Идет загрузка документа (184 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Инструкции о порядке присвоения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Украины

Минобороны
Приказ, Инструкция от 01.06.2006 № 303
редакция действует с 13.02.2015

Про затвердження Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України

Наказ Міністра оборони України
від 1 червня 2006 року N 303

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
16 червня 2006 р. за N 715/12589

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
наказами Міністра оборони України
 від 17 вересня 2007 року N 546
,
 від 4 серпня 2008 року N 389
,
 від 21 лютого 2011 року N 97
,
 
наказами Міністерства оборони України
 від 31 січня 2012 року N 51
,
 від 12 лютого 2013 року N 90
,
 від 6 серпня 2014 року N 507
,
 від 14 січня 2015 року N 20

Відповідно до Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України від 21 серпня 1997 року N 888 (у редакції Указу Президента України від 4 липня 2002 року N 618 (зі змінами та доповненнями)), та з метою приведення до сучасних вимог порядку присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України, що додається.

2. Начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України в місячний термін після набуття чинності Інструкцією про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України в установленому порядку подати на підпис Міністру оборони України зміни до наказу Міністра оборони України від 5 липня 2005 року N 376 "Про затвердження нагрудних знаків військової доблесті військовослужбовців Збройних Сил України".

3. Наказ Міністра оборони СРСР від 20 квітня 1990 року N 080 вважати таким, що не застосовується у Збройних Силах України.

4. Наказ розіслати до окремої військової частини.

 

Міністр оборони України 

А. С. Гриценко 

 

ІНСТРУКЦІЯ
про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція визначає порядок присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, особам сержантського, старшинського та рядового складу військової служби за контрактом (далі - військовослужбовці військової служби за контрактом) і особам сержантського, старшинського та рядового складу строкової військової служби (далі - військовослужбовці строкової військової служби).

1.2. Військовослужбовцям Збройних Сил України залежно від досягнутої майстерності, професійної підготовленості, а для командирів (начальників) також від рівня підготовки підпорядкованих їм військових частин, підрозділів та особового складу присвоюються такі класні кваліфікації:

особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям військової служби за контрактом відповідно до Переліку спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 1), Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 2), та Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом та обслуговувального персоналу закладів охорони здоров'я Міністерства оборони України, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 3), - 3 клас, 2 клас, 1 клас, майстер;

військовослужбовцям строкової військової служби відповідно до Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 2), - 3 клас, 2 клас, 1 клас.

Класна кваліфікація військовослужбовцям присвоюється послідовно: 3 клас, 2 клас, 1 клас, майстер.

Військовослужбовці військової служби за контрактом, які займають посади, що входять до складу екіпажів, обслуг, розрахунків, груп, мають право здавати (підтверджувати) класну кваліфікацію додатково за однією зі спеціальностей, що входять до складу цих екіпажів, обслуг, розрахунків та груп.

1.3. Льотному складу авіації Збройних Сил України (льотчикам і штурманам) класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок проведення класифікації військових льотчиків і штурманів, затвердженої наказом Міністра оборони України від 4 січня 2005 року N 2, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 24 січня 2005 року за N 73/10353.

Льотно-випробувальному складу Збройних Сил України класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації льотно-випробувальному складу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 16 вересня 2003 року N 296, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2003 року за N 835/8156.

1.4. Водіям та іншим фахівцям автомобільної служби Збройних Сил України класна кваліфікація присвоюється відповідно до Положення по підготовці водіїв та інших фахівців автомобільної служби у Збройних Силах України та допуску їх до керування транспортними засобами, затвердженого наказом Міністра оборони України від 10 січня 1997 року N 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 квітня 1997 року за N 147/1951, зі змінами і доповненнями, унесеними наказом Міністра оборони України від 20 квітня 2000 року N 107, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 року за N 258/4479.

1.5. Персоналу медичних і фармацевтичних спеціальностей класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок присвоєння кваліфікаційних категорій військовослужбовцям медичних і фармацевтичних спеціальностей, затвердженої наказом Міністра оборони України від 25 квітня 1998 року N 176, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 5 серпня 1998 року за N 493/2933, зі змінами і доповненнями, унесеними наказом Міністра оборони України від 18 вересня 2001 року N 337.

1.6. Кваліфікація 3 класу є первинною та присвоюється наказом командира навчальної військової частини (навчального центру) та начальника вищого військового навчального закладу:

військовослужбовцям військової служби за контрактом та строкової військової служби - після завершення навчання в навчальних військових частинах (навчальних центрах) за умов успішного складання ними іспитів в обсязі навчальних програм, відсутності дисциплінарних стягнень і здатності самостійно експлуатувати й обслуговувати озброєння та військову техніку;

курсантам вищих військових навчальних закладів - після складання іспитів на присвоєння класної кваліфікації відповідно до вимог, що визначаються для військовослужбовців військової служби за контрактом за відповідними військово-обліковими спеціальностями;

особам офіцерського складу, які закінчили навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України, за умови успішного складання ними державних іспитів.

1.7. Чергова класна кваліфікація присвоюється:

особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям військової служби за контрактом - не раніше ніж через рік з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації;

військовослужбовцям строкової військової служби - не раніше ніж через чотири місяці з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації;

військовослужбовцям строкової служби, які проходять військову службу протягом 18 місяців, - не раніше ніж через шість місяців з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації.

1.8. Право присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації надається:

1.8.1. Кваліфікація майстра:

керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України, командувачам видів Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, начальнику Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальнику Тилу Збройних Сил України, начальнику Озброєння Збройних Сил України.

(підпункт 1.8.1 пункту 1.8 у редакції наказу
 Міністра оборони України від 21.02.2011 р. N 97)

1.8.2. Кваліфікації 3 класу, 2 класу та 1 класу:

командирам армійських корпусів, повітряних командувань та командиру 4 ескадри різнорідних сил Військово-Морських Сил Збройних Сил України (крім командування з'єднань, яким присвоюється класна кваліфікація вищим органом військового управління).

Службові особи, не зазначені в Інструкції, користуються правами присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації військовослужбовцям підлеглих військових частин відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Службові особи, яким надано право за цією Інструкцією присвоювати відповідну класну кваліфікацію, мають право присвоювати й нижчі класні кваліфікації.

1.9. Для визначення ступеня професійної підготовленості військовослужбовців, які подаються на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації на кожний навчальний рік, наказами відповідних службових осіб, яким відповідно до пункту 1.7 Інструкції надається право присвоєння відповідної класної кваліфікації, призначаються кваліфікаційні комісії, що включають підкомісії родів військ (спеціальних військ).

Головою комісії призначається один із заступників командувача (командира, начальника), головою підкомісії - начальники родів військ (спеціальних військ).

У військових частинах, де штатом не передбачена посада заступника командира (начальника), головою комісії призначається начальник штабу - перший заступник командувача (командира).

Склад комісії (підкомісії) під час проведення іспитів повинен бути не менше трьох осіб.

1.10. В обов'язки кваліфікаційних комісій входять контроль за правомірністю допуску військовослужбовців до іспитів та перевірка фактично досягнутого рівня їх підготовки за фахом, оформлення необхідної документації на присвоєння (підтвердження, пониження) класної кваліфікації.

1.11. Проведення іспитів військовослужбовців для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації передбачати планами бойової підготовки з виділенням необхідної кількості справного озброєння та військової техніки, матеріально-технічних та пально-мастильних матеріалів.

1.12. Програми проведення іспитів, у яких визначаються предмети навчання з урахуванням категорії військовослужбовців та їх штатних посад, розробляються кваліфікаційними комісіями та затверджуються відповідними службовими особами, яким надано право присвоєння класної кваліфікації.

2. Порядок проведення кваліфікаційних іспитів та присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації.

2.1. Терміни і порядок роботи кваліфікаційних комісій визначаються наказами відповідних командувачів (командирів, начальників), але не пізніше ніж за два тижні до початку іспитів.

Терміни роботи кваліфікаційних комісій можуть збігатися з терміном проведення підсумкової перевірки.

2.2. До кваліфікаційної комісії надсилаються Список військовослужбовців військової частини, які подаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (додаток 4), та їх службові картки.

Командир (начальник), який надає списки військовослужбовців до кваліфікаційної комісії, несе відповідальність за правомірність допуску їх до складання іспитів.

Особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, які залучаються до іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації 2 класу, 1 класу та майстра, повинні:

мати загальну оцінку не нижче "добре" з командирської підготовки за навчальний рік;

постійно підвищувати рівень індивідуальної професійної майстерності за фахом і забезпечувати виконання програм та планів бойової підготовки підпорядкованих підрозділів;

знати основи законодавства України, сутність і способи ведення правової роботи, форми та методи правового навчання і виховної роботи особового складу, профілактики правопорушень;

уміти організовувати та проводити на високому методичному рівні навчання та виховання особового складу;

зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку, забезпечувати їх безаварійну експлуатацію та безвідмовну роботу;

мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки.

Додатково для осіб офіцерського складу, прапорщиків та мічманів, які залучаються до складання іспитів на присвоєння (підтвердження) кваліфікації майстра та 1 класу, відповідно до STANAG 6001 обов'язково мати рівень знання іноземної мови не нижче СМР - 2, 2 класу - не нижче СМР - 1, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.

Військовослужбовці військової служби за контрактом, які залучаються до складання іспитів на присвоєння (підтвердження) кваліфікації 2 класу, 1 класу та майстра, повинні:

мати загальну оцінку з бойової підготовки протягом року не нижче ніж "добре";

бути зразковим у дотриманні військової дисципліни;

зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку і безпосередньо вміло експлуатувати, не допускати їх виходу з ладу з особистої провини;

мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки відповідно до займаної посади.

Додатково військовослужбовцям військової служби за контрактом, які залучаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) кваліфікації:

майстра та 1 класу - відповідно до STANAG 6001 обов'язково мати рівень знань іноземної мови не нижче СМР - 1, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою;

майстра - обов'язково мати класну кваліфікацію за однією із спеціальностей, що входять до складу екіпажів, обслуг, розрахунків, груп, у складі яких вони проходять військову службу.

Військовослужбовці строкової військової служби, які залучаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації 2 класу та 1 класу, повинні:

мати загальну оцінку з бойової підготовки не нижче ніж "добре";

не мати дисциплінарних стягнень;

зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку і безпосередньо вміло експлуатувати, не допускати їх виходу з ладу з особистої провини;

мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки відповідно до займаної посади.

2.3. Результати з предметів навчання, отримані військовослужбовцями в ході підсумкових перевірок (інспекційних заходів), що проведені комісіями вищого органу військового управління та виносяться на кваліфікаційні іспити, зараховуються кваліфікаційними комісіями при підвищенні (підтвердженні) класної кваліфікації, а з інших предметів навчання складають іспити кваліфікаційним комісіям.

2.4. Іспити на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації проводяться за програмою, яка складається з усіх основних предметів навчання, двох - чотирьох додаткових предметів та передбачає теоретичну і практичну частини.

2.4.1. Для офіцерського складу

У теоретичну частину включаються:

3 - 5 питань з основних предметів навчання, що передбачені для штатної категорії тих, хто залучається до здачі іспитів;

до 3 питань зі сфери законодавства України, виховання особового складу;

перевірка рівня мовної підготовки за однією з робочих мов НАТО, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.

У практичну частину включаються:

перевірка практичних навичок у виконанні вправ стрільб, водіння, індивідуальних нормативів та навчальних завдань при озброєнні і військовій техніці;

перевірка методичної підготовки;

вирішення завдань з управління підрозділами в сучасних видах бою.

2.4.2. Для інших категорій військовослужбовців

У теоретичну частину включаються:

3 - 5 питань з основних предметів бойової підготовки;

перевірка шляхом тестування або усного (письмового) опитування з теоретичних основ, будови, фізичних процесів роботи окремих блоків, вузлів, систем, механізмів і агрегатів, конструкцій, правил експлуатації і обслуговування, заходів безпеки, ремонту та збереження озброєння і військової техніки, що обслуговуються спеціалістами, які складають іспити;

перевірка рівня мовної підготовки за однією з робочих мов НАТО, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.

У практичну частину включаються:

перевірка практичних навичок у виконанні вправ стрільб, водіння, індивідуальних нормативів та навчальних завдань при озброєнні і військовій техніці;

перевірка практичних навичок щодо підготовки озброєння і військової техніки до застосування, уміння управляти нею, здійснювати обслуговування, усувати несправності, що виникають у процесі експлуатації, проводити поточний ремонт та практично виконувати встановлені нормативи робіт.

2.5. Для присвоєння (підтвердження) подальшої класної кваліфікації необхідно мати:

майстра - оцінку "відмінно" з усіх предметів навчання, при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції (для військовослужбовців військової служби за контрактом додатково мати класну кваліфікацію з однієї зі спеціальностей, що входять до складу екіпажів, розрахунків, обслуг, груп);

1 класу - 50 % перевірених предметів навчання, у тому числі основних - "відмінно", а решта - "добре", при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції;

2 класу - з усіх предметів навчання не нижче ніж "добре", при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції.

Додаткові вимоги до військовослужбовців усіх військово-облікових спеціальностей під час проведення іспитів для підвищення (підтвердження) ними класної кваліфікації розробляються командувачами видів Збройних Сил України, керівниками структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, начальником Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальником Тилу Збройних Сил України та начальником Озброєння Збройних Сил України.

(абзац п'ятий пункту 2.5 у редакції наказу
 Міністра оборони України від 21.02.2011 р. N 97)

Кожному кваліфікаційному рівню мають відповідати різні за складністю запитання та практичні завдання.

2.6. Військовослужбовці, які під час складання іспитів отримали з одного предмета навчання незадовільну оцінку, до подальшого складання іспитів не допускаються.

Подальше підвищення (підтвердження) класної кваліфікації здійснюється не раніше ніж через рік.

2.7. Результати іспитів на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації кожного військовослужбовця вказуються в акті (додаток 5) і подаються на затвердження відповідним службовим особам, яким надано право присвоєння класної кваліфікації.

На підставі акта відповідними командирами (начальниками) видається наказ про присвоєння (підтвердження) військовослужбовцям класної кваліфікації (додаток 6). Витяг з наказу старшого командира (начальника) про присвоєння (підтвердження) військовослужбовцям класної кваліфікації направляється у військові частини, де вони проходять військову службу.

Датою присвоєння (підтвердження) військовослужбовцю класної кваліфікації вважається день підписання наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації.

Військовослужбовцям, яким присвоєна класна кваліфікація, видаються посвідчення класного спеціаліста (додаток 7) та нагрудний знак встановленого зразка відповідно до наказу Міністра оборони України від 5 липня 2005 року N 376 "Про затвердження нагрудних знаків військової доблесті військовослужбовців Збройних Сил України" (зі змінами).

Забезпечення військ (сил) бланками посвідчень і нагрудними знаками класних спеціалістів здійснюється Тилом Збройних Сил України.

(абзац п'ятий пункту 2.7 у редакції наказу
Міністерства оборони України від 12.02.2013 р. N 90)

2.8. Оголошення наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, а також вручення нагрудного знака й посвідчення класного спеціаліста проводяться в урочистій обстановці.

2.9. Військовослужбовці, яким присвоєна класна кваліфікація (крім тих, хто проходить строкову військову службу), зобов'язані підтверджувати її один раз на рік.

2.10. Військовослужбовцям, які не підтвердили присвоєну їм класну кваліфікацію або які не допущені до складання іспитів (не відповідають вимогам пункту 2.2 Інструкції), наказом відповідного командира (начальника) класна кваліфікація знижується до класної кваліфікації залежно від фактичного рівня підготовки за спеціальністю із заміною їм посвідчення та нагрудного знака класного спеціаліста.

2.11. Військовослужбовці, які не склали у визначені терміни іспити на підтвердження класної кваліфікації з поважних причин (хвороба, відпустка, відрядження тощо), мають право на додаткове складання іспитів, організація яких здійснюється відповідними командирами (начальниками).

Військовослужбовці, які вступили до вищих навчальних закладів і виключені зі списків військових частин у зв'язку з перебуванням на навчанні, класна кваліфікація зберігається протягом всього періоду навчання. Після закінчення вищих навчальних закладів зазначені військовослужбовці з прибуттям до місця служби повинні протягом року скласти іспити для підтвердження (присвоєння) класної кваліфікації.

Військовослужбовці, призначені на посади за непрямими або спорідненими військово-обліковими спеціальностями (за якими може присвоюватися класна кваліфікація), зобов'язані протягом року з дня призначення скласти іспити на підтвердження раніше присвоєної або на присвоєння чергової класної кваліфікації зі спеціальності та за посадою, на яку вони призначені.

2.12. Іспити на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації не проводяться:

у структурних підрозділах Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України, управліннях оперативних командувань, територіальних управліннях, управліннях армійських корпусів та їм рівних, крім льотного складу Збройних Сил України (льотчиків і штурманів);

у науково-дослідних, випробувальних установах - для осіб керівного та наукового складу, які займають штатні посади, перелічені в спеціальних переліках, що передбачають виплату грошової надбавки за науковий ступінь (звання);

в організаціях Збройних Сил України, військових представництвах підприємств, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, крім спеціалістів інженерного та технічного профілів, льотно-випробувальних станцій, які займаються прийняттям, обслуговуванням та експлуатацією озброєння та військової техніки;

у вищих військових навчальних закладах (навчальних підрозділах вищих навчальних закладів) - для професорсько-викладацького складу та викладачів (крім офіцерського складу інженерного та технічних профілів і підрозділів забезпечення).

2.13. Військовослужбовцям класна кваліфікація може бути понижена більше ніж на один ступінь (відразу до 3 класу) у разі, якщо з вини класного спеціаліста:

порушені правила експлуатації, ремонту, обслуговування і зберігання озброєння та військової техніки, обладнання та інших засобів, що призвело до аварії або катастрофи;

порушені правила бойового чергування, прихованого управління військами, безпеки зв'язку, мала місце втрата документів або розголошення відомостей, що становлять державну таємницю;

допущені втрата, переплата чи нецільове використання обігових коштів та матеріальних цінностей;

здійснено дисциплінарні правопорушення та отримано під час проведення інспекційних заходів і підсумкових перевірок незадовільні оцінки з предметів навчання, а для спеціалістів, які мають класну кваліфікацію майстра, - задовільні оцінки.

2.14. Військовослужбовці, яким класна кваліфікація знижена, можуть бути допущені до складання іспитів на відновлення попередньої класної кваліфікації на загальних підставах, але не раніше ніж:

особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці військової служби за контрактом - через рік з дня пониження їх класної кваліфікації;

військовослужбовці строкової військової служби - через чотири місяці з дня пониження їх класної кваліфікації.

2.15. Наявність у військовослужбовців протягом двох років класної кваліфікації майстра або 1 класу враховується під час висування на вищі посади та вступу у вищі військові навчальні заклади.

2.16. Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, що мають кваліфікацію 2 класу, 1 класу, майстра (військовослужбовцям строкової військової служби - 2 класу, 1 класу), виплачується надбавка за кваліфікацію від посадового окладу в порядку, визначеному Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року N 260, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за N 638/15329.

(пункт 2.16 у редакції наказу Міністра
 оборони України від 04.08.2008 р. N 389)

 

Начальник Головного оперативного
управління - заступник начальника
Генерального штабу
Збройних Сил України
генерал-лейтенант 

 
 
 
 
В. О. Юдаков
 

 

ПЕРЕЛІК
спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація

Найменування спеціальностей 

Номер груп військово-облікових спеціальностей (ВОС) 

Спеціальності командного профілю 

Групи ВОС: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26*, 28, 29, 30, 34 

* Крім ВОС: 260100, 260101, 260102, 260103, 260200.

У групі 34 класна кваліфікація присвоюється (підтверджується) за додатковими вимогами ВОС офіцерського складу тих підрозділів, у яких спеціалісти з гуманітарних питань та виховної роботи беруть участь у підготовці та проведенні занять з бойової та морально-психологічної підготовки. 

Спеціальності інженерного і технічного профілю 

Групи ВОС: 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 67, 68, 79

Спеціальності юридичного профілю 

Групи ВОС: 85 

Спеціальності фінансового профілю

Групи ВОС: 31

____________
* Групи ВОС - перші дві цифри військово-облікової спеціальності.

 

Начальник Головного управління
особового складу - заступник
начальника Генерального штабу
Збройних Сил України
генерал-майор

 
 
 
 
А. С. Пушняков
 

(додаток 1 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністра оборони України від 17.09.2007 р. N 546)

 

ПЕРЕЛІК
штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація

Штатні посади 

Номери ВОС, за якими може присвоюватися класна кваліфікація 

Код 

Найменування 

01 

Авіаційний механік

220 - 228 

002 

Авіаційний механік

220 - 228 

003 

Автопілотник

057, 065

005 

Акумуляторник

264, 366, 663

007 

Апаратник

860, 862, 981 

015

Баталер

900, 911

018 

Бортовий механік-випробувач

220 - 224

019 

Бортовий механік (літака, вертольота)

220 - 224 

021 

Бортовий технік

220 - 224 

022 

Боцман

302, 303 

024 

Машиніст бурової установки

408 

025

Бухгалтер

Усі ВОС

036 

Візирник

626, 641 

037 

Водій

124, 837, 838, 839 

039 

Водолаз

172, 379 - 386 

041 

Повітряний радист

220 - 224 

042 

Повітряний стрілець

220 - 224 

043 

Повітряний стрілець-радист 

220 - 224 

044 

Вулканізаторник 

973 

045 

Обчислювач

048, 188, 629, 673, 674, 929 

049

Авіаційний технік

220

051 

Газівник

981 

053

Бухгалтер (2 категорії)

900

054 

Гідроакустик

340, 341, 343 - 346, 542 

055 

Гідрометеоспостерігач

631, 632 

056 

Гіроскопіст

057, 058, 334 

057 

Головний боцман (корабля 1 рангу, морського судна, де за посадою командира цього судна встановлено військове звання "капітан 1 рангу") 

303 

058

Водій-електрик

124, 837

061 

Гранатометник 

103, 320 

065 

Головний боцман (крім головного боцмана корабля 1 рангу морського судна, де за посадою командира цього судна встановлено штатне військове звання "капітан 1 рангу")

303 

067 

Далекомірник

626 

068

Черговий зі зв'язку та радіотехнічного забезпечення

525 - 533

069 

Черговий зі зв'язку (радіозв'язку)

403, 404, 415 - 419, 421, 422, 424 - 430, 465 - 468 

072 

Дегазатор 

189 

077

Дешифрувальник

265, 273 - 275, 638 - 640, 676, 677

078 

Дешифрувальник (аерофотографічної служби)

544, 677

079 

Дизеліст

369, 659 

084 

Дозиметрист

187 - 193, 195 - 197, 818 

086

Дресирувальник

886

093

Провідний бухгалтер

900, 911

097 

Заступник командира взводу

Усі ВОС

099 

Заступник командира розвідувальної групи (спеціального призначення)

107 

100 

Заступник командира бойової машини - навідник-оператор

121, 122

103

Заступник начальника обслуги

016, 034, 035, 048, 070 - 072, 081, 612, 628, 630, 638 - 640, 644

104 

Машиніст заправної машини

081, 084 - 086, 859, 860, 862 

106 

Звукометрист

627 

110 

Інструктор команди

380 

111

Бухгалтер (1 категорії)

900

119 

Інструктор (крім інструктора-водія, санітарного інструктора, санітарного інструктора-дезінфектора, санітарного інструктора-дозиметриста, інструктора команди на кораблі або судні)

усі ВОС 

120 

Інструктор команди (на кораблі або судні)

379, 429, 619, 651, 869, 983 

122 

Інструктор з водіння

127, 175 - 177, 180, 837 - 840, 842 - 844 

126 

Інструктор з водіння (танків і бойових машин)

113, 116 - 118, 121 - 126, 132, 134, 136, 140, 144, 157, 168, 178, 179 

128 

Кабельник

400 - 402 

129 

Кабельник-спаювальник

401 - 402 

137 

Кодувальник

904, 909

138 

Кок-інструктор

869 

139 

Кок

869 

140 

Командир морської баржі (ракетної, артилерійської, мінної, торпедної)

300 

141 

Командир морської баржі (крім ракетної, артилерійської, мінної, торпедної)

302 

142 

Командир рейдової баржі

302 

144 

Командир бойової машини

121, 122

145 

Командир морського буксира 

300 

146 

Командир буксира (рейдового та річкового)

302 

147 

Командир взводу

Усі ВОС

148 

Командир гранатомета

145 

150 

Командир зенітної самохідної установки

157 

151 

Командир артилерійського катера

300 

152 

Командир великого гідрографічного катера

300 

153 

Командир буксирного катера (потужністю 150 к. с. і більше) 

302 

154 

Командир буксирного катера (потужністю до 150 к. с.)

302 

155 

Командир катера-водія мішені

300 

156 

Командир десантного катера 

300 

157 

Командир рейдового катера-заправника

302 

158 

Командир малого гідрографічного катера

302 

159 

Командир катера мішені

300 

160 

Командир морського катера

300 

161 

Командир дослідного катера 

300 

162 

Командир пошуково-рятувального катера (водотоннажністю 15 т і більше)

302 

163 

Командир пошуково-рятувального катера (водотоннажністю до 15 т)

302 

164 

Командир протичовнового катера

300 

165 

Командир протипожежного катера

300 

166 

Командир катера радіаційної, хімічної, біологічної розвідки 

300 

167 

Командир рейдового водолазного катера

302 

168 

Командир навчального катера (водотоннажністю 140 т і більше)

300 

169 

Командир рейдового робочого катера

302 

170 

Командир рейдового роз'їзного катера (водотоннажністю 15 т і більше)

302 

171 

Командир рейдового роз'їзного катера (водотоннажністю до 15 т)

302 

172 

Командир рейдового санітарного катера

300 

173 

Командир катера зв'язку

300 

174 

Командир торпедного катера 

300 

175 

Командир катера-торпедолова

300 

176 

Командир навчального катера (водотоннажністю до 140 т)

300 

177 

Командир машини

056, 139, 140, 168, 175, 177 - 180, 189 - 192 

178 

Командир міномета

143 - 144

179 

Командир нейтралізуючої машини

862 

180 

Командир вогневих установок корабля

220 - 224 

181 

Командир гармати

132 - 137, 145, 153, 155, 156 

182 

Командир відділення

Усі ВОС 

183 

Командир плавучої казарми

302 

185 

Командир підводного розвідника

168 

186 

Командир тральщика (базового, рейдового та річкового)

302 

187 

Командир самохідної артилерійської установки

118 

188 

Командир морського водолазного судна

300 

189 

Командир судна (мішені, дослідного, плавучого стенда) 

300 

191 

Командир рейдового судна (розмагнічування, зарядного, електростанції)

302 

192 

Командир навчально-тренувального судна

300 

194 

Командир танка

113, 116

195 

Командир установки

033 - 037, 179

199 

Комендор

133, 135, 140, 148, 153, 155, 156, 324 

200 

Комплектувальник

929 

201 

Машиніст компресора 

982 

206 

Копрівник

941 

210 

Кранівник

040 

215 

Командир танка (з ракетно-гарматним озброєнням)

117 

225 

Лаборант (військових навчальних закладів) 

671 

232 

Лаборант

081, 084 - 086, 187, 189, 191 - 193, 196, 197, 261, 630, 644, 675, 677, 813 - 816, 859, 860, 862, 878, 960, 983 

233 

Лінійний наглядач

400 - 405 

234 

Лінотипіст

922 

244

Майстер

212, 214, 407, 586, 663, 702 - 704, 706 - 709, 713 - 719, 741 - 743, 752 - 754, 756 - 764, 768 - 774, 777 - 786, 800 - 809, 813 - 819, 824 - 826, 830 - 832, 849 - 851, 853, 855, 905, 909, 923, 929, 943

245 

Машиніст

360 - 364, 938, 941, 942 

246 

Машиніст паровоза

949 

247 

Машиніст тепловоза

949 

248 

Машиніст електровоза

949 

253 

Метеоспостерігач

631 

256 

Механік

Усі ВОС 

257 

Механік (літака, вертольота) 

220 - 225 

258 

Механік-водій (машини на бронетанковій базі)

028, 029, 113, 116 - 118, 132, 134, 175, 177 - 179 

259

Механік-водій

028, 029, 038, 121 - 123, 125, 126, 136, 140, 157, 168, 175, 176, 179, 180, 220, 233, 234, 244, 245, 247, 250, 260, 261, 262, 267, 280, 837 - 840, 842, 843, 967

260 

Мінер

320 - 324, 326, 381, 741, 742 

262 

Молодший геодезист

673 

266 

Молодший топограф

672 

267 

Монтажник

040, 404, 940 

269 

Моторист

059, 167, 361, 368, 371, 373, 659, 859 - 861 

271 

Музикант

917 

280 

Складальник

922 

281 

Навідник

029, 113, 116 - 118, 132 - 137, 140, 143 - 145, 153, 155, 156, 193, 628 

282 

Навідник-оператор

121, 122 

285 

Наладчик 

759, 801 

290 

Начальник апаратної (засекреченого телефонного та телеграфного зв'язку, кросів, телебачення, контролю безпеки зв'язку, утворення ущільнених ВЧ-каналів, 12 каналів і більше, радіорозвідки та пеленгування)

403 - 405, 407, 429, 450 - 455, 473 - 780 

291 

Начальник апаратної

403 - 406, 432, 436, 611, 612, 621, 659 

306 

Начальник містечка (інженер парашутного, військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту)

212 

308

Начальник групи

260, 263, 269, 285, 403 - 405, 407, 422 - 428, 429, 430, 452, 461, 474 - 476, 502, 525 - 528, 531, 659, 677, 804

313 

Начальник кабінету

003, 007, 008, 015, 016, 020, 021, 028, 029, 032 - 040, 047, 048, 052 - 055, 057, 058, 065, 069 - 072, 074, 075, 133, 147 - 149, 153, 155, 156, 187, 196, 300, 302 - 309, 320 - 326, 330 - 337, 340 - 342, 344 - 346, 350, 351, 360 - 364, 366 - 371, 373, 379, 381, 384, 385, 405, 407, 417, 429, 430, 436 - 438, 445, 446, 473 - 478, 503, 504, 506, 517 - 519, 543, 569, 570, 582, 602, 603, 626, 879, 880, 903, 905, 909 

315 

Начальник кабельної експлуатаційної машини

408 

320 

Начальник кодувальної групи 

904, 909

323 

Начальник команди (плавзасобів)

302 

325 

Начальник крана (вантажопідйомністю 25 т і більше та залізничного)

942 

326 

Начальник крана (плавучого)

302, 942 

327 

Начальник кроса (вузла зв'язку Генерального штабу, виду Збройних Сил України, оперативного командування)

407 

328 

Начальник кроса (вузла зв'язку корпусу та нижче)

407 

329

Начальник лабораторії

081, 084 - 086, 168, 630, 644, 675, 813, 859, 860, 862, 903, 905, 909

331

Начальник майстерні (з ремонту озброєння та техніки)

379, 700 - 704, 706 - 709, 713 - 719, 737, 742, 743, 752 - 754, 756 - 764, 768 - 773, 779 - 786, 800 - 806, 808, 809, 814, 815, 824, 825, 831, 832, 850, 853, 905

332 

Начальник майстерні (з ремонту озброєння та техніки)

774 

334 

Начальник пожежної обслуги 

967 

337

Начальник маяка

285

339 

Начальник наземного запитувача

500 - 504, 507

342

Начальник відділення

402, 403, 404, 405, 418 - 428, 431, 450 - 455, 460 - 463, 473 - 477, 485, 600, 659, 806, 807, 903, 905

345 

Начальник парашутної сушарні 

212, 213 

355 

Начальник водолазного поста

379 

357 

Начальник звукометричного поста

146, 627

358 

Начальник інформаційного поста

505, 543, 553, 554 

361 

Начальник поста кодувального зв'язку

904, 909 

362 

Начальник метеорологічного поста 

631, 632

363 

Начальник поста спостереження та зв'язку

301 

364 

Начальник поста спостереження та зв'язку

146 

365 

Начальник поста наведення (крилатих ракет)

654 

368 

Начальник пеленгаторного поста 

549 - 552, 554 

369 

Начальник радіолокаційного поста 

475 

371 

Начальник радіометричного поста 

683 

374 

Начальник поста збору та обробки інформації

543, 549 - 554 

375 

Начальник сигнального поста

302 

376

Начальник поста спеціального зв'язку

903, 909

378 

Начальник передавального радіоцентру

415, 416, 419, 424, 426, 429, 430, 467 

379 

Начальник передавальної частини радіостанції (великої потужності)

415, 416, 418, 424, 426, 429, 430 

380 

Начальник пожежного нагляду 

966 

381 

Начальник приймальної машини

621 

382 

Начальник приймально-пеленгувальної установки

516 

383 

Начальник приймального радіоцентру

425, 466 

384 

Начальник приймальної частини радіостанції (великої потужності)

415, 416, 418, 425, 426, 429, 430 

385 

Начальник привідної радіостанції

528 

388 

Начальник пункту високочастотного зв'язку

404 

390

Начальник диспетчерського пункту

211

396 

Начальник обмінного пункту 

485 

398 

Начальник передавального радіопункту

429, 430

399 

Начальник приймального радіопункту

420, 425 

402 

Начальник радіомаркерного пункту

528 

403 

Начальник радіопеленгувального пункту

529, 530 

404 

Начальник радіотелеграфного пункту

405, 430 

405 

Начальник пункту радіотехнічного контролю

450, 451, 453 - 455 

406 

Начальник розвідувального пункту

146 

411 

Начальник підсилювального пункту

404 

412 

Начальник радіостанції (великої потужності) 

415, 416, 418, 421, 426, 428 - 430, 440, 441 

413 

Начальник радіостанції (середньої потужності)

419, 422, 427, 429, 430, 440, 441 

414 

Начальник радіостанції (малої потужності)

420, 423, 442 - 444 

415 

Начальник радіобюро

425, 429, 430 

416 

Начальник радіовисотоміра

507 

417 

Начальник радіодалекоміра

525 

419 

Начальник радіомаяка

306, 308, 531 

420 

Начальник радіопеленгатора 

436 - 438, 529, 530, 554 

421 

Начальник радіопеленгатора (УКХ)

436, 530, 554, 569 

422

Начальник обслуги

003, 040, 059, 070, 081, 180, 402, 501, 616, 628, 630, 644, 659, 674, 707, 754, 757, 768, 861, 929, 966, 981, 982

423

Начальник світлообладнання

285

429

Начальник зміни

400, 403 - 405, 407, 415, 416, 418, 419, 422, 424 - 426, 428 - 430, 436 - 441, 450, 451, 453 - 455, 463, 465 - 467, 474 - 480, 485, 505, 525 - 527, 529, 531, 549, 552, 569, 570, 602, 612, 615 - 617, 620, 621, 630, 642, 644, 903

434 

Начальник аварійно-рятувальної станції

386 

435 

Начальник автоматичної телефонної станції

403, 404 

437 

Начальник балістичної станції 

633 

438 

Начальник водолазної станції 

379 

439 

Начальник газозарядної станції

981 

440 

Начальник газовидобувної станції

981 

441 

Начальник гелієво-кисневої станції

981 

442 

Начальник гідроакустичної станції

341, 344, 345 

450 

Начальник звукомовної станції

430 

451 

Начальник звукозаписуючої станції

425, 432 

453 

Начальник киснево-видобувної станції

981 

454 

Начальник киснево-зарядної станції

981 

455 

Начальник компресорної станції

982 

457 

Начальник контрольно-регулювальної станції

332, 334 

458 

Начальник контрольно-технічної станції (з контролю телефонного та телеграфного ЗАЗ) 

474 - 480 

459 

Начальник метеорологічної станції 

631 

462 

Начальник станції перешкод (великої потужності)

538, 539, 549 - 553 

463 

Начальник станції перешкод (малої потужності)

538, 540

464 

Начальник станції посадки літаків 

525 

465 

Начальник приймально-пеленгаторної станції

505 

468 

Начальник радіолокаційної станції

500 - 504, 507, 508, 513, 517 - 520 

469 

Начальник радіометричної станції 

306, 308, 517, 570 

470 

Начальник станції перешкод (автоматизованої)

538 - 540, 549 - 553 

471 

Начальник станції перешкод (середньої потужності)

539, 549 - 551 

472 

Начальник радіорелейної станції (багатоканальної)

460 

473 

Начальник радіорелейної станції (малоканальної)

461 

474 

Начальник станції радіорозвідки

436 - 439, 445 

475 

Начальник радіотехнічної станції

506, 527, 569 

476 

Начальник радіотехнічної станції (переносної)

569 

480 

Начальник телеграфної станції

405 

481 

Начальник телеметричної станції

638 

482 

Начальник телефонної станції 

403 

484 

Начальник тропосферної радіорелейної станції

462, 463 

486 

Начальник фільтрувальної станції

174 

489 

Начальник щитової станції

303 

490 

Начальник електростанції (200 кВт і більше)

659 

491 

Начальник електростанції (менше 200 кВт)

659 

492 

Начальник опріснювальної станції 

174 

493 

Начальник станції технічного контролю

544 

495 

Начальник міжміської телефонної станції

403 

496 

Начальник маніпуляторного пункту (крім світлотехнічного та гідроакустичного)

420, 527 

497 

Начальник маніпуляторного пункту (світлотехнічного та гідроакустичного)

344 

498 

Начальник обслуги - старший механік-водій самохідної пускової установки

038 

503 

Начальник друкарні

922 

506 

Начальник трансформаторної підстанції

660 

507 

Начальник тренажера

056, 113, 116 - 118, 121 - 123, 125, 126, 139, 212, 336, 345, 549 - 551, 718, 719 

508 

Начальник вузла зв'язку 

404, 405, 474, 475

509 

Начальник вузла радіоперехоплення

436 - 439 

510 

Начальник радіовузла 

419, 425, 429, 430, 440, 441 

511 

Начальник приймального радіовузла

425, 440, 441 

512 

Начальник передавального радіовузла

430 

513 

Начальник пересувного вузла зв'язку

420, 422 

514 

Начальник вузла виявлення та цілевказання

554 

518 

Начальник навчального тактичного поля

169, 176, 180, 183 

520

Начальник фінансової частини (роти, батареї та їм рівних)

900, 911

524 

Начальник холодильної установки

959 

529 

Начальник експедиції (ЗАЗ) 

901 

532 

Начальник електросилових пристроїв

059, 659

533 

Номер обслуги

003, 016, 033 - 037, 081, 324, 345, 630, 644 

540 

Вогнеметник

193 

542

Оператор

525 - 531

543

Оператор

033 - 037, 039, 047, 048, 052 - 058, 065, 069 - 072, 074, 075, 139, 157, 159, 178, 179, 183, 188, 190, 193, 248, 306, 308, 324, 344, 345, 350 - 352, 361, 362, 436 - 439, 441, 444 - 446, 450 - 455, 458 - 465, 474 - 476, 479, 480, 500 - 508, 513 - 520, 525 - 527, 529, 530 - 532, 533, 538 - 544, 549 - 554, 563, 564, 569, 570, 575, 577, 582, 583, 586, 600, 602, 603, 606, 611, 612, 615 - 618, 620, 621, 627 - 633, 638 - 644, 651 - 654, 674, 761, 809, 878, 909, 922, 929, 938, 980

550 

Пожежник-респіраторник

967 

551

Парашутист-укладальник

212

556 

Сержант-інструктор

Усі ВОС 

561 

Друкар

922 

567 

Планшетист

437, 516, 569, 615 - 618, 621 

569 

Кухар

866, 869 

570 

Пожежник

967 

575 

Помічник командира артилерійського катера

300 

576 

Помічник командира десантного катера

300 

577 

Помічник командира протичовнового катера

300 

578 

Помічник командира ракетного катера

300 

579 

Помічник командира торпедного катера

300 

580 

Помічник командира тральщика (базового, рейдового, річкового)

302 

585 

Помічник машиніста паровоза 

949 

586 

Помічник машиніста тепловоза

949 

587 

Помічник машиніста електровоза

949 

596 

Помічник начальника радіостанції (великої потужності) 

415, 416, 418, 426, 429, 430, 440, 441 

598 

Помічник начальника служби 

ВОС 900, 966 

602

Помічник начальника відділу

900

610 

Помічник начальника станції посадки літаків

525 

611 

Помічник начальника радіорелейної станції (тропосферної та багатоканальної) 

460, 462 

612 

Помічник начальника радіолокаційної станції

500 - 504, 508, 513, 520 

613 

Помічник начальника станції перешкод (великої потужності, автоматизованої)

538, 539, 549 - 553 

621 

Приладник

162 

627 

Кулеметник 

101, 124 

628

Помічник начальника відділення

900

629

Помічник начальника частини

900

638 

Радіозондист

520, 533 

639 

Радіомінер

183 

640 

Радіотелеграфіст

383, 415, 416, 418 - 427, 429, 430, 436 - 442, 444 - 446, 450 - 453, 455, 465 - 467, 477, 481, 529 

641 

Радіотелефоніст

419, 420, 423, 427, 473 

642 

Радист

443 

643 

Радист-кодувальник

520, 533, 631, 632 

644 

Радіометрист

306, 308, 476, 502 - 506, 508, 517, 518, 538, 569, 653 

646 

Розвідник

106, 107, 146, 161, 168, 382 

652 

Рульовий

300 

653 

Рульовий-сигнальник

302 

654 

Розвідник (військових частин, підрозділів спеціального призначення)

107 

657

Сержант-інструктор (навчальної військової частини, центру)

302

662

Сапер

166, 182, 183

664

Електрозварник

971

667 

Сигнальник

301, 302 

672 

Снайпер 

100 

679 

Старший боцман (підводного човна, надводного корабля 2 рангу, а також морського судна забезпечення, де на посаді командира цього судна встановлено штатне військове звання "капітан 2 рангу")

302, 303 

680 

Старший авіаційний механік 

220 - 228 

681 

Старший автопілотник

057, 065 

683 

Старший акумуляторник

663 

684 

Старший апаратник

860, 862, 981 

688

Старший баталер

900

691 

Старший бортовий механік-випробувач

220 - 224 

692 

Старший бортовий механік (літака, вертольота)

220 - 224 

694 

Старший бортовий технік (вертольота)

223, 224 

695 

Старший боцман (корабля 3 рангу та морського судна забезпечення, де на посаді командира цього судна встановлено штатне військове звання "капітан 3 рангу")

303 

696 

Старший боцман (крім старшого боцмана корабля 1, 2 і 3 рангів та морського судна забезпечення)

303 

701 

Старший візирник

626, 641 

702 

Старший водій

124, 702, 837, 838, 967 

703 

Старший водій

837 

704 

Старший водій

837 

705 

Старший водолаз

172, 379 - 386 

706 

Старший вожатий службових собак

200, 886

707

Старший повітряний радист (крім старшого повітряного радиста важкого літака)

220 - 224

708 

Старший повітряний радист (важкого літака) 

220, 221 

709 

Старший повітряний стрілець 

220 - 224 

710 

Старший повітряний стрілець-радист (літака, вертольота, крім старшого повітряного стрільця-радиста важкого літака) 

220 - 224 

712 

Старший повітряний стрілець-радист (важкого літака, вертольота)

220, 221, 223 

714 

Старший обчислювач

048, 188, 629, 673, 674, 929 

716 

Старший газівник

981 

718 

Старший гідроакустик

340, 341, 343 - 346, 542 

720 

Старший гідрометеоспостерігач

631, 632 

721 

Старший гіроскопіст

057, 058, 334 

724 

Старший гранатометник

320 

727 

Старший далекомірник

626 

729 

Старший дегазатор 

189 

732 

Старший дешифрувальник

273 - 275, 638 - 640, 676, 677 

733 

Старший дизеліст

369, 659 

736 

Старший диспетчер (з перельотів і посадок)

211 

737 

Старший дозиметрист

187, 818 

741 

Старший дресирувальник

886 

743 

Старший машиніст заправної машини

081, 084 - 086, 859, 860, 862 

744 

Старший звукометрист

627 

746 

Старший інструктор (крім старшого санітарного інструктора)

Усі ВОС

748 

Старший кабельник

400 - 402 

749 

Старший кабельник-спаювальник

401 - 402 

754 

Старший кодувальник

904, 909

755 

Старший кок

869 

756 

Старший комендор

133, 135, 140, 148, 153, 155, 156, 324 

758 

Старший комплектувальник

929 

759 

Старший машиніст компресора

982 

762 

Старший копрівник

941 

765 

Старший кранівник

040 

767 

Старший лаборант

081, 084 - 086, 174, 187, 189, 191 - 193, 196, 197, 261, 630, 644, 671, 675, 677, 813 - 816, 859, 860, 862, 960, 983 

768 

Старший лінійний наглядач

400 - 404 

769 

Старший лінотипіст

922 

774

Старший майстер

212, 214, 586, 702 - 704, 706 - 709, 714 - 719, 741 - 743, 752 - 754, 756 - 764, 768 - 774, 777, 779 - 786, 800 - 809, 813 - 819, 824 - 826, 830 - 832, 850 - 853, 855, 905, 923, 929, 943

776 

Старший машиніст (крім старшого машиніста паровоза, тепловоза, електровоза)

360 - 364, 938, 941, 942 

778 

Старший машиніст паровоза

949 

779 

Старший машиніст тепловоза 

949 

780 

Старший машиніст електровоза

949 

784 

Старший метеоспостерігач

631 

786 

Старший механік (крім старшого механіка літака, вертольота, а також з обладнання та систем озброєння літальних апаратів)

Усі ВОС 

787

Старший механік

469, 473 - 481, 575

788 

Старший механік (літака, вертольота)

220 - 225, 228 

789 

Старший механік (з обладнання та систем озброєння літальних апаратів і керованих засобів ураження) 

007, 020, 038, 057, 074, 233 - 239, 244 - 256, 260 - 263, 265 - 269, 342, 353, 758 

790 

Старший механік-водій (машини на бронетанковій базі)

028, 029, 113, 116 - 118, 132, 134, 175, 177 - 179 

791 

Старший механік-водій

028, 029, 038, 121 - 123, 125, 126, 136, 140, 157, 168, 175, 176, 179, 180, 280, 837 - 840, 842, 843, 967 

793 

Старший мінер

320, 381, 741, 742 

795 

Старший монтажник

040, 404, 940 

797 

Старший моторист

059, 361, 368 - 371, 373, 659, 859 - 861 

802 

Старший складальник

922 

803 

Старший навідник

029, 113, 116 - 118, 132 - 137, 140, 143 - 145, 153, 155, 156, 193, 628 

805 

Старший наладчик

759, 801 

806 

Старший номер обслуги

003, 016, 033, 037, 081, 324, 345, 630, 644 

808 

Старший вогнеметник

193 

810

Старший оператор

033 - 037, 039, 047, 048, 052 - 058, 065, 069 - 072, 074, 075, 139, 157, 178, 179, 183, 188, 190, 193, 306, 308, 324, 344, 345, 350 - 352, 361, 362, 436 - 439, 441, 444 - 446, 450 - 455, 465 - 468, 474 - 476, 479, 780, 500 - 508, 513 - 520, 525 - 527, 529, 530, 532, 533, 538 - 544, 549 - 554, 563, 564, 569, 570, 575, 577, 582, 583, 586, 600, 602, 603, 606, 610 - 612, 615 - 618, 620, 621, 627 - 633, 638 - 644, 651 - 654, 674, 761, 809, 909, 922, 929, 938, 980

812 

Старший оператор (зі знанням іноземної мови)

248 

813 

Старший оператор (приладів наведення авіації, радіотехнічних станцій ближньої навігації та систем посадки літаків)

525 - 527, 529, 530, 532, 533, 602 

821 

Старший друкар

922 

825 

Старший планшетист

437, 516, 569, 615 - 618, 621 

827 

Старший кухар

869 

828 

Старший пожежник

967 

829 

Старший помічник оперативного чергового (по командному пункту)

615 

838 

Старший радіозондист

520, 533 

839 

Старший радіомінер

183 

840 

Старший радіотелеграфіст

383, 415, 416, 418 - 427, 429, 430, 436 - 442, 444 - 446, 450 - 453, 455, 465 - 467, 473, 477, 481, 529

842 

Старший радіотелефоніст

423 

843 

Старший радист

443 

844 

Старший радист-кодувальник 

520, 533, 631, 632 

845 

Старший радіометрист

306, 308, 476, 502 - 506, 508, 517, 518, 538, 569, 653 

847 

Старший розвідник

106, 107, 146, 161, 168, 382 

850 

Старший рульовий

300 

851 

Старший рульовий-сигнальник

302 

855

Старший сапер

166, 182, 183

857 

Старший механік-водій (самохідної пускової установки)

028, 029, 038 

859 

Старший сигнальник

301, 302 

864 

Старший спеціаліст СПЗ

903 

868 

Старший стрілець 

100 

869 

Старший стрілець-зенітник

104 

872 

Старший такелажник

040 

873 

Старший телеграфіст

405 

874 

Старший телемеханік-автоматник

367, 619, 651 

876 

Старший телефоніст

403 

877 

Старший теодолітник

641 

878 

Старший технік (роти, батареї та інших підрозділів у разі заміни офіцерських посад інженерного та технічного складу) 

Усі ВОС

879 

Старший токар

373 

880 

Старший топогеодезист

672, 674

881 

Старший торпедист

234, 237, 330 - 333, 336, 337, 743 

884 

Старший трубопровідник

861 

885 

Старший укладач парашутів

212 

888

Старший фотограмметрист

676, 677

889 

Старший фотограф

544, 675

890 

Старший фоторадіотелеграфіст

438 

891 

Старший фототелеграфіст

454 

893 

Старший хімік 

187, 189, 191, 192, 193 - 197 

899 

Старший електрик

033 - 036, 038, 039, 047, 048, 052, 055, 057 - 059, 147, 149, 162, 262, 304, 307 - 309, 322, 323, 325, 335, 336, 364, 366, 367, 369, 506, 619, 629, 659 - 662, 664, 666, 929 

902 

Старший електромонтер 

586, 659, 664 

907 

Старшина команди (на кораблі та судні зі штатною чисельністю військовослужбовців строкової військової служби понад 20 осіб)

133, 135, 155, 156, 300, 302, 304, 337, 340, 360 - 362, 364, 366, 368, 369, 429, 430, 438, 446, 477, 503, 651 

908 

Старшина (батальйону, дивізіону, ескадрильї, роти, батареї та рівних їм підрозділів)

Усі ВОС

909 

Старшина (підрозділу, відповідного батальйону, дивізіону, ескадрильї, роти, батареї зі штатною чисельністю військовослужбовців строкової служби понад 20 осіб) 

Усі ВОС

910 

Старшина (крім старшини батальйону, дивізіону, ескадрильї, роти, батареї та рівних їм підрозділів) 

Усі ВОС 

911 

Старшина команди (на кораблі, судні та у військових частинах Військово-Морських Сил Збройних Сил України)

003, 007, 008, 015, 020, 021, 028, 033 - 039, 047, 052 - 058, 065, 069 - 072, 074, 075, 085, 086, 133, 135, 140, 147 - 149, 153 - 156, 162, 187, 195, 196, 300 - 302, 304 - 308, 320 - 326, 330 - 334, 336, 337, 340 - 346, 350, 351, 360 - 364, 366 - 371, 373, 379 - 386, 402, 404, 405, 407, 415 - 417, 420, 424, 425, 429, 430, 436 - 446, 451, 452, 465, 473 - 478, 503 - 506, 508, 517 - 519, 538, 541 - 543, 549 - 552, 569, 570, 600, 603, 606, 618 - 621, 626, 629, 631, 632, 643, 651, 659 

915 

Стрілець 

100 

916 

Стрілець-зенітник

104 

925 

Старшина-інструктор 

Усі ВОС 

933 

Старший пожежник-респіраторник

967 

936 

Такелажник

040, 998 

940 

Телеграфіст

403, 405 

941 

Телемеханік-автоматник

367, 619, 651 

942 

Телефоніст

403 

943 

Теодолітник

641 

945 

Технік

Усі ВОС 

946 

Технік (з ракетної, зенітної ракетної зброї)

003, 007, 008, 015, 016, 020, 021, 028, 029, 033 - 036, 038 - 040, 047, 048, 052 - 055, 057 - 059, 065, 069 - 072, 074, 075, 081, 084 - 086, 225 - 227, 234, 236, 267, 600, 602, 654, 702 - 704, 706 - 709, 726, 727, 982 

947 

Токар 

969 

948 

Топогеодезист

672, 674

949 

Торпедист

234, 237, 330 - 333, 336, 337, 743 

950 

Тракторист 

844 

951 

Трубопровідник

861 

952 

Технік

220 

956 

Укладач парашутів

212 

967

Фотограмметрист

676, 677

968 

Фотограф

544, 675

970 

Фоторадіотелеграфіст

438 

971 

Фототелеграфіст

454 

974 

Головний сержант (роти, батареї) 

Усі ВОС 

975 

Головний сержант (взводу, обслуги) 

Усі ВОС 

976 

Хімік 

187, 189, 191, 192, 195 - 197 

978 

Старший спеціаліст СПЗ 

903 

981 

Головний старшина (бригади, полку, навчального центру, центру комплектування Збройних Сил України, центральних офіцерських курсів, територіального центру комплектування) 

Усі ВОС 

982 

Головний старшина (батальйону, дивізіону) 

Усі ВОС 

983 

Головний старшина корабля (підводного човна, надводного корабля 1 рангу, морського судна, де за посадою командира цього судна встановлено військове звання "капітан 1 рангу")

Усі ВОС 

985 

Головний старшина корабля (підводного човна, надводного корабля 2 рангу, морського судна, де за посадою командира цього судна встановлено військове звання "капітан 2 рангу") 

Усі ВОС 

995 

Електрик

033 - 036, 038, 039, 047, 048, 052 - 055, 057 - 059, 147, 149, 162, 262, 304, 307 - 309, 322, 323, 325, 335, 336, 364, 366, 367, 369, 506, 619, 629, 659 - 662, 664, 666, 855, 929 

997 

Електромонтер 

403 - 405, 586, 659, 664 

998 

Головний старшина корабля (надводного корабля 3 рангу, морського судна, де за посадою командира цього судна встановлено військове звання "капітан 3 рангу")

Усі ВОС 

999 

Головний старшина корабля (крім головного старшини підводного човна, надводного корабля 1, 2 і 3 рангів та морського судна, де за посадою командира корабля встановлено військове звання "капітан 1, 2 і 3 рангів")

Усі ВОС 

Примітки: 1. Фахівцям електротехнічних спеціальностей (ВОС 659 - 664, 666) класна кваліфікація може надаватися, якщо займані ними штатні посади входять до складу бойових розрахунків (змін) ракетних, зенітних ракетних, радіотехнічних військ, а також РЛС виявлення, наведення і навігації військових частин Повітряних Сил Збройних Сил України, військових частин і підрозділів експлуатації спеціальних фортифікаційних споруд (СФС).

2. Спеціалістам теплогазопостачання, вентиляції і кондиціонування (ВОС 958), холодильного обладнання і установок (ВОС 959) класна кваліфікація може надаватися, якщо займані ними штатні посади входять до складу бойових розрахунків (змін) ракетних, зенітних ракетних військ, частин і підрозділів експлуатації спеціальних фортифікаційних споруд (СФС).

3. Механікам-водіям і старшим механікам-водіям (коди посад 258, 259, 790, 791) танків, БМП (БМД), шасі на їх базі, багатовісних спеціальних колісних шасі і багатовісних важких колісних тягачів, гусеничних тягачів і транспортерів, базових колісних і гусеничних шасі, які використовуються для установки (монтажу) на них озброєння, засобів управління і спеціальної техніки, класна кваліфікація надається тільки тим, хто закінчив навчальні підрозділи, має практику водіння та експлуатації бойової (спеціальної) техніки в обсязі програми для курсантів навчальних частин за спеціальностями водія, механіка-водія і які витримали випробування з загальною оцінкою не нижче "задовільно".

4. Фахівцям служб (відділів, відділень, груп) захисту інформації (спеціального зв'язку), штатні посади яких (за спеціальностями ВОС 544, 901, 903, 905, 909) не зазначені в додатку 2 до Інструкції, класна кваліфікація може надаватися, якщо займані посади входять до складу органів спеціального зв'язку (шифрованого, кодованого) та передбачають здійснення експлуатації та ремонту техніки спеціального зв'язку.

 

Начальник Головного управління
оборонного планування -
заступник начальника Генерального
штабу Збройних Сил України
 генерал-лейтенант 

 
 
 
 
Є. Ф. Шелест  

(додаток 2 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністра оборони України від 17.09.2007 р. N 546
,
 
наказами Міністерства оборони
 України від 31.01.2012 р. N 51
,
 від 06.08.2014 р. N 507
,
 від 14.01.2015 р. N 20)

 

ПЕРЕЛІК
штатних посад і військово-облікових спеціальностей офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом та обслуговувального персоналу закладів охорони здоров'я Міністерства оборони України, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація

Штатні посади 

Номери ВОС, за якими може присвоюватися класна кваліфікація 

Код 

Найменування 

073 

Дезінфектор

878

109 

Технік зубний

879

113 

Інструктор

869

265 

Молодша медична сестра

878

302 

Начальник віварію

885

331 

Начальник майстерні

651, 880, 849, 974

333 

Начальник майстерні

873

342 

Начальник відділення

403, 837, 849, 866, 867, 868, 879, 888, 901

350 

Начальник військової команди протипожежного захисту

966

410 

Начальник пункту технічного обслуговування

824 

432 

Начальник служби

859, 868, 866

649 

Рентгенолаборант

879

650 

Рентгенотехнік

879

658 

Санітар

878

660 

Санітарний інструктор-дезінфектор

878

661 

Санітарний інструктор-дозиметрист

878

854 

Старший санітарний інструктор

878 

 

Начальник Департаменту
охорони здоров'я Міністерства
оборони України  

 
 
В. Д. Юрченко  

(додаток 3 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністра оборони України від 17.09.2007 р. N 546)

 

СПИСОК
військовослужбовців військової частини А0000, які подаються до проведення іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації

N з/п 

Військове звання, прізвище, ім'я та по батькові 

Займана посада 

Раніше присвоєна класна кваліфікація, номер та дата наказу про її присвоєння 

Стаж роботи на посаді 

Загальна оцінка з бойової (командирської, професійної) підготовки 

Висновок комісії про допуск до іспитів 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток. Службові картки військовослужбовців.

 

Командир військової частини А0000
полковник 

 
О. В. Здоренко
 

М. П.

"___" ____________ 20__ року

 

АКТ

Комісія у складі:
голова комісії: ______________________________________________
                                            (посада, військове звання, прізвище та ініціали)
члени комісії: ______________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
                                     (посада, військове звання, прізвище та ініціали) 

На підставі наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від              20   року N      "Про створення кваліфікаційної комісії для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації військовослужбовцям військової частини А0000", керуючись вимогами "Інструкції про порядок присвоєння кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України", затвердженої наказом Міністра оборони України від               20   року N     , зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від              20   року за N      , у період з      до      жовтня 20   року перевірила стаж практичної роботи, розглянула службові картки та провела іспити військовослужбовців на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації. 

За підсумками іспитів та з урахуванням результатів підсумкової перевірки у 20   навчальному році, комісія визначає:

N з/п 

Військове звання 

Прізвище та ініціали 

Займана посада 

Військово-облікова спеціальність 

Раніше присвоєна класна кваліфікація 

Оцінка знань 

Висновок комісії 

теоретичних 

практичних 

Присвоїти (підтвердити) класну кваліфікацію спеціаліста майстра 

полковник 

Ніколенко Ігор Миколайович 

командир полку 

0000000 

майстер 

присвоїти 

Присвоїти (підтвердити) класну кваліфікацію спеціаліста 1 класу 

підполковник 

Кузьменко Олег Вікторович 

заступник командира полку 

0000000 

1 клас 

підтвердити 

 

 

 

 

 

 

 

 

Присвоїти (підтвердити) класну кваліфікацію спеціаліста 2 класу 

майор 

Рудько Сергій Михайлович 

начальник розвідки 

0000000 

2 клас 

підтвердити 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова комісії 

полковник 

А. В. ГОРОДЕНКО 

Члени комісії: 

полковник 

І. О. ІВАЩЕНКО 

 

підполковник 

О. Є. ПЕТРЕНКО 

 

підполковник 

О. О. ІВАНЕНКО 

 

  

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

КОМАНДУВАЧА СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

______________ 

м. Київ 

N _____ 

Про присвоєння (підтвердження,
пониження) класної кваліфікації
військовослужбовцям військової
частини А0000 

 

На підставі наказів командувача         Збройних Сил України від              20   року N     , начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від              20   року N      комісія командування Збройних Сил України у період з       до      жовтня 20   року провела іспити військовослужбовців військ військової частини А0000 та врахувала результати підсумкової перевірки, проведеної комісією Сухопутних військ Збройних Сил України у 20   році, для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації. 

Згідно з актом кваліфікаційної комісії за результатами проведення іспитів від             20   року N 0000 НАКАЗУЮ: 

1. Підтвердити нижчепойменованим військовослужбовцям військової частини А0000 класну кваліфікацію:

1 клас:

командиру інженерного батальйону підполковнику Бабенку Івану Миколайовичу, ВОС 0000000;

2 клас:

начальнику служби ракетно-артилерійського озброєння майору Петренку Олексію Петровичу, ВОС 0000000.

2. Присвоїти нижчепойменованим військовослужбовцям військової частини А0000 класну кваліфікацію:

майстер:

командиру військової частини полковнику Бутенку Петру Опанасовичу, ВОС 0000000;

1 клас:

командиру інженерно-маскувального батальйону підполковнику Клименку Василю Олександровичу, ВОС 0000000;

2 клас:

начальнику автомобільної служби майору Мелащенку Анатолію Вікторовичу, ВОС 0000000.

3. Понизити нижчепойменованим військовослужбовцям військової частини А0000 класну кваліфікацію:

з майстра до 1 класу:

командиру військової частини полковнику Хоменку Івану Семеновичу, ВОС 0000000;

з 1 класу до 2 класу:

начальнику бронетанкової служби підполковнику Тищенку Сергію Олександровичу, ВОС 0000000.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника штабу - першого заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

5. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.

 

Командувач Сухопутних військ
Збройних Сил України
генерал-полковник 

 
 
М. М. Петрук
 

 

ФОРМА
посвідчення класного спеціаліста Збройних Сил України

Перша сторінка обкладинки посвідчення

1. Обкладинка посвідчення з ледерину для спеціалістів майстра, 1 класу, 2 класу та 3 класу - синього кольору.

2. Розмір посвідчення 95 х 70 мм.

3. На обкладинці:

зверху - Державний Герб України;

під Державним Гербом України - "Міністерство оборони України";

посередині - "Посвідчення".

Друга сторінка обкладинки посвідчення

ПОСВІДЧЕННЯ
класного спеціаліста Збройних Сил України

Серія ____________________________________ N __________________________________________

Військове звання ______________________________________________________________________

Прізвище, ім'я, по батькові ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

           Місце для
          фотокартки
           30 х 40 мм                                                                        Командир військової частини А0000
                                                                                                     __________________________________
                                                                                                                                                   (військове звання, прізвище) 

М. П.

"___" ____________ 20__ року 

Третя сторінка посвідчення

Присвоєна класна кваліфікація
при врученні посвідчення* ______________________________________________________________

Присвоєна наказом ____________________________________________________________________

від ______________________________ N __________________________________________________

Стаж практичної роботи на посаді ________________________________________________________

                                                                                                    Командир військової частини А0000
                                                                                                    ___________________________________
                                                                                                                                                      (військове звання, прізвище) 

М. П.

"___" ____________ 20__ року 

____________
* При заповненні посвідчення записується "спеціаліст 3 класу, 2 класу, 1 класу або майстер".

Четверта, п'ята та шоста сторінки посвідчення

Присвоєння наступних класів кваліфікації

Класна кваліфікація* ____________________________________________________________________

Присвоєна наказом ____________________________________________________________________

від _______________________________ N _________________________________________________

Стаж практичної роботи на посаді ________________________________________________________

                                                                                                    Командир військової частини А0000
                                                                                                    ___________________________________
                                                                                                                                                               (військове звання, прізвище) 

М. П.

"___" ____________ 20__ року 

____________
* При заповненні посвідчення записується "спеціаліст 3 класу, 2 класу, 1 класу або майстер".

Підтвердження присвоєної класної кваліфікації

Класна кваліфікація* ____________________________________________________________________

Підтверджена "___" ____________ 20__ року

Наказ ________________________________________________________________________________

від _________________________________ N _______________________________________________

Стаж практичної роботи на посаді ________________________________________________________

                                                                                                  Командир військової частини А0000
                                                                                                  _____________________________________
                                                                                                                                                           (військове звання, прізвище) 

М. П.

"___" ____________ 20__ року 

____________
* При заповненні посвідчення записується "спеціаліст 3 класу, 2 класу, 1 класу або майстер".

____________

Опрос