Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно конституционности пункта 1 распоряжения Кабинета Министров Украины от 17 октября 2008 года N 1335-р "О передаче Минпромполитики полномочий по управлению корпоративными правами государства относительно некоторых хозяйственных обществ"

Президент Украины
Конституционное представление от 29.10.2008

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ

від 29 жовтня 2008 року

Додатково див. Ухвалу
 Конституційного Суду України
 від 7 квітня 2009 року N 18-уп/2009

З мотивів невідповідності Конституції України Указом Президента України від 29 жовтня 2008 року N 970 "Про зупинення дії пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року N 1335-р" згідно з пунктом 15 частини першої статті 106 Конституції України зупинено дію пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року N 1335-р "Про передачу Мінпромполітики повноважень з управління корпоративними правами держави стосовно деяких господарських товариств".

У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106, статті 150 Конституції України, статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюсь до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність пункту 1 названого розпорядження Кабінету Міністрів України, яке на даний час не опубліковано.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України N 1335-р передбачено передати Міністерству промислової політики України повноваження з управління корпоративними правами держави стосовно низки господарських товариств (пункт 1).

Це рішення видано Кабінетом Міністрів України всупереч положенням Конституції України.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України). Відповідно до частини другої статті 6 Основного Закону держави органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України. За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України у Рішенні від 19 червня 2001 року N 9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи висловив правову позицію, за якою Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність і зміст законів.

Конституцією України на Кабінет Міністрів України покладено здійснення повноважень з управління об'єктами державної власності відповідно до закону (пункт 5 статті 116). Законом, що визначає правові основи управління об'єктами державної власності, є Закон України "Про управління об'єктами державної власності". За цим Законом рішення про передачу повноважень з управління корпоративними правами держави уповноваженим органам управління приймається Урядом за поданням Фонду державного майна України (пункт 14 частини другої статті 5).

Всупереч цим приписам пунктом 1 розпорядження N 1335-р Урядом здійснено передачу повноважень з управління об'єктами державної власності одному з органів управління - Міністерству промислової політики України без участі Фонду державного майна України.

Таким чином, зазначене розпорядження видано Кабінетом Міністрів України не тільки на порушення припису Конституції України щодо здійснення Кабінетом Міністрів України управління об'єктами державної власності відповідно до закону (пункт 5 статті 116), а й вимог частини другої статті 8, частини другої статті 19 та частини третьої статті 113 Конституції України, які зобов'язують Кабінет Міністрів України керуватися у своїй діяльності Конституцією та законами України, діяти на підставі та у спосіб, що ними передбачені, а також встановлюють, що нормативно-правові акти повинні прийматися на основі Конституції України і відповідати їй.

На неприпустимість порушення Кабінетом Міністрів України вимог зазначених положень Конституції України неодноразово звертав увагу Конституційний Суд України. Зокрема, у Рішенні від 28 січня 2003 року N 2-рп/2003 у справі про повноваження Президента України реорганізовувати центральні органи виконавчої влади Конституційний Суд України наголосив, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України). Нормативно-правові акти повинні прийматися на основі Конституції України і відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України).

Ураховуючи викладене, прошу Конституційний Суд України розглянути питання щодо конституційності пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року N 1335-р "Про передачу Мінпромполітики повноважень з управління корпоративними правами держави стосовно деяких господарських товариств".

Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М. Ставнійчук.

 

Президент України  

В. Ющенко 

Опрос