Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Арбитражные управляющие - субъекты независимой профессиональной деятельности: требования и порядок получения статуса

Минюст
Разъяснение от 08.05.2013

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

Арбітражні керуючі - суб'єкти незалежної професійної діяльності: вимоги та порядок набуття статусу

Виділення на законодавчому рівні нової професії - професії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) - пов'язане з ухваленням у грудні 2011 року та набранням чинності з 19 січня 2012 року нової редакції Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон). Відповідно до цього нормативно-правового акта змінений статус арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) (далі - арбітражний керуючий), який замість суб'єкта підприємницької діяльності став суб'єктом незалежної професійної діяльності.

Які ж зміни несе Закон? По-перше, порядок отримання статусу арбітражного керуючого дуже схожий на порядок отримання права на адвокатську або нотаріальну діяльність, а саме: необхідне проходження стажування й навчання протягом 6 місяців, складання кваліфікаційного іспиту й отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, яке видається на безстроковий термін. По-друге, передбачені також такі вимоги до арбітражного керуючого, як наявність стажу роботи за фахом не менше 3 років або 1 року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти та знання державної мови.

Законодавчо визначені вимоги і до помічника арбітражного керуючого. Відповідно до статті 100 Закону помічником арбітражного керуючого може бути: громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту й володіє державною мовою. Стаж роботи помічником прирівнюється до строку стажування. Варто звернути увагу на заборону помічникові арбітражного керуючого здійснювати підприємницьку (посередницьку) або адвокатську діяльність, обіймати посади в органах державної влади або місцевого самоврядування, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої діяльності. Хоча Закон не містить відповідної заборони щодо арбітражного керуючого.

З метою належної реалізації положень Закону Міністерство юстиції України наказом від 27.12.2012 N 1973/5 "Про затвердження Положення про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), та підвищення кваліфікації і перепідготовки арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.01.2013 за N 6/22538 (далі - Положення), визначило порядок підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.

Так, підготовка осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, складається з двох етапів: перший - навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого; другий - стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.

Опрос