Идет загрузка документа (34 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно реструктуризации задолженности за предоставленные услуги по содержанию сданий и сооружений и придомовых территорий и коммунальные услуги (неофициальный текст)

Субъект законодательной инициативы
Проект, Неофициальный текст от 31.07.2013

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги

Верховна Рада України постановляє:

Внести зміни до таких законів України:

У Законі України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" (Відомості Верховної Ради України, 2007 р., N 11, ст. 92; 2011 р., N 45, ст. 489):

у назві слова та цифри "1 грудня 2006 року" замінити словами та цифрами "1 січня 2013 року";

статтю 1 викласти у такій редакції:

"Стаття 1. Установити, що заборгованість з квартирної плати (плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) та плати за комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів) наймачів (орендарів) та власників житлових будинків (житлових приміщень, квартир), яка склалася станом на 1 січня 2013 року перед виконавцями/виробниками зазначених послуг реструктуризується у порядку, визначеному Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію".".

У статті 1 Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 23, ст. 151):

часину першу викласти у такій редакції:

"Заборгованість з квартирної плати (плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) та плати за комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів) (далі - житлово-комунальні послуги) наймачів (орендарів) та власників житлових будинків (житлових приміщень, квартир) (далі - громадяни), яка склалася станом на 1 січня 2013 року, перед виконавцями/виробниками зазначених послуг реструктуризується на термін до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.";

у частині другій слова "надавачами" замінити словами "виконавцями/виробниками".

Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

 

Голова Верховної Ради
України

 

 

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги" розроблено за власною ініціативою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Одним із чинників, який суттєво ускладнює фінансовий стан підприємств житлово-комунального господарства, є заборгованість споживачів за отримані житлово-комунальні послуги. Найбільшим боржником є населення.

За даними Державної служби статистики, станом на 01.05.2013 заборгованість населення становила 12,9 млрд. грн. (або 67 % від загальної заборгованості, що на 1,5 %, або на 195,9 млн. грн. більше ніж на початку року).

З початку року мали борг за централізоване опалення та гаряче водопостачання 30,1 % власників особових рахунків, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - 20,9 %, централізоване водопостачання і водовідведення - 18,5 %, вивезення побутових відходів - 19,3 %.

Як наслідок, недоотримані доходи не дозволяють підприємствам своєчасно розраховуватись за енергоносії та погашати борги із заробітної плати.

Так, з початку року заборгованість за енергоносії складає 14,0 млрд. грн., у тому числі за газ - 11,5 млрд. грн., за електроенергію - 2,5 млрд. гривень. Заборгованість із виплати заробітної плати мають 94 підприємства галузі на суму 16,3 млн. гривень.

За час дії Законів України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" близько 3,2 млн. сімей уклали договори щодо погашення реструктуризованої заборгованості. Сума, на яку укладено договори, складає 2,8 млрд. гривень. Сума внесених платежів із погашення реструктуризованої заборгованості становила 1997,0 млн. гривень.

Реалізація законопроекту дозволить прискорити розв'язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, сприятиме стабілізації фінансового стану підприємств галузі.

Водночас прийняття законопроекту дозволить запобігти зростанню кількості неплатників з числа платоспроможних категорій громадян.

Крім того, Закони України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" потребують приведення у відповідність із статтями 13, 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в частині використаного понятійного апарату.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розроблення законопроекту є визначення механізму розв'язання проблеми реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 01 січня 2013 року, а також приведення Законів України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" у відповідність із статтями 13, 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у цій сфері є: Закони України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію", "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року", "Про житлово-комунальні послуги", постанова Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 N 976 "Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових фінансових витрат державного бюджету.

5. Пропозиція заінтересованих органів

Проект акта потребує погодження з із Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, та проведення правової експертизи у Міністерстві юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект акта націлений на розв'язання проблеми підприємств житлово-комунальної галузі, спільної для всіх регіонів України.

61. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Проект акта не містить правил і процедур, які можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

З метою оприлюднення проект акта розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (www.minregion.gov.ua).

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта стосується соціальної сфери, у зв'язку з цим потребує погодження зі Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні, Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект акта є регуляторним актом.

Обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття регуляторного акта

Очікувані результати прийняття цього регуляторного акта визначалися із застосуванням методу аналізу вигод та витрат у простій формі щодо:

- держави та органів місцевого самоврядування;

- суб'єктів господарювання, що надають житлово-комунальні послуги, громадян, які отримують житлово-комунальні послуги.

Витрати

Вигоди

Держава та органи місцевого самоврядування

Додаткових витрат не передбачається

1. Реалізація державної політики у сфері житлово-комунального господарства
2. Збільшення податкових надходжень до державного бюджету

Суб'єкти господарювання, що надають житлово-комунальні послуги

Додаткових витрат не передбачається

1. Покращення фінансово-економічного стану підприємств
2. Збільшення розрахунків за енергоносії
3. Погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств

Громадяни

У разі укладення договору на реструктуризацію заборгованості частка витрат на оплату житлово-комунальних послуг складе не більше 25 % доходів для працюючих громадян і 20 % для пенсіонерів та інших осіб, що отримують будь-які види соціальної допомоги

Забезпечення якісними житлово-комунальними послугами

Ефективність впливу цього регуляторного акта на відповідні суспільні відносини підтверджується перевищенням вигід над витратами.

Обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики

N
з/п

Принцип державної регуляторної політики

Обґрунтування відповідності проекту принципу державної регуляторної політики

1.

Доцільність

Виконання чинних нормативно-правових актів України, удосконалення економічних і правових відносин у цій сфері.

2.

Адекватність

Форма та рівень державного регулювання відповідає регламентним вимогам законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року", "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію".

3.

Ефективність

Ефективність впливу цього регуляторного акта на відповідні суспільні відносини підтверджується перевищенням вигід над витратами.

4.

Збалансованість

Баланс інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави забезпечується завдяки реалізації прав та державних гарантій громадян, визначених Конституцією України, щодо забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах та фінансових ресурсах держави для їх реалізації.

5.

Передбачуваність

Розроблення проекту акта передбачено пунктом 91 Плану діяльності Мінрегіону з підготовки проектів регуляторних актів на 2013 рік, затвердженого наказом Мінрегіону від 14.12.2012 N 629.

6.

Прозорість та врахування громадської думки

Проект акта оприлюднено на сайті з метою обговорення.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги" дозволить покращити фінансово-економічний стан підприємств у сфері житлово-комунального господарства та реалізувати закріплені Конституцією України та законами України права громадян щодо забезпечення житлово-комунальними послугами відповідного рівня та якості.

 

Міністр регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального
господарства

Г. П. Темник

___ ____________ 2013 р.

 

 

* * *

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги"

1. Опис проблеми, яку пропонується розв'язати шляхом державного регулювання

Одним із чинників, який суттєво ускладнює фінансовий стан підприємств житлово-комунального господарства, є заборгованість споживачів за отримані житлово-комунальні послуги. Найбільшим боржником є населення.

За даними Державної служби статистики, станом на 01.05.2013 заборгованість населення становила 12,9 млрд. грн. (або 67 % від загальної заборгованості, що на 1,5 %, або на 195,9 млн. грн. більше, ніж на початку року).

З початку року мали заборгованість з централізованого опалення та гарячого водопостачання 30,1 % власників особових рахунків, з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - 20,9 %, з централізованого водопостачання і водовідведення - 18,5 %, з вивезення побутових відходів - 19,3 %.

Як наслідок, недоотримані доходи не дозволяють підприємствам своєчасно розраховуватись за енергоносії та погашати борги із заробітної плати.

Так, з початку року заборгованість за енергоносії складає 14,0 млрд. грн., у тому числі за газ - 11,5 млрд. грн., за електроенергію - 2,5 млрд. гривень. Заборгованість із виплати заробітної плати мають 94 підприємства галузі на суму 16,3 млн. гривень.

За час дії Законів України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" близько 3,2 млн. сімей уклали договори щодо погашення реструктуризованої заборгованості. Сума, на яку укладено договори, складає 2,8 млрд. гривень. Сума внесених платежів із погашення реструктуризованої заборгованості становила 1997,0 млн. гривень.

У зв'язку з цим Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за власною ініціативою розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реструктуризації заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги".

Реалізація законопроекту дозволить прискорити розв'язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, сприятиме стабілізації фінансового стану підприємств галузі.

Водночас, прийняття законопроекту дозволить запобігти зростанню кількості неплатників з числа платоспроможних категорій громадян.

Крім того, Закони України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" потребують приведення у відповідність із статтями 13, 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в частині використаного понятійного апарату.

2. Цілі державного регулювання

Метою розроблення законопроекту є визначення механізму розв'язання проблеми реструктуризації заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1 січня 2013 року, а також приведення Законів України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" у відповідність із статтями 13, 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

3. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей

Під час розроблення проекту Закону було розглянуто такі альтернативні способи досягнення визначених цілей:

1. Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

Залишення існуючої ситуації без змін сприятиме збільшенню заборгованості споживачів за отримані житлово-комунальні послуги, ускладненню фінансового стану підприємств житлово-комунального господарства, а також поглибленню соціальної напруги у суспільстві.

На підставі вищевикладеного можна дійти висновку, що вказана альтернатива є неприйнятною.

2. Прийняття нового регуляторного акта

Прийняття проекту акта дозволить прискорити розв'язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, сприятиме стабілізації фінансового стану підприємств галузі та реалізувати закріплені Конституцією України та законами України права громадян щодо забезпечення житлово-комунальними послугами відповідного рівня та якості.

Тому, єдиним альтернативним способом вирішення проблеми є прийняття регуляторного акта.

4. Механізм та заходи, що пропонуються для розв'язання проблеми

Для досягнення мети, визначеної у другому розділі Аналізу регуляторного впливу проектом цього регуляторного акта пропонується внести зміни до Законів України "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" та "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію".

5. Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Вплив зовнішніх факторів на дію регуляторного акта

На дію цього регуляторного акта негативно можуть вплинути такі економічні та політичні чинники: економічна криза, політична нестабільність, зміни в чинному законодавстві.

Позитивно впливатиме на дію цього акта економічне зростання, підвищення добробуту та платоспроможності населення.

Оцінка можливості впровадження та виконання вимог регуляторного акта

Можливість виконання акта з боку органу державної виконавчої влади - Мінрегіону України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, а також юридичних осіб оцінюється як висока, оскільки впровадження вимог такого регуляторного акта не потребує додаткових витрат з бюджету.

Державний нагляд та контроль за додержанням вимог акта

Державний нагляд та контроль за додержанням вимог акта здійснюється в установленому законом порядку.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акта

Визначення вигод та витрат, формування таблиці вигод/витрат

Очікувані результати прийняття цього регуляторного акта визначалися із застосуванням методу аналізу вигод та витрат у простій формі щодо:

- держави та органів місцевого самоврядування;

- суб'єктів господарювання, що надають житлово-комунальні послуги, громадян, які отримують житлово-комунальні послуги.

Витрати

Вигоди

Держава та органи місцевого самоврядування

Додаткових витрат не передбачається

1. Реалізація державної політики у сфері житлово-комунального господарства 2. Збільшення податкових надходжень до державного бюджету

Суб'єкти господарювання, що надають житлово-комунальні послуги

Додаткових витрат не передбачається

1. Покращення фінансово-економічного стану підприємств
2. Збільшення розрахунків за енергоносії
3. Погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств

Громадяни

У разі укладення договору на реструктуризацію заборгованості частка витрат на оплату житлово-комунальних послуг складе 25 % для працюючих громадян і 20 % для пенсіонерів та інших осіб, що отримують будь-які види соціальної допомоги

Забезпечення якісними житлово-комунальними послугами

Ефективність впливу цього регуляторного акта на відповідні суспільні відносини підтверджується перевищенням вигід над витратами.

7. Обґрунтування строку дії регуляторного акта

Строк дії акта необмежений.

8. Показники результативності регуляторного акта

Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі АРВ, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі показники:

- розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта - не прогнозується;

- розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта, - середній;

- кількість суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта - на виробників та виконавців житлово-комунальних послуг;

- рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта - середній.

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися після набрання чинності цим регуляторним актом, але не пізніше дня, з якого почнеться проведення повторного відстеження результативності цього акта.

Повторне відстеження планується здійснити через рік з дня набрання чинності регуляторним актом, але не пізніше двох років з дня набрання чинності регуляторним актом, в результаті якого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань цього акта за допомогою аналізу якісних та кількісних показників ці питання будуть вирішені шляхом внесення відповідних змін.

Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюються раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

Відстеження результативності цього регуляторного акта буде здійснюватися за допомогою статистичного методу.

 

Міністр регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального
господарства

Г. П. Темник

___ ____________ 2013 р.

 

Опрос