Идет загрузка документа (62 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Комплексная система предупреждения и противодействия тенизации экономики

Государственная налоговая администрация
Неофициальный текст от 01.07.2012

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

Комплексна система запобігання та протидії тінізації економіки

Боротьба з тіньовою економікою України - ресурс наповнення бюджетів усіх рівнів

  

Дорожня карта раннього виявлення та недопущення формування сумнівного податкового кредиту суб'єктами господарювання шляхом автоматизованого критеріально-фільтраційного відбору

Мета: збільшення надходжень до державного та зведеного бюджетів.

Завдання: забезпечення збільшення збору платежів до бюджетів усіх рівнів шляхом руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, виявлення і припинення протиправної діяльності СГ та ліквідація схем ухилення від оподаткування підприємств-"вигодонабувачів".

Очікуваний результат: виконання поставлених перед органами ДПС завдань із забезпечення надходження платежів до бюджету, у тому числі за рахунок детінізації економіки, відпрацювання ризикових платників податків, які мінімізують сплату податків шляхом використання схем мінімізації, припинення діяльності конвертаційно-транзитних груп, збільшення податкової віддачі від підприємств реального сектора економіки.

Для уніфікації та налагодження ефективної роботи робочих груп регіональних (районних) органів ДПС з відпрацювання цієї категорії платників підготовлено пакет документів щодо організації роботи із СГ (юридичними та фізичними особами) за п'ятьма окремими категоріями.

Переваги цього комплексу заходів полягають у запровадженні автоматизованого критеріально-фільтраційного відбору підприємств, що повністю виключає ручне втручання.

Основні складові:

1. Карта тіньового сектора економіки (додаток 1).

2. Приклад карти тіньового сектора економіки (додаток 2).

3. Основні засади функціонування робочих груп на центральному (регіональному, районному) рівнях щодо відпрацювання СГ за категоріями (додаток 3).

4. Алгоритм протидії тіньовому сектору економіки на регіональному (районному) рівні (додаток 4).

5. Алгоритм взаємодії між структурними підрозділами ДПС щодо відбору та доведення переліків підприємств та пар у розрізі категорій (додаток 5).

6. Рекомендований регламент взаємодії підрозділів регіональних (районних) підрозділів органів ДПС щодо відпрацювання доведених переліків СГ (додаток 6).

7. Алгоритм відбору та відпрацювання доведених переліків СГ (юридичних та фізичних осіб) на регіональному та районному рівнях (додаток 7).

8. Деталізація окремих етапів алгоритму відпрацювання доведених переліків ризикових СГ (додаток 7.1).

9. Перелік питань для відпрацювання підрозділами податкової міліції СГ, які задіяні у формуванні "схемного" податкового кредиту (додаток 7.2).

10. Критерії відбору та класифікації СГ за категоріями "вигодонабувач", "транзитер", "податкова яма", "сплячі" СГ, СГ, які не звітують, та "новостворені" СГ (у розрізі основних та додаткових критеріальних показників відбору за юридичними особами) (додаток 8).

11. Алгоритм визначення списків СГ - юридичних осіб - "вигодонабувачів" (передбачає визначення списків підприємств за 6 основними критеріями) (додаток 9).

12. Алгоритм визначення списків СГ - юридичних осіб - "транзитерів" (передбачає відбір підприємств транзитної групи за 6 критеріями) (додаток 10).

13. Алгоритм визначення списків СГ - юридичних осіб - "податкових ям" (формування переліку "податкових ям" за 9 затвердженими критеріями, відбір отриманих платників за найбільшою кількістю балів, середньомісячними обсягами проведених операцій тощо) (додаток 11).

14. Алгоритм визначення списків "сплячих" СГ - юридичних осіб (формування переліку "сплячих" СГ за 4 затвердженими критеріями) (додаток 12).

15. Алгоритм визначення списків СГ - юридичних осіб, які не звітують (формування переліку СГ, які не звітують, за 4 затвердженими критеріями) (додаток 13).

16. Алгоритм визначення списків СГ - юридичних осіб - "новостворених" підприємств (формування переліку "новостворених" СГ за 6 затвердженими критеріями) (додаток 14).

17. Критерії відбору та класифікації СГ - фізичних осіб за категоріями "вигодонабувач", "транзитер" та "податкова яма" (у розрізі основних та додаткових критеріальних показників відбору) (додаток 15).

18. Алгоритм визначення списків СГ - фізичних осіб - "вигодонабувачів" та їх відпрацювання (передбачає визначення списків підприємств за 5 основними критеріями) (додаток 16).

19. Алгоритм визначення списків СГ - фізичних осіб - "транзитерів" та їх відпрацювання (передбачає відбір підприємств транзитної групи за 7 критеріями) (додаток 17).

20. Алгоритм визначення списків СГ - фізичних осіб - "податкових ям" та їх відпрацювання (формування переліку "податкових ям" за 9 затвердженими критеріями) (додаток 18).

21. Алгоритм визначення списків "сплячих" СГ - фізичних осіб та їх відпрацювання (формування переліку "сплячих" СГ за 4 затвердженими критеріями) (додаток 19).

22. Алгоритм визначення списків СГ - фізичних осіб, які не звітують, та їх відпрацювання (формування переліку СГ, які не звітують, за 4 затвердженими критеріями) (додаток 20).

23. Алгоритм визначення списків "новостворених" СГ - фізичних осіб та їх відпрацювання (формування переліку "новостворених" СГ за 4 затвердженими критеріями) (додаток 21).

24. Етапи відпрацювання пар "податкова яма" - "вигодонабувач" (додаток 22).

25. Етапи відпрацювання пар "податкова яма" - "транзит" (додаток 23).

26. Алгоритм відпрацювання "сплячих" СГ, СГ, що не звітують, та "новостворених" СГ (додаток 24).

27. Формування "податкового резюме платника" СГ, в якому зазначаються: реєстраційні дані, нарахування та сплата податків та зборів, ознаки ризиковості, пов'язані особи, взаємовідносини з "транзитерами", судові позови, стягнення податкового боргу, проведені перевірки тощо (додаток 25).

28. Довідник станів СГ (додаток 26).

29. Алгоритм проведення заходів щодо відмови у прийнятті податкових накладних до єдиного реєстру податкових накладних (додаток 27).

30. Деталізація проведення заходів щодо відмови у прийнятті податкової накладної до єдиного реєстру податкових накладних (додаток 28).

 

Карта тіньового сектора економіки України

Формується за 5 категоріями суб'єктів у розрізі:

                                                  регіонів;
                                                  районів;
                                                  міст (у містах з районним поділом)

Містить інформацію про:

1. Кількість СГ певної категорії уваги.
2. Територію обслуговування.
2.1. Суму сформованого ними податкового кредиту в межах регіону.
2.2. Суму сформованого їм податкового кредиту суб'єктами сторонніх регіонів

Поділяє адміністративно-територіальні одиниці на групи:

а) з великою кількістю СГ ризикової категорії та значною сумою сформованого ними податкового кредиту;
б) із середньою кількістю СГ ризикової категорії та сумою сформованого ними податкового кредиту;
в) з незначною кількістю СГ ризикової категорії та сумою сформованого ними податкового кредиту

Дозволяє:

I. Визначити найбільш вразливі зони для їх відпрацювання;
II. Відслідкувати міграцію підприємств та фізосіб, віднесених до ризикової та потенційно ризикової категорії.
III. Визначити питому вагу:
а) ризикових платників у загальній кількості зареєстрованих платників ПДВ;
б) питому вагу сформованого ними податкового кредиту в загальному обсязі податкового кредиту, сформованого на території.
IV. Визначити результати комплексного відпрацювання платників та сум податкового кредиту, сформованого ними

 

Карта тіньового сектора економіки

Зазначається інформація за окремими категоріями платників у розрізі
регіонів, районів, міст та містить показники згідно з додатком 1.

  

  

Регіони з великою кількістю СГ ризикової категорії та сумою сформованого ризикового кредиту

 

  

Регіони із середньою кількістю СГ ризикової категорії та сумою сформованого ризикового кредиту

 

  

Регіони з низькою кількістю СГ ризикової категорії та сумою сформованого ризикового кредиту

 

 

Формується один раз на місяць Департаментом інформатизації та обліку платників податків
спільно з Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності (на центральному рівні в
розрізі регіональних ДПА та ДПІ) з обов'язковим наданням додатка із зазначенням території
обслуговування
.

 

  

 

  

 

Алгоритм взаємодії між структурними підрозділами ДПС щодо відбору та доведення переліків підприємств та пар у розрізі категорій

Етапи відпрацювання

Терміни
виконання в
календарних днях

Відповідальні
підрозділи

  

  

  

 

Рекомендований регламент взаємодії підрозділів регіональних (районних) підрозділів органів ДПС щодо відпрацювання доведених переліків суб'єктів господарювання (СГ)

  

 

Алгоритм відбору та відпрацювання доведених переліків суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб) у розрізі категорій на регіональному та районному рівнях

Етапи відпрацювання

Терміни виконання в
календарних днях

Відповідальні
підрозділи

  

  

  

  

 

Деталізація окремих етапів алгоритму відпрацювання доведених переліків ризикових суб'єктів господарювання

Регіональні ДПА відпрацьовують сформовані переліки та визначають фактичний статус суб'єкта господарювання першої ланки ("транзитер", "вигодонабувач") за таким алгоритмом:

1. Відпрацювання "податкових ям"

1.1. Перевіряється місцезнаходження платника за податковою адресою та у разі встановлення фактичного перебування платника вручається запит про надання пояснень та документальних підтверджень.

Відповідальний підрозділ: податкова міліція, оподаткування юридичних осіб, оподаткування фізичних осіб, робоча група.

Термін: 3 дні від дня отримання переліків.

1.1.1. У разі встановлення відсутності платника за місцезнаходженням забезпечується направлення до органів державної реєстрації повідомлення за ф. N 18-ОПП та вживаються заходи щодо зміни стану платника на стан "9" - "направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням".

Відповідальний підрозділ: реєстрації та обліку платників податків.

Термін: протягом одного дня від дня надходження інформації про відсутність платника за місцезнаходженням.

1.2. Складається аналітична довідка на підставі аналізу відомостей звітів за ф. N 1-ДФ та баз даних ДПС України, отриманих від підрозділів реєстрації та обліку платників податків і автоматизації процесів оподаткування, відображається інформація щодо одночасного отримання доходів та/або виконання функцій посадової особи (директор, бухгалтер) на інших суб'єктах господарювання. Формується ймовірна схема ухилення від оподаткування з визначенням ланцюгів поставок.

Складені матеріали передаються до підрозділів податкової міліції.

Відповідальний підрозділ: оподаткування юридичних осіб, оподаткування фізичних осіб, робоча група.

Термін: 5 днів від дня отримання переліків.

1.3. Складення акта про відсутність за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.

Відповідальний підрозділ: підрозділ податкової міліції та підрозділи, визначені керівництвом органу ДПС.

Термін: протягом одного дня від дня отримання переліків.

1.4. Заходи із взаємодії з державним реєстратором щодо внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та зміни стану платника на "8" - "до ЄДР внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням" з метою анулювання свідоцтва платника ПДВ.

Відповідальний підрозділ: реєстрації та обліку платників податків, робоча група.

Термін: 10 робочих днів від дня отримання переліків "податкових ям".

1.4.1. Складення акта про анулювання свідоцтва платника ПДВ.

Термін: протягом п'яти днів від дня отримання переліків.

1.5. З метою збору доказової бази щодо законності створення та діяльності суб'єкта господарювання, яке віднесено до категорії "податкова яма", а також щодо фактичного здійснення таким суб'єктом господарської діяльності:

- встановлюється місцезнаходження посадової особи з метою опитування на предмет причетності до реєстрації та/або ведення господарської діяльності. При цьому з метою використання результатів цього опитування для аналізу формальності або реальності виконання функцій як посадової особи під час опитування розглядаються питання щодо змісту господарських операцій, обставин укладання угод, місць приймання-передачі товарів (робіт, послуг), транспортування, зберігання тощо;

- узгоджується питання щодо надання до ДПІ первинних бухгалтерських документів;

- у разі невстановлення місцезнаходження посадової особи або відмови від надання будь-яких пояснень, з урахуванням чинного законодавства, встановлюється домашня адреса та проводиться опитування родичів (сусідів) щодо з'ясування соціального статусу, фактичного місця роботи та інших фактів з метою підтвердження або спростування можливості виконання дій як посадової особи платника, який відпрацьовується;

- встановлюється юридична (фізична) особа - орендодавець з метою підтвердження або спростування факту укладення договору оренди приміщення за податковою адресою;

- з метою проведення аналізу щодо обставин реєстрації суб'єкта господарювання за матеріалами, які містяться в юридичній справі платника податку, встановлюється особа, яка на підставі довіреностей здійснювала державну реєстрацію, взяття на облік, отримання свідоцтва платника ПДВ та довідки за формою N 4-ОПП;

- проводиться опитування цієї особи на предмет фактичних обставин отримання довіреності;

- за умови наявності порушених кримінальних справ у межах чинного законодавства проводиться вилучення первинних документів, розкриття банківської таємниці, експертизи почерків.

Відповідальний підрозділ: податкова міліція.

Термін: 10 календарних днів від дня отримання переліків.

1.6. Формування висновку щодо наявності ознак фіктивності, передбачених статтею 551 Господарського кодексу України, та відсутності факту реального здійснення господарської діяльності. Висновок підписується керівником підрозділу податкової міліції та погоджується з керівником юридичного підрозділу. До висновку додаються напрацьовані матеріали, а саме: результати опитувань, первинні документи та інша наявна інформація.

На підставі зібраних матеріалів приймається рішення в порядку статті 97 КПК України та вживаються заходи щодо звернення до судових органів з метою припинення державної реєстрації суб'єкта господарювання з моменту його реєстрації.

У разі непогодження висновку підрозділом правової роботи підрозділу податкової міліції надаються рекомендації щодо доопрацювання та зміцнення доказової бази.

Якщо зібрані підрозділами податкової міліції матеріали свідчать про неналежність суб'єкта господарювання до "податкової ями", висновок підрозділу податкової міліції надається на розгляд робочої групи для надання пропозиції до ДПС України щодо виключення суб'єкта господарювання з переліку "податкових ям".

Відповідальний підрозділ: підрозділ правової роботи, податкова міліція, робоча група.

Термін: 15 календарних днів від дня отримання переліків.

1.7. Оформлення матеріалів звірки із зазначенням про наявність ознак фіктивності, передбачених статтею 551 Господарського кодексу України (неможливість підтвердження факту реального здійснення господарської операції, невідповідність первинних документів нормам чинного законодавства: підписання документів не уповноваженою на це особою, невідповідність змісту операцій, що зафіксовані в документах, реальним обставинам).

За результатами звірки складається довідка або акт за формами, зразки яких затверджено наказом ДПАУ від 22.04.2011 р. N 236.

Погодження оформлених матеріалів з підрозділами правової роботи.

Направлення складених матеріалів (з копіями відповідних документів) до податкового органу, в якому перебуває на обліку визначений в "парі" покупець.

Відповідальний підрозділ: оподаткування юридичних осіб, оподаткування фізичних осіб, податкового контролю.

Термін: протягом 2 робочих днів від дня отримання висновку податкової міліції.

2. Відпрацювання суб'єкта господарювання першої ланки (та подальших) від "податкової ями"

2.1. Перевіряється місцезнаходження платника за податковою адресою та у разі встановлення фактичного перебування платника вручається запит про надання пояснень та документальних підтверджень щодо господарських відносин з постачальником, який належить до відповідної "пари", та подальшої реалізації або використання у господарській діяльності товарів (робіт, послуг), отриманих від "податкової ями".

Відповідальний підрозділ: податкова міліція та підрозділи, визначені керівництвом органу ДПС.

Термін: 3 робочі дні від дня отримання переліків.

2.2. У разі відсутності платника за місцезнаходженням, неможливості вручення запиту про надання пояснень та документальних підтверджень вжиття заходів, передбачених п. 1.5 - 1.6.

Відповідальний структурний підрозділ: правової роботи та податкова міліція.

Термін: протягом 15 календарних днів після отримання переліків.

2.3. Щодо платників, місцезнаходження яких встановлено та яким вручено запит про надання пояснень та їх документальних підтверджень:

2.3.1. Складання аналітичної довідки з урахуванням інформації з наданого податкового резюме платника (аналізу відомостей звітів за ф. N 1-ДФ, баз даних ДПС України, щодо одночасного отримання доходів та/або виконання функцій посадової особи (директор, бухгалтер) на інших суб'єктах господарювання). Формується ймовірна схема ухилення від оподаткування з визначенням ланцюгів поставок.

За відсутності інформації щодо матеріальних ресурсів надсилаються запити до БТІ (реєстрація приватної власності та об'єкти нерухомості), УДАІ УМВСУ (транспортні засоби), відділу земельних ресурсів (державні акти на право власності на земельні ділянки).

Складені матеріали передаються робочій групі та до підрозділів податкового контролю.

Відповідальний підрозділ: оподаткування юридичних осіб, оподаткування фізичних осіб, податкового контролю, податкова міліція, робоча група.

Термін: 10 робочих днів після отримання переліків.

2.3.2. Дослідження інформації щодо залучених ними до ланцюгів постачання сумнівних підприємств, порушених кримінальних справ щодо постачальників, отриманих пояснень щодо причетності до створення та діяльності підприємства, проведені експертизи тощо.

Інформація передається робочій групі та до підрозділу податкового контролю.

Відповідальний підрозділ: податкова міліція.

Термін: 10 робочих днів від дня отримання переліків.

2.4. З урахуванням зібраної інформації проведення розширених нарад за участі керівників податкових органів, керівників підприємств, віднесених до ризикової категорії, щодо добровільної відмови від використання схем ухилення/мінімізації податкових зобов'язань.

Відповідальні: керівники податкових органів, робочі групи.

Термін: не пізніше ніж через місяць після доведення переліків.

2.5. Щодо суб'єктів господарювання, які добровільно не зменшили податкового кредиту за операціями з ризиковими постачальниками:

2.5.1. З урахуванням інформації, викладеної в п. 2.3, а також інформації щодо постачальника - "податкової ями" (п. 1.7) за наданими платником документами проводиться зустрічна звірка та складаються матеріали з висновками про невідповідність первинних документів нормам чинного законодавства, проведене дослідження правомірності оформлення первинних документів, а також непідтвердження факту реального здійснення господарських операцій з урахуванням наведених далі рекомендацій*.

____________
* У довідках за результатами зустрічних звірок (актах про неможливість проведення зустрічної звірки), актах перевірок висновок щодо відсутності факту реального вчинення господарських операцій та невідповідності первинних документів нормам законодавства здійснюється з урахуванням такого.

Забороняється складання матеріалів з висновками про невідповідність первинних документів нормам чинного законодавства, непідтвердження факту реального здійснення господарських операцій лише на підставі показників звітності, даних особової справи платника, інформаційних баз даних податкового органу.

Матеріали, які складаються, до їх остаточного оформлення погоджуються з підрозділами правової роботи щодо відповідності наведеної доказової бази викладеним висновкам.

У разі визначення за результатами звірки статусу СГ-"транзитер":

- за результатами звірки складаються довідка зустрічної звірки та матеріали з висновками про невідповідність первинних документів нормам чинного законодавства, проведене дослідження правомірності оформлення первинних документів, а також непідтвердження факту реального здійснення господарських операцій з урахуванням наведених далі рекомендацій*;

- наступні контрагенти за ланцюгом руху сумнівного ПДВ визначаються на підставі отриманих документів;

- матеріали звірки не пізніше наступного дня від дати реєстрації довідки/акта передаються до ДПІ за місцем обліку суб'єкта господарювання - наступної ланки у ланцюгу руху сумнівного ПДВ.

За результатами звірки складається довідка за формою, зразок якої затверджено наказом ДПАУ від 22.04.2011 р. N 236.

Відповідальний підрозділ: податкового контролю.

Термін: протягом трьох робочих днів з дня отримання пояснень та документального підтвердження від платника податків.

У разі визначення статусу СГ-"вигодонабувач" приймається рішення щодо проведення документальної перевірки, за наслідками якої складається акт та донараховуються зобов'язання з податку на додану вартість (зменшується бюджетне відшкодування тощо).

У разі виявлення під час перевірки здійснення господарських операцій з недодержанням вимог щодо відповідності правочинів інтересам держави і суспільства, його моральним засадам здійснюється збір документів, що свідчать про укладання та виконання зазначених угод (правочинів), а також про наявність відповідного умислу у посадових осіб суб'єкта господарювання.

Оформлені належним чином матеріали передаються до підрозділу правової роботи з метою звернення до суду з позовом про визнання правочинів недійсними та стягнення одержаного за ними в дохід держави.

Матеріали перевірок попередньо погоджуються з підрозділами правової роботи.

Відповідальний підрозділ: податкового контролю.

Термін: протягом трьох робочих днів з дня отримання пояснень та документального підтвердження від платника податків.

2.5.2. У разі недостатності наданих платником документів (ненадання документів) для проведення зустрічної звірки/перевірки повідомляються підрозділи податкової міліції про необхідність додаткового вжиття заходів.

Забороняється складання матеріалів з висновками про юридичну дефектність первинних документів, непідтвердження факту реального здійснення господарських операцій лише на підставі показників звітності, даних особової справи платника, інформаційних баз даних податкового органу.

Відповідальний підрозділ: податкового контролю.

Термін: не пізніше наступного робочого дня після визначення необхідності додаткового отримання документів.

2.5.3. Підрозділи податкової міліції щодо платників, якими не надано документів для проведення звірки/перевірки або надано не в повному обсязі, вживають заходи, передбачені у п. 1.5 - 1.6.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 16.07.99 р. N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996) первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

З урахуванням п. 2 ст. 3, відповідно до якого фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Відповідно до ст. 4 Закону N 996 бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються, зокрема, на таких основних принципах:

превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;

нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів.

Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів (п. 6 ст. 8 Закону N 996).

Відповідно до п. 1 та 2 ст. 9 Закону N 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату і місце складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. N 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.95 р. за N 168/704 (із змінами і доповненнями) (далі - Положення), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства (пп. 2.5 п. 2 Положення).

Відповідно до пп. 2.13 п. 2 Положення керівник підприємства, установи забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів.

Керівником підприємства, установи затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна.

Первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству, логічна ув'язка окремих показників (пп. 2.15 п. 2 Положення).

Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать нормативно-правовим актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну і фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані керівнику підприємства, установи для прийняття рішення (пп. 2.16 п. 2 Положення).

Отже, при проведенні звірки (перевірки) суб'єктів господарювання необхідно досліджувати дотримання вимог ст. 1, п. 2 ст. 3, ст. 4, п. 6 ст. 8, п. 1 та 2 ст. 9 Закону N 996, п. 2 Положення щодо необхідності організації бухгалтерського обліку та складання первинних документів з врахуванням сутності господарської операції (відносин); відповідності змісту операцій, що зафіксовані в документах, реальним обставинам; прийняття до обліку та виконання лише документів на операції, що не суперечать нормативно-правовим актам, не завдають шкоди державі, підписаних уповноваженими на це особами; ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності з обов'язковим врахуванням вимог, встановлених відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

 

Перелік питань для відпрацювання підрозділами податкової міліції суб'єктів господарювання, які задіяні у формуванні "схемного" податкового кредиту

1. Коли, ким та за чиїм рішенням створено підприємство?

2. З якою безпосередньо метою створювалось підприємство та за чиєю вказівкою (проханням)?

3. Яку господарську діяльність планувалось здійснювати на цьому підприємстві?

4. Хто склав статутні документи підприємства і де саме та ким вони роздруковувались?

5. Який нотаріус посвідчував статутні документи підприємства?

6. Де відбувалась державна реєстрація підприємства, хто безпосередньо подав реєстраційні документи до державного реєстратора?

7. Хто безпосередньо подав реєстраційні документи до податкового органу?

8. Яка фактична адреса підприємства?

9. На якій підставі підприємство займає саме ці приміщення (власність, оренда тощо)?

10. Хто та з якого часу був службовою особою підприємства (директор, головний бухгалтер), які внутрішні документи підприємства підтверджують службове становище цих осіб (накази, рішення, службові інструкції та ін.)? Чи мають посадові особи та виконавці відповідний рівень освіти та кваліфікації (підтвердні документи)?

11. Хто і за яких обставин призначав саме цих осіб?

12. Хто з працівників підприємства у разі відсутності службових осіб виконував їх обов'язки, яким чином оформлялось надання таких повноважень?

13. Хто з працівників підприємства мав право першого, другого підпису первинних, банківських документів та документів бухгалтерської та податкової звітності?

14. Який порядок складання декларацій про прибуток, податкових декларацій з ПДВ, інших документів податкової звітності існував на підприємстві, хто їх заповнював, хто підписував, хто та яким чином подавав до податкової інспекції зазначені документи?

15. Чи контролювали ці особи порядок ведення бухгалтерського, податкового обліку, складання документів податкової звітності підприємства?

16. Чи відомо їм про те, яке значення має неправильне відображення в податкових деклараціях даних про фінансово-господарську діяльність підприємства? Які наслідки це тягне за собою?

17. Які господарські операції проводились між підприємствами?

18. З якою метою проводились господарські операції з підприємствами, за чиєю ініціативою?

19. За яких саме обставин проводились саме ці операції?

20. Які особи брали участь у проведенні цих господарських операцій з боку обох підприємств?

21. За яких обставин зустрічались, познайомились, хто саме познайомив?

22. Які дії здійснював кожен з учасників операцій та за яких обставин (конкретизувати місце, час, транспорт, зовнішні ознаки чи прикмети учасників тощо)?

23. Чи відбулась фактична поставка товарів (виконання робіт, надання послуг)?

24. Яким чином здійснювалась поставка товарів (конкретизувати вид товарів (номенклатуру) та роль кожного з учасників операції)? Які саме роботи (послуги) виконувались?

25. Яким транспортом перевозився товар, які документи оформлювались на транспортування, завантаження та отримання (вид та державні номерні знаки транспортних засобів)?

26. Чи відомі прізвища та зовнішні ознаки водіїв (у разі перевезення товарів автомобільним транспортом)?

27. Кому належать транспортні засоби, якими перевозились товари (хто замовляв транспортне перевезення)?

28. Як та ким визначалась вартість товару, робіт, послуг?

29. Яким чином проводився розрахунок за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги)?

30. Хто безпосередньо, яким чином, коли саме і яку суму коштів перераховував (отримував) у рахунок оплати товару, робіт, послуг?

31. У яких первинних та бухгалтерських документах ці операції відображено?

32. Чи є на підприємстві первинні бухгалтерські документи, що підтверджують проведення цих операцій?

33. Хто саме підписував ці документи та ставив відбиток печатки на цих документах?

34. На чиє ім'я і ким виписувались довіреності на отримання ТМЦ, хто безпосередньо отримував товар?

35. Чи виписувались довіреності на проведення господарських операцій на інших осіб або іншим чином уповноважувались інші особи на провадження господарської діяльності? Ким при цьому документи складались?

36. Який розмір податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ від проведення зазначених операцій задекларовано?

37. Протокол відібрання зразків підпису посадових осіб.

38. Протокол відібрання зразків почерку посадових осіб.

 

Критерії відбору та класифікації суб'єктів господарювання за категоріями "вигодонабувач", "транзитер" та "податкова яма"

N
критерію

1. "Вигодонабувачі"

2. "Податкові ями"*

3. "Транзитери"

1

2

3

4

 

Основні

Основні

Основні

1

Формування податкового кредиту за рахунок підприємств-"транзитерів" та підприємств - "податкових ям"

Перша ознака для визнання "податкової ями" - не здано декларацію (не прийнято)

Податковий кредит дорівнює податковим зобов'язанням або відрізняється на 2 %

2

 

Наявність розбіжностей між податковим кредитом та податковими зобов'язаннями більш ніж на 1 млн. грн.

Обсяг оподатковуваних операцій (ряд. 1А декларації з ПДВ), включаючи суму ПДВ, за останній звітний місяць більше 1 млн. грн. або різке збільшення податкового кредиту більш ніж на 1 млн. грн. (наказ ДПАУ від 25.01.2010 р. N 34)

3

 

Кількість працюючих менше 5 осіб

Кількість працюючих менше 10 осіб

4

 

 

Велика кількість податкових накладних на одну товарну позицію

 

Додаткові (одночасно не менше 3-х податкових критеріїв)

Додаткові (не менше двох критеріїв одночасно)

Додаткові (будь-який критерій)

1

Кількість працюючих більше 20 осіб (форма N 1ДФ)

Статутний фонд менше 200 тис. грн.

Статутний фонд менше 200 тис. грн.

2

Статутний фонд більше 100 тис. грн. (реєстраційні документи)

Балансова вартість основних засобів менше 10 тис. грн.

Директор та бухгалтер - одна особа

3

Балансова вартість основних засобів більше 1 млн. грн. (звітність з податку на прибуток)

Директор та бухгалтер - одна особа

Стан платника є іншим, ніж основний (4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 32)

4

Великі платники податків, підприємства-банки, підприємства-страховики, підприємства-монополісти

Середньомісячний обсяг операцій більше 1 млн. грн.

 

5

Підприємства, які декларують середньомісячний обсяг операцій, включаючи суму ПДВ, за останній календарний рік більше 5 млн. грн.

Різке збільшення податкового кредиту (більш ніж на 1 млн. грн.) порівняно з попереднім місяцем згідно з останньою декларацією з ПДВ

 

6

 

Стан платника є іншим, ніж основний (4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 31, 32)

 

7

 

Формування податкового кредиту за рахунок власного індивідуального податкового номера

 

Примітка

____________
* Формування податкового кредиту за рахунок:

- імпортних операцій, обсяг яких становить не менше ніж 80 % від загального його обсягу у звітному періоді;

- підприємств, які зареєстровані у місяці, що передує звітному.

Критерії відбору та класифікації суб'єктів господарювання за категоріями "сплячі", "СГ, що не звітують" та "новостворені"

N
критерію

1. "Сплячі"*

2. "СГ, що не звітують"**

3. "Новостворені"

1

2

3

4

 

Основні

Основні

Основні

1

Зареєстровано платником ПДВ та за попередні три місяці має обсяг реалізації (ряд. 1А) і придбання (ряд. 10.1) менше 1000 грн. (за кожен місяць)

Суб'єкти господарювання, які зареєстровані платниками ПДВ (мають чинні свідоцтва платника ПДВ), мають стан платника "Основний платник" і за останні три місяці не подали звітність з ПДВ (декларацію та 5 додатків до неї) до органів ДПС або їх звітність не прийнято органами ДПС відповідно до Податкового кодексу України

До "новостворених" належать суб'єкти господарювання, первинна реєстрація платниками ПДВ яких відбулася протягом останніх трьох місяців

 

Додаткові (одночасно не менше 3-х додаткових критеріїв)

Додаткові (не менше двох критеріїв одночасно)

Додаткові (будь-який критерій)

1

Балансова вартість основних засобів менше 10 тис. грн.

Балансова вартість основних засобів менше 10 тис. грн.

Статутний фонд менше 200 тис. грн.

2

Кількість працюючих менше 5 осіб

Кількість працюючих менше 5 осіб

Директор та бухгалтер - одна особа

3

Статутний фонд менше 200 тис. грн.

Статутний фонд менше 200 тис. грн.

Зареєстровано за адресою масової реєстрації

4

 

 

Підприємство не належить до категорії неприбуткових СГ

Примітка:

____________
* При обрахунку обсягів реалізації, включаючи суму ПДВ, для визначення платників враховуються крім показників податкової декларації з ПДВ показники податкової декларації з ПДВ (скороченої), показники податкової декларації з ПДВ (спеціальної), показники податкової декларації з ПДВ (переробного підприємства).

** При визначенні переліку СГ, що не звітують з ПДВ, не враховуються платники ПДВ, які застосовують звітний податковий період - квартал.

 

Алгоритм визначення списків суб'єктів господарювання юридичних осіб - "вигодонабувачів"

(див. окремо в базі)

Опрос