Идет загрузка документа (25 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно повышения ответственности автоперевозчиков за проезд по автомобильным дорогам (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 15.10.2013

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):

1) доповнити статтями 1322, 1323, такого змісту:

"Стаття 1322. Несплата плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні

Несплата особою, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія транспортного засобу плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, протягом 30 календарних днів з дня отримання розрахунку плати -

тягне за собою накладення штрафу у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 1323. Відмова водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю -

тягне за собою накладення штрафу на нього у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.";

2) статтю 1331 доповнити частиною дванадцятою такого змісту:

"Управління транспортними засобами без контрольних пристроїв (тахографів) чи з вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку, якщо це передбачено законодавством -

тягне за собою накладення штрафу на водія у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян";

3) в абзаці другому частини другої статті 229 слова та знаки "(частини перша, друга, четверта, п'ята і сьома статті 1331, стаття 1332);" замінити словами та знаками "(статті 1322, 1323, частини перша, друга, четверта, п'ята, сьома та дванадцята статті 1331, стаття 1332);";

4) у статті 2652:

частину третю доповнити знаком та словами ", крім транспортних засобів загальною масою понад 60 тонн, які затримуються до моменту усунення перевізником порушень правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених у встановленому порядку.".

2. У Законі України "Про автомобільний транспорт" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 32, ст. 273 із наступними змінами):

1) статтю 6 доповнити частиною дев'ятнадцятою такого змісту:

"Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.";

2) частину першу статті 60 доповнити абзацами чотирнадцятим-сімнадцятим такого змісту:

"несплату плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, протягом 30 календарних днів з дня отримання розрахунку плати - штраф у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

відмову автомобільного перевізника від проведення габаритно-вагового контролю - штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

втрату виданого дозволу на проїзд територією іноземної країни або дозволу ЄКМТ - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний втрачений дозвіл;

використання транспортних засобів під час перевезень, якщо це передбачено законодавством, без контрольних пристроїв (тахографів) або реєстраційних листків до аналогового чи картки водія до цифрового тахографа - штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

 

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" повноваження щодо забезпечення габаритно-вагового контролю транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує безпеку на наземному транспорті.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, є Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція), згідно з Указом Президента України від 06.04.2011 N 387 "Про Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті" (далі - Положення).

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 N 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Однак, залишається законодавчо не врегулюваним питання щодо відповідальності автоперевізників за порушення ними вимог проїзду автомобільними дорогами з порушенням габаритних чи вагових параметрів.

Таким чином проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами" покликаний усунути колізії чинного законодавства.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами" є встановлення відповідальності автомобільних перевізників за несплату плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні; втрату виданого дозволу на проїзд територією іноземної країни або дозволу ЄКМТ; використання транспортних засобів під час перевезень, якщо це передбачено законодавством, без контрольних пристроїв (тахографів) або картки водія до цифрового тахографа.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закон України "Про транспорт";

Закон України "Про автомобільний транспорт";

Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затверджене Указом Президента України від 06.04.2011 N 387.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект потребує погоджень з Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

6. Регіональний аспект

Цей проект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект закону буде розміщено на офіційних веб-сайтах Мінінфраструктури та Укртрансінспекції.

9. Позиція соціальних партнерів

Цей проект не стосується соціально-трудової сфери, тому не підлягає погодженню з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект є регуляторним актом та відповідає принципам державної регуляторної політики.

11. Прогноз результатів

Реалізація цього проекту дозволить встановити відповідальність автомобільних перевізників за:

несплату плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, що сприятиме попередженню передчасного руйнування автомобільних доріг у результаті впливу на них маси вищевказаних транспортних засобів;

втрату виданого дозволу на проїзд територією іноземної країни або дозволу ЄКМТ;

використання транспортних засобів під час перевезень, якщо це передбачено законодавством, без контрольних пристроїв (тахографів) або картки водія до цифрового тахографа.

 

Голова Державної інспекції України
з безпеки на наземному транспорті

Є. А. Пронченко

"___" ____________ 2013 року

 

 

* *

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами"

1. Визначення та аналіз проблем, які будуть розв'язані шляхом державного регулювання

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" повноваження щодо забезпечення габаритно-вагового контролю транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує безпеку на наземному транспорті.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, є Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція), згідно з Указом Президента України від 06.04.2011 N 387 "Про Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті" (далі - Положення).

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 N 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Однак, залишається законодавчо не врегулюваним питання щодо відповідальності автоперевізників за порушення ними вимог проїзду автомобільними дорогами з порушенням габаритних чи вагових параметрів.

Таким чином проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами" покликаний усунути колізії чинного законодавства.

2. Визначення цілей державного регулювання

Основними цілями державного регулювання у зазначеній сфері є :

- збереження автомобільних доріг загального користування від пошкодження великоваговими транспортними засобами;

- збереження мостів, тунелів, інженерного облаштування та технічних засобів регулювання дорожнього руху, розміщених над проїзною частиною від пошкодження великогабаритними транспортними засобами;

- обмеження руху транспортних засобів на дорогах, на яких рух транспортних засобів створює небезпеку для його учасників.

2. Аргументація переваги обраного способу досягнення встановлених цілей

Альтернативними способами досягнення мети регуляторного акта є:

Перший спосіб.

Залишення існуючої ситуації без змін. Але це призведе до неможливості контролюючого органу виконувати у повній мірі покладені на нього функції щодо притягнення до адміністративної відповідальності перевізників, які свідомо здійснюють перевезення великоваговим чи великогабаритним транспортом без отримання відповідних дозвільних документів. Окрім цього, шкода, що завдається великоваговим чи великогабаритним транспортом дорогам загального користування та автомобільній інфраструктурі загалом є причиною виникнення дорожньо-транспортних пригод, великих фінансових та матеріальних витрат.

Тому, такий спосіб не є прийнятним.

Другий спосіб. Внесення змін до Кодексу законів про адміністративні правопорушення, законів України "Про автомобільний транспорт", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" в частині підвищення відповідальності автомобільних перевізників за проїзд дорогами загального користування, попередить передчасне їх руйнування у результаті впливу на них маси транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також визначить відповідальність автомобільних перевізників за втрату виданого дозволу на проїзд територією іноземної країни або дозволу ЄКМТ та використання транспортних засобів під час перевезень, якщо це передбачено законодавством, без контрольних пристроїв (тахографів) або картки водія до цифрового тахографа.

Таким чином, для реалізації мети проекту прийнятним є другий спосіб.

3. Опис механізму і заходів, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акта

Проектом Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами" пропонується внести зміни до Кодексу законів про адміністративні правопорушення, Закону України "Про автомобільний транспорт" в частині є встановлення відповідальності автомобільних перевізників за порушення вимог законодавства при здійсненні перевезень транспортними засобами параметри яких перевищують вагові чи габаритні параметри та дозволить зберегти дороги загального користування у належному стані.

4. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Реалізація регуляторного акта забезпечить виконання перевізниками дотримання вимог законодавства у сфері дорожнього господарства, оскільки штрафні санкції які можуть бути застосовані до порушника перевищуватимуть розмір витрат, передбачений при отриманні дозволу на здійснення перевезення транспортним засобом габаритні або вагові параметри якого перевищують допустимі.

5. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності автоперевізників за проїзд автомобільними дорогами" дозволить і зберегти дороги загального користування та дорожню інфраструктуру, і забезпечить надходження коштів на відновлення за рахунок водіїв-порушників.

Визначення очікуваних результатів за методом аналізу вигод та витрат у простій формі:

Суб'єкти

Вигоди

Витрати

Держава

- збереження доріг загального користування та дорожньої інфраструктури;
- забезпечення економічних та комфортних умов дорожнього руху;
- збереження мостів, тунелів, інженерного облаштування та технічних засобів регулювання дорожнього руху, розміщених над проїзною частиною від пошкодження великогабаритними транспортними засобами.

Додаткових витрат не потребує

Підприємства, установи та організації, що здійснюють перевезення великоваговими та великогабаритними транспортними засобами

- безпечні умови руху;
- придатні для проїзду автомобільні дороги.

Додаткових витрат не потребує

Громадяни

- безпечні умови руху;
- придатні для проїзду автомобільні дороги.

Додаткових витрат не потребує

7. Обґрунтування строку чинності регуляторного акта

З моменту набрання чинності проектом постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" термін її дії необмежений.

8. Визначення показників результативності регуляторного акта

Рівень поінформованості суб'єктів автомобільної діяльності досягнуто, шляхом розміщення на офіційних сайтах Міністерства інфраструктури та Укртрансінспекції.

Найменування показника

Розмір показника

Суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія акта

Суб'єкти господарювання, фізичні особи - підприємці, водії

Розмір коштів та часу, що витрачатиметься суб'єктами господарювання на виконання вимог акта

Не передбачається

Рівень інформованості суб'єктів

Рівень інформованості суб'єктів господарювання стосовно положень проекту регуляторного акта досягнуто за рахунок його публічного оприлюднення

Розмір надходжень до бюджету

Підвищення надходжень до загального та спеціального фонду державного бюджету

9. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися Укртрансінспекцією по показниках результативності цього регуляторного акта:

базового відстеження результативності регуляторного акта, яке здійснюватиметься після набрання чинності цим регуляторним актом, але не пізніше дня, з якого починається проведення повторного відстеження результативності цього акта шляхом аналізу статистичних даних;

повторного відстеження результативності регуляторного акта, яке здійснюватиметься через рік з дня набрання ним чинності шляхом аналізу статистичних даних в порівнянні з базовим відстеженням;

періодичного відстеження результативності регуляторного акта, яке буде здійснюватися раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

 

Голова Державної інспекції України
з безпеки на наземному транспорті

Є. А. Пронченко

"___" ____________ 2013 року

 

Опрос