Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Совместное заявление Украины и США

Страны - участницы
Двустороннее соглашение (не СНГ), Заявление от 06.03.1998

СПІЛЬНА ЗАЯВА
України та США

ДАТА ПІДПИСАННЯ: 06.03.98
ДАТА НАБРАННЯ ЧИННОСТІ: 06.03.98

Державний Секретар Сполучених Штатів Мадлен К. Олбрайт відвідала м. Київ 6 березня 1998 року з метою обговорення з Президентом України Леонідом Кучмою та Міністром закордонних справ Геннадієм Удовенком широкого кола питань українсько-американського співробітництва, включаючи політичні, економічні, торговельні питання та питання безпеки.

Обговорення проходило в атмосфері найвищої взаємоповаги і співробітництва. Президент, Міністр закордонних справ і Держсекретар висловили глибоке задоволення станом розвитку стратегічного партнерства між Сполученими Штатами Америки та Україною і відзначили обопільний намір розвивати двосторонні відносини та використовувати їх потенціал в повному обсязі.

Сторони провели плідне обговорення питань подальшої інтеграції України в Євроатлантичні інституції і розглянули прогрес у співробітництві Україна - НАТО під егідою Хартії про особливе партнерство між Україною і НАТО.

Сторони обговорили особливу важливість структурної та управлінської реформи та дерегуляції з метою оздоровлення української економіки. Вони розглянули важливість сприятливого для інвестицій та підприємництва клімату в Україні і погодились, що потрібні подальші зусилля для захисту прав інвесторів і підприємств, що діють в Україні. Виходячи з цього, українська сторона висловила рішучість у повній мірі вживати заходів для забезпечення більшої транспарентності щодо регулюючих, податкових та митних процедур, визнаючи, що це є необхідними кроками для поліпшення умов для росту економіки та підприємництва. Визнаючи важливість уваги, якої сторони надали розв'язанню спорів американських інвесторів, українська сторона погодилась прискорити цей процес і розглянути стан просування цього питання з американською стороною до початку квітня 1998 року.

Констатуючи плідний характер їх співробітництва і спільну вигоду, сторони дійшли згоди щодо важливості проведення регулярних консультацій з питань нерозповсюдження, боротьби з тероризмом та питань регіональної безпеки.

Сторони висловили велике задоволення з приводу взаєморозуміння, досягнутого з низки важливих заходів стосовно питань двостороннього технічного співробітництва та нерозповсюдження, які мають однаково важливе значення.

Сторони погодились, що це взаєморозуміння являє собою важливий крок на шляху двостороннього співробітництва між Україною та Сполученими Штатами і забезпечить їх більш тісну співпрацю для досягнення спільних цілей.

З метою втілення в життя спільних розуміння і цілей, Україна і Сполучені Штати:

- Підтвердили велику та взаємну заінтересованість у нерозповсюдженні зброї масового знищення, ракет, здатних її нести, та обладнання і технологій для цих цілей. Зокрема, вони визнали важливість ефективного контролю над експортом такого устаткування і технологій як невід'ємної частини спільних зобов'язань щодо нерозповсюдження. На основі їхнього стратегічного партнерства та взаємних інтересів і прагнень обидві сторони:

- Погодились з необхідністю проведення відповідальної політики в галузі ядерного співробітництва з третіми країнами.

- Досягли двосторонньої угоди про співробітництво в галузі використання ядерної енергії в мирних цілях, яка відкриє шлях до співпраці між Україною та Сполученими Штатами в ядерній галузі, включаючи допомогу Україні в диверсифікації джерел ядерного палива.

- Запланували скликати найближчим часом конференцію з українсько-американського ядерного співробітництва та торгівлі, які полегшать обмін інформацією та ідеями з комерційних ядерних технологій і можливостей.

- Погодились, що нерозповсюдження ракет могло б бути кращим чином досягнуто за умови членства України в Режимі контролю за ракетними технологіями (РКРТ). В цьому зв'язку Сполучені Штати зазначили, що вони не мають застережень щодо участі України в РКРТ і що Сполучені Штати підтримують невідкладне приєднання України до РКРТ.

- Передбачили як результат членства України в РКРТ:

Розширення взаємовигідної співпраці у космічній галузі, яка б здійснювалась відповідно до зобов'язань сторін щодо контролю над озброєннями і нерозповсюдження.

Розширення взаємодії між космічними агентствами країн, включаючи вивчення можливостей для спільних досліджень на Міжнародній космічній станції, а також у галузях телемедицини, телекомунікацій, дистанційного зондування, розвитку космічних технологій.

Перспективу того, що запуски комерційних супутників США українськими ракетами не будуть обмежені квотами.

Уклали з метою заохочення і сприяння взаємодії у комерційному використанні космічного простору Угоду щодо захисту технології, яка гарантує, що американські супутники можуть запускатись українськими ракетами так, щоб це відповідало цілям нерозповсюдження і експортного контролю.

Узгодили процедури нерозповсюдження і експортного контролю з метою захисту технологій, які передаються Україною Сполученим Штатам в порядку взаємодії в рамках комерційного космічного проекту співробітництва "Морський старт", що підпадають під положення РКРТ.

Погодились, що оскільки ефективні процедури експортного контролю є суттєвими для виконання взаємних зобов'язань щодо нерозповсюдження, продовжувати та розширювати взаємодію в галузі експортного контролю, включаючи установку в Україні автоматичної системи ліцензування експорту.

Усвідомлюючи важливість для України розширення можливостей для українських підприємств, американська сторона зазначила, що вона незабаром направить до Харківського регіону групу фахівців для вивчення перспектив американських інвестиційних та підприємницьких програм. Сторони також погодились працювати над створенням в цьому році в Харкові програми з метою підтримки малого бізнесу і створення додаткових робочих місць.

Американська сторона проголосила, що, діючи через Міністерство оборони, вона готова запропонувати технічну допомогу Уряду України в таких галузях: (1) методологія закриття військових баз; (2) приватизація послуг на військових базах, що повинні залишатись діючими (наприклад, система обслуговування транспортних засобів); (3) пристосування місцевих економічних програм у районах, на які вплинуло скорочення витрат на оборону, до обставин, що склались внаслідок закриття військових баз або оборонних підприємств; (4) відкриття в Україні офісу з питань пристосування економіки.

Визнаючи важливість Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) для підтримки важливих наукових досліджень і розробок в Україні та для забезпечення професійних можливостей для українських вчених і інженерів, що працювали в галузі оборони, Сполучені Штати будуть шукати можливості збільшення фінансування програми УНТЦ у 1998 році до 6 млн. дол. США.

Сторони наголосили на тому, що візит Держсекретаря відображає зростаюче взаєморозуміння та співробітництво між Україною і Сполученими Штатами. Вони погодились, що результати зустрічі сприятимуть успіху наступного засідання Комісії Кучма-Гор, яке відбудеться в Києві у цьому році.

м. Київ, 6 березня 1998 р.

 

За Україну

За Сполучені Штати Америки

(підпис)

(підпис)

Геннадій Удовенко

Мадлен К. Олбрайт

Міністр закордонних справ

Державний Секретар

Опрос