Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно имеющихся в наличии в ряде государств недостатков режима борьбы с отмыванием доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма

Национальный банк
Письмо от 24.04.2008 № 48-012/652-5590

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 24.04.2008 р. N 48-012/652-5590

Департамент з питань запобігання використанню банківської системи для легалізації кримінальних доходів та фінансування тероризму 

Банкам України
Асоціації українських банків
Українському кредитно-банківському союзу
Територіальним управлінням Національного банку України 

Національний банк України інформує, що Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) 11.10.2007 року прийняла заяву щодо відсутності в Ісламській Республіці Іран повномасштабних процедур з метою запобігання відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та боротьби з фінансуванням тероризму (далі - ЗВД/БФТ). Рівень застосування вказаних процедур в Ірані містить у собі значну уразливість для світової фінансової системи. Недоліки іранської системи ЗВД/БФТ були визначені Міжнародним валютним фондом (далі - МВФ) в ході здійснення консультацій з Іраном1.

____________
1 Islamic Republic of Iran: 2006 Article IV Consultation -Staff Report; Staff Statement; Public Information Notice on the Executive Board Discussion; and Statement by the Executive Director for the Islamic Republic of Iran. IMF Country report No. 07-100, March 2007, p.21-22.

Попри здійснені Іраном заходи, зокрема видання Центробанком Ірану інструкції з питань ЗВД/БФТ, на думку МВФ, у цій державі відсутні важливі елементи, які б відповідали міжнародним стандартам у цій сфері - насамперед був відсутній відповідний спеціальний Закон2. Фінансування тероризму не визначене як кримінальний злочин. Переліки осіб, що пов'язані із здійсненням терористичної діяльності, визначені ООН відповідно до резолюцій N 1267 та N 1373, надсилаються до банків, але експерти МВФ піддали сумніву повноваження Центробанку Ірану щодо блокування коштів на рахунках. Відсутні вимоги щодо електронних переказів готівки3.

____________
2 Парламент Ірану 22 січня 2008 року прийняв та Рада стражів Конституції Ірану 6 лютого 2008 року затвердила "Закон про запобігання відмиванню грошей в Республіці Іран". Це Закон не стосується питань боротьби з фінансуванням тероризму.

3 Передбачені VI Спеціальною рекомендацією FATF;

Держави - члени FATF попередили свої фінансові установи щодо необхідності врахування ризику, що походить з недоліків іранської системи ЗВД/БФТ, про вжиття поглиблених заходів щодо належного ставлення до клієнтів.

Національним банком України від Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні отримано повідомлення, що Міністерство фінансів США та Державний департамент США 25.10.2007 р. видали накази N 133824 щодо запобігання поширенню зброї масового ураження та N 132245 щодо боротьби з фінансуванням тероризму, які стосуються Ірану.

____________
4 Повідомлення розміщено за адресою в Інтернет: http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2007/oct/94193.htm

5 Повідомлення розміщено за тією ж адресою в Інтернет: http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2007/oct/94193.htm

У наказах N 13224 та N 13382 визначені наступні особи:

- Корпус ісламської революційної гвардії (The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC)) а також компанії, якими володіє чи які контролює IRGC , та ряд фізичних осіб, пов'язаних з діяльністю цієї організації;

- Підрозділ логістики Міністерства оборони і збройних сил (Ministry of Defense and Armed Forces Logistics (MODAFL);

- Банк Меллі (Bank Melli) та пов'язані з ним: Банк Каргошее (Bank Kargoshaee), Аріан Банк (Arian Bank);

- Банк Меллат (Bank Mellat), його філії та дочірні підприємства;

- Банк Садерат Іран (Bank Saderat Iran).

03.03.2008 Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію N 1803 щодо Ірану, у зв'язку з невиконанням цією державною вимог резолюцій Ради Безпеки ООН 1737 (2006) та 1747 (2007). Текст резолюції (російською мовою) додається.

28.02.2008 FATF була оприлюднена Заява щодо наявних у ряді держав, а саме: Узбекистані, Ірані, Пакистані, Туркменістані, Сан Томе і Прінсіпі та в Північній частині Кіпру недоліків режиму боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. Текст заяви (українською мовою) додається.

Національний банк України вважає за доцільне поінформувати банки про відповідні ризики, пов'язані із стосунками з вказаними у цьому листі особами та особами, що мають контрагентів - резидентів держав, вказаних у Заяві FATF від 28.02.2008, з врахуванням інформації, викладеної у вищеназваних документах.

Додаток: вказане.

 

Заступник Голови 

В. Л. Кротюк 

Опрос