Идет загрузка документа (29 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Инструкция по определению национальных показателей мониторинга и оценки эффективности мероприятий, обеспечивающих контроль состояния эпидемии ВИЧ-инфекции/СПИДа

Министерство здравоохранения
Приказ, Инструкция от 17.05.2006 № 280
редакция действует с 26.04.2008

Інструкція
щодо визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказом Міністерства охорони здоров'я України
 від 28 грудня 2007 року N 870

I. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція розроблена на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.12.2004 N 890-р "Про моніторинг і оцінку ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу за національними показниками" та Указу Президента України від 30.08.2004 N 1022 "Про запобігання дальшому поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні", з метою створення єдиної системи моніторингу й оцінки заходів щодо запобігання ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, установлення єдиних вимог до порядку визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також для організації систематичного збору та обробки даних.

1.2. Для узагальнення даних звіти про визначення національних показників подаються до Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ) за підписами відповідальних осіб, визначених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують організацію роботи з проведення збору і обробки необхідної для розрахунку показників інформації.

1.3. Звіти про визначення національних показників подаються до МОЗ щороку до 15 грудня.

II. Визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу

2.1. Національний показник N 1 "Обсяг та структура державних і міжнародних витрат на заходи, що спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу".

Метод вимірювання: оцінка національних витрат на протидію ВІЛ/СНІДу. Цей показник розраховується за останні календарні або фінансові роки, що передують року подання національного звіту і за які є повні дані.

2.2. Національний показник N 2 "Комбінований національний індекс у сфері політики ВІЛ-інфекції/СНІДу".

Інструмент вимірювання: анкета для визначення комбінованого національного індексу в області політики ВІЛ-інфекції/СНІДу, яка складається з двох частин. Частина "А" заповнюється представниками центральних органів виконавчої влади й охоплює: стратегічний план; політичну підтримку; профілактику; лікування, догляд та підтримку; моніторинг та оцінку. Частина "Б" заповнюється представниками громадських організацій, а також представниками міжнародних організацій системи ООН і охоплює: права людини, залучення громадянського суспільства, профілактику, лікування, догляд та підтримку.

2.3. Національний показник N 3 "Відсоток одиниць донорської крові, перевіреної на ВІЛ з гарантуванням якості".

Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ.

Чисельником показника є кількість одиниць крові, що перевірені на наявність антитіл до ВІЛ за останні 12 місяців відповідно до національних стандартів та із залученням зовнішньої оцінки для контролю якості. Знаменником показника є кількість одиниць крові, що були отримані від донорів за останні 12 місяців.

2.4. Національний показник N 4 "Відсоток дорослих та дітей з прогресуючою ВІЛ-інфекцією, які отримують антиретровірусну терапію".

Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ. Цей показник розраховується за кожний з двох років, що передують року звітування.

Чисельником показника є кількість дорослих та дітей, які отримують антиретровірусну терапію відповідно до клінічних протоколів країни на кінець звітного періоду. Знаменником показника є оцінна кількість дорослих та дітей з прогресуючою ВІЛ-інфекцією.

2.5. Національний показник N 5 "Відсоток ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, які отримали антиретровірусні препарати з метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері до дитини".

Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу. Цей показник розраховується за два роки, що передують року звітування.

Чисельником показника є кількість вагітних ВІЛ-інфікованих жінок, які отримали антиретровірусні препарати з метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері дитині. Знаменником показника є оцінна кількість вагітних ВІЛ-інфікованих жінок за останні 12 місяців календарного року.

2.6. Національний показник N 6 "Відсоток хворих, які отримали лікування від туберкульозу протягом року, серед ВІЛ-інфікованих осіб, які отримували антиретровірусну терапію на кінець звітного року, від оцінної кількості хворих на туберкульоз серед людей, які живуть з ВІЛ".

Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу та оцінка випадків туберкульозу серед людей, які живуть з ВІЛ.

Чисельником показника є кількість осіб з прогресуючою ВІЛ-інфекцією, які отримали лікування від туберкульозу протягом звітного року та отримували антиретровірусну терапію на кінець звітного року. Знаменником показника є оцінна кількість хворих на туберкульоз серед людей, які живуть з ВІЛ.

2.7. Національний показник N 7 "Відсоток жінок та чоловіків віком від 15 до 49 років, які пройшли тестування на ВІЛ протягом останніх 12 місяців та знають свої результати"

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед загального населення на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.

Чисельником показника є кількість респондентів віком від 15 до 49 років, які протягом останніх 12 місяців зверталися за тестуванням на ВІЛ та знають свої результати. Знаменником показника є загальна кількість респондентів віком від 15 до 49 років.

2.8. Національний показник N 8 "Відсоток осіб, які пройшли тестування на ВІЛ протягом останніх 12 місяців та знають свої результати: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; серед чоловіків, які мають секс із чоловіками; серед засуджених; серед дітей та молоді з груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ (віком 15 - 24 роки)".

Метод вимірювання: спеціальні поведінкові дослідження серед представників вищеперерахованих груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ.

Чисельником показника є кількість представників кожної з вищеперерахованих груп, які протягом останніх 12 місяців зверталися за тестуванням на ВІЛ та одержали його результати. Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної групи.

2.9. Національний показник N 9 "Відсоток осіб, яких охоплено профілактичними програмами: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; серед чоловіків, які мають секс з чоловіками; серед засуджених; серед дітей та молоді з груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ (віком 15 - 24 роки)".

Метод вимірювання: спеціальні поведінкові дослідження серед представників вищеперерахованих груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ.

Чисельником показника є кількість представників кожної з вищеперерахованих груп, які відповіли, що знають, де можна пройти тестування на ВІЛ, та протягом останніх 12 місяців безкоштовно отримали презерватив (для споживачів ін'єкційних наркотиків: презерватив та шприц). Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної групи.

2.10. Національний показник N 10: "Відсоток сиріт та вразливих щодо ВІЛ дітей віком 0 - 17 років, чиї домогосподарства отримують безкоштовну базову зовнішню допомогу для догляду за дитиною".

В Україні не застосовується.

2.11. Національний показник N 11 "Відсоток загальноосвітніх навчальних закладів, які мають підготовлених вчителів і протягом останнього навчального року забезпечили навчання учнів за програмами розвитку життєвих навичок щодо формування здорового способу життя і профілактики ВІЛ".

Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних Міністерства освіти і науки України.

Чисельником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів, які мають учителів, що пройшли навчання та на постійній основі викладають програми щодо ВІЛ/СНІДу на основі життєвих навичок. Знаменником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів.

2.12. Національний показник N 12 "Поточне відвідування школи дітьми-сиротами віком 10 - 14 років і дітьми віком 10 - 14 років, які мають батьків".

В Україні не застосовується.

2.13. Національний показник N 13 "Відсоток молодих людей віком 15 - 24 роки, які правильно визначають шляхи запобігання статевій передачі ВІЛ-інфекції та знають, як вона не передається".

Метод вимірювання: спеціальне соціологічне дослідження серед молоді на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.

Чисельником показника є кількість респондентів віком 15 - 24 роки, які правильно відповіли на всі запитання. Знаменником показника є кількість респондентів віком 15 - 24 роки, які надали відповіді (у тому числі "не знаю") на всі запитання.

2.14. Національний показник N 14 "Відсоток осіб, які правильно визначають шляхи запобігання статевій передачі ВІЛ-інфекції та знають, як вона не передається: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; серед осіб, які надають статеві послуги за плату; серед чоловіків, які мають секс з чоловіками; серед засуджених; серед військовослужбовців".

Метод вимірювання: спеціальні поведінкові дослідження серед представників вищеперерахованих груп.

Чисельником показника є кількість респондентів кожної з вищеперерахованих груп, які правильно відповіли на всі запитання щодо шляхів передачі ВІЛ. Знаменником показника є кількість респондентів відповідної групи, які надали відповіді (у тому числі "не знаю") на всі запитання.

2.15. Національний показник N 15 "Відсоток молодих людей віком 15 - 24 роки, які мали статеві контакти у віці до 15 років".

Метод вимірювання: спеціальне соціологічне дослідження серед молоді на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.

Чисельником показника є кількість респондентів віком від 15 до 24 років, які повідомили вік, у якому відбувся перший статевий контакт у віці до 15 років. Знаменником показника є загальна кількість респондентів віком від 15 до 24 років.

2.16. Національний показник N 16 "Відсоток чоловіків та жінок віком від 15 до 49 років, які мали статеві контакти більше ніж з одним партнером протягом останніх 12 місяців".

Метод вимірювання: спеціальне соціологічне дослідження серед загального населення на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.

Чисельником показника є кількість респондентів, чоловіків та жінок, віком від 15 до 49 роки, які мали статеві контакти більше ніж з одним партнером протягом останніх 12 місяців. Знаменником показника є кількість респондентів віком від 15 до 49 років.

2.17. Національний показник N 17 "Відсоток жінок та чоловіків віком від 15 до 49 років, у яких було більше одного статевого партнера протягом останніх 12 місяців і хто підтверджує використання презерватива під час останнього статевого акту".

Метод вимірювання: спеціальне соціологічне дослідження серед загального населення на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.

Чисельником показника є кількість респондентів, жінок та чоловіків, віком від 15 до 49 років, у яких було більше одного статевого партнера протягом останніх 12 місяців і хто підтверджує використання презерватива під час останнього статевого акту. Знаменником показника є кількість респондентів віком від 15 до 49 роки, у яких було більше одного статевого партнера протягом останніх 12 місяців.

2.18. Національний показник N 18 "Відсоток осіб серед опитаних, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату та повідомили про використання презерватива під час статевого акту з останнім клієнтом".

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату.

Чисельником показника є кількість респондентів з числа осіб, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату і які повідомили про використання презерватива з останнім клієнтом. Знаменником є загальна кількість респондентів з числа осіб, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату.

2.19. Національний показник N 19 "Відсоток чоловіків, які використали презерватив під час останнього статевого акту з партнером-чоловіком".

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед чоловіків, які мають статеві контакти з чоловіками.

Чисельником показника є кількість респондентів з числа чоловіків, які мають статеві контакти з чоловіками, які повідомили про використання презерватива під час останнього анального статевого акту з партнером-чоловіком. Знаменником показника є кількість респондентів з числа таких осіб, які мали анальний секс з партнером-чоловіком за останні 6 місяців.

2.20. Національний показник N 20 "Відсоток споживачів ін'єкційних наркотиків, які повідомили про використання презерватива під час останнього статевого акту".

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед споживачів ін'єкційних наркотиків.

Чисельником показника є кількість респондентів, які вказали, що використовували презерватив під час останнього статевого акту. Знаменником показника є кількість респондентів, які вказали, що мали статевий контакт протягом останнього місяця.

2.21. Національний показник N 21 "Відсоток споживачів ін'єкційних наркотиків, які повідомили про використання стерильного ін'єкційного інструментарію під час останньої ін'єкції".

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед споживачів ін'єкційних наркотиків.

Чисельником показника є кількість респондентів, які вказали, що користувались стерильним ін'єкційним інструментарієм під час останньої ін'єкції. Знаменником показника є кількість респондентів, які вказали, що протягом останнього місяця вживали ін'єкційні наркотики.

2.22. Національний показник N 22 "Відсоток ВІЛ-інфікованих молодих людей віком від 15 до 24 років".

В Україні не застосовується.

2.23. Національний показник N 23 "Поширеність ВІЛ-інфекції за даними епідеміологічних досліджень: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; осіб, які надають сексуальні послуги за плату; чоловіків, які мають секс з чоловіками".

Метод вимірювання: аналіз даних дозорних епідеміологічних досліджень.

Чисельником показників є кількість представників уразливих груп, які пройшли тестування на ВІЛ і виявилися ВІЛ-позитивними. Знаменником показника є кількість представників відповідної групи, які пройшли тестування на ВІЛ.

2.24. Національний показник N 24 "Відсоток людей з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, які отримують лікування через 12 місяців після початку антиретровірусної терапії".

Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу.

Чисельником показника є кількість дорослих та дітей, які продовжують лікування через 12 місяців після початку антиретровірусної терапії. Знаменником показника є загальна кількість дорослих та дітей, які почали лікування протягом 12 місяців до звітного періоду, у тому числі ті, хто помер, припинив антиретровірусну терапію та був втрачений для подальшого спостереження.

2.25. Національний показник N 25 "Відсоток ВІЛ-інфікованих дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями".

Метод вимірювання: статистичне моделювання.

Країни не зобов'язані надавати будь-які дані за цим показником. Даний показник моделюється як конкретною країною, так і в штаб-квартирі ЮНЕЙДС на основі даних показника N 5 "Відсоток ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, які отримали антиретровірусні препарати з метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері до дитини".

2.26. Національний показник N 26 "Відсоток військовослужбовців, які повідомили про користування презервативами під час статевих контактів з непостійними партнерами".

Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед військовослужбовців.

Чисельником показника є кількість респондентів, які повідомили, що мали непостійного статевого партнера (з яким не перебувають у шлюбі і не живуть спільно) за останні 12 місяців, а також, що під час останнього статевого контакту з цим партнером використовували презерватив.

Знаменником показника є кількість опитаних військовослужбовців, які вказали, що мали непостійного статевого партнера (з яким не перебувають в шлюбі і не живуть спільно) за останні 12 місяців.

 

Голова Комітету з питань протидії
ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим
соціально небезпечним хворобам
 

 
 
В. І. Петренко
 

(Інструкція у редакції наказу Міністерства
 охорони здоров'я України від 28.12.2007 р. N 870)

Опрос