Идет загрузка документа (30 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Украины от 4 июня 1998 г. N 802 и признании утратившими силу некоторых постановлений Кабинета Министров Украины (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 14.09.2015

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від ____________ 2015 р. N ___

Київ

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802 "Про затвердження Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам підприємницької діяльності на праві власності" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 23, ст. 825; 2003 р., N 52, ст. 2823; 2011 р., N 31, ст. 1329, 2012 р., N 60, ст. 2430) зміни, що додаються.

2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

3. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування.

 

Прем'єр-міністр України

А. ЯЦЕНЮК

 

ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802

1. У назві постанови та постановляючій частині слова "суб'єктам підприємницької діяльності" замінити словами "суб'єктам господарювання".

2. Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам підприємницької діяльності на праві власності, затверджені зазначеною постановою, викласти в такій редакції:

ПРАВИЛА
торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам господарювання на праві власності

Загальна частина

1. Цими Правилами встановлюється порядок торгівлі на території України дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам господарювання на праві власності.

2. У цих Правилах терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" та "Про захист прав споживачів".

Торгівля дорогоцінними металами, дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення, напівдорогоцінним камінням та виробами з них

3. Суб'єкти господарювання набувають у власність мінеральну сировину, що містить дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, дорогоцінні метали та їх концентрати, брухт і відходи дорогоцінних металів, афіновані дорогоцінні метали у стандартному вигляді, вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінне каміння, дорогоцінне каміння органогенного утворення та напівдорогоцінне каміння на підставах, що не заборонені законодавством.

4. Дорогоцінні метали та їх концентрати, брухт і відходи дорогоцінних металів можуть відчужуватись власниками або уповноваженими ними особами, передаватися на умовах давальницької сировини для афінажу, виготовлення виробів суб'єктам господарювання, які мають промислові технологічні можливості для такої діяльності, вивозитись у митному режимі переробки за межами митної території України для афінажу, виготовлення виробів з дорогоцінних металів у порядку, встановленому законодавством.

5. Афіновані дорогоцінні метали у стандартному вигляді, а також видобуте з надр або рекупероване дорогоцінне каміння в розсортованому вигляді у разі продажу суб'єктами їх видобування і виробництва, скуплені, не викуплені з-під застави ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, брухт дорогоцінних металів, а також дорогоцінне каміння першого порядку першочергово пропонуються для придбання Національному банку та Мінфіну.

6. Роздрібна торгівля ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (далі - ювелірні вироби) здійснюється через спеціалізовані магазини, спеціалізовані відділи (секції) магазинів з універсальним асортиментом товарів, а також за допомогою засобів дистанційного зв'язку.

Продаж ювелірних виробів у дрібнороздрібній торговельній мережі, на ринках (крім розміщених на них спеціалізованих магазинів, відділів) та з рук забороняється.

За торгівлю ювелірними виробами у непередбачених для цього місцях суб'єкти господарювання несуть відповідальність згідно із законодавством.

7. Суб'єкти господарювання повинні забезпечити відповідність торговельних приміщень необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщень (місць), будівель та устаткування - вимогам нормативних документів щодо зберігання та продажу виробів, а також охорони праці.

8. Суб'єкти господарювання в місцях торгівлі зобов'язані забезпечити виконання вимог Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" щодо здійснення торгівлі ювелірними виробами та реалізацію прав споживачів, визначених Законом України "Про захист прав споживачів", виконувати правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 р. N 833 "Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів", та вимоги інших нормативно-правових актів.

9. Споживач має право на вільний вибір товару, перевірку його якості, комплектності, міри, ваги та ціни. На вимогу споживача продавець зобов'язаний надати йому контрольно-вимірювальний прилад і документ, що підтверджує ціну товару.

Засоби вимірювальної техніки, що використовуються під час продажу ювелірних виробів, повинні бути у справному стані, мати повірочне клеймо та проходити періодичну повірку в установленому законодавством порядку.

Зважування ювелірних виробів із золота та платини здійснюється з точністю не менше як до 0,01 г, срібних виробів - до 0,1 г. Дорогоцінне каміння зважується з точністю не менше як до 0,01 карата.

10. Придбані споживачем ювелірні вироби належної якості обміну та поверненню не підлягають, крім випадків, передбачених статтею 13 Закону України "Про захист прав споживачів".

11. Виробник (виконавець) забезпечує належну роботу (застосування, використання) виробів, у тому числі комплектуючих, протягом гарантійного строку, встановленого нормативно-правовими актами, нормативними документами чи договором.

Стосовно виробів, на які гарантійні строки або строк придатності не встановлено, споживач має право пред'явити продавцю (виробнику, виконавцю) відповідні вимоги, якщо недоліки було виявлено протягом двох років з моменту передання товару покупцеві, якщо інше не встановлено договором або законом.

12. У разі виявлення протягом гарантійного строку:

1) недоліків ювелірного виробу споживач має право вимагати пропорційного зменшення ціни виробу, безоплатного усунення його недоліків в розумний строк або відшкодування витрат на усунення недоліків виробу;

2) істотних недоліків ювелірного виробу, які виникли з вини виробника (продавця), або фальсифікації такого виробу, що підтверджені у випадках, визначених законодавством, висновком експертизи, споживач має право в порядку та у строки, встановлені законодавством, на підставі договору за своїм вибором вимагати від продавця (виробника):

розірвання договору та повернення сплаченої за виріб суми;

заміни виробу на аналогічний з числа наявних товарів.

13. Ювелірні вироби як вітчизняного, так і іноземного виробництва під час продажу повинні мати товарні ярлики.

Товарний ярлик ювелірних виробів передбачає наявність такої інформації: найменування або товарний знак підприємства-виробника, найменування виробу або його шифр, найменування сплаву металу та його проба, маса виробу, номер (розмір) каблучки або браслета, найменування каменю та його маса, а також позначки "виріб був у вжитку" або "б/в" для ювелірних виробів, які були у вжитку.

14. Торгівля ювелірними виробами з дорогоцінних металів здійснюється суб'єктами господарювання тільки за наявності відбитка державного пробірного клейма України.

15. Торгівля ювелірними виробами без відбитків державного пробірного клейма України забороняється. Суб'єкти господарювання несуть відповідальність згідно із законодавством за торгівлю на території України ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, які не мають відбитка державного пробірного клейма або мають відбиток підробленого державного пробірного клейма.".

 

ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 р. N 460 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння" (Офіційний вісник України, 1999 р., N 13, ст. 517;);

2. Пункт 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2001 р. N 250 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 12, ст. 491);

3. Пункт 12 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. N 450 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 20, ст. 856);

4. Пункт 16 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1178 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 34, ст. 1588);

5. Пункт 1 змін, що вносяться до деяких правил, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2003 р. N 2079 (Офіційний вісник України, 2003 р., N 52, том 1, ст. 2823);

6. Пункт 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. N 440 (Офіційний вісник України, 2011 р., N 31, ст. 1329).

 

* * *

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України"

1. Проблема, яку пропонується розв'язати шляхом прийняття регуляторного акта

Суттєве скорочення адміністративного втручання органів державного (нагляду) контролю у діяльність суб'єктів господарювання приватного сектору економіки та покращення умов ведення бізнесу є одними із першочергових завдань Уряду у складних економічних та соціально-політичних умовах, що склались в Україні.

З метою виконання зазначених завдань Кабінету Міністрів Міністерством фінансів здійснено перегляд нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері торгівлі дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них.

На виконання частини другої статті 14 Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.98 N 802 було затверджено Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді та виробами з них, що належать суб'єктам господарювання на праві власності (далі - Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням).

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.99 N 460 затверджено Правила роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Положення зазначених постанов потребують актуалізації відповідно до сучасних умов ведення бізнесу на ринку дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та зменшення адміністративного втручання у діяльність суб'єктів господарювання, усунення дублювання положень актів законодавства вищої сили, а також приведення у відповідність із вимогами нормопроектувальної техніки.

Оскільки постанови Кабінету Міністрів України діють в одній сфері регулювання, для вирішення завдань, що виникли під час їх перегляду, та забезпечення взаємоузгодження норм рішень Уряду у цій сфері правового регулювання пропонується Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.98 N 802, викласти в новій редакції, до якої включити окремі норми, що регламентують здійснення операцій із роздрібного продажу виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. Правила роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.99 N 460, пропонується визнати такими, що втратили чинність.

2. Цілі нормативного регулювання

Основною метою прийняття запропонованого проекту постанови є:

усунення зайвого навантаження на бізнес шляхом скасування окремих правил та процедур, що жодним чином не впливають на наслідки проведення операцій з продажу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та виробів з них, але дотримання яких є обов'язковим;

усунення неузгодженості та/або дублювання норм в законодавчих актах, що мають одну сферу регулювання;

покращання умов ведення бізнесу шляхом розширення сфери провадження операцій з продажу виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння за рахунок використання засобів телекомунікаційної мережі, спрощення умов етикетування виробів, а також скорочення кількості актів законодавства, що регулюють проведення цих операцій.

3. Оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей

Викладене вище не може бути вирішене за допомогою ринкових механізмів, а тому потребує державного регулювання шляхом прийняття відповідного нормативно-правового акта.

1. У разі прийняття регуляторного акта будуть внесені зміни до Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.98 N 802. Правила викладаються у новій редакції, в якій скасовуються деякі обмеження на провадження операцій з набуття у власність та реалізації дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, чим усувається неузгодженість Правил з актами вищої юридичної сили. Окремі норми Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, які застаріли, актуалізовано відповідно до вимог сьогодення.

За рахунок інтегрування норм Правил роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння до загальних Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням скорочується кількість актів, що регулюють зазначену сферу діяльності та відбувається їх певна уніфікація. Передбачається розширення можливостей для проведення операцій з роздрібної торгівлі ювелірними виробами за рахунок використання телекомунікаційної мережі, спрощуються умови етикетування виробів.

Правила роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.99 N 460, визнаються такими, що втратили чинність.

Зазначене суттєво вплине на скорочення адміністративного втручання органів державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єктів господарювання приватного сектору економіки та сприятиме спрощенню умов ведення бізнесу на ринку дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.

2. У разі внесення змін тільки до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.99 N 460 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння" у частині розширення можливостей щодо використання телекомунікаційної мережі для роздрібної торгівлі ювелірними та побутовими виробами, спрощення умов етикетування виробів, залишаються неврегульованими питання дублювання та зайвого регулювання торгівлі дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, встановленого Правилами торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді та виробами з них, що належать суб'єктам господарювання на праві власності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.98 N 802, що стримує розвиток сфери торгівлі та носить ознаки зайвого адміністративного втручання у бізнес-процеси.

Враховуючи викладене, єдиним способом досягти поставлених цілей є прийняття постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" у запропонованій редакції.

4. Опис механізмів і заходів для вирішення проблеми

Проблеми, які обумовили необхідність прийняття запропонованого проекту акта, вирішуються шляхом його прийняття.

Внаслідок прийняття регуляторного акта на нормативному рівні буде скорочено адміністративне втручання органів державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єктів господарювання приватного сектору економіки, що сприятиме покращенню умов ведення бізнесу.

Розширення сфери провадження господарської діяльності із роздрібного продажу виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння за рахунок застосування засобів телекомунікаційного зв'язку, спрощення умов етикетування виробів, скасування окремих вимог та правил, насамперед до торговельного обладнання, спеціальної кваліфікації продавців, а також скорочення кількості актів законодавства, що регулюють проведення операцій з торгівлі дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них, забезпечить вирішення завдань та взаємоузгодження норм рішень Уряду у цій сфері правового регулювання.

Проект регуляторного акта розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України з метою отримання пропозицій і зауважень від суб'єктів господарювання.

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Впливу зовнішніх факторів на дію запропонованого проекту постанови не очікується.

Введення в дію регуляторного акта дозволить скасувати окремі необґрунтовані вимоги та правила до торговельного обладнання та спеціальної кваліфікації продавців, спростить умови етикетування виробів, розширить перелік способів роздрібного продажу виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння шляхом впровадження сучасних технологій у процес торгівлі цими виробами, а також скоротить кількість нормативно-правових актів, що регулюють проведення операцій з торгівлі дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них, усуне неузгодженості та/або дублювання норм в цих законодавчих актах, що мають одну сферу регулювання.

Прийняття регуляторного акта не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Очікувані результати прийняття регуляторного акта

Проект постанови спрямовано на дерегуляцію та уніфікацію у сфері продажу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, що позитивно вплине на ринок дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.

Реалізація акта не може призвести до неочікуваних результатів, які унеможливлюють позитивний ефект від його впровадження.

Очікувані результати прийняття регуляторного акта:

Сфера впливу

Вигоди

Витрати

Суб'єкти господарювання

- усунення зайвого навантаження на бізнес шляхом скасування окремих вимог та правил щодо етикетування виробів, торгівельного обладнання, спеціальної кваліфікації продавців;
- покращення умов ведення бізнесу шляхом розширення сфери провадження операцій з продажу виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння за рахунок застосування засобів телекомунікаційного зв'язку;
- скорочення адміністративного втручання органів державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єктів господарювання;

відсутні

Органи виконавчої влади

- збільшення бізнес-активності у зазначеній сфері регулювання, що позитивно вплине на розвиток цього сегменту економіки та кількість робочих місць;
- усунення дублювання норм законодавчих актів та приведення їх у відповідність з актами вищої юридичної сили;

відсутні

Населення

- можливість придбання ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів з використанням телекомунікаційної мережі.

відсутні

7. Обґрунтування строку чинності регуляторного акта

Строк дії регуляторного акта необмежений та визначається відповідно до строку дії постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. N 802.

8. Показники результативності регуляторного акта

Регуляторний акт буде поширюватись на невизначене коло суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням.

Виконання акта не потребує додаткових витрат коштів і часу суб'єктами господарювання та/або фізичними особами.

Одним із показників результативності положень проекту постанови є скорочення зайвого регулювання ведення бізнесу у сфері обігу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, а також спрощення умов провадження операцій з продажу ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів.

Прогнозні значення показників результативності цього регуляторного акта можуть бути встановлені на підставі аналізу зауважень та пропозицій суб'єктів господарювання, отриманих за результатами його оприлюднення на веб-сайті Мінфіну.

9. Заходи для відстеження результативності акта

Базове відстеження результативності проекту постанови буде проведено після набрання нею чинності шляхом збору та аналізу пропозицій та зауважень суб'єктів господарювання.

Повторне відстеження планується здійснити не пізніше ніж через два роки після набрання чинності цим актом за допомогою аналізу проведених Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів контрольних заходів та системного аналізу їх результативності.

Періодичне відстеження результативності акта здійснюється один раз на кожних три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності.

 

Міністр фінансів України

Н. Яресько

"___" ____________ 2015 р.

 

Опрос