Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Резолюция 1974 (2014) Парламентской Ассамблеи Совета Европы "Функционирование демократических институтов в Украине"

Страны - участницы
Резолюция от 30.01.2014

РЕЗОЛЮЦІЯ 1974 (2014)*
Парламентської Асамблеї Ради Європи "Функціонування демократичних інститутів в Україні"

30 січня 2014 року

Неофіційний переклад.

1. Парламентська Асамблея висловлює свою глибоку стурбованість у зв'язку з політичною кризою, яка виникла в Україні в результаті неочікуваного рішення української влади призупинити процедуру підписання угоди про асоціацію, в тому числі угоди про глибоку та всеохопну зони вільної торгівлі, з Європейським Союзом. Вона рішуче засуджує ескалацію насильства в протестах на Євромайдані, які вже призвели до щонайменше п'яти загиблих.

2. Лише український народ, і тільки він, як суверенна держава, вирішує, без іноземного втручання, геополітичний напрямок країни і те, до яких міжнародних угод і спільнот Україна повинна приєднатися. Відповідь на запитання про те, підписувати чи не підписувати угоду про асоціацію з Європейським Союзом має дати лише український народ. Водночас, Асамблея вважає, що такі важливі рішення, як геополітичний напрямок країни повинні прийматися, ґрунтуючись на широкому політичному консенсусі, який є можливим між різними політичними силами в країні і також на основі широких консультацій із населенням.

3. Асамблея нагадує, що до 21 листопада 2013 року влада і словом і ділом серйозно підтримувала підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом на саміті у Вільнюсі в листопаді 2013 року. Тому вона шкодує, що раптова зміна політики була вчинена без необхідних консультацій із суспільством і без будь-яких спроб пошуку загальнонаціонального консенсусу. Це підриває демократичну легітимність рішення призупинити підписання угоди в очах української громадськості, що також видно з початку масових загальнонаціональних протестів, які стали наслідком цього. Тому Асамблея закликає владу до відкритих, чесних та ефективних переговорів з опозицією, до негайного пошуку широкого консенсусу щодо геополітичного напрямку, подальшого демократичного розвитку, а також конституційного ладу країни.

4. Асамблея бере до відома публічні заяви українського керівництва про те, що рішення не підписувати угоду про асоціацію було прийнято під сильним впливом тиску з боку Російської Федерації, і особливо загрозою з боку Росії закрити свої кордони для товарів, що походять з України, якщо угоду про асоціацію буде підписано. Загроза економічних чи політичних санкцій з метою впливу на політичні рішення в іншій країні суперечить загальноприйнятим дипломатичним та демократичним нормам і є неприпустимою. У зв'язку з цим Асамблея хотіла б нагадати Російській Федерації про її вступні зобов'язання "засудити як неправильну концепцію двох різних категорій іноземних країн, коли деякі з них вважаються зоною особливого впливу під назвою"близького зарубіжжя" і утримуватися від заохочення географічної доктрини зони "привілейованих інтересів".

5. Українська влада стверджує, що іноземна критика її ставлення до протестів на Євромайдані є іноземним втручання в її внутрішні справи. У зв'язку з цим Асамблея хотіла б підкреслити, що, як член Ради Європи, Україна зобов'язана дотримуватися найвищих стандартів демократії, захисту прав людини і верховенства закону. Крім того, Україна підписала, серед іншого, Загальну декларацію прав людини і Міжнародний пакт про громадянські та політичні права. Будь-які порушення прав людини і будь-який розвиток подій, який міг би підірвати нормальне функціонування демократичних інститутів не може таким чином вважатися внутрішніми справами у вузькому значенні слова, а є законними сферами для занепокоєння або критики з боку інших країн, особливо з боку інших країн-членів Ради Європи.

6. Асамблея висловлює жаль, і стурбована надмірним і непропорційним застосуванням насильства з боку міліції стосовно протестувальників. З точки зору Асамблеї, спроби влади силою розігнати протести на Євромайдані лише загострили політичну кризу і підбурили протестувальників. Асамблея також стурбована з приводу жорстоких зіткнень і провокацій, ініційованих праворадикальними демонстрантами. Право на свободу волевиявлення і зборів повинно повністю дотримуватися, але дії протестувальників не повинні суперечити загальноприйнятим демократичним нормам. Таким чином, Асамблея закликає владу утриматися від будь-яких спроб насильно розігнати акції протесту і табори. Водночас, вона закликає міліцію і протестувальників утриматися від будь-якого насильства чи дій, які очевидно спрямовані на провокування жорстокої реакції з іншого боку.

7. Асамблея висловлює особливу стурбованість з приводу достовірних повідомлень про застосування тортур та жорстокого поводження з протестувальниками з боку міліції і сил безпеки. Така поведінка, яку транслювали кілька телеканалів, є неприйнятною, і винні мають бути покарані з усією суворістю відповідно до закону. Такі дії не можуть бути безкарними. Асамблея також стурбована повідомленнями про те, що сили безпеки навмисне ціляться у журналістів, що суперечить принципу свободи засобів масової інформації. Крім того, вона стурбована повідомленнями про те, що троє міліціонерів отримали ножові поранення протестувальниками, для одного з яких вони виявилися смертельними. Вона вважає, що такі акти насильства щодо військовослужбовців є неприйнятні у демократичному суспільстві і повинні бути цілком розслідувані.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос