промислової ради Держкомрибгоспу (протокол від 16.12.2010 N 1) та з метою впорядкування організації промислового рибальства в Азово-Чорноморському басейні та дніпровських водосховищах

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити:

1.1. Режим спеціального промислового рибальства в басейні Азовського моря у 2011 році, що додається.

1.2. Режим спеціального промислового рибальства в басейні Чорного моря у 2011 році, що додається.

1.3. Режим спеціального промислового рибальства в дніпровських водосховищах у 2011 році, що додається.

2. Управлінню аквакультури, використання та відтворення водних живих ресурсів забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України і в 10-денний термін після державної реєстрації надіслати його до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

Перший заступник
Голови Держкомрибгоспу,
Голова комісії з проведення
реорганізації Держкомрибгоспу
 

О. Ю. Овчарук 

ПОГОДЖЕНО: 

 

Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
 

М. Ю. Бродський 

 

Режим спеціального
промислового рибальства в басейні Азовського моря у 2011 році

1. Цей Режим розроблено відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192, та на підставі рішення Науково-промислової ради Держкомрибгоспу (протокол від 16 грудня 2010 року N 1).

2. Промисел у басейні Азовського моря здійснюється відповідно до Тимчасових правил промислового рибальства в басейні Азовського моря, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 31 грудня 1999 року N 172, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 січня 2000 року за N 43/4264 (далі - Правила рибальства), Режиму спеціального використання водних живих ресурсів на акваторії гідрологічного заказника "Молочний лиман", затвердженого наказом Мінекобезпеки України від 30 травня 1997 року N 82, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 вересня 1997 року за N 432/2236, а також цього Режиму.

3. Промислове рибальство в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та положень про них.

4. Користувачі, судна яких задіяні на промислі, або безпосередньо капітани рибопромислових та пошукових суден у період промислу азовської хамси, тюльки та піленгаса кошільними та кільцевими неводами, бичків механізованими драгами щодоби у встановлений штабом путини час повинні передавати оперативну інформацію про:

обсяги виловленої риби;

райони лову;

прилов особин непромислового розміру (молоді);

прилов осетрових та судака.

5. Написи, що в обов'язковому порядку наносяться на риболовні судна, повинні відповідати національному стандарту України.

6. Органи охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (далі - органи рибоохорони) у підконтрольному їм районі можуть за погодженням з науково-дослідними установами переносити (не більше ніж на 15 діб) дати початку та закінчення промислу. Терміни лову, установлені Правилами рибальства та цим Режимом, включають першу та останню дати вказаних періодів промислу.

7. Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (далі - Азовдержрибоохорона) здійснює збір статистичних даних про фактичні улови водних живих ресурсів користувачами в басейні Азовського моря та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подає за встановленими формами звіти про обсяги вилову водних живих ресурсів до Державної екологічної інспекції Азовського моря та Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції; при освоєнні 90 % ліміту водних живих ресурсів терміново інформує про це Державну екологічну інспекцію Азовського моря та Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію.

8. Промисловий вилов осетрових видів риб у басейні Азовського моря забороняється. Особини осетрових, які приловлюються під час інших видів промислу, як дорослі, так і молодь, негайно випускаються в море незалежно від їх стану (живі або мертві).

Користувачі повинні терміново повідомляти про випадки прилову осетрових та інших водних живих ресурсів, види яких занесені до Червоної книги України, Державну екологічну інспекцію Азовського моря та Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію. Такі об'єкти незалежно від їх стану випускаються в навколишнє природне середовище.

9. У разі прилову дельфінів питання про доцільність надання їм допомоги вирішується екологічними інспекціями, зазначеними у пункті 8 цього режиму. У цьому випадку судно змінює район промислу.

Допомога дельфінам надається на місці з подальшим поверненням їх до природного середовища.

10. Заготівля плідників осетрових видів риб здійснюється з 1 вересня до 30 листопада з використанням 25 частикових ставних неводів відповідно до дозволів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів щодо використання об'єктів тваринного світу, які занесені до Червоної книги України. Прилов судака та частикових риб при здійсненні осінньої заготівлі осетрових обліковується в рахунок промислових квот користувачів, які здійснюють заготівлю.

11. Для запобігання загибелі молоді осетрових риб з метою збереження їх запасів забороняється промисловий лов сітками:

судака і піленгаса в Азовському морі;

глоси в Утлюцькому лимані та Обіточній затоці.

12. Максимально допустимий прилов осетрових риб на промислі:

тюльки та хамси кошільними неводами - 1 екземпляр на 5 т улову;

піленгаса кошільними та кільцевими неводами - 1 екземпляр на 5 т улову;

бичків драгами - 1 екземпляр на 1 т улову.

При здійсненні промислу тюльки та хамси кошільними неводами, піленгаса кошільними та кільцевими неводами, бичків драгами у випадку підвищеного прилову осетрових судно повинно залишити даний район промислу, повідомивши про це протягом доби Робочу групу з контролю вилучення водних живих ресурсів і оперативного регулювання рибальства в Азовському морі та Керченській протоці і перенести місце лову не менше ніж на 1 милю;

крупновічковими ставними неводами - 4 екземпляри на 1 т улову;

дрібних масових риб ставними неводами - 1 екземпляр на 1 т улову;

калкана сітками - 1 екземпляр на 100 кг улову;

піленгаса сітками в Керченській протоці - 1 екземпляр на 1 т улову.

Під час промислу сітками та ставними неводами при першому виявленні прилову осетрових вище встановлених норм органи рибоохорони зобов'язані здійснювати протягом трьох діб перевірки уловів для вирішення питання щодо припинення промислу. Строки відновлення промислу визначаються згідно з результатами робіт контрольних знарядь лову, кількість яких встановлюється органами рибоохорони.

13. Дозволяється промисел:

13.1. Оселедця в районі Керченської протоки одностінними сітками у кількості 1000 одиниць та ставними неводами - до 31 травня та з 1 жовтня до 31 грудня; закидними неводами у кількості двох одиниць - до 31 березня та з 1 жовтня до 31 грудня. Розподіл сіток та закидних неводів між користувачами здійснює Азовдержрибоохорона за письмовими заявами користувачів водних живих ресурсів. Промисловий розмір оселедця становить 15 см; прилов його особин непромислового розміру дозволяється відповідно до встановлених Правил рибальства та норм для цінних видів риб (8 %). Розмір вічка у знаряддях для лову оселедця повинен бути не менше (мм): 20, 22 та 24 відповідно в котлі, дворі та крилах ставних неводів; 20, 24 та 30 відповідно у матні, приводах та крилах закидних неводів; 26 - у сітках.

13.2. Бичків:

13.2.1. Механізованими драгами в Азовському морі вздовж українського узбережжя від краю Бердянської коси до маяка острова Бирючий на відстані від берега до 30 миль на акваторії, обмеженій на заході лінією "мис Зюк - маяк острова Бирючий", на сході - лінією "край Бердянської коси - буй Єленінської банки (46°35,7' пн. ш., 37°24,3' сх. д.) - буй Железинської банки (46°13,5' пн. ш., 37°25,0' сх. д.)" - з 15 серпня до 30 листопада. Загальна кількість механізованих драг становить 15 одиниць. Розподіл їх на промислі між користувачами здійснює комісія спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства за письмовими заявами користувачів водних живих ресурсів.

13.2.2. Підйомними пастками у прибережній півторакілометровій зоні від с. Каменське до мису Хроні та в Керченській протоці - з 15 серпня до 30 листопада.

13.2.3. Ручними драгами, волоками, ятерами вздовж українського узбережжя Азовського моря від Керченської протоки до краю Бердянської коси на відстані від берега до 12 миль - з 15 серпня до 30 листопада.

Лов ручними драгами та волоками здійснюється лише з плавзасобів, на яких відсутні промислові лебідки.

13.2.4. Каравками в Сиваші (додатково до дозволених Правилами рибальства знарядь) - з 1 серпня до 31 жовтня.

13.2.5. Мінімальний розмір допустимого до вилову бичка (промисловий розмір) - 10 см.

13.2.6. Мінімально допустимий розмір вічка:

у бичкових драгах і волоках у матні та приводах - а = 18 мм, у крилах - а = 20 мм;

у ставних неводах, каравках, ятерах, підйомних пастках для лову бичків у котлі, бочці, дворі, крилах - а = 18 мм;

висота крила бичкової драги біля клячів повинна бути не більше 1,4 м. Довжина драги вимірюється по верхній підборі і повинна бути не більше 45 м. Матня має бути посаджена на нерозтяжні пожилини. Кількість вічок, що припадає на 1 м пожилини, має бути не менше 31.

13.3. Піленгаса:

13.3.1. Кошільними неводами в районах та в терміни, передбачені для його промислу кільцевими неводами; при цьому розмір вічка та дозволені прилови молоді в кошільних неводах є аналогічними тим, що передбачені для кільцевих неводів. Термін промислу піленгаса кошільними та кільцевими неводами - до 30 квітня та з 1 жовтня до 31 грудня.

Кільцевий невід - відціджувальне знаряддя лову, що є сітковим полотнищем піддонностворювальної конструкції, зверху та знизу прикріплене до канатів (підбирачів), при цьому верхній підбирач обладнано поплавцями, а нижній - стяжними кільцями; вилов риби здійснюється за рахунок стягування нижнього підбирача стяжним тросом, що проходить через кільця, а також за рахунок піддонностворювальної конструкції.

Кошільний невід - відціджувальне знаряддя лову, що є сітковим полотнищем без піддонностворювальної конструкції, зверху та знизу прикріплене до канатів (підбирачів), при цьому верхній підбирач обладнано поплавцями, а нижній - стяжними кільцями; вилов риби здійснюється за рахунок стягування нижнього підбирача стяжним тросом, що проходить через кільця.

13.3.2. Кільцевими та кошільними неводами в Азовському морі в районі, обмеженому:

із заходу лінією край Бердянської коси - точка перетину меридіана 37°20' сх. д. з береговою лінією на півдні;

зі сходу лінією, що проходить по точках: край Білосарайської коси - буй коси Єленіна - точка з координатами 46°00' пн. ш. 37°50' сх. д. - точка перетину меридіана 37°20' сх. д. з береговою лінією на півдні (за винятком забороненого району "Железинська банка").

Лов здійснюється у період та в терміни, передбачені для його промислу згаданими вище знаряддями лову, з використанням чотирьох суден. Розподіл вказаної кількості суден між користувачами здійснює комісія спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства за письмовими заявами користувачів водних живих ресурсів.

13.3.3. Лов піленгаса волоками і закидними неводами здійснюється лише з плавзасобів, на яких відсутні промислові лебідки.

13.3.4. Кількість сіток на промислі піленгаса в Утлюцькому лимані обмежується 800 одиницями. Розподіл сіток між користувачами здійснює Азовдержрибоохорона.

13.4. Промисел тюльки ставними неводами в кількості 150 од. уздовж українського узбережжя в Таганрозькій затоці - до 15 червня.

13.5. Хамси:

13.5.1. Кошільними неводами в Керченській протоці та в передпротоковій частині Азовського моря від меридіана 37° сх. д. до мису Зюк на шість миль у глиб моря - з 1 жовтня до 20 грудня.

13.5.2. Ставними неводами (розміром вічка не більше а = 7 мм) у п'ятикілометровій прибережній зоні від с. Нововідрадне до мису Хроні - з 20 вересня до 20 грудня та в Керченській протоці - з 1 жовтня до 20 грудня.

13.6. Дрібних масових морських риб (тюлька, атерина, перкарина тощо) ставними неводами у п'ятикілометровій прибережній зоні від мису Хроні до с. Нововідрадне та в Керченській протоці - до 15 квітня.

У разі початку весняного ходу хамси (прилов хамси, що становить 20 % за масою та вище від загального улову дрібних масових морських риб) до 15 квітня Азовдержрибоохорона за погодженням з науково-дослідними установами може припинити даний промисел достроково.

13.7. Азово-чорноморських кефалей:

13.7.1. Волоками, ставними неводами, підйомними заводами та кільцевими неводами у Керченській протоці - з 1 червня до 31 грудня.

13.7.2. Волоками та одностінними сітками в Сиваші та протоці Тонкій до вхідного створу - з 1 вересня до 31 грудня.

13.8. Гамарид ручними сачками вздовж українського узбережжя Азовського моря від мису Хроні до точки українсько-російського державного кордону, розташованої на березі Таганрозької затоки, а також у затоці Сиваш та в Утлюцькому лимані - з 15 травня до 30 вересня.

13.9. Креветок:

13.9.1. Волоками довжиною до 6 м з розміром вічка не менше 6,5 мм і сачками в прибережній зоні Азовського моря від селища Валок до краю Білосарайської коси та в Утлюцькому лимані - з 1 липня до 31 грудня.

13.9.2. Волоками завдовжки до 6 м з розміром вічка не менше 6,5 мм, ятерами з розміром вічка а = 6,5 - 10 мм, сачками, а також із застосуванням кураю (або в'язанок сухих рослин) у затоці Сиваш - з 1 липня до 31 грудня.

13.10. Хірономід у рибогосподарських водних об'єктах Азовського басейну, включаючи затоку Сиваш та Утлюцький лиман, мотильницями діаметром до 1 м, сачками з капронового газу діаметром до 0,6 м, рамками-ситами розміром до 1 м2, із застосуванням знарядь для змутнення мулу (насоси або помпи потужністю не більше 45 м3/год для подання повітря в товщу води) - з 1 вересня до 31 грудня.

13.11. Ручний збір штормових викидів зостери на узбережжі та в прибережній частині акваторії моря та лиманів без зарахування до ліміту.

13.12. Вилучення водних живих ресурсів як прилову при веденні промислового рибальства тільки за умови наявності у користувача квот на вилов цих водних живих ресурсів або права на їх вилов у межах загального ліміту.

13.13. Прилов бичків на промислі інших об'єктів лову будь-якими знаряддями лову у період до 14 серпня не повинен перевищувати 50 % від загальної маси улову.

13.14. Прилов інших об'єктів лову на промислі калкана бавовняними одностінними сітками (нитка N 10) не повинен перевищувати 50 % від загальної маси улову.

13.15. Мінімальний розмір допустимого до вилучення рапани (промисловий розмір) - 7 см. Вимірювання здійснюється шляхом виміру найдовшої довжини черепашки. Особини рапани, що не досягли промислового розміру, повинні випускатися у рибогосподарський водний об'єкт.

14. Забороняється:

14.1. Ведення промислу глоси у Сиваші.

14.2. Ведення промислу кефалевих волоками в Азовському морі вздовж його узбережжя від Керченської протоки на захід до краю Білосарайської коси.

14.3. Ведення промислу піленгаса ятерами.

14.4. Ведення промислу мідій.

14.5. Вилучення ікряних самиць раків.

14.6. Спеціальне використання водних живих ресурсів на акваторії гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Молочний лиман", за винятком науково-дослідних робіт.

14.7. Вибирати незаконно встановлені та безхазяйні знаряддя лову або садки (кукани) з уловом без відповідного запису в журналі судна та без повідомлення про це органів рибоохорони з вказівкою точних координат.

15. Висота сіток для промислу калкана повинна бути не більше 15 вічок і не більше 1,2 м по сторожку.

16. Довжина сіток для промислу піленгаса, калкана, азово-чорноморських кефалей та оселедця в басейні Азовського моря не повинна перевищувати 75 м.

17. Бирками маркуються тільки ставні знаряддя лову. Бирки прикріплюються на:

ставні неводи та підйомні заводи на розтяжці при заході у двір у безпосередній близькості від крила;

ятери до верхньої частини каркаса, що утворює вхід у ятір;

підйомні пастки та раколовки до верхньої частини каркаса;

сітки до верхньої підбори на відстані до 1 м від одного з країв сітки.

18. Користувачі повинні терміново інформувати відповідні органи рибоохорони, органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та службу ветеринарної медицини про виявлення захворювань водних живих ресурсів, погіршення стану середовища їх перебування, випадки загибелі або виникнення загрози їх загибелі.

19. У разі погіршення екологічного стану водних об'єктів, загрози виникнення заморних явищ тощо за рішенням Державної екологічної інспекції Азовського моря або Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції за погодженням з відповідними органами рибоохорони можуть здійснюватися заходи з регулювання кількості знарядь лову, що застосовуються на промислі, та інші передбачені законодавством заходи, спрямовані на зменшення промислового навантаження на водні живі ресурси.

 

Начальник управління
аквакультури, використання
та відтворення
водних живих ресурсів
 

А. В. Чуклін 

Опрос