Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно отражения "актуальных" сведений о владельце объекта недвижимого имущества, отражающихся в сведениях Государственного реестра вещных прав на недвижимое имущество о другом вещном праве, производном от права собственности

Минюст
Письмо от 26.07.2019 № 6269/8.4/32-19

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 26.07.2019 р. N 6269/8.4/32-19

Міністерство юстиції України з метою забезпечення єдиної практики застосування законодавства у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в частині відображення "актуальних" відомостей про власника об'єкта нерухомого майна, що відображаються у відомостях Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) про інше речове право, похідне від права власності, та за результатом узагальнення найпоширеніших питань, що виникають у відповідній сфері, інформує про таке.

Загальними засадами цивільного законодавства України є непорушність як права власності, так і інших речових прав, похідних від права власності, у тому числі у зв'язку зі зміною власника. Так, Цивільним та Земельним кодексами України, Законами України "Про оренду землі", "Про іпотеку" з-поміж іншого передбачено збереження дії речового права на нерухоме майно, похідного від права власності, у разі зміни суб'єкта права власності.

Безумовно, з огляду на дію принципу свободи договору, закріпленого в статті 6 Цивільного кодексу України, сторони договору, з-поміж іншого, можуть передбачити припинення як дії договору, за яким набувається речове право, похідне від право власності, так і самого речового права у разі зміни власника нерухомого майна. Таке припинення речового права, похідного від права власності, в силу дії норм Цивільного кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) матиме наслідком проведення державної реєстрації припинення речового права, похідного від права власності.

Водночас слід звернути увагу, що відповідно до Закону, яким визначено засади державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), державній реєстрації підлягають саме речові права на нерухоме майно та їх обтяження, а не документи, зокрема договори, на підставі яких набуваються такі речові права.

Законом передбачено, що до Державного реєстру прав вносяться відомості про речові права на нерухоме майно, про об'єкти та суб'єктів таких прав. При цьому слід зазначити, що суб'єктом речового права є не сторони договору, за яким набувається певне речове право, а сторона договору, яка саме набуває речове право. Інша ж сторона договору, в силу положень Цивільного кодексу України, задля реалізації своїх прав вже повинна мати зареєстроване своє речове право, яке надає їй можливість реалізовувати певні правомочності.

Опрос