Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Украина: письмо о намерениях. Меморандум об экономической и финансовой политике. Технический меморандум о взаимопонимании

КМ Украины, Национальный банк, Президент Украины, Минфин
Письмо, Меморандум от 27.02.2015 № 3080/0/2-15

Додаток. Україна: ЛИСТ ПРО НАМІРИ

Київ, 27 лютого 2015 року

3080/0/2-15 від 27.02.2015

Пані Крістін Лагард

Директору-розпоряднику
Міжнародною Валютного Фонду
Вашингтон ОК. 20431

Шановна пані Лагард:

1. Невирішений конфлікт на сході України обернувся відчутними втратами для нашої економіки, включаючи значний удар по нашій промисловій базі та шок, яким це обернулося для наших фінансових ринків. Попри наші зусилля, які знайшли підтримку від МВФ у контексті угоди "стенд-бай", а також із інших джерел офіційного фінансування, розвиток подій за останній період загальмував поступ на шляху до макроекономічної стабілізації, погіршив прогноз на найближчу перспективу і призвів до значного тиску на платіжний баланс. Велика девальвація обмінного курсу з початку 2014 року збільшила обсяг державного боргу, погіршила стан банківських балансів та знівелювала надбання, яких було досягнуто на шляху до забезпечення відшкодування витрат НАК "Нафтогазу України". Попри таку надзвичайно складну ситуацію, ми неухильно докладали зусиль для запровадження напрямків економічної політики, окреслених програмою, що стало проявом нашої незмінної налаштованості на просування шляхом економічного корегування та реформ. Наші дії забезпечили виконання усіх критеріїв ефективності (PC) станом на кінець вересня і більшості маяків, запланованих на осінь (за винятком стандартних постійно діючих критеріїв ефективності, то стосуються валютних обмежень і практики використання кількох обмінних курсів), і Уряд зміг утримати виконання бюджету на запланованій траєкторії до кінця грудня 2014 року. Однак, інші цільові показники станом на кінець грудня виявилися недосяжними для виконання з огляду на посилення відтоку капіталу після ескалації конфлікту останнім часом.

2. У контексті таких проблем, на наш погляд, Україна потребує більш тривалого періоду для здійснення наших реформ і корегування економіки для того, щоб відновити макроекономічну стабільність і підготувати основу для потужного зростання. Відтак, ми звертаємося із запитом про укладення нової чотирирічної угоди в рамках Механізму розширеного фінансування (EFF) на суму, еквівалентну 12.34806 млрд. СПЗ (900 відсотків квоти і близько 17.5 млрд. доларів США) і маємо намір скасувати нашу угоду про "стенд-бай" 2014 - 2016 рр. безпосередньо перед ухваленням нової розширеної угоди. Наші міжнародні партнери зобов'язалися надати додаткові кошти, щоб забезпечити фінансування запропонованої програми у повному обсязі, також ми проводимо консультації з власниками боргу державного сектора з метою поліпшення середньо-термінової економічної прийнятності боргу.

3. Ми використаємо цю підтримку для впровадження амбіційної економічної програми, порядок денний якої у т. ч. передбачає активні, із особливим навантаженням на початковий період, заходи з макроекономічного корегування та глибоких структурних реформ, націлені на поліпшення економічних перспектив України та підвищення рівня життя населення. Наша політика буде спрямована на забезпечення: (i) низького та стабільного рівня інфляції в умовах політики гнучкого обмінного курсу, що дасть змогу економіці пристосуватися до його нового рівноважного значення, одночасно сприяючи стабільному накопиченню резервів; (ii) здорової банківської системи, що буде краще пристосована до того, щоб відігравати ключову роль посередника за умови здійснення пруденційного нагляду; (iii) коротко- та середньо-термінової фіскальної політики, що сприятиме зміцненню фіскальної стабільності, одночасно забезпечивши потенціал для фінансування видатків на соціальний захист та інвестицій у розвиток інфраструктури; а також (iv) заходів, спрямованих на ліквідацію дефіциту НАК "Нафтогазу" до 2017 року. Визначальна роль у забезпеченні досягнення цих цілей належить плану масштабних структурних реформ, центром якого буде посилення інвестиційного потенціалу та економічного зростання шляхом впровадження (v) реформ державного урядування, у т. ч. заходів в рамках реформ з протидії корупції та реформи судочинства; (vi) реформ у царині дерегуляції та податкового адміністрування, спрямованих на поліпшення бізнес-клімату; і (vii) реформи підприємств державної форми власності, спрямованих на скорочення фіскальних ризиків, а також реструктуризацію НАК "Нафтогазу" та вдосконалення корпоративного управління. Меморандум про Економічну та Фінансову Політику (МЕФП), що додається, містить детальний виклад економічної програми, яку запроваджуватиме Уряд України за підтримки МВФ та інших міжнародних партнерів.

4. Ми також звертаємося з проханням про збереження валютних обмежень та практики існування паралельних обмінних курсів, яких ми тимчасово дотримуємося у зв'язку із складнощами у царині платіжного балансу і які не узгоджуються з нашими зобов'язаннями в рамках розділу 2(a) і 3 Статті VIII.

5. Ми переконані у тому, що заходи економічної політики, викладені у нашому МЕФП, є адекватними для того, щоб забезпечити досягнення передбачених програмою макроекономічних та фінансових цілей, однак, ми уживатимемо будь-яких додаткових заходів, що можуть виявитися доцільними для досягнення цієї мети. Ми консультуватимемося з Фондом щодо ухвалення таких заходів, а також перед внесенням змін у відповідні напрямки політики, відображені у МЕФП у відповідності з політикою МВФ щодо проведення таких консультацій. На запит Фонду ми надаватимемо інформацію, якої він потребуватиме для здійснення моніторингу прогресу під час запровадження програми. На підтвердження налаштованості на забезпечення політики прозорості, ми даємо згоду МВФ на оприлюднення цього листа, Меморандуму про Економічну та Фінансову Політику, а також Технічного Меморандуму про Взаєморозуміння, то додаються, а також супутніх документів Ради Директорів МВФ.

З повагою,

Петро Порошенко

Арсеній Яценюк

Президент

Прем'єр-міністр

Наталія Яресько

Валерія Гонтарева

Міністр фінансів

Голова
Національного Банку України

 

Додаток I: Україна - Меморандум про економічну та фінансову політику

I. Розвиток ситуації за останній період та подальший прогноз

1. Внутрішні та зовнішні шоки, а також ескалація конфлікту на сході країни суттєво уразили економіку, негативно позначаючись на довірі та розбалансовуючи фінансові ринки. За оцінками, економічна активність у 2014 році скоротилася на 6.9 відсотків, і високочастотні показники за грудень свідчать про триваючий спад промислового виробництва, обороту роздрібної торгівлі і обсягів будівництва. У той час, як невирішений конфлікт на сході країни робить свій внесок у невизначеність прогнозу, економічна активність може сягнути найнижчого значення у середині 2015 року, але в міру того, як наша політика набиратиме обертів, почне відновлюватися довіра і розпочнуться відновлювальні роботи, спад економічної активності міг би пройти своє найнижче значення, що зумовить загальмування падіння у 2015 році до 5.5 відсотків. Для того, щоб досягти активного зростання на середньо-термінову перспективу, що є критично важливим для України, ми маємо намір рішучо просуватися шляхом зміцнення економічної та фінансової стабільності та запровадження широкомасштабних та амбіційних структурних реформ, які б забезпечили поліпшення бізнес-клімату, залучення більшого притоку інвестицій та підвищили конкурентоспроможність. У 2016 - 2018 рр., в міру того як відновлюватиметься економічна та банківська стабільність і поширюватимуться реформи, очікується поновлення і поступове нарощування економічного зростання, темпи якого у середньо-терміновій перспективі сягнуть 4 відсотків.

2. Інфляція споживчих цін у 2014 році прискорилася, що стало відбитком переносу (pass-through) наслідків знецінення грошової одиниці та зростання адміністративних цін, разом з тим, очікується, що інфляційний тиск у найближчі роки полегшиться. На кінець 2014 року інфляція досягла 25 відсотків, з огляду на те, що гривня втратила майже половину своєї вартості відносно долара США. За прогнозами впродовж 2015 року інфляція залишатиметься приблизно на аналогічному рівні у зв'язку з ефектом додаткового знецінення вітчизняної валюти у лютому 2015 р. та підвищенням адміністративних цін. У подальшому очікується, що інфляція різко загальмується, знизившись до рівня меншого за 10 відсотків у 2016 році і до 5 відсотків до 2018 року, в міру того, як вплив девальвації обмінного курсу та підвищення цін на енергоносії розсіюватиметься, а провадження пруденційної монетарної та фінансової політики допоможе "заякорити" інфляційні очікування.

Опрос