Идет загрузка документа (34 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении такс для исчисления размера ущерба, причиненного лесу

КМ Украины
Постановление КМ, Порядок от 23.07.2008 № 665
редакция действует с 17.09.2020

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 23 липня 2008 р. N 665

Київ

Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановами Кабінету Міністрів України
 від 28 грудня 2011 року N 1364
,
від 4 грудня 2019 року N 1065
,
 від 9 вересня 2020 року N 826

З метою посилення охорони лісів, збереження лісових ресурсів і підвищення ефективності їх використання Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами:

незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту (додаток 1);

пошкодженням дерев і чагарників до ступеня неприпинення росту (додаток 2);

знищенням або пошкодженням лісових культур, природного підросту та самосіву на землях, призначених для відновлення лісу (додаток 3);

знищенням або пошкодженням сіянців, саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях (додаток 4);

самовільною заготівлею сіна та випасанням худоби на лісових ділянках (додаток 5);

знищенням або пошкодженням відмежувальних знаків у лісах (додаток 6);

пошкодженням сіножатей, пасовищ і ріллі на землях лісогосподарського призначення (додаток 7);

знищенням або пошкодженням лісоосушувальних канав, дренажних систем і доріг на лісових ділянках (додаток 8);

порушенням правил заготівлі лісової підстилки (додаток 9);

порушенням правил заготівлі лікарських рослин, дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід тощо (додаток 10).

2. Установити, що:

починаючи з 1 січня 2009 р. проводиться індексація затверджених цією постановою такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

У зв'язку з цим затвердити Порядок, що додається;

зазначені такси застосовуються також для обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду.

3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 5 грудня 1996 р. N 1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству" (ЗП України, 1996 р., N 20, ст. 577).

 

Прем'єр-міністр України 

Ю. ТИМОШЕНКО 

Інд. 22

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту

Діаметр дерев у корі біля шийки кореня, сантиметрів 

Розмір шкоди, гривень 

За кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту: 

  

10 і менш як 

42 

10,1 - 14 

74 

14,1 - 18 

190 

18,1 - 22 

390 

22,1 - 26 

685 

26,1 - 30 

1080 

30,1 - 34 

1449 

34,1 - 38 

1845 

38,1 - 42 

2266 

42,1 - 46 

2688 

46,1 - 50 

3109 

За кожне 1-сантиметрове перевищення 50-сантиметрового діаметра 

105 

За кожний кущ чагарнику 

105 

Примітки: 

1. За незаконне вирубування або пошкодження до ступеня припинення росту плодових дерев, самшиту, дерев і чагарників родини кипарисових, бархату амурського, айланта, платана, горіхів усіх видів, дерев еталонних насаджень та дерев на лісонасіннєвих плантаціях і ділянках, насіннєвих і хвойних дерев віком до 41 року в грудні - січні розмір шкоди обчислюється за цією таксою, збільшеною у 3 рази.

2. За незаконне вирубування сухостійних дерев розмір шкоди обчислюється за цією таксою, зменшеною у 2 рази.

3. До пошкоджених до ступеня припинення росту належать дерева з переламаним стовбуром, обідраною корою понад 30 відсотків його периметра (незалежно від довжини за висотою стовбура), обшморганою кроною понад половину її довжини, обідраними та зламаними скелетними коренями понад половину периметра стовбура, а також повалені дерева та з нахилом, спричиненим дією лісокористувача, понад 30 градусів від вертикальної осі.

У разі неможливості встановлення розрядів висоти насаджень за фактичними вимірами (дерева або насадження повністю вирубані, вивезені з місця рубання тощо), а також узгодження категорій технічної придатності дерев (ділові, напівділові, дров'яні) їх матеріальна цінність визначається за найвищим розрядом висоти для деревостанів вирубаної породи відповідно до матеріалів лісовпорядкування, таксаційного виділу. При цьому всі вирубані стовбури вважаються діловими.

4. Діаметр пня дерева у корі зазначається як середнє арифметичне значення між найбільшим та найменшим замірами діаметра. Замір діаметра пня, який зрізаний нижче шийки кореня (урівень із землею або утоплений у землю), здійснюється за фактичним зрізом. 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами пошкодженням дерев і чагарників до ступеня неприпинення росту

Діаметр дерев у корі біля шийки кореня, сантиметрів 

Розмір шкоди, гривень 

За кожне дерево, пошкоджене до ступеня неприпинення росту: 

 

10 і менш як 

11 

10,1 - 14 

26 

14,1 - 18 

58 

18,1 - 22 

126 

22,1 - 26 

216 

26,1 - 30 

316 

30,1 - 34 

427 

34,1 - 38 

553 

38,1 - 42 

685 

42,1 - 46 

791 

46,1 - 50 

896 

За кожне 1-сантиметрове перевищення 50-сантиметрового діаметра 

26 

За кожний кущ чагарнику 

26 

Примітки: 

1. За пошкодження плодових дерев, самшиту, дерев і чагарників родини кипарисових, бархату амурського, айланта, платана, горіхів усіх видів, дерев еталонних насаджень та дерев на лісонасіннєвих плантаціях і ділянках, насіннєвих, плюсових і хвойних дерев віком до 41 року в грудні - січні розмір шкоди обчислюється за цією таксою, збільшеною у 2 рази.

2. До пошкоджених до ступеня неприпинення росту належать дерева із зламаною вершиною або обшморганою кроною від третини до половини її довжини, обідраною корою від 10 до 30 відсотків периметра стовбура (незалежно від довжини і висоти пошкодження стовбура), обідраними та зламаними скелетними коренями від однієї четвертої частини до половини периметра стовбура, а також дерева з нахилом, спричиненим дією лісокористувача, до 30 градусів від вертикальної осі без відриву коренів. 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами знищенням або пошкодженням лісових культур, природного підросту та самосіву на землях, призначених для відновлення лісу

Вік лісових культур, природного підросту та самосіву, років 

Розмір шкоди, гривень за 1 гектар 

Знищених: 

  

5 і менш як 

17918 

6 - 10 

23188 

Пошкоджених: 

  

5 і менш як 

8959 

6 - 10 

11594 

Примітки: 

1. У гірських лісах Карпат і Криму розмір шкоди, заподіяної лісу знищенням або пошкодженням лісових культур, природного підросту та самосіву, обчислюється за цією таксою, збільшеною у 2 рази.

2. За пошкодження або знищення плодових дерев, лісових культур, природного підросту та самосіву самшиту, дерев і чагарників родини кипарисових, бархату амурського, айланта, платана, горіхів усіх видів, насіннєвих та плюсових дерев розмір шкоди, заподіяної лісу, обчислюється за цією таксою, збільшеною у 2 рази.

3. Розмір шкоди, заподіяної лісу знищенням або пошкодженням до ступеня припинення росту лісових культур, природного підросту та самосіву віком понад 10 років, обчислюється за таксою, визначеною в додатку 1.

4. Під час обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами знищенням або пошкодженням внаслідок його забруднення хімічними та радіоактивними речовинами, виробничими і побутовими відходами, стічними водами, іншими шкідливими речовинами, підтоплення, осушення та інших видів шкідливого впливу, підпалу або недбалого поводження з вогнем та порушення інших вимог пожежної безпеки в лісах, засмічення побутовими і промисловими відходами, враховуються:

знищення або пошкодження лісових культур, природного підросту та самосіву, яке обчислюється в десятикратному розмірі діючих такс на деревину лісових порід, що відпускається на пні за першим розрядом у всіх таксових поясах без застосування встановлених норм зниження такс;

вартість робіт, пов'язаних з припиненням негативного впливу на лісові насадження зазначених факторів або гасінням лісової пожежі;

вартість робіт з очищення території;

вартість робіт, пов'язаних з вирощуванням лісових насаджень до віку, в якому вони пошкоджені зазначеними негативними факторами. 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами знищенням або пошкодженням сіянців, саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях

 

Розмір шкоди, гривень 

У розсадниках:  

 

        за кожний гектар сіянців 

18972 

        за кожну тисячу саджанців основних
        лісових порід віком до трьох років 

738 

        за кожний саджанець плодових,
        декоративних і технічних порід 

32 

На плантаціях: 

  

       за кожний саджанець елітних
       насіннєвих 

105 

       за кожний саджанець всіх
       інших насіннєвих 

32 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами самовільною заготівлею сіна та випасанням худоби на лісових ділянках

  

Розмір шкоди, гривень 

1. У разі самовільної заготівлі сіна (за кожний гектар):  

 

      на сіножатях і пасовищах 

1581 

      на землях поза межами
      сіножатей і пасовищ 

474 

2. У разі самовільного випасання худоби (за кожну голову): 

  

  на сіножатях і пасовищах: 

  

      великої рогатої худоби і коней 

63 

      молодняка великої рогатої
      худоби і коней та дрібної худоби 

32 

      кіз 

32 

  на землях поза межами сіножатей і пасовищ: 

  

      великої рогатої худоби і коней 

95 

      молодняка великої рогатої худоби,
      коней та дрібної худоби 

32 

      кіз 

63 

Примітка. 

У разі коли самовільною заготівлею сіна та випасанням худоби знищено або пошкоджено лісові культури, природний підріст та самосів, розмір шкоди обчислюється одночасно за цією таксою і таксою, визначеною в додатку 3. 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами знищенням або пошкодженням відмежувальних знаків у лісах

  

Розмір шкоди, гривень 

За кожний знак: 

  

      стовп квартальний, межовий,
      візирний, інший лісовпорядний
      та лісогосподарський знак

1186 

      стовп лісогосподарський
      (на лісосіках, ділянках,
      призначених для відновлення
      лісу, сіножатях, пасовищах,
      пробних площах тощо)

348 

      шлагбаум, межовий знак 

3557 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами пошкодженням сіножатей, пасовищ і ріллі на землях лісогосподарського призначення

  

Розмір шкоди, гривень 

За кожний гектар сіножатей, пасовищ і ріллі 

9486 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами знищенням або пошкодженням лісоосушувальних канав, дренажних систем і доріг на лісових ділянках

  

Розмір шкоди, гривень 

За погонний метр лісоосушувальних канав і дренажних систем: 

  

      осушувальних 

516 

      збиральних 

870 

      магістральних 

1344 

За квадратний метр доріг: 

  

      асфальтних 

650 

      цементобетонних 

550 

      з щебеневим покриттям 

450 

      з гравійним покриттям 

400 

      ґрунтових поліпшених 

300 

      ґрунтових 

200 

Примітка. 

Розмір шкоди, заподіяної знищенням або пошкодженням мостів, шлюзів, інших інженерних споруд на лісоосушувальних канавах, дренажних системах і дорогах, рекреаційних об'єктів, обчислюється в п'ятикратному розмірі вартості витрат на поновлення знищених або пошкоджених споруд. 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами порушенням правил заготівлі лісової підстилки

  

Розмір шкоди, гривень 

За квадратний метр лісової підстилки 

32 

 

ТАКСА
для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами порушенням правил заготівлі лікарських рослин, дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід тощо

Показник 

Розмір шкоди, гривень 

поширені види рослин, природні запаси яких не обмежені 

види рослин, природні запаси яких обмежені, промислова заготівля лімітується 

рідкісні, ендемічні, реліктові та такі, що перебувають під загрозою знищення, види рослин, заготівля яких забороняється 

За кілограм заготовлених:
дикорослих, технічних і лікарських видів рослин: 

  

  

  

     кореневища і коріння 

32 

84 

237 

     квіти, бруньки 

32 

84 

116 

     кора 

32 

32 

63 

     трава 

32 

63 

84 

     листя 

32 

32 

84 

     пагони 

  

32 

63 

     плоди 

  

32 

63 

грибів 

  

63 

84 

ягід у природних напівчагарникових і трав'янолистних ягідниках 

32 

63 

  

дикорослих плодів (у тому числі горіхів) у природних чагарниках 

116 

216 

  

Примітка. 

Розмір шкоди за порушення правил заготівлі лікарських рослин, дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід на штучно створених плантаціях обчислюється за цією таксою, збільшеною у 2 рази. 

 

ПОРЯДОК
проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами

1. Індексація такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, проводиться починаючи з 1 січня 2009 р. за формулою

Hi = Hп х I / 100,

де Hi - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у поточному році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; Hп - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у попередньому році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; I - індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік, відсотків.

2. У разі коли індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік не перевищує 100 відсотків, індексація такс не проводиться.

3. Під час проведення індексації базовим вважається значення такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, що утворилося станом на 31 грудня 2008 р., а для нововведених такс - на 31 грудня року їх введення.

4. Індекс споживчих цін розраховується Держстатом. Інформація про його розмір за попередній рік подається щороку до 1 лютого Міндовкіллю та Держлісагентству.

(пункт 4 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. N 1364,
від 04.12.2019 р. N 1065
,
від 09.09.2020 р. N 826)

____________

Опрос