Идет загрузка документа (61 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые постановления Кабинета Министров Украины

КМ Украины
Постановление КМ от 24.03.2004 № 369
редакция действует с 11.03.2011

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 24 березня 2004 р. N 369

Київ

Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановою Кабінету Міністрів України
 від 9 лютого 2011 року N 86

Кабінет Міністрів України постановляє:

Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.

 

Прем'єр-міністр України 

В. ЯНУКОВИЧ 

Інд. 28

 

ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України

1. У постанові Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1997 р. N 1209 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів і фонограм" (Офіційний вісник України, 1997 р., число 45, с. 55; 1998 р., N 38, ст. 1396; 2000 р., N 46, ст. 2008; 2002 р., N 34, ст. 1588):

1) у назві та у тексті постанови слова "аудіовізуальних творів і фонограм" замінити словами "аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних";

2) у пункті 2 постанови слова "Міністерству внутрішніх справ, Міністерству зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, Міністерству культури і мистецтв, Державному комітетові стандартизації, метрології та сертифікації, Державному патентному відомству, Державній податковій адміністрації, Державному агентству з авторських і суміжних прав" замінити словами "центральним органам виконавчої влади відповідно до їх компетенції";

3) Правила роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів і фонограм, затверджені зазначеною постановою, викласти у редакції, що додається.

2. У постанові Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2000 р. N 1555 "Про затвердження положень з питань розповсюдження примірників аудіовізуальних творів та фонограм" (Офіційний вісник України, 2000 р., N 42, ст. 1792, N 47, ст. 2041; 2002 р., N 19, ст. 963, N 21, ст. 1015):

1) у назві постанови слова "аудіовізуальних творів та фонограм" та у назві і тексті положень, затверджених зазначеною постановою, слова "аудіовізуальних творів чи фонограм" замінити відповідно словами "аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних";

2) Положення про порядок виробництва, зберігання, продажу контрольних марок та маркування примірників аудіовізуальних творів чи фонограм, затверджене зазначеною постановою, викласти у редакції, що додається.

3. Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності Державного департаменту інтелектуальної власності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. N 674 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 21, ст. 1042), викласти у редакції, що додається.

4. Пункт 4 втратив чинність

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 09.02.2011 р. N 86)

 

ПРАВИЛА
роздрібної торгівлі, прокату примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних

1. Ці Правила визначають основні вимоги до здійснення роздрібної торгівлі, прокату, зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних та спрямовані на захист прав споживачів у частині забезпечення належної якості таких примірників і правомірного користування ними.

2. У цих Правилах терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про авторське право і суміжні права", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних", "Про кінематографію", "Про захист прав споживачів".

3. Дія цих Правил поширюється на суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють роздрібну торгівлю, прокат, зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

4. Роздрібна торгівля примірниками аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних здійснюється в місцях спеціалізованої роздрібної торгівлі за умови наявності контрольних марок на зазначених примірниках. Місцями спеціалізованої роздрібної торгівлі є стаціонарні підприємства торгівлі (магазини), спеціалізовані відділи, секції підприємств з універсальним асортиментом продовольчих та непродовольчих товарів, а також стаціонарні дрібнороздрібні пункти продажу (кіоски).

Роздрібна торгівля примірниками аудіовізуальних творів кінематографії, їх прокат здійснюється відповідно до статті 15 Закону України "Про кінематографію" та Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. N 1315 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 33, ст. 1253; 2001 р., N 13, ст. 554).

5. До примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, що надходять до роздрібної торговельної мережі, додаються супровідні документи, передбачені законодавством.

6. На кожній упаковці примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних розміщуються такі дані:

для аудіовізуального твору - назва твору, ім'я та прізвище режисера-постановника, автора сценарію і (або) текстів, діалогів, спеціально створеного для аудіовізуального твору музичного твору з текстом або без нього, головних виконавців, художника-постановника, оператора-постановника, продюсера аудіовізуального твору (або його найменування), державний реєстраційний номер прокатного посвідчення, тривалість демонстрування, штриховий код;

для фонограм - назва музичного твору, виконання якого зафіксовано у фонограмі, ім'я та прізвище автора (авторів) музики, тексту або лібрето, виконавця (виконавців), виробника фонограми (або його найменування) із зазначенням його адреси (або місцезнаходження), тривалість звучання, штриховий код;

для відеограм - ім'я та прізвище (або найменування) виробника відеограми із зазначенням його адреси (або місцезнаходження), штриховий код, у разі наявності - назва твору, виконання якого зафіксовано у відеограмі, ім'я та прізвище автора, виконавця (виконавців);

для комп'ютерних програм, баз даних - назва комп'ютерної програми, бази даних, ім'я та прізвище (або найменування) їх виробника із зазначенням його адреси (або місцезнаходження), штриховий код.

На упаковці, яка є невід'ємною частиною кількох примірників різних за змістом аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних або розміщених на кількох носіях частин одного аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, розміщуються дані, зазначені у цьому пункті Правил.

До всіх примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних додається інформація українською мовою про назву товару (вид носія); гарантійні зобов'язання виробника примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, його найменування та адресу (або місцезнаходження), а також найменування і місцезнаходження підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживачів, а також проводить ремонт і технічне обслуговування зазначених примірників. Довідка з такою інформацією наклеюється на упаковку примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних або додається до цієї упаковки.

Суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, зобов'язаний надати на запит покупця докладну інформацію про особливості експлуатації таких примірників в усній, друкованій або іншій доступній наочній формі та кваліфіковану консультацію під час вибору зазначених примірників.

Назва примірника зазначається мовою оригіналу аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних.

На кожну упаковку примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, що реалізується в роздрібній торгівлі або надається в прокат, наклеюється контрольна марка.

7. Приміщення для зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних повинні добре провітрюватися, бути непроникними для прямих променів світла, ізольованими від місць зберігання кислот і лугів, обладнаними згідно з вимогами протипожежної безпеки.

8. Суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, повинен оснащувати торговельні приміщення спеціальним торговельно-технологічним обладнанням та інвентарем (надприлавкові вітрини, вітрини-шафи, "гірки" тощо) з метою дотримання необхідних вимог до демонстрації, продажу та прокату зазначених примірників.

9. Місце продажу, прокату примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних повинне бути оснащене відповідною апаратурою для перевірки якості їх запису, зокрема аудіо- та відеомагнітофонами, комп'ютерами, телевізорами.

10. Розрахунки з покупцями та їх інформування про роздрібні ціни на примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних здійснюються в установленому порядку.

11. Покупець у разі виявлення примірника неналежної якості чи фальсифікації примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних протягом строку, встановленого законодавством, має право за своїм вибором вимагати від суб'єкта господарювання, який здійснює продаж цих примірників:

безоплатного усунення недоліків примірника;

заміни примірника на аналогічний примірник належної якості;

зменшення купівельної ціни примірника;

заміни примірника на інший товар з перерахуванням купівельної ціни;

розірвання договору та відшкодування завданих збитків.

Суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, зобов'язаний прийняти примірник неналежної якості у покупця і задовольнити його вимогу на підставі письмової заяви.

12. У разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних у строк, встановлений законодавством, суб'єкт господарювання, який здійснює продаж цих примірників, зобов'язаний протягом трьох днів з дня отримання письмової заяви від покупця направити примірник на експертизу, яка провадиться за рахунок цього суб'єкта господарювання.

13. У разі наявності у місці продажу аналогічного примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних належної якості вимога покупця про заміну примірника неналежної якості задовольняється негайно, а в разі, коли необхідна перевірка якості такого примірника, - протягом 14 днів або в інший строк (за домовленістю сторін).

У разі відсутності у місці продажу аналогічного примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних належної якості вимога покупця про заміну примірника неналежної якості задовольняється у двомісячний строк після подання відповідної заяви. Якщо задовольнити вимогу покупця про заміну примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних неможливо, покупець має право за своїм вибором пред'явити суб'єкту господарювання інші вимоги, передбачені пунктом 11 цих Правил.

Суб'єкт господарювання, який надає в прокат примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, зобов'язаний прийняти примірник неналежної якості і замінити його на аналогічний примірник належної якості.

Відповідальність за заміну примірника неналежної якості несе суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників або надає в прокат примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

14. У разі пред'явлення покупцем вимоги про безоплатне усунення недоліків примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних їх повинно бути усунено протягом 14 днів або в інший строк (за домовленістю сторін).

У разі встановлення за домовленістю сторін іншого строку заміни чи безоплатного усунення недоліків примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних на вимогу покупця зазначена домовленість оформляється у письмовій формі та обов'язково підписується покупцем.

15. Під час заміни примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних неналежної якості на аналогічний примірник належної якості, ціна якого змінилася, перерахунок вартості не провадиться.

У разі розірвання договору розрахунки з покупцем примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, якщо його ціна підвищилася, провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а якщо знизилася - виходячи з його вартості на час купівлі.

Кошти, сплачені за товар, повертаються покупцеві у день розірвання договору, а якщо це неможливо - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів.

16. За кожний день затримки виконання вимоги про заміну примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних неналежної якості та за кожний день затримки усунення недоліків таких примірників понад установлений строк (14 днів) відповідно до статті 14 Закону України "Про захист прав споживачів" суб'єкт господарювання, який здійснює продаж цих примірників, виплачує покупцю пеню в розмірі одного відсотка їх вартості.

17. Вимоги покупця розглядаються після пред'явлення ним розрахункового документа, що засвідчує факт купівлі та дату продажу примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних.

18. Вимоги покупця, передбачені пунктом 11 цих Правил, не підлягають задоволенню, якщо суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників, доведе, що недоліки примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних виникли внаслідок порушення покупцем правил користування або зберігання.

19. Роздрібна торгівля примірниками аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних забороняється:

у разі, коли зазначені примірники є контрафактними або на них розміщено фальсифікований знак для товарів і послуг;

у пересувній дрібнороздрібній торговельній мережі (палатках, лотках, автомагазинах тощо), з рук, на ринках (крім розміщених на них місць спеціалізованої роздрібної торгівлі);

у не обладнаних згідно з вимогами протипожежної безпеки приміщеннях;

у разі, коли на примірники не наклеєні контрольні марки або на них не розміщено інформації, що дає змогу ідентифікувати їх з відповідними примірниками аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, або на них наклеєні підроблені контрольні марки;

у разі, коли роздрібна торгівля примірниками аудіовізуальних творів кінематографії здійснюється за відсутності документів, передбачених статтею 15 Закону України "Про кінематографію" та Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів.

20. Суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, повинен вести облік їх продажу та щомісяця подавати цю інформацію місцевим органам статистики для включення її до статистичної звітності за формою 3-торг "Продаж та залишки основних продовольчих і непродовольчих товарів у роздрібній торгівлі, включаючи громадське харчування".

21. Суб'єкт господарювання, який здійснює продаж примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, зобов'язаний дотримуватися вимог законодавства з питань інтелектуальної власності, щодо захисту прав споживачів, нормативних документів, що регламентують торговельну діяльність, а також цих Правил.

22. Права суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, що стосуються примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, які пропонуються покупцю суб'єктом господарювання, який здійснює їх продаж або надає ці примірники в прокат, охороняються відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Захист прав осіб, яким належать особисті немайнові та майнові права на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

23. Контроль за дотриманням вимог цих Правил здійснюється посадовими особами органів виконавчої влади у межах їх компетенції.

 

ПОРЯДОК
виробництва, зберігання, видачі контрольних марок та маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних

Загальна частина

1. Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють розповсюдження, імпорт, експорт, а також прокат примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про авторське право і суміжні права", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних".

Виробництво контрольних марок

3. Контрольні марки виробляються на замовлення Державного департаменту інтелектуальної власності (далі - Департамент) суб'єктом господарювання (далі - виробник), визначеним відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з урахуванням вимог Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2001 р. N 171 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 9, ст. 355; 2002 р., N 27, ст. 1275).

4. Департамент подає виробнику зведену заявку-розрахунок за встановленою формою на виробництво необхідної кількості контрольних марок.

5. Витрати, пов'язані з виробництвом контрольних марок та організацією їх видачі, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.

6. Контрольна марка є самоклейним знаком одноразового використання, зовнішній бік якого має спеціальний голографічний захист. Розмір контрольної марки 18 х 26 міліметрів.

7. Контрольна марка має серію та номер.

8. Виробляються контрольні марки таких серій:

A - для примірників фонограм у формі магнітних носіїв та вінілових дисків;

B - для примірників аудіовізуальних творів та відеограм у формі магнітних носіїв та кіноплівки;

K - для примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних у формі оптичних носіїв.

9. Контрольні марки мають наскрізну нумерацію.

Номер контрольної марки складається з восьми знаків - шести цифр і двох літер українського алфавіту, які розміщуються на контрольній марці послідовно. Літери в номері контрольної марки є кодовим позначенням тиражу і замінюються після виготовлення кожного мільйона контрольних марок.

На контрольну марку наноситься інформація, яка дає змогу ідентифікувати відповідний примірник аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, на який наклеєна ця марка.

10. Зразки та технічний опис контрольних марок затверджуються МОН за погодженням з МВС і СБУ.

Виробник несе відповідальність згідно із законодавством за порушення вимог до виробництва контрольних марок.

Зберігання контрольних марок

11. Зберігання контрольних марок здійснюється з урахуванням вимог Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів.

12. Право на зберігання контрольних марок мають:

виробник - з моменту їх виробництва до моменту передачі Департаменту, який є замовником контрольних марок;

Департамент - з моменту одержання контрольних марок від виробника до моменту видачі одержувачу контрольних марок;

одержувач контрольних марок - з моменту їх одержання від Департаменту до моменту маркування ними примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

Видача контрольних марок

13. Право на одержання контрольних марок мають імпортери, експортери та відтворювачі примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

14. Для одержання контрольних марок особи, зазначені в пункті 13 цього Порядку, з урахуванням вимог Закону України "Про авторське право і суміжні права" подають до Департаменту такі документи:

заяву встановленого зразка за формою, затвердженою МОН (у двох примірниках);

перелік назв примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних встановленого зразка за формою, затвердженою МОН, із зазначенням їх кількості, серії контрольних марок, якими маркуватимуться ці примірники, назв творів, зафіксованих на них, прізвища, імені їх авторів та виконавців (мовою оригіналу твору, у тому числі аудіовізуального, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних);

копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

копії установчих документів (у випадках, передбачених законодавством), довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України - для юридичних осіб;

копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду - для фізичних осіб;

копію ліцензії на здійснення господарської діяльності з впровадження голографічних захисних елементів;

копію державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів;

копію договору про передачу (відчуження) майнових прав авторів і (або) суб'єктів суміжних прав або договорів про передачу прав на використання аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних шляхом їх відтворення та розповсюдження їх примірників, починаючи з договору, за яким майнові права авторів і (або) суб'єктів суміжних прав або права на використання аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних передаються на територію України, або починаючи з договору, за яким майнові права авторів і (або) суб'єктів суміжних прав або права на використання аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних у разі виникнення цих прав на території України передаються від первинних суб'єктів зазначених прав. Заявник подає копії таких договорів, а також оригінал договору, за яким безпосередньо заявникові передаються майнові права авторів і (або) суб'єктів суміжних прав або права на використання аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних. До договору, складеного іноземною мовою, додається переклад українською мовою, засвідчений в установленому порядку.

У разі неможливості підтвердження наявності дозволу авторів на відтворення та розповсюдження примірників фонограм заявник може подати копію договору з визначеною Департаментом організацією колективного управління, яким надається право на відтворення та розповсюдження усіх зазначених у переліку до заяви творів з цих фонограм, крім творів, правомірність використання яких підтверджується іншими поданими заявником договорами.

У разі коли заявник є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності та водночас автором аудіовізуального твору, комп'ютерної програми чи бази даних, зазначених у переліку до заяви, для підтвердження правомірності використання їх примірників може подаватися копія державного свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір.

Заява та копії документів посвідчуються:

у разі подання заяви юридичною особою - підписом посадової особи заявника, який скріплюється печаткою;

у разі подання заяви фізичною особою - особистим підписом заявника або підписом уповноваженого ним представника. Заявник пред'являє документ, що посвідчує його особу. Представник пред'являє документ, що посвідчує його особу, та документ, що підтверджує його повноваження.

Оригінали документів повертаються заявнику разом з примірником рішення про видачу або про відмову у видачі контрольних марок.

Відповідальність за достовірність документів, поданих для одержання контрольних марок, несе заявник.

Забороняється вимагати від заявника документи та відомості, не передбачені цим пунктом.

У разі звернення у подальшому заявника до Департаменту з питань одержання контрольних марок документи, зазначені в абзацах четвертому - сьомому цього пункту, не вимагаються.

У разі внесення змін до документів, зазначених у цьому пункті, заявник зобов'язаний подати до Департаменту документи з внесеними до них змінами.

15. У заяві на одержання контрольних марок зазначаються дата звернення, кількість примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, право на відтворення та розповсюдження яких передано за договорами, кількість контрольних марок, необхідних заявнику для маркування примірників.

16. Департамент, приймаючи заяву на одержання контрольних марок, робить відмітку про її одержання із зазначенням дати і номера реєстрації на другому примірнику цієї заяви, який залишається у заявника. Відмітка скріплюється підписом уповноваженої особи Департаменту, яка здійснила прийом документів, і штампом Департаменту.

Департамент протягом трьох робочих днів з дня прийняття заяви видає заявнику письмове рішення про видачу контрольних марок або про відмову у їх видачі. Форма рішення затверджується МОН.

У разі необхідності у перевірці інформації, зазначеної в документах на одержання контрольних марок, строк розгляду заяви може бути продовжено, але не більше ніж на 10 робочих днів, про що заявник повідомляється у письмовій формі.

17. У рішенні про видачу контрольних марок зазначається дата занесення даних про заявника до Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок та його реєстраційний номер.

18. Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі контрольних марок є:

подання заявником не всіх документів, зазначених в абзацах другому - дев'ятому пункту 14 цього Порядку;

оформлення документів на одержання контрольних марок з порушенням вимог цього Порядку;

зазначення у документах на одержання контрольних марок недостовірних відомостей;

порушення заявником прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Рішення про відмову у видачі контрольних марок оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в Департаменті, а другий видається заявникові.

Обидва примірники рішення про відмову у видачі контрольних марок для засвідчення ознайомлення з ним підписуються:

від заявника - юридичної особи - посадовою особою заявника;

від заявника - фізичної особи - особисто заявником або уповноваженим ним представником.

Рішення про відмову у видачі контрольних марок може бути оскаржено до суду в порядку, встановленому законом.

19. Департамент на підставі рішення про видачу контрольних марок після подання заявником копії платіжного документа з відміткою банківської установи про перерахування вартості контрольних марок до Державного бюджету України протягом двох робочих днів забезпечує виробництво та видачу контрольних марок заявникові.

У разі неподання заявником копії платіжного документа з відміткою банківської установи про перерахування вартості контрольних марок до Державного бюджету України протягом одного календарного місяця після подання заяви Департамент анулює рішення про видачу контрольних марок, про що заявник повідомляється у письмовій формі.

За кожну контрольну марку заявник сплачує суму в розмірі одного відсотка неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Забороняється встановлення та справляння із заявників будь-яких інших платежів за одержання і використання контрольних марок.

20. Контрольні марки видаються заявнику у тій кількості, вартість яких сплачено, але не більше ніж зазначено у рішенні про їх видачу.

Видача контрольних марок здійснюється безпосередньо заявникам або їх представникам за умови подання ними відповідних документів, що підтверджують їх повноваження (довіреності на одержання контрольних марок), та пред'явлення документа, що посвідчує особу заявника або представника.

Контрольні марки видаються Департаментом за дорученням МОН. Відповідно до статті 4 Закону України "Про авторське право і суміжні права" МОН може залучати до видачі контрольних марок заклади, що належать до сфери його управління і входять до державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

Будь-яка посередницька діяльність з одержання та розповсюдження контрольних марок забороняється.

Маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних

21. Контрольні марки наклеюються на всі примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних перед їх розповсюдженням, прокатом, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 8 Закону України "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних".

На імпортовані примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних контрольні марки наклеюються після митного оформлення на території України цих примірників.

На примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, що експортуються, контрольні марки наклеюються перед митним оформленням для перевезення через митний кордон України чи передачі іноземному контрагенту на митній території України.

22. На кожну упаковку примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних їх імпортерами, експортерами та відтворювачами наклеюється одна контрольна марка на зворотний бік упаковки (поліграфічну вкладку, целофанову обгортку тощо).

У разі коли кілька примірників різних за змістом аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних або розміщені на кількох носіях частини одного аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних укладено в одну упаковку, яка є їх невід'ємною частиною, на неї наклеюється одна контрольна марка.

Контрольна марка наклеюється на упаковку примірника аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних таким чином, щоб її лицьовий бік під час візуального огляду упаковки було видно повністю і чітко.

 

ПОЛОЖЕННЯ
про державного інспектора з питань інтелектуальної власності

Загальна частина

1. Це Положення регламентує діяльність державних інспекторів з питань інтелектуальної власності, визначає їх права та функціональні обов'язки стосовно державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання незалежно від форми власності вимог законодавства з питань інтелектуальної власності, розповсюдження і прокату примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, виробництва, експорту, імпорту дисків для лазерних систем зчитування (далі - диски).

2. Державний інспектор з питань інтелектуальної власності (далі - державний інспектор) є посадовою особою Державного департаменту інтелектуальної власності (далі - Департамент).

3. Державні інспектори призначаються на посаду та звільняються з посади головою Департаменту.

4. Державні інспектори діють у мм. Києві та Севастополі, областях, Автономній Республіці Крим, де представляють Департамент.

5. Державний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, наказами МОН та Департаменту.

6. Департамент контролює виконання державним інспектором своїх завдань і посадових обов'язків, вирішує питання про його забезпечення робочими приміщеннями та створює умови для роботи.

Державному інспектору видається посвідчення встановленого зразка.

Державний інспектор має право на використання індивідуального штампу та бланків, форма яких затверджується Департаментом.

Основні функції державного інспектора

7. Державний інспектор відповідно до покладених на нього завдань:

1) здійснює систематичний державний контроль за дотриманням вимог Законів України "Про авторське право і суміжні права", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних", "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів господарювання, пов'язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування" в порядку, визначеному законодавством та цим Положенням;

2) вживає заходів до припинення незаконного обігу (в тому числі вилучення з обігу) контрафактних примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, вироблених чи імпортованих з порушенням вимог законодавства, а також обладнання і сировини для їх виробництва;

3) з метою недопущення порушень прав інтелектуальної власності здійснює:

контроль за наявністю договорів на виробництво дисків і правильністю їх укладення;

контроль за нанесенням спеціального ідентифікаційного коду на всі диски, що виробляються;

перевірку відомостей і даних, занесених суб'єктом господарювання, що виробляє диски, до спеціальних журналів, ведення яких передбачено законодавством;

перевірку реєстрації у спеціальному журналі відомостей про обсяги виробництва дисків, замовлень та договорів на їх виробництво;

контроль за обліком замовлень на виробництво дисків, обсягом їх виробництва, їх зберіганням та відвантаженням, внесенням відповідних даних до документів складського та бухгалтерського обліку;

4) подає Департаменту письмові звернення щодо необхідності проведення позапланових (раптових) перевірок суб'єктів господарювання;

5) перевіряє дотримання суб'єктами господарювання, що виробляють диски, експортерами та імпортерами дисків законодавства з питань авторського права і суміжних прав, застосування спеціального ідентифікаційного коду, інших вимог законодавства;

6) у встановленому порядку передає суб'єкту господарювання розпорядження, видані за результатами проведених перевірок та обов'язкові для виконання, про усунення виявлених порушень щодо виробництва, експорту, імпорту дисків;

7) застосовує до суб'єктів господарювання у разі порушення ними законодавства про виробництво дисків спеціальні заходи в межах наданих йому повноважень;

8) проводить планові та позапланові перевірки суб'єктів господарювання, що здійснюють розповсюдження, прокат і зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних;

9) у встановленому законом порядку проводить огляд речей та вилучає примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, що розповсюджуються з порушенням законодавства, і відповідні документи;

10) виконує інші функції в межах наданих повноважень.

Права та обов'язки державного інспектора

8. З метою виконання покладених на нього завдань державний інспектор має право:

1) перевіряти у суб'єктів господарювання наявність дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності на будь-якій стадії їх виробництва, розповсюдження, прокату чи провадження іншої діяльності, пов'язаної з їх використанням;

2) вимагати від суб'єкта господарювання, що виробляє диски, для ознайомлення реєстраційні документи про створення підприємства, ліцензії на виробництво дисків;

3) вимагати від суб'єкта господарювання забезпечення доступу до будь-якого диска, матриці або документів звітності (у тому числі всієї звітності), зберігання і ведення яких передбачається законодавством, у будь-якому форматі, електронній або іншій формі, у тому числі до ліцензій або інших документів, що підтверджують право суб'єкта господарювання на відтворення на диску або матриці об'єктів авторського права і/або суміжних прав;

4) оглядати, вилучати з метою вивчення на необхідний строк будь-які диски, матриці, книги, аудіо-, відеокасети, а також диски або матриці, знайдені в ліцензованих приміщеннях, якщо державний інспектор має обґрунтовані підстави підозрювати вчинення порушення авторського права або суміжних прав, прав на знак для товарів і послуг, досліджувати і копіювати будь-які ліцензії, документи звітності та інші документи;

5) перевіряти носії, які містять об'єкти інтелектуальної власності, порядок здійснення технологічних процесів, господарських операцій, пов'язаних з виробництвом та використанням цих носіїв;

6) перевіряти наявність контрольних марок на введених в обіг примірниках аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, серію та номер контрольних марок і відповідність назви аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, нанесеної на контрольні марки, назві відповідного примірника, а також вилучати примірники аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, на які не наклеєні контрольні марки або на які наклеєні контрольні марки, що мають серію і номер, що не відповідають даним Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок, або на які нанесено назву аудіовізуального твору, фонограми, відеограми, комп'ютерної програми, бази даних, що не відповідає назві відповідного примірника; для аудіовізуальних творів кінематографії - також перевіряти наявність у суб'єкта господарювання документів, передбачених статтею 15 Закону України "Про кінематографію" та Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. N 1315 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 33, ст. 1253; 2001 р., N 13, ст. 554);

7) перевіряти будь-які документи, в тому числі розрахункові, що підтверджують дотримання законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків;

8) отримувати копії документів, що підлягають перевірці, відбирати два зразки кожного диска, виробленого із застосуванням кожної прес-форми, яку було використано або яка могла бути використана для виробництва диска суб'єктом господарювання, і вилучати будь-які документи, пов'язані з виявленими порушеннями законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків;

9) вимагати з метою забезпечення захисту інтересів суб'єкта права інтелектуальної власності припинення порушення або вчинення дій, що можуть призвести до порушення законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків;

10) з метою припинення виявлених порушень законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків залучати в установленому порядку до проведення перевірок представників контролюючих та правоохоронних органів, представників суб'єктів авторського права і/або суміжних прав або уповноважених ними осіб, а також експертів з питань інтелектуальної власності;

11) порушувати перед уповноваженими органами питання про притягнення юридичних та/або фізичних осіб до відповідальності за порушення законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків;

12) з метою негайного припинення порушень законодавства з питань інтелектуальної власності застосовувати в установленому законом порядку спеціальні заходи, у тому числі:

опечатувати та/або вилучати вироблені, імпортовані або підготовлені до експорту з порушенням вимог законодавства диски, обладнання та сировину для їх виробництва, що не відповідають вимогам законодавства, у тому числі обладнання, яке не пристосоване для нанесення спеціального ідентифікаційного коду;

обмежувати, тимчасово забороняти діяльність суб'єктів господарювання у разі її невідповідності вимогам законодавства;

13) подавати пропозиції про тимчасове припинення дії (анулювання) ліцензії:

на виробництво дисків - Департаменту;

на експорт, імпорт дисків - Мінекономіки.

9. Державний інспектор зобов'язаний:

у разі виявлення порушень законодавства з питань інтелектуальної власності та виробництва, експорту, імпорту дисків, що містять ознаки кримінального злочину, негайно повідомляти про це відповідні правоохоронні органи;

у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення за статтями 512, 1649, 16413 Кодексу про адміністративні правопорушення складати протокол про адміністративне правопорушення та передавати його на розгляд до суду;

у разі проведення огляду речей складати протокол або робити відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення;

у разі вилучення примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, що розповсюджуються або надаються в прокат з порушенням законодавства, а також відповідних документів складати протокол або робити відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення;

забезпечувати дотримання порядку збереження комерційної та іншої інформації з обмеженим доступом під час виконання функцій, передбачених цим Положенням;

проводити перевірки в установленому порядку, оформлювати матеріали перевірки, вести їх облік та передавати на розгляд до суду;

контролювати (перевіряти) стан виконання виданих в установленому порядку розпоряджень Департаменту про усунення виявлених порушень, а також рішень Департаменту, Держпідприємництва, Мінекономіки стосовно виробництва, експорту, імпорту дисків;

з метою захисту прав суб'єкта права інтелектуальної власності взаємодіяти з іншими контролюючими та правоохоронними органами, зокрема органами МВС, Держмитслужби, а також з державними, громадськими та іншими організаціями чи фізичними особами, уповноваженими представляти інтереси суб'єкта права інтелектуальної власності.

Здійснення державного контролю

10. Державний контроль здійснюється державним інспектором шляхом проведення планових, позапланових (раптових) перевірок діяльності суб'єктів господарювання, огляду речей в установленому законом порядку.

11. План проведення перевірок затверджується Департаментом. Державний інспектор за десять днів повідомляє суб'єкта господарювання про планову перевірку.

12. Позапланові (раптові) перевірки проводяться без попереднього повідомлення суб'єкта господарювання за:

дорученням МОН;

дорученням Департаменту;

ініціативою державного інспектора у разі виявлення фактів провадження роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних на ринках, а також у дрібнороздрібній торговельній мережі (палатках, лотках, автомагазинах тощо), з рук, прокату примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних з порушенням вимог законодавства щодо розповсюдження цих примірників або інших порушень законодавства з питань інтелектуальної власності;

письмовим зверненням заявників, у тому числі осіб, яким належать авторське право і/або суміжні права, а також їх представників;

дорученням інших контролюючих та правоохоронних органів тощо.

13. Під час проведення позапланових (раптових) перевірок державний інспектор перевіряє:

наявність ліцензії на виробництво дисків у виробника, експортера, імпортера дисків та її чинність;

дотримання виробником дисків ліцензійних умов, передбачених законодавством;

стан виконання розпоряджень Департаменту та Держпідприємництва про усунення виявлених порушень ліцензійних умов;

дотримання правил роздрібної торгівлі, прокату, зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, визначених законодавством;

дотримання вимог законодавства щодо маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних під час розповсюдження та прокату цих примірників.

14. Планова перевірка суб'єкта господарювання проводиться обов'язково у присутності керівника суб'єкта господарювання або особи, яка його заміщує.

Позапланова (раптова) перевірка проводиться у присутності керівника суб'єкта господарювання або особи, яка його заміщує, а в разі їх відсутності - матеріально відповідальної особи суб'єкта господарювання або особи, яка здійснює розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

15. Планова перевірка проводиться в робочі дні з 9 до 18 години.

16. Позапланова перевірка проводиться у будь-який час (у тому числі в позаробочий) в робочі або вихідні дні.

17. Суб'єкт господарювання, що перевіряється, зобов'язаний створити необхідні умови для проведення перевірки, а також надати засоби, необхідні державному інспектору для виконання ним своїх повноважень згідно з цим Положенням.

18. Під час перевірки особа, яка здійснює розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, зобов'язана:

надати на вимогу державного інспектора оригінали документів, що підтверджують дотримання правил роздрібної торгівлі, прокату, зберігання примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних;

надати державному інспекторові можливість перевірити дотримання вимог законодавства щодо маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, що знаходяться на прилавках та у підсобних приміщеннях.

19. Забороняється суб'єктам господарювання чинити будь-які перешкоди щодо проведення перевірки державним інспектором. Будь-яке затримання проведення перевірки, пов'язане з обмеженням доступу державного інспектора до ліцензованих приміщень, обладнання, дисків та документів, є підставою для застосування спеціальних заходів, передбачених законом, у тому числі із залученням працівників органів МВС.

20. На вимогу суб'єкта права інтелектуальної власності державний інспектор приймає рішення про залучення такого суб'єкта чи його представника до проведення перевірки.

21. До участі у проведенні перевірки суб'єкт господарювання може залучати консультантів, експертів та інших фахівців з метою надання роз'яснень та захисту своїх прав і законних інтересів.

22. Акт перевірки складається в день її закінчення і підписується державним інспектором та усіма особами, які брали участь у проведенні перевірки. У разі призначення експертизи вилучених дисків, матриць та документів перевірка вважається закінченою після отримання результатів експертизи.

23. В акті перевірки зазначаються:

дата її проведення;

прізвище, ім'я та по батькові державного інспектора, який її проводив;

посади, прізвища, імена та по батькові осіб, які брали участь у її проведенні;

повне найменування, місцезнаходження суб'єкта господарювання, що перевірявся;

прізвище, ім'я, по батькові та посада керівника або іншої особи, уповноваженої діяти від імені суб'єкта господарювання;

посилання на затверджений в установленому порядку план перевірок, яким передбачено проведення зазначеної перевірки (у разі проведення планової перевірки);

факт наявності чи відсутності порушень;

детальний виклад кожного виду порушення (у разі його наявності) з посиланням на нормативно-правові акти (номер статті, частини тощо);

дата прийняття рішення про проведення експертизи (у разі прийняття такого рішення під час перевірки) і прізвища, імена та по батькові експертів, що її проводитимуть.

24. До акта перевірки додаються копії всіх документів та матеріалів перевірки, приписи державного інспектора про усунення виявлених порушень, а у разі складення протоколу про адміністративне правопорушення - копія протоколу. Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 256 Кодексу про адміністративні правопорушення.

25. Особи, які беруть участь у проведенні перевірки, мають право у письмовій формі висловлювати обґрунтовані зауваження та/або пояснення, які додаються до акта перевірки. У разі незгоди із змістом акта вони підписують такий акт із зауваженнями. Форма акта перевірки затверджується МОН.

26. Акт перевірки складається у двох примірниках, один з яких залишається у суб'єкта господарювання або його уповноваженої особи, а другий передається Департаменту.

27. Акти перевірок та протоколи про адміністративне правопорушення реєструються державним інспектором в журналах обліку актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення. Сторінки журналів повинні бути пронумеровані, прошнуровані, а також скріплені печаткою Департаменту.

28. Приписи державного інспектора про усунення виявлених порушень можуть бути оскаржені до Департаменту або до суду в порядку, визначеному законодавством.

____________

Опрос