Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно обеспечения реальной открытости правосудия)

Комментарий к проекту закона Украины от 23.01.2013 № 2078
Дата рассмотрения: 23.01.2013 Карта проходжения проекта

КОМЕНТАР

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо забезпечення реальної відкритості правосуддя)" від 23 січня 2013 року за N 2078, внесений народним депутатом України А. Гриценком (перше читання)

Історія питання

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" N 2453-VI від 7 липня 2010 року визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави на засадах верховенства права, визначає систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, народного засідателя, присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування і встановлює систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів та регулює інші питання судоустрою і статусу суддів.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Кожен, хто не є стороною у справі, має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом. Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Учасники судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду. Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду у випадках, передбачених процесуальним законом. При розгляді справ перебіг судового процесу фіксується технічними засобами в порядку, встановленому процесуальним законом. Учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому процесуальним законом. Обов'язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.

Сутність

Новою редакцію частини 2 статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Особи, присутні в залі судового засідання, мають право вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право проводити у залі судового засідання фотозйомку, відеозапис, транслювати засідання по радіо і телебаченню, проводити звукозапис із застосуванням стаціонарної апаратури без згоди на це суду чи осіб, які беруть участь у справі.

Законопроектом пропонується частину 8 статті 6 Цивільного процесуального кодексу України, статтю 44 Господарського процесуального кодексу України, частину 8 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, частину 6 статті 27 Кримінального процесуального кодексу України, статтю 249 Кодексу України про адміністративні правопорушення викласти у новій редакції, згідно якої особи, присутні в залі судового засідання, мають право вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої; особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право проводити у залі судового засідання фотозйомку, відеозапис, транслювати засідання по радіо і телебаченню, проводити звукозапис із застосуванням стаціонарної апаратури без згоди на це суду чи осіб, які беруть участь у справі.

Опрос