Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Аналитическая справка "Влияние положений части 5 статьи 176 Уголовного процессуального кодекса Украины на права человека"

Страны - участницы
Справка от 21.01.2019

МОНІТОРИНГОВА МІСІЯ ООН З ПРАВ ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ

АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА
"Вплив положень частини 5 статті 176 Кримінального процесуального кодексу України на права людини"

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) була розміщена на запрошення Уряду України в березні 2014 року. Відповідно до її мандату, ММПЛУ виконує, зокрема, наступні завдання:

а) здійснює моніторинг ситуації з правами людини в країні з особливою увагою на Автономну Республіку Крим, східні і південні регіони України, а також подає регулярні, точні і публічні звіти Верховному комісару про становище у галузі прав людини та проблеми, а також ризики, що виникають;

б) вносить рекомендації відповідним органам влади України щодо конкретних подальших дій, ООН і міжнародному співтовариству стосовно дій щодо вирішення проблем у галузі прав людини, запобігання порушенням прав людини та зниження ризиків, що виникають.

В рамках свого мандату ММПЛУ здійснює моніторинг та підготовку доповідей щодо впливу збройного конфлікту на сході України на права людини. Особлива увага приділяється кримінальним провадженням проти осіб, які обвинувачуються в участі у озброєних групах самопроголошеної "Донецької народної республіки" та самопроголошеної "Луганської народної республіки" або зв'язках із ними, а також у інших злочинах проти національної безпеки України.1 Здійснюючи моніторинг таких кримінальних проваджень протягом 4 років, ММПЛУ виявляла системні порушення права на свободу особи, які, значною мірою, були спричинені неправильним тлумаченням приписів ч. 5 ст. 176 Кримінального процесуального кодексу України з боку суддів, що призводило до автоматичного взяття під варту та продовження строку тримання під вартою підозрюваних або обвинувачуваних на час кримінального провадження.

____________
1 Тут і надалі - "справи, пов'язані з конфліктом".

СТИСЛИЙ ОПИС

7 жовтня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон2, яким, зокрема, були внесені зміни до статті 176 "Загальні положення про запобіжні заходи" Кримінального процесуального кодексу України. Незважаючи на наявність низки інших запобіжних заходів (таких як особисте зобов'язання, особиста порука, застава, домашній арешт), внесеними змінами передбачалось, що жоден із запобіжних заходів, окрім як взяття під варту, не може бути застосований до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів проти національної безпеки та окремих злочинів проти громадської безпеки.3

____________
2 Закон України "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини" N 1689-VII, доступ за посиланням: http://zakon.rada.gov.Ua/laws/shovv/1689-18#n39.

3 Статті 109 - 1141, 258 - 2583, 260, 261 Кримінального кодексу України. Ці злочини пов'язані зі збройним конфліктом на сході України.

Опрос