Идет загрузка документа (18 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 2 Закона Украины "Об осуществлении государственных закупок" относительно упрощения закупки сырья, материалов, полуфабрикатов и комплектующих к техническим и другим средствам реабилитации для инвалидов, детей-инвалидов и других отдельных категорий населения (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 25.11.2014

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення зміни до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо спрощення закупівлі сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих до технічних та інших засобів реабілітації для інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення

Верховна Рада України постановляє:

I. Частину третю статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (ВВР, 2014 р., N 24, ст. 883, N 33, ст. 1162) доповнити абзацом такого змісту:

"сировина, матеріали, напівфабрикати і комплектуючі до технічних та інших засобів реабілітації для інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення".

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.

2. Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

 

Голова Верховної Ради
України

 

 

* * *

АНАЛІЗ ВПЛИВУ РЕГУЛЯТОРНОГО АКТА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо спрощення закупівлі сировини, матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих до технічних та інших засобів реабілітації для інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення)

1. Визначення проблеми, яку пропонується розв'язати шляхом державного регулювання господарських відносин

Проект Закону України розроблено на виконання пункту 7 Протокольного рішення за результатами наради, яка відбулася в Адміністрації Президента України 30.09.2014, щодо протезування осіб, які постраждали під час Революції гідності та антитерористичної операції, надісланого листом Глави Адміністрації Президента України Б. Ложкіна від 10.10.2014 N 02-01/2905.

У зазначеному пункті йде мова про опрацювання питання щодо внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" в частині непоширення або спрощення системи тендерних процедур при закупівлі комплектуючих до технічних та інших засобів реабілітації (далі - засоби реабілітації), якими забезпечуються інваліди, діти-інваліди та інші окремі категорії населення.

Статтею 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" передбачено, що безкоштовне забезпечення засобами реабілітації за індивідуальною заявкою інваліда, послугами з післягарантійного ремонту здійснюється у вигляді грошової допомоги інвалідам для оплати вартості виданих виробів та наданих послуг шляхом безготівкового перерахування коштів (у даному випадку тендерні процедури не проводяться, оскільки оплата вартості засобів реабілітації відбувається у вигляді компенсації виробнику вартості засобу реабілітації, після його видачі особі) підприємствам, що виконали зазначені заявки та відповідають кваліфікаційним вимогам, які визначені центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Зазначена стаття та розроблений на її виконання Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 N 321, надають право інвалідам самостійно обирати підприємство протезно-ортопедичної галузі, засіб реабілітації (модель та виробника) для забезпечення своїх індивідуальних потреб, у тому числі з урахуванням медичних показань. Мінсоцполітики встановлює граничні ціни на засоби реабілітації на відповідний рік.

Підприємства протезно-ортопедичної галузі, виконуючи індивідуальні заявки окремих категорій громадян на виготовлення засобів реабілітації, використовують матеріали і комплектуючі вироби в залежності від діагнозу і антропометричних даних вищевказаних осіб.

Більше ніж третина відповідного контингенту звертається за протезно-ортопедичною допомогою вперше, у тому числі серед них є учасники антитерористичної операції, що постраждали.

Водночас згідно з Законом України "Про здійснення державних закупівель" замовниками є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі.

Таким чином, на сьогодні забезпечення інвалідів засобами реабілітації відбувається без проведення тендерних процедур, однак підприємства протезно-ортопедичної галузі, як юридичні особи, які забезпечують потреби держави, з урахуванням положень Закону України "Про здійснення державних закупівель" повинні проводити тендери на закупівлю сировини, матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих для виробництва вказаних засобів.

Разом із тим це призведе та призводить до наступного:

1) збільшаться строки забезпечення засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, у тому числі учасників антитерористичної операції (від 4-ох до 7-ми місяців), адже для проведення тендерних процедур потрібен час;

2) знизиться якість засобів реабілітації. Оскільки основною метою проведення тендерних процедур є ціна, то підприємства протезно-ортопедичної галузі змушені будуть придбавати дешеві сировину, матеріали, напівфабрикати та комплектуючі для виробництва засобів реабілітації (китайського та турецького виробництва), що призведе до низької якості засобів реабілітації та невдоволення споживачів, серед яких будуть учасники антитерористичної операції. Провідні міжнародні та європейські виробники з урахуванням вищевказаного та інших різних причин навіть не будуть брати участь у таких тендерах. Звідси випливає, що дорогі, високоякісні матеріали, напівфабрикати та комплектуючі, якими протезуються в Європі, в Україні стануть недоступними;

3) зросте ціна засобів реабілітації. Постачальники змушені, при проведенні торгів, завідомо збільшувати фіксовану ціну своїх товарів, таким чином намагаючись покрити можливі ризики щодо нестабільності ситуації в Україні та української грошової одиниці;

4) з'являться ризики призупинення виробництва деяких надзвичайно необхідних засобів реабілітації. Так, наприклад, в Україні виготовлення високофункціональних протезів повністю побудоване на європейській методиці фірми Otto Bock з використанням в більшості випадків комплектації тієї ж фірми. Комплектуючі цієї фірми є ексклюзивними (замінити їх аналогами неможливо). Придбати їхню продукцію через відкриті торги буде неможливо, адже учасників має бути як мінімум двоє.

5) ускладниться діяльність підприємств протезно-ортопедичної галузі, які вимушені будуть здійснювати планові закупівлі продукції, кожна третя з яких закуповуватиметься на всяк випадок. Оскільки засоби реабілітації виробляються за індивідуальними заявками, то завчасно невідомо їх річного обсягу виробництва, а тому неможливо на початок року визначити необхідну номенклатуру та асортимент сировини, матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації.

З метою уникнення соціальної напруги серед інвалідів та інших окремих категорій населення, у тому числі учасників антитерористичної операції, та виконання зобов'язань держави в частині забезпечення вказаних осіб засобами реабілітації Міністерство соціальної політики вважає за необхідне внести зміни до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

2. Визначення цілей державного регулювання

Метою розроблення запропонованого проекту регуляторного акта (далі - проекту) є виведення з-під дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" на випадки, якщо предметом закупівлі є сировина, матеріали, напівфабрикати та комплектуючі для виготовлення засобів реабілітації підприємствами протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують відповідні потреби держави.

3. Визначення та оцінка прийнятих альтернативних способів досягнення цілей, аргументація щодо переваги обраного способу

Можливі способи досягнення цілей

Оцінка способу

Причини відмови від альтернативних способів / аргументи щодо переваги обраного способу

Збереження чинного регулювання

Не вирішує існуючої проблеми

На законодавчому рівні не звільнено від проведення тендерних процедур випадки, якщо предметом закупівлі є сировина, матеріали, напівфабрикати та комплектуючі для виготовлення засобів реабілітації підприємствами протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують відповідні потреби держави.

Обраний спосіб

Є єдиним способом вирішення проблеми, оскільки на законодавчому рівні звільнить від проведення тендерних процедур випадки, якщо предметом закупівлі є сировина, матеріали, напівфабрикати та комплектуючі для виготовлення засобів реабілітації підприємствами протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують відповідні потреби держави.

Відповідає вимогам чинного законодавства. Забезпечує досягнення мети державного регулювання.

4. Опис механізмів і заходів для розв'язання проблеми

Прийняття проекту сприятиме:

- встановленню чітких норм стосовно звільнення підприємств протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують потреби держави, від необхідності проведення тендерних процедур закупівлі комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації;

- усуненню дискримінації підприємств протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують відповідні потреби держави, по відношенню до підприємств протезно-ортопедичної галузі, які не забезпечують потреб держави. Це пов'язано із тим, що за умови прийняття відповідного Закону підприємства протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують потреби держави, так само будуть звільнені від необхідності проведення тендерних процедур закупівлі комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації як і підприємства протезно-ортопедичної галузі, які не забезпечують відповідних потреб держави.

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Прийняття проекту забезпечить реалізацію пункту 7 Протокольного рішення за результатами наради, яка відбулася в Адміністрації Президента України 30.09.2014, щодо протезування осіб, які постраждали під час Революції гідності та антитерористичної операції, а також встановлення чітких норм стосовно звільнення підприємств протезно-ортопедичної галузі, які забезпечують потреби держави, від необхідності проведення тендерних процедур закупівлі комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття акта

Прийняття проекту дасть можливість:

- встановити для всіх підприємств протезно-ортопедичної галузі єдині правила закупівлі комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації;

- уникнути соціальної напруги серед інвалідів та учасників антитерористичної операції, оскільки у випадку його неприйняття погіршиться процес та якість засобів реабілітації.

Негативних результатів від прийняття регуляторного акта не очікується.

Об'єкт впливу

Витрати

Вигоди

Сфера інтересів держави

Додаткові витрати державного та місцевого бюджетів відсутні

Прийняття проекту сприятиме належному виконанню зобов'язань держави в частині забезпечення засобами реабілітації інвалідів та інших окремих категорій населення, у тому числі учасників антитерористичної операції

Сфера інтересів суб'єктів господарювання

Витрати суб'єктів господарювання відсутні

Прийняття акта дасть змогу нормативно встановити для всіх підприємств протезно-ортопедичної галузі єдині правила закупівлі комплектуючих для виготовлення засобів реабілітації засобів реабілітації

Сфера інтересів громадян

Витрати громадян відсутні

Реалізація акта сприятиме уникненню соціальної напруги серед інвалідів та інших окремих категорій населення, у тому числі учасників антитерористичної операції

7. Термін дії акта

Регуляторний акт набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування. Строк дії регуляторного акта встановлюється на невизначений термін, оскільки забезпечення засобами реабілітації інвалідів та інших окремих категорій населення, у тому числі учасників антитерористичної операції, носить постійний характер.

8. Визначення показників результативності регуляторного акта

Виходячи з цілей державного регулювання, що визначені у другому розділі АРВ, для відстеження результативності регуляторного акта обрано такі показники:

надходження до державного та місцевих бюджетів, пов'язані із дією акта, не передбачені;

дія акта буде поширюватись на певні категорії суб'єктів господарювання (підприємств-виконавців), що надають послуги з виготовлення ТЗР;

час на виконання вимог акта витрачатися суб'єктами господарювання, органами державної влади та громадянами не буде;

З метою отримання зауважень і пропозицій текст Проекту оприлюднено на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України в мережі Інтернет (www.mlsp.gov.ua) у розділі "Проекти нормативно-правових актів".

9. Заходи, по яких будуть проводитись відстеження регуляторного впливу

Відстеження будуть здійснюватися за допомогою статистичних даних, аналізу запитів, розсилки інформаційних листів, даних бухгалтерського та фінансового обліку надходжень і витрат.

Базове відстеження результативності буде здійснюватись до набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження здійснюватиметься через рік з дня набрання чинності.

Періодичне відстеження здійснюватиметься раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Міністерством соціальної політики України.

 

Перший заступник Міністра

В. Мущинін

Опрос