Идет загрузка документа (910 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О вещевом обеспечении военнослужащих Вооруженных Сил и других воинских формирований в мирное время

КМ Украины
Постановление КМ от 28.10.2004 № 1444
Утратил силу

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 28 жовтня 2004 р. N 1444

Київ

Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
постановами Кабінету Міністрів України
 від 2 листопада 2006 року N 1525
,
 від 7 лютого 2007 року N 157
,
 від 5 грудня 2007 року N 1385
,
від 17 грудня 2008 року N 1093
,
 від 26 серпня 2009 року N 896
,
 від 3 серпня 2011 року N 817
,
 від 4 лютого 2013 року N 75
,
 від 22 квітня 2013 року N 297
,
 від 29 квітня 2013 року N 323
,
 від 29 травня 2013 року N 377
,
 від 24 липня 2013 року N 527
,
від 1 жовтня 2014 року N 547
,
від 13 жовтня 2014 року N 680
,
від 28 січня 2015 року N 26

Постанова втратила чинність
(згідно з постановою Кабінету Міністрів України
 від 11 лютого 2016 року N 71)

(Дію постанови поширено на військовослужбовців Державної спеціальної служби транспорту та надано Міністерству транспорту та зв'язку повноваження, передбачені цією постановою для Міністерства оборони, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року N 265)

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити такі, що додаються:

Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час;

норми забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час;

перелік місцевостей з жарким та помірним кліматом, проходження служби в яких дає право на забезпечення військовослужбовців речовим майном за нормами, передбаченими для цих місцевостей.

2. Дозволити утримувати у військових частинах, на кораблях, у військових навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях Міністерства оборони та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування:

запас готового обмундирування і взуття у розмірі 10 відсотків річної витрати та запас миючих і ремонтних засобів в обсязі тримісячної потреби;

запас речового майна і миючих засобів на початок року в обсязі не менше ніж 50 відсотків річної витрати, а запас речового майна, яке видається військовослужбовцям строкової служби і курсантам вищих військових навчальних закладів для переходу на літню форму одягу і забезпечення весняного призову, - 90 відсотків річної витрати.

3. Надати Міністерству оборони та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування, військові частини, кораблі, військові навчальні заклади, підприємства, установи та організації, право:

встановлювати норми забезпечення спеціальним одягом та спорядженням для виконання спеціальних завдань, наметами, спортивним інвентарем, музичними інструментами музикантів військових оркестрів, а також табелі до штатів на матеріальні засоби речової служби, не передбачені нормами забезпечення речовим майном у мирний час;

(абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N 547)

змінювати строки носіння або експлуатації предметів речового майна (постільної та натільної білизни, рушників, спецодягу тощо), визначені нормами забезпечення, у разі перевищення встановлених строків зберігання на об'єднаних центрах забезпечення та речових складах.

(абзац третій пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N 547)

4. Визнати такими, що втратили чинність:

постанову Кабінету Міністрів України від 22 липня 1998 р. N 1135 "Про забезпечення військовослужбовців Збройних Сил речовим майном у мирний час" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 30, ст. 1135);

пункт 37 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2003 р. N 1402 (Офіційний вісник України, 2003 р., N 37, ст. 1981);

пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 22 липня 1998 р. N 1135 та від 29 березня 2002 р. N 426, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 р. N 484 (Офіційний вісник України, 2004 р., N 16, ст. 1105).

 

Прем'єр-міністр України 

В. ЯНУКОВИЧ 

Інд. 29

 

ПОЛОЖЕННЯ
про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час

Загальні питання

1. Це Положення визначає порядок речового забезпечення військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів Збройних Сил та інших військових формувань, а також військових ліцеїстів у мирний час.

(пункт 1 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157)

2. Метою речового забезпечення є задоволення потреб військовослужбовців в обмундируванні, взутті, натільній білизні, теплих і постільних речах, спорядженні, спеціальному одязі, предметах індивідуального захисту, тканинах, нагрудних та нарукавних знаках і знаках розрізнення, санітарно-господарському майні, спортивному інвентарі та лазнево-пральному обслуговуванні особового складу.

3. Речове майно за цільовим призначенням поділяється на майно поточного забезпечення, майно фонду зборів і майно непорушних запасів, а за використанням - на майно особистого користування та інвентарне майно.

Майно поточного забезпечення призначене для військовослужбовців.

Майно фонду зборів призначене для військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні та спеціальні збори, а також студентів цивільних навчальних закладів, які направляються на навчальні збори.

(абзац третій пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157)

Майно непорушних запасів призначене для забезпечення мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань і створення запасів на особливий період (воєнний час).

4. Речове майно відпускається військовим частинам у порядку, встановленому Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування, відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України норм забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час (далі - норми забезпечення речовим майном військовослужбовців), а також відповідно до затверджених Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади норм утримання цього майна на одного військовослужбовця (працівника) у військових частинах або на одне ліжко в лікувальних закладах.

5. Нормами забезпечення речовим майном військовослужбовців визначається кількість предметів, що видаються на одного військовослужбовця (працівника) у військових частинах або на одне ліжко в лікувальних закладах, а також на одиницю бойової техніки, підрозділ, установу та строки їх носіння (експлуатації).

6. Строк носіння або експлуатації предметів речового майна - час, установлений нормами забезпечення речовим майном військовослужбовців, протягом якого предмет повинен носитися або перебувати в експлуатації.

Строки носіння або експлуатації предметів речового майна особистого користування, що видається офіцерам, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, обчислюються з дня виникнення у них права на його отримання. Речове майно особистого користування, видане зазначеним особам, обліковується за місяцем виникнення права на отримання цього майна.

Строки носіння або експлуатації предметів речового майна особистого користування, які видаються військовослужбовцям строкової служби, а також інвентарного майна обчислюються з дня фактичної їх видачі для носіння або експлуатації.

Для інвентарного майна сезонного використання строк носіння або експлуатації протягом одного сезону зараховується за один рік. Час зберігання інвентарного майна на складах до строку носіння або експлуатації не зараховується.

7. Строки носіння деяких предметів речового майна офіцерами, прапорщиками, мічманами та військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом, установлюються нормами забезпечення речовим майном військовослужбовців залежно від групи такого забезпечення (перша чи друга), до якої віднесено військову частину, де проходить військову службу військовослужбовець.

До першої групи забезпечення речовим майном належать:

органи управління з'єднань, військові частини та підрозділи, які організаційно входять до складу з'єднань;

командні пункти видів Збройних Сил, оперативних командувань, окремі з'єднання, полки, батальйони, дивізіони, топографічні загони, роти, батареї, взводи, авіаційно-технічні бази, авіаційні ескадрильї, загони і ланки;

(абзац четвертий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 р. N 896)

військові навчальні центри, військові школи і коледжі.

До другої групи забезпечення речовим майном належать:

центральний апарат Міноборони та Генеральний штаб Збройних Сил;

центральний апарат, регіональні органи, установи та заклади інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування;

органи управління та вузли зв'язку (крім підрозділів забезпечення) оперативних командувань, видів Збройних Сил та інших військових формувань;

(абзац дев'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 р. N 896)

вищі військові навчальні заклади та військові підрозділи цивільних вищих навчальних закладів;

лікувальні заклади, крім тих, які організаційно входять до складу з'єднань, санаторно-курортні заклади, військові комісаріати, а також військовослужбовці, відряджені до органів виконавчої влади та інших установ;

інші військові частини Збройних Сил та військові формування, не віднесені до першої групи.

8. Норми утримання речового майна на одного військовослужбовця у військових частинах або на одне ліжко у лікувальних та санаторно-курортних закладах визначають кількість натільної, постільної та теплої білизни, рушників і спеціального одягу, яка повинна бути у військових частинах на одного військовослужбовця строкової служби, кількість предметів санітарно-господарського майна у лікувальних та санаторно-курортних закладах на одне ліжко та одну особу медичного персоналу.

Норми утримання речового майна на одного військовослужбовця у військових частинах або на одне ліжко у лікувальних та санаторно-курортних закладах визначаються Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування.

Речове майно за нормами утримання видається одноразово тільки новосформованим військовим частинам, а також у разі збільшення чисельності військовослужбовців, які розміщуються у казармах, або збільшення у лікувальних та санаторно-курортних закладах чисельності ліжок на 20 і більше відсотків. Новосформованим військовим частинам наступна видача речового майна здійснюється згідно з діючими нормами, але не раніше ніж через два роки.

9. Придбання речового майна, а також декоративних тканин, спортивного інвентарю, килимових виробів, ремонтних та витратних матеріалів, надання послуг та розрахунки з підприємствами за придбання майна і надані послуги здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

10. Військовослужбовці забезпечуються речовим майном та отримують лазнево-пральні послуги за рахунок військового формування, в якому проходять військову службу. В окремих випадках Міноборони може передавати речове майно з оплатою його вартості згідно із законодавством іншим військовим формуванням.

11. Строки зберігання речового майна визначаються Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування.

Застаріле та зняте із забезпечення речове майно, технологічне обладнання і технічні засоби, запасні частини та матеріали, строк зберігання в запасі (резерві) яких минув, у разі неможливості їх ремонту, використання за цільовим призначенням або відчуження підлягають утилізації та списанню в установленому порядку.

12. Військовослужбовцям речове майно особистого користування видається за нормами забезпечення речовим майном у мирний час N 1 - 22 і 60, інвентарне майно - за нормами забезпечення N 23 - 59 і 61 - 71.

Порядок застосування норм забезпечення речовим майном військовослужбовців у мирний час встановлюється Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування.

13. Речове майно видається військовослужбовцям згідно з нормами забезпечення з урахуванням переліку місцевостей України (з жарким та помірним кліматом), а також кліматичних умов місцевостей перебування національних контингентів і національного персоналу України, а також військовослужбовців, направлених для тимчасового проходження військової служби за межами України.

(пункт 13 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

14. Речове майно особистого користування офіцерам, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, видається у власність.

Військовослужбовцям строкової служби обмундирування, взуття та спорядження (крім інвентарних речей, натільної та постільної білизни) видаються в особисте користування.

15. Військовослужбовцям строкової служби у разі втрати речового майна з їх вини видається речове майно, яке було у користуванні. Вартість втраченого майна утримується з військовослужбовців у встановленому порядку.

У разі знищення (пошкодження) речового майна особистого користування під час виконання службового або громадського обов'язку військовослужбовцям видається нове майно.

16. Знаки розрізнення та фурнітура видаються військовослужбовцям одночасно з видачею тих предметів військової форми одягу, на яких передбачено їх носіння.

Офіцерам додатково під час присвоєння чергового військового звання видаються погони у кількості, необхідній для всіх предметів військової форми одягу, на яких передбачено носіння погонів і строки носіння яких не закінчилися. У разі присвоєння офіцерам чергових військових звань "старший лейтенант" і "полковник" видається командирам (начальникам) лише одна пара погонів для вручення, а на решту погонів видаються тільки зірочки згідно з присвоєним військовим званням.

У Військово-Морських Силах офіцерам корабельного складу видаються також відповідні нарукавні знаки розрізнення.

Забезпечення речовим майном

17. Військовослужбовці, відряджені до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, забезпечуються речовим майном згідно з установленими нормами забезпечення за рахунок Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади за місцем проходження військової служби до відрядження. Офіцери, прапорщики і мічмани, які проходять службу на кафедрах (факультетах, відділеннях) військової підготовки у цивільних навчальних закладах, забезпечуються речовим майном за рахунок Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади в установленому ними порядку.

У разі призначення офіцерів і прапорщиків для подальшого проходження служби на посади у науково-дослідні установи та санаторно-курортні заклади, військові представництва, військові прокуратури, на державні підприємства (згідно з переліком, затвердженим Міноборони та іншими органами виконавчої влади), а також у разі відрядження до Товариства сприяння обороні, Національної академії наук та інших галузевих академій строки носіння предметів польової форми одягу зупиняються.

(абзац другий пункту 17 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 04.02.2013 р. N 75,
від 28.01.2015 р. N 26)

18. Офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, у разі переведення для подальшого проходження служби до інших військових формувань, речове майно, яким вони повинні бути забезпечені відповідно до строків носіння на день переведення, видається за попереднім місцем служби.

Якщо за новим місцем служби встановлено форму одягу іншого зразка, військовослужбовцю за попереднім місцем служби видається грошова компенсація за не видане йому речове майно пропорційно часу, який минув з дня настання права на отримання цього майна до дня виключення його із списку військової частини, або за його бажанням видається речове майно на зазначену суму. У разі коли строк носіння деяких предметів речового майна на день переведення не закінчився, їх вартість, що обчислюється пропорційно часу, який залишився до закінчення строку носіння від дати підписання у військовій частині наказу про переведення військовослужбовця, підлягає погашенню за рахунок невиданого майна, про що робиться запис у речовому атестаті.

За новим місцем служби військовослужбовець забезпечується речовим майном на підставі речового атестата з дня включення його до списку особового складу військової частини.

19. У разі переведення офіцерів, прапорщиків, мічманів та військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, з військових частин, що належать до першої групи забезпечення речовим майном, у військові частини, які належать до другої групи, і навпаки, перелік предметів речового майна та строки його носіння визначаються з дати включення військовослужбовця до списку особового складу військової частини, в яку він переведений. При цьому за попереднім місцем служби їм видається речове майно, яким вони повинні бути забезпечені відповідно до строків носіння на день переведення. В речовому атестаті зазначається група забезпечення речовим майном.

На новому місці служби речове майно видається військовослужбовцям після закінчення строків носіння, визначених нормами за попереднім місцем служби.

У разі неотримання речового майна за попереднім місцем служби воно видається військовослужбовцям за новим місцем служби на строки носіння, встановлені нормами за попереднім місцем служби.

20. Офіцерам, прапорщикам і мічманам за їх бажанням дозволяється (з дати виникнення права на отримання речового майна) замість одних предметів речового майна, передбачених нормами забезпечення, видавати інші, вартість яких не перевищує вартості предметів, що замінюються, або виплачувати за них грошову компенсацію.

Дія цього пункту поширюється на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, після перших трьох років служби за умови подальшого продовження ними контракту.

21. Військовослужбовцям-жінкам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною без збереження грошового утримання, речове майно не видається і період з часу виникнення права на його отримання у строк носіння не зараховується.

22. Засудженим до арешту військовослужбовцям, які відбувають покарання на гауптвахті, видається польова форма одягу (військовослужбовцям Військово-Морських Сил - повсякденна форма одягу), при цьому строки носіння предметів повсякденної (крім Військово-Морських Сил) та парадно-вихідної форми одягу зупиняються.

Військовослужбовцям строкової служби, які відбувають покарання в дисциплінарних підрозділах, видається тільки повсякденна форма одягу. На час відбування покарання строк носіння польової та парадно-вихідної форми одягу зупиняється.

23. Військовослужбовці, які перебувають у запасі або відставці та мають право на носіння військової форми одягу, купують її за рахунок власних коштів.

24. У разі присвоєння офіцеру військового звання "генерал-майор" ("контр-адмірал") речове майно, отримане під час перебування у попередньому званні, в його забезпечення не зараховується.

За нестримане речове майно у попередньому військовому званні за бажанням офіцерів може виплачуватися грошова компенсація, розмір якої визначається пропорційно часу, що минув з дня настання права на отримання речового майна до дати присвоєння військового звання "генерал-майор" ("контр-адмірал") або видаватися речове майно на суму грошової компенсації.

25. Військова форма одягу для військовослужбовців, які мають різні військові звання, виготовляється з різних за якістю тканин. Перелік цих тканин установлюється Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування.

Прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, військовослужбовцям строкової служби речове майно видається у готовому вигляді. У разі коли підібрати окремі предмети речового майна за розміром і зростом немає можливості, проводиться їх припасування або пошиття в ательє з оплатою вартості наданих послуг в установленому Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади порядку.

26. Офіцерам речове майно особистого користування видається у готовому вигляді або виготовляється в ательє за індивідуальним замовленням з оплатою вартості його пошиття за рахунок Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади.

27. Військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.

У разі звільнення у запас військовослужбовцю видається речовий атестат, який додається до особової справи. Якщо протягом 12 місяців після звільнення військовослужбовець буде призваний із запасу, до його забезпечення зараховується раніше отримане речове майно.

28. Військовослужбовцям, які звільняються у запас або відставку без права носіння військової форми одягу, виплачується грошова компенсація за нестримане речове майно або за їх згодою видається речове майно на суму грошової компенсації пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання речового майна до дати підписання наказу про звільнення або закінчення контракту.

29. У разі звільнення військовослужбовців за службовою невідповідністю, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту, засудженням особи до позбавлення волі або обмеженням волі за вироком суду, що набрав законної сили, вартість виданих їм предметів речового майна, строки носіння яких не закінчилися, утримується з них з урахуванням зносу.

Усі інші розрахунки проводяться згідно із законодавством.

30. Військовослужбовці строкової служби звільняються у запас у тій формі одягу, що знаходилася в їх особистому користуванні, за переліком предметів речового майна, встановленим Міноборони та іншими центральними органами виконавчої влади. За бажанням вони можуть звільнятися у запас у власному цивільному одязі.

31. За речове майно, яке офіцери, прапорщики, мічмани та військовослужбовці, що проходили військову службу за контрактом, але не отримали його у зв'язку із смертю, спадкоємцям померлого виплачується грошова компенсація.

Забезпечення інвентарним майном

32. До інвентарного майна належать теплі та постільні речі, табірні та спеціальні намети, спеціальний одяг і льотно-технічне обмундирування, засоби індивідуального захисту, санітарно-господарське майно, спортивний інвентар та музичні інструменти.

Інвентарне майно видається тільки у тимчасове користування (експлуатацію).

33. Теплі речі за військовослужбовцями строкової служби не закріплюються. Порядок їх використання встановлюється командиром військової частини. Після закінчення зимової пори року теплі речі вилучаються у військовослужбовців, піддаються хімічному чищенню, ремонтуються та здаються для зберігання на речовий склад військової частини.

34. Постільними речами забезпечуються військовослужбовці:

під час розміщення в казармі та на кораблях, а також у місцях несення бойового чергування;

під час розміщення у польових умовах;

рядового та сержантського складу, які проходять військову службу протягом першого строку контракту і проживають у казармах поліпшеного типу.

35. Табірні та спеціальні намети видаються в експлуатацію для розміщення військовослужбовців у польових умовах, а також під час проведення топографічних, геодезичних та інших робіт у польових умовах.

36. Спеціальний одяг видається тільки тим військовослужбовцям, які зайняті на роботах з експлуатації, обслуговування, ремонту військової техніки та інших роботах.

37. Льотно-технічне обмундирування видається військовослужбовцям в особисте користування.

У разі звільнення військовослужбовців у запас або відставку за їх бажанням льотно-технічне обмундирування не здається, а сума, нарахована на їх залишкову вартість, може зараховуватися замість нестриманих інших предметів речового майна за основними нормами забезпечення.

38. Панцирними жилетами, шоломами кулезахисними та іншими предметами індивідуального захисту забезпечуються військовослужбовці варти, окремих команд (підрозділів) та особовий склад воєнізованої охорони у разі несення ними бойового чергування, охорони військових об'єктів, виконання спеціальних завдань у складі оперативних груп, національних контингентів та національного персоналу України, а також у разі потреби під час відрядження до інших держав.

(пункт 38 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

39. Музичними інструментами забезпечуються військові частини, штатом яких передбачений військовий оркестр, через військово-оркестрову службу Збройних Сил та інших військових формувань.

 

НОРМИ
забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час

(У тексті норм слова "куртка зимова" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "куртка зимова із знімним коміром" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 року N 1385)

(У тексті норм слово "аеромобільних" замінено словами "високомобільних десантних" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року N 377)

Норма N 1
забезпечення речовим майном генералів Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

  

  

  

1. Кашкет 

2. Кашкет польовий 

3. Шапка з каракулю 

  

4. Пальто зимове з каракулевим коміром 

  

5. Плащ демісезонний 

  

6. Джемпер 

  

7. Плащ-накидка з чохлом 

  

8. Мундир і штани 

9. Кітель 

10. Штани 

  

11. Куртка і штани 

  

12. Сорочка 

13. Краватка 

  

14. Кашне 

  

15. Рукавички шкіряні 

  

16. Рукавички білого кольору 

  

17. Куртка хутряна

18. Костюм (куртка і штани) польовий 

Взуття 

  

  

  

19. Напівчоботи хромові утеплені 

  

20. Напівчеревики хромові 

  

21. Черевики з високими берцями 

Білизна 

  

  

  

22. Білизна натільна 

  

23. Шкарпетки літні 

  

Спорядження 

  

  

  

24. Пояс парадний з пряжкою 

  

25. Ремінь поясний з пряжкою 

10 

  

26. Аксельбант з двома наконечниками 

  

Літня форма одягу (за плату) 

  

  

27. Пілотка 

  

28. Куртка і штани літні 

  

29. Сорочка літня 

  

30. Ремінь до штанів 

  

31. Нашивка з найменуванням посади 

  

Примітки: 

1. Міністру оборони, керівникам центральних органів виконавчої влади та їх заступникам і начальнику Генерального штабу Збройних Сил видаються: кашкет - 3 штуки на 3 роки, мундир і штани - 2 комплекти на 4 роки, кітель - 2 штуки на 3 роки, сорочка - 4 штуки на 1 рік.

2. Генералам, які отримують льотно-технічне обмундирування, кашкет і костюм польові, куртка хутряна і черевики з високими берцями не видаються.

3. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням генералів за плату або замість належного до видачі іншого речового майна. 

(норма N 1 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385)

Норма N 2
забезпечення речовим майном офіцерів і прапорщиків Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

перша група забезпечення 

друга група забезпечення 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Кашкет 

  

2. Берет 

1; 2 

3. Кашкет польовий 

2; 3 

4. Шапка з каракулю 

5. Шапка з овчини 

6. Шапка-феска трикотажна 

7. Пальто зимове 

  

8. Плащ демісезонний 

  

9. Джемпер 

  

10. Плащ-накидка з чохлом 

  

11. Кітель і штани 

  

12. Штани 

  

13. Куртка і штани 

  

14. Сорочка 

  

  

  

  

15. Краватка 

  

  

  

  

16. Кашне 

  

17. Рукавички трикотажні 

  

18. Костюм (куртка і штани) польовий 

19. Куртка утеплена польова 

2; 3 

20. Штани утеплені польові 

10 

2; 3 

Взуття 

  

  

  

  

21. Напівчоботи хромові утеплені 

22. Напівчеревики хромові 

  

23. Черевики з високими берцями 

231. Черевики з високими берцями утеплені

1

2

6

6

Білизна 

  

  

  

  

24. Фуфайка з короткими рукавами 

25. Труси трикотажні 

  

26. Білизна натільна 

2; 3 

27. Білизна тепла 

271. Термобілизна

1

2

6

28. Шкарпетки літні 

12 

  

29. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

30. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

31. Сумка польова 

10 

Літня форма одягу (за плату) 

 

  

  

32. Пілотка 

  

33. Штани літні 

  

34. Сорочка літня 

  

35. Ремінь до штанів 

  

Офіцерам і прапорщикам при зарахуванні на військову службу та випускникам військових навчальних закладів одночасно видаються 4 сорочки на 2 роки.

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці Військово-Морських Сил, для яких встановлено армійську форму одягу.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка з кантом, шапка-феска льотному складу авіації не видається. Шапка з каракулю видається тільки полковникам, при цьому строк носіння шапки з овчини збільшується до 5 років.

2. В високомобільних десантних військах берет видається на 1 рік, кашкет польовий - на 2 роки, куртка утеплена польова - на 2 роки, штани утеплені польові - на 4 роки, замість фуфайки з короткими рукавами, фуфайки натільної і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з довгими рукавами і тільник теплий.

3. Офіцерам і прапорщикам, які отримують льотно-технічне обмундирування, напівчоботи хромові утеплені видаються на 2 роки, ремінь поясний - на 10 років, кашкет і костюм польові, куртка і штани утеплені польові, черевики з високими берцями і сумка польова не видаються. Крім того, льотному складу авіації білизна натільна не видається.

4. Джемпер видається лише військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення Збройних Сил та інших військових формувань.

5. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням офіцерів і прапорщиків за плату або замість належних до видачі інших предметів речового майна.

6. Черевики з високими берцями утеплені та термобілизна видаються офіцерам і прапорщикам Національної гвардії. 

(норма N 2 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 13.10.2014 р. N 680)

Норма N 3
забезпечення солдатів і сержантів, які проходять службу за контрактом у Збройних Силах та в інших військових формуваннях

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років 

перша група забезпечення 

друга група забезпечення 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

1. Кашкет 

3

  

2. Берет 

1,5 

1; 2 

3. Кашкет польовий 

2; 3 

4. Шапка з овчини 

3

  

5. Пункт виключено 

 

 

  

  

  

6. Шапка-феска трикотажна 

  

7. Плащ демісезонний 

  

  

8. Куртка зимова із знімним коміром 

  

9. Плащ-накидка з чохлом 

  

  

10. Кітель і штани 

  

  

11. Куртка і штани 

  

12. Штани 

  

  

13. Сорочка 

  

  

  

  

  

14. Краватка 

  

  

  

  

  

15. Кашне 

  

16. Рукавички трикотажні 

  

17. Костюм (куртка і штани) польовий 

9 місяців 

2; 3 

18. Куртка утеплена польова 

2; 3; 4 

19. Штани утеплені польові 

10 

2; 3; 4 

Взуття 

  

  

  

  

  

20. Напівчоботи хромові утеплені 

21. Напівчеревики хромові 

22. Черевики з високими берцями 

221. Черевики з високими берцями утеплені

1

1,5

2

6

23. Тапочки казармені 

  

  

Білизна 

  

  

  

  

  

24. Фуфайка з короткими рукавами 

25. Труси 

  

26. Білизна натільна 

27. Білизна тепла 

271. Термобілизна

1

1,5

1

2

28. Рушники 

  

  

  

29. Шкарпетки літні 

12 

  

30. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

  

31. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

32. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

  

  

  

33. Сумка польова 

  

10 

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці Військово-Морських Сил, для яких встановлено армійську форму одягу.

Військовослужбовці, які проходять службу за контрактом і які зараховані у військові навчальні заклади, військові коледжі та школи з підготовки молодших фахівців, забезпечуються за цією нормою до закінчення навчання.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка.

2. В високомобільних десантних військах військовослужбовцям після трьох років служби за контрактом берет видається на 1 рік, кашкет польовий - на 2 роки, куртка утеплена польова - на 2 роки, штани утеплені польові - на 4 роки, замість фуфайки з короткими рукавами, фуфайки натільної і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з довгими рукавами і тільник теплий. Військовослужбовцям, що проходять перший строк контракту в високомобільних десантних військах, костюм (куртка і штани) польовий видається на 6 місяців.

3. Військовослужбовцям, які продовжують контракт після трьох років служби і отримують льотно-технічне обмундирування, напівчоботи хромові утеплені видаються на 2 роки, напівчеревики хромові - на 2 роки, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 10 років, кашкет і костюм польові, куртка і штани утеплені польові, черевики з високими берцями і сумка польова не видаються.

4. Військовослужбовцям, які продовжують контракт після перших трьох років, строки носіння курток і штанів польових утеплених продовжуються до встановлених нормою строків носіння.

5. Тапочки казармені видаються тільки тим військовослужбовцям, які розміщуються у казармі.

6. Черевики з високими берцями утеплені та термобілизна видаються солдатам і сержантам, які проходять службу за контрактом у Національній гвардії. 

(норма N 3 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385,
від 13.10.2014 р. N 680)

Норма N 4
забезпечення речовим майном офіцерів і прапорщиків-жінок Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

перша група забезпечення 

друга група забезпечення 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Берет 

1; 2 

2. Кашкет літній 

3. Кашкет польовий 

2; 4 

4. Шапка з каракулю 

5. Шапка з овчини 

6. Шапка-феска трикотажна 

7. Пальто зимове 

  

8. Плащ демісезонний 

  

9. Джемпер 

  

  

10. Плащ-накидка з чохлом 

  

11. Кітель 

  

12. Спідниця (штани) 

  

13. Куртка і спідниця (штани) 

  

14. Сорочка 

  

  

  

  

15. Краватка 

  

  

  

  

16. Кашне 

  

17. Рукавички трикотажні 

  

18. Костюм (куртка і штани) польовий 

1,5 

19. Куртка утеплена польова 

10 

2; 4 

20. Штани утеплені польові 

  

2; 4 

Взуття 

  

  

  

  

21. Чобітки хромові утеплені 

  

22. Туфлі хромові 

23. Черевики з високими берцями 

1,5 

2; 4 

Білизна 

  

  

  

  

24. Фуфайка з короткими рукавами 

25. Фуфайка з довгими рукавами 

26. Труси 

  

27. Фуфайка тепла 

28. Шкарпетки літні 

  

29. Колготки літні 

  

30. Колготки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

31. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

10 

Літня форма одягу (за плату) 

  

  

  

32. Пілотка 

  

33. Спідниця-шорти літня 

  

34. Сорочка літня 

  

35. Ремінь до спідниці-шортів 

  

Випускникам військових навчальних закладів та офіцерам і прапорщикам при зарахуванні на військову службу одночасно видаються 4 сорочки на 2 роки.

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці-жінки Військово-Морських Сил, для яких встановлено армійську форму одягу.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка з кантом, шапка-феска льотному складу не видається. Шапка з каракулю видається тільки полковникам, при цьому строк носіння шапки з овчини збільшується до 6 років.

2. В високомобільних десантних військах берет видається на 1 рік, кашкет польовий - на 3 роки, куртка утеплена польова - на 2 роки, штани утеплені польові - на 4 роки, черевики з високими берцями - на 1 рік, замість фуфайки з короткими рукавами, фуфайки натільної і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з рукавами і тільник теплий.

3. Кашкет літній видається в Управлінні державної охорони.

4. Військовослужбовцям-жінкам, які отримують льотно-технічне обмундирування, туфлі хромові видаються на 1 рік, кашкет і костюм польові, куртка і штани утеплені польові, черевики з високими берцями і ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою не видаються.

5. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням офіцерів і прапорщиків за плату або замість належних до видачі інших предметів речового майна. 

Норма N 5
забезпечення речовим майном солдатів і сержантів-жінок, які проходять службу за контрактом у Збройних Силах та в інших військових формуваннях

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років 

перша група забезпечення 

друга група забезпечення 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

1. Берет 

1,5 

1; 2 

2. Кашкет польовий 

2; 3 

3. Пункт виключено

 

 

  

  

  

4. Шапка з овчини 

3

  

5. Шапка-феска трикотажна 

  

6. Плащ демісезонний 

  

  

7. Куртка зимова із знімним коміром 

  

8. Плащ-накидка з чохлом 

  

  

9. Кітель 

  

  

10. Спідниця (штани) 

  

11. Куртка і спідниця (штани) 

  

12. Сорочка 

  

  

  

  

  

13. Краватка 

  

  

  

  

  

14. Кашне 

  

15. Рукавички трикотажні 

  

16. Костюм (куртка і штани) польовий 

1,5 

1,5 

2; 3 

17. Куртка утеплена польова 

10 

2; 3 

18. Штани утеплені польові 

  

2; 3; 4 

Взуття 

  

  

  

  

  

19. Чобітки хромові утеплені 

  

20. Туфлі хромові 

2; 3 

21. Черевики з високими берцями 

1,5 

1,5 

2; 3 

Білизна 

  

  

  

  

  

22. Фуфайка з короткими рукавами 

23. Фуфайка з довгими рукавами 

24. Труси 

  

25. Фуфайка тепла 

26. Шкарпетки літні 

  

27. Колготки літні 

  

28. Колготки зимові 

Спорядження 

  

  

  

  

  

29. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

10 

30. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

  

  

  

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці-жінки Військово-Морських Сил, для яких встановлено армійську форму одягу.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка.

2. В високомобільних десантних військах військовослужбовцям-жінкам після трьох років служби за контрактом берет видається на 1 рік, кашкет польовий - на 3 роки, куртка утеплена польова - на 2 роки, штани утеплені польові - на 4 роки, черевики з високими берцями - на 1 рік, замість фуфайки з короткими рукавами, фуфайки з довгими рукавами і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з довгими рукавами і тільник теплий. Військовослужбовцям-жінкам, що проходять перший строк контракту в високомобільних десантних військах, костюм (куртка і штани) польовий видається на 1 рік.

3. Військовослужбовцям-жінкам, які продовжили контракт після трьох років служби і отримують льотно-технічне обмундирування, туфлі хромові видаються на 1 рік, кашкет і костюм польові, куртка і штани утеплені польові, черевики з високими берцями і ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою не видаються.

4. Військовослужбовцям-жінкам, які продовжили контракт після перших трьох років, строк носіння штанів утеплених польових продовжується до встановленого нормою строку носіння.

5. Замість колготок зимових дозволяється видавати 2 пари шкарпеток зимових. 

(норма N 5 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385)

Норма N 6
забезпечення речовим майном курсантів військових навчальних закладів Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

з трирічним строком навчання 

з чотирирічним строком навчання 

з п'ятирічним строком навчання 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

1. Берет 

2,5 

1; 2 

2. Кашкет 

  

2,5 

3. Кашкет польовий 

2,5 

  

4. Шапка з овчини 

  

5. Шапка із штучного хутра 

6. Куртка зимова із знімним коміром 

2,5 

  

6. Пальто 

  

2,5 

7. Кітель і штани 

2,5 

  

8. Сорочка 

2,5 

  

9. Краватка 

2,5 

  

10. Кашне 

11. Рукавички трикотажні 

2,5 

  

12. Рукавиці бавовняні теплі 

  

13. Костюм (куртка і штани) польовий 

6 місяців 

6 місяців 

6 місяців 

14. Куртка утеплена польова 

  

15. Верх до куртки утепленої 

  

16. Штани утеплені польові 

17. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

2,5 

Взуття 

  

  

  

  

  

18. Черевики хромові 

2,5 

  

19. Черевики з високими берцями 

8 місяців 

8 місяців 

8 місяців 

  

20. Тапочки казармені 

  

Білизна 

  

  

  

  

  

21. Фуфайка з короткими рукавами 

7; 8 

22. Труси 

23. Білизна натільна 

24. Білизна тепла 

25. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

6 місяців 

6 місяців 

26. Шкарпетки літні 

12 

7; 8 

27. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

  

28. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

2,5 

  

29. Ремінь до штанів 

  

Курсанти з числа прапорщиків і військовослужбовців-контрактників забезпечуються за нормами відповідно до їх військового звання за першою групою.

За цією нормою забезпечуються курсанти військових коледжів із строком навчання до 3 років.

Куртка зимова із знімним коміром, куртка та штани утеплені польові, верх знімний до куртки утепленої польової та рушники видаються курсантам як інвентарні речі.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка.

Курсантам з чотири- і п'ятирічним строком навчання на першому році навчання видається шапка із штучного хутра, на другому - шапка з овчини, а з штучного хутра залишається у підрозділі для польових виходів і виконання господарських робіт на весь строк навчання.

2. На першому році навчання видаються берет і куртка зимова із знімним коміром, на третьому році навчання - кашкет і пальто.

3. Кашне видається тільки до куртки зимової із знімним коміром.

4. На останньому році навчання костюм польовий видається на 1 рік.

5. Знімний верх до куртки утепленої польової видається на третьому році навчання з чотири- і п'ятирічним строком навчання. Штани утеплені польові видаються як інвентарні речі на 50 відсотків спискової кількості підрозділів.

6. Костюм спеціальний видається курсантам, які не отримують костюм за нормами забезпечення спеціальним одягом і льотно-технічним обмундируванням, для використання його як робочого одягу.

7. В високомобільних десантних підрозділах замість фуфайок з короткими рукавами, фуфайок з довгими рукавами і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з довгими рукавами і тільник теплий.

8. На останньому році навчання видаються 2 рушники і 6 пар шкарпеток літніх, фуфайки з короткими рукавами і труси не видаються. 

Норма N 7
забезпечення речовим майном курсантів-жінок військових навчальних закладів Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

з чотирирічним строком навчання 

з п'ятирічним строком навчання 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Берет 

2,5 

  

2. Кашкет польовий 

  

3. Шапка з овчини 

4. Шапка із штучного хутра 

5. Куртка зимова із знімним коміром 

2,5 

6. Кітель і штани (спідниця) 

2,5 

  

7. Сорочка 

8. Краватка 

  

9. Кашне 

  

10. Рукавички трикотажні 

2,5 

  

11. Костюм (куртка і штани) польовий 

  

12. Куртка утеплена польова 

Взуття 

  

  

  

  

13. Чобітки хромові утеплені 

2,5 

  

14. Туфлі хромові 

2,5 

  

15. Черевики з високими берцями 

2,5 

  

Білизна 

  

  

  

  

16. Фуфайка з короткими рукавами 

  

17. Труси 

  

18. Фуфайка з довгими рукавами 

  

19. Фуфайка тепла 

  

20. Рушник 

  

21. Шкарпетки літні 

  

22. Колготки літні 

  

23. Колготки зимові 

Спорядження 

  

  

  

  

24. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

  

Примітки: 

1. На першому році навчання видаються 2 сорочки на 2 роки і шапка із штучного хутра, на другому році - шапка з овчини.

2. Куртка зимова із знімним коміром і куртка утеплена польова є інвентарним майном, а всі інші предмети видаються в особисте користування.

3. Замість колготок зимових дозволяється видавати 2 пари шкарпеток зимових. 

Норма N 8
забезпечення речовим майном солдатів і сержантів строкової служби Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

із строком служби 1 рік 

із строком служби 1,5 року 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Берет 

1,5 

2. Кашкет польовий 

1,5 

  

3. Шапка із штучного хутра 

1,5 

  

4. Шапка-феска трикотажна 

1,5 

5. Костюм (куртка і штани) польовий 

1,5 

6. Костюм (куртка і штани) польовий 

6 місяців 

6 місяців 

  

7. Куртка утеплена польова 

1,5 

  

8. Штани утеплені польові 

9. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

1,5 

10. Рукавички трикотажні 

1,5 

  

11. Рукавиці бавовняні теплі 

зимовий період 

  

Взуття 

  

  

  

  

12. Черевики з високими берцями 

6 місяців 

6 місяців 

  

121. Черевики з високими берцями утеплені

1

1

1,5

13. Тапочки казармені 

1,5 

  

Білизна 

  

  

  

  

14. Фуфайка з короткими рукавами (майка) 

літній період 

літній період 

15. Труси 

літній період 

літній період 

  

16. Білизна натільна 

зимовий період 

17. Білизна тепла 

зимовий період 

171. Термобілизна

1

1

зимовий період

18. Шкарпетки літні 

12 

літній період 

  

19. Шкарпетки зимові 

зимовий період 

  

20. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

6 місяців 

  

Спорядження 

  

  

  

  

21. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

1,5 

  

22. Ремінь до штанів 

1,5 

  

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці строкової служби, які відбувають покарання в дисциплінарних підрозділах та на гауптвахтах. На період відбування покарання зупиняються строки носіння берета, костюма (куртки і штанів) парадно-вихідного і куртки утепленої польової, рукавичок трикотажних, а шапка-феска трикотажна і штани утеплені польові не видаються.

Примітки: 

1. У Повітряних Силах замість берета видається пілотка без канта.

2. Шапка-феска трикотажна використовується під час польових виходів, на заняттях та навчаннях і видається військовослужбовцям в високомобільних десантних військах та військах спеціального призначення на 100 відсотків, у військових частинах, що належать до першої групи забезпечення, - на 80 відсотків спискової чисельності особового складу, а у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення, - не видаються.

3. Костюм (куртка і штани) польовий видається як парадно-вихідна форма одягу на строк служби.

4. Костюм (куртка і штани) спеціальний видається як інвентарне майно сержантам і солдатам, які не отримують костюм за нормами забезпечення спеціальним одягом і льотно-технічним обмундируванням, для використання його як робочого одягу.

5. В високомобільних десантних військах замість фуфайок з короткими рукавами, фуфайок з довгими рукавами і фуфайки теплої видаються тільники без рукавів, тільники з довгими рукавами і тільник теплий.

6. Черевики з високими берцями утеплені та термобілизна видаються солдатам і сержантам строкової служби Національної гвардії.

(норма N 8 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 13.10.2014 р. N 680)

Норма N 9
забезпечення речовим майном військових ліцеїстів

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

із строком навчання 2 роки 

із строком навчання 4 роки 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Кашкет 

2. Берет 

  

3. Шапка з овчини 

  

4. Куртка зимова із знімним коміром 

5. Кітель і штани 

6. Кітель і штани 

  

7. Джемпер 

  

8. Сорочка 

  

9. Краватка 

  

10. Кашне 

  

11. Рукавички трикотажні 

  

12. Костюм (куртка і штани) польовий 

8 місяців 

8 місяців 

  

13. Костюм тренувальний 

  

Взуття 

  

  

  

  

14. Черевики хромові 

  

15. Напівчеревики хромові 

  

16. Тапочки спортивні 

  

17. Тапочки казармені 

  

Білизна 

  

  

  

  

18. Фуфайка з короткими рукавами 

  

19. Майка 

  

20. Труси 

  

21. Білизна натільна 

  

22. Білизна тепла 

  

23. Підкомірець 

12 

  

24. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

6 місяців 

  

25. Шкарпетки літні 

12 

  

26. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

27. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

  

28. Ремінь до штанів 

  

Примітка: 

Один кашкет, куртка зимова із знімним коміром, кітель і штани є інвентарним майном. 

За цією нормою забезпечуються учні державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І. Г. Харитоненка та державної гімназії-інтернату із посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус".

(норма N 9 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 р. N 527)

Норма N 91
забезпечення речовим майном військових ліцеїстів Севастопольського військово-морського ліцею Збройних Сил

Найменування предмета

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів

Строк носіння, років

Номер примітки, що застосовується під час видачі

із строком навчання 2 роки

із строком навчання 3 роки

Обмундирування

1. Кашкет-безкозирка літній з двома чохлами

2

2

2

 

2. Стрічка до кашкета-безкозирки

2

1

1

 

3. Кашкет

1

1

1

 

4. Шапка з овчини

1

2

3

 

5. Куртка зимова

1

2

3

 

6. Бушлат

1

2

3

 

7. Фланелівка

1

1

1

 

8. Форменка

2

1

1

 

9. Комір формений

4

1

1

 

10. Кашне

2

2

3

 

11. Штани

3

2

2

1

12. Плаття робоче

1

1

1

 

13. Рукавички трикотажні

2

1

1

2

14. Костюм тренувальний

1

1

1

 

Взуття

15. Черевики хромові

1

1

1

 

16. Напівчеревики хромові

2

1

1

2

17. Тапочки спортивні

1

1

1

 

18. Тапочки казармені

1

1

1

 

Білизна

19. Тільник без рукавів

2

1

1

 

20. Труси

2

1

1

 

21. Тільник з рукавами

2

1

1

 

22. Кальсони

2

1

1

 

23. Тільник з рукавами теплий

1

1

1

 

24. Кальсони теплі

1

1

1

 

25. Рушник (у тому числі для лазні)

4

1

1

 

26. Шкарпетки літні

12

1

1

2

27. Шкарпетки зимові

4

1

1

 

Спорядження

28. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою

2

2

3

2

29. Ремінь до штанів

1

2

3

 

Примітки:

1. На першому році навчання видається двоє штанів. Військовим ліцеїстам із трирічним навчанням на третьому році навчання додатково видаються одні штани.

2. Замість однієї пари рукавичок трикотажних, однієї пари напівчеревиків хромових, одного ременя поясного із штучної шкіри з пряжкою, двох пар шкарпеток літніх дозволяється видавати відповідно одну пару рукавичок літніх білого кольору, одну пару напівчеревиків хромових білого кольору, один ремінь поясний із штучної шкіри білого кольору з пряжкою, дві пари шкарпеток літніх білого кольору на строк навчання.

(норми  доповнено нормою N 91 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. N 817) 

Норма N 10
забезпечення речовим майном військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні та спеціальні збори у Збройні Сили та в інші військові формування (крім тих, що забезпечуються за нормами N 20, 21)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

 

 

 

1. Кашкет польовий бавовняний 

6 місяців 

 

2. Шапка із штучного хутра 

3. Костюм (куртка і штани) польовий 

6 місяців 

 

4. Куртка польова утеплена 

 

5. Штани польові утеплені 

Взуття 

 

 

 

6. Черевики з високими берцями 

6 місяців 

 

61. Черевики з високими берцями утеплені

1

1

Білизна 

 

 

 

7. Білизна натільна 

6 місяців 

8. Білизна тепла 

6 місяців 

1; 2 

81. Термобілизна

1

1

9. Рушник 

6 місяців 

10. Рукавиці бавовняні теплі 

6 місяців 

11. Шкарпетки літні 

6 місяців 

 

12. Шкарпетки зимові 

6 місяців 

Спорядження 

 

 

 

13. Ремінь поясний з пряжкою 

 

14. Ремінь до штанів 

 

За цією нормою також забезпечуються студенти цивільних навчальних закладів, що направляються на навчальні збори, а також особи останнього року навчання, які отримали статус курсантів і навчаються за програмою підготовки громадян на посади осіб офіцерського складу у цивільних навчальних закладах, що мають військові навчальні підрозділи, та резервісти берегових військ і морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил.

Офіцерам і прапорщикам запасу, студентам цивільних навчальних закладів і резервістам обмундирування, взуття та білизна видаються першої категорії з подальшим використанням цих предметів для забезпечення солдатів та сержантів запасу, призваних на збори.

Строк носіння предметів визначено з розрахунку початкової видачі речей першої категорії та обчислюється за фактичним їх перебуванням в експлуатації.

Курсантам останнього року навчання усі зазначені предмети видаються в особисте користування на строк до закінчення навчання. Замість кашкета польового дозволяється видавати берет або пілотку. Куртка і штани утеплені польові записуються в речовий атестат з присвоєнням військового звання "лейтенант" із строком носіння відповідно 2 і 4 роки.

Примітки: 

1. Шапка із штучного хутра, штани польові утеплені, білизна тепла, рукавиці бавовняні теплі, шкарпетки зимові видаються в зимову пору року.

2. Рушники, білизна натільна і тепла солдатам і сержантам видаються з тих, що були в носінні (користуванні), за рахунок ресурсів військових частин.

3. Черевики з високими берцями утеплені та термобілизна видаються військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні та спеціальні збори до Національної гвардії.

(норма N 10 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157,
від 13.10.2014 р. N 680)

Норма N 11
забезпечення речовим майном адміралів і генералів Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

 

 

 

1. Кашкет 

 

2. Кашкет літній з двома чохлами 

 

3. Шапка з каракулю 

 

4. Пальто зимове з каракулевим коміром 

 

5. Плащ демісезонний 

 

6. Джемпер 

 

7. Плащ-накидка з чохлом 

 

8. Тужурка і штани 

 

9. Тужурка 

10. Штани 

 

11. Тужурка і штани літні 

 

12. Куртка і штани 

 

13. Сорочка 

 

14. Краватка 

 

15. Кашне 

 

16. Рукавички шкіряні 

 

17. Рукавички білого кольору 

 

Взуття 

 

 

 

18. Напівчоботи хромові утеплені 

 

19. Напівчеревики хромові 

 

20. Черевики з високими берцями 

Білизна 

 

 

 

21. Тільник без рукавів 

 

22. Труси 

 

23. Тільник з рукавами 

 

24. Кальсони 

 

25. Шкарпетки літні 

 

Спорядження 

 

 

 

26. Пояс парадний з пряжкою 

 

27. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

28. Аксельбант з двома наконечниками 

 

Літня форма одягу (за плату) 

 

 

29. Пілотка 

 

30. Куртка і штани літні 

 

31. Сорочка літня 

 

32. Ремінь до штанів 

 

33. Нашивка з найменуванням посади 

 

За цією нормою також забезпечуються генерали берегових військ і морської піхоти Військово-Морських Сил.

Адміралам (генералам), крім генералів берегових військ і морської піхоти, для участі в навчально-тренувальних та стройових заходах дозволяється видавати: кашкет польовий - на 5 років, костюм (куртка і штани) польовий - на 3 роки, куртку утеплену польову - на 6 років, черевики з високими берцями - 1 пару на 5 років з продовженням на 1 рік строків носіння кашкета, шапки з каракулю, пальта зимового, куртки і штанів, напівчобіт хромових утеплених.

Генералам берегових військ і морської піхоти дозволяється видавати: шапку з овчини із шкіряним верхом - на 5 років, берет - на 3 роки, шапку-феску трикотажну - на 5 років, кашкет польовий - на 5 років, костюм (куртка і штани) польовий - на 2 роки, куртку утеплену польову - на 6 років, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 8 років з продовженням на 1 рік строків носіння кашкета, шапки з каракулю, пальта зимового, куртки і штанів, напівчобіт хромових утеплених.

Примітки: 

1. З присвоєнням офіцеру військового звання "контр-адмірал" додатково видається тужурка.

2. Черевики з високими берцями і ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою видаються тільки генералам берегових військ і морської піхоти.

3. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням адміралів за плату або замість інших предметів речового майна. 

Норма N 12
забезпечення речовим майном офіцерів, мічманів і прапорщиків Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

для Військово-
Морських Сил 

для берегових військ і морської піхоти 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Кашкет 

  

2. Кашкет літній з двома чохлами 

  

3. Берет 

  

  

4. Кашкет польовий 

  

5. Шапка-феска трикотажна 

  

6. Шапка з каракулю із шкіряним верхом (для капітанів I рангу і полковників) 

  

7. Шапка з овчини із шкіряним верхом 

  

8. Пальто зимове 

9. Плащ демісезонний 

10. Джемпер 

11. Плащ-накидка з чохлом 

  

12. Тужурка і штани 

13. Тужурка літня 

  

  

14. Штани 

  

15. Кітель і штани 

  

  

16. Куртка і штани 

  

  

17. Сорочка 

  

  

  

  

18. Краватка 

  

  

  

  

19. Кашне 

  

20. Рукавички трикотажні 

  

21. Костюм (куртка і штани) польовий 

  

22. Куртка утеплена польова 

  

23. Штани утеплені польові 

  

Взуття 

  

  

  

  

24. Напівчоботи хромові утеплені 

25. Напівчеревики хромові 

26. Черевики з високими берцями 

  

Білизна 

  

  

  

  

27. Тільник без рукавів 

  

28. Труси 

  

29. Тільник з рукавами 

  

30. Кальсони 

  

31. Тільник з рукавами теплий 

1; 3 

32. Кальсони теплі 

1; 3 

33. Шкарпетки літні 

12 

  

34. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

35. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

36. Сумка польова 

  

Літня форма одягу (за плату) 

  

  

  

37. Пілотка 

  

38. Штани літні 

  

39. Сорочка літня 

  

40. Ремінь до штанів 

  

Офіцерам, мічманам і прапорщикам при зарахуванні на військову службу та випускникам військових навчальних закладів одночасно видаються 4 сорочки на 2 роки.

Примітки: 

1. Військовослужбовцям, які проходять службу у центральному апараті Міноборони і в Генеральному штабі Збройних Сил, для участі в навчально-тренувальних заходах дозволяється видавати: кашкет польовий - на 5 років, шапку-феску трикотажну - на 5 років, костюм польовий - на 5 років, куртку утеплену польову - на 6 років, штани утеплені польові - на 10 років, черевики з високими берцями - на 5 років із продовженням на 1 рік строків носіння пальта зимового, плаща демісезонного, тужурки і штанів, напівчобіт хромових утеплених.

Офіцерам, мічманам і прапорщикам, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення речовим майном, і яким встановлено форму одягу морської піхоти, видаються: кашкет польовий - на 5 років, шапка-феска трикотажна - на 5 років, костюм польовий - на 3 роки, куртка утеплена польова - на 5 років, штани утеплені польові - на 10 років, напівчоботи хромові утеплені - на 3 роки, напівчеревики хромові - на 1 рік, черевики з високими берцями - на 5 років, тільник з рукавами теплий і кальсони теплі - на 5 років, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 8 років, сумка польова - на 10 років.

2. Джемпер видається тільки військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення речовим майном.

3. Військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення речовим майном, тільник з рукавами теплий і кальсони теплі видаються на 5 років.

4. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням військовослужбовців за плату або замість належних до видачі інших предметів речового майна. 

Норма N 13
забезпечення речовим майном матросів, старшин і сержантів, які проходять службу за контрактом у Військово-Морських Силах Збройних Сил та в інших військових формуваннях

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

для Військово-
Морських Сил 

для берегових військ і морської піхоти 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років служби 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років служби 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

  

1. Кашкет 

  

  

  

2. Кашкет літній з двома чохлами 

  

  

  

3. Берет 

  

  

4. Кашкет польовий 

  

  

5. Шапка з овчини із сукняним верхом 

  

  

  

6. Шапка з овчини із шкіряним верхом 

  

  

  

7. Шапка-феска трикотажна 

  

  

  

8. Плащ демісезонний 

  

  

  

9. Куртка зимова із знімним коміром 

  

10. Бушлат 

  

  

  

  

11. Плащ-накидка з чохлом 

  

  

  

12. Тужурка і штани 

  

  

  

  

13. Пункт виключено 

 

  

 

  

  

  

14. Штани 

2 

  

15. Кітель і штани 

  

  

  

16. Куртка і штани 

  

  

  

17. Сорочка 

  

  

  

  

  

  

18. Краватка 

  

  

  

  

  

  

19. Кашне 

  

20. Рукавички трикотажні 

  

21. Плаття робоче 

  

  

  

  

22. Комір формений 

  

  

  

  

23. Костюм (куртка і штани) польовий 

  

  

6 місяців 

24. Куртка утеплена польова 

  

  

25. Штани утеплені польові 

  

  

1; 2 

Взуття 

  

  

  

  

  

  

26. Напівчоботи хромові утеплені 

  

27. Напівчеревики хромові 

1 

28. Пункт виключено 

 

  

 

  

  

  

29. Черевики з високими берцями 

  

  

30. Тапочки казармені 

  

  

Білизна 

  

  

  

  

  

  

31. Тільник без рукавів 

  

32. Труси 

  

33. Тільник з рукавами 

  

34. Кальсони 

  

35. Тільник з рукавами теплий 

  

36. Кальсони теплі 

  

37. Рушники 

  

  

  

38. Шкарпетки літні 

12 

  

39. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

  

  

  

40. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

  

41. Сумка польова 

  

  

  

Примітки: 

1. Військовослужбовцям, які продовжили контракт після перших трьох років і проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення, і яким встановлено форму одягу морської піхоти, видаються: берет - на 2 роки, кашкет польовий - на 5 років, шапка-феска трикотажна - на 5 років, костюм польовий - на 2 роки, куртка утеплена польова - на 6 років, штани утеплені польові - на 10 років, напівчеревики хромові - на 2 роки, черевики з високими берцями - на 2 роки, сумка польова - на 10 років.

2. Військовослужбовцям, які продовжили контракт після перших трьох років, строк носіння штанів утеплених продовжується до встановленого нормою строку носіння.

3. Тапочки казармені видаються тільки тим військовослужбовцям, які розміщуються на кораблях та у казармі. 

(норма N 13 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. N 1525)

Норма N 14
забезпечення речовим майном офіцерів, мічманів і прапорщиків-жінок Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

для Військово-
Морських Сил 

для берегових військ і морської піхоти 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Кашкет 

  

  

2. Кашкет літній 

  

  

3. Берет 

  

4. Кашкет польовий 

  

5. Шапка-феска трикотажна 

  

6. Шапка з каракулю (для капітанів I рангу і полковників) 

  

7. Шапка з овчини із шкіряним верхом 

  

8. Пальто зимове 

9. Плащ демісезонний 

10. Джемпер 

11. Плащ-накидка з чохлом 

  

12. Тужурка і спідниця (штани) 

13. Тужурка літня 

  

  

14. Спідниця (штани) 

  

15. Куртка і спідниця (штани) 

  

  

16. Сорочка 

  

  

  

  

17. Краватка 

  

  

  

  

18. Кашне 

  

19. Рукавиці трикотажні 

  

20. Костюм (куртка і штани) польовий 

  

21. Куртка утеплена польова 

  

22. Штани утеплені польові 

  

Взуття 

  

  

  

  

23. Чобітки хромові утеплені 

24. Туфлі хромові 

  

25. Черевики з високими берцями 

  

1,5 

Білизна 

  

  

  

  

26. Тільник без рукавів 

  

27. Труси 

  

28. Тільник з рукавами 

  

29. Тільник з рукавами теплий 

  

30. Шкарпетки літні 

  

  

31. Колготки літні 

  

32. Колготки зимові 

Спорядження 

  

  

  

  

33. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

Літня форма одягу (за плату) 

  

  

  

34. Пілотка 

  

35. Спідниця-шорти літня 

  

36. Сорочка літня 

  

37. Ремінь до спідниці-шортів 

  

Офіцерам, мічманам і прапорщикам при зарахуванні на військову службу та випускникам військових навчальних закладів одночасно видаються 4 сорочки на 2 роки.

Примітки: 

1. Військовослужбовцям, які проходять службу у центральному апараті Міноборони і в Генеральному штабі, для участі в навчально-тренувальних та стройових заходах дозволяється видавати: кашкет польовий - на 5 років, шапку-феску трикотажну - на 5 років, костюм польовий - на 5 років, куртку утеплену польову - на 6 років, штани утеплені польові - на 10 років, черевики з високими берцями - на 5 років, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 10 років із продовженням на 1 рік строків носіння берета, пальта зимового, плаща демісезонного, тужурки і штанів, чобітків хромових утеплених.

Військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення, і яким встановлено форму одягу морської піхоти, видаються: кашкет польовий - на 4 роки, шапка-феска трикотажна - на 5 років, костюм польовий - на 3 роки, куртка утеплена польова - на 4 роки, штани утеплені польові - на 8 років, черевики з високими берцями - на 4 роки, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 8 років.

2. Джемпер видається тільки військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення речовим майном.

3. Замість колготок зимових дозволяється видавати 2 пари шкарпеток зимових.

4. Предмети літньої форми одягу видаються за бажанням офіцерів, мічманів і прапорщиків за плату або замість належних до видачі інших предметів речового майна. 

Норма N 15
забезпечення речовим майном військовослужбовців-жінок, які проходять службу за контрактом у Військово-Морських Силах Збройних Сил та в інших військових формуваннях

Найменування предмета 

Кількість на одну людину штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

для Військово-
Морських Сил 

для берегових військ і морської піхоти 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років 

перший строк контракту (3 роки) 

після трьох років 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

  

1. Кашкет 

  

  

  

2. Кашкет літній 

  

  

  

3. Берет 

  

  

  

4. Кашкет польовий 

  

  

5. Шапка-феска трикотажна 

  

  

6. Шапка з овчини із сукняним верхом 

  

  

  

7. Шапка з овчини із шкіряним верхом 

  

  

  

8. Плащ демісезонний 

  

  

  

9. Куртка зимова із знімним коміром 

  

10. Плащ-накидка з чохлом 

  

  

  

11. Тужурка і спідниця (штани) 

  

12. Тужурка літня 

  

  

  

  

13. Спідниця (штани) 

  

14. Куртка і спідниця (штани) 

  

  

  

  

15. Сорочка 

  

  

  

  

  

  

16. Краватка 

  

  

  

  

  

  

17. Кашне 

  

18. Рукавички трикотажні 

  

19. Костюм (куртка і штани) польовий 

  

  

20. Куртка утеплена польова 

  

  

21. Штани утеплені польові 

  

  

1; 2 

Взуття 

  

  

  

  

  

  

22. Чобітки хромові утеплені 

23. Туфлі хромові 

  

24. Черевики з високими берцями 

  

  

1,5 

Білизна 

  

  

  

  

  

  

25. Тільник без рукавів 

  

26. Труси 

  

28. Тільник з рукавами теплий 

  

29. Шкарпетки літні 

  

  

  

27. Тільник з рукавами 

  

30. Колготки літні 

  

31. Колготки зимові 

Спорядження 

  

  

  

  

  

  

32. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

  

  

33. Ремінь поясний із штучної шкіри з пряжкою 

  

  

  

  

Примітки: 

1. Військовослужбовцям, які продовжили контракт після перших трьох років і проходять службу у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення, і яким встановлено форму одягу морської піхоти, видаються: кашкет польовий - на 4 роки, шапка-феска трикотажна - на 5 років, костюм польовий - на 3 роки, куртка утеплена - на 4 роки, штани утеплені польові - на 8 років, туфлі хромові - на 2 роки, черевики з високими берцями - на 4 роки, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою - на 8 років.

2. Військовослужбовцям, які продовжили контракт після перших трьох років, строк носіння штанів утеплених польових збільшується до встановленого нормою строку носіння.

3. Замість колготок зимових дозволяється видавати 2 пари шкарпеток зимових. 

Норма N 16
забезпечення речовим майном курсантів військово-морських навчальних закладів Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

  

  

  

1. Кашкет-безкозирка 

2. Кашкет-безкозирка літній 

3. Стрічка до кашкета-безкозирки 

  

4. Кашкет 

5. Кашкет літній 

6. Пілотка 

7. Шапка з овчини із сукняним верхом 

8. Куртка зимова із знімним коміром 

9. Бушлат 

10. Краватка матроська 

11. Фланелівка 

  

12. Форменка 

  

13. Комір формений 

  

14. Штани 

  

15. Плаття робоче 

8 місяців 

  

16. Рукавички трикотажні 

17. Рукавиці бавовняні теплі 

Взуття 

  

  

  

18. Черевики (напівчеревики) хромові 

19. Черевики юхтові 

20. Тапочки казармені 

  

Білизна 

  

  

  

21. Тільник без рукавів 

22. Труси 

23. Тільник з рукавами 

  

24. Кальсони 

  

25. Тільник з рукавами теплий 

  

26. Кальсони теплі 

  

27. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

28. Підкомірець 

12 

29. Шкарпетки літні 

12 

30. Шкарпетки зимові 

  

Спорядження 

  

  

  

31. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

32. Ремінь до штанів 

Курсанти з числа мічманів, прапорщиків і військовослужбовців-контрактників забезпечуються за нормою згідно з військовим званням до закінчення навчання.

Примітки: 

1. Кашкет-безкозирка видається на першому році навчання.
Кашкет офіцерський видається починаючи з третього року навчання.

2. Пілотка, шапка з овчини із сукняним верхом, куртка зимова із знімним коміром, бушлат, краватка матроська, рукавички трикотажні, черевики (напівчеревики) хромові, ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою і ремінь до штанів видаються на першому та третьому роках навчання.

3. На останньому році навчання видаються тільки 2 рушники, 6 пар шкарпеток літніх і 6 штук підкомірців, при цьому рукавиці бавовняні теплі, тільники без рукавів і труси не видаються.

4. На першому році навчання видаються дві пари черевиків юхтових із строком носіння 6 місяців. 

Норма N 17
забезпечення речовим майном курсантів-жінок військово-морських навчальних закладів Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

  

  

  

1. Кашкет 

  

2. Кашкет літній 

  

3. Пілотка 

4. Шапка з овчини із сукняним верхом 

5. Куртка зимова із знімним коміром 

6. Тужурка і спідниця (штани) 

7. Сорочка 

8. Краватка 

  

9. Кашне 

  

10. Плаття робоче 

  

11. Комір формений 

  

12. Рукавички трикотажні 

Взуття 

  

  

  

13. Чобітки хромові утеплені 

14. Туфлі хромові 

  

Білизна 

  

  

  

15. Тільник без рукавів 

16. Труси 

17. Тільник з рукавами 

  

18. Тільник з рукавами теплий 

  

19. Рушник 

20. Колготки літні 

  

21. Колготки зимові 

Спорядження 

  

  

  

22. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

Примітки: 

1. На останньому році навчання пілотка, шапка з овчини із сукняним верхом, куртка зимова із знімним коміром, тужурка і спідниця (штани), рукавички трикотажні, чобітки хромові утеплені, тільник без рукавів, труси і рушники не видаються.

2. На першому році навчання видаються 2 сорочки на 2 роки.

3. Замість колготок зимових дозволяється видавати 2 пари шкарпеток зимових. 

Норма N 18
забезпечення речовим майном матросів, старшин і сержантів строкової служби Військово-Морських Сил Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

із строком служби 1,5 року 

із строком служби 2 роки 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Кашкет-безкозирка 

1,5 

  

2. Кашкет-безкозирка літній з двома чохлами 

1,5 

  

3. Стрічка до кашкета-безкозирки 

1,5 

  

4. Пілотка 

літній період 

  

5. Шапка з овчини із сукняним верхом 

1,5 

  

6. Куртка зимова із знімним коміром 

1,5 

7. Бушлат 

1,5 

  

8. Краватка до бушлата 

1,5 

  

9. Фланелівка зимова 

1,5 

  

10. Форменка літня 

літній період 

  

11. Штани 

1,5 

  

12. Рукавички трикотажні 

1,5 

  

13. Рукавиці бавовняні теплі 

зимовий період 

  

14. Плаття робоче 

6 місяців 

6 місяців 

  

15. Комір формений 

6 місяців 

6 місяців 

  

Взуття 

  

  

  

  

16. Черевики хромові 

1,5 

  

17. Черевики юхтові 

9 місяців 

8 місяців 

  

18. Тапочки казармені 

1,5 

  

Білизна 

  

  

  

  

19. Тільник без рукавів 

літній період 

  

20. Труси 

літній період 

  

21. Тільник з рукавами 

зимовий період 

  

22. Кальсони 

зимовий період 

  

23. Тільник з рукавами теплий 

зимовий період 

  

24. Кальсони теплі 

зимовий період 

  

25. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

6 місяців 

  

26. Шкарпетки літні 

12 

літній період 

  

27. Шкарпетки зимові 

зимовий період 

  

28. Підкомірець 

6 місяців 

6 місяців 

Спорядження 

  

  

  

  

29. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

1,5 

  

30. Ремінь до штанів 

1,5 

  

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці строкової служби, які відбувають покарання в дисциплінарних підрозділах. На період відбування покарання зупиняються строки носіння куртки зимової із знімним коміром, черевиків хромових і рукавичок трикотажних.

Примітки: 

1. Куртка зимова із знімним коміром є інвентарним майном із строком носіння два зимових періоди.

2. Замість підкомірців дозволяється видавати тканину, виходячи з норми витрат її на один підкомірець. 

Норма N 19
забезпечення речовим майном матросів і сержантів строкової служби берегових військ і морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

із строком служби 1 рік 

із строком служби 1,5 року 

Обмундирування 

  

  

  

  

1. Берет 

1,5 

  

2. Кашкет польовий 

1,5 

  

3. Шапка з овчини із сукняним верхом 

1,5 

  

4. Шапка-феска трикотажна 

1,5 

5. Костюм (куртка і штани) польовий 

1,5 

6. Костюм (куртка і штани) польовий 

6 місяців 

6 місяців 

  

7. Куртка утеплена польова 

1,5 

  

8. Штани утеплені польові 

  

9. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

1,5 

10. Рукавички трикотажні 

1,5 

  

11. Рукавиці бавовняні теплі 

зимовий період 

  

Взуття 

  

  

  

  

12. Черевики з високими берцями 

6 місяців 

6 місяців 

  

13. Тапочки казармені 

1,5 

  

Білизна 

  

  

  

  

14. Тільник без рукавів 

літній період 

  

15. Труси 

літній період 

  

16. Тільник з рукавами 

зимовий період 

  

17. Кальсони 

зимовий період 

  

18. Тільник з рукавами теплий 

зимовий період 

  

19. Кальсони теплі 

зимовий період 

  

20. Рушник (у тому числі для лазні) 

6 місяців 

6 місяців 

  

21. Шкарпетки літні 

12 

літній період 

  

22. Шкарпетки зимові 

зимовий період 

  

Спорядження 

  

  

  

  

23. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

1,5 

  

24. Ремінь до штанів 

1,5 

  

За цією нормою також забезпечуються військовослужбовці строкової служби, які відбувають покарання в дисциплінарних підрозділах. На період відбування покарання зупиняються строки носіння берета, костюма (куртки і штанів) парадно-вихідного, куртки утепленої польової і рукавичок трикотажних, а шапка-феска трикотажна і штани утеплені польові не видаються.

Примітки: 

1. Шапка-феска трикотажна використовується під час польових виходів, на заняттях та навчаннях і видається військовослужбовцям морської піхоти на 100 відсотків, у військових частинах берегової оборони - на 80 відсотків спискової чисельності особового складу, а у військових частинах, що належать до другої групи забезпечення, - не видається.

2. Костюм (куртка і штани) польовий видається на строк служби як парадно-вихідна форма одягу.

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний видається військовослужбовцям, які не отримують костюмів за нормами забезпечення спеціальним одягом, і використовується як робочий одяг. 

Норма N 20
забезпечення речовим майном офіцерів, мічманів і прапорщиків запасу та резервістів відповідних військових звань, призваних на навчальні та спеціальні збори у Військово-Морські Сили

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

  

  

  

1. Кашкет 

2. Кашкет літній 

  

3. Шапка з овчини із сукняним верхом 

4. Куртка зимова із знімним коміром 

  

5. Куртка 

  

6. Штани 

  

Взуття 

  

  

  

7. Напівчеревики хромові 

6 місяців 

Білизна 

  

  

  

8. Сорочка 

  

9. Краватка 

  

10. Тільник без рукавів 

  

11. Труси 

  

12. Тільник з рукавами 

13. Кальсони 

14. Тільник з рукавами теплий 

15. Кальсони теплі 

16. Рушник 

6 місяців 

  

17. Рукавички трикотажні 

6 місяців 

18. Шкарпетки літні 

6 місяців 

  

19. Шкарпетки зимові 

6 місяців 

За цією нормою також забезпечуються студенти цивільних навчальних закладів, які направляються на навчальні збори, а також особи останнього року навчання, які отримали статус курсантів і навчаються за програмою підготовки на посади осіб офіцерського складу у цивільних вищих навчальних закладах, що мають військові навчальні підрозділи.

Строки носіння предметів визначені з розрахунку видачі нових речей та обчислюються за фактичним їх перебуванням у носінні.

Примітки: 

1. Кашкет, шапка з овчини із сукняним верхом, куртка зимова із знімним коміром, тільник з рукавами і кальсони, тільник з рукавами теплий і кальсони теплі, рукавички трикотажні і шкарпетки зимові видаються у зимову пору року.

2. Замість напівчеревиків хромових дозволяється видавати черевики юхтові. 

(норма N 20 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157)

Норма N 21
забезпечення речовим майном матросів, старшин і сержантів запасу та резервістів відповідних військових звань, призваних на навчальні та спеціальні збори у Військово-Морські Сили

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Обмундирування 

 

 

 

1. Кашкет-безкозирка із стрічкою 

 

2. Шапка з овчини із сукняним верхом 

1; 2 

3. Куртка зимова із знімним коміром 

1; 2; 3 

4. Фланелівка 

 

5. Форменка 

 

6. Комір формений 

 

7. Штани 

 

8. Плаття робоче 

 

Взуття 

 

 

 

9. Черевики юхтові 

6 місяців 

 

Білизна 

 

 

 

10. Тільник без рукавів 

 

11. Труси 

 

12. Тільник з рукавами 

1; 2 

13. Кальсони 

1; 2 

14. Тільник з рукавами теплий 

1; 2 

15. Кальсони теплі 

1; 2 

16. Рушник 

6 місяців 

17. Рукавички трикотажні 

6 місяців 

1; 2 

18. Шкарпетки літні 

6 місяців 

 

19. Шкарпетки зимові 

6 місяців 

1; 2 

Спорядження 

 

 

 

20. Ремінь поясний з пряжкою 

 

21. Ремінь до штанів 

 

Строки носіння предметів визначені з розрахунку видачі нових речей і обчислюються за фактичним їх перебуванням у носінні.

Примітки: 

1. Шапка з овчини із сукняним верхом, куртка зимова із знімним коміром, тільник з рукавами і кальсони, тільник з рукавами теплий і кальсони теплі, рукавички трикотажні і шкарпетки зимові видаються у зимову пору року.

2. Матросам, старшинам і сержантам шапка з овчини із сукняним верхом, куртка зимова із знімним коміром, тільник з рукавами і кальсони, тільник з рукавами теплий і кальсони теплі, рушники і рукавички трикотажні видаються з числа тих, що були в носінні, за рахунок ресурсу військових частин.

3. Замість куртки зимової із знімним коміром у літню пору року дозволяється видавати бушлат. 

(норма N 21 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157)

Норма N 22
забезпечення польовим одягом цивільних осіб керівного складу Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

1. Шапка з каракулю 

2. Кашне 

3. Рукавички шкіряні 

4. Кашкет польовий 

5. Костюм (куртка і штани) польовий 

6. Куртка хутряна польова 

7. Черевики з високими берцями 

8. Білизна натільна 

За цією нормою забезпечуються цивільні особи керівного складу Збройних Сил, які займають посади до директора департаменту включно, та члени Ради національної безпеки і оборони.

Норма N 23
забезпечення спорядженням, постільними речами та предметами індивідуального захисту військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Спорядження 

 

 

 

а) для офіцерів, прапорщиків і мічманів: 

1. Фляга металева 

1; 2 

2. Чохол до фляги 

1; 2 

3. Пояс парадний з пряжкою 

4. Аксельбант з одним наконечником 

5. Плащ-намет спеціальний 

б) для військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, курсантів, ліцеїстів і військовослужбовців строкової служби: 

6. Жилет розвантажувальний 

7. Сумка польова 

8. Пояс парадний з пряжкою 

9. Аксельбант з одним наконечником 

10. Ремінь поясний білий із штучної шкіри з пряжкою 

11. Нарукавна пов'язка для військовослужбовців ВСП 

6 місяців 

12. Фляга металева 

1; 2 

13. Чохол до фляги 

1; 2 

14. Казанок металевий 

15. Мішок речовий 

16. Плащ-намет 

 

або плащ-намет спеціальний 

17. Куртка утеплена 

18. Валянки або чоботи фетрові 

10 

в) для військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні та спеціальні збори: 

19. Мішок речовий 

 

20. Фляга металева 

 

21. Чохол до фляги 

 

22. Казанок металевий 

 

Постільні речі* 

 

 

 

23. Подушка пір'яна 

10 

11 

24. Подушка ватяна 

 

25. Наволочка верхня на подушку 

12 

26. Матрац ватяний 

 

27. Простирадло 

12 

28. Ковдра напіввовняна 

 

або байкова 

 

Предмети індивідуального захисту 

 

 

 

29. Шолом кулезахисний 

10 

13 

30. Чохол до шолома кулезахисного 

 

31. Панцирний жилет 

10 

14 

32. Чохол до панцирного жилета 

 

____________
* Постільними речами забезпечуються:

військовослужбовці строкової служби, курсанти військових навчальних закладів, військові ліцеїсти у разі розташування в казармі, а матроси і старшини, крім того, у разі розташування на кораблях;

офіцери, прапорщики і мічмани, військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, у разі розташування в казармах, на кораблях, а також у місцях несення цілодобового чергування;

військовослужбовці рядового та сержантського складу, які проходять військову службу за першим строком контракту і проживають у казармах поліпшеного типу;

солдати і сержанти чергових змін у місцях несення бойового чергування;

військовослужбовці у разі розташування на полігонах і у навчальних центрах;

військовозобов'язані та резервісти, призвані на навчальні та спеціальні збори, і студенти цивільних навчальних закладів, які направлені на навчальні збори;

засуджені до арешту військовослужбовці, які відбувають покарання на гауптвахті та в дисциплінарному підрозділі;

працівники суден забезпечення Військово-Морських Сил у разі розташування їх на суднах.

Примітки: 

1. У місцевостях із жарким кліматом замість фляги металевої з чохлом дозволяється видавати флягу поліетиленову з чохлом на 2 роки.

2. Військовослужбовцям екіпажів танків і бойових машин, в високомобільних десантних військах, морській піхоті та військах спеціального призначення замість казанка металевого і фляги металевої з чохлом видається казанок комбінований з флягою і чохлом із строком експлуатації відповідно 4 і 2 роки.

3. Пояс парадний з пряжкою, аксельбант з одним наконечником і ремінь поясний білий із штучної шкіри з пряжкою видаються у тимчасове користування військовослужбовцям - учасникам параду військ за окремим наказом Міністра оборони.
Крім того, ремені поясні білі із штучної шкіри з пряжкою видаються у військових частинах на 20 відсотків спискової чисельності військовослужбовців строкової служби для проведення святкових заходів.

4. Плащ-намет спеціальний видається військовослужбовцям високомобільних десантних військ і морської піхоти на 50 відсотків спискової чисельності особового складу. Офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям-контрактникам, які отримують плащ-намет спеціальний, плащ-накидка з чохлом за основними нормами забезпечення не видається.

5. Жилети розвантажувальні видаються військовослужбовцям в високомобільних десантних військах, морській піхоті та військах спеціального призначення на 100 відсотків спискової чисельності особового складу підрозділу, у військових частинах, що належать до першої групи забезпечення, - на 50 відсотків і тільки на період польових виходів та навчань, а у частинах, що належать до другої групи забезпечення, не видаються.

6. Сумка польова видається сержантам на 5 років, військовим ліцеїстам - на 4 роки, курсантам військових навчальних закладів - на строк навчання.

7. Нарукавні пов'язки для військовослужбовців строкової служби військової служби правопорядку видаються за списковою чисельністю особового складу, який залучається до патрулювання в добовому наряді.

8. Офіцерам, прапорщикам і мічманам мішок речовий видається за плату або в рахунок належних до видачі інших предметів.

9. Куртка утеплена видається військовослужбовцям строкової служби і курсантам, які не отримують курток утеплених за нормами забезпечення спеціальним одягом, і використовується як робочий одяг.

10. Валянками забезпечуються у місцевостях з помірним кліматом на 50 відсотків спискової чисельності особового складу.
В високомобільних десантних військах, морській піхоті та військах спеціального призначення в усіх кліматичних зонах видаються фетрові чоботи на 100 відсотків спискової чисельності особового складу.

11. Подушки пір'яні видаються офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, курсантам військових навчальних закладів, військовим ліцеїстам, а також військовослужбовцям на кораблях.

12. Для досягнення встановленої норми утримання предметів постільної білизни на одну особу мінімальний строк їх експлуатації збільшується від зазначеного у нормі забезпечення: простирадл - до 3 років, наволочок - до 2 років.

13. Шоломи кулезахисні видаються усім категоріям військовослужбовців, за винятком тих, що проходять службу у військових частинах за другою групою забезпечення, курсантів військових навчальних закладів, екіпажів танків та бойових машин, а на військових кораблях - лише особовому складу чергової зміни. Строк експлуатації підборідного ремінця і підтулейного пристрою - 5 років.

14. Панцирні жилети закладаються на зберігання у кількості, що дорівнює 100 відсоткам особового складу груп протидії диверсійним актам, їх допустимий строк зберігання - не більше 5 років. 

(норма N 23 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157)

Норма N 24
забезпечення спецодягом військовослужбовців екіпажів бойових машин і фахівців ремонтних частин Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

1; 2 

2. Костюм маслобензостійкий 

3. Куртка утеплена спеціальна 

4. Штани утеплені спеціальні 

5. Верх знімний до штанів утеплених 

6. Валянки або чоботи фетрові 

3; 4 

7. Рукавиці кирзові 

 

8. Окуляри захисні безбарвні 

9. Костюм (куртка і штани, маска і рукавиці) вогнезахисний 

10. Шолом кирзовий 

11. Підшоломник трикотажний 

12. Навушники протишумові 

13. Чоботи гумові 

14. Фартух прогумований 

15. Рукавиці гумові захисні 

16. Нарукавники захисні 

За цією нормою забезпечуються:

військовослужбовці, які входять до складу екіпажів танків та бойових машин, військовослужбовці-мотоциклісти;

заступники командирів військових частин та підрозділів з озброєння;

курсанти військових навчальних закладів, навчальних військових частин і підрозділів танкових та автомобільних військ костюмами бавовняними - на 100 відсотків спискової чисельності особового складу, костюмами утепленими - на 50 відсотків, рештою предметів - на 30 відсотків;

військовослужбовці: водії, водії навантажувачів і кранівники, механіки-водії, трактористи та механіки;

військовослужбовці, які проводять пробігові випробування автомобілів, і ті, що навчаються управлінню автомобілем;

військовослужбовці та фахівці, які безпосередньо проводять ремонт військової та автомобільної техніки, озброєння в ремонтних військових частинах і підрозділах.

Водіям легкових автомобілів видається тільки костюм (куртка і штани) спеціальний та рукавиці кирзові.

Примітки: 

1. Офіцерам, прапорщикам, військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, курсантам військових навчальних закладів, навчальних частин та підрозділів танкових і автомобільних військ костюм спеціальний видається на 2 роки.

2. Фахівцям ремонтних військових частин та підрозділів, заводів, які проводять ремонт техніки, замість костюма спеціального видається костюм маслобензостійкий. Крім того, костюм маслобензостійкий видається військовослужбовцям і працівникам, які постійно зайняті підготовкою та випробуванням двигунів - 1 комплект на 2 роки.

3. Куртка і штани утеплені спеціальні видаються військовослужбовцям екіпажів танків і бойових машин, мотоциклістам, заступникам командирів частин та підрозділів з озброєння (з технічної частини), курсантам військових навчальних закладів, навчальних частин та підрозділів, а також військовослужбовцям і спеціалістам ремонтних частин, підрозділів і заводів, які здійснюють ремонт бойової техніки. До штанів утеплених (після 2 років носіння) додатково видається верх знімний на строк носіння 2 роки. Військовослужбовцям, які здійснюють ремонт в опалюваних приміщеннях, куртка і штани утеплені спеціальні та валянки або чоботи фетрові не видаються.

4. Валянки або чоботи фетрові у місцевостях з жарким кліматом не видаються.

5. Окуляри захисні видаються особовому складу екіпажів танків, бойових машин піхоти і десанту та машин на їх базі, самохідних установок, мотоциклістам, а також військовослужбовцям, які працюють на машинах з відкритими кабінами, та безпосередньо зайнятим на роботах з підготовки та випробування двигунів.

6. Костюми вогнезахисні видаються кожному підрозділу, що має техніку на базі танків, самохідно-артилерійських установок і бойових машин піхоти (десанту), у кількості на весь екіпаж і використовуються тільки на спеціальних заняттях.

7. Шолом кирзовий і підшоломник трикотажний видаються тільки мотоциклістам. У місцевостях з жарким кліматом підшоломник трикотажний не видається.

8. Навушники протишумові видаються військовослужбовцям, які проводять випробування двигунів у закритих боксах і на випробувальних станціях.

9. Чоботи і рукавиці гумові, фартух прогумований і нарукавники захисні видаються військовослужбовцям, які безпосередньо проводять промивку деталей, двигунів і профілактику машин, двигуни яких працюють на бензині. 

Норма N 25
забезпечення спецодягом військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, зайнятих на роботах з обслуговування ракетної техніки
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Військовослужбовцям, зайнятим на роботах з утримання, обслуговування, випробування ракетної техніки поза приміщеннями і в неопалюваних приміщеннях 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) утеплений спеціальний 

  

3. Рукавиці на хутрі 

4. Валянки або чоботи фетрові 

5. Чоботи гумові 

6. Рукавички зимові 

7. Мішок спальний 

Крім зазначених предметів спецодягу видаються черевики гумотекстильні на відділення (розрахунок) перевірки - 5 пар, на монтажно-випробувальний корпус дивізії (бригади) - 100 пар. 

2. Військовослужбовцям, зайнятим на роботах у військових частинах, на базах, складах і у військових представництвах Міноборони із зливання, наливання, зберігання, перекачування, заправки, виробництва і нейтралізації ракетних палив і агресивних рідин  

1. Костюм ізолювальний 

2. Рукавиці кислотолугостійкі 

6 місяців 

3. Чоботи кислотолугостійкі 

4. Калоші гумові до валянків 

5. Рукавички шерстяні 

  

6. Окуляри захисні безбарвні 

5; 7 

7. Білизна натільна 

8. Підшоломник 

3. Військовослужбовцям, що працюють в опалюваних приміщеннях на станціях спорядження, а також військовослужбовцям, що здійснюють ремонт, зберігання і консервацію ракетної техніки 

1. Халат бавовняний (для офіцерів і прапорщиків) 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний (для солдатів і сержантів) 

  

3. Халат бавовняний білого кольору (для військовослужбовців, що працюють на еталонновимірювальних базах) 

4. Рукавиці брезентові (для такелажників і кранівників) 

6 місяців 

  

5. Сандалети шкіряні (для військовослужбовців складальних бригад) 

  

6. Рукавички бавовняні білого кольору (для військовослужбовців складальних бригад)

6 місяців 

10 

4. Військовослужбовцям ремонтних підприємств, що зайняті ремонтом побутових приладів системи управління і апаратури наземного перевірно-пускового обладнання ракет 

1. Сорочка капронова 

  

2. Штани капронові 

  

3. Сорочка бавовняна 

  

4. Штани бавовняні 

  

5. Шапочка капронова 

  

6. Сандалети шкіряні 

  

Перелік військовослужбовців, які забезпечуються за цією нормою, затверджується командуючими видами Збройних Сил.

Для забезпечення військовослужбовців, які виконують роботи з ракетною технікою в неопалюваних приміщеннях і поза приміщеннями, військовим частинам додатково видаються такі предмети:

Найменування предмета 

Кількість, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

на військову частину 

на з'єднання 

на випробувальну частину 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

15 

20 

30 

  

2. Костюм (куртка і штани) утеплений 

15 

20 

30 

  

3. Рукавиці хутряні 

15 

20 

30 

4. Валянки або чоботи фетрові 

15 

20 

30 

5. Чоботи гумові 

15 

20 

  

  

Примітки: 

1. Рукавиці хутряні і валянки у місцевостях з жарким кліматом не видаються.

2. Чоботи гумові видаються на 20 відсотків спискової чисельності особового складу.

3. Рукавички шерстяні видаються військовослужбовцям, які працюють на регулюванні точних приладів.

4. Мішки спальні ватяні видаються тільки військовослужбовцям окремих випробувальних станцій, що входять до складу пошукових груп і геодезичних підрозділів військових частин, які працюють у польових умовах у малонаселених районах.

5. Військовослужбовцям, які працюють на базах з агресивними рідинами, костюм ізолювальний і чоботи кислотолугостійкі видаються на 1 рік. Військовослужбовцям, які працюють у небезпечній щодо ураження токсичними і агресивними компонентами ракетних палив зоні, також видаються костюми ізолювальні, рукавиці і чоботи кислотолугостійкі, окуляри захисні, білизна натільна, підшоломники. Рукавиці і чоботи кислотолугостійкі видаються тільки військовослужбовцям, які не отримують їх у комплекті з костюмом ізолювальним.

6. Калоші гумові до валянків видаються на 50 відсотків спискової чисельності військовослужбовців, які працюють у небезпечній щодо ураження токсичними і агресивними компонентами ракетних палив зоні. Військовослужбовцям, які отримують калоші гумові до валянків, чоботи кислотолугостійкі видаються на 3 роки.

7. Окуляри захисні видаються тільки військовослужбовцям, які працюють з рідким киснем, азотом і перекисом водню.

8. Офіцерам складальних бригад, які працюють на зберіганні і консервації головних частин ракет, дозволяється видавати замість халатів бавовняних костюми (куртка і штани) бавовняні.

9. Військовослужбовцям, які отримують халати бавовняні білого кольору, халати і костюми бавовняні не видаються.

10. У кожній складальній бригаді утримується невитратний запас рукавичок бавовняних білого кольору в кількості 100 пар. 

Норма N 26
забезпечення спецодягом військовослужбовців Сил Протиповітряної оборони
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

 

2. Костюм (куртка і штани) утеплений 

3. Рукавиці хутряні 

4. Валянки або чоботи фетрові 

5. Чоботи гумові 

6. Кожух звичайний 

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці радіотехнічних частин і підрозділів, які обслуговують спецтехніку і апаратуру в неопалюваних приміщеннях і поза приміщеннями.

Перелік посад військовослужбовців, які забезпечуються за цією нормою, затверджується Командуючим Повітряними Силами Збройних Сил України.

Примітки: 

1. Штани утеплені видаються на строк носіння 4 роки. Фахівцям зазначеної категорії додатково видається знімний верх до штанів утеплених. У навчальних підрозділах спецодяг видається на 50 відсотків спискової чисельності особового складу.

2. Рукавиці хутряні і валянки або чоботи фетрові у місцевостях з жарким кліматом не видаються.

3. Чоботи гумові видаються на 20 відсотків спискової чисельності особового складу.

4. Кожух звичайний видається тільки військовослужбовцям, які проходять службу в гарнізоні, розташованому на горі Ай-Петрі, на 100 відсотків спискової чисельності особового складу. 

Норма N 27
забезпечення речовим майном військовослужбовців льотного складу та цивільних осіб, що заміщують військові посади льотного складу, авіації Збройних Сил (інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння у місцевостях, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

з жарким кліматом 

з помірним кліматом 

1. Куртка на хутрі 

 

2. Куртка демісезонна 

3. Штани демісезонні 

1; 2 

4. Куртка шкіряна 

 

5. Штани шкіряні на байці 

10 

10 

6. Светр вовняний 

7. Білизна натільна вовняна 

8. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

9. Черевики польотні 

 

10. Черевики польотні полегшені 

 

11. Сандалети шкіряні 

6; 8 

12. Шоломофон шкіряний зимовий 

13. Шоломофон шкіряний літній або полегшений із сіткою 

14. Підшоломник бавовняний 

15. Білизна натільна шовкова 

16. Рукавички шкіряні на хутрі 

17. Рукавички шкіряні без підкладки 

18. Шкарпетки вовняні плюшевого переплетення 

19. Шкарпетки зимові 

Льотний одяг за цією нормою видається військовослужбовцям льотного складу та цивільним особам, що заміщують військові посади льотного складу, які входять до екіпажу літального апарату. Решті льотного складу, а також генералам і офіцерам служби безпеки польотів, бойової підготовки Повітряних Сил, військовослужбовцям та працівникам керівного складу Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади, які виконують спеціальні завдання, льотний одяг видається за переліком посад, затверджених Командуючим Повітряними Силами і керівниками інших центральних органів виконавчої влади.

Льотний одяг дозволяється залишати у власність офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, а також цивільним особам, що заміщують військові посади льотного складу, у власність за 25 відсотків вартості нового майна, якщо льотний одяг використовувався за прямим призначенням і фактичні строки носіння перевищують встановлені нормою не менше ніж на шість місяців.

Примітки: 

1. Для льотного складу, зайнятого навчанням курсантів військових навчальних закладів льотчиків (штурманів) та на курсах підготовки льотного складу, строк носіння куртки і штанів демісезонних зменшується на 1 рік.

2. Штани шкіряні на байці видаються льотчикам-випробувачам. Строк носіння штанів демісезонних для військовослужбовців та цивільних осіб, що заміщують військові посади льотного складу, які отримують штани шкіряні на байці, збільшується на 2 роки.

3. Светр вовняний у місцевостях з жарким кліматом видається тільки льотному складу, який залучається до бойового чергування.

4. Білизна натільна вовняна видається льотному складу винищувальної і бомбардувальної (ракетоносної) авіації.

5. Костюми літні спеціальні інженерно-технічному складу льотних екіпажів та льотному складу, який зайнятий навчанням курсантів військових навчальних закладів льотчиків (штурманів) та на курсах підготовки льотного складу, у місцевостях з помірним кліматом, видаються на 2 роки.

6. Сандалети шкіряні видаються тільки інженерно-технічному складу льотних екіпажів.

7. Льотному складу, який отримує гермошоломи за іншими нормами, шоломофони шкіряні зимові та шоломофони шкіряні літні або полегшені із сіткою не видаються. Льотному складу, зайнятому навчанням курсантів військових навчальних закладів льотчиків (штурманів) і на курсах підготовки льотного складу, шоломофони шкіряні літні видаються на 4 роки.

8. Сандалети шкіряні, підшоломники бавовняні, рукавички шкіряні на хутрі, рукавички шкіряні без підкладки, шкарпетки вовняні плюшевого переплетення і шкарпетки зимові, видані офіцерам, прапорщикам, військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, а також цивільним особам, що заміщують військові посади льотного складу, після закінчення строків носіння переходять їм у власність.

9. Білизна натільна шовкова видається тільки льотному складу, що отримує висотно-компенсувальні костюми. 

(норма N 27 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 29.04.2013 р. N 323)

Норма N 28
забезпечення льотним одягом курсантів військових навчальних закладів льотчиків (штурманів) Збройних Сил
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

1. Куртка демісезонна 

2. Брюки демісезонні 

3. Светр вовняний 

4. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

1,5 

5. Черевики польотні полегшені 

6. Шоломофон шкіряний літній 

7. Підшоломник бавовняний 

8. Окуляри польотні 

10 

9. Рукавички шкіряні на хутрі 

10. Рукавички шкіряні без підкладки 

11. Шкарпетки зимові 

Норма N 29
забезпечення спецодягом військовослужбовців інженерно-технічного складу авіації і курсантів інженерно-авіаційних навчальних закладів Збройних Сил
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння у місцевостях, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

з жарким кліматом 

з помірним кліматом 

1. Куртка зимова із знімним коміром на ватині 

2. Куртка демісезонна 

3. Штани зимові на ватині 

 

 

4. Штани демісезонні 

 

 

5. Светр вовняний 

 

6. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

7. Черевики з високими берцями 

 

8. Валянки або чоботи фетрові 

9. Калоші гумові на валянки 

4; 7 

10. Сандалети шкіряні 

2; 7 

11. Шолом бавовняний зимовий 

12. Кашкет бавовняний 

2; 7 

13. Рукавички шкіряні на хутрі 

6; 7 

14. Рукавиці на хутрі 

 

6; 7 

15. Рукавиці бавовняні теплі 

 

16. Халат білого кольору 

17. Берет білого кольору 

Спеціальний одяг за цією нормою видається:

інженерно-технічному складу авіаційних частин, військових навчальних закладів;

технічному складу авіаційно-технічних, інженерно-аеродромних частин, частин зв'язку і радіотехнічного забезпечення та інших військових частин по забезпеченню і обслуговуванню авіації, а також працівникам керівного складу Міноборони та інших центральних органів виконавчої влади, які виконують спеціальні завдання, за переліком посад, затверджених Командуючим Повітряними Силами;

курсантам військових авіаційно-навчальних закладів, військових шкіл молодших спеціалістів на 50 відсотків спискової чисельності курсантів, а костюм (куртка і штани) спеціальний - на 100 відсотків цієї чисельності.

Спеціальний одяг дозволяється залишати у власність офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, у власність за 25 відсотків вартості нового майна, якщо спецодяг використовувався за прямим призначенням і фактичні строки носіння перевищують встановлені нормою не менше ніж на шість місяців.

Примітки: 

1. Куртка зимова із знімним коміром на ватині і куртка демісезонна видаються інженерно-технічному складу авіаційних і спеціальних авіаційних частин, технічному складу авіаційно-технічних та інженерно-аеродромних частин, частин зв'язку і радіотехнічного забезпечення, а також інших військових частин із забезпечення і обслуговування авіації.

2. Светр вовняний, сандалети шкіряні і кашкет бавовняний видаються інженерно-технічному персоналу авіаційних і спеціальних авіаційних частин, що безпосередньо обслуговує літальні апарати.

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний видається військовослужбовцям строкової служби - 1 комплект на строк служби.

4. Валянки з калошами гумовими у місцевостях з жарким кліматом видаються на 15 відсотків спискової чисельності інженерно-технічного складу авіаційних частин.

5. Шолом бавовняний зимовий видається інженерно-технічному персоналу авіаційних частин і спеціальних авіаційних частин, що безпосередньо обслуговує літальні апарати.

6. Рукавички шкіряні на хутрі видаються офіцерам інженерно-технічного складу авіаційних і спеціальних авіаційних частин, що безпосередньо обслуговують літальні апарати, замість рукавиць на хутрі і рукавиць бавовняних теплих.

7. Калоші гумові до валянків, сандалети шкіряні, кашкет бавовняний, рукавички шкіряні на хутрі і рукавиці на хутрі, видані офіцерам, прапорщикам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, після закінчення строку носіння переходять їм у власність.

8. Халат і берет бавовняні білого кольору видаються інженерно-технічному персоналу, який обслуговує точні прилади і апаратуру, із продовженням на 1 рік строку носіння 2 комплектів костюма (куртки і штанів) спеціального. 

Норма N 30
забезпечення спецодягом військовослужбовців спеціальних фортифікаційних споруд
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

1. Берет бавовняний 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

3. Шкарпетки літні 

4. Сандалети шкіряні 

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці чергових змін (розрахунків) командних пунктів управління, а також військовослужбовці, що працюють у захищених спорудах з обслуговування зброї, техніки, засобів бойового управління і зв'язку.

Перелік посад військовослужбовців, які забезпечуються спецодягом за цією нормою, затверджується командуючими видів Збройних Сил.

Норма N 31
забезпечення спецодягом військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, які зайняті на роботах з радіоактивними речовинами і джерелами іонізуючого випромінювання
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах із закритими гамма-джерелами і на установках рентгенівського випромінювання: 

1. Берет бавовняний 

  

2. Шапка із штучного хутра 

3. Халат бавовняний 

4. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

5. Рушник 

6. Костюм (куртка і штани) утеплений 

7. Рукавиці комбіновані 

6 місяців 

8. Шкарпетки літні 

9. Валянки або чоботи фетрові 

10. Калоші на валянки 

11. Рукавиці захисні просвинцьовані 

10 

12. Фартух захисний із просвинцьованої гуми 

10 

2. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах з відкритими радіоактивними речовинами: 

а) на роботах з речовинами активністю до 1000 мілікюрі, з прибирання приміщень, в яких проводяться ці роботи, а також на роботах у віваріях, в яких утримуються забруднені радіоактивними речовинами тварини: 

1. Берет бавовняний 

2. Халат бавовняний 

3. Комбінезон бавовняний 

5; 7 

4. Білизна натільна 

5. Рушник 

6. Шкарпетки літні 

  

7. Сандалети шкіряні 

8. Рукавиці гумові медичні 

6 місяців 

  

9. Фартух пластикатовий 

10. Нарукавники пластикатові 

  

11. Окуляри захисні 

10 

  

12. Шапка із штучного хутра 

  

13. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

14. Рукавиці комбіновані 

  

15. Рукавички трикотажні 

  

16. Шкарпетки зимові 

  

17. Валянки або чоботи фетрові 

  

18. Калоші гумові на валянки 

  

б) на роботах з речовинами активністю понад 1 кюрі, з прибирання приміщень, в яких проводяться ці роботи, а також на роботах у віваріях, у яких утримуються забруднені радіоактивними речовинами тварини: 

1. Берет бавовняний 

  

2. Комбінезон бавовняний 

3. Білизна натільна 

  

4. Рушник 

  

5. Шкарпетки бавовняні 

  

6. Чоботи гумові 

  

7. Рукавиці гумові медичні 

6 місяців 

  

8. Рукавиці гумові 

  

9. Фартух пластикатовий 

  

10. Нарукавники пластикатові 

  

13. Окуляри захисні 

10 

  

12. Шапка із штучного хутра 

  

13. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

14. Рукавиці комбіновані 

  

15. Рукавички трикотажні 

  

16. Шкарпетки зимові 

  

17. Валянки або чоботи фетрові 

  

18. Калоші гумові на валянки 

  

в) на роботах із застосуванням радіоактивних речовин, що світяться, у разі приготування концентрованих розчинів радону і радонових ванн: 

1. Берет бавовняний 

2. Халат бавовняний 

3. Рушник 

  

4. Шкарпетки літні 

5. Сандалети шкіряні 

6. Рукавиці гумові медичні 

6 місяців 

  

7. Фартух пластикатовий 

  

8. Нарукавники пластикатові 

3. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах із вантаження, транспортування, розвантаження, переробки та зберігання радіоактивних речовин і джерел іонізуючого випромінювання: 

а) на роботах із закритими речовинами і джерелами іонізуючого випромінювання: 

1. Берет бавовняний 

  

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

10 

3. Рушник 

  

4. Черевики з високими берцями 

  

5. Шкарпетки літні 

  

6. Рукавиці комбіновані 

7. Рукавиці гумові медичні 

11 

8. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

9. Шкарпетки зимові 

  

10. Валянки або чоботи фетрові 

  

11. Калоші гумові на валянки 

  

б) на роботах з відкритими радіоактивними речовинами: 

1. Берет бавовняний 

  

2. Комбінезон бавовняний 

3. Білизна натільна 

12 

4. Рушник 

2

12 

5. Шкарпетки літні 

  

6. Чоботи гумові 

  

7. Рукавиці гумові медичні 

13 

8. Рукавиці гумові 

13 

9. Рукавиці комбіновані 

  

10. Фартух пластикатовий 

  

11. Нарукавники пластикатові 

  

12. Окуляри захисні 

10 

  

13. Шапка із штучного хутра 

14 

14. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

15. Шкарпетки зимові 

  

16. Валянки або чоботи фетрові 

  

17. Калоші гумові на валянки 

  

4. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах з дезактивації обладнання, приміщень, засобів захисту і різних предметів; на тепловій обробці спецодягу, білизни і обмундирування, забрудненого радіоактивними речовинами; на чищенні зливних вод; ліквідації радіоактивних забруднень і наслідків аварій на АЕС, підприємствах ядерно-паливного циклу: 

а) на всіх роботах з дезактивації, обслуговування спецканалізації і чищення зливних вод, а також з ліквідації радіоактивних відходів і наслідків аварій на АЕС та підприємствах ядерно-паливного циклу: 

1. Берет бавовняний 

15 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

15; 16 

3. Білизна натільна 

  

4. Рушник 

  

5. Шкарпетки літні 

  

6. Чоботи гумові 

8 місяців 

17 

7. Рукавиці гумові медичні 

17 

8. Рукавиці гумові 

18 

9. Рукавиці комбіновані 

15 

10. Фартух пластикатовий 

  

11. Нарукавники пластикатові 

  

12. Окуляри захисні 

10 

  

13. Шапка із штучного хутра 

  

14. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

15. Рукавички трикотажні 

  

16. Шкарпетки зимові 

  

б) на тепловій обробці спецодягу, білизни і обмундирування, забрудненого радіоактивними речовинами: 

1. Берет бавовняний 

  

2. Халат бавовняний 

  

3. Шкарпетки літні 

  

4. Чоботи гумові 

8 місяців 

  

5. Рукавиці гумові 

  

6. Фартух пластикатовий 

  

7. Нарукавники пластикатові 

  

8. Окуляри захисні 

10 

  

9. Білизна натільна 

19 

5. Військовослужбовцям, які працюють у службі радіаційної безпеки і здійснюють контроль за використанням радіоактивних речовин і джерел іонізуючого випромінювання: 

1. Берет бавовняний 

20 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

16; 20 

3. Халат бавовняний 

20 

4. Білизна натільна 

21 

5. Рушник 

  

6. Шкарпетки літні 

  

7. Чоботи гумові 

  

8. Рукавиці гумові медичні 

  

9. Рукавиці гумові 

22 

10. Рукавиці комбіновані 

22 

11. Фартух пластикатовий 

21 

12. Нарукавники пластикатові 

20 

13. Окуляри захисні 

10 

21 

14. Шапка із штучного хутра 

22 

15. Костюм (куртка і штани) утеплений 

22 

16. Рукавички трикотажні 

22 

17. Шкарпетки зимові 

22 

18. Валянки або чоботи фетрові 

22 

19. Калоші гумові на валянки 

22 

Виходячи з характеру робіт, які виконуються, додатково до предметів цієї норми видаються особисті засоби захисту за правилами радіаційної безпеки.

Теплі предмети спецодягу (шапка із штучного хутра, костюм утеплений, валянки і калоші гумові на валянки, шкарпетки зимові і рукавички трикотажні) видаються військовослужбовцям, які зайняті на роботах у неопалюваних приміщеннях і поза приміщеннями у зимову пору року.

Для забезпечення своєчасної заміни забруднених предметів спецодягу і ліквідації аварійних ситуацій у військових частинах, де проводяться роботи з радіоактивними речовинами і джерелами іонізуючого випромінювання, утримується резерв комбінезонів (костюмів), халатів і беретів бавовняних, білизни натільної, шкарпеток бавовняних, чобіт і рукавиць гумових, рукавиць комбінованих, фартухів і нарукавників пластикатових у розмірі на 10 відсотків більше належної кількості цих предметів.

Забезпечення предметами спецодягу за цією нормою здійснюється:

а) рукавицями і фартухами захисними з просвинцьованої гуми і рукавицями гумовими медичними - департаментом охорони здоров'я Міноборони;

б) іншими предметами - управлінням речового забезпечення департаменту ресурсного забезпечення Міноборони.

Примітки: 

1. Шапка із штучного хутра, костюм спеціальний, костюм утеплений, рукавиці комбіновані, шкарпетки літні, валянки і калоші гумові видаються військовослужбовцям, які працюють на установках рентгено- і гамма-дефектоскопії і дефектографії.

2. Халати бавовняні і рушники військовослужбовцям, які працюють на установках рентгено- і гамма-дефектоскопії, не видаються.

3. Рукавички і фартухи захисні з просвинцьованої гуми видаються військовослужбовцям, які працюють на установках рентгенівського випромінювання.

4. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах з індикаторними речовинами активністю не більше ніж 1 мілікюрі, видаються тільки берети і халати бавовняні - 2 штуки, рушники - 2 штуки.

5. Комбінезони бавовняні, білизна натільна і фартухи пластикатові видаються тільки військовослужбовцям, які зайняті на роботах з речовинами активністю від 10 до 100 мілікюрі, де обов'язкова санітарна обробка, і активністю від 100 до 1000 мілікюрі, а також на роботах у віваріях і для прибирання приміщень із зазначеною радіоактивністю. Якщо видано комбінезон, то халат не видається.

6. Замість сандалетів шкіряних дозволяється видавати 1 пару чобіт гумових.

7. Замість комбінезону бавовняного дозволяється видавати костюм спеціальний.

8. Військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах з речовинами, що світяться, берети і халати бавовняні видаються по 3 штуки кожного предмета, а шкарпетки літні - по 4 пари.

9. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з приготування концентрованих розчинів радону, нарукавники пластикатові не видаються.

10. Замість костюмів спеціальних військовослужбовцям, які працюють на складуванні і зберіганні радіоактивних речовин і джерел іонізуючого випромінювання, видаються халати бавовняні.

11. Рукавиці гумові медичні військовослужбовцям, які зайняті на роботах з транспортування закритих радіоактивних речовин і джерел іонізуючого випромінювання, не видаються.

12. Білизна натільна видається тільки військовослужбовцям, які зайняті на роботах, де обов'язкова санітарна обробка. Рушники таким військовослужбовцям видаються по 4 штуки на 1 рік.

13. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з вантаження і розвантаження радіоактивних речовин, рукавиці гумові медичні і рукавиці гумові не видаються.

14. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з переробки, складування і зберігання радіоактивних речовин, де санітарна обробка не обов'язкова, шапка із штучного хутра не видається.

15. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з ліквідації радіоактивних відходів, берет бавовняний і костюм спеціальний видаються по 2 штуки (комплекти), а рукавиці комбіновані - по 5 пар.

16. Замість костюма спеціального дозволяється видавати комбінезон.

17. Рукавиці гумові медичні видаються тільки військовослужбовцям, які зайняті на роботах з дезактивації. Чоботи гумові видаються на 1 рік.

18. Рукавиці гумові військовослужбовцям, які зайняті на роботах з обслуговування спецканалізації і чищення зливних вод, видаються по 3 пари.

19. Білизна натільна видається військовослужбовцям, які зайняті на роботах з приймання і сортування забрудненого радіоактивними речовинами спецодягу, білизни і обмундирування.

20. Берети і халати бавовняні, нарукавники пластикатові видаються військовослужбовцям, які здійснюють радіаційний контроль у приміщеннях. Костюм спеціальний цим військовослужбовцям видається по 1 комплекту.

21. Білизна натільна, фартух пластикатовий і окуляри захисні видаються військовослужбовцям, які здійснюють радіаційний контроль у приміщеннях, де обов'язкова санітарна обробка, а також військовослужбовцям, що здійснюють контроль на майданчиках і в польових умовах.

22. Рукавиці гумові і комбіновані, шапка із штучного хутра, костюм утеплений, рукавички трикотажні та шкарпетки зимові, валянки з калошами гумовими або чоботи фетрові видаються військовослужбовцям, які здійснюють радіаційний контроль на майданчиках і в польових умовах. 

Норма N 32
забезпечення льотним одягом та одягом для військовослужбовців високомобільних десантних військ Збройних Сил
(інвентарне майно)

(назва норми N 32 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 29.05.2013 р. N 377)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Одяг для військовослужбовців високомобільних десантних військ

 

 

 

1. Шолом кулезахисний десантний з двома чохлами 

10 

 

2. Костюм (куртка і штани) польовий 

 

3. Черевики з високими берцями для стрибків з парашутом 

 

4. Рукавички трикотажні 

 

5. Рукавиці на хутрі двопалі 

 

6. Шкарпетки зимові 

 

7. Спорядження десантника

 

2. Льотний одяг** 

 

 

 

8. Шолом шкіряний зимовий 

9. Куртка на хутрі 

10. Штани на хутрі 

10 

11. Светр вовняний 

12. Черевики польотні 

13. Рукавички шкіряні на хутрі 

14. Шкарпетки хутряні 

2; 3 

15. Шкарпетки зимові плюшевого переплетення 

____________
* За цією нормою забезпечуються також військовослужбовці військових частин і підрозділів видів Збройних Сил, які здійснюють стрибки з парашутом. Військовослужбовцям, які отримують льотний одяг (розділ 2 цієї норми), предмети одягу для військовослужбовців високомобільних десантних військ (розділ 1 цієї норми), крім черевиків з високими берцями для стрибків з парашутом і спорядження десантника, не видаються.

** Льотний одяг за цією нормою видається тільки офіцерам повітряно-десантної служби Командування високомобільних десантних військ, заступникам командирів з'єднань і військових частин - начальникам повітряно-десантної служби, офіцерам повітряно-десантної служби військових частин і підрозділів десантного забезпечення, технікам парашутних приладів і автоматичних пристроїв, офіцерам-викладачам повітряно-десантної підготовки військових навчальних закладів. Строки носіння предметів льотного одягу в місцевостях з жарким кліматом збільшуються на 1 рік.

Примітки: 

1. Льотний одяг дозволяється залишати у власність офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, у власність за 25 відсотків вартості нового майна, якщо льотний одяг використовувався за прямим призначенням і фактичні строки носіння перевищують встановлені нормою строки не менше ніж на шість місяців.

2. Рукавички шкіряні на хутрі, шкарпетки хутряні і шкарпетки зимові, видані офіцерам, прапорщикам і мічманам, після закінчення строків носіння переходять у їх власність.

3. Шкарпетки хутряні у місцевостях з жарким кліматом не видаються. 

(норма N 32 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385,
 від 29.05.2013 р. N 377)

Норма N 33
забезпечення спецодягом військовослужбовців частин спеціального призначення Збройних Сил (крім Військово-Морських Сил) та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

1. Кашкет польовий 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

3. Джемпер 

4. Куртка утеплена 

5. Штани утеплені 

6. Рукавички трикотажні 

7. Плащ-намет спеціальний 

8. Черевики з високими берцями для стрибків з парашутом 

9. Шолом утеплений 

10. Шолом кулезахисний 

10 

11. Чохол до шолома кулезахисного 

12. Жилет панцирний 

13. Чохол до жилета панцирного 

14. Спорядження десантника

15. Костюм маскувальний літній 

16. Костюм маскувальний зимовий білий 

За цією нормою забезпечується особовий склад військових частин і підрозділів спеціального призначення Збройних Сил (крім Військово-Морських Сил) та інших військових формувань тільки на період стрибків з парашутом, проведення занять, тренувань, навчань та виконання спецзавдань у польових умовах.

Перелік військових частин і підрозділів, військовослужбовці яких забезпечуються за цією нормою, затверджується начальником Головного управління розвідки Міноборони та керівниками інших центральних органів виконавчої влади.

(норма N 33 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385)

Норма N 34
забезпечення спецодягом військовослужбовців частин спеціального призначення Військово-Морських Сил
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Шолом бавовняний на хутрі 

  

2. Куртка хутряна 

  

3. Штани з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

4. Плащ-намет спеціальний 

  

5. Білизна натільна 

  

6. Білизна вовняна 

  

7. Черевики з високими берцями для стрибків з парашутом 

  

8. Чоботи гумові утеплені 

  

9. Чохли для взуття 

  

10. Рукавиці на хутрі 

  

11. Ремінь поясний з карабінами 

  

12. Рюкзак каркасний 

  

13. Мішок спальний полегшений 

  

14. Сумка для носіння комплекту 

  

15. Сумка польова 

16. Казанок комбінований з флягою 

  

17. Чохол до казанка 

  

18. Шапка-феска трикотажна 

19. Светр вовняний 

20. Рейтузи вовняні 

21. Шкарпетки зимові 

22. Рукавички трикотажні 

За цією нормою забезпечується особовий склад військових частин і підрозділів спеціального призначення Військово-Морських Сил тільки на період стрибків з парашутом, спусків під воду, проведення занять, тренувань і навчань.

Примітки: 

1. Сумка польова видається тільки офіцерам і мічманам.

2. Шапка-феска трикотажна, светр і рейтузи вовняні, шкарпетки зимові і рукавички трикотажні видаються додатково для спусків під воду. 

Норма N 35
забезпечення спецодягом військовослужбовців надводних кораблів Військово-Морських Сил
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Пілотка з кантом 

2. Пілотка матроська 

3. Костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

4. Куртка утеплена спеціальна 

5. Пальто на хутрі 

6. Костюм (куртка і штани) штормовий 

7. Светр вовняний 

8. Рейтузи вовняні 

9. Рукавички шкіряні подовжені 

10. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

11. Черевики прогарні 

10 

12. Черевики з високими берцями 

11 

За цією нормою забезпечуються:

військовослужбовці надводних кораблів усіх класів, у тому числі катерів та малих надводних кораблів (кораблів на повітряній подушці);

військовослужбовці загонів і партій гідрографічної служби Військово-Морських Сил під час виходу в море на катерах, якщо вони не отримують ці предмети за іншими нормами забезпечення;

пілотка з кантом і костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні видаються командирам морських районів (командирам з'єднань), їх заступникам, начальникам штабів, флагманським спеціалістам і військовослужбовцям військових представництв Міноборони, управлінь штабу Військово-Морських Сил та державних приймальних комісій кораблів під час виходу їх у море на надводних кораблях, малих надводних кораблях і катерах.

Примітки: 

1. Пілотка з кантом видається офіцерам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом. Військовослужбовцям, які отримують пілотку з кантом, строк носіння кашкета, передбачений основною нормою, продовжується на 1 рік.

2. Пілотка матроська видається військовослужбовцям строкової служби.

3. Офіцерам, які отримують пальто на хутрі, костюм з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні не видається. На надводних кораблях костюм з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні видається тільки особовому складу верхніх команд і відкритих бойових постів, а на катерах і малих надводних кораблях - усьому особовому складу.

4. Куртка утеплена видається військовослужбовцям строкової служби, які беруть участь у роботах на верхній палубі і поза межами кораблів у зимову пору року. На катерах і малих надводних кораблях куртка утеплена не видається.

5. Пальто на хутрі видається командирам кораблів, їх заступникам і помічникам, офіцерам ходової верхньої вахти. На катерах і малих надводних кораблях пальто на хутрі не видається. Командирам кораблів I і II рангу дозволяється замість пальта на хутрі видавати куртку хутряну з плівковим покриттям на 5 років.

6. Костюм штормовий видається командирам рятувальних шлюпок і військовослужбовцям, які працюють на траленні, загородженні, ремонті підводних кабелів зв'язку.

7. Светр і рейтузи вовняні видаються особовому складу верхніх команд ракетних, торпедних катерів і кораблів на повітряній подушці.

8. Рукавички шкіряні подовжені видаються тільки особовому складу верхніх команд на катерах і малих надводних кораблях.

9. Рукавиці брезентові видаються матросам і старшинам нижніх та швартових команд.

10. Черевики прогарні видаються тільки трюмним і котельним машиністам.

11. Черевики з високими берцями видаються особовому складу верхніх команд надводних кораблів. 

Норма N 36
забезпечення спецодягом військовослужбовців на підводних човнах Військово-Морських Сил
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Пілотка з кантом 

2. Пілотка матроська 

 

3. Куртка хутряна з плівковим покриттям і знімним верхом з водостійкої тканини 

4. Штани хутряні з плівковим покриттям і знімним верхом з водостійкої тканини або штани з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

5. Костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини 

6. Костюм (куртка і штани) полегшений 

7. Куртка утеплена спеціальна 

8. Штани утеплені спеціальні 

9. Светр вовняний 

 

10. Рейтузи вовняні 

 

11. Шкарпетки вовняні подовжені 

 

12. Рукавички шкіряні подовжені 

13. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

14. Валянки або чоботи фетрові 

15. Калоші гумові на валянки 

16. Черевики прогарні 

17. Сандалети шкіряні 

 

18. Костюм ізолювальний 

10 

19. Окуляри захисні безбарвні 

20. Білизна натільна разового використання 

7 діб 

11 

21. Рушник разового використання 

7 діб 

11 

22. Шкарпетки разового використання 

7 діб 

11 

23. Простирадло разового використання 

7 діб 

11 

24. Наволочка верхня на подушку разового використання 

7 діб 

11 

За цією нормою також забезпечуються командири з'єднань, їх заступники, начальники штабів, флагманські фахівці і військовослужбовці військових представництв Міноборони, управлінь штабу Військо-Морських Сил та державних приймальних комісій кораблів під час виходу їх у море на підводних човнах.

Примітки: 

1. Пілотка з кантом видається офіцерам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом із продовженням на 1 рік строку носіння 1 кашкета, який видається за основною нормою.

2. Куртка хутряна з плівковим покриттям і штани з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні видаються усім офіцерам, мічманам, старшинам і матросам верхніх команд, вахтовим у центральних і дизельних відсіках. Старшим офіцерам замість курток і штанів з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні дозволяється видавати пальто на хутрі на 5 років.

3. Костюм з водостійкої тканини видається старшинам і матросам верхніх команд.

4. Військовослужбовцям строкової служби замість одного костюма полегшеного дозволяється видавати плаття робоче.

5. Куртка і штани утеплені спеціальні видаються мічманам, військовослужбовцям строкової служби, військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, крім верхніх команд і вахтових у центральних і дизельних відсіках. Штани утеплені спеціальні видаються на 30 відсотків спискової чисельності зазначених військовослужбовців.

6. Рукавички шкіряні подовжені видаються офіцерам верхніх команд.

7. Рукавиці брезентові видаються старшинам і матросам верхніх команд 1 пара на 3 місяці.

8. Валянки з калошами гумовими або чоботи фетрові, окуляри захисні видаються тільки особовому складу верхніх команд.

9. Черевики прогарні видаються тільки мотористам.

10. Костюм ізолювальний видається з розрахунку 3 комплекти на одну акумуляторну яму.

11. Білизна натільна, шкарпетки літні, простирадла і наволочки верхні на подушку разового використання видаються тільки на період автономного плавання строком понад 20 діб.

Зазначені предмети видаються за рахунок збільшення строків носіння натільної і постільної білизни та рушників, передбачених основними нормами забезпечення, а шкарпетки літні видаються додатково. 

Норма N 37
забезпечення спецодягом військовослужбовців пошуково-рятувальної служби і військовослужбовців, зайнятих на гідротехнічних роботах Військово-Морських Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Військовослужбовцям, зайнятим на аварійно-рятувальних, суднопідйомних і підводно-технічних роботах: 

1. Костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

2. Костюм (куртка і штани) штормовий 

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

4. Рукавиці шкіряні подовжені 

5. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

  

6. Черевики з високими берцями 

  

7. Чоботи гумові 

  

8. Шкарпетки зимові 

9. Пояс запобіжний 

10 

10. Шолом захисний 

10 

Додатково видаються водолазам усіх категорій для роботи під водою: 

1. Шапка-феска або підшоломник вовняний 

2. Светр вовняний 

3. Рейтузи вовняні 

4. Панчохи зимові 

5. Шкарпетки зимові 

6 місяців 

6. Шкарпетки або панчохи хутряні 

7. Рукавички трикотажні 

6 місяців 

2. Військовослужбовцям, зайнятим на гідротехнічних роботах: 

1. Чоботи гумові 

  

2. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

3. Понтонерам - військовослужбовцям мостобудівних частин і підрозділів, які виконують роботи на воді: 

1. Костюм (куртка і штани) з гумовими чоботами для понтонерів 

  

2. Рукавиці брезентові або комбіновані 

6 місяців 

  

Примітки: 

1. Старшинам і матросам строкової служби замість костюма з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні видається костюм (куртка і штани) утеплений спеціальний 1 комплект на 2 роки.

2. Костюм (куртка і штани) штормовий видається тільки старшинам і матросам верхніх команд.

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний видається машиністам, мотористам і електрикам аварійно-рятувальних партій.

4. Рукавиці шкіряні подовжені і шкарпетки зимові видаються офіцерам, мічманам і військовослужбовцям-контрактникам.

5. Пояс запобіжний і шолом захисний видаються військовослужбовцям, зайнятим на аварійно-рятувальних роботах.

6. Шапка-феска трикотажна або підшоломник вовняний, светр і рейтузи вовняні, панчохи і шкарпетки зимові, рукавички трикотажні, шкарпетки або панчохи хутряні видаються згідно з списковою чисельністю водолазних станцій. 

Норма N 38
забезпечення спецодягом військовослужбовців гідрографічних і океанографічних експедицій, загонів і партій Військово-Морських Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

2. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

  

3. Черевики з високими берцями 

  

4. Шкарпетки зимові 

  

5. Чоботи гумові 

6. Мішок спальний ватяний 

  

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці, які займаються радіонавігаційно-гідрографічним забезпеченням Військово-Морських Сил у польових умовах та у разі виходу в море.

Примітка: 

Чоботи гумові видаються на 25 відсотків особового складу експедиції, загону, партії. 

Норма N 39
забезпечення полегшеним одягом військовослужбовців Військово-Морських Сил та інших військових формувань у разі плавання у районах з жарким кліматом
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Для офіцерів, мічманів, старшин і матросів, які проходять службу за контрактом: 

1. Кашкет з козирком 

2. Куртка літня з короткими рукавами 

3. Штани літні довгі або 

штани літні короткі 

6 місяців 

4. Сандалети шкіряні 

Для матросів і старшин строкової служби: 

5. Кашкет бавовняний з козирком 

6 місяців 

 

6. Куртка літня з короткими рукавами і штани літні короткі 

6 місяців 

 

7. Сандалети шкіряні 

6 місяців 

 

За нормою, встановленою для матросів і старшин строкової служби, також забезпечуються курсанти військових навчальних закладів у разі плавання на кораблях у районах з жарким кліматом і на південь від 40 градусів північної широти у разі проходження корабельної практики і стажування.

Полегшений одяг носиться тільки у разі плавання у районах з жарким кліматом, на о. Майський, о. Тендра і на південь від 40 градусів північної широти.

Полегшений одяг для військовослужбовців строкової служби видається в інвентар військової частини (корабля) і використовується до повного зносу.

Примітки: 

1. Кашкет літній з козирком видається з продовженням на 1 рік строку носіння кашкета, який видається за основною нормою.

2. Куртка літня з короткими рукавами і штани літні довгі видаються із продовженням на 1 рік строку носіння одних штанів, сандалети шкіряні - із продовженням на 1 рік строку носіння однієї пари напівчеревиків хромових, які видаються за основною нормою. 

Норма N 40
забезпечення військовослужбовців речовим майном, які проходять службу в гарнізоні о. Зміїний
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

1. Кашкет літній з козирком 

2. Куртка літня з короткими рукавами 

3. Штани літні короткі 

4. Напівчеревики хромові 

Зазначені предмети використовуються тільки під час чергування в межах гарнізону.

Норма N 41
забезпечення речовим і санітарно-господарським майном лікувальних закладів Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Норма утримання на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Верхній одяг і білизна 

  

  

  

  

1. Берет госпітальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) госпітальний 

  

3. Білизна натільна 

1; 8 

4. Білизна тепла 

5. Халат медичний 

2; 3 

6. Рушник 

7. Рушник махровий 

  

8. Шкарпетки літні 

Постільні речі 

  

  

  

  

9. Наволочка верхня на подушку 

3; 4; 8 

10. Подушка пір'яна 

10 

11. Простирадло 

3; 4; 8 

12. Підковдра 

1,5 

  

13. Матрац ватяний 

1,5 

  

14. Ковдра напіввовняна 

1,5 

  

Теплі речі 

  

  

  

  

15. Шапка із штучного хутра 

16. Пальто сукняне із знімним утеплювачем 

17. Костюм (куртка і штани) теплий госпітальний 

  

18. Халат госпітальний 

19. Мішок спальний ватяний 

20. Мішок для зберігання і дезінфекції речей 

Взуття 

  

  

  

  

21. Валянки або чоботи фетрові 

  

22. Калоші гумові на валянки 

  

23. Туфлі госпітальні 

  

За цією нормою забезпечуються військові госпіталі та клініки (крім Головного військового клінічного госпіталю), окремі медичні батальйони, роти, лазарети і медичні пункти.

Кімнати лікарів і діагностичних відділень забезпечуються з розрахунку 10 серветок на одну кушетку на 2 роки.

Дитячим відділенням військових госпіталів та клінік додатково відпускається тканина бавовняна з розрахунку на одне ліжко - 40 метрів на рік.

Примітки: 

1. Замість білизни теплої дозволяється видавати білизну натільну. В жіночих палатах білизна тепла і натільна замінюється сорочками жіночими і трусами.

2. Халати медичні видаються тільки для осіб, які відвідують хворих у госпіталях і лазаретах, на 20 відсотків штатної кількості ліжок.

3. Для операційних і перев'язочних потреб на 1 рік додатково видаються: халати медичні і рушники по 1 штуці на 40 відсотків, простирадла і наволочки по 1 штуці на 50 відсотків штатної кількості ліжок у госпіталях і лазаретах.

4. Лікувально-діагностичні кімнати та кімнати лікарів поліклінік, фізіотерапевтичних відділень (кімнат) госпіталів забезпечуються з розрахунку на одну кушетку: простирадла - 2 штуки і наволочки - 2 штуки на 1 рік, подушка пір'яна - 1 штука. Медичним пунктам військових частин подушки пір'яні видаються - 1 штука на 10 років на одне ліжко.

5. Теплі речі (шапка із штучного хутра, пальто сукняне із знімним утеплювачем, халат госпітальний, валянки з калошами гумовими) видаються тільки госпіталям та клінікам на 50 відсотків, а туберкульозним госпіталям та клінікам і туберкульозним відділенням госпіталів - на 100 відсотків штатної кількості ліжок. Валянки з калошами гумовими або чоботи фетрові у місцевостях з жарким кліматом у лікувальних установах (за винятком туберкульозних) не видаються.

6. Мішки спальні видаються тільки туберкульозним госпіталям, клінікам і туберкульозним відділенням на 50 відсотків штатної кількості ліжок, а також по 2 штуки на один санітарний автомобіль.

7. Мішки для зберігання і дезінфекції речей лазаретам (стаціонарам) видаються на 25 відсотків штатної кількості ліжок. Медичним пунктам військових частин зазначені мішки не видаються.

8. Для інфекційних відділень госпіталів додатково видаються на одне штатне ліжко: білизна натільна - 2 комплекти, наволочки - 2 штуки, простирадла - 2 штуки на 1 рік. 

Норма N 42
забезпечення речовим, санітарно-господарським майном Головного військового клінічного госпіталю
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Норма утримання на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Верхній одяг і білизна 

  

  

  

  

1. Берет госпітальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) госпітальний 

3. Халат жіночий госпітальний 

4. Халат утеплений жіночий госпітальний 

5. Білизна натільна 

6. Білизна тепла 

7. Сорочка бавовняна жіноча 

8. Шкарпетки літні 

10 

9. Панчохи літні 

10. Рушник 

  

11. Рушник махровий 

  

12. Рушник процедурний махровий 

13. Рушник кухонний 

14. Підкомірці до костюма і халата 

  

Постільні речі 

  

  

  

  

15. Простирадло 

  

16. Підковдра 

  

17. Наволочка верхня на подушку 

  

18. Подушка пір'яна 

10 

  

19. Матрац ватяний 

  

20. Ковдра літня (покривало) 

  

21. Ковдра напіввовняна 

  

або вовняна 

10 

  

22. Килимок приліжковий 

10 

  

23. Серветка на подушку 

Теплі речі 

  

  

  

  

24. Шапка із штучного хутра 

25. Пальто сукняне із знімним утеплювачем 

26. Костюм (куртка і штани) теплий госпітальний 

  

27. Халат госпітальний 

  

28. Мішок для зберігання і дезінфекції речей 

Взуття 

  

  

  

  

29. Валянки або чоботи фетрові 

30. Калоші гумові на валянки 

31. Туфлі госпітальні 

  

Для відділень хірургічного профілю 

  

  

  

  

32. Рушник 

33. Простирадло 

34. Наволочка верхня на подушку 

35. Ковпак медичний 

36. Халат медичний 

37. Сорочка для хірурга 

  

38. Штани для хірурга 

  

39. Бахіли для хірурга 

Диспансерні і лікувально-діагностичні відділення (кімнати) забезпечуються з розрахунку на одну кушетку: подушка - 1 штука на 10 років, килимок приліжковий - 1 штука на 10 років, простирадла - 2 штуки на 1 рік, наволочки - 2 штуки на 1 рік, рушник махровий - 1 штука на 1 рік, серветки - 20 штук на 2 роки.

Лікарям та середньому медичному персоналу виїзних бригад швидкої медичної допомоги дозволяється видавати додатково пальто сукняне із знімним утеплювачем - 1 штука на 5 років, рукавички трикотажні - 1 пара на 2 роки.

На один штатний санітарний автомобіль видаються мішки спальні - 2 штуки на 4 роки.

Примітки: 

1. Костюм (куртка і штани) госпітальний, білизна тепла і натільна видаються тільки в чоловічих палатах. Замість білизни теплої дозволяється видавати білизну натільну.

2. Халат жіночий госпітальний, халат теплий жіночий госпітальний і сорочки жіночі видаються тільки в жіночих палатах.

3. Рушники процедурні махрові видаються на 20 відсотків штатної кількості ліжок для проведення водних лікувальних процедур.

4. Рушники кухонні видаються на 50 відсотків штатної кількості ліжок.

5. Серветки видаються на кількість стаціонарних хворих, які одержують процедури в лікувально-діагностичних відділеннях.

6. Шапки із штучного хутра, пальта сукняні із знімним утеплювачем, мішки для зберігання і дезінфекції речей, валянки з калошами гумовими видаються на 20 відсотків штатної кількості ліжок.

7. Рушники, простирадла, наволочки, ковпаки і халати медичні, бахіли для хірурга видаються на штатну кількість ліжок хірургічного профілю. 

Норма N 43
забезпечення речовим і санітарно-господарським майном пологових і гінекологічних відділень госпіталів, клінік Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Норма утримання на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

в пологових відділеннях 

в гінекологічних відділеннях 

1. Сорочка жіноча 

2. Труси жіночі 

  

3. Бюстгальтер 

  

4. Простирадло 

5. Підковдра 

6. Наволочка верхня на подушку 

7. Підстилка 

8. Рушник 

9. Рушник махровий 

10. Сорочечка дитяча 

16 

  

16 

11. Пелюшка тепла 

20 

  

20 

12. Пелюшка літня 

23 

  

30 

13. Простирадло дитяче 

  

14. Наволочка верхня на подушку дитячу 

10 

  

10 

15. Рушник для пологових кімнат 

  

16. Простирадло для пологових кімнат 

  

17. Халат утеплений жіночий госпітальний 

18. Ковдра напіввовняна 

1,5 

19. Ковдра літня (покривало) 

20. Матрац ватяний 

1,5 

21. Подушка пір'яна 

10 

22. Туфлі госпітальні 

23. Шкарпетки літні 

24. Ковдра дитяча байкова 

  

25. Ковдра дитяча вовняна 

  

26. Матрац дитячий 

  

1,5 

27. Халат жіночий госпітальний 

  

28. Косинка бавовняна 

29. Наволочка на матрац дитячий 

  

Норма N 44
забезпечення речовим і санітарно-господарським майном санаторно-курортних установ Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Норма утримання на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Білизна 

 

 

 

 

1. Рушник 

 

 

2. Рушник процедурний махровий 

3. Рушник кухонний 

6 місяців 

Постільні речі 

 

 

 

 

4. Наволочка верхня на подушку 

2,5 

 

5. Подушка пір'яна 

10 

 

6. Простирадло 

3; 4 

7. Підковдра 

1,5 

8. Матрац ватяний 

1,2 

4; 5 

9. Ковдра літня (покривало) 

 

10. Ковдра вовняна 

10 

1,2 

або напіввовняна 

1,2 

11. Килимок приліжковий 

10 

1,5 

 

За цією нормою забезпечуються військові санаторії (крім клінічних), будинки відпочинку, профілакторії, туристичні бази і пансіонати.

Туристичним базам речове майно за цією нормою видається за плату.

Кімнати лікарів та лікувально-діагностичних відділень забезпечуються з розрахунку на одну кушетку: подушка - 1 штука на 10 років, простирадла - 2 штуки на 1 рік, наволочки верхні на подушки - 2 штуки на 1 рік, серветки на подушку - 10 штук на 2 роки.

Примітки: 

1. Туристичним базам замість рушників процедурних махрових дозволяється видавати рушники махрові.

2. Рушники кухонні видаються з розрахунку на 20 відсотків штатної кількості ліжок.

3. До норми утримання простирадл включені і простирадла, призначені для спеціальних кімнат і кімнат кліматолікування. Норма утримання простирадл для кістково-туберкульозних санаторіїв становить 8 штук на одне ліжко.

4. Дитячим санаторіям на одне ліжко видаються: простирадла - 3 штуки на 1 рік, підковдри - 2 штуки на 1 рік, матрац ватяний - 1 штука на 3 роки і тканина бавовняна - 40 метрів на 1 рік.

5. Норма утримання матраців для кістково-туберкульозних санаторіїв становить 1,5 штуки на одне ліжко.

6. Туристичним базам і профілакторіям замість ковдр вовняних дозволяється видавати ковдри напіввовняні. 

Норма N 45
забезпечення речовим майном клінічних санаторіїв Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Норма утримання на одне ліжко, штук, пар, комплектів 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Рушник 

  

2. Рушник процедурний махровий 

  

3. Рушник кухонний 

6 місяців 

4. Серветка на подушку 

25 

30 

5. Наволочка верхня на подушку 

  

б. Подушка пір'яна 

10 

  

7. Простирадло 

  

8. Підковдра 

  

9. Матрац ватяний 

  

10. Ковдра літня (покривало) 

  

11. Ковдра вовняна 

10 

  

12. Килимок приліжковий 

10 

  

Примітки: 

1. Рушники кухонні видаються на 20 відсотків штатної кількості ліжок.

2. Серветки на подушки видаються для процедурних, стоматологічних, фізіотерапевтичних кабінетів та кабінетів для прийому хворих - 25 штук на одну кушетку. 

Норма N 46
забезпечення речовим та санітарно-господарським майном військовослужбовців центрів (станцій, відділень) переливання крові Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на один центр (станцію, відділення), штук, пар 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Ковпак медичний 

50 

2. Халат медичний 

200 

 

3. Сорочка для хірурга 

50 

4. Штани для хірурга 

50 

5. Бахіли для хірурга 

100 

 

6. Простирадло 

150 

 

7. Наволочка верхня на подушку 

150 

 

8. Рушник 

300 

 

9. Туфлі госпітальні 

30 

 

10. Мішок для зберігання і дезінфекції речей 

50 

 

Норма розрахована на центр (станцію, відділення) переливання крові, який забезпечує забір крові у 3000 донорів на рік. При збільшенні пропускної спроможності на кожні наступні 1000 донорів норма видачі предметів збільшується на 20 відсотків.

На кожний центр (станцію, відділення) додатково видаються по 4 комплекти постільних речей (ковдра напіввовняна - на 4 роки, простирадло - на 1 рік, підковдра - на 1 рік, матрац ватяний - на 5 років, подушка пір'яна - на 10 років), а військовослужбовцям, які працюють на виїзді, у зимову пору року видаються валянки з калошами гумовими - 1 пара на 3 роки та рукавиці бавовняні теплі - 1 пара на 1 рік.

Примітка. 

Ковпак медичний, сорочка та штани для хірурга видаються донорам плазми і компонентів крові. 

Норма N 47
забезпечення спецодягом військовослужбовців медичних і ветеринарних частин і закладів Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу медичних підрозділів, частин та установ: 

1. Ковпак медичний 

  

2. Халат медичний 

3. Рушник 

  

4. Туфлі госпітальні 

5. Сорочка для хірурга 

6. Штани для хірурга 

7. Бахіли для хірурга 

Додатково видаються:

а) лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу, які працюють в операційних, перев'язочних, процедурних кабінетах (у тому числі у водолікувальних і грязелікувальних кабінетах і відділеннях), гінекологічних, урологічних, шкірно-венерологічних відділеннях, у душових кімнатах приймальних відділень, в санітарно-бактеріологічних, клініко-діагностичних лабораторіях, санітарно-епідемічних, санітарно-хімічних, протиепідемічних підрозділах, частинах та закладах, а також середньому медичному персоналу, що працює в лабораторіях: 

1. Фартух прогумований 

  

б) лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу, що працюють в патологоанатомічних кабінетах, відділеннях, лабораторіях і судово-медичних лабораторіях та експертизах: 

1. Фартух прогумований 

  

2. Нарукавники прогумовані 

  

3. Рукавиці гумові 

  

4. Окуляри захисні безбарвні 

  

в) середньому та молодшому медичному персоналу, зайнятому на роботах з дезінфекції, дератизації, змішування миш'яків та отрут і обпилювання ними: 

1. Халат бавовняний 

  

2. Рукавиці гумові 

  

3. Фартух прогумований 

2. Лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу, що працюють у підрозділах, частинах і установах з боротьби з особливо небезпечними інфекціями: 

1. Халат протичумний 

  

2. Комбінезон протичумний 

  

3. Підшоломник протичумний 

  

4. Костюм (сорочка і штани) спеціальний 

5. Білизна натільна 

  

6. Шкарпетки (панчохи) літні 

  

7. Фартух прогумований 

  

8. Нарукавники прогумовані 

  

9. Рукавиці гумові 

  

10. Чоботи гумові 

  

11. Окуляри захисні безбарвні 

  

3. Персоналу аптек, медичних і ветеринарних складів, контрольно-аналітичних лабораторій: 

1. Халат медичний 

  

2. Ковпак медичний 

  

3. Рушник 

  

4. Фартух прогумований 

5. Рукавиці гумові 

6. Нарукавники прогумовані 

7. Окуляри захисні безбарвні 

8. Респіратор 

4. Лікарям, лаборантам, препараторам і санітарам вірусних лабораторій: 

1. Фартух прогумований 

  

2. Нарукавники прогумовані 

  

3. Чоботи гумові 

  

5. Ветеринарним лікарям, середнім та молодшим спеціалістам ветеринарних підрозділів, частин та установ: 

1. Ковпак медичний 

2. Халат медичний 

  

3. Рушник 

  

Ветеринарним лікарям, фельдшерам, ветеринарним санітарам, що виконують дезінфекційні роботи, додатково видаються: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Окуляри захисні безбарвні 

  

6. Персоналу, який зайнятий доглядом за хворими та лабораторними тваринами: 

1. Халат бавовняний 

  

7. Слухачам і курсантам медичних і ветеринарних військових навчальних закладів: 

1. Ковпак медичний 

  

2. Халат медичний 

  

3. Рушник 

4. Бахіли для хірурга 

  

5. Туфлі госпітальні 

  

6. Штани бавовняні 

  

Крім зазначених в розділі 5 предметів спецодягу для особового складу ветеринарних установ додатково відпускаються (на одну установу):

Найменування предмета 

Ветеринарно-
фельдшерський та ветеринарний пункт 

Ветеринарно-
епізоотичний загін 

Ветеринарно-
контрольний пункт 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2 комплекти на 2 роки 

4 комплекти на 1 рік 

2. Підшоломник протичумний 

  

2 штуки на 1 рік 

  

3. Фартух прогумований 

1 штука на 1 рік 

4 штуки на 1 рік 

  

4. Чоботи гумові 

1 пара на 2 роки 

4 пари на 2 роки 

  

Примітки: 

1. Фізіотехнікам і зубним технікам видаються халати медичні синього кольору.

2. Туфлі госпітальні видаються для чергування у стаціонарі.

3. Сорочки, штани та бахіли для хірургів видаються у відділеннях хірургічного профілю.

4. Фартух прогумований видається тільки військовослужбовцям, які зайняті на роботах з дератизації.

5. Костюм (сорочка і штани) спеціальний видається військовослужбовцям, які зайняті на роботах в стаціонарних лабораторіях.

6. Фартух прогумований, рукавиці гумові, нарукавники прогумовані захисні, окуляри захисні безбарвні та респіратор видаються тільки військовослужбовцям, які зайняті на розфасовці, та фармацевтам, що працюють з кислотами та отруйними речовинами.

7. Ковпак медичний ветеринарним інструкторам і лаборантам не видається.

8. Рушники видаються на 25 відсотків курсантів медичних військових навчальних закладів і на 10 відсотків курсантів ветеринарної медицини військового підрозділу цивільного навчального закладу. 

Норма N 48
забезпечення речовим майном творчого складу штатних ансамблів пісні і танцю Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Концертний військовий одяг* 

  

  

  

1. Кашкет 

2. Кашкет-безкозирка 

3. Кашкет-безкозирка літній 

4. Стрічка до кашкета-безкозирки 

5. Кітель 

4; 5 

6. Тужурка 

7. Штани 

2; 3; 4 

8. Фланелівка 

2; 3 

9. Форменка 

10. Комір формений 

11. Сорочка 

1; 3 

12. Краватка 

1; 3 

13. Тільник з рукавами 

14. Шкарпетки літні 

15. Напівчеревики хромові 

  

16. Ремінь поясний з пряжкою 

  

17. Аксельбант з одним наконечником 

3; 4; 5 

Репетиційний одяг 

  

  

  

18. Фуфайка трикотажна 

  

19. Шаровари (спідниця) 

20. Плавки (рейтузи) 

21. Халат шовковий 

22. Рушник 

  

23. Балетки 

  

24. Тапочки шкіряні 

  

____________
* Предмети концертного військового одягу видаються військовослужбовцям та цивільному персоналу штатних військових оркестрів, за винятком тих предметів, які вони отримують за іншими нормами.

В зимову пору року, крім того, цивільному персоналу військових оркестрів видаються: шапка з овчини - на 3 роки, пальто зимове і кашне - на 4 роки, а також усьому складу оркестру рукавички трикотажні - 1 пара на 2 роки.

Примітки: 

1. Кашкет, сорочка та краватка творчому складу штатних ансамблів пісні і танцю Військово-Морських Сил не видаються.

2. Передбачені цією нормою предмети видаються творчому складу штатних ансамблів пісні і танцю Військово-Морських Сил.

3. Офіцерам, мічманам, старшинам і матросам, які проходять службу за контрактом, а також цивільному персоналу військових ансамблів Військово-Морських Сил замість фланелівки видається тужурка.

Тужурка з аксельбантом, штани, сорочка і краватка видаються також художнім керівникам, хормейстерам, диригентам хорів, ансамблів пісні і танцю Військово-Морських Сил.

4. Кітель з аксельбантом і штани видаються штатним ансамблям пісні і танцю.

5. Кітель з аксельбантом творчому складу ансамблів пісні і танцю Військово-Морських Сил не видається.

6. Танцюристам ансамблів пісні і танцю видаються шкарпетки літні - 12 пар на 1 рік.

7. Шаровари і плавки видаються чоловікам-танцюристам. Жінкам видаються спідниця і рейтузи.

8. Халат шовковий видається тільки жінкам-танцюристкам. 

Норма N 49
забезпечення спецодягом військовослужбовців, зайнятих на роботах в продовольчій службі Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Начальникам їдалень (камбузів), черговим по їдальні: 

1. Куртка для кухаря 

1; 2 

2. Кухарям (кокам) усіх категорій та військовослужбовцям, які нарізають хліб: 

1. Ковпак для кухаря 

2. Куртка для кухаря 

3. Штани для кухаря 

4. Фартух для кухаря 

5. Тапочки для кухаря 

  

6. Рушник 

  

7. Шкарпетки літні 

  

3. Начальникам продовольчих складів: 

1. Халат бавовняний 

4. Начальникам хлібопекарень, їх заступникам, інструкторам з хлібопечення, начальникам відділень хлібопечення, лаборантам: 

1. Ковпак для кухаря 

2. Халат бавовняний 

5. Пекарям усіх категорій: 

1. Ковпак для кухаря 

2. Сорочка для пекаря 

3. Штани для кухаря 

4. Фартух для кухаря 

5. Рушник 

6. Рукавиці брезентові 

  

7. Тапочки для кухаря 

  

8. Шкарпетки бавовняні 

  

6. Військовослужбовцям, зайнятим на роботах з вантаження і перевезення хліба: 

1. Фартух для кухаря 

2. Халат бавовняний 

3. Рукавиці комбіновані 

  

7. Військовослужбовцям, зайнятим на роботах з вантаження і перевезення м'яса: 

1. Фартух клейонковий з нагрудником 

2. Рукавиці комбіновані 

  

3. Нарукавники з клейонки 

4. Чоботи гумові 

  

8. Військовослужбовцям, зайнятим на забої худоби та обробці туш: 

1. Фартух прогумований 

  

2. Чоботи гумові 

  

9. Військовослужбовцям добового наряду їдальні: 

1. Ковпак для кухаря 

2. Фартух для кухаря 

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

4. Чоботи гумові 

5. Рукавички гумові 

6 місяців 

Примітки: 

1. Черговий лікар та інші особи, які перевіряють кухні-їдальні, забезпечуються куртками для кухарів за рахунок наявних згідно з нормою утримання. Для забезпечення навчального процесу підрозділів шкіл молодшим спеціалістам видаються предмети спецодягу на 50 відсотків їх спискової чисельності.

2. Норми утримання курток, ковпаків, штанів і фартухів для кухарів, сорочок для пекарів, халатів бавовняних і рушників становлять 5 штук кожного найменування на кожного штатного спеціаліста.

3. Військовослужбовцям, зайнятим миттям посуду, видаються фартухи і нарукавники клейонкові, чоботи та рукавички гумові. 

Норма N 50
забезпечення спецодягом військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, зайнятих виконанням різних спеціальних робіт
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Військовослужбовцям, які постійно працюють в неопалюваних приміщеннях складів, баз і майстерень: 

1. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

2. Валянки або чоботи фетрові 

2. Військовослужбовцям, які зайняті вантажно-розвантажувальними роботами та обслуговуванням техніки на складах (базах), начальникам складів (сховищ) і комірникам матеріальних засобів: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Рукавиці комбіновані 

6 місяців 

  

3. Фартух прогумований 

6 місяців 

3. Військовослужбовцям, які працюють в лабораторіях, а також зайнятим на роботах з відбору проб хімічних продуктів (у тому числі служби пально-мастильних матеріалів): 

1. Халат бавовняний 

  

Додатково видаються військовослужбовцям, які працюють в хімічних лабораторіях і лабораторіях служби пально-мастильних матеріалів, а також зайнятим на роботах з відбору проб хімічних продуктів: 

1. Фартух прогумований 

  

2. Рукавиці гумові 

  

3. Рукавиці кислотолугостійкі 

  

4. Окуляри захисні безбарвні 

  

5. Чоботи гумові на маслобензостійкій підошві 

6. Фартух захисний кислотолугостійкий 

7. Нарукавники захисні кислотолугостійкі 

8. Чоботи кислотолугостійкі (для роботи з кислотами та лугами) 

4. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах із зливання та наливання нафтопродуктів, слюсарям з ремонту нафтопроводів і складських місткостей для пального, а також на роботах із зачищення резервуарів на складах пального та залізничних цистерн з-під нафтопродуктів: 

1. Костюм (куртка і штани) брезентовий 

  

2. Рукавиці комбіновані 

3 місяці 

  

3. Чоботи на маслобензостійкій підошві гумові 

  

5. Начальникам і комірникам складів (сховищ) хімічних речовин і продуктів: 

1. Костюм ізолювальний 

  

2. Чоботи гумові 

  

3. Рукавиці гумові 

  

6. Військовослужбовцям, які працюють в порохових складах, і піротехнікам: 

1. Халат бавовняний 

  

2. Калоші гумові 

  

3. Рукавиці комбіновані 

6 місяців 

7. Військовослужбовцям, які працюють з руйнівними хімічними речовинами, в тому числі акумуляторникам: 

1. Костюм ізолювальний 

  

2. Фартух прогумований 

  

3. Рукавиці кислотолугостійкі 

  

4. Калоші гумові 

  

5. Окуляри захисні безбарвні 

  

8. Військовослужбовцям, які працюють в гальванічних цехах: 

1. Фартух прогумований 

  

2. Рукавиці кислотолугостійкі 

  

3. Нарукавники прогумовані 

  

4. Чоботи гумові 

  

5. Окуляри захисні безбарвні 

  

9. Військовослужбовцям, які виконують електротехнічні роботи: 

1. Рукавиці гумові діелектричні 

  

2. Калоші діелектричні 

  

10. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з електрогазозварювання та різання металів, біля горну та плавильних печей: 

1. Костюм (куртка і штани) для зварювальників 

  

2. Костюм (куртка і штани) утеплений для зварювальників 

3. Валянки 

4. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

  

5. Шолом з світлофільтром 

6. Окуляри світлозахисні 

7. Калоші діелектричні 

8. Рукавиці діелектричні 

11. Військовослужбовцям - мотористам парових установок, механікам радіолокаційних і гідроакустичних станцій, дорожніх машин, підіймальних механізмів (кранів, копрів), компресорних установок та інших подібних машин, майстрам з ремонту матеріальної частини артилерії, мінометів, стрілецької зброї, радіолокаційних установок і агрегатів живлення: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

12. Військовослужбовцям, які зайняті на земляних роботах: 

1. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

13. Військовослужбовцям, які заряджають гармати на станках заряджання на кораблях і на берегових баштових установках: 

1. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

14. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з підкування коней, ковалям, шевцям і лимарям: 

1. Фартух брезентовий з нагрудником 

2. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

15. Військовослужбовцям-складальникам і друкарям друкарень, картографічних підприємств: 

1. Халат бавовняний 

  

16. Військовослужбовцям військових представництв Міноборони: 

1. Берет 

10 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

10 

17. Військовослужбовцям - інспекторам котлонагляду: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

11 

2. Рукавиці брезентові 

11 

18. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з експлуатації котелень і теплосилових установок: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) брезентовий 

12 

3. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

  

4. Окуляри захисні безбарвні 

  

5. Респіратор 

13 

19. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з експлуатації інженерних мереж і санітарно-технічних споруд: 

1. Костюм (куртка і штани) брезентовий 

  

2. Рукавиці комбіновані 

6 місяців 

  

3. Окуляри захисні безбарвні 

  

4. Костюм (куртка і штани з гумовими чоботами) для понтонерів 

14 

5. Рукавиці гумові 

14 

20. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з миття бойових, стройових та транспортних машин (на пост): 

1. Фартух прогумований 

  

21. Військовослужбовцям, які зайняті на роботах з будівництва та ремонту кораблів, і монтажникам металоконструкцій: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Рукавиці брезентові або комбіновані 

4 місяці 

  

3. Шолом захисний 

10 

  

4. Окуляри захисні безбарвні 

  

22. Військовослужбовцям, які постійно зайняті на роботах з приймання та зберігання етилованого бензину і на заправці машин цим бензином: 

1. Берет 

  

2. Шапка із штучного хутра 

  

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

4. Фартух прогумований 

  

5. Білизна натільна 

  

6. Рукавиці гумові 

  

7. Рукавиці комбіновані 

  

8. Чоботи гумові 

  

9. Шкарпетки літні 

  

23. Командирам рейдових катерів, катерів-торпедоловів та інших катерів, військовим лоцманам: 

1. Куртка з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

2. Штани з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

3. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

15 

4. Рукавиці бавовняні теплі 

15 

24. Військовослужбовцям, які працюють в берегових умовах з мінами, торпедами, силовими агрегатами, баками та на щитових станціях; військовослужбовцям штатних команд складів радіотехнічного майна з приготування та установлення радіогідроакустичних буїв: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) утеплений 

16 

3. Рукавиці брезентові 

3 місяці 

16 

4. Плащ брезентовий 

16 

5. Куртка з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

17 

25. Військовослужбовцям, які зайняті на кабельних роботах, на роботах у бономережових партіях і на станціях розмагнічування: 

1. Куртка з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

2. Штани з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

  

3. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

4. Черевики з високими берцями 

  

5. Рукавиці гумові 

18 

6. Костюм ізолювальний 

18 

7. Чоботи гумові з високими халявами 

18 

8. Фартух прогумований 

19 

26. Військовослужбовцям, які безпосередньо виконують роботи з ремонту, настроювання та експлуатації радіолокаційних станцій та інших радіоелектронних пристроїв в електромагнітному полі надвисокої частоти, що перевищує допустимі норми, або які працюють в зоні впливу такого поля: 

1. Комбінезон захисний від струму високої частоти 

  

27. Військовослужбовцям гарматних обслуг артилерійських систем крупного калібру: 

1. Шолом артилерійський 

  

28. Військовослужбовцям, які працюють в групах антенних пристроїв вузлів зв'язку: 

1. Костюм (куртка і штани) з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні 

20 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

3. Плащ брезентовий 

  

4. Рукавиці гумові 

6 місяців 

  

5. Рукавиці брезентові 

6 місяців 

  

6. Чоботи гумові 

  

7. Підшоломник вовняний 

20 

8. Рукавиці бавовняні теплі 

20 

29. Військовослужбовцям, які працюють на дизельних електростанціях і високовольтних пристроях: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Рукавиці діелектричні 

  

3. Окуляри захисні безбарвні 

  

4. Рукавиці комбіновані 

21 

5. Чоботи гумові 

22 

6. Калоші діелектричні 

22 

7. Боти діелектричні 

22 

8. Навушники протишумні 

21 

30. Військовослужбовцям - електрикам і лінійним доглядачам: 

1. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

2. Плащ брезентовий 

  

3. Рукавиці брезентові або комбіновані 

6 місяців 

  

4. Валянки або чоботи фетрові 

5. Калоші діелектричні 

22 

6. Рукавиці діелектричні 

22 

31. Військовослужбовцям групи обслуговування авіаозброєння, які працюють з металізованим волокном: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний для робіт з металізованим волокном 

23 

2. Рукавиці шкіряні (без підкладки) 

  

3. Окуляри захисні безбарвні 

  

4. Респіратор 

13 

32. Військовослужбовцям підрозділів хімзахисту, хімічної та радіаційної розвідки та з обслуговування штатних дегазаційних машин: 

1. Підшоломник вовняний 

  

2. Рукавички вовняні 

  

33. Начальникам і технікам радіолокаційних станцій, начальникам станцій технічного обслуговування автомобілів, начальникам майстерень, старшим технікам на силових агрегатах, інженерам ремонтних груп радіолокаційних станцій, військовим ліцеїстам (для занять з військово-технічної підготовки): 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

34. Військовослужбовцям, які виконують роботи на висоті або в шахтах та із зачищення цистерн: 

1. Пояс запобіжний 

  

2. Шолом захисний 

  

35. Військовослужбовцям строкової служби, які безпосередньо зайняті на будівельно-відбудовних роботах і експлуатації залізниць: 

1. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

2. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

3. Рукавиці комбіновані 

6 місяців 

  

4. Черевики з високими берцями 

  

5. Валянки або чоботи фетрові 

Військовослужбовці, зайняті на виконанні робіт, що не увійшли до цієї норми, забезпечуються спеціальним одягом відповідно до норм безкоштовної видачі спецодягу працівникам Збройних Сил.

Примітки: 

1. Валянки або чоботи фетрові у місцевостях з жарким кліматом не видаються.

2. Фартухи прогумовані видаються тільки військовослужбовцям, які працюють з пально-мастильними матеріалами і фарбами.

3. Чоботи гумові на маслобензостійкій підошві видаються тільки військовослужбовцям, які зайняті на роботах з відбору проб хімічних продуктів (у тому числі пально-мастильних матеріалів).

4. Фартухи, нарукавники і чоботи кислотолугостійкі відпускаються на лабораторію та видаються черговим для роботи з кислотами та лугами.

5. Рукавиці комбіновані піротехнікам не видаються.

6. Костюм утеплений видається газозварникам, електрозварникам, різальникам вольтовою дугою, які працюють узимку в неопалюваних приміщеннях або поза приміщеннями.

7. Шолом із світлофільтром видається електрозварникам та різальникам вольтовою дугою замість окулярів світлозахисних.

8. Калоші та рукавиці діелектричні видаються електрозварникам і різальникам вольтовою дугою.

9. Шевцям і лимарям видається фартух бавовняний, рукавиці брезентові не видаються.

10. Берет і костюм видаються військовослужбовцям, які безпосередньо зайняті на роботах з приймання зброї і техніки на підприємствах та в науково-дослідних установах.

11. Костюм і рукавиці брезентові видаються інспекторам, які зайняті на роботах з перевірки технічного стану котлів, механізмів і вимірювальних приладів атмосферного тиску.

12. Костюми брезентові видаються золярам.

13. Забезпечення респіраторами здійснюється управлінням військами радіаційного, хімічного, біологічного захисту Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил.

14. Костюми для понтонерів і рукавиці гумові видаються за кількістю чергових сантехніків.

15. Рукавиці бавовняні теплі видаються тільки військовим лоцманам; рукавиці брезентові їм не видаються.

16. Костюми (куртка і штани) бавовняні утеплені, рукавиці та плащі брезентові видаються тільки старшинам і матросам строкової служби.

17. Куртки з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні видаються офіцерам, мічманам, прапорщикам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом.

18. Рукавиці і чоботи гумові, костюми ізолювальні у зазначеній кількості видаються на кожну партію і станцію.

19. Фартухи прогумовані видаються тільки військовослужбовцям, які зайняті на кабельних роботах.

20. Костюми з водостійкої тканини з утеплювачем на розворсованому сукні, підшоломники вовняні і рукавиці бавовняні теплі видаються антенникам-монтажникам, висотникам і майстрам-антенникам.

21. Рукавиці комбіновані та навушники протишумні видаються тільки дизелістам.

22. Чоботи гумові, калоші, боти і рукавиці діелектричні видаються тільки черговим.

23. Забезпечення костюмами спеціальними для роботи з металізованим волокном здійснюється Повітряними Силами Збройних Сил. 

Норма N 51
забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань постовим одягом
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Кожух для вартових 

  

2. Кожух звичайний 

  

3. Плащ брезентовий 

  

4. Валянки або чоботи фетрові 

  

5. Калоші гумові до валянків 

  

6. Підшоломник 

7. Жилет панцирний 

10 

8. Чохол до жилета панцирного 

  

9. Шолом кулезахисний 

10 

  

10. Чоботи гумові 

  

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці зовнішніх вартових постів та розвідні варти військових частин, а також супроводжувачі вантажів залізницею та водним шляхом.

Примітки: 

1. Підшоломники видаються особовому складу варти, який супроводжує вантажі.

2. Жилет панцирний видається особовому складу варти по 2 комплекти на пост (сховище зберігання бойових машин, пального, зброї, боєприпасів тощо), а також по 1 комплекту на кожного розвідного, начальника і помічника начальника варти. Строк експлуатації пластин до панцирних жилетів - 10 років. 

Норма N 52
забезпечення речовим майном військовослужбовців частин і підрозділів супроводження військових вантажів Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) літній польовий 

 

2. Куртка утеплена польова 

 

3. Штани утеплені польові 

 

4. Рукавиці бавовняні теплі 

 

5. Мішок спальний ватяний 

Предмети речового майна за цією нормою видаються тільки військовим частинам (підрозділам) супроводження військових вантажів.

Примітка. 

Мішок спальний видається військовослужбовцям, які призначені до складу варти. 

Норма N 53
забезпечення спецодягом військовослужбовців частин і підрозділів топографічної служби Збройних Сил та інших військових формувань, які виконують польові топографічні та геодезичні роботи
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) літній польовий 

2. Куртка утеплена польова 

 

3. Штани утеплені польові 

 

4. Рукавиці бавовняні теплі 

 

5. Рукавиці брезентові 

 

6. Мішок спальний ватяний 

7. Укладка до мішка спального 

8. Чоботи гумові 

 

9. Черевики з високими берцями 

Примітки: 

1. Костюм (куртка і штани) польовий військовослужбовцям Військово-Морських Сил не видається.

2. Мішок спальний ватяний видається військовослужбовцям для розміщення в польових умовах.

3. Черевики з високими берцями видаються під час виконання робіт у гірських районах. 

Норма N 54
забезпечення спецодягом військовослужбовців штатних пожежних команд Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Костюм (куртка і штани) із штучної важкозаймистої шкіри 

2. Куртка утеплена спеціальна 

  

3. Штани утеплені спеціальні 

  

4. Підшоломник 

  

5. Рукавиці брезентові 

  

6. Костюм тепловідбивний 

10 

7. Рукавиці гумові 

8. Чоботи гумові 

9. Шолом захисний 

10 

  

10. Пояс рятувальний пожежний 

  

Примітки: 

1. Замість костюма із штучної важкозаймистої шкіри офіцерам дозволяється видавати плащ брезентовий, а пожежникам - костюм (куртка і штани) брезентовий.

2. Передбачені цією нормою предмети видаються на кожний пожежний автомобіль. 

Норма N 55
забезпечення спецодягом військовослужбовців штатних комендантських частин і підрозділів Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

1. Шолом сталевий 

10 

  

2. Костюм (куртка і штани) із штучної шкіри із знімним утеплювачем 

  

3. Рукавиці білі із штучної шкіри або

  

рукавички білі трикотажні  

1

 

4. Краги білі із штучної шкіри до рукавиць 

  

5. Рукавиці кирзові 

  

6. Ремінь поясний білий із штучної шкіри з плечовим ременем і пряжкою 

  

7. Кобура до пістолета білого кольору 

Предмети спецодягу видаються тільки під час несення служби у комендантському наряді.

Примітка. 

Забезпечення кобурами до пістолетів здійснюється ракетно-артилерійським управлінням. 

Норма N 56
забезпечення предметами військової форми одягу військовослужбовців охорони Генерального штабу Збройних Сил та військовослужбовців комендатур Управління державної охорони для несення служби на постах
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

в Збройних Силах 

в Управлінні державної охорони 

Обмундирування 

  

  

  

1. Кашкет 

2. Кашкет літній 

  

3. Шапка з каракулю 

  

4. Кітель і штани 

5. Куртка з каракулевим коміром та штани утеплені 

  

6. Куртка та штани літні 

  

7. Джемпер 

  

8. Сорочка 

9. Краватка 

10. Рукавички літні білого кольору 

Взуття 

  

  

  

11. Черевики (напівчеревики) хромові 

12. Черевики з високими берцями 

  

Білизна 

  

  

  

13. Фуфайка з короткими рукавами 

Спорядження 

  

  

  

14. Ремінь поясний з пряжкою 

15. Аксельбант з двома наконечниками 

  

За цією нормою забезпечується також особовий склад охорони штабів видів Збройних Сил та інших об'єктів за рішенням начальника Генерального штабу Збройних Сил.

Перелік постів, для перебування на яких військовослужбовцям встановлюється носіння військової форми одягу, визначається начальником Генерального штабу Збройних Сил та начальником Управління державної охорони.

Предмети військової форми одягу призначені тільки для несення служби військовослужбовцями на постах.

Норма N 57
забезпечення предметами військової форми одягу військовослужбовців штатних підрозділів почесної варти і військових оркестрів Збройних Сил
та інших військових формувань (інвентарне майно)

Найменування предмета

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів

Строк носіння, років

Номер примітки, що застосовується під час видачі

для почесної варти

для військових оркестрів

Київського гарнізону

видів Збройних Сил та оперативних командувань

видів Збройних Сил та оперативних командувань

бригад, полків, навчальних закладів

Особлива парадна форма одягу

Обмундирування

1. Кашкет

1

2

3

3

3

 

2. Кашкет літній

1

2

3

3

3

 

3. Берет (кашкет-безкозирка)

1

2

3

3

3

 

4. Кашкет-безкозирка літній

1

2

3

3

3

 

5. Шапка з каракулю

1

2

5

 

 

 

6. Шапка з овчини

1

 

 

3

 

 

7. Шинель

1

2

5

 

 

1

8. Комір каракулевий

1

2

5

 

 

 

9. Пальто зимове

1

 

 

5

 

 

10. Бушлат

1

3

3

 

 

 

11. Краватка до бушлата

1

3

3

 

 

 

12. Куртка зимова із знімним коміром

1

 

 

 

3

 

13. Плащ-накидка з чохлом

1

8

8

 

 

 

14. Кітель і штани

1

1

3

3

3

 

15. Кітель літній і штани білі

1

1

3

3

3

 

16. Фланелівка і штани

1

2

3

3

3

 

17. Форменка

1

2

2

2

3

 

18. Комір формений

1

1

1

1

2

 

19. Сорочка

2

1

2

2

2

2

20. Краватка

2

2

2

2

2

 

21. Кашне

1

2

3

3

3

 

22. Рукавички літні білого кольору

2

1

1

1

2

 

23. Рукавички зимові білого кольору

1

1

1

1

2

 

Взуття

24. Чоботи хромові

1

4

 

 

3

25. Черевики (напівчеревики) хромові

1

строк служби 

строк служби

 

26. Черевики з високими берцями

1

строк служби

 

 

 

Білизна

27. Майка

2

1

1

 

 

 

28. Шкарпетки літні

4

1

2

1,5

1,5

 

29. Шкарпетки зимові

2

1

2

1,5

1,5

 

Спорядження

30. Пояс парадний з пряжкою

1

3

3

3

4

31. Ремінь поясний білий із штучної шкіри з пряжкою

1

 

3

3

3

 

32. Аксельбант

1

3

3

3

 

Церемоніальна форма одягу

33. Шапка

1

 

 

 

 

34. Жупан

1

 

 

 

 

35. Штани в чоботи

1

 

 

 

 

36. Кушак

1

 

 

 

 

37. Чоботи хромові подовжені

1

 

 

 

 

38. Пояс з підвісом до шашки

1

 

 

 

 

39. Султан

1

 

 

 

 

За цією нормою забезпечується особовий склад штатних військових оркестрів: старшини, сержанти, солдати (матроси) строкової служби і вихованці штатних військових оркестрів Збройних Сил та інших військових формувань.

Перелік гарнізонів, у яких встановлюється носіння форми одягу підрозділів почесної варти, визначається Генеральним штабом Збройних Сил та центральними органами виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями. Предмети військової форми одягу підрозділів почесної варти і військових оркестрів носяться тільки під час перебування у складі почесної варти, на парадах і під час концертних виступів.

Кількість і строки носіння предметів військової форми одягу підрозділів та оркестру почесної варти Київського гарнізону можуть бути змінені за наказом Міністра оборони. У Київському гарнізоні особовому складу підрозділів почесної варти і військовому оркестру черевики з високими берцями видаються для повсякденних тренувань.

Офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, видаються тільки кашкети, кітель і штани, пальто зимове, сорочка і кашне білого кольору, краватка, напівчеревики хромові, рукавички літні і зимові білого кольору, пояс парадний з пряжкою та аксельбант. При цьому строки носіння зазначених предметів продовжуються на один рік згідно з основними нормами забезпечення.

Примітки:

1. Замість шинелі дозволяється видавати пальто зимове.

2. Старшинам і матросам замість сорочок видаються тільники.

3. Замість чобіт хромових дозволяється видавати черевики хромові.

4. Пояс парадний з пряжкою видається всім військовослужбовцям почесної варти Київського гарнізону, в інших гарнізонах - лише офіцерам.

(норма N 57 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 03.08.2011 р. N 817)

Норма N 58
забезпечення предметами військової парадної форми одягу військовослужбовців строкової служби і військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, окремого полку Президента України
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

для контрактників 

для строкової служби 

Обмундирування 

  

  

  

1. Берет 

строк служби 

2. Шапка з овчини 

строк служби 

3. Куртка зимова із знімним коміром 

4. Кітель і штани 

5. Сорочка білого кольору 

строк служби 

6. Краватка 

строк служби 

7. Кашне 

8. Рукавички літні білого кольору 

строк служби 

9. Рукавички зимові білого кольору 

строк служби 

Взуття 

  

  

  

10. Черевики хромові 

строк служби 

Білизна 

  

  

  

11. Шкарпетки літні 

строк служби 

12. Шкарпетки зимові 

строк служби 

Спорядження 

  

  

  

13. Ремінь поясний білий із штучної шкіри з пряжкою 

14. Аксельбант з одним наконечником 

Предмети військової форми одягу підрозділів окремого полку Президента України носяться тільки під час участі в парадах військ, урочистих святкувань та перебування у звільненні.

Військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, забезпечуються за нормою N 3 (перша група забезпечення) з продовженням строків носіння на один рік таких предметів речового майна: берет, куртка зимова із знімним коміром, куртка і штани, сорочка, краватка, кашне і черевики хромові.

Зміни стосовно кількості та строків носіння предметів парадної військової форми одягу визначаються наказом Міністра оборони.

(норма N 58 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. N 1385)

Норма N 59
забезпечення предметами парадної та концертної форми одягу військовослужбовців і працівників Національного президентського оркестру
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

для чоловіків 

для жінок 

Парадна форма одягу 

  

  

  

1. Кашкет 

2. Шапка з каракулю 

3. Комір з каракулю 

4. Пальто зимове 

5. Кітель 

6. Штани 

  

7. Спідниця 

  

8. Сорочка (блузка) 

9. Краватка 

10. Кашне 

11. Рукавички літні білого кольору 

12. Рукавички зимові білого кольору 

13. Напівчоботи хромові утеплені 

  

14. Чобітки хромові утеплені 

  

15. Напівчеревики (туфлі) хромові 

16. Шкарпетки літні 

  

17. Колготки літні 

  

18. Шкарпетки зимові 

  

19. Колготки зимові 

  

20. Пояс парадний з пряжкою 

21. Аксельбант з одним наконечником 

Концертна форма одягу 

  

  

  

22. Фрак і штани 

23. Сорочка (блузка) 

24. Сукня жіноча 

  

25. Краватка "метелик" 

26. Напівчеревики (туфлі) лаковані 

27. Пояс із тканини 

  

Предмети парадної та концертної форми одягу носяться тільки під час концертних виступів особового складу та урядових заходів.

Перелік та строки носіння предметів особливої парадної форми одягу, а також зміни у парадній і концертній формі одягу підрозділів Національного президентського оркестру визначаються наказом Міністра оборони.

Офіцери, прапорщики і військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, забезпечуються за основними нормами (друга група забезпечення) з продовженням строків носіння на 1 рік таких предметів речового майна: берет, пальто зимове, кітель і штани (спідниця), сорочка, краватка, напівчеревики (туфлі) хромові, напівчоботи (чобітки) хромові утеплені. При цьому їм не видаються предмети польової форми одягу та спорядження.

Норма N 60
забезпечення речовим майном військовослужбовців національних контингентів

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, місяців 

Додатково при перебуванні до 12 місяців 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

помірний клімат 

жаркий клімат 

тропічний клімат 

Обмундирування 

  

  

  

  

  

  

1. Кашкет польовий* 

  

12 

  

  

2. Панама бавовняна* 

  

  

12 

  

  

3. Шапка-феска трикотажна* 

  

12 

  

  

4. Костюм (куртка і штани) польовий** 

5. Куртка утеплена польова* 

2 роки 

  

6. Верх знімний до куртки утепленої* 

  

  

12 

  

7. Штани утеплені польові 

  

  

3 роки 

  

8. Рукавички трикотажні 

  

12 

  

  

Білизна 

  

  

  

  

  

  

9. Фуфайка з короткими рукавами 

  

  

  

10. Майка 

  

  

11. Труси трикотажні 

  

  

12. Труси сатинові 

  

  

  

13. Косинка бавовняна 

  

  

  

14. Білизна натільна трикотажна 

  

12 

  

  

15. Білизна тепла трикотажна 

  

  

12 

  

  

16. Шкарпетки літні 

12 

12 

12 

12 

  

17. Шкарпетки зимові 

  

12 

  

  

Взуття 

  

  

  

  

  

  

18. Черевики з високими берцями** 

  

19. Черевики з високими берцями для районів з жарким кліматом** 

  

  

20. Чоботи гумові* 

  

  

12 

  

  

21. Тапочки казармені 

12 

  

  

Спорядження 

  

  

  

  

  

  

22. Ремінь поясний з натуральної шкіри з пряжкою 

  

4 роки 

  

23. Ремінь тканий поясний з пряжкою* 

12 

  

2; 4 

24. Ремінь до штанів для військовослужбовців-контрактників 

12 

  

  

25. Сумка польова офіцерська 

7 років 

  

26. Сумка польова для особистих речей 

12 

  

27. Плащ-накидка з чохлом 

  

6 років 

  

28. Костюм водозахисний 

  

  

12 

  

  

29. Сітка протимоскітна* 

  

12 

  

  

Спортивне майно 

  

  

  

  

  

  

30. Костюм спортивний 

12 

  

  

31. Труси спортивні 

  

12 

  

  

32. Кросівки 

12 

  

  

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці під час формування та ротації національних контингентів, а також ті, що направляються для тимчасового проходження військової служби за межами України.

____________
* Зазначені предмети додатково видаються на військову частину (підрозділ) під час формування у кількості 10 відсотків її штатної чисельності.

** Додатково видаються у кількості 20 відсотків штатної чисельності.

Запас речового майна, передбачений цією нормою, поповнюється до встановленої кількості у період ротації військовослужбовців на підставі поданого звіту-заявки.

Після повернення військовослужбовців національних контингентів до попереднього місця служби їм продовжуються (на строк участі в міжнародній операції з підтримання миру і безпеки) за основною нормою забезпечення строки носіння усіх предметів речового майна, які не використовувалися ними під час участі в міжнародній операції з підтримання миру і безпеки.

Примітки: 

1. Військовослужбовцям, які отримують як спецодяг костюми для фахівців, а також військовослужбовцям льотного та інженерно-технічного складу, які забезпечуються спецодягом згідно з іншими нормами, ця норма видачі костюмів літніх польових зменшується на один комплект. Крім того, військовослужбовцям льотного та інженерно-технічного складу замість однієї пари черевиків з високими берцями дозволяється видавати напівчеревики хромові.

2. Куртки і штани утеплені польові, ремінь поясний з пряжкою, сумка польова і плащ-накидка з чохлом видаються в рахунок основних норм забезпечення на зазначені строки носіння.

3. Верх знімний до куртки утепленої польової видається додатково тільки тоді, коли він повинен бути іншого кольору (відповідно до кліматичних умов країни перебування).

4. В районах з жарким кліматом ремінь поясний тканий з пряжкою видається додатково усьому особовому складу. 

(норма N 60 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

Норма N 61
забезпечення предметами індивідуального захисту військовослужбовців національних контингентів
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, місяців 

Додатково при перебуванні до 12 місяців 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

помірний клімат 

жаркий клімат 

тропічний клімат 

1. Окуляри захисні* 

12 

  

2. Запона протимоскітна* 

  

12 

  

  

3. Жилет розвантажувальний 

12 

  

  

4. Жилет панцирний 

6 років 

  

  

5. Чохол до жилета панцирного 

  

  

6. Шолом кевларовий 

6 років 

  

  

7. Чохол до шолома кевларового 

  

  

8. Ранець-термос для питної води з аксесуарами та двома мундштуками* 

  

  

12 

  

  

9. Плащ-накидка з чохлом 

  

  

3 роки 

  

10. Рукавиці брезентові 

  

11. Штани утеплені 

  

  

3 роки 

  

12. Мішок спальний 

3 роки 

  

13. Укладка до мішка спального 

12 

  

14. Рушник бавовняний 

12 

  

  

15. Нарукавна пов'язка для військовослужбовців військової служби правопорядку 

  

  

За цією нормою забезпечуються військовослужбовці під час формування та ротації національних контингентів.

Інвентарне майно та предмети індивідуального захисту зараховуються у забезпеченість підрозділів національного контингенту і залишаються у ньому до повного зносу, але не менше встановленого строку. Списання та подальше використання предметів інвентарного майна здійснюється згідно з встановленим порядком.

____________
* Зазначені предмети додатково видаються та завантажуються у транспорт військової частини (підрозділу) при формуванні у кількості 10 відсотків її штатної чисельності. Цей запас речового майна поповнюється до встановленої норми у період ротації військовослужбовців на підставі поданого звіту-заявки. 

Примітки: 

1. Окуляри захисні у районах з помірним та тропічним кліматом видаються тільки механікам-водіям та екіпажам бойових машин.

2. Плащ-накидка з чохлом видається у разі, коли її колір повинен бути іншим (відповідно до кліматичних умов країни перебування).

3. Штани утеплені видаються в районах з жарким кліматом у кількості 30 відсотків штатної чисельності особового складу національного контингенту.

4. Мішки спальні з укладками видаються у кількості 30 відсотків штатної чисельності особового складу національного контингенту

Крім зазначених предметів, підрозділи національних контингентів забезпечуються інвентарними предметами речового майна за іншими нормами забезпечення згідно з переліками майна, встановленими Міністром оборони та керівниками інших центральних органів виконавчої влади, з урахуванням таких особливостей:

ковдри байкові видаються на 2 роки, матраци і подушки ватяні - на 4 роки, чохол бавовняний до фляги - на 12 місяців; строк експлуатації матраців і подушок ватяних у районах з тропічним кліматом - 3 роки;

костюми для фахівців видаються тільки механікам-водіям, екіпажам танків і бойових машин та військовослужбовцям, які безпосередньо здійснюють ремонт військової та автомобільної техніки, а також озброєння в ремонтних військових частинах і підрозділах;

під час формування підрозділу згідно з нормами утримання на одну особу, на одне штатне місце бойового чергування та на одне штатне ліжко медичного пункту видаються по 8 простирадл, по 4 наволочки верхні на подушки і по 8 рушників бавовняних;

під час наступних ротацій особового складу (не раніше ніж через 24 місяці експлуатації) щороку видаються по 3 простирадла, 3 наволочки верхні і по 4 рушники на одну особу, на одне місце несення бойового чергування та на одне штатне ліжко медичного пункту.

(норма N 61 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

Норма N 611
забезпечення льотним одягом військовослужбовців льотного складу авіації
національних контингентів (інвентарне майно)

За цією нормою одяг видається військовослужбовцям льотного складу та членам екіпажів літальних апаратів під час формування та ротації національних контингентів.

Після повернення військовослужбовців до попереднього місця служби предмети льотного одягу здаються на склад військової частини.

____________
* Зазначені предмети додатково видаються та завантажуються у транспорт військової частини (підрозділу) під час формування
національних контингентів у кількості 10 відсотків штатної чисельності частини (підрозділу). Цей запас речового майна поповнюється до встановленої норми у період ротації військовослужбовців на підставі звіту-заявки.

Примітки:  

1. Куртка та штани демісезонні, рукавички шкіряні без підкладки видаються в рахунок основних норм забезпечення на зазначені строки носіння.

2. Костюми (куртка і штани) спеціальні видаються з продовженням на 1 рік строку носіння костюмів, що видаються за основною нормою.

3. Черевики польотні полегшені та сандалети шкіряні видаються замість однієї пари черевиків з високими берцями, що видаються згідно з нормою N 60. Сандалети шкіряні видаються тільки членам екіпажів літальних апаратів.

4. Черевики польотні полегшені, сандалети шкіряні і рукавички шкіряні без підкладки, видані льотному складу, після закінчення строку носіння переходять їм у власність. 

(норми доповнено нормою 611 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. N 1093
,
норма N 611 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

Норма N 612
забезпечення спецодягом військовослужбовців інженерно-технічного складу авіації
національних контингентів (інвентарне майно)

За цією нормою одяг видається військовослужбовцям інженерно-технічного складу під час формування та ротації національних контингентів.

Після повернення військовослужбовців до попереднього місця служби предмети спецодягу здаються на склад військової частини.

____________
* Зазначені предмети додатково видаються та завантажуються у транспорт військової частини (підрозділу) під час формування
національних контингентів у кількості 10 відсотків штатної чисельності частини (підрозділу). Цей запас речового майна поповнюється до встановленої норми у період ротації військовослужбовців на підставі звіту-заявки.

Примітки: 

1. Куртка демісезонна і кашкет бавовняний видаються в рахунок основних норм забезпечення на зазначені строки носіння.

2. Костюми (куртка і штани) спеціальні видаються з продовженням на 1 рік строку носіння костюмів, які видаються за основною нормою.

3. Сандалети шкіряні видаються замість однієї пари черевиків з високими берцями, що видаються згідно з нормою N 60. Сандалети шкіряні видаються інженерно-технічному складу, який безпосередньо обслуговує літальні апарати.

4. Сандалети шкіряні і кашкет бавовняний, видані інженерно-технічному складу, після закінчення строку носіння переходять їм у власність.

(норми доповнено нормою 612 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. N 1093
,
норма N 612 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 22.04.2013 р. N 297)

Норма N 62
забезпечення речовим майном формувань місцевої оборони об'єктів Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на об'єкті, штук, пар, комплектів (за літерами) 

Строк носіння, років 

А 

Б 

В 

Г 

Д 

Е 

Є 

Ж 

1. Шолом сталевий 

222 

186 

149 

106 

72 

55 

36 

15 

10 

2. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

342 

292 

237 

158 

104 

73 

48 

21 

3. Костюм (куртка і штани) з водостійкої вогнезахисної тканини 

64 

57 

40 

29 

19 

17 

4. Костюм (куртка і штани) брезентовий 

36 

36 

27 

27 

15 

5. Халат бавовняний медичний 

21 

18 

16 

11 

6. Ковпак бавовняний медичний 

125 

112 

90 

58 

41 

40 

12 

7. Рукавиці брезентові 

158 

129 

109 

77 

53 

38 

28 

3 місяці 

8. Рукавиці гумові 

23 

23 

14 

14 

9. Черевики з високими берцями 

64 

57 

40 

28 

18 

16 

10. Чоботи гумові 

36 

36 

27 

27 

15 

11. Ковдра байкова або напіввовняна 

66 

52 

44 

36 

22 

18 

12. Намет табірний 

Перелік посад особового складу, які забезпечуються за цією нормою, затверджує Міністр оборони. Майно за цією нормою видається на об'єкти, на базі яких формуються загони (команди) місцевої оборони, для створення запасів.

З метою проведення навчань на об'єктах дозволяється використовувати до 20 відсотків майна, а при проведенні загальних навчань - усе майно з подальшим приведенням його в належний вигляд та закладенням у запаси.

Ковдри на мирний час у запасах не утримуються. Забезпечення ними здійснюється лише у воєнний час.

Норма N 63
забезпечення речовим майном працівників сторожової та воєнізованої охорони Збройних Сил та інших військових формувань
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Строк носіння, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

для сторожової охорони 

для воєнізованої охорони 

начальницький склад 

рядовий склад 

1. Кашкет 

 

2. Шапка із штучного хутра 

 

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

 

4. Куртка утеплена 

 

5. Штани утеплені 

 

 

6. Рукавиці бавовняні теплі 

 

 

7. Рукавички трикотажні 

 

 

 

8. Черевики 

 

9. Шкарпетки літні 

 

10. Шкарпетки зимові 

 

11. Ремінь поясний тканий з пряжкою 

 

 

 

12. Жилет панцирний 

 

 

13. Чохол до жилета 

 

 

14. Плащ брезентовий 

 

15. Кожух для вартових або 

 

кожух звичайний 

 

16. Шолом кулезахисний 

 

 

10 

17. Валянки з калошами 

 

За цією нормою забезпечуються працівники за списковою чисельністю сторожової та воєнізованої охорони.

Примітки: 

1. Жилети панцирні і шоломи кулезахисні видаються вартовим ВОХОР на зовнішні пости (по 2 штуки на пост) для охорони найважливіших об'єктів (бойова техніка, пально-мастильні матеріали, зброя і боєприпаси тощо).

Заміна непридатного до використання чохла до жилета проводиться не раніше ніж після 2 років фактичного носіння жилета.

2. Видача плаща брезентового, кожуха і валянок з калошами передбачена з розрахунку на кожний зовнішній пост. 

Норма N 64
забезпечення спецодягом військовослужбовців і фахівців Збройних Сил та інших військових формувань, зайнятих навчанням та доглядом службових собак
(інвентарне майно)

Найменування предмета 

Кількість на одну людину, штук, пар, комплектів 

Фахівцям, які доглядають службових собак за видами 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

стройові, племінні 

розшукові, сторожові і вартові 

спеціальні 

строк носіння, років 

1. Кашкет бавовняний 

  

2. Шапка-феска трикотажна 

  

3. Костюм (куртка і штани) спеціальний 

  

4. Костюм (куртка і штани) утеплений 

  

5. Куртка брезентова 

  

6. Штани брезентові 

  

7. Пальто брезентове 

  

8. Нарукавники брезентові до пальта (куртки) 

  

  

9. Комбінезон захисний для дресирувальників 

  

  

10. Рукав захисний (шкіряний або пластмасовий) 

  

  

11. Нарукавник брезентовий до захисного рукава 

6 місяців 

  

  

12. Халат (комбінезон) 

  

13. Плащ для дресирувальників брезентовий 

  

14. Рукавиці брезентові 

  

15. Рукавиці шкіряні 

  

Норма забезпечення спорядженням для службових собак у військових частинах і навчальних закладах Збройних Сил та інших військових формувань визначається наказом Міністра оборони та керівників інших органів виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають військові формування.

Примітки: 

1. Предмети, передбачені цією нормою, видаються тільки фахівцям, які забезпечують виїзні заходи та навчання.

2. Предмети, передбачені цією нормою, видаються у підрозділах, де за штатом до трьох собак, по 1 штуці і, де чотири і більше собак - по 2 штуки; у школі з підготовки фахівців службового собаківництва та розпліднику на кожних п'ять штатних собак - по 2 штуки.

3. Предмети, передбачені цією нормою, видаються тільки в школі з підготовки фахівців службового собаківництва та розпліднику з розведення собак по 1 штуці на кожних п'ять штатних собак і цуценят.

4. Плащ для дресирувальників брезентовий видається тільки військовослужбовцям, зайнятим у навчанні стройових, розшукових та племінних собак. 

Норма N 65
забезпечення милом та мочалками банними військовослужбовців і працівників Збройних Сил та інших військових формувань

Категорія особового складу 

Кількість мила на одну людину в місяць, грамів 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

на туалетні потреби 

на миття у лазні 

на санітарно-
гігієнічні потреби 

1. Військовослужбовці строкової служби 

200 

100 

  

  

2. Курсанти військових навчальних закладів 

200 

100 

  

3. Старшини, сержанти, солдати і матроси, які проходять службу за контрактом 

200 

100 

  

4. Ліцеїсти 

200 

100 

  

  

5. Військовослужбовці, які проходять навчання у школах прапорщиків (мічманів) 

200 

100 

  

  

6. Льотний та інженерно-технічний склад Повітряних Сил 

200 

  

  

7. Офіцери, прапорщики і мічмани, які несуть бойове чергування 

200 

  

  

  

8. Військовослужбовці, які проходять службу у складі національних контингентів 

300 

100 

  

9. Офіцери і прапорщики, які проходять службу у високогірній місцевості 

200 

  

  

  

10. Офіцери і мічмани плавскладу, які отримують харчування у кают-компаніях на кораблях і плавбазах з'єднань кораблів 

200 

  

  

  

11. Військовослужбовці, які перебувають на лікуванні в госпіталях, клініках, військових та корабельних лазаретах, медичних пунктах, медичних батальйонах та ротах (на одне штатне ліжко) 

200 

100 

  

  

12. Військовозобов'язані та резервісти, призвані на навчальні та спеціальні збори 

200 

100 

  

  

13. Медичні працівники госпіталів, клінік, поліклінік, лазаретів, медичних батальйонів та рот, медичних пунктів, військово-лікувальних комісій, патологоанатомічних та санітарно-епідеміологічних лабораторій та загонів, ветеринарних лазаретів 

  

  

100 

14. Корабельний склад допоміжного флоту (працівники) на період плавання не менше ніж 1 місяць 

200 

100 

  

  

Додатково до норми: 

  

  

  

  

15. Кухарі, пекарі військових частин, кораблів, установ та військових навчальних закладів 

  

  

100 

16. Курсанти навчальних підрозділів з підготовки кухарів 

  

  

30 

3; 5 

17. Підсобні робітники солдатських та матроських їдалень, їдалень військових навчальних закладів та установ 

  

  

100 

18. Спеціалісти військових частин: механіки, мотористи, водії, трактористи, екіпажі танків та бойових машин, робітники майстерень та складів, кочегари, дезінфектори 

  

  

100 

19. Спеціалісти корабельного складу та берегових баз з'єднань, кораблів (мотористи, механіки, торпедисти, мінери, штурмани, дизелісти, електрики) 

  

  

100 

20. Військовослужбовці підводних човнів 

  

  

400 

21. Спеціалісти котельної групи з вугільним, нафтовим та змішаним паливом 

  

  

400 

На туалетні потреби та миття в лазні видається мило туалетне, на санітарно-гігієнічні потреби - мило господарське. У разі відсутності мила туалетного дозволяється заміняти його милом господарським і навпаки.

Для миття в лазні видаються мочалки банні в кількості трьох штук на рік на одного військовослужбовця строкової служби, курсанта військового навчального закладу Збройних Сил, військового ліцеїста.

Примітки: 

1. Така ж кількість мила видається цивільним особам, які поступають до військових навчальних закладів, під час їх перебування на казарменому положенні в період здавання іспитів.

2. Мило на миття в лазні видається військовослужбовцям у разі, коли вони розміщені у казармі.

3. Видається для місць загального користування.

4. Військовослужбовці, які проходять службу у складі національних контингентів у жарких та тропічних кліматичних умовах, отримують мило туалетне по 500 г на місяць.

5. Видається на період проведення практичних занять з технології приготування їжі, а також у період стажування у військових частинах.

6. Видається тільки під час плавання. 

(норма N 65 із змінами, внесеними згідно з постановами
 Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. N 157,
 від 03.08.2011 р. N 817
,
 від 22.04.2013 р. N 297)

Норма N 66
витрат миючих засобів для прання речового майна військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань

Речове майно 

Ступінь забруднення речового майна 

Витрати синтетичних пральних порошків на один кілограм сухого речового майна, грамів 

Витрати мила і соди на один кілограм сухого речового майна, грамів 

у пом'якшеній воді 

у жорсткій воді 

у пом'якшеній воді 

у жорсткій воді 

мило 

сода 

мило 

сода 

1. Сорочка верхня 

 

33 

40 

28 

36 

2. Куртки і штани бавовняні 

22,5 

27 

20 

3,5 

24 

5,5 

25 

30 

22 

28 

30 

36 

26 

33 

37,5 

45 

33 

42 

3. Білизна біла 

27 

36 

19 

19 

24 

24 

30 

40 

21 

21 

27 

27 

36 

48 

25 

25 

32 

32 

45 

60 

32 

32 

40 

40 

4. Білизна кольорова 

22,5 

27 

20 

3,5 

24 

5,5 

25 

30 

22 

28 

30 

36 

26 

33 

37,5 

45 

33 

42 

Ця норма використовується у разі прання речового майна військовослужбовців, які розміщені в казармах або поза пунктами постійної дислокації військових частин.

Примітки: 

1. Ступінь забруднення речового майна характеризується такими показниками:

перший ступінь - легко забруднене речове майно, яке перший - третій раз здається в прання, або з коротким строком експлуатації;

другий ступінь - середньозабруднене речове майно (не затерте, без плям);

третій ступінь - дуже забруднене речове майно (із затертими місцями, плямами, побутовими забрудненнями);

четвертий ступінь - особливо забруднене речове майно (із побутовими та виробничими забрудненнями).

2. Для прання білизни, курток і штанів бавовняних четвертого ступеня забруднення додатково до цієї норми видається кальцинована сода на 1 кілограм сухого речового майна:

а) у пом'якшеній воді - 6 грамів для білої білизни, 3 грами для кольорової білизни, курток і штанів бавовняних;

б) у жорсткій воді - 8 грамів для білої білизни, 5 грамів для кольорової білизни та курток бавовняних.

3. Ступінь жорсткості води визначається місцевими санітарно-епідеміологічними станціями.

Кольорова білизна (фуфайки, майки, труси) сортується за трьома ступенями забруднення. Витрати мийних засобів для прання кольорової білизни (шкарпеток) здійснюються відповідно до другого ступеня забруднення.

У пральнях Міноборони для вибілення білизни використовується перекис водню (перегідроль). Робочий 3-відсотковий розчин перекису водню готується шляхом розведення концентрованого. За наявності 30-відсоткового перекису його змішують з водою у відповідній пропорції 1:9 (1 літр перекису на 9 літрів води), а за наявності 35-відсоткового перекису - у пропорції 1:10,7. Для вибілення 3-відсотковий розчин перекису водню подається в машину після заливання мийного розчину (з розрахунку 30 грамів 3-відсоткового розчину на 1 кілограм білизни).
Норма витрати синьки: 0,6 грама на 1 кілограм білизни.
У нормах передбачено витрату мила господарського з вмістом 60 відсотків жирних кислот та кальцинованої соди з вмістом 95 відсотків вуглекислого натрію. 

(норма N 66 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. N 817)

Норма N 67
забезпечення обладнанням, інструментами та матеріалами для поточного ремонту предметів обмундирування та взуття військовослужбовців строкової служби Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування предмета 

Кількість 

Строк експлуатації, років 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Для ремонту та догляду за обмундируванням і взуттям (на одну кімнату побутового обслуговування) 

1. Праска електрична 

2 штуки 

 

2. Машинка для підстригання 

1 штука 

 

3. Щітка для одягу 

2 штуки 

 

4. Ножиці кравецькі 

1 штука 

 

5. Електроформа для правки головних уборів 

1 штука 

10 

 

6. Інструмент шевський в сумці (неповний) N 3 

1 комплект 

 

Для ремонту обмундирування (на одну людину) 

7. Куски тканини бавовняної 

30 грамів 

 

8. Нитки бавовняні армовані 

400 метрів 

9. Ґудзики амінопластові (різні) 

8 штук 

 

10. Ґудзики формені (металеві) 

2 штуки 

11. Голки швацькі ручні 

2 штуки 

 

Для ремонту взуття та догляду за ним (на одну людину) 

12. Підбори формовані гумові 

1 пара 

13. Цвяхи підборові 

35 грамів 

 

14. Цвяхи підошовні 

10 грамів 

 

15. Косяки металеві 

1 пара 

 

16. Шурупи до косяків 

6 грамів 

 

17. Крем для взуття чорного кольору 

900 грамів 

 

18. Шнурки для взуття 

1 пара 

19. Нитки бавовняні N 0 

20 метрів 

 

Для ремонту майна використовуються в першу чергу матеріали та фурнітура, отримані від розпорювання речей, не придатних для використання за прямим призначенням.

Примітки: 

1. Нитки бавовняні видаються по 200 метрів кожного кольору.

2. Ґудзики формені металеві видаються тільки військовослужбовцям Військово-Морських Сил.

3. Підбори гумові видаються для ремонту взуття із знімними підборами.

4. Шнурки для взуття видаються для черевиків з високими берцями. 

Норма N 68
забезпечення матеріалами для середнього ремонту предметів обмундирування, спеціального одягу та взуття військовослужбовців строкової служби Збройних Сил та інших військових формувань

Найменування матеріалу 

Кількість на один предмет (пару, комплект) 

Номер примітки, що застосовується при видачі 

Для ремонту обмундирування та спеціального одягу 

1. Куски тканини шерстяної, бавовняної 

по 30 грамів 

 

2. Нитки бавовняні армовані 

0,2 котушки 

 

3. Гачки та петлі брючні 

0,3 пари 

 

4. Ґудзики амінопластові 

8 штук 

 

5. Ґудзики формені (металеві) 

2 штуки 

6. Тасьма 14-міліметрова 

0,6 метра 

 

7. Голки ручні 

3 штуки 

(на одного кравця на рік) 

Для ремонту білизни натільної 

8. Нитки бавовняні армовані 

0,2 котушки