Идет загрузка документа (31 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по увеличению производства и продажи государству семян подсолнечника

Совет Министров УССР
Постановление от 23.01.1979 № 41
Утратил силу

РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР

ПОСТАНОВА

від 23 січня 1979 р N 41

Київ

Про заходи по збільшенню виробництва і продажу державі насіння соняшника

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
розпорядженнями Ради Міністрів Української РСР
 від 11 червня 1980 року N 350-р
,
 від 21 квітня 1981 року N 223-р
,
 постановою Ради Міністрів Української РСР
 від 16 липня 1982 року N 363

Постанова втратила чинність
(згідно з постановою Кабінету Міністрів України
 від 23 листопада 2016 року N 1066)

Розглянувши стан виробництва соняшника, Рада Міністрів Української РСР відмічає, що валові збори його рік у рік зменшуються, а плани закупок не виконуються. За три роки десятої п'ятирічки середньорічне виробництво соняшника зменшилося проти дев'ятої п'ятирічки на 298 тис. тонн, державі недодано 1990 тис. тонн насіння. Врожайність за цей період знизилась з 15,8 до 14,1 центнера з гектара.

Особливо зменшилось виробництво соняшника в Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській, Харківській і Одеській областях, які недодали державі по 200 - 300 тис. тонн насіння. Значно знизилась якість насіння, що надходить на переробку, внаслідок чого лише третя частина виробленої олії придатна на харчові цілі.

Такий незадовільний стан з виробництвом соняшника свідчить про наявність серйозних недоліків у вирощуванні, заготівлі і: переробці цієї культури.

Однією з основних причин зниження врожайності соняшника є надмірне насичення ним сівозмін в окремих господарствах, незадовільна організація боротьби з падалицею, внаслідок чого значно підвищилась ураженість посівів гниллю і вовчком. В ряді південних областей у зв'язку з проведенням спеціалізації в окремих галузях сільськогосподарського виробництва необгрунтовано скорочуються посіви соняшника, частина його площ перекладається з спеціалізованих на інші господарства.

Недостатньо вносяться мінеральні добрива. За останні роки в середньому на гектар посіву в господарствах Кіровоградської області внесено лише 2,1 центнера, Полтавської - 2,4, Херсонської - 2,5, Миколаївської - 2,8 центнера. На 13 - 26 процентах площ добрива тут взагалі не вносились. Значні площі соняшника засіваються насінням низької якості і навіть некондиційним, часто не забезпечується оптимальна густота посівів.

У багатьох господарствах не враховують особливостей високо-олійних сортів, які потребують більш сприятливих умов проростання, проводять сівбу в ранні строки, що призводить до зрідженості посівів. Не скрізь забезпечується своєчасне збирання і, особливо, сушіння насіння, внаслідок чого значна його частина стає непридатного для вироблення харчової олії.

В недостатніх обсягах ведеться науково-дослідна робота, особливо по виведенню гібридів та більш продуктивних сортів соняшника, стійких проти ураження хворобами і вовчком.

На окремих хлібоприймальних підприємствах Харківської, Кіровоградської і Черкаської областей допускаються істотні недоліки у прийманні, розміщенні, організації сушіння насіння соняшника і доведення його до встановлених кондицій.

Повільно зміцнюється матеріально-технічна база підприємств олійнопереробної промисловості. Разом з тим деякі з них, маючи значні потужності для сушіння насіння, використовують їх не повністю і стримують приймання соняшника з підвищеною вологістю.

З метою збільшення виробництва соняшника і забезпечення виконання планів його закупок Рада Міністрів Української РСР ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству радгоспів УРСР, облвиконкомам і райвиконкомам, керівникам і спеціалістам господарств глибоко проаналізувати стан вирощування соняшника по областях, районах і господарствах, розробити і здійснити необхідні організаційні та агротехнічні заходи з тим, щоб забезпечити виробництво насіння в обсягах згідно з додатком N 1.

2. Схвалити подані Держпланом УРСР, Міністерством сільського господарства УРСР, Міністерством радгоспів УРСР і облвиконкомами пропозиції про розміри посівних площ соняшника по колгоспах і державних господарствах згідно з додатком N 2.

Облвиконкомам переглянути розміщення площ соняшника по районах і категоріях господарств з тим, щоб не допускати перенасиченості цією культурою сівозмін, і відповідно скорегувати плани закупок.

В господарствах, що мають значні площі поливних земель, частину посівів соняшника розміщувати на зрошенні.

3. Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству радгоспів УРСР і облвиконкомам забезпечити внесення на кожний гектар посіву соняшника в 1979 році не менше 3,0 - 3,5 центнера і в 1980 році - 6 центнерів мінеральних добрив у необхідних співвідношеннях по областях і в обсягах згідно з додатками N 3 і 4.

4. Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству радгоспів УРСР і Південному відділенню ВАСГНІЛ встановити суворий контроль за додержанням прийнятої системи насінництва, добитися обов'язкового проведення комплексу рекомендованих прийомів на насіннєвих ділянках з тим, щоб для сівби на товарних площах використовувати тільки першокласне насіння першої репродукції. Для забезпечення проведення сівби високоякісним посівним матеріалом створити в колгоспах і радгоспах перехідний фонд насіння у розмірі річної потреби.

5. Зобов'язати Міністерство сільського господарства УРСР, Міністерство радгоспів УРСР, Держкомсільгосптехніку УРСР і облвиконкоми забезпечувати належну підготовку і переобладнання зернозбиральних комбайнів, очисних і сушильних засобів і токів. Організувати в колгоспах і радгоспах сушіння насіння в обсягах згідно з додатком N 5. На період збирання врожаю у кожному колгоспі і радгоспі створювати збирально-транспортні комплекси.

6. Зобов'язати Міністерство заготівель УРСР для поліпшення умов зберігання і прискорення сушіння насіння ввести в дію в 1979 - 1980 роках елеватори місткістю 886 тис. тонн і зерносушарки потужністю 2941 тонна за годину згідно з додатками N 6 і 7.

7. Міністерству харчової промисловості УРСР збудувати в 1981 - 1985 роках елеватори для зберігання насіння соняшника на Запорізькому і Кіровоградському олійно-жирових комбінатах місткістю по 30 тис. тонн, Вовчанському олійноекстракційному заводі - 14 тис. тонн і на Мелітопольському олійноекстракційному заводі - склад на 6 тис. тонн, елеватори для зберігання шроту на Вінницькому і Запорізькому олійно-жирових комбінатах по 2,5 тис. тонн та Дніпропетровському олійно-жировому комбінаті - 1,5 тис. тонн. Збільшити добову потужність сушарок переробних підприємств на 9 тис. тонн.

Забезпечити своєчасне приймання і сушіння соняшника безпосередньо від господарств, розташованих в 50-кілометровій зоні олійно-жирових підприємств. Разом з Міністерством сільського господарства УРСР і Міністерством радгоспів УРСР здійснити заходи по поширенню ініціативи трудівників сільського господарства Вільнянського району Запорізької області та Саратського району Одеської області і переробних підприємств по забезпеченні) максимального виходу харчової олії з кожного гектара досівів соняшника.

8. Дозволити радгоспам та іншим державним сільськогосподарським підприємствам і рекомендувати колгоспам продавати по державних закупочних цінах робітникам і колгоспникам, зайнятим на вирощуванні, збиранні і сушінні соняшника, до 15 проц. врожаю, одержаного ними понад план або досягнутий рівень виробництва в середньому за попередні 5 років, в рахунок частини належної їм грошової додаткової оплати праці і премій, але не більше 1,5 центнера на одного працівника на рік.

Комбайнерам, які працюють на збиранні соняшника, за виконання сезонної норми при високій якості робіт і без втрат видавати в 1979 році безплатно в порядку преміювання 1 - 1,5 центнера насіння. Іншим працівникам комбайнового агрегату - помічнику комбайнера і шоферам, які працюють на перевезенні насіння від комбайнів, видавати насіння за виконання сезонної норми кожному в розмірі 70 процентів від кількості насіння, нарахованого комбайнеру. Видача насіння робітникам радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств провадиться в межах встановленого максимального розміру премій.

9. Південному відділенню ВАСГНІЛ, Всесоюзному селекційно-генетичному інституту, Всесоюзному науково-дослідному інституту кукурудзи, Українській дослідній станції Всесоюзного науково-дослідного інституту олійних культур розширити роботу по створенню більш продуктивних і скоростиглих сортів і гібридів, стійких проти гнилі та вовчка, а також по удосконаленню системи боротьби з хворобами і шкідниками та механізованої технології виробництва соняшника.

10. Міністерству сільського господарства УРСР і Південному відділенню ВАСГНІЛ до 1 серпня 1979 р. підготувати рекомендації по технології механізованого виробництва соняшника, а Державному комітету УРСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі видати їх до 1 січня 1980 р. масовим тиражем.

Практикувати щороку проведення обласних і районних семінарів керівників і спеціалістів господарств з питань впровадження у виробництво прогресивної технології та організації боротьби з хворобами і вовчком соняшника.

11. Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству радгоспів УРСР, Міністерству харчової промисловості УРСР, Міністерству заготівель УРСР і Південному відділенню ВАСГНІЛ доповісти Раді Міністрів УРСР у листопаді в 1979 і 1980 роках про хід виконання цієї постанови.

 

Голова
Ради Міністрів УРСР

О. ЛЯШКО

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

Інд. 22

 

ОБСЯГИ
виробництва насіння соняшника в колгоспах і державних господарствах в 1979 році

Області

Не менше тис. тонн

Урожайність ц/га

Вінницька
Ворошиловградська
Дніпропетровська

61,0
247,9
437,5

17,9
17,6
19,4

Донецька
Закарпатська
Запорізька

324,0
2,4
358,4

21,2
16,0
17,8

Кіровоградська
Кримська
Миколаївська

293,0
60,9
259,8

19,9
12,0
18,7

Одеська
Полтавська
Сумська

366,0
141,3
29,0

19,5
17,4
16,1

Харківська
Херсонська
Черкаська

259,0
120,9
69,9

19,0
13,2
19,3

Всього

3030,8

18,4

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

Посівні площі соняшника в колгоспах і державних господарствах на 1979 - 1980 роки

/тис. га/

Області

Всього щороку

в тому числі

колгоспи

державні господарства

Вінницька
Ворошиловградська
Дніпропетровська

34,1
141
226

33,3
90,0
183х/

0,8
51,0
43х/

Донецька
Закарпатська
Запорізька

153,1
1,5
201

123,0
1,3
157,8

30,1
0,2
43,2

Кіровоградська
Кримська
Миколаївська

147
51
139

139,2
30,3
91,0

7,8
20,7
48,0

Одеська
Полтавська
Сумська

188
81
18

153,6
77,0
17,0

34,4
4,0
1,0

Харківська
Херсонська
Черкаська

136
92
36,3

104,0
67,0
33,5

32,0
25,0
2,8

Всього

1645

1301

344

____________
х/ - Починаючи з 1980 року.

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

ЗАВДАННЯ
по внесенню мінеральних добрив під соняшник в колгоспах і державних господарствах на 1980 рік

/тис. тонн умовних туків/

Області

Всього

в тому числі

колгоспи

державні господарства

Вінницька
Ворошиловградська
Дніпропетровська

20,5
84,6
135,6

20,0
54,0
109,8

0,5
30,6
25,8

Донецька
Закарпатська
Запорізька

91,9
0,9
120,6

73,8
0,8
94,7

18,1
0,1
25,9

Кіровоградська
Кримська
Миколаївська

88,2
30,6
83,4

83,5
18,2
54,6

4,7
12,4
28,8

Одеська
Полтавська
Сумська

112,8
48,6
10,8

92,2
46,2
10,2

20,6
2,4
0,6

Харківська
Херсонська
Черкаська

81,6
55,2
21,8

62,4
40,2
20,1

19,2
15,0
1,7

Всього

987,0

780,6

206,4

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

ЗАВДАННЯ
по посіву соняшника з внесенням мінеральних добрив в рядки на всій площі в колгоспах і державних господарствах на 1979 - 1980 роки

Області

Використання гранульованих фосфорних добрив щороку /тис. тонн/

Всього

в тому числі

колгоспи

державні господарства

Вінницька
Ворошиловградська
Дніпропетровська
Донецька

1,8
7,1
11,3
7,6

1,7
4,5
9,1
6,2

0,1
2,6
2,2
1,4

Запорізька
Кіровоградська
Кримська
Миколаївська

10,1
7,3
2,6
7,0

7,9
6,9
1,5
4,6

2,2
0,4
1,1
2,4

Одеська
Полтавська
Сумська
Харківська

9,4
4,1
0,9
6,8

7,7
3,9
0,8
5,2

1,7
0,2
0,1
1,6

Херсонська
Черкаська

4,6
1,8

3,4
1,7

1,2
0,1

Всього

82,4

65,1

17,3

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

ОБСЯГИ
сушіння насіння соняшника в колгоспах і державних господарствах

/тис. тонн/

Області

Роки

1979

1980

Вінницька
Ворошиловградська
Дніпропетровська

40
150
280

50
170
300

Донецька
Запорізька
Кіровоградська

210
230
160

230
250
180

Кримська
Миколаївська
Одеська

25
140
180

25
160
200

Полтавське
Сумська
Харківське

90
15
180

100
20
200

Херсонська
Черкаська

50
50

60
55

Всього

1800

2000

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

ЗАВДАННЯ
по введенню в дію елеваторів на підприємствах Міністерства заготівель УРСР

/тис. тонн/

Області

Роки

1979

1980

Вінницька

81

-

Ворошиловградська

81

-

Дніпропетровська

90

-

Донецька

-

35

Запорізька

90

144

Кіровоградська

-

110

Кримська

-

36

Миколаївська

-

76

Одеська

54

-

Харківська

72

17

Всього

468

418

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

 

ЗАВДАННЯ
по будівництву зерносушарок на підприємствах Міністерства заготівель УРСР

/планових тонн на годину/

Області

Роки

1979

1980

Вінницька

189

160

Ворошиловградська

128

128

Дніпропетровська

-

128

Донецька

128

160

Запорізька

128

96

Кіровоградська

96

128

Кримська

32

-

Миколаївська

160

96

Одеська

96

160

Полтавська

96

64

Сумська

64

32

Харківська

192

160

Херсонська

96

96

Черкаська

32

96

Всього

1437

1504

 

Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

К. БОЙКО

Опрос