Идет загрузка документа (24 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный и Лесной кодексы Украины относительно содержания охранных зон объектов передачи электрической энергии (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 12.02.2015

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1. Частину третю статті 76 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27) викласти в такій редакції:

"3. Уздовж повітряних і кабельних ліній електропередачі та навколо трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв установлюються охоронні зони відповідно до законодавства.".

2. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 21, ст. 170):

1) статтю 70 доповнити частиною десятою такого змісту:

"Видалення самосійних чагарників та дерев (насаджень) у межах просік, які прокладені згідно з проектами будівництва повітряних ліній електропередачі, з метою підтримання їх у належному стані здійснюється без дозволу та погодження з власниками або користувачами лісів.";

2) доповнити Кодекс статтею 1021 такого змісту:

"Стаття 1021. Особливості охорони, захисту, використання та відтворення лісів на земельних ділянках в охоронних зонах об'єктів енергетики

Охорона, захист, використання та відтворення лісів на земельних ділянках в охоронних зонах об'єктів енергетики здійснюються в порядку, встановленому Законом України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів", цим Кодексом та іншими актами законодавства.".

II. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

Голова
Верховної Ради України

В. ГРОЙСМАН

 

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України" (щодо утримання охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії) (далі - проект Закону) розроблено Міністерством енергетики та вугільної промисловості України на виконання вимог частини 6 статті 19 Закону України "Про електроенергетику", статті 99 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статей 25 та 27 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів".

Проект Закону приводить окремі норми Земельного та Лісового кодексів України у відповідність до вимог Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів". Крім того, проектом Закону вносяться доповнення щодо вимог з утримання лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії. Проектом Закону передбачено приведення лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон мереж у відповідність до законодавства.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основне завдання проекту Закону - чітке розмежування відповідальності електропередавальних організацій, суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади та громадян, які мають у власності ліси, багаторічні насадження, земельні ділянки щодо утримання охоронних об'єктів передачі електричної енергії (у тому числі повітряних ліній електропередачі, підземних кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв) у відповідності до вимог законодавства з метою зменшення (попередження) шкоди від їх аварійних відключень.

Практичне значення і цільова спрямованість проекту Закону полягає в зменшенні судової тяганини при визначенні винуватців у заподіянні шкоди, закріпленні відповідальності власників лісів, багаторічних насаджень, земельних ділянок за своєчасне усунення порушень в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії та створенні можливості попередження виникнення аварійних ситуацій, упорядкуванні отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.

3. Правові аспекти

Основними законодавчими та нормативними актами у даній сфері правового регулювання є:

- Закон України "Про електроенергетику";

- Закон України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів";

- Закон України "Про телекомунікації";

- Кодекс України "Про адміністративні правопорушення";

- Правила охорони електричних мереж, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 N 209;

- Порядок спеціального використання земельних ресурсів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 N 761;

- ГКД 34.20.507-2003 "Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила", затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06.2003 N 296;

- Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2006 N 258, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1143/13017.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує бюджетного фінансування.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону передбачається погодити з Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством інфраструктури України, Державним агентством земельних ресурсів України, Державним агентством водних ресурсів України, Державним агентством лісових ресурсів України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Проект Закону не містить ознак дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, що містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарчої діяльності" проект Закону є регуляторним актом.

Основними показниками результативності є:

- зменшення кількості порушень чинного законодавства на об'єктах передачі електричної енергії;

- попередження виникнення аварійних ситуацій та упорядкування отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України" (щодо утримання охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії) дозволить привести вимоги чинних законодавчих актів до вимог Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" з метою упорядкування дій електропередавальних організацій та суб'єктів господарювання щодо охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії.

 

Міністр

В. Демчишин

 

* * *

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України"

1. Проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання:

Проект Закону "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України" (далі - законопроект) приводить окремі норми Земельного та Лісового кодексів України у відповідність до вимог Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, законопроектом вносяться доповнення щодо вимог з утримання лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії. Посилюється відповідальність суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб та громадян за правопорушення в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії, встановлених у відповідності до вимог законодавства (здійснення будівництва житлових, громадських та дачних будинків, насадження дерев та інших багаторічних насаджень, виконання будівельних робіт тощо).

Законопроектом передбачено приведення лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон мереж у відповідність до законодавства. Також уводиться обов'язкова вимога до власників (орендарів) земельних ділянок щодо усунення порушень в охоронних зонах електричних мереж.

2. Цілі державного регулювання:

Проект регуляторного акту спрямований на розв'язання проблем, визначених в попередньому розділі АРВ в цілому, основними цілями прийняття якого є:

- чітке розмежування відповідальності електропередавальних організацій, суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади та громадян, які мають у власності ліси, багаторічні насадження, земельні ділянки щодо утримання охоронних об'єктів передачі електричної енергії;

- закріплення відповідальності власників лісів, багаторічних насаджень, земельних ділянок за своєчасне усунення порушень в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії;

- попередження виникнення аварійних ситуацій та упорядкування отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.

3. Визначення та оцінка усіх прийнятних альтернативних способів досягнення зазначених цілей. Аргументи щодо переваги обраного способу:

Під час розроблення законопроекту було враховано такі альтернативні способи:

Можливі способи досягнення цілей

Оцінка способу / Причини відмови від альтернативних способів / Аргументи щодо переваги обраного способу

Збереження чинного способу регулювання

Чинний спосіб регулювання організовано шляхом виконання вимог Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 N 209, з метою створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки.

Обраний спосіб - прийняття Закону України "Про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України"

Обраний спосіб передбачає збереження існуючого, із внесенням змін і доповнень до чинних Земельного та Лісового кодексів України з метою приведення їх у відповідність до вимог Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" та Кодексу України про адміністративні правопорушення
Положеннями законопроекту удосконалюються вимоги з утримання лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії.
Затвердження цього регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей, починаючи з дня його прийняття.

4. Механізм, який пропонується застосувати для розв'язання проблеми, і відповідні заходи:

Прийняття законопроекту дозволить упорядкувати дії електропередавальних організацій та суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб та громадян, які є власниками лісових масивів, багаторічних насаджень та земельних ділянок щодо охорони об'єктів передачі електричної енергії, а також підвищити відповідальність суб'єктів господарської діяльності та громадян за дотриманням вимог чинного законодавства.

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта:

Вплив зовнішніх факторів на дію регуляторного акта не передбачається.

Прийняття зазначеного законопроекту створить сприятливі умови для суб'єктів господарювання місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб та громадян, які є власниками лісових масивів, багаторічних насаджень та земельних ділянок щодо охорони об'єктів передачі електричної енергії.

6. Очікувані результати прийняття акта:

Прийняття законопроекту полягає в своєчасному усуненні порушень в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії та попередження виникнення аварійних ситуацій, упорядкуванні отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.

Об'єкт впливу

Вигода

Витрати

1. Держава

Ефективне здійснення державного регулювання.
Узгодження норм Земельного та Лісового кодексів України відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику" та інших законодавчих актів.

Немає

2. Суб'єкт господарювання

Удосконалення вимог законодавства щодо охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії.
Посилення відповідальності суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб та громадян за правопорушення в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії.

Визначається окремо по кожному суб'єкту

3. Населення

Покращення надійності та якості електропостачання

Немає

7. Обґрунтування запропонованого строку дії акта:

Строк чинності регуляторного акта - необмежений.

8. Показники результативності акта:

Основними показниками результативності є:

зменшення кількості порушень чинного законодавства на об'єктах передачі електричної енергії;

посилення відповідальності суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб та громадян за правопорушення в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії.

попередження виникнення аварійних ситуацій та упорядкування отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта:

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснено після набрання чинності цим регуляторним актом з метою належного утримання охоронних об'єктів передачі електричної енергії (у тому числі повітряних ліній електропередачі, підземних кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв).

Повторне відстеження планується здійснити через рік після набуття чинності регуляторного акта, в результаті чого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження.

Періодичні відстеження результативності будуть здійснюватися раз на кожні три роки після здійснення повторного відстеження результативності цього регуляторного акта з метою перевірки сталого досягнення ним цілей, задекларованих при його прийнятті.

У разі виявлення неврегульованих та проблемних моментів, які передбачається встановлювати шляхом аналізу пропозицій та зауважень підприємств паливно-енергетичного комплексу, буде розглядатись можливість їх виправлення шляхом внесення відповідних змін.

 

Заступник Міністра

О. Светелік

Опрос