Идет загрузка документа (24 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Положения об изоляторе временного содержания (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 02.02.2016

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

____________

м. Київ

N ___

Про затвердження Положення про ізолятор тимчасового тримання

Відповідно до статті 23 Закону України "Про Національну поліцію", статті 4 Закону України "Про попереднє ув'язнення", Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою забезпечення належного функціонування ізоляторів тимчасового тримання

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про ізолятори тимчасового тримання Національної поліції України, що додається.

2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу (Боднар В. Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Національної поліції України Х. Деканоідзе.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

Міністр

А. Б. Аваков

 

ПОЛОЖЕННЯ
про ізолятор тимчасового тримання

I. Загальні положення

1. Ізолятор тимчасового тримання (далі - ІТТ) є спеціальною установою поліції, окремим структурним підрозділом у складі головних управлінь Національної поліції України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - ГУНП) і підпорядковується начальникові ГУНП. Оперативне управління ІТТ покладається на відділи (сектори) забезпечення прав людини ГУНП.

2. ІТТ фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

3. У своїй діяльності ІТТ керується Конституцією України, Законами України "Про Національну поліцію України", "Про попереднє ув'язнення", Кримінальним процесуальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, постановами, розпорядженнями Кабінету Міністрів України та іншими законодавчими актами України, у тому числі нормативно-правовими актами і організаційно-розпорядчими документами МВС, Національної поліції України (далі - Нацполіції) та ГУНП, а також цим Положенням.

4. Діяльність ІТТ ґрунтується на суворому дотриманні законності, принципах неухильного додержання вимог Загальної декларації прав людини, інших міжнародних норм і стандартів поводження з ув'язненими, затриманими.

5. ІТТ під час виконання покладених завдань, у межах компетенції, взаємодіє в установленому порядку з іншими структурними (у тому числі відокремленими) підрозділами ГУНП, територіальними органами Нацполіції, центральним органом управління Нацполіції.

6. Діловодство та забезпечення дотримання режиму секретності в ІТТ здійснюється в порядку, визначеному законодавством України, нормативно-правовими актами МВС та наказами Нацполіції.

7. ІТТ має штампи і бланки, а також печатку зі своїм повним найменуванням, необхідні для здійснення його діяльності.

8. Відділ (сектор) забезпечення прав людини ГУНП здійснює організацію та контроль за роботою ІТТ, забезпечує облік, аналіз і оцінку роботи спеціальної установи, уживає негайних заходів до усунення в ній недоліків.

9. Нагляд за додержанням законодавства в діяльності ІТТ відповідно до Закону України "Про прокуратуру" здійснюють Генеральний прокурор України та підлеглі йому прокурори.

II. Основні завдання ІТТ

1. З метою запобігання можливому ухиленню особи, затриманої за скоєння кримінального правопорушення, взятої під варту, від органів досудового розслідування та суду, перешкоджанню кримінальному провадженню або зайняттю злочинною діяльністю, а також забезпечення виконання ухвал та постанов суду в ІТТ утримують та охороняють:

осіб, затриманих за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення;

осіб, затриманих на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання з метою приводу;

осіб, стосовно яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (якщо доставляння ув'язнених до слідчого ізолятора (далі - СІЗО) у цей період неможливе через віддаленість або відсутність належних шляхів сполучення, вони можуть утримуватись в ІТТ не більше трьох діб);

підсудних (засуджених), які прибули із СІЗО та установ виконання покарань у зв'язку з розглядом справи в суді або проведенням з ними слідчих (розшукових) дій;

осіб, підданих адміністративному арешту на строк, встановлений постановою суду;

осіб, які затримані за вчинення адміністративних правопорушень.

2. Підстави для прийняття до ІТТ доставлених осіб, є:

протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, складений уповноваженою службовою особою, органу поліції відповідно до вимог статей 104, 208, 209 Кримінального процесуального кодексу України;

постанова судді про обрання як запобіжного заходу тримання під вартою, вирок або ухвала суду про тримання під вартою;

вирок суду, що набрав чинності, про засудження до позбавлення волі особи, яка не перебувала під вартою до набрання вироком чинності;

засуджені на підставі ухвали слідчого судді, суду, у разі необхідності провадження слідчих дій у кримінальному провадженні про кримінальне правопорушення, вчинене іншою особою або цією самою особою, за яке вона не була засуджена, чи у зв'язку з розглядом справи в суді можуть бути тимчасово залишені в ІТТ - до трьох діб;

засуджені, що відбувають покарання в установах виконання покарань - за ухвалою суду на час розгляду кримінального провадження, у зв'язку з проведенням слідчих дій у кримінальному провадженні про злочин, учинений іншою особою - на підставі ухвали слідчого судді, суду;

постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування адміністративного арешту;

протокол про адміністративне затримання, осіб які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, в необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб осіб, які порушили правила обігу наркотичних засобів і психотропних речовин, у необхідних випадках для встановлення особи, проведення медичного огляду, з'ясування обставин придбання вилучених наркотичних засобів і психотропних речовин та їх дослідження - до трьох діб.

3. Конвоювання осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінальних правопорушень, осіб, стосовно яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та засуджених осіб, їх доставляння під час досудового слідства, проведення з ними слідчих дій, забезпечення конституційного права на судовий захист шляхом розгляду справ у судах.

4. Реалізація державної політики у сфері забезпечення охорони прав і свобод громадян під час їх перебування в ІТТ.

5. Забезпечення належної охорони та режиму тримання осіб, поміщених до ІТТ.

III. ІТТ відповідно до покладених на нього завдань забезпечує утримуваних осіб:

1. Повноцінним триразовим харчуванням відповідно до норм, встановлених чинним законодавством, шляхом укладання договорів на доставляння продуктових наборів довготривалого зберігання.

2. Триманням у камерних приміщеннях ІТТ із повним інженерним обладнанням, природним та штучним освітленням, згідно із санітарними нормами.

3. Індивідуальним спальним місцем, постільними речами та іншими видами матеріально-побутового забезпечення.

4. Медичним та санітарно-протиепідемічним забезпеченням, яке надається територіальними медичними закладами МВС в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, областях, у місті Київ та іншими медичними закладами.

5. Щоденними прогулянками на свіжому повітрі, можливістю отримання передач.

6. Можливістю користування власним одягом та взуттям, електропобутовою технікою.

7. Можливістю користування настільними іграми, газетами та книгами з бібліотеки ІТТ або одержаними від родичів та придбаними через торговельну мережу.

8. Можливістю відправляти в індивідуальному порядку релігійні обряди та користуватися релігійною літературою, іншими предметами і матеріалами релігійного культу, властивими їх віруванню, виготовленими з малоцінних матеріалів, якщо при цьому не порушується встановлений в ІТТ порядок та не обмежуються права інших осіб.

9. Восьмигодинним безперервним сном у нічний час.

10. Можливістю звернення зі скаргами, заявами та листами до державних органів і службових осіб у порядку, встановленому законодавством України.

11. Побаченнями із захисником, родичами та іншими особами в порядку, встановленому законодавством України.

12. Можливістю отримання психолого-педагогічної допомоги від спеціалістів центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

IV. Адміністрація ІТТ

1. ІТТ очолює начальник, якого призначає на посаду та звільняє з посади начальник ГУНП.

2. Начальник ІТТ має заступника, якого призначає на посаду та звільняє з посади начальник ГУНП.

3. Дії працівників поліції під час охорони утримуваних осіб не можуть поєднуватися з тортурами або іншими формами нелюдського поводження, умисними діями, що завдають фізичних чи моральних страждань або принижують людську гідність. Ніякі обставини не можуть бути виправданням для застосування тортур чи інших жорстоких дій, що принижують гідність людини.

4. Працівникам ІТТ забороняється вступати у неслужбові стосунки з утримуваними особами, а також користуватися їх послугами.

5. Начальник ІТТ або особа, що виконує його обов'язки:

1) очолює ІТТ та здійснює керівництво його діяльністю, представляє ІТТ у відносинах з іншими органами влади, підприємствами, установами та організаціями;

2) особисто або через командира конвойного підрозділу, який входить до складу ІТТ, організовує службову діяльність з питань забезпечення завдань з конвоювання;

3) несе персональну відповідальність перед керівництвом Національної поліції та ГУНП за здійснення ІТТ та конвойним підрозділом покладених на них завдань, забезпечення прав і свобод утримуваних, дотримання законності особовим складом, фінансово-господарську діяльність установи;

4) приймає рішення відповідно до норм визначених законодавством, про поміщення та звільнення осіб з ІТТ;

5) застосовує до утримуваних осіб заходи заохочення у вигляді оголошення подяки, дострокового зняття раніше накладеного стягнення та збільшення тривалості прогулянки на одну годину, а також стягнення у вигляді зауваження та поміщення до дисциплінарної кімнати;

6) організовує проведення фотографування, звукозапис, відеозйомку та дактилоскопіювання, осіб утримуваних в ІТТ;

7) організовує та контролює виконання працівниками ІТТ та конвойного підрозділу вимог Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів та організаційно-розпорядчих документів, що належать до сфери діяльності Національної поліції;

8) організовує професійне навчання та заняття в системі службової підготовки;

9) визначає тривалість несення служби в межах, встановлених законодавством України;

10) звітує перед керівником ГУНП та відділом (сектором) забезпечення прав людини ГУНП про виконання покладених на нього завдань, усунення порушень і недоліків у діяльності ІТТ та конвойного підрозділу;

11) забезпечує контроль за об'єктивним та безперервним наповненням підсистеми "Утримувані в ІТТ" у складі інтегрованої інформаційно-пошукової системи для відстеження порядку тримання та переміщення затриманих і взятих під варту осіб, оперативного реагування на випадки порушення їх прав і законних інтересів;

12) дає в межах повноважень обов'язкові до виконання працівниками ІТТ та конвойного підрозділу усні чи письмові доручення, видає накази;

13) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників ІТТ та конвойного підрозділу;

14) щокварталу виносить на розгляд оперативних нарад при начальнику ГУНП питання, що належать до компетенції ІТТ та конвойного підрозділу;

15) здійснює інші повноваження, визначені законами.

 

Директор Департаменту
формування політики щодо
підконтрольних Міністрові органів
влади та моніторингу МВС

В. Є. Боднар

 

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу від ___ ____________ 2016 року N ___ Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Положення про ізолятор тимчасового тримання"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту акта

Проект наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Положення про ізолятор тимчасового тримання" підготовлено відповідно до статті 29 Конституції України, статті 23 Закону України "Про Національну поліцію", статті 4 Закону України "Про попереднє ув'язнення", статей 183, 208, 211 Кримінального процесуального кодексу України, статей 24, 326, 327 Кодексу України про адміністративні правопорушення та у зв'язку зі створенням окремого структурного підрозділу у складі Головних управлінь Національної поліції України.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності підрозділів Національної поліції України є забезпечення прав і свобод людей, які перебувають в ізоляторах тимчасового тримання. Видання наказу сприятиме демократизації та гуманізації стандартів роботи поліції під час забезпечення охорони осіб, які знаходяться в ізоляторах тимчасового тримання.

Проект наказу розроблено з урахуванням правових реалій, які зумовлюють необхідність нових підходів до визначення місця і ролі ізолятора тимчасового тримання в системі Національної поліції України, створення нової моделі взаємовідносин працівників поліції з громадянами та суспільством.

2. Мета та шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту наказу є реалізація державної політики у сфері забезпечення охорони прав і свобод людей під час їх перебування в ізоляторах тимчасового тримання.

3. Правові аспекти

У цій сфері правового регулювання діє Конституція України, Закон України "Про Національну поліцію", Закон України "Про попереднє ув'язнення", Кримінальний процесуальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення та інші нормативно-правові акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту наказу здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених Державним бюджетом України на утримання Національної поліції України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект наказу потребує погодження в Міністерстві фінансів України, Міністерстві охорони здоров'я України, Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, Генеральній прокуратурі України, Державній судовій адміністрації України, Державній пенітенціарній службі України та Національною поліцією України.

6. Регіональний аспект

Проект наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті наказу відсутні положення, що містять ознаки дискримінації. Правові підстави для проведення громадської антидискримінаційної експертизи відсутні.

7. Запобігання корупції

Проект наказу не містить у собі правил і процедур, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Проект наказу не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект наказу розміщений на офіційному сайті Національної поліції України. На сьогодні зауважень та пропозицій не надійшло.

9. Позиції соціальних партнерів

Проект наказу не потребує погодження соціальних партнерів.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект наказу не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Проект наказу не впливає на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту наказу дозволить реалізувати рекомендації національних та європейських правозахисних організацій в частині запровадження міжнародного досвіду поліцейської діяльності у сфері дотримання прав і свобод людини під час перебування в місцях несвободи. Забезпечить належну організацію діяльності ізоляторів тимчасового тримання в частині дотримання конституційних прав громадян, насамперед на особисту недоторканість, повагу до їх гідності, медичне обслуговування, судовий захист, виключення ризиків порушення прав утримуваних осіб.

 

Заступник Міністра
внутрішніх справ України -
керівник апарату

О. В. Тахтай

Опрос