Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Уголовный процессуальный кодекс Украины

Комментарий к проекту закона Украины от 13.01.2012 № 9700
Дата рассмотрения: 13.01.2012 Карта проходжения проекта

КОМЕНТАР

Проект Кримінального процесуального кодексу України від 13 січня 2012 року за N 9700, внесений Президентом України (перше читання)

Історія питання

Порядок провадження у кримінальних справах визначається Кримінально-процесуальним кодексом України від 28 грудня 1960 року.

На розгляді парламенту знаходиться альтернативний проект N 9700-1 від 13 січня 2012 року, внесений народним депутатом України Р. Зваричем.

Сутність

Відповідно до статті 2 проекту завданнями кримінального судочинства є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений і жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу.

Стаття 3 проекту надає визначення термінам, які в ньому застосовуються.

Загальні засади кримінального провадження визначені статтею 7 проекту.

Кожен, кого затримано через підозру або обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення або інакше позбавлено свободи, повинен бути в найкоротший строк доставлений до слідчого судді для вирішення питання про законність та обґрунтованість його затримання, іншого позбавлення свободи та подальшого тримання. Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого судового рішення про тримання під вартою (стаття 12 проекту).

Згідно статті 17 законопроекту особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи. Підозра, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а також на доказах, отриманих незаконним шляхом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи суд повинен тлумачити на користь такої особи. Поводження з особою, вина якої у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має відповідати поводженню з невинуватою особою.

Опрос