Идет загрузка документа (3 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно льготного срока исковой давности

Минюст
Письмо от 05.07.2004 № 19-5-738

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 05.07.2004 р. N 19-5-738

Щодо пільгового строку позовної давності

У Міністерстві юстиції України розглянуто лист <...> щодо пільгового строку позовної давності та повідомляється наступне.

Статтями 256, 257 і 258 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Відповідно до положень частин першої, п'ятої статі 261 зазначеного Кодексу перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначено або визначено моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.

Частиною другою статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Тобто, якщо строк не вказано чи визначено моментом пред'явлення вимоги - боржнику надається семиденний строк для виконання зобов'язання від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договорів чи активів цивільного законодавства. На нашу думку, у зв'язку із відсутністю визначення поняття "пільговий строк" семиденний строк виконання вимоги кредитора, встановлений у частині другій статті 530 Цивільного кодексу України, є пільговим строком у розумінні статті 261 цього Кодексу.

<...>

 

Заступник Міністра 

Л. Єфіменко 

 

Надруковано:
"Податки та бухгалтерський облік",
N 58, 19 липня 2004 р.

Опрос