РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
ПОСТАНОВА
від 27 лютого 1991 р. N 49
Київ
Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку
Із змінами і доповненнями, внесеними
постановами Кабінету Міністрів України
від 26 жовтня 1992 року N 597,
від 30 липня 1993 року N 583,
від 21 квітня 1995 року N 302,
від 4 серпня 1997 року N 829,
від 17 листопада 2001 року N 1534,
від 22 січня 2014 року N 13,
від 22 січня 2014 року N 14,
від 4 червня 2014 року N 162,
від 18 червня 2014 року N 191,
від 18 червня 2014 року N 463
Рада Міністрів Української РСР ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку (додаються).
|
|
Голова Ради Міністрів УРСР | В. ФОКІН |
Керуючий Справами | |
|
|
|
| | ЗАТВЕРДЖЕНІ |
ПРАВИЛА
застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ОСНОВИ ЗАСТОСУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ЗАСОБІВ
1. Ці Правила визначають порядок застосування спеціальних засобів особовим складом міліції та іншими працівниками органів і установ внутрішніх справ, військовослужбовцями Національної гвардії, які залучаються до охорони громадського порядку і громадської безпеки, боротьби зі злочинністю (надалі - "працівники міліції"), та перелік спеціальних засобів.
2. Правовою основою застосування спеціальних засобів є Закон України "Про міліцію" та Постанова Верховної Ради УРСР від 29 листопада 1990 р. "Про невідкладні заходи по зміцненню законності і правопорядку в республіці".
3. Спеціальні засоби застосовуються у випадках, коли використано і не дали бажаних результатів усі інші форми попереднього впливу на правопорушників:
а) для захисту громадян і самозахисту працівника міліції від нападу та інших дій, що створюють загрозу їхньому життю або здоров'ю;
б) для припинення масових безпорядків і групових порушень громадського порядку;
в) для відбиття нападу на будівлі , приміщення, споруди і транспортні засоби, незалежно від їхньої приналежності, або їх звільнення у разі захоплення;
г) для затримання і доставлення до міліції або іншого службового приміщення осіб, які вчинили правопорушення, а також для конвоювання і утримання осіб, затриманих і підданих арешту, взятих під варту, якщо зазначені вище особи чинять опір працівникам міліції або якщо є підстави вважати, що вони можуть вчинити втечу чи завдати шкоди оточуючим або собі;
д) для припинення масового захоплення землі та інших дій, що можуть призвести до зіткнення груп населення, а також діянь, які паралізують роботу транспорту, життєдіяльність населених пунктів, посягають на громадський спокій, життя і здоров'я людей;
є) для припинення опору працівникові міліції та іншим особам, які виконують службові або громадські обов'язки по охороні громадського порядку і боротьбі із злочинністю;
ж) для звільнення заложників.
4. Використанню спеціальних засобів, за винятком необхідності відбиття раптового нападу на працівника міліції та звільнення заложників, має передувати попередження про намір їх застосування.
Попередження може бути зроблено голосом, а при значній відстані або зверненні до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі мови, і в кожному випадку бажано рідною мовою осіб, проти яких ці засоби застосовуватимуться, та українською і російською мовами не менш як 2 рази з наданням часу, достатнього для припинення правопорушення.
5. Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням обстановки, що склалася, характеру правопорушення і особи правопорушника.
6. Рішення про застосування спеціальних засобів приймає службова особа, відповідальна за забезпечення громадського порядку, або керівник конкретної операції. Працівники міліції, які діють індивідуально, приймають такі рішення самостійно. Про застосування цих засобів вони у письмовій формі доповідають безпосередньому начальнику із зазначенням: коли, де, проти кого, за яких обставин застосовувалися спеціальні засоби та наслідків їх застосування.
Про поранення або смерть, що сталися внаслідок застосування спеціальних засобів, працівник міліції зобов'язаний негайно і письмово повідомити безпосередньому начальникові для сповіщення прокуророві.
Начальник органу чи установи внутрішніх справ, командир частини Національної гвардії доповідає вищестоящому керівнику. При необхідності інформуються керівники органів місцевої влади.
7. У кожному випадку застосування спеціальних засобів працівники міліції зобов'язані в найкоротші строки забезпечити подання потерпілим необхідної допомоги, повідомляючи лікарям і медичним закладам, який засіб застосовано в кожному конкретному випадку.
8. Забороняється застосування спеціальних засобів:
а) до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків вчинення ними групового нападу, що реально загрожує життю і здоров'ю людей, працівників міліції, або збройного нападу чи збройного опору;
б) у приміщеннях і на земельних ділянках, які закріплено за дипломатичними, консульськими та іншими представництвами іноземних держав, за винятком випадків, коли від глави дипломатичного або глави іншого відповідного представництва надійде прохання застосувати вказані засоби проти правопорушників;
в) у приміщеннях або виробництвах, пов'язаних з виготовленням вибухових чи легкозаймистих речовин, у дитячих і лікувальних закладах.
9. Після застосування спеціальних засобів провадиться огляд приміщень і місцевості з метою виявлення потерпілих, можливих вогнищ, пошкодження об'єктів життєзабезпечення, а також збору спеціальних засобів, що не спрацювали, а при необхідності - дегазація.
10. Начальники органів і установ внутрішніх справ, командири з'єднань і частин Національної гвардії повинні систематично проводити роботу по забезпеченню законності застосування спеціальних засобів, притягати згідно з чинним законодавством до відповідальності осіб, які допустили їх неправомірне використання; організовувати навчання особового складу застосування спеціальних засобів і підготовку кваліфікованих спеціалістів-інструкторів за затвердженою програмою; видавати особовому складу спеціальні засоби тільки після складання кожним з них заліків з правил та порядку їх застосування.
II. ПЕРЕЛІК СПЕЦІАЛЬНИХ ЗАСОБІВ
12. Спеціальними засобами, що застосовуються при охороні громадського порядку, є:
а) засоби індивідуального захисту:
шоломи (стальні армійські, композитні бойові, "Сфера", каска захисна пластмасова)
кийки пластикові типу "тонфа";
в) засоби забезпечення спеціальних операцій:
г) пристрої для відкриття приміщень, захоплених правопорушниками:
малогабаритні підривні пристрої "Ключ", "Імпульс".
При охороні громадського порядку можуть також використовуватися службові собаки.
(пункт 12 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України
від 30.07.93 р. N 583,
від 21.04.95 р. N 302,
від 04.08.97 р. N 829,
від 17.11.2001 р. N 1534,
від 22.01.2014 р. N 13,
дію пункту 12 відновлено у редакції,
що діяла на день набрання чинності постановою
Кабінету Міністрів України від 22.01.2014 р. N 13,
згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 18.06.2014 р. N 191)
III. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБІВ АКТИВНОЇ ОБОРОНИ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ
13. При застосуванні наручників потрібна періодична (не рідше як через 2 години) перевірка стану фіксації замків.
14. Забороняється нанесення ударів кийком:
гумовим - по голові, шиї, ключичній ділянці, животу, статевих органах;
(пункт 14 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 17.11.2001 р. N 1534)
15. Світлошумові засоби відволікаючої дії (світлошумова граната "Заря", світлошумовий пристрій "Пламя") застосовуються на відстані не ближче двох метрів від людини.
(пункт 16 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 22.01.2014 р. N 14,
дію пункту 16 відновлено у редакції,
що діяла на день набрання чинності постановою
Кабінету Міністрів України від 22.01.2014 р. N 14,
згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 18.06.2014 р. N 191)
17. При застосуванні сльозоточивих речовин забороняється прицільна стрільба по правопорушниках, розкидання і відстрілювання гранат у натовп, повторне застосування їх у межах зони ураження в період дії цих речовин.
"Черемуха-1", "Черемуха-4", "Черемуха-12", "Сирень-3" та "Облако" застосовуються тільки на відкритій місцевості.
18. Забороняється застосовувати пристрій типу "Еж-М" для примусової зупинки автотранспорту, в тому числі вантажних автомобілів, що здійснюють перевезення людей; автотранспорту, приналежного дипломатичним, консульським та іншим представництвам іноземних держав; мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів, а також на гірських шляхах або ділянках шляхів з обмеженою видимістю, залізничних переїздах, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях.
(пункт 19 в редакції постанови Кабінету Міністрів
України від 04.08.97 р. N 829)
20. Забороняється застосування малогабаритних підривних пристроїв "Ключ", "Импульс" для відкриття приміщень, захоплених правопорушниками, де перебувають заложники.
21. При охороні громадського порядку використовуються службові собаки, які пройшли відповідний курс дресирування, визнані придатними для службового користування і перебувають у штатах підрозділів службового собаківництва. Право застосування службових собак надається працівникам міліції, які несуть з ними службу. Службові собаки застосовуються на довгому і короткому поводках, без поводка, в наморднику і без нього, виходячи з конкретної ситуації, що склалася.
____________