Идет загрузка документа (121 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Защитниках / Защитницах Украины и членах их семей

Проект закона Украины от 17.11.2020 № 4389
Дата рассмотрения: 16.11.2020 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про Захисників / Захисниць України та членів їх сімей

Українська держава визнає заслуги осіб, які виконали свій конституційний обов'язок по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах збройної агресії. Усвідомлюючи та високо цінуючи внесок Захисників / Захисниць України (далі - Захисники України) у безпеку й оборону України, активне забезпечення розвитку громадянського суспільства, конституційних принципів та цінностей, держава покладає на себе зобов'язання забезпечити гідну систему підтримки особам, яким встановлюється статус відповідно до цього Закону:

Захисник України;

Захисник України з інвалідністю;

Захисник України з особливими бойовими заслугами;

Член сім'ї загиблого (померлого) Захисника України.

Закон визначає гарантії прав на відповідний рівень життя, надає можливості для самореалізації, створює умови для забезпечення фізичного та психічного здоров'я, формування суспільної поваги до Захисників України, Захисників України з інвалідністю, Захисників України з особливими бойовими заслугами, членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, та вшанування пам'яті загиблих.

Стаття 1. Основні завдання та принципи Закону

1. Основними завданнями цього Закону є:

утвердження поваги та шани, відзначення внеску осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

належне вшанування пам'яті загиблих Захисників України та шанобливе ставлення до їх сімей;

забезпечення належних прав і гарантій державної підтримки, інтеграції до активного суспільного життя, забезпечення збереження і відновлення фізичного та психічного здоров'я, підвищення професійного та освітнього рівня, працевлаштування чи ведення підприємницької діяльності Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України;

підтримка соціальних проектів, спрямованих на підтримку Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України відповідно до державних пріоритетів.

2. Державна політика щодо Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України формується та реалізується на принципах:

поваги до них та їх внеску у захист незалежності України;

соціальної справедливості при встановленні розміру та об'єму державних пільг та гарантій;

комплексності при формуванні та реалізації державної політики та заходів з адаптації ветеранів до мирного життя;

відкритості та рівного доступу до інформації про державні права та гарантії, механізми їх реалізації;

безперешкодного доступу до реалізації всіх прав та гарантій, передбачених цим Законом;

фінансування у повному об'ємі всіх прав та гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок державного та місцевих бюджетів;

гласності, прозорості та підзвітності діяльності органів державної влади, їх посадових осіб у сфері передбаченій цим Законом.

Стаття 2. Законодавство України про Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України

1. Законодавство України про Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України складається з цього Закону та інших актів законодавства України.

2. Органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності мають право встановлювати додаткові права та гарантії для Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України за рахунок власних коштів і благодійних надходжень, додаткових до встановлених законодавством гарантій.

3. Нормативні акти або рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що обмежують права і гарантії Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, передбачені цим Законом, є недійсними.

4. У разі, коли право на одну і ту саму пільгу передбачено різними нормативно-правовими актами, ця пільга надається по одному із них за вибором особи.

5. Публічні вияви зневажливого ставлення до заслуг Захисників України та загиблих Захисників України в захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, визнаються наругою над пам'яттю та приниженням гідності українського народу і є протиправним. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України за такі порушення.

Стаття 3. Терміни, що вживаються в цьому Законі

1. Для цілей цього Закону терміни вживаються у такому значенні:

1) Сили оборони та безпеки України - Збройні Сили України, Національна гвардія України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України, Державна спеціальна служба транспорту, Міністерство внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій та інші військові формування, утворені відповідно до законів України.

2) Особи у складі сил оборони та безпеки України - військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці), особи рядового, начальницького складу сил оборони та безпеки України.

3) Добровільна участь в обороні України - залучення особи до виконання бойових завдань в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в особливий період на добровільних засадах без офіційного оформлення на військову службу та не отримуючи за це матеріальної винагороди за умови взаємодії з силами оборони та безпеки України та/або подальшого оформлення для проходження військової служби у складі сил оборони та безпеки України.

4) Операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України:

а) Антитерористична операція у Донецькій та Луганській областях.

Період проведення антитерористичної операції: з 7 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року.

Район проведення антитерористичної операції - визначені населені пункти Харківської області (в період з 7 квітня по 14 вересня 2014 року), Донецької та Луганської областей (в період з 7 квітня 2014 по 30 квітня 2018 року). Перелік населених пунктів, що входили в зону проведення Антитерористичної операції визначено Кабінетом Міністрів України.

б) Операція Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях.

Період проведення з 30 квітня 2018 року.

Перелік населених пунктів Донецької та Луганської області, які знаходяться в районі ведення бойових дій та зони безпеки визначається відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях".

5) Соціальний пакет - сукупність прав, пільг та гарантій, що надаються особам, які отримали статус відповідно до цього Закону, у тому числі зобов'язань, які бере на себе держава, органи місцевого самоврядування та суспільство, щодо їх добробуту.

6) Психічне здоров'я - стан людини, яка функціонує на задовільному рівні емоційної та поведінкової адаптації.

7) Забезпечення психічного здоров'я - діяльність, спрямована на збереження, відновлення та зміцнення психічного здоров'я, яка здійснюється на різних рівнях втручання, охоплює всі етапи від професійного відбору, підготовки військовослужбовців, супроводу військової та службової діяльності до звільнення та реінтеграції у цивільне життя включно, розгортається на ланках попередження, лікування, підтримки, реабілітації та реалізується у програмах і заходах медичного, реабілітаційного, соціально-психологічного, культурного, інформаційного характеру. Психологічна реабілітація є частиною системи забезпечення психічного здоров'я.

2. Інші терміни вживаються в цьому Законі у значенні, наведеному в інших законодавчих актах України.

Стаття 4. Захисники України

1. Захисники України - особи, які брали безпосередню участь в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

2. Захисниками України визнаються:

особи, які у складі сил безпеки та оборони України брали безпосередню участь в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах їх проведення та під час проведення таких операцій;

особи, які добровільно брали участь в обороні України в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи безпосередньо в зоні виконання бойових завдань в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій.

3) члени екіпажів, які перебували на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів сил оборони та безпеки України виконуючи бойове завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями.

4) особи, яким було надано статус Захисник України з інвалідністю та яким після повторного огляду медико-соціальною експертною комісією не було встановлено інвалідність. Такі особи звільняються від необхідності проходження повторної процедури надання статусу Захисник України. Статус Захисник України надається на заміну статусу Захисник України з інвалідністю.

3. Для осіб, зазначених в частині другій цієї статті статус Захисник України надається за умови безпосередньої участі у виконанні бойових завдань протягом не менше ніж тридцять діб (сумарно) на протязі періоду у 90 днів, за винятком:

1) бійців спеціальних підрозділів у складі Сил Спеціальних Операції, Головного Управління Розвідки Міністерства оборони України, Служби зовнішньої розвідки, Служби Безпеки України, що виконували бойові завдання на тимчасово окупованих територіях визначених відповідно до законодавства - десять діб (сумарно), а в разі підтвердженого вогневого контакту (бойового зіткнення) - без врахування терміну;

2) осіб, що отримали поранення при виконанні бойових завдань, та були евакуйовані для надання медичної допомоги та відновлення здоров'я - без врахування терміну.

4. Порядок надання та позбавлення статусу Захисника України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 5. Соціальний пакет Захисника України

1. Захисникам України гарантується право на:

1) додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що передбачають оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров'я медичних послуг та реімбурсації за ліки.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 20 цього Закону.

2) послуги з протезування та імплантації зубів, забезпечення протезуванням та ортезуванням виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні.

Оплата зазначених послуг та виробів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

3) забезпечення послугою з санаторно-курортного лікування в санаторних закладах за особистим вибором та встановленою вартістю за рахунок Державного бюджету відповідно до медичних показань.

Послуга з санаторно-курортного лікування може надаватися:

Захиснику України - не частіше одного разу на два роки;

Захиснику України разом з дружиною (чоловіком) та дітьми до 18 років - не частіше одного разу на три роки.

Порядок надання послуг з санаторно-курортного лікування та вимоги до надавачів послуг визначаються Кабінетом Міністрів України.

Захисникам України, які перебувають на службі у силах оборони та безпеки послуги санаторно-курортного лікування надаються відомчими закладами сил оборони та безпеки України де вони проходять службу.

4) послуги із забезпечення психічного здоров'я, в тому числі отримання таких послуг спільно з членами сім'ї;

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

Порядок надання та вимоги до надавачів послуг із забезпечення психічного здоров'я затверджується Кабінетом Міністрів України;

5) разову цільову підтримку на придбання житла, у разі потреби поліпшення житлових умов, що забезпечується шляхом:

а) грошової компенсації часткової вартості придбання (будівництво) житла;

б) іпотечного кредитування придбання житла з відшкодуванням частини процентної ставки банківській установі, яка обслуговує іпотечне кредитування або надання пільгового іпотечного кредиту за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів;

в) компенсації часткової різниці вартості житла при розширенні житла в межах норм житлової площі;

г) першочерговим наданням житла з комунального, відомчого або службового у межах встановленої норми житлової площі.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 21 цього Закону.

6) першочергове надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей Захисників України у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

7) компенсацію вартості навчання Захисникам України та їх дітям.

Компенсується вартість навчання в закладах освіти України за інституційними формами здобуття освіти в разі виконання вимог освітньої програми за кожним з наступних рівнів освіти: професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої, вищої освіти, післядипломної освіти, другої вищої освіти (якщо перша вища освіта отримана до надання статусу).

Компенсація надається відповідно до вартості, визначеної за договором про підготовку здобувачів освіти за кожен академічний навчальний рік.

Компенсація надається одноразово за кожним рівнем освіти при умові, що особа не скористалась правом на здобуття безоплатної освіти за відповідним рівнем освіти.

У разі не виконання вимог освітньої програми та/або відрахування із закладу освіти виплата компенсації припиняється, а особа зобов'язана повернути вже отриману грошову компенсацію.

Діти Захисників України мають право скористатись компенсацією, передбаченою цим пунктом, до досягнення ними 23 років та діє на термін визначеного навчального процесу.

8) державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої та вищої освіти Захисникам України та їхнім дітям, які навчаються у державних та комунальних закладах освіти.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 19 цього Закону.

9) професійну орієнтацію, яка забезпечується шляхом надання комплексу безоплатних профорієнтаційних послуг з вибору або зміни професії, виду діяльності, адаптації на новому місці роботи, інших профорієнтаційних послуг.

Порядок професійної орієнтації затверджується Кабінетом Міністрів України;

10) оплату вартості послуг з підвищення кваліфікації та перекваліфікації, які надаються підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, на вибір особи.

Цим правом особа може скористатись не частіше ніж один раз на три роки, за умови якщо роботодавець не забезпечив оплату зазначених послуг.

Порядок отримання послуги з підвищення кваліфікації або перекваліфікації та вимоги до надавачів послуги, затверджуються Кабінетом Міністрів України;

11) використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;

Захисникам України з числа діючих військовослужбовців сил оборони та безпеки України така додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати надається в тому числі під час особливого періоду;

12) підтримку самозайнятості та підприємницької діяльності;

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 18 цього Закону.

13) Щомісячну грошову компенсацію 75 процентів вартості наданих житлово-комунальних послуг (житлова послуга, послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) відповідно до встановлених норм споживання.

Площа житла, на яку надається компенсація, при розрахунках плати за житлову послугу та за постачання теплової енергії становить 21 кв. метр на особу яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, площа житла, на яку надається 75 процентна компенсація, при розрахунках плати за постачання теплової енергії визначається подвійним розміром соціальної норми житла (42 кв. метри на особу, яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) та 21 кв. метр на сім'ю).

14) грошову компенсацію 75 процентів витрат на придбання твердого або рідкого пічного побутового палива (у разі відсутності централізованого теплопостачання) і скрапленого балонного газу для побутових потреб (у разі відсутності постачання природного газу) в межах встановлених норм.

15) виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати в залежно від стажу роботи;

16) надбавку до пенсії у розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

17) сприяння працевлаштуванню впродовж першого року після звільнення з військової служби, що надається у формі:

а) компенсацію роботодавцю витрат на оплату праці працевлаштованого Захисника України на перше робоче місце після звільнення з військової служби тривалістю до 6 календарних місяців в межах середнього рівня заробітної плати у відповідному регіоні.

б) компенсацію роботодавцю витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованого Захисника України на перше робоче місце після звільнення з військової служби на строк не менше ніж дванадцять календарних місяців.

Особливості реалізації права передбаченого цим пунктом визначаються статтею 15 цього Закону;

18) компенсацію 100 процентів вартості проїзду при наявності посвідчення встановленого зразка:

а) усіма видами міського пасажирського транспорту загального користування,

б) автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості,

в) залізничним та автобусним транспортом приміського сполучення.

У разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду електронний квиток видається на безоплатній основі.

Компенсація надається перевізнику за кошти місцевих бюджетів.

Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень на приміських та міських маршрутах загального користування з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування:

19) компенсацію 50 процентів вартості двох квитків на рік для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України.

Компенсація надається перевізнику за кошти державного бюджету.

Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування:

22) першочергове відведення земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах встановлених норм безоплатної приватизації за одним із видів цільового призначення на вибір;

23) безоплатну первинну правову допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правову допомогу";

24) звільнення від судового збору в усіх судових інстанціях у справах, пов'язаних з розглядом питань виплати, передбачених законодавством для Захисників України;

25) достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

26) допомогу при похованні на Національному військовому меморіальному кладовищі (військовому кладовищі, секторі військових поховань) із забезпеченням ритуальних послуг, встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

У разі поховання на інших кладовищах забезпечується встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) або медальйону для намогильних споруд, відмінних від затвердженого зразка, та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

Стаття 6. Захисники України з особливими бойовими заслугами

1. Захисники України з особливими бойовими заслугами - особи, які нагороджені вищими державними нагородами за особливі заслуги у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, зміцненні обороноздатності та безпеки.

2. Захисниками України з особливими бойовими заслугами визнаються особи, яким присвоєно звання Герой України з врученням ордену Золотої Зірки за героїчні вчинки виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності Української держави, повні кавалери ордену "За мужність" та повні кавалери ордену "Богдана Хмельницького", нагороджені за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

3. Порядок надання та позбавлення статусу Захисника України з особливими бойовими заслугами затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 7. Соціальний пакет Захисників України з особливими бойовими заслугами

1. Захисники України з особливими бойовими заслугами гарантується право на:

1) додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що передбачають повну оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров'я Захиснику України з особливими бойовими заслугами та дружині (чоловікові) та дітям до 18 років медичних послуг та реімбурсації за ліки. Обслуговування відомчими медичними закладами до яких вони були прикріплені в період проходження служби. Зазначені гарантії зберігаються за одним із подружжя, що пережило, і дітьми віком до 18 років.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 20 цього Закону;

2) направлення для лікування за кордон у разі необхідності надання медичної допомоги хворому та неможливості її надання в закладах охорони здоров'я України;

3) послуги з протезування та імплантації зубів, безоплатне забезпечення протезами і протезно-ортопедичними виробами, спортивними протезами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, ортезуванням тощо, а також протезуванням за кордоном виробами підвищеної функціональності та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні.

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

4) забезпечення послугою з санаторно-курортного лікування в санаторних закладах за особистим вибором та встановленою вартістю за рахунок Державного бюджету відповідно до медичних показань.

Послуга з санаторно-курортного лікування може надаватися:

Захиснику України з особливими бойовими заслугами - не частіше одного разу на рік;

Захиснику України з особливими бойовими заслугами разом з дружиною (чоловіком) та дітьми до 18 років - не частіше одного разу на три роки.

Порядок надання послуг з санаторно-курортного лікування та вимоги до надавачів послуг визначаються Кабінетом Міністрів України.

Захисникам України, які перебувають на службі у силах оборони та безпеки послуги санаторно-курортного лікування надаються відомчими закладами сил оборони та безпеки України де вони проходять службу;

5) послуги із забезпечення психічного здоров'я, в тому числі отримання таких послуг спільно з членами сім'ї.

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

Порядок надання та вимоги до надавачів послуг із забезпечення психічного здоров'я затверджується Кабінетом Міністрів України;

6) разову цільову підтримку на придбання житла, у разі потреби поліпшення житлових умов, що забезпечується шляхом:

а) компенсації вартості придбання (будівництво) житла;

б) іпотечного кредитування придбання житла з відшкодуванням частини процентної ставки банківській установі, яка обслуговує іпотечне кредитування або надання безвідсоткового іпотечного кредиту за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів;

в) компенсації різниці вартості житла при розширенні житла в межах житлових норм;

г) першочерговим наданням житла з комунального, відомчого або службового фонду у межах встановленої норми житлової площі.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 21 цього Закону.

7) першочергове надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів державного бюджету та місцевих бюджетів;

8) оплату вартості навчання Захисникам України з особливими бойовими заслугами та їх дітям в закладах освіти України за інституційними формами здобуття освіти за кожним з наступних рівнів освіти: професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої, вищої освіти, післядипломної освіти, другої вищої освіти (якщо перша вища освіта отримана до надання статусу).

Компенсація надається відповідно до вартості, визначеної за договором про підготовку здобувачів освіти за кожен академічний навчальний рік, за умови виконання вимог освітньої програми.

Компенсація надається одноразово за одним із видів освіти рівнем освіти за умови, що особа не скористалась правом на здобуття безоплатної освіти за відповідним рівнем освіти.

У разі не виконання вимог освітньої програми та/або відрахування із закладу освіти виплата компенсації припиняється, а особа зобов'язана повернути вже отриману грошову компенсацію.

Діти Захисників України з особливими бойовими заслугами мають право скористатись компенсацією, передбаченою цим пунктом, у разі вступу на навчання до досягнення ними 23 роки та діє на термін визначеного навчального процесу.

Порядок компенсації вартості навчання визначається Кабінетом Міністрів України.

9) державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої та вищої освіти Захисникам України з особливими бойовими заслугами та їхнім дітям, які навчаються за денною формою здобуття освіти у державних та комунальних закладах освіти;

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 19 цього Закону.

10) послуги з професійної орієнтації з вибору або зміни професії, виду діяльності, адаптації на новому місці роботи, інших профорієнтаційних послуг.

Порядок надання послуг з професійної орієнтації затверджується Кабінетом Міністрів України;

11) оплату вартості послуг з підвищення кваліфікації та перекваліфікації, які надаються підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності на вибір особи.

Цим правом особа може скористатись не частіше ніж один раз на три роки, за умови якщо роботодавець не забезпечив оплату зазначених послуг.

Порядок отримання послуги з підвищення кваліфікації або перекваліфікації та вимоги до надавачів послуги, затверджуються Кабінетом Міністрів України;

12) сприяння працевлаштуванню впродовж першого року після звільнення з військової служби надається у формі:

а) компенсацію роботодавцю витрат на оплату праці працевлаштованого Захисника України з особливими бойовими заслугами на перше робоче місце після звільнення з військової служби тривалістю до 6 календарних місяців в межах середнього рівня заробітної плати у відповідному регіоні.

б) компенсацію роботодавцю витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованого Захисника України з особливими бойовими заслугами на перше робоче місце після звільнення з військової служби на строк не менше ніж дванадцять календарних місяців.

Особливості реалізації права, передбаченого цим пунктом, визначаються статтею 15 цього Закону;

13) використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

Захисникам України з особливими бойовими заслугами з числа діючих військовослужбовців сил оборони та безпеки України така додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати надається в тому числі під час особливого періоду;

14) підтримку самозайнятості та підприємницької діяльності.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 18 цього Закону.

15) щомісячну грошову компенсацію 100 процентів вартості наданих житлово-комунальних послуг (житлова послуга, послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) відповідно до встановлених норм споживання.

Площа житла, на яку надається компенсація, при розрахунках плати за житлову послугу та за постачання теплової енергії визначається подвійним розміром соціальної норми житла (42 кв. метри на особу, яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) та 21 кв. метр на сім'ю).

16) грошову компенсацію 100 процентів витрат на придбання твердого або рідкого пічного побутового палива (у разі відсутності централізованого теплопостачання) і скрапленого балонного газу для побутових потреб (у разі відсутності постачання природного газу) в межах встановлених норм забезпечення населення;

17) виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

18) підвищення пенсії в розмірі 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

19) підтримку конкурентоспроможності на ринку праці, що надається у формі:

а) компенсації роботодавцю протягом одного року витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованого Захисника України з особливими бойовими заслугами;

б) компенсації роботодавцю витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованого Захисника України з особливими бойовими заслугами.

Особливості реалізації права передбаченого цим пунктом визначаються статтею 16 цього Закону;

20) позачергове влаштування до будинків ветеранів похилого віку та інших закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома.

Особи, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою або інвалідністю, за рахунок місцевих бюджетів, в повному обсязі забезпечується надання соціально-побутових послуг, включаючи догляд вдома та паліативний догляд, відповідно до державних стандартів та переліку послуг.

У разі неможливості здійснення обслуговування закладами соціального захисту населення виплачується грошова компенсація фізичним особам, що надають соціальні послуги Захиснику України з особливими бойовими заслугами, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і нездатні до самообслуговування, на рівні двох прожиткових мінімумів;

Соціальні послуги та влаштування до закладів соціального захисту населення надаються незалежно від наявності близьких родичів;

21) компенсацію 100 процентів вартості проїзду, за наявності посвідчення встановленого зразка:

а) усіма видами міського пасажирського транспорту загального користування,

б) автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості

в) залізничним та автобусним транспортом приміського сполучення.

В разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду видається електронний квиток на безоплатній основі.

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти місцевих бюджетів. Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень на приміських та міських маршрутах загального користування з органами виконавчої влади районів та міст;

22) компенсацію 50 процентів вартості двох квитків на рік для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України;

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти державного бюджету України. Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень;

23) першочергове відведення земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах встановлених норм безоплатної приватизації за одним із видів цільового призначення;

24) безоплатну первинну та вторинну правову допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правову допомогу";

25) звільнення від сплати судового збору в усіх судових інстанціях у справах, пов'язаних з реалізацією прав і гарантій, передбачених законодавством для Захисників України з особливими бойовими заслугами;

26) достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

28) виплата дружині (чоловіку) і дітям віком до 18 років у разі смерті (загибелі) одноразової допомоги в розмірі п'яти прожиткових мінімумів, затверджених законом на день смерті (загибелі), у розрахунку на місяць на одну особу.

27) щомісячна виплата грошової компенсації витрат на автомобільне паливо з розрахунку 50 літрів високооктанового бензину на місяць відповідно до діючих цін на паливо (за наявності особистого автотранспорту). Зазначена виплата зберігаються за одним із подружжя, що пережило;

28) допомогу при похованні на Національному військовому меморіальному кладовищі (військовому кладовищі, секторі військових поховань) із забезпеченням ритуальних послуг, встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

У разі поховання на інших кладовищах забезпечується встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) або медальйону для намогильних споруд, відмінних від затвердженого зразка та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

Стаття 8. Захисники України з інвалідністю

1. Захисники України з інвалідністю - особи, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва одержаних під час безпосередньої участі в операціях захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

2. Захисниками України з інвалідністю визнаються:

1) особи, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва одержаних під час безпосередньої участь у складі сил оборони та безпеки України в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;

2) особи, які добровільно брали участь в обороні України та яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участь в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;

3) особи, які добровільно забезпечували проведення операцій по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України здійснюючи волонтерську діяльність, перебуваючи безпосередньо в районах проведення та під час проведення таких операцій та яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення операцій по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;

4) особи, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з безпосередньою участю у складі сил оборони та безпеки України в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;

3. Участь осіб, зазначених в частині другій цієї статті, в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та отримання ними поранення, контузії або каліцтва під час такої участі встановлюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зв'язок інвалідності з пораненням, контузією або каліцтвом отриманими особами, зазначеними в частині другій цієї статті, під час безпосередньої участь або участі у забезпеченні проведення операцій по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, встановлюється за результатами медико-соціальної експертизи в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

4. Порядок надання та позбавлення статусу Захисника України з інвалідністю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 9. Соціальний пакет Захисника України з інвалідністю

1. Захисникам України з інвалідністю гарантується право на:

1) додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що передбачають повну оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров'я медичних послуг та реімбурсації за ліки.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 20 цього Закону.

2) лікування за кордоном у разі необхідності надання медичної допомоги та неможливості її надання в закладах охорони здоров'я України, за умови наявності зв'язку із підставою отримання інвалідності.

3) забезпечення послугою з санаторно-курортного лікування в санаторних закладах за особистим вибором та встановленою вартістю за рахунок Державного бюджету.

Послуга санаторно-курортного лікування надається:

а) Захиснику України з інвалідністю - не частіше одного разу на рік,

б) Захиснику України з інвалідністю разом з дружиною (чоловіком) та дітьми до 18 років - не частіше одного разу на три роки;

Порядок надання послуги та вимоги до надавачів послуг визначаються Кабінетом Міністрів України.

4) послуги із забезпечення психічного здоров'я, в тому числі отримання таких послуг спільно з членами сім'ї.

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок надання та вимоги до надавачів послуг із забезпечення психічного здоров'я затверджується Кабінетом Міністрів України;

5) оплата вартості навчання в закладах освіти України Захисникам України з інвалідністю та їх дітям за кожним з наступних рівнів освіти: професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, післядипломної освіти, другої вищої освіти (якщо перша вища освіта отримана до надання статусу).

Компенсація надається відповідно до вартості, визначеної за договором про підготовку здобувачів освіти за кожен академічний навчальний рік, за умови виконання вимог освітньої програми.

Компенсація надається одноразово за кожним рівнем освіти при умові, що особа не скористалась правом на здобуття безоплатної освіти за відповідним рівнем освіти.

У разі не виконання вимог освітньої програми та/або відрахування із закладу освіти виплата компенсації припиняється, а особа зобов'язана повернути вже отриману грошову компенсацію, окрім випадків пов'язаних з неможливістю продовження навчання через наслідки отриманої інвалідності.

Діти Захисників України з інвалідністю мають право скористатись компенсацією, передбаченою цим пунктом, у разі вступу на навчання до досягнення ними 23 років та діє на термін визначеного навчального процесу.

Порядок компенсації вартості навчання визначається Кабінетом Міністрів України.

6) державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти Захисникам України з інвалідністю та їхнім дітям, які навчаються за денною формою здобуття освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 19 цього Закону.

7) послуги з професійної орієнтації з вибору або зміни професії, виду діяльності, адаптації на новому місці роботи, інших профорієнтаційних послуг.

Порядок надання послуг з професійної орієнтації затверджується Кабінетом Міністрів України;

8) оплату вартості послуг з підвищення кваліфікації та перекваліфікації, які надаються підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, на вибір особи.

Цим правом особа може скористатись не частіше ніж один раз на три роки, за умови якщо роботодавець не забезпечив оплату зазначених послуг.

Порядок отримання послуги з підвищення кваліфікації або перекваліфікації та вимоги до надавачів послуги, затверджуються Кабінетом Міністрів України;

9) першочергове надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів державного бюджету та місцевих бюджетів;

10) використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

Захисникам України з інвалідністю з числа діючих військовослужбовців сил оборони та безпеки України така додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати надається в тому числі під час особливого періоду;

11) підтримка самозайнятості та підприємницької діяльності.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 18 цього Закону;

12) щомісячну грошову компенсацію 100 процентів вартості наданих житлово-комунальних послуг (житлова послуга, послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) відповідно до встановлених норм споживання.

Площа житла, на яку надається компенсація, при розрахунках плати за житлову послугу та за постачання теплової енергії становить 42 кв. метр на особу, яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні (будинку), та додатково 21 кв. метра на сім'ю.

13) грошову компенсацію 100 процентів витрат на придбання твердого або рідкого пічного побутового палива (у разі відсутності централізованого теплопостачання) і скрапленого балонного газу для побутових потреб (у разі відсутності постачання природного газу) в межах встановлених норм забезпечення населення.

14) виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи до чотирьох місяців підряд або до п'яти місяців протягом календарного року;

15) підвищення пенсії:

а) Захиснику України з інвалідністю I групи - у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

б) Захиснику України з інвалідністю II групи - у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

в) Захиснику України з інвалідністю III групи - у розмірі 30 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

16) позачергове влаштування до будинків ветеранів похилого віку та інших закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома.

Особам, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою або інвалідністю в повному обсязі забезпечується надання соціально-побутових послуг, включаючи догляд вдома та паліативний догляд, відповідно до державних стандартів та переліку послуг.

У разі неможливості здійснення обслуговування закладами соціального захисту населення виплачується грошова компенсація фізичним особам, що надають такі соціальні послуги особам, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

У разі неможливості здійснення обслуговування закладами соціального захисту населення виплачується грошова компенсація на рівні прожиткового мінімуму фізичним особам, які надають соціальні послуги Захиснику України з інвалідністю І групи, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

Соціальні послуги та влаштування до закладів соціального захисту населення надаються незалежно від наявності близьких родичів.

Оплата зазначених послуг забезпечується за рахунок місцевих бюджетів.

17) компенсацію 100 процентів вартості проїзду, за наявності посвідчення встановленого зразка:

а) усіма видами міського пасажирського транспорту загального користування,

б) автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості

в) залізничним та автобусним транспортом приміського сполучення.

Це право поширюється і на особу, яка супроводжує Захисника України з інвалідністю I групи;

У разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти місцевих бюджетів.

Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень на приміських та міських маршрутах загального користування з органами виконавчої влади районів та міст;

18) Захисникам України з інвалідністю III групи надається компенсація 50 процентів вартості двох квитків на рік для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України;

Захисникам України з інвалідністю I та II групи надається компенсація 100 процентів вартості двох квитків на рік для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України. Особі, яка супроводжує у поїздці Захисника України з інвалідністю I групи надається компенсація 50 процентів вартості двох квитків для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України;

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти державного бюджету України. Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень;

19) компенсацію витрат, пов'язаних з пристосуванням житла до потреб особи з інвалідністю та поточний ремонт жилого будинку або квартири, у яких проживає Захисник України з інвалідністю (один раз на 10 років);

Компенсація витрат на пристосування житла та поточний ремонт забезпечується за кошти місцевих бюджетів.

20) першочергове відведення земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах встановлених норм безоплатної приватизації за одним із видів цільового призначення;

21) безоплатну первинну та вторинну правову допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правову допомогу";

22) звільнення від сплати судового збору в усіх судових інстанціях - у справах, пов'язаних з реалізацією прав і гарантій, передбачених законодавством для Захисників України з інвалідністю.

23) послуги з протезування та імплантації зубів, а також безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації і виробами медичного призначення, в тому числі протезування, ортезування, ендопротезування або виплату грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації і вироби медичного призначення, в тому числі протезування, ортезування, ендопротезування або безготівкове перерахування коштів протезно-ортопедичним підприємствам незалежно від відомчого підпорядкування, форми власності, що виконали індивідуальні заявки на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації і виробів медичного призначення, в тому числі протезування, ортезування, ендопротезування, надання послуг з їх ремонту в порядку та розмірах, затверджених Кабінетом Міністрів України;

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

24) надання грошової компенсації для придбання автомобіля, спеціально переобладнаного для потреб Захисників України з інвалідністю I та II групи.

Компенсація надається для придбання нового автомобіля або такого, що був уперше зареєстрований не пізніше ніж за вісім років до дати придбання.

Порядок забезпечення автомобілем та розміри грошової компенсації, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

25) компенсацію вартості орендної плати за гараж або місце стоянки, що орендуються особами для автомобілів, переобладнаних для осіб з інвалідністю, та безплатне надання для таких автомобілів гаражів або стоянок органами місцевого самоврядування;

26) компенсацію вартості обладнання робочого місця Захисника України з інвалідністю I та II групи (за умови необхідності адаптації робочого місця та його доступності).

Компенсація надається роботодавцю в розмірі і порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.

27) Захисникам України з інвалідністю I групи надається компенсація за встановлення обладнання та підключення широкополосного доступу до інтернету за місцем фактичного проживання та відшкодування щомісячної плати за послуги доступу до інтернету;

Компенсація надається за кошти місцевих бюджетів.

28) забезпечення спеціальною навченою собакою-поводирем Захисників України з інвалідністю I та II групи, які втратили зір або якщо залишковий зір не дає можливості самостійно орієнтуватися в просторі і потребують допомоги для пересування. Захиснику України з інвалідністю I та II групи з собакоюповодирем, за умови що на тварині є нашийник і намордник, надається вільний доступ до магазинів та об'єктів громадського харчування, закладів охорони здоров'я, освіти та культури, транспорті, незалежно від наявності заборони для тварин;

29) допомога при похованні на Національному військовому меморіальному кладовищі (військовому кладовищі, секторі військових поховань) із забезпеченням ритуальних послуг, встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

У разі поховання на інших кладовищах забезпечується встановлення намогильної споруди (встановленого зразка) або медальйону для намогильних споруд, відмінних від затвердженого зразка та врученням сім'ї померлого Державної Пам'ятної Відзнаки.

30) сприяння працевлаштуванню впродовж першого року після звільнення з військової служби надається у формі:

а) компенсації фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці місця працевлаштування;

б) компенсації роботодавцю витрат на оплату праці працевлаштованого Захисника України з інвалідністю на перше робоче місце після звільнення з військової служби тривалістю до 12 календарних місяців в межах середнього рівня заробітної плати у відповідному регіоні.

в) компенсації роботодавцю витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованого Захисника України з інвалідністю на перше робоче місце після звільнення з військової служби на строк не менше ніж дванадцять календарних місяців.

Особливості реалізації права передбаченого цим пунктом визначаються статтею 15 цього Закону;

31) підтримка конкурентоспроможності на ринку праці надається у формі:

а) компенсації роботодавцю протягом двох років витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованого Захисника України з інвалідністю.

б) компенсації роботодавцю витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованого Захисника України з інвалідністю.

Особливості реалізації права передбаченого цим пунктом визначаються статтею 16 цього Закону;

32) пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу. Достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років;

33) разову цільову підтримка на придбання житла, у разі потреби поліпшення житлових умов, що забезпечується шляхом:

а) компенсації вартості придбання (будівництво) житла;

б) іпотечного кредитування придбання житла з відшкодуванням частини процентної ставки банківській установі, яка обслуговує іпотечне кредитування або надання безвідсоткового іпотечного кредиту за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів;

г) компенсації різниці вартості житла при розширенні житла в межах норм житлової площі;

г) першочергового надання житла з комунального, відомчого або службового фонду у межах встановленої норми житлової площі.

До розміру цільової підтримки на придбання житла включається адаптація житла до потреб особи з інвалідністю.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 21 цього Закону.

2. Захисникам України з інвалідністю, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом "б" пункту 1 статті 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 10. Члени сімей загиблих (померлих) Захисників України

1. Члени сімей загиблих (померлих) Захисників України - члени сімей осіб, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, захворювання, отриманого під час безпосередньої участі у операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або зникли безвісти (та згодом були оголошені померлими) під час безпосередньої участі у операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або померли внаслідок поранення, отриманого під час безпосередньої участі у операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Причинно-наслідковий зв'язок смерті із отриманим захворюванням, пораненням, контузією або каліцтвом під час безпосередньої участі в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, встановлюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

2. До членів сімей загиблих Захисників України відносяться:

1) дружина (чоловік), якщо не одружилися повторно;

2) діти, у тому числі пасинки і падчерки, які не мають та не мали своїх сімей, крім тих, які стали особами з інвалідністю з дитинства. Пасинок і падчерка мають право на встановлення статусу нарівні з рідними дітьми, якщо загиблий Захисник України, проживаючи з ними однією родиною, виховував та утримував їх не менше одного року та на них не сплачувались аліменти батьками, що проживали окремо в розмірі і порядку встановленими законодавством України. Діти, які отримали статус дитини-сироти, зберігають статус члена сім'ї загиблого Захисника України і при їх усиновленні.

3) батько та мати або вітчим (мачуха) мають право на встановлення статусу нарівні з батьком (матір'ю) за умови, якщо виховували та утримували загиблого пасинка (падчерку) не менш як 10 років до повноліття;

4) утриманці загиблого, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія по втраті годувальника.

3. Порядок надання та позбавлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 11. Соціальний пакет членів сімей загиблих (померлих) Захисників України

1) додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що передбачають оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров'я медичних послуг та реімбурсації за ліки.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 20 цього Закону.

2) послуги із зубопротезування.

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

3) послуги із забезпечення психічного здоров'я.

Оплата зазначених послуг здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;

Порядок надання та вимоги до надавачів послуг із забезпечення психічного здоров'я затверджується Кабінетом Міністрів України;

4) забезпечення послугою з санаторно-курортного лікування в санаторних закладах за особистим вибором та встановленою вартістю за рахунок Державного бюджету не більше одного разу на рік.

Порядок надання путівок та вимоги до надавачів послуг визначаються Кабінетом Міністрів України.

5) разову цільову підтримку на придбання житла, у разі потреби поліпшення житлових умов, що забезпечується шляхом:

а) грошової компенсації вартості придбання (будівництво) житла;

б) надання пільгового іпотечного кредиту за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів;

в) компенсації різниці вартості житла при розширенні житла в межах норм житлової площі.

г) першочергового надання житла з комунального, відомчого або службового у межах встановленої норми житлової площі;

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 21 цього Закону.

6) особи, на яких не розповсюджується дія пункту 5 цієї частини, мають право на компенсацію витрат пов'язаних з поточним ремонтом житлового будинку або квартири за місцем проживання (не частіше одного разу на 10 років).

Компенсація витрат на поточний ремонт забезпечується за кошти місцевих бюджетів.

7) першочергове надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

8) безоплатне здобуття дітьми загиблих (померлих) Захисників України позашкільної освіти;

Порядок компенсації коштів з державного та/або місцевих бюджетів за здобуття позашкільної освіти дітьми зазначених категорій затверджується Кабінетом Міністрів України.

9) компенсацію вартості навчання в закладах освіти України за інституційними формами здобуття освіти за кожним з наступних рівнів освіти: професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, післядипломної освіти, другої вищої освіти (якщо перша вища освіта отримана до надання статусу).

Компенсація надається відповідно до вартості визначеної за договором про підготовку здобувачів освіти за кожен академічний навчальний рік за умови виконання вимог освітньої програми.

Компенсація надається одноразово за кожним рівнем освіти при умові, що особа не скористалась правом на здобуття безоплатної освіти за відповідним рівнем освіти.

У разі не виконання вимог освітньої програми та/або відрахування із закладу освіти виплата компенсації припиняється, а особа зобов'язана повернути вже отриману грошову компенсацію.

Діти загиблих Захисників України мають право скористатись компенсацією, передбаченою цим пунктом, до досягнення ними 23 роки та діє на термін визначеного навчального процесу.

10) державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти членам сімей загиблих Захисникам України, які навчаються за денною формою здобуття освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Особливості реалізації цього права визначаються статтею 19 цього Закону.

11) першочергове надання місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах дітям загиблих Захисників України, за місцем проживання їх сімей.

12) використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком до 14 календарних днів на рік;

13) щомісячну грошову компенсацію 75 процентів вартості наданих житлово-комунальних послуг (житлова послуга, послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) відповідно до встановлених норм споживання та абонентської плати за користування телефонним апаратом в межах затверджених тарифів.

Площа житла, на яку надається компенсація, при розрахунках плати за житлову послугу та за постачання теплової енергії становить 21 кв. метр на особу, яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, які складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75 процентна компенсація за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на компенсацію, та 21 кв. метр на сім'ю).

14) грошову компенсацію 75 процентів витрат на придбання твердого або рідкого пічного побутового палива (у разі відсутності централізованого теплопостачання) і скрапленого балонного газу для побутових потреб (у разі відсутності постачання природного газу) в межах встановлених норм забезпечення населення.

15) компенсацію 100 процентів вартості проїзду, за наявності посвідчення встановленого зразка:

а) міським пасажирським транспортом загального користування,

б) автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості

в) залізничним та автобусним транспортом приміського сполучення.

В разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду видається електронний квиток на безоплатній основі.

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти місцевих бюджетів.

Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень на приміських та міських маршрутах загального користування з органами виконавчої влади районів та міст;

16) компенсацію 75 процентів вартості двох квитків для проїзду будь-яким видом транспорту (залізничним або повітряним або автобусним) в межах України.

Компенсація вартості проїзду надається перевізнику за кошти державного бюджету України.

Безоплатний проїзд може здійснюватися за рахунок перевізника, в рамках договорів та умов організації пасажирських перевезень;

17) виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати залежно від стажу роботи;

18) підвищення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії) в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

19) першочергове отримання соціальних послуг державного та комунального секторів за рахунок бюджетних коштів незалежно від доходу, влаштування до соціально-медичних установ та інших закладів соціальної підтримки (догляду), або грошову компенсацію за надані соціальні послуги, спрямовані на подолання складних життєвих обставин та мінімізацію їх негативних наслідків для осіб, які в них перебувають.

Непрацездатним особам, які потребують стороннього догляду, у разі неможливості надання таких соціальних послуг відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом на дому, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;

20) достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

21) безоплатну первинну та вторинну правову допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правову допомогу";

22) першочергове відведення земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах встановлених норм безоплатної приватизації за одним із видів цільового призначення;

23) звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях - у справах, пов'язаних з реалізацією прав і гарантій, передбачених законодавством для членів сімей загиблих Захисників України;

24) постійне інформування про передбачені державні гарантії та способи їх отримання;

25) у разі якщо Захисник України похований на Національному військовому меморіальному кладовищі (військовому кладовищі, секторі військових поховань);

26) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.

2. Членам сімей загиблих (померлих) Захисників України, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю члена сім'ї у розмірі, визначеному підпунктом "а" частини першої статті 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку із загибеллю члена сім'ї одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 12. Перехід від військової служби до цивільного життя

1. Держава створює умови для забезпечення швидкого та комфортного переходу від військової служби до цивільного життя.

2. Програмою можуть скористатись особи, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8 цього Закону.

3. Військовослужбовці мають право подати заяву про участь в Програмі переходу від військової служби до цивільного життя за 1 рік до завершення військової служби.

4. Військовослужбовцям, які мають не менше 15 років вислуги військової служби та отримали статус відповідно до статей 4, 6, 8 цього Закону і мають позитивні службові характеристики, дозволяється, протягом останніх шість місяців перед звільненням з військової служби проходити дистанційну професійну перепідготовку (тривалістю не менше 200 годин), без стягнення з них платні за навчання та із збереженням забезпечення усіма видами забезпечення в порядку та на умовах, які визначаються Міністерством оборони України за рахунок службового часу.

5. Протягом 3 місяців до завершення військової служби військовослужбовці отримують інформування про права та гарантії відповідно до статусу, консультування з питань управління особистими фінансами, юридичних питань, працевлаштування або здійснення підприємницької діяльності, інших необхідних заходів для забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя.

6. Програму переходу від військової служби до цивільного життя затверджує Кабінет Міністрів України.

Стаття 13. Державне сприяння працевлаштуванню після звільнення з військової служби

1. Державною підтримкою можуть скористатись особи, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8 цього Закону впродовж одного року після звільнення з військової служби, відповідно до соціальних пакетів передбачених цим Законом та які зареєстровані безробітними.

2. Компенсація на оплату перепідготовки та підвищення кваліфікації працевлаштованого виплачується роботодавцю за умови гарантій зайнятості такої особи не менше ніж на дванадцять календарних місяців. Сума компенсації встановлюється в межах вартості перепідготовки та підвищення кваліфікації, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на дату здійснення роботодавцем такої оплати.

3. Фінансування заходів сприяння зайнятості, визначених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

4. У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація відповідно до цієї статті, з ініціативи роботодавця до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

5. На роботодавців, які претендують на отримання компенсацій, передбачених цією статтею, поширюються вимоги частини третьої статті 26 Закону України "Про зайнятість населення".

6. Порядок здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості, визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 14. Державна підтримка конкурентоспроможності Захисників України на ринку праці

1. Державною підтримкою можуть скористатись особи, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8 цього Закону звільнені з військової служби, відповідно до соціальних пакетів передбачених цим Законом та які набули статусу безробітного.

2. Фінансування заходів підтримки конкурентоспроможності Захисників України на ринку праці здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

3 У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація відповідно до цієї статті, з ініціативи роботодавця до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

4. На роботодавців, які претендують на отримання компенсацій, передбачених цією статтею, поширюються вимоги частини третьої статті 26 Закону України "Про зайнятість населення".

5. Порядок здійснення заходів підтримки конкурентоспроможності Захисників України на ринку праці визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 15. Переваги для Захисників України на державній службі

1. Продовження служіння Захисників України і використання їх досвіду на державній службі чи в органах місцевого самоврядування є пріоритетом для держави і способом визнання їх внеску.

2. При прийнятті рішення про призначення на посади державної служби враховуються статуси, надані відповідно статей 4, 6, 8 цього Закону.

Стаття 16. Підтримка самозайнятості та підприємницької діяльності

1. Підприємство Захисників України - суб'єкт малого підприємництва, у тому числі мікропідприємництва, засновником/засновниками яких є особам, яким надано статус відповідно статей 4, 6, 8, 10 цього Закону та які відповідають ознакам встановленим цим Законом.

2. Ознаки підприємств Захисників України:

а) суб'єкт малого підприємництва, у тому числі мікропідприємництва (відповідно до частини третьої статті 55 Господарського кодексу України), засновником/засновниками якого є особам, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8, 10 цього Закону;

б) кількість осіб, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8, 10 цього Закону, які мають на підприємстві основне місце роботи, повинна становити протягом попереднього звітного (податкового) періоду не менш як 50 % від середньооблікової чисельності штатних працівників;

в) фонд оплати праці осіб, яким надано статус відповідно до статей 4, 6, 8, 10 цього Закону, які мають на підприємстві основне місце роботи, повинен становити протягом звітного періоду не менш як 50 % від загальних витрат на оплату праці.

г) не підпадають під обмеження встановлені статтею 13 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні".

3. Підприємства Захисників України мають право маркувати продукцію власного виробництва та/або місця здійснення підприємницької діяльності спеціальним позначенням для встановленого зразка. Зразок спеціального позначення для підприємств Захисників України затверджується Міністерством у справах ветеранів України.

4. Державна підтримка самозайнятості та підприємницької діяльності, реалізується шляхом:

а) сприяння започаткуванню та розвитку підприємництва, що включає навчання, консультування, наставництво, матеріально-технічну допомогу та тренінги;

б) фінансово-кредитна підтримка, що включає низьковідсоткове кредитування, компенсації частини відсоткової ставки за користування кредитом для започаткування та розвитку підприємств;

в) створення сприятливих умов ведення підприємницької діяльності, що включає зменшення податкового та адміністративного навантаження;

г) низьковідсоткове кредитування фермерських господарств;

ґ) інші заходи передбачені Порядком державної підтримки підприємницької діяльності Захисників України.

5. Порядок державної підтримки підприємницької діяльності Захисників України визначає Кабінет Міністрів України.

Стаття 17. Державна цільова підтримка для здобуття освіти

1. Державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, яка передбачена цим Законом особам, які навчаються у державних та комунальних закладах освіти, надається у вигляді:

а) першочергового переведення на навчання на місця державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах освіти;

б) соціальної стипендії - для осіб, які навчаються за державним (регіональним) замовленням за денною формою навчання;

в) безоплатного забезпечення підручниками;

г) безоплатного доступу до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти;

д) безоплатного проживання в учнівських та студентських гуртожитках на період навчального процесу.

Діти Захисників України мають право скористатись державною цільовою підтримкою, передбаченою цим пунктом, до досягнення ними 23 років та діє на термін визначеного навчального процесу.

Державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти надається у обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Стаття 18. Додаткові медичні гарантії

1. Визначені соціальними пакетами додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення передбачають оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров'я медичних послуг та реімбурсації за ліки, пов'язаних з наданням: екстреної медичної допомоги, первинної медичної допомоги, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації.

2. Додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

3. Особи, яким цим Законом передбачено надання додаткових державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, та які перебувають на службі у силах оборони та безпеки, медичні послуги та забезпечення ліками здійснюється відомчими закладами охорони здоров'я за місцем проходження служби. У разі неможливості надання медичної послуги відомчим закладом охорони здоров'я, така послуга надається в рамках соціального пакету, передбаченого для особи цим Законом.

4. Додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів та їх перелік затверджуються Кабінетом Міністрів України для кожного зі статусів передбачених цим Законом.

Стаття 19. Забезпечення житлом

1. Особа, що має право на разову цільову підтримку на придбання житла відповідно до цього Закону, може отримати один з видів підтримки на придбання житла за кошти бюджетів усіх рівнів лише один раз протягом життя.

2. Цим правом можуть скористатись особи, у випадках, якщо вони та члени їх сім'ї не мають у власності житла, або таке житло розташоване на території, що є тимчасово окупованою відповідно до Законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" або "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" або мають у власності житлову площу, що не перевищує норми жилої площі на одну особу або перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

3. Особам, які перебувають на службі у силах оборони та безпеки України забезпечення житлом здійснюється відповідно до відомчих програм забезпечення житлом сил оборони та безпеки України де вони проходять службу.

4. Для забезпечення дотримання черговості облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни.

5. Порядок надання та умови цільової підтримки на придбання житла затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 20. Допомога в похованні загиблого (померлого) Захисника України

1. Поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі, військових кладовищах та секторах військових поховань відбувається відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу".

2. Витрати на поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі, військових кладовищах (секторах військових поховань) та встановлення намогильних споруд здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

3. Витрати на поховання на кладовищах, окрім зазначених в частині другій цієї статті, покриваються за рахунок коштів місцевих бюджетів.

4. До ритуальних послуг, які надаються безоплатно при похованні на Національному військовому меморіальному кладовищі, військових кладовищах та секторах військових поховань входить відведення ділянки для поховання, труна, проведення поховальної церемонії відповідно до встановленого порядку, вручення сім'ї померлого (загиблого) Державної Пам'ятної Відзнаки, належного догляду за похованням.

5. У разі необхідності, за рахунок коштів державного бюджету України, може проводитись створення або реконструкція військових кладовищ (секторів військових поховань).

6. Забезпечується патронат військових частин та підрозділів сил оборони та безпеки України над військовими кладовищами (секторами військових поховань) за місцем їх розташування.

7. Порядок організації поховань, підпоховань та перепоховань на Національному військовому меморіальному кладовищі, стандартів облаштування військових кладовищ (секторів військових поховань), зразок намогильних споруд та медальйону на намогильні споруди відмінні від затвердженого зразка, затверджується Кабінетом Міністрів України.

8. Місця поховань Захисників України утримуються у належних умовах та є недоторканними і охороняються законом.

Стаття 21. Державна політика з героїзації та вшанування пам'яті

1. Державна політика з героїзації та вшанування пам'яті - комплексна, системна та цілеспрямована діяльність органів державної влади, підприємств, установ, організацій та громадських об'єднань щодо формування та зміцнення суспільної патріотичної свідомості, постійне й свідоме вшанування внеску Захисників України у захист та оборону України від зовнішньої збройної агресії Російської Федерації, а також внеску у захист демократичних цінностей, конституційних принципів та засад, розвитку громадянського суспільства.

2. Мета державної політики з героїзації та вшанування пам'яті:

1) увічнення пам'яті загиблих Захисників України, як вияв з боку держави і суспільства поваги й шани до їхнього подвигу. Збереження та вшанування пам'яті про героїв, які загинули захищаючи Україну;

2) поважне та шанобливе ставлення до сімей загиблих Захисників України;

3) інформування суспільства про ініціативи, проекти, заходи стосовно вшанування пам'яті загиблих Захисників України та боротьбу за незалежність і територіальну цілісність України.

4) утвердження у суспільній свідомості патріотичних цінностей, переконань і поваги до внеску Захисників України у захист і збереження незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, зміцнення громадянського суспільства в Україні;

5) підвищення престижності військової служби та поваги суспільства до військовослужбовців та ветеранів;

6) утвердження у суспільній свідомості сталого взаємозв'язку між індивідуальною свободою, правами, інтересами особи та відповідальністю громадянина перед державою, захистом її незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, а також перед громадянським суспільством задля його зміцнення та розвитку;

7) залучення Захисників України до процесів державотворення, використання їх досвіду для зміцнення й розвитку держави та громадянського суспільства.

3. З метою героїзації та вшанування пам'яті Захисників України забезпечується:

1) розробка та реалізація Програма героїзації, позитивного сприйняття в суспільстві та увічнення пам'яті Захисників України;

2) проведення щороку заходів із належного вшанування подвигу Захисників України та увічнення пам'яті загиблих.

3) створюється Реєстр загиблих захисників України, місць поховань та меморіальних об'єктів із загальнодоступним інтерактивним доступом;

4) координація та підтримка (організаційна, інформаційна, фінансова) культурно-мистецьких, наукових, спортивних, дослідницьких та просвітницьких проектів та заходів з питань героїзації та вшанування пам'яті Захисників України;

5) підтримка видання художньої, документальної та мемуарної літератури, виробництва художніх та документальних фільмів про героїзм українських воїнів;

6) проведення щорічних соціологічних та аналітичних досліджень щодо Захисників України та членів сімей загиблих Захисників України;

7) проведення у закладах освіти усіх форм власності, військових частинах, закладах культури інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених боротьбі за незалежність, захисту української державності, становлення демократії та героїзму Захисників України;

8) проведення за участю музейних, архівних і наукових установ пошукових робіт щодо збирання документальних, фото-, відео- та інших матеріалів, які висвітлюють боротьбу за незалежність територіальну цілісність України та внесок Захисників України, а також фіксацію та подальше оприлюднення зібраних матеріалів;

9) розробка та проведення інформаційних кампаній, соціальної реклами щодо висвітлення героїзму українських воїнів, видатних подій у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, подоланні стереотипів у суспільстві, досягнень ветеранів у цивільному житті.

10) Для забезпечення гідного увічнення пам'яті загиблих Захисників України створюється Національне військовий меморіал Захисників України та Національне військове меморіальне кладовище та військові кладовища (секторів військових поховань) за єдиними встановленими стандартами та забезпечення їх належного утримання;

4. Органи державної влади та місцевого самоврядування забезпечують увічнення пам'яті загиблих Захисників України шляхом, створення меморіальних комплексів, пам'ятників, пам'ятних знаків, увічнення кожного імені загиблого в найменуванні (перейменуванні) об'єктів місцевої інфраструктури (площ, вулиць, провулків, скверів, парків), навчальних закладів, створення музеїв, встановлення іменних нагород, премій та стипендій.

Стаття 22. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо Захисників України, членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постраждалих учасників Революції Гідності та членів сімей Героїв Небесної сотні

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері підтримки Захисників України, членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постраждалих учасників Революції Гідності та членів сімей Героїв Небесної сотні забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України у сфері їх: соціального захисту та соціальної підтримки; реалізації права на житло; реабілітації, спорту, санаторно-курортного лікування, збереження психічного здоров'я; психосоціальної та професійної адаптації, сприяння їх трудовій та підприємницькій діяльності, зайнятості, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці; забезпечення прав та інтересів; забезпечення підвищення освітнього рівня; вшанування пам'яті загиблих та формування позитивного образу таких осіб.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері підтримки Захисників України, членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постраждалих учасників Революції Гідності та членів сімей Героїв Небесної сотні:

розробляє державну стратегію та координацію діяльності з підготовки регіональних стратегій щодо соціального захисту;

забезпечує проведення щорічних досліджень та постійний моніторинг надання та якості послуг;

здійснює нормативно-правове регулювання сфер соціального захисту, медичного забезпечення, реабілітації, збереження психічного здоров'я, вшанування пам'яті та формування позитивного таких осіб;

розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції щодо зайнятості осіб, у тому числі надання додаткових гарантій у працевлаштуванні, підтримки підприємницької діяльності та фермерських господарств, їх професійного навчання та освіти;

здійснює збір інформації, вивчає та аналізує потреби у забезпеченні житлом та формує пропозиції і визначає порядок реалізації права на житло;

бере участь в організації видання мемуарів, художніх, наукових та аудіовізуальних творів, створенні музеїв, меморіалів та експозицій, проведенні наукових досліджень, наукових конференцій, семінарів, круглих столів та інших заходів пов'язаних з героїзацією та увічненням пам'яті таких осіб;

визначає порядок організації пошуку, поховання та перепоховання, ведення обліку, збереження та облаштування військових поховань, та інших заходів щодо увічнення пам'яті Захисників України;

організовує та проводить відзначення пам'ятних та історичних дат на державному рівні, які пов'язані з вшануванням пам'яті, захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;

організовує та проводить заходи з відвідування меморіалів та місць поховань таких осіб вищим політичним керівництвом держави та представниками органів державної влади, міжнародних делегацій, зарубіжних посольств тощо;

бере участь в організації поховань та перепоховань загиблих Захисників України;

створює та веде Реєстр загиблих ветеранів війни, місць їх поховання та меморіальних об'єктів;

надає громадським об'єднанням фінансову підтримку на конкурсній основі для реалізації соціальних проектів відповідно до визначених пріоритетних напрямків, проводить моніторинг та аналіз ефективності таких проектів;

сприяє розвитку спортивного дозвілля, участі таких осіб у спортивних змаганнях, зокрема міжнародних та інших заходах, розробляє програми розвитку спортивної реабілітації і занять;

здійснює міжнародне співробітництво та бере участь у підготовці міжнародних договорів України, готує пропозиції щодо укладення, денонсації таких договорів, у межах повноважень, передбачених законом, укладає міжнародні договори України та забезпечує виконання зобов'язань України за міжнародними договорами з питань, що належать до його компетенції;

здійснює координацію залучення, надання та використання міжнародної технічної допомоги у сфері своєї компетенції;

забезпечує розробку та розміщення інформаційно-просвітницьких матеріалів у сфері своєї компетенції, в тому числі у напрямку запобігання суїцидів та профілактики психічних розладів, популяризації образу таких осіб;

забезпечує формування і ведення Єдиного державного реєстру ветеранів війни;

здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи;

визначає порядок та організовує процес видачі посвідчень особам яким надано статус відповідно до цього Закону;

забезпечує інформування щодо наявних програм з реабілітації та протезування, переліку медичних та реабілітаційних послуг, засобів реабілітації, суб'єктів надання медичних та реабілітаційних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення;

забезпечує осіб послугами з високотехнічного протезування, протезами і ортезами, для занять спортом та проведення спортивної реабілітації в тому числі за кордоном;

здійснює збір інформації, вивчає та аналізує потреби у проведенні заходів спрямованих на збереження психічного здоров'я та збирає статистичні дані щодо наслідків порушення психічного здоров'я у таких осіб;

визначає порядок організації заходів, спрямованих на підтримку, відновлення психічного здоров'я та забезпечує психологічний супровід таких осіб;

здійснює координацію державної політики з іншими органами виконавчої влади щодо підготовки фахівців по роботі з психічним здоров'ям та забезпечує взаємодію центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також об'єднань громадян, які беруть участь у проведенні заходів зі збереження психічного здоров'я;

бере участь у формуванні державної політики щодо пенсійного забезпечення, а також медичного забезпечення осіб, яким надано статус відповідно до цього Закону;

здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.

Стаття 23. Єдиний державний реєстр ветеранів війни

1. Єдиний державний реєстр ветеранів війни (далі - Реєстр) - єдина державна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, захисту, знеособлення та надання інформації про Захисників України, Захисників України з інвалідністю, Захисників України з особливими бойовими заслугами, членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни, членів сімей загиблих (тих які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

2. Реєстр створюється для забезпечення:

1) обліку осіб, визначених частиною першою цієї статті, наданих їм послуг і виплат, моніторингу забезпечення потреб таких осіб;

2) реалізації особами, визначеними частиною першою цієї статті, пільг та інших соціальних гарантій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами;

3) адміністрування потреб осіб, визначених частиною першою цієї статті;

4) координації діяльності органів виконавчої влади та, у випадках, передбачених законом, органів місцевого самоврядування з питань соціального захисту осіб, визначених частиною першою цієї статті.

3. Після прийняття рішення про надання особі статусу відповідно до цього Закону, інформація про таку особу та документи, на підставі яких надано статус, вноситься до Реєстру.

4. Сукупність відомостей про фізичних осіб (персональні дані), що містяться в Реєстрі, є інформацією з обмеженим доступом. Оброблення таких відомостей здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".

5. Дані Реєстру використовуються з додержанням вимог законів України "Про інформацію" та "Про захист персональних даних" для забезпечення реалізації особами, визначеними частиною першою цієї статті, пільг та інших соціальних гарантій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами.

6. Центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування зобов'язані безоплатно надавати інформацію, необхідну для формування та актуалізації Реєстру, у тому числі шляхом електронної інформаційної взаємодії Реєстру з державними електронними інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними та автоматизованими системами.

7. Розпорядником Реєстру є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту осіб, визначених частиною першою цієї статті.

Розпорядник Реєстру забезпечує його формування, ведення та функціонування, здійснює заходи із супроводження програмного забезпечення Реєстру та відповідає за їх технічне забезпечення, збереження та захист даних, що містяться в Реєстрі, проводить верифікацію даних, надає, блокує координує доступ до Реєстру.

8. Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Реєстру та їх використання, порядок обміну інформацією з іншими реєстрами та інформаційними системами визначаються Кабінетом Міністрів України.

Доступ до власних персональних даних, що міститься в Реєстрі здійснюється особами, визначеними частиною першою цієї статті, через електронний кабінет ветерана (сервіс "е-Ветеран").

Стаття 24. Реєстр загиблих ветеранів війни, місць поховань та меморіальних об'єктів

1. Реєстр загиблих ветеранів війни, місць поховань та меморіальних об'єктів - автоматизована система обліку інформації про загиблих, місця їх поховання, меморіальних об'єктів та найменованих (перейменованих) на їх честь об'єктів (далі - Реєстр загиблих ветеранів війни).

2. Рішення про включення до Реєстр загиблих ветеранів війни приймається держателем реєстру - центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

3. Внесення даних до Реєстру загиблих ветеранів війни про загиблу особу є підставою для надання відповідного статусу членам його сім'ї передбаченого цим Законом.

4. Реєстр загиблих ветеранів війни складається з двох розділів:

1) загиблі ветерани війни, де вноситься інформація про загиблу особу, інформація про обставини загибелі та біографічна інформація;

2) місця поховань та меморіальні об'єкти, де вноситься інформація про місця поховань, пам'ятників, меморіальних дошок та найменуванні (перейменуванні) об'єктів місцевої інфраструктури (площ, вулиць, провулків), підприємств, установ та організацій на честь загиблих захисників України.

5. Забезпечується вільний доступ та інтерактивне відображення інформації, що міститься Реєстр загиблих ветеранів війни.

6. Місця поховань та меморіальні об'єкти внесені до Реєстру загиблих ветеранів війни охороняються законом.

7. Порядок ведення Реєстр загиблих ветеранів війни затверджується Кабінетом Міністрів України

Стаття 25. Посвідчення Захисника України та члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України

1. Особам, яким встановлено статус відповідно до цього Закону, видається посвідчення.

Зразок, порядок видачі, виготовлення та заміни посвідчення встановлюється Кабінетом Міністрів України.

2. Посвідчення підтверджує статус та є підставою для надання прав і гарантій, передбачених цим Законом.

3. Особам, які мають право на одночасне отримання декількох статусів відповідно до цього Закону надається лише один статус (за їх вибором).

4. За потреби особи, яка отримала статус відповідно до цього Закону, при виготовленні посвідчення назва статусу може бути адаптовано для означення жіночої статі особи.

Стаття 26. Позбавлення права на отримання статусу

1. Позбавляються права на отримання статусів передбачених цим Законом, особи звільнені зі служби у силах оборони та безпеки України у зв'язку з:

1) набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання і за тяжкі та особливо тяжкі злочини, позбавлення військового звання;

2) набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції";

2. Статуси передбаченні статтею 10 цього Закону не надаються членам сімей осіб у разі якщо загибель (смерть) є наслідком:

1) вчинення особою злочину або адміністративного правопорушення;

2) вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

3) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, самокаліцтва, іншої шкоди своєму здоров'ю;

2. Позбавляються вже раніше отриманих статусів передбачених цим Законом особи, які

1) підпадають під визначення частини 1 цієї статті;

2) подали завідомо неправдиві відомості для отримання статусу;

3) набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким особу визнано винною у злочині проти основ національної безпеки України;

3. Особи, які отримали статус відповідно до цього Закону позбавляються права користуватись правами і гарантіями передбаченими цим законом на період відбування такою особою призначеного судом покарання у вигляді позбавлення волі.

4. Особи, які отримали статус відповідно до цього Закону позбавляються права користуватись правами і гарантіями передбаченими цим Законом у разі припинення громадянства України.

Стаття 27. Громадські об'єднання ветеранів

1. Громадські об'єднання ветеранів - неприбуткові громадські організації та спілки, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства, та утворені з метою захисту прав і свобод, задоволення суспільних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів Захисників України та ветеранів війни та/або членів сімей загиблих Захисників України та ветеранів війни.

2. Громадські об'єднання ветеранів можуть залучатись до формування та реалізації державної політики у відповідній сфері шляхом сприяння розробленню рішень органами законодавчої і виконавчої влади, представлення і захисту законних інтересів своїх членів у державних органах і громадських організаціях, здійснюють інші повноваження в межах та у спосіб, передбачені законодавством України для громадських об'єднань.

3. Громадські об'єднання ветеранів можуть отримати фінансову підтримку для реалізації соціальних проектів, спрямованих на підтримку Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України відповідно до пріоритетів державної політики, за результатами конкурсного відбору за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порядок надання фінансової підтримки для реалізації соціальних проектів за кошти державного бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Громадські об'єднання ветеранів, які отримали фінансову підтримку для реалізації соціальних проектів, зобов'язані оприлюднювати публічні звіти про цільове використання цих коштів відповідно до Закону України "Про громадські об'єднання".

4. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своєї компетенції можуть надавати громадським об'єднанням ветеранів, які виконують суспільно значимі функції, приміщення без проведення аукціону для розміщення реабілітаційних установ та/або надання безоплатних послуг Захисникам України та ветеранам війни та/або членам сімей загиблих Захисників України та ветеранів війни.

Громадські об'єднання ветеранів, які отримали приміщення без проведення аукціону, зобов'язані щорічно розміщувати публічні звіти про свою діяльність.

Стаття 28. Фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію та реалізацією цього Закону

1. Витрати, пов'язані з введенням в дію та реалізацією цього Закону, здійснюються в першочерговому порядку.

Видатки здійснюються за рахунок коштів державного бюджету та місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

2. Органи місцевого самоврядування приймають місцеві програми підтримки Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України. Місцеві програми включають виконання гарантій, передбачених цим Законом, та можуть встановлювати додаткові пільги, права та гарантії, що не передбачені цим Законом для Захисників України та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України.

3. Відповідальність за виконання норм передбачених цим Законом та реалізацію державної політики покладається на органи державної влади та місцевого самоврядування.

ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його прийняття.

2. Установити, що:

1) особи, які мають право на отримання статусу відповідно до цього Закону та яким було надано статус відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" після набрання чинності цим Законом можуть користуватись правами і гарантіями передбаченими їх статусом, але не довше ніж до отримання статусу відповідно до цього Закону.

2) особи, які мають право на отримання статусу відповідно до цього Закону та яким було надано статус відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надаються статуси відповідно до цього Закону без додаткового звернення таких осіб, за умови наявності у комісій з надання статусів Захисникам України всіх необхідних даних та документів для надання такого статусу.

3. Кабінету Міністрів України:

1) у проекті Закону України про Державний бюджет України на 2021 рік передбачити фінансування для реалізації цього Закону;

2) у трьох місячний строк з дня прийняття цього Закону підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України необхідних для виконання цього Закону;

3) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та затвердити нормативно-правові акти, передбачені цим Законом, забезпечивши набрання ними чинності одночасно з введенням у дію цього Закону;

4) привести міністерствам та іншим центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечивши набрання ними чинності одночасно з введенням у дію цього Закону.

 

Голова Верховної Ради
України

 

Опрос