Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Военно-медицинская доктрина Украины (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 24.12.2014

Військово-медична доктрина України

Визначення

Військово-медична доктрина - це система поглядів щодо організації забезпечення і збереження життя і здоров'я громадян України.

Територія розповсюдження

Військово-медична доктрина діє на всій території України.

Тривалість дії

Військово-медична доктрина діє постійно - в мирний і військовий час.

Скорочення

Військово-медична доктрина - ВМД.

Основні положення

ВМД - це комплекс мір, спрямованих на підготовку усього населення, установ та організацій країни під час мирного життя, природних катаклізмів, а також під час проведення гібридних воєн, терористичних актів або прямого вторгнення на територію України військових сил інших держав та ведення бойових дій на території України.

ВМД забезпечує потреби усіх громадян України - військових, військовозобов'язаних, непридатних до військової служби та соціально незахищених верств населення шляхом залучення громадян України до військової та медичної підготовки, цивільного захисту, цивільної оборони.

Мета

Запобігання та мінімізація людських втрат, захист і збереження життя і здоров'я цивільних і військових громадян України.

Задачі

Створення єдиної системи збереження життя і здоров'я громадян України.

Забезпечення національного психічного здоров'я.

Зменшення кількості поранених і хворих у мирний і воєнний час.

Запобігання інвалідності і втрати працездатності.

Фізична, психосоматична і соціальна реабілітація.

Повернення до строю або трудової діяльності в найкоротший термін.

Визначення персональної державної відповідальності громадян України, державних та приватних установ.

Координація діяльності громадян, громадських організацій, державних установ для досягнення встановленої мети.

Учасники ВМД

1. Військові.

2. Військовозобов'язані (мобілізаційний резерв).

3. Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час.

4. Соціально-незахищені громадяни.

Інструменти ВМД

1. Освіта.

2. Медицина.

3. Парамедицина.

4. Цивільний захист.

5. Цивільна оборона.

6. Відбір та мобілізація.

1. ВІЙСЬКОВІ - Збройні сили України, боєздатні громадяни України, що вчились військовій справі, несли або несуть службу у спеціальних воєнізованих формуваннях (Нацгвардія), а також працівники силових структур та викладачі військових закладів.

Ціль групи - охорона і оборона держави і її громадян, захист її незалежності від зовнішніх небезпек.

Потребують:

в мирний час: навчання основам охорони здоров'я та парамедицини, фізичної та психологічної підготовки до участі у бойових діях,

в умовах небезпеки чи війни: медичної допомоги, психологічної підтримки, індивідуальних мед засобів, ротації,

після закінчення бойових дій, або у разі поранення, що унеможливлює подальшу участь у бойових діях: лікування, медичної та психологічної реабілітації, перепрофілювання, працевлаштування та соціального захисту.

Першочергові задачі:

Кваліфікований відбір на підставі стану здоров'я, психологічних і професійно-орієнтованих тестів під час навчання в середніх та професійних учбових закладах для визначення психо-фізіологічних особливостей характеру та професійної придатності.

Мобілізація на підставі результатів медичного обстеження та тестування: боєздатних осіб до військового ресурсу, небоєздатних - до резервних одиниць для виконання іншої роботи для забезпечення потреб військових, але не пов'язаної з виконанням бойових завдань.

Обов'язкове навчання військових основам надання долікарської самодопомоги, парамедицині, психологічної підготовки до участі в бойових діях.

Налагодження роботи польових шпиталів в достатній кількості, за необхідності перетворення будь-яких придатних будівель для роботи в якості тимчасових шпиталів.

Налагодження інфраструктури для доставки медикаментів.

Створення єдиного центру координації військових та цивільних медичних закладів України у наданні оперативної медичної допомоги пораненим військовослужбовцям за необхідними фаховими напрямками лікування.

Створення мобілізаційного ресурсу для ротації військових.

Створення чіткого механізму роботи із пораненими або загиблими військовими та учасниками бойових дій.

Для поранених затвердити порядок лікування, реабілітації та повернення до строю.

Введення у військові підрозділи спеціального військового психолога, капелана чи "офіцера душі".

Організація евакуації поранених та травмованих із зони бойових дій.

Для важкопоранених, тих хто не може після лікування тримати зброю визначити чіткий та прозорий порядок віднесення до категорій інвалідності із присвоєнням відповідних пільг.

Для загиблих (за наявності тіла або його частин) та безвісти пропалих розробити порядок ідентифікації тіл із наступним забезпеченням поховання, аналізу причин смерті та організації психологічної і соціальної допомоги родинам загиблих.

Відповідальні за виконання задач:

Органи державної влади, установи та організації, до повноважень яких належать питання:

• формування та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва, а також у формуванні державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій;

• формування та реалізації державної політики у сфері освіти;

• формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я;

• формування і реалізації державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей, зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей.

2. ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ - всі чоловіки у віці від 18 до ?? років, а також на добровільних засадах - лікарі, середній медичний персонал, психологи, пожежники, працівники транспортної системи, підприємств оборонного комплексу, соціальних служб, архітектори, судді, прокурори, педагоги, психологи, викладачі дошкільних шкільних та вищих учбових закладів, працівники соціальної сфери, а також всі боєздатні громадяни України від 18 років.

Ціль групи: тилове забезпечення потреб військових. Допомога своїми вміннями та транспортом військовим при передислокації та евакуації. Участь у пошуку та плануванні шляхів евакуації, проектуванні та утриманні об'єктів захисту здоров'я та життя людей - бомбосховищ, спеціальних укриттів у належному стані.

При виникненні небезпеки чи оголошення воєнного стану - мобілізація з чіткою припискою до відповідного військового підрозділу, або служб цивільного захисту і цивільної оборони.

Мають право на володіння зброєю за умови відповідності до розроблених державою умов.

Потребують: спеціальних знань та навиків для виконання своїх обов'язків в мирний час та в умовах ведення бойових дій.

Для проектувальників та архітекторів спеціальних знань щодо зменшення людських втрат через передбачення шляхів евакуації та місць для укриття людей при проектуванні будівель та об'єктів інфраструктури.

Першочергові задачі:

Повернути до закладів дошкільної та шкільної підготовки уроків з навчальної військової підготовки. Розробити сучасні військово-спортивні ігри, які б імітували бойові дії, схожі до військових навчань та були б цікаві для дітей.

Розробити учбові програми для формування та піднесення патріотичного духу дітей і любові та поваги до власної країни.

Повернути практику закріплення лікарів, медичних працівників за військовими комісаріатами.

Відновити роботу військових кафедр в вищих та середніх медичних учбових закладах.

Зробити обов'язковими курси воєнної підготовки та надання першої долікарської допомоги для спеціальностей: психолог, працівник транспорту (всіх видів), пожежник, кухар.......

На законодавчому рівні затвердити чіткі та обов'язкові норми передбачення при проектуванні будівель та об'єктів інфраструктури шляхів евакуації та місць укриття для людей на випадок можливого ураження в наслідок бойових дій чи природних катаклізмів.

Розробити за затвердити для спеціальностей архітектор та будівник відповідні навчальні курси по проектуванню та будівництву захищених об'єктів.

Розробити та затвердити для спеціальностей "педагог" курси спеціальної психологічної підготовки по поводженню із людьми, що зазнали психологічних травм через паніку в наслідок раптових бойових дій або терористичного акту.

Відновити для представників категорії військовозобов'язаних перевірку на відповідність нормативам фізичної підготовки.

Відповідальні за виконання задач:

Органи державної влади, установи та організації, до повноважень яких належать питання:

• формування та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва, а також у формуванні державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій;

• формування та реалізації державної політики у сфері освіти;

• формування та реалізації державну регіональну політику, державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, а також забезпечує формування державної політики у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю у сфері житлово-комунального господарства;

• формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я;

• реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;

• формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту та у сферах використання повітряного простору України, діяльності метрополітенів, дорожнього господарства.

3. НЕПРИДАТНІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В МИРНИЙ ЧАС, ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНІ У ВОЄННИЙ ЧАС

Ціль групи: тилове забезпечення, надання первинної долікарської допомоги, участь у діях формувань цивільного захисту і цивільної оборони.

Потребують:

Навчання навикам надання первинної долікарської допомоги та самодопомоги, основам цивільного захисту здоров'я та життя людей, відповідної організації та умов праці.

Першочергові задачі:

Розробити та затвердити для цієї категорії навчальні курси долікарської та парамедичної допомоги.

Передбачити можливість виготовлення необхідної продукції у закладах пенітенціарної системи відповідно до потреб військових.

Відповідальні за виконання задач:

Органи державної влади, установи та організації, до повноважень яких належать питання:

• формування та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва, а також у формуванні державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій;

• формування та реалізації державної політики у сфері освіти;

• формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я;

• реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань.

4. СОЦІАЛЬНО-НЕЗАХИЩЕНІ - діти, школярі, сироти, діти позбавлені батьківського піклування, інваліди 1, 2 груп, багатодітні сім'ї, ув'язнені із тяжкими або небезпечними хворобами, психічно хворі люди, прийомні сім'ї, діти з дитячих будинків сімейного типу, мешканці будинків інвалідів та геріатричних установ, біженці, тимчасово переміщені або інші категорії громадян, які не можуть самостійно пересуватися, несуть небезпеку для інших громадян, або тимчасово позбавлені безпечних умов захисту життя і здоров'я.

Потребують: допомоги з боку держави та інших учасників ВМД з метою забезпечення їхньої евакуації з місць перебування у безпечні місця, визначення місць тимчасового або постійного перебування, забезпечення самої евакуації та забезпечення необхідними ліками та гарантованим державою соціальним захистом.

Першочергові задачі:

Створення цілодобового міжвідомчого координаційного регіонального центру по переміщенню таких осіб.

Розроблення планів по евакуації таких осіб.

Відповідна підготовка кадрів - соціальних працівників, вчителів основам надання першої долікарської медичної допомоги, парамедицини постраждалим у результаті бойових дій, аварії, пожежі, стихійного лиха, інших нещасних випадків.

Психологічна підготовка персоналу, який працюватиме із соціально незахищеним контингентом.

Відповідальні за виконання задач:

Органи державної влади, установи та організації, до повноважень яких належать питання:

• формування і реалізації державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей, зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей;

• формування та реалізації державної політики у сфері освіти;

• формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я.

____________

Опрос