Идет загрузка документа (39 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О предоставлении ежемесячной денежной помощи лицу, проживающему вместе с инвалидом I или II группы вследствие психического расстройства, который по заключению врачебной комиссии медицинского учреждения нуждается в постоянном постороннем уходе, на уход за ним

КМ Украины
Постановление КМ от 02.08.2000 № 1192
редакция действует с 22.03.2017

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2 серпня 2000 р. N 1192

Київ

Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
постановами Кабінету Міністрів України
від 24 березня 2004 року N 373
,
 від 25 січня 2006 року N 60
,
 від 25 січня 2012 року N 35
,
 від 28 травня 2012 року N 477
,
від 30 жовтня 2014 року N 623
,
від 15 квітня 2015 року N 219
,
від 25 грудня 2015 року N 1181
,
від 30 листопада 2016 року N 890
,
від 16 березня 2017 року N 151

(У назві і тексті постанови слово "малозабезпеченій" виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2012 року N 477)

Відповідно до статті 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Міністерству праці та соціальної політики забезпечити з 1 січня 2004 р. призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за таким інвалідом.

(пункт 1 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 28.05.2012 р. N 477)

2. Затвердити Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним (додається).

3. Міністерству праці та соціальної політики за погодженням з Державним комітетом статистики підготувати і затвердити форму піврічної звітності щодо надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним.

(постанову доповнено пунктом 3 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373)

 

Прем'єр-міністр України 

В. ЮЩЕНКО 

Інд. 26

 

ПОРЯДОК
надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним

(У тексті Порядку слово "Мінпраці" замінено словом "Мінсоцполітики" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2012 року N 35)

(У назві і тексті Порядку слово "малозабезпечена" у всіх відмінках виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2012 року N 477)

(У тексті Порядку слова "орган праці та соціального захисту населення" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "орган соціального захисту населення" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року N 623)

1. Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним (далі - допомога на догляд) надається відповідно до статті 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" у грошовій формі.

(пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 28.05.2012 р. N 477)

2. Призначення і виплата допомоги на догляд провадиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (далі - орган соціального захисту населення).

(абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. N 623)

У сільській місцевості заяви з документами, необхідними для призначення допомоги на догляд, приймаються уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних і сільських рад, і передаються відповідним органам соціального захисту населення.

У разі утворення об'єднаної територіальної громади заяви з необхідними документами для призначення допомоги на догляд приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами об'єднаної територіальної громади, та передаються відповідним органам соціального захисту населення.

(пункт 2 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890)

3. Розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.

(пункт 3 в редакції постанов Кабінету
Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
 від 28.05.2012 р. N 477
,
 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 р. N 151)

4. Допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним.

(пункт 4 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373)

5. Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення допомоги на догляд провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкоммолодьспорттуризму, Держкомстату.

До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб, а також діти до досягнення ними 23 років, які навчаються у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I чи II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, визнані інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду і не належать до зазначених членів сім'ї, та особи, які перебувають на повному державному утриманні.

(пункт 5 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

(пункт 5 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890)

6. При визначенні середньомісячного сукупного доходу сім'ї органи, що призначають допомогу на догляд, мають право користуватися всіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією органів державних податкових адміністрацій.

Для нарахування допомоги на догляд можуть використовуватися відомості про доходи (списки, довідки, дані на технічних носіях інформації, інші дані, одержані від органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду, центрів зайнятості, інших підприємств, установ та організацій).

(пункт 6 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373)

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

(пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. N 1181)

7. Для призначення грошової допомоги на догляд особою, яка звертається за її призначенням, подаються такі документи відповідним органам соціального захисту населення:

(абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

заява;

документ, що посвідчує особу;

абзац четвертий пункту 7 виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890)

декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

(абзац п'ятий пункту 7 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу;

довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі;

копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана інваліду I чи II групи внаслідок психічного розладу, за яким здійснюється догляд.

(пункт 7 доповнено новим абзацом восьмим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219,
у зв'язку з цим абзаци восьмий і дев'ятий
 вважати відповідно абзацами дев'ятим і десятим)

Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. 

(пункт 7 доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. N 890,
у зв'язку з цим абзаци дев'ятий - одинадцятий
 вважати відповідно абзацами десятим - дванадцятим)

Якщо особа, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу, але має інше зареєстроване місце проживання, органи праці та соціального захисту населення надсилають запит щодо неодержання допомоги на догляд до органів праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання такої особи.

У разі коли інвалід I чи II групи внаслідок психічного розладу постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, але має інше зареєстроване місце проживання, органи праці та соціального захисту населення надсилають запит щодо неодержання допомоги на догляд до органів праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання інваліда.

(пункт 7 доповнено новим абзацом десятим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
 у зв'язку з цим абзац
десятий вважати абзацом одинадцятим,
абзац
десятий пункту 7 замінено абзацами десятим і одинадцятим
 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219,
у зв'язку з цим абзац
одинадцятий вважати абзацом дванадцятим)

Форма заяви затверджується Мінсоцполітики, а форма висновку щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу - МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики.

(абзац дванадцятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

8. Допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця.

У разі коли особа, яка здійснює догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером (інвалідом), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки. У разі виникнення обставин, які можуть вплинути на право особи на допомогу, ця особа повинна в десятиденний строк повідомити про такі обставини орган, що проводить виплату допомоги.

(абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

Для продовження виплати допомоги на догляд на наступний строк подаються документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу у разі, коли строк, на який видано висновок, не зазначено.

(абзац третій пункту 8 у редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли:

сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд;

(абзац п'ятий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд;

інвалід I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов'язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

(абзац восьмий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

Органами праці та соціального захисту населення надсилаються щокварталу запити до психіатричних закладів органів охорони здоров'я для отримання інформації про інвалідів I чи II групи внаслідок психічного розладу, які перебувають на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні більш як календарний місяць.

(пункт 8 доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

Обмін інформацією про інвалідів I чи II групи внаслідок психічного розладу, які перебувають на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні, здійснюється у порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ.

(пункт 8 доповнено новим абзацом десятим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219,
у зв'язку з цим абзац дев'ятий вважати абзацом одинадцятим)

У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму допомога на догляд перераховується без звернення одержувача допомоги. Органи соціального захисту населення проводять перерахунок раніше призначеної допомоги на догляд з місяця затвердження нового розміру прожиткового мінімуму.

(пункт 8 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373)

9. Допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи.

Рішення про призначення допомоги на догляд або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 днів з дня подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.

Для підтвердження факту спільного проживання з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за ним у разі потреби складається акт про проведення обстеження сім'ї спеціалістами органів соціального захисту населення. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.

(пункт 9 в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. N 623)

10. У разі переїзду сім'ї, у складі якої є особа, якій надано допомогу на догляд, в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання допомога на догляд призначається на підставі документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.

11. Виплата допомоги на догляд провадиться через поштові відділення зв'язку за місцем проживання особи, яка одержує зазначену допомогу, або через установу банку, шляхом перерахування коштів на особовий рахунок цієї особи за її заявою.

12. Рішення органу соціального захисту населення про відмову у призначенні допомоги на догляд може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

(пункт 12 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 25.01.2006 р. N 60)

13. На кожну особу, яка одержує допомогу на догляд, відповідним органом соціального захисту населення заводиться особова справа, в якій зберігаються матеріали, необхідні для призначення допомоги.

В особовому рахунку, що заповнюється на підставі документів особової справи, фіксуються відомості про виплату допомоги.

131. Якщо внаслідок зловживань з боку громадян (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо) були надміру виплачені суми допомоги, органи соціального захисту населення здійснюють такі заходи:

визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи;

повідомляють одержувача допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті допомоги на догляд у наступні періоди провадять щомісячні відрахування у розмірі не більш як 20 відсотків призначеної допомоги;

у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

(Порядок доповнено пунктом 131 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373)

132. Суми допомоги на догляд, які були призначені до виплати і залишилися неодержаними у зв'язку із смертю особи, якій допомога була призначена, виплачуються одному із членів сім'ї (опікуну, піклувальнику), який на день смерті особи проживав разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, допомога на догляд за яким була призначена, за весь період невиплати, включаючи місяць, в якому настала смерть одержувача, якщо звернення від члена сім'ї надійшло не пізніше ніж протягом трьох місяців після смерті одержувача.

(Порядок доповнено пунктом 132 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 373
,
пункт 132 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. N 219)

14. Роз'яснення порядку призначення та виплати щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним надає Мінсоцполітики.

____________

Опрос