Идет загрузка документа (26 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Методических рекомендаций по здоровому питанию детей в учебных заведениях (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 18.07.2017

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах

Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року N 267, наказую:

1. Затвердити Методичні рекомендації щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах, що додаються.

2. Рекомендувати суб'єктам господарювання, діяльність яких пов'язана з організацією харчування дітей у навчальних закладах, використовувати Методичні рекомендації як джерело інформації про основні засади здорового харчування дітей.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Сивак О. В.

 

В. о. Міністра

У. Супрун

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах

I. Загальні положення

Надмірне споживання оброблених продуктів і страв з високим вмістом цукру, солі та жиру з одночасним низьким рівнем споживання натуральних продуктів (овочів, фруктів, цільних злаків, горіхів, молочних та кисломолочних продуктів, яєць, м'яса і риби) стає все більш поширеним серед дітей та підлітків в Україні.

Наслідком такого незбалансованого та надмірного за калорійністю харчування є зростання поширеності зайвої ваги та ожиріння серед дітей всіх вікових груп, підлітків та молоді нашої країни. Це значно підвищує ризик захворювання на серцево-судинні хвороби, діабет та появи інших серйозних проблем із здоров'ям у дитячому і дорослому віці.

Харчування у навчальних закладах складає значну частину загального харчування дітей та підлітків, тому суттєво впливає на формування вибору та харчових звичок, починаючи з самого раннього віку.

Метою запровадження сучасних вимог до харчових продуктів, призначених до споживання дітьми та молоддю у навчальних закладах є покращення здоров'я підростаючого покоління завдяки збільшенню споживання овочів, фруктів, цільних злаків, горіхів, здорових білків з одночасним обмеженням вживання продуктів з високим вмістом цукру, солі та жиру. Впровадження нижче перерахованих вимог також сприятиме свідомому здоровому вибору у харчуванні та вихованню здорових харчових звичок у дітей та молоді.

Вимоги до харчових продуктів, призначених для продажу, споживання у готовому вигляді або для використання у приготуванні страв для дітей, підлітків та молоді поширюються на дошкільні навчальні заклади, загальноосвітні, спеціальні та інші навчальні заклади системи загальної середньої освіти, а також позашкільної освіти.

II. Вимоги до харчових продуктів та страв, призначених для продажу дітям та підліткам у навчальних закладах

1. Бутерброди:

1) на основі житнього хліба або цільнозернового хліба з житнього, пшеничного та змішаного борошна, або безглютенового хліба;

2) з сиром, крім плавленого сиру, яйцями з вершковим маслом, зеленню, свіжими або сухими спеціями, з переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі;

3) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 7 - 9;

4) без солі і соусів, включаючи майонез, крім кетчупу для виробництва якого необхідно використовувати не менше 120 г помідорів для отримання 100 г готового виробу.

2. Салати в окремій упаковці:

1) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 7 - 8;

2) з яйцями, сиром, крім плавленого сиру, або з молочними продуктами, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 5 цього додатку, з хлібною продукцією, яка відповідає вимогам, зазначеним у пункті 6 або з бобовими продуктами, сушеними овочами та фруктами або горіхами та насінням, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 9, з олією, травами або свіжими та/або сухими спеціями, без додавання солі;

3. Молоко без додавання цукру і підсолоджувачів (речовин, які надають солодкий смак харчовим продуктам та стравам).

4. Напої, що замінюють молоко на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю:

1) які містять не більше 10 г цукру на 100 мл готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів, або зі зниженим вміст натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солі знижено не менш ніж на 25 % в порівнянні з аналогічною продукцією.

5. Молочні продукти: йогурт, кефір, кисле молоко, ацидофілін молоко, ароматизоване молоко, сироватка, сир або замінники молочних продуктів на основі сої, рису, вівса, горіхів або мигдалю:

1) що містять не більш 10 г цукру на 100 г/мл готового продукту;

2) без додавання підсолоджувачів;

3) що містять не більш 10 г жиру на 100 г/мл готового продукту.

6. Зернові продукти для сніданку та інші зернові продукти:

1) без додавання цукру і підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів або зі зниженим вмістом натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижено не менш ніж на 25 % в порівнянні з аналогічною продукцією, за винятком хліба, в якому вміст не перевищує 450 мг на 100 г готової продукції.

7. Овочі:

1) в свіжому і переробленому вигляді, крім сушених овочів;

2) без додавання цукру і підсолоджувачів;

3) перероблені овочі повинні мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчової продукції, або мати знижений вміст натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижується щонайменше на 25 % у порівнянні з аналогічною продукцією, за винятком продукції, що підлягає природному бродінню;

4) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

5) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

8. Фрукти.

1) в свіжому і переробленому вигляді, крім сушених фруктів;

2) без додавання цукру і підсолоджувачів;

3) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

4) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

9. Сушені овочі та фрукти, горіхи, насіння:

1) без додавання цукру і підсолоджувачів, без солі та жиру;

2) фасовані в окремій упаковці, вага 1 порції якої не перевищує 100 г;

10. Фруктові, овочеві та фруктово-овочеві соки:

1) 1 упаковка не повинна містити більше ніж 330 мл соку;

2) без додавання цукру і підсолоджувачів, у випадку використання овочевих та фруктово-овочевих соків;

3) з низьким вмістом натрію/солі, тобто містить не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчової продукції або зі зниженим вмістом натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижується щонайменше на 25 % у порівнянні з аналогічною продукцією.

11. Пюре, фруктові, овочеві та фруктово-овочеві муси:

1) без додавання цукру і підсолоджувачів;

2) без додавання солі.

12. Фруктові, овочеві та фруктово-овочеві коктейлі на основі молока; замінників молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки; горіхових або мигдальних напоїв; молочних продуктів або замінників молочних продуктів, що відповідають вимогам, зазначеним у пункті 5 цього додатку.

13. Природна мінеральна вода, з низькою або середньою мінералізацією, джерельна вода або столова вода в окремій упаковці.

14. Інші напої, виготовлені на місці без додавання цукру або підсолоджувачів.

1) чай, також чай з фруктами, молоко чи замінники молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіховий або мигдальний напій можуть використовуватись з додаванням натурального меду - не більше 10 г меду на 100 мл напою;

2) компоти та узвари можуть готуватись з додаванням натурального меду - не більше 10 г меду на 100 мл напою;

3) напої з обсмаженого зерна, а також молоко чи замінники молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіховий або мигдальний напій можуть використовуватись з додаванням натурального меду - не більше 10 г меду на 100 мл напою.

III. Вимоги до харчових продуктів, які використовуються суб'єктами господарювання, які використовують для приготування їжі у навчальних закладах

1. Продукти харчування, які використовуються для приготування їжі на підприємствах громадського харчування у навчальних закладах для дітей та молоді, повинні відповідати таким вимогам:

1) щоденне харчування повинно бути різноманітне і включати продукти харчування, що походять з різних груп харчових продуктів;

2) харчування (сніданок, обід, вечеря) включають в себе продукти наступних основних груп: зернові продукти та/або картопля, фрукти та/або овочі, молоко та/або молочні продукти, м'ясо, рибу, яйця, горіхи, бобові, насіння, а також жири;

3) щоденне меню повинно включати як мінімум чотири страви;

4) у закладах для дітей дошкільного віку, в яких дитина проводить до п'яти годин, подаються принаймні дві основні страви: сніданок і обід;

5) обід повинен містити 30 % від добової потреби в енергії, згідно із чинними нормами харчування, середня норма розраховується з урахуванням вимог конкретної групи учнів;

2. Суб'єкти господарювання, які забезпечують харчування в навчальних закладах повинні використовувати для приготування їжі лише харчові продукти, що відповідають наступним вимогам:

1) Зернові продукті та/або картопля (оброблені):

а) зернові продукти для сніданку повинні містити не більше 10 г цукру на 100 г готового продукту;

б) мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчової продукції або мати знижений вміст натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижується щонайменше на 25 % у порівнянні з аналогічною продукцією;

в) містити не більше 10 г жиру на 100 г готового продукту;

г) сніданок, обід і вечеря мають включати щонайменше одну порцію;

д) обід повинен включати три або більше різновидів страв з цієї категорії харчових продуктів на тиждень;

е) містить не більше ніж одна порція смаженої їжі з цієї категорії харчових продуктів на тиждень;

є) смаження повинно здійснюватися з використанням рафінованої олії, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менш ніж 40 % поліненасичених жирів.

2) овочі:

а) свіжі або оброблені;

б) без додавання цукру і підсолоджувачів;

в) у разі оброблення - мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчової продукції або мати знижений вміст натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижується щонайменше на 25 % у порівнянні з аналогічною продукцією, за винятком продукції, що підлягає природному бродінню, таких як квашена капуста та солоні огірки;

г) сушені овочі не повинні містити цукор або підсолоджувачі, а також сіль або жир;

д) обід повинен містити не менше однієї порції овочів на день;

е) обід повинен містити три або більше порцій свіжих овочів на тиждень;

є) обід повинен включати три або більше різновидів страв з цієї категорії харчових продуктів на тиждень.

3) фрукти:

а) свіжі чи оброблені;

б) без додавання цукру і підсолоджувачів;

в) сушені фрукти не повинні містити цукор або підсолоджувачі, а також сіль або жир;

г) обід повинен містити не менше однієї порції фруктів на день;

д) обід повинен включати три або більше різновидів страв з цієї категорії харчових продуктів на тиждень;

4) овочі та/або фрукти:

а) щоденний раціон повинен включати п'ять порцій овочів та/або фруктів, одну порцію можна замінити на сік в розмірі, що не перевищує 200 мл;

б) додатково овочі і фрукти повинні бути подані під час кожного прийому їжі кожен день у дошкільних навчальних закладах. Коефіцієнт не повинен перевищувати відношення трьох порцій овочів на дві порції фруктів;

5) м'ясо, риба, яйця, горіхи, бобові та насіння:

а) горіхи та насіння не повинні містити цукор або підсолоджувачі, а також сіль або жир;

б) щоденний раціон повинен містити принаймні одну порцію зазначеної групи харчових продуктів;

в) риба повинна використовуватись принаймні один раз на тиждень;

г) риба повинна смажитись в рафінованій рослинній олії, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менше 40 % поліненасичених жирів д) не повинна використовуватись більше ніж одна порція смаженої їжі на протязі навчального тижня з понеділка по п'ятницю, та при 7-денному харчуванні - не більше двох порцій смаженої їжі на тиждень;

6) харчові жири: рослинна олія, вершкове масло, м'які не ароматизований маргарин або їх суміш.

Смаження повинно здійснюватись на рафінованої олії, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менш ніж 40 % поліненасичених жирів.

7) молоко та молочні продукти:

а) повинні містити не більше 10 г цукру на 100 г/мл готового продукту;

б) принаймні, дві порції молока та молочних продуктів повинні використовуватись щодня в дошкільних навчальних закладах і як мінімум три порції в щоденному харчуванні;

8) напої:

а) вода: природна мінеральна вода, низько- або середньо мінералізована вода, джерельна або столова вода;

б) напої, що замінюють молоко на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю:

які містять не більше 10 г цукру на 100 мл готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів, або зі зниженим вміст натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солі знижено не менш ніж на 25 % в порівнянні з аналогічною продукцією;

в) фруктові, овочеві та фруктово-овочеві соки:

Одна порція не повинна містити більше ніж 200 мл соку;

без додавання цукру і підсолоджувачів, у випадку використання овочевих та фруктово-овочевих соків;

з низьким вмістом натрію/солі, тобто містить не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчової продукції або зі зниженим вмістом натрію/солі, тобто вміст натрію або еквівалентна кількість солей знижується щонайменше на 25 % у порівнянні з аналогічною продукцією.

г) фруктові, овочеві та фруктово-овочеві коктейлі на основі молока; замінників молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки; горіхових або мигдальних напоїв; молочних продуктів або замінників молочних продуктів, що відповідають вимогам, зазначеним у пункті 5 розділу III цього наказу;

д) напої, виготовлені на місці без додавання цукру або підсолоджувачів;

- чай, також чай з фруктами, молоко чи замінники молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіховий або мигдальний напій можуть використовуватись з додаванням натурального меду, але не більше 10 г меду на 100 мл напою;

- компоти та узвари можуть готуватись з додаванням натурального меду, але не більше 10 г меду на 100 мл напою;

- напої з обсмаженого зерна, а також молоко чи замінники молока на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіховий або мигдальний напій можуть використовуватись з додаванням натурального меду, але не більше 10 г меду на 100 мл напою;

- натуральний какао з молока або його замінників на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіховий або мигдальний напій можуть використовуватись з додаванням натурального меду, але не більше 10 г меду на 100 мл напою;

е) використовуються без додавання цукру і підсолоджувачів, а також без таурину, гуарани і кофеїну;

9) інші продукти:

а) сіль:

- повинна використовуватися в процесі приготування їжі тільки йодована сіль;

- сіль не повинна використовуватись після приготування їжі;

- щоденне споживання солі не повинно перевищувати 5 г;

б) трави та/або прянощі, свіжі та/або сушені, повинні використовуватись без додавання солі;

в) супи, соуси, страви, приготовані з натуральних інгредієнтів без використання харчових концентратів, за винятком концентратів з натуральних інгредієнтів;

г) страви повинні містити не більше 10 г цукру 100 г/мл готового продукту;

д) страви повинні містити не більше 10 г жиру на 100 г/мл готового продукту.

 

Начальник Управління
громадського здоров'я

Н. Півень

 

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до Глобального плану дій з попередження і контролю неінфекційних захворювань на 2013 - 2020 роки, країнам - членам ВООЗ наполегливо рекомендується поширювати здорове харчування серед населення з метою скорочення передчасної смертності, зупинки зростання поширеності ожиріння та діабету, обмеження споживання солі, цукру, насиченого жиру та трансжиру.

Здорове харчування дітей та підлітків є важливою передумовою зменшення ризику серцево-судинних захворювань, діабету та раку як у дитячому, так і дорослому житті.

Проект наказу "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах" (далі - проект наказу) розроблено для впровадження рекомендації ВООЗ, положень Віденської декларації щодо харчування та неінфекційних захворювань у контексті політики "Здоров'я - 2020" (2013 р.) та Римської декларації, підписаній на Другій міжнародній конференції з харчування (2014 р.).

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту наказу є зменшення ризику набору зайвої ваги дітьми та підлітками, зменшення ризику виникнення ожиріння, цукрового діабету, серцево-судинних та онкологічних захворювань у дитячому та дорослому віці.

Для досягнення поставленої мети у навчальних закладах доцільно не дозволяти продаж та використання для приготування страв у навчальних закладах продуктів із надмірною калорійністю та надмірним вмістом солі, цукру, насиченого жиру та трансжиру.

3. Правові аспекти

У цій сфері правового регулювання діють:

Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я";

Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту наказу не потребує додаткових фінансових витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект наказу потребує погодження із Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством освіти і науки України, Національною академією медичних наук України.

6. Регіональний аспект

Проект наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті наказу відсутні положення, що мають ознаки дискримінації. Громадська антидискримінаційна експертиза не проводилась.

7. Запобігання корупції

У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.

8. Громадське обговорення

Проект наказу потребує проведення консультацій з громадськістю шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект наказу не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту наказу не стосується питань впливу на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту наказу сприятиме зменшенню ризику набору зайвої ваги дітьми та підлітками, вірогідності захворювань на ожиріння, серцево-судинні захворювання, діабет і рак у дитячому та дорослому віці за рахунок обмеження калорійності харчових продуктів та страв, доступних у навчальних закладах, зменшенню споживання солі, цукру та жиру у складі харчових продуктів.

 

В. о. Міністра
охорони здоров'я України

У. Супрун

Опрос