Идет загрузка документа (31 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О дополнительных мерах по повышению эффективности использования древесины и ее отходов в народном хозяйстве

Совет Министров УССР
Постановление от 18.09.1984 № 384
Утратил силу

РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР

ПОСТАНОВА

від 18 вересня 1984 р. N 384

Київ

Про додаткові заходи по підвищенню ефективності використання деревини та її відходів у народному господарстві

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
постановами Ради Міністрів Української РСР
 від 16 грудня 1987 року N 414
,
від 25 квітня 1988 року N 108
,
від 15 вересня 1988 року N 278

Постанова втратила чинність
(згідно з постановою Кабінету Міністрів України
 від 23 листопада 2016 року N 1066)

Рада Міністрів Української РСР відзначає, що міністерства і відомства УРСР, на підприємствах яких переробляється лісосировина, здійснили протягом останніх років ряд заходів, спрямованих на ефективне використання в народному господарстві деревини та її відходів.

Здійснені заходи дали змогу за період з 1960 року майже втричі збільшити обсяг промислового виробництва на підприємствах Міністерства лісового господарства УРСР та Міністерства лісової і деревообробної промисловості УРСР при скороченні на третину завозу лісоматеріалів з багатолісних районів країни і майже вдвічі - рубок головного користування в лісах республіки.

За три з половиною роки одинадцятої п'ятирічки на виробництво товарів народного споживання, деревних плит, столярних виробів, технологічної тріски для целюлозно-паперової промисловості та іншої продукції на підприємствах міністерств і відомств УРСР використано 21,8 млн. куб. метрів деревних відходів і низькоякісної деревини. Тільки за 1983 рік з такої лісосировини виготовлено 997 тис. куб. метрів деревностружкових плит, 24,5 млн. кв. метрів деревноволокнистих плит, 64 тис. тонн деревної стружки, 63 тис. тонн хвойно-вітамінного борошна і на 71 млн. крб. товарів народного споживання.

Разом з тим ряд міністерств і відомств УРСР не забезпечив виконання окремих завдань по ефективному використанню лісосировинних ресурсів, установлених постановами Ради Міністрів УРСР від 10 січня 1980 р. N 24 і від 10 червня 1982 р. N 326.

З метою дальшого підвищення ефективності комплексного використання деревини та її відходів, збільшення строків служби лісоматеріалів і повнішого задоволення потреби в них народного господарства, на виконання постанови Ради Міністрів СРСР від 20 серпня 1984 р. N 891 Рада Міністрів Української РСР ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Держплану УРСР, Міністерству лісової і деревообробної промисловості УРСР, Міністерству лісового господарства УРСР та іншим міністерствам і відомствам УРСР, що здійснюють лісозаготівлі й переробку деревини, забезпечити більш раціональне використання лісосировинних ресурсів, здійснити конкретні заходи по значному нарощуванню виробництва прогресивних видів лісопродукції.

Союзно-республіканським міністерствам і відомствам УРСР через два тижні після одержання від союзних органів завдань повідомити Держплан УРСР про обсяги:

виробництва в 1990 році деревностружкових і деревноволокнистих плит, фанери клеєної, картону із зростанням у середньому в процентах до рівня 1984 року;

використання в 1990 році макулатури, деревних відходів із зростанням у процентах до рівня 1984 року;

виготовлення з деревних відходів та кори паливних і технологічних брикетів в обсягах до 1995 року.

Держплану УРСР при розробці плану соціального і економічного розвитку народного господарства УРСР на 1986 - 1990 роки і на період до 2000 року та річних планів передбачати міністерствам і відомствам УРСР завдання, які забезпечили б повне й ефективне використання наявних лісосировинних ресурсів та одержуваної від переробки вторинної сировини.

2. Держплану УРСР передбачати в річних планах на період до 1990 року міністерствам і відомствам УРСР, що здійснюють заготівлю і переробку деревини, відповідні завдання по обсягах переробки м'яколистяної деревини для виробництва лісової продукції.

3. Міністерствам і відомствам УРСР, що здійснюють заготівлю і переробку деревини:

а) передбачати починаючи з 1985 року на діючих лісопильних і деревообробних підприємствах, а також при розробці й затвердженні проектів на будівництво нових таких підприємств повне використання всіх видів утворюваних деревних відходів;

б) збільшити вироблення технологічної тріски з деревних відходів для целюлозно-паперового і гідролізного виробництва та виробництва деревних плит, розширити на цій основі випуск матеріалів, виробів і товарів народного споживання.

4. Міністерству лісової і деревообробної промисловості УРСР разом з Держпланом УРСР та заінтересованими міністерствами і відомствами УРСР розробити й здійснити в 1985 - 1990 роках заходи по укрупненню та спеціалізації лісопильних і деревообробних підприємств, передбачивши в них, зокрема, заходи по забезпеченню:

переробки на спеціалізованих підприємствах високоякісного хвойного пиловочника на пиломатеріали за специфікаціями споживачів і продукцію експортного призначення;

концентрації виробництва однотипних виробів деревообробки на обмеженій кількості підприємств;

збільшення ступеня уніфікації виробів.

5. Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству плодоовочевого господарства УРСР і Укрміжколгоспбуду з метою скорочення перевезень круглих лісоматеріалів у необробленому вигляді:

збільшити в дванадцятій п'ятирічці переробку деревини, яка заготовляється у багатолісних районах країни, до обсягів по роках згідно з додатком N 1;

забезпечити розширення діючих потужностей по лісопилянню і деревообробці та їх повне завантаження в багатолісних районах країни, маючи на увазі перейти на постачання підприємств, розташованих на території республіки, переважно пиломатеріалами, напівфабрикатами і готовими виробами з деревини. Розробити з цією метою відповідні заходи і подати їх Держплану УРСР і Держпостачу УРСР до 15 квітня 1985 р. для подання Держплану СРСР і Держпостачу СРСР.

6. Установити на 1985 і 1990 роки міністерствам, відомствам УРСР і Київському міськвиконкому завдання по захисній обробці виробів з деревини згідно з додатком N 2 і сушінню лісоматеріалів згідно з додатком N 3.

Держплану УРСР при розробці проектів п'ятирічного і річних планів на 1985 - 1990 роки передбачати виділення капітальних вкладень на розвиток потужностей по виконанню зазначених завдань.

Українській республіканській конторі Будбанку СРСР видавати в 1984 - 1986 роках підприємствам, підпорядкованим міністерствам і відомствам УРСР, вказаним у додатках N 2 і 3, та Київському міськвиконкому кредити на затрати по розвитку потужностей по сушінню та захисній обробці деревини і виробів з неї за умови проведення заходів, що кредитуються в строк до одного року, та окупності їх у строк до п'яти років.

7. Міністерству лісової і деревообробної промисловості УРСР, Міністерству лісового господарства УРСР та іншим міністерствам і відомствам УРСР, які здійснюють заготівлю й переробку деревини, в строк до 1 липня 1985 р. підготувати і подати Держплану УРСР пропозиції по підвищенню ефективності комплексного використання деревини та її відходів при виготовленні промислової продукції на 1986 - 1990 роки.

Держплану УРСР узагальнити зазначені пропозиції і до 1 листопада 1985 р. подати їх на розгляд Ради Міністрів УРСР.

8. Для виконання завдань, установлених постановами Ради Міністрів УРСР від 10 січня 1980 р. N 24 і від 10 червня 1982 р. N 326:

а) Міністерству будівництва підприємств важкої індустрії УРСР, Міністерству промислового будівництва УРСР вжити термінових заходів до прискорення організації виробництва деталей і плівки для градирень із застосуванням модифікованої деревини малоцінних листяних порід замість хвойних;

б) Міністерству лісової і деревообробної промисловості УРСР забезпечити введення у дію в 1984 році потужностей по організації виробництва з подрібнених деревних відходів 1 млн. штук тарних ящиків на рік на Мотовилівському деревообробному комбінаті і 0,5 млн. штук меблевих ящиків на рік - на Солоницівському комбінаті меблевих деталей;

в) Міністерству будівництва підприємств важкої індустрії УРСР, Міністерству промислового будівництва УРСР, Міністерству вугільної промисловості УРСР і Укрміжколгоспбуду здійснити конкретні заходи по надолуженню допущених відставань у виробництві заготовок дверних та віконних блоків шляхом зрощування і склеювання короткомірних пиломатеріалів.

9. Взяти до відома, що Рада Міністрів СРСР постановою від 20 серпня 1984 р. N 891 "Про додаткові заходи по підвищенню ефективності використання деревини та її відходів у народному господарстві":

1) Зобов'язала:

а) Міністерство лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР, Державний комітет СРСР по лісовому господарству і Міністерство внутрішніх справ СРСР забезпечити в 1985 - 1990 роках у місцях лісозаготівель будівництво /реконструкцію/ цехів малої потужності по переробці деревини листяних порід на основі комплексної безвідхідної технології;

б) Міністерство лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР:

забезпечити до 1990 року спеціалізацію окремих лісозаготівельних і деревообробних підприємств та цехів на виробництві продукції з модрини в районах її заготівлі й використання 2,5 млн. куб. метрів цієї деревини для виготовлення шпал, рудникових стояків, стовпів для ліній зв'язку й електропередачі; збільшення виробництва водостійкої великоформатної фанери до 350 тис. куб. метрів; обкорування до 50 процентів хвойного пиловочника; доведення виробництва погонажних виробів з деревноволокнистої маси до 15 млн. пог. метрів і випуску деревностружкових плит завтовшки 10 - 16 міліметрів до 95 процентів загального обсягу виробництва їх;

разом із заінтересованими міністерствами і відомствами СРСР розробити і здійснити на лісопильних, деревообробних та целюлозно-паперових підприємствах заходи по організації виробництва, створенню технології й устаткування для випуску технологічних і паливних брикетів з деревної кори, утворюваної при обкоруванні хвойного пиловочника та балансів;

в) Державний комітет СРСР по лісовому господарству і Міністерство лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР розглянути разом з Держпланом СРСР і Радою Міністрів РРФСР та вирішити в 1984 - 1985 роках питання про закріплення додатково за діючими лісозаготівельними підприємствами, лісосировинні бази яких виснажені, запасів деревини на пні /лісосировинних баз/ у зоні діяльності цих підприємств;

г) підпункт 1 "г" пункту 9 втратив чинність

(згідно з постановою Ради Міністрів
 Української РСР від 16.12.87 р. N 414)

д) підпункт 1 "д" пункту 9 втратив чинність

 (згідно з постановою Ради Міністрів
 Української РСР від 15.09.88 р. N 278)

є) Державний комітет СРСР по праці і соціальних питаннях з участю ВЦРПС та заінтересованих міністерств і відомств СРСР розглянути в 1984 році питання про стимулювання працівників лісозаготівельних та деревообробних підприємств, організацій і установ за ефективне використання низькоякісної деревини, деревних відходів виробництва та вторинної деревної сировини.

2) Доручила:

а) Держплану СРСР, Держпостачу СРСР, Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР і Державному комітетові СРСР по лісовому господарству, надаючи важливого значення більш ефективному використанню деревини, організації збирання й переробки всіх видів деревних відходів і широкому застосуванню їх як вторинної сировини, у тримісячний строк підготувати пропозиції по організації цієї роботи й структурі управління та внести до Ради Міністрів СРСР;

б) Головному управлінню мікробіологічної промисловості при Раді Міністрів СРСР:

разом з Академією наук СРСР, Міністерством лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР, Міністерством хімічного і нафтового машинобудування, Міністерством хімічної промисловості та іншими заінтересованими міністерствами і відомствами розробити в 1984 році комплексну науково-технічну програму підвищення ефективності переробки низькоякісної деревини на кормові дріжджі, фурфурол, вуглецеві кормові добавки та інші біохімічні препарати на базі найновіших досягнень науково-технічного прогресу і подати цю програму Державному комітетові СРСР по науці і техніці та Держплану СРСР на затвердження;

забезпечити разом з Міністерством хімічної промисловості, Міністерством лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР та іншими заінтересованими міністерствами і відомствами розробку і здійснення в 1985 - 1990 роках заходів по ефективній переробці гідролізного лігніну та заміну на цій основі в 1990 році не менше 50 тис. тонн деревного вугілля лігнобрикетами, формованим і активним вугіллям;

в) Міністерству будівельного, шляхового і комунального машинобудування забезпечити починаючи з 1985 року поставку Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР, Міністерству внутрішніх справ СРСР і Державному комітетові СРСР по лісовому господарству комплектів запасних частин до лісозаготівельних машин в обсягах і в строки, погоджені з цими міністерствами і Комітетом;

г) Міністерствам СРСР забезпечити в 1984 - 1990 роках розробку, виготовлення дослідних зразків та освоєння серійного виробництва нових видів машин і устаткування для лісової промисловості й лісового господарства;

д) Державному комітетові СРСР по стандартах і Держбуду СРСР разом з Міністерством лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР у 1984 - 1985 роках:

внести необхідні уточнення до діючих стандартів, технічних умов, будівельних норм і правил, типових проектів на будівництво будівель і споруд, маючи на увазі різко підвищити ефективність використання у будівництві та інших галузях народного господарства будівельних матеріалів та інших виробів з деревини, їх уніфікацію й скорочення типорозмірів;

уточнити нормативно-технічну документацію на целюлозу і картонно-паперову продукцію, передбачивши широке використання для їх виробництва деревини листяних порід, макулатури, а також зниження їх матеріаломісткості та поліпшення споживчих властивостей;

є) Державному комітетові СРСР по стандартах з участю Держбуду СРСР, Міністерства лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР і Міністерства внутрішніх справ СРСР переглянути до 1 червня 1985 р. діючі і при необхідності розробити й затвердити нові стандарти на консервування, сушіння деревини та виробів з неї, маючи на увазі підвищення вимог до забезпечення стійкості деревини щодо гниття і займання в деталях, конструкціях та виробах, виготовлених з неї;

ж) Держбуду СРСР переглянути в 1984 - 1985 роках діючі будівельні норми і правила, передбачивши в них підвищення вимог до проведення просочування антисептиками деревини та виробів з неї з метою підвищення стійкості їх щодо гниття і займання;

з) Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР у 3-місячний строк розробити перелік деревообробних підприємств /виробництв/, у проектах на будівництво яких повинні передбачатися цехи /дільниці/ або установки захисної обробки деревини та виробів з неї, а Держбуду СРСР розглянути й затвердити зазначений перелік.

Заборонила прийняття в експлуатацію деревообробних підприємств /виробництв/, передбачених зазначеним переліком, без будівництва цехів /дільниць/ або установок захисної обробки деревини і виробів з неї;

і) Міністерству хімічного і нафтового машинобудування, Міністерству будівельного, шляхового і комунального машинобудування і Міністерству верстатобудівної та інструментальної промисловості забезпечити в 1986 - 1990 роках /за техніко-економічними вимогами Міністерства лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР/ виготовлення й поставку устаткування для захисної обробки та сушіння лісоматеріалів;

к) Міністерству по виробництву мінеральних добрив, Міністерству хімічної промисловості і Міністерству кольорової металургії СРСР забезпечити починаючи з 1985 року виготовлення і поставку щороку хімічних засобів для захисної обробки деревини;

л) Державному комітетові СРСР по науці і техніці, Держбуду СРСР, Академії наук СРСР і Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР передбачати в науково-технічних програмах і планах науково-дослідних робіт проведення досліджень у галузі сушіння й захисної обробки деревини та виробів з неї;

м) Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР, Міністерству хімічної промисловості і Міністерству по виробництву мінеральних добрив розробити й погодити в 1985 році у встановленому порядку рецептуру препаратів для захисної обробки деревини від гниття та займання, які реалізуються через роздрібну торгівлю.

Міністерству хімічної промисловості і Міністерству по виробництву мінеральних добрив доручено забезпечити починаючи з 1985 року виробництво цих препаратів, а Міністерству торгівлі СРСР і Центроспілці організувати продаж їх населенню.

3) Поширила на лісозаготівельні і деревообробні підприємства /незалежно від їх відомчої підпорядкованості/, які поставляють виготовлену з деревних відходів і дров технологічну тріску, а також деревні відходи для потреб целюлозно-паперового та гідролізного виробництв і виробництва деревних плит, чинність пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 19 червня 1969 р. N 461 /СП СРСР, 1969 р., N 17, ст. 95/.

4) Установила, що будівництво нових і розширення діючих лісопильних і деревообробних підприємств /цехів/ у зоні діяльності Міністерства лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР здійснюється міністерствами і відомствами за погодженням з цим Міністерством.

5) Дозволила Міністерству лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР і Державному комітетові СРСР по лісовому господарству використовувати /додатково до виділюваних фондів/ стандартні дерев'яні житлові будинки і комплекти дерев'яних деталей до них, виготовлені підвідомчими підприємствами понад установлений план, для поліпшення житлових умов працівників лісозаготівельних та лісогосподарських підприємств і організацій.

6) Поклала на Всесоюзний науково-дослідний інститут деревообробної промисловості Міністерства лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості СРСР функції головного інституту, який здійснює науково-дослідні й експериментальні роботи в галузі антисептування, антипірування, консервування, сушіння деревини і виробів з неї, що забезпечують підвищення довговічності лісоматеріалів, а також координацію цих робіт, які проводяться в організаціях і установах, незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

 

Голова
Ради Міністрів УРСР
 

 
О. ЛЯШКО
 

Заст. Керуючого Справами
Ради
Міністрів УРСР 

 
В. НЕСМІХ
 

Інд. 23

 

ЗАВДАННЯ
міністерствам і відомствам УРСР по збільшенню переробки деревини, яка заготовляється в багатолісних районах країни, на 1986 - 1990 роки

/тис. куб. м/

  

1986 - 1990 роки, всього 

в тому числі по роках 

1986 

1987 

1988 

1989 

1990 

Всього по УРСР 

735 

120 

135 

145 

160 

175 

в тому числі: 

  

  

  

  

  

  

Мінсільгосп УРСР 

125 

25 

25 

25 

25 

25 

Мінплодоовочгосп УРСР 

265 

40 

45 

50 

60 

70 

Укрміжколгоспбуд 

345 

55 

65 

70 

75 

80 

 

Заст. Керуючого Справами
Ради
Міністрів УРСР 

 
В. НЕСМІХ
 

 

ЗАВДАННЯ
міністерствам, відомствам УРСР і Київському міськвиконкому по захисній обробці виробів з деревини на 1985 і 1990 роки

/тис. куб. м/

  

1985 рік 

1990 рік 

антисептування і антипірування /поверхнева обробка/ 

консервування і антипірування /глибоке просочування/ 

антисептування і антипірування /поверхнева обробка/ 

консервування і антипірування /глибоке просочування/ 

Всього по УРСР 

315 

35 

525 

130 

в тому числі: 

  

  

  

  

Мінжитлокомунгосп УРСР 

70 

120 

20 

Мінводгосп УРСР 

10 

20 

25 

Мінсільгосп УРСР 

80 

120 

Укрміжколгоспбуд 

130 

18 

200 

70 

Київський міськвиконком 

25 

65 

15 

 

Заст. Керуючого Справами
Ради
Міністрів УРСР 

 
В. НЕСМІХ
 

 

ЗАВДАННЯ
міністерствам, відомствам УРСР і Київському міськвиконкому по сушінню лісоматеріалів на 1990 рік

  

тис. куб. м 

Всього по УРСР 

636 

в тому числі: 

  

Мінмісцевпром УРСР 

130 

Мінжитлокомунгосп УРСР 

86 

Мінпобут УРСР 

50 

МВС УРСР 

80 

Укрміжколгоспбуд 

200 

Київський міськвиконком 

90 

 

Заст. Керуючого Справами
Ради
Міністрів УРСР 

 
В. НЕСМІХ
 

Опрос