Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об установлении моратория на закрытие общеобразовательных учебных заведений государственной и коммунальной форм собственности

Комментарий к проекту постановления ВР Украины от 24.04.2013 № 2922
Дата рассмотрения: 24.04.2013 Карта проходжения проекта

КОМЕНТАР

Проект Постанови Верховної Ради України "Про встановлення мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності" від 24 квітня 2013 року за N 2922, внесений народними депутатами України С. Лабазюком, Б. Бенюком та В. Шульгою (перше читання)

Історія питання

Статтею 53 Конституції України встановлено право кожного на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Сутність

Пунктом 1 проекту передбачено наступне:

- вважати неприпустимим закриття загальноосвітніх навчальних закладів через брак коштів на їх утримання;

- впровадити до прийняття Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" мораторій на закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності.

Відповідно до пункту 2 проекту Кабінету Міністрів України рекомендовано:

- доручити місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування проаналізувати ситуацію щодо функціонування загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності у містах і сільській місцевості з врахуванням прогнозованих демографічних змін та вжити заходів призупинення їх необґрунтованої ліквідації;

- вжити невідкладних заходів щодо зміни умов фінансування загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності;

- проаналізувати хід виконання державної програми "Шкільний автобус" та передбачити в Державному бюджеті на 2014 рік збільшення коштів на її фінансування.

Позитив

Проект спрямований на:

- недопущення закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності;

- сприяння розвитку освіти на селі;

- забезпечення реалізації конституційного права громадян на здобуття загальної середньої освіти.

Зауваження

У проекті не враховано, що згідно частини 1 статті 18 Закону України "Про освіту" навчальні заклади створюються органами державної виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадянами відповідно до потреби громадян у мові навчання, соціально-економічних, національних, культурно-освітніх потреб у них за наявності необхідної матеріально-технічної, науково-методичної бази, педагогічних кадрів. А відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про загальну середню освіту" державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Але у проекті передбачено заборонити закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності, незважаючи на вищезазначені потреби та чинники.

____________

Коментар підготовлено Інститутом проблем законодавства ім. Ярослава Мудрого.

Опрос