Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об основах государственной языковой политики

Комментарий к проекту закона Украины от 26.08.2011 № 9073
Дата рассмотрения: 25.08.2011 Карта проходжения проекта

КОМЕНТАР

Проект Закону України "Про засади державної мовної політики" від 25 серпня 2011 року за N 9073, внесений народними депутатами України С. Ківаловим та В. Колесніченком (перше читання)

Історія питання

Порядок розвитку та використання мов в Україні зараз визначається Законом УРСР "Про мови в Українській РСР" від 28 жовтня 1989 року.

Сутність

Стаття 1 законопроекту надає визначення термінам, які в ньому вживаються. Так, наприклад, державна мова - це закріплена законодавством мова, вживання якої обов'язкове в органах державного управління та діловодства, установах та організаціях, на підприємствах, у державних закладах освіти, науки, культури, в сферах зв'язку та інформатики тощо.

Державна мовна політика в Україні має своїм завданням регулювання суспільних відносин у сфері всебічного розвитку і вживання української як державної, регіональних мов або мов меншин та інших мов, якими користується населення країни, в державному, економічному, політичному і громадському житті, міжособовому та міжнародному спілкуванні, охорону конституційних прав громадян у цій сфері, виховання шанобливого ставлення до національної гідності людини, її мови і культури, зміцнення єдності українського суспільства (стаття 2 законопроекту).

Відповідно до статті 3 проекту кожен має право вільно визначати мову, яку вважає рідною, і вибирати мову спілкування, а також визнавати себе двомовним чи багатомовним і змінювати свої мовні уподобання. Кожен незалежно від етнічного походження, національно-культурної самоідентифікації, місця проживання, релігійних переконань має право вільно користуватися будь-якою мовою у суспільному та приватному житті, вивчати і підтримувати будь-яку мову.

Цілі і принципи державної мовної політики визначені статтею 5 проекту.

Державною мовою України є українська мова. Українська мова як державна мова обов'язково застосовується на всій території України при здійсненні повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, у міжнародних договорах, у навчальному процесі в навчальних закладах в межах і порядку, що визначаються Законом України "Про засади державної мовної політики". Держава сприяє використанню державної мови в засобах масової інформації, в науці, культурі, в інших сферах суспільного життя (стаття 6 законопроекту).

Опрос