Проект
(неофіційний текст)
03 квітня 2013 року
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні"
Верховна Рада України постановляє:
1. Статтю 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 23, ст. 118) викласти в такій редакції:
"Стаття 2. Поняття політичної партії
Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що бере участь у політичній діяльності.
Під політичною діяльністю у цьому Закону мається на увазі суспільна діяльність, що ґрунтується на врахуванні політичних інтересів, мобілізації політичних сил і здійснюється з метою досягнення політичних цілей - сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян. Політична діяльність провадиться шляхом участі у всеукраїнському та місцевих референдумах, виборах до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, участі в управлінні державними справами та шляхом проведення мирних зібрань.".
2. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Голова Верховної Ради | В. РИБАК |
* * *
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні"
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Частиною другою статті 5 Основного Закону України передбачено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини четвертої статті 15 Конституції України держава гарантує свободу політичної діяльності, не забороненої Конституцією і законами України.
Відповідно до статті 69 Конституції України основними формами безпосередньої демократії є вибори та референдум, а згідно з частиною першою статті 38 цієї Конституції громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Отже, однією з основоположних умов демократії є участь громадян в політичній діяльності. Така діяльність громадян провадиться шляхом їх участі у політичному житті суспільства, зокрема через право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Разом з тим інституйоване Основним Законом поняття політичної діяльності на сьогодні не знайшло свого належного законодавчого втілення.
Зокрема, у статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні", якою дається визначення поняття політичної партії, встановлено, що політична партія, зокрема, бере участь у політичних заходах. При цьому зміст поняття "політичні заходи" у цьому Законі та інших законодавчих актах не розкрито.
Враховуючи важливість питання належного законодавчого врегулювання поняття та форм політичної діяльності, законопроектом пропонується внести зміни до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні", якими пропонується уточнити поняття політичної партії як суб'єкта політичної діяльності та визначити поняття і форми політичної діяльності.
2. Мета і шляхи її досягнення
Проект Закону "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" (далі - проект Закону) має на меті врегулювати на законодавчому рівні поняття та форми політичної діяльності.
Так, відповідно до проекту Закону політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що бере участь у політичній діяльності.
Політичну діяльність проектом Закону пропонується визначити як суспільну діяльність, що ґрунтується на врахуванні політичних інтересів, мобілізації політичних сил і здійснюється з метою досягнення політичних цілей - сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян. Політична діяльність провадиться шляхом участі у всеукраїнському та місцевих референдумах, виборах до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, участі в управлінні державними справами та шляхом проведення мирних зібрань.
3. Правові аспекти
Нормативно-правовими актами у цій сфері є Конституція України, Закон України "Про політичні партії в Україні".
Прийняття даного законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законів України.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація положень проекту Закону додаткових фінансових витрат не потребуватиме.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект Закону потребує погодження з Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Державною реєстраційною службою.
6. Регіональний аспект
Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
61. Запобігання дискримінації
У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.
7. Запобігання корупції
У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект Закону потребує проведення публічного громадського обговорення та буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Мін'юсту у рубриці "Обговорюємо законопроекти".
9. Позиція соціальних партнерів
Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.
10. Оцінка регуляторного впливу
Проект Закону не є регуляторним актом.
11. Прогноз результатів
Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" дозволить у розвиток конституційних положень на законодавчому рівні врегулювати суспільні відносини, пов'язані із здійсненням політичної діяльності.
Міністр | О. Лавринович |
3 квітня 2013 року |
|
* * *
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні"
Зміст положення (норми) чинного акта законодавства | Зміст відповідного положення (норми) проекту акта |
Стаття 2. Поняття політичної партії | |
Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. | Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що бере участь у політичній діяльності. Під політичною діяльністю у цьому Закону мається на увазі суспільна діяльність, що ґрунтується на врахуванні політичних інтересів, мобілізації політичних сил і здійснюється з метою досягнення політичних цілей - сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян. Політична діяльність провадиться шляхом участі у всеукраїнському та місцевих референдумах, виборах до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, участі в управлінні державними справами та шляхом проведення мирних зібрань. |
____________