Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно механизма реализации положений девятого абзаца статьи 59 Закона Украины "О Государственном бюджете Украины на 2009 год"

Минфин
Письмо от 20.03.2009 № 31-22020-3-8/1778

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20.03.2009 р. N 31-22020-3-8/1778

Міністерством фінансів опрацьовано доручення Кабінету Міністрів України від 06.02.2009 р. N 5340/1/1-09 до листа Фонду державного майна України від 03.02.2009 р. N 10-28-1393 стосовно механізму реалізації положень дев'ятого абзацу статті 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" разом із визначеними у дорученні Кабінету Міністрів України органами виконавчої влади.

Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва та Мінекономіки не висловлено пропозицій із вищевказаного питання.

Міністерством юстиції зазначено, що відповідно до пункту 3 частини першої статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, належать до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Державна податкова адміністрація вважає, що нарахування пені, яка нараховується на суму несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному фонді якого є корпоративні права держави, дивідендів, та її стягнення до Державного бюджету України повинен здійснювати Фонд державного майна відповідно до законодавства.

Так, Господарським кодексом України визначено, що корпоративні права держави - це права особи, зокрема на отримання певної частки прибутку (дивідендів) господарської організації, а також на інші правомочності, передбачені законом.

Управління корпоративними правами держави та його методологічне забезпечення відповідно до статті 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" відноситься до повноважень Фонду державного майна.

При цьому Фонд державного майна відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. N 702 здійснює моніторинг сплати дивідендів господарськими організаціями в розрізі суб'єктів управління корпоративними правами, що належать державі у статутних фондах цих організацій, тобто володіє повною інформацією щодо нарахування та сплати дивідендів цими організаціями.

Також, згідно із додатком 1 Класифікації доходів бюджету, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 р. N 604, дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності (код 21010500), відносяться до неподаткових надходжень.

Відповідно до додатка 8 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" за Фондом державного майна України закріплено контроль за справлянням дивідендів (доходів), нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності (код бюджетної класифікації 21010500).

Таким чином, контроль за нарахуванням та сплатою дивідендів на корпоративні права держави, які є в статутних фондах господарських товариств, повинен здійснювати Фонд державного майна України.

Статтею 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" вже визначено механізм щодо нарахування пені Фондом державного майна України на суму несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному фонді якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходиться у статутному фонді господарського товариства, частка держави якого складає не менше 50 відсотків (у тому числі закритим акціонерним товариством "УкргазЕнерго"), дивідендів на державну частку.

Зокрема, нарахування пені, яка сплачується до Державного бюджету України, здійснюється з розрахунку 200 відсотків річних облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно.

Враховуючи вищезазначене, Міністерство фінансів вважає, що Фонд державного майна має всі законодавчо визначені повноваження щодо нарахування пені на суму несвоєчасно сплачених господарським товариством дивідендів на державну частку за механізмом, визначеним статтею 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", та у разі необхідності деталізувати відповідні повноваження Фонд державного майна може розробити та подати в установленому порядку на затвердження відповідний нормативно-правовий акт.

 

Заступник Міністра 

М. Полудьонний 

Опрос