Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особом режиме специальной конфискации имущества

Проект закона Украины от 03.09.2015 № 3025
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про особливий режим спеціальної конфіскації майна

Верховна Рада України,

беручи до уваги безпрецедентні за масштабами та системністю фінансові зловживання колишніх високопосадовців режиму Януковича В. Ф., які сприяли дестабілізації вітчизняної економіки, зростанню соціального розшарування, підриву довіри до влади, погіршення іміджу України на міжнародній арені, та пов'язаних з ними осіб,

враховуючи переховування колишніх високопосадовців режиму Януковича В. Ф. та його оточення від органів досудового розслідування та суду, намагання уникнути відповідальності, відшкодування заподіяної шкоди,

усвідомлюючи необхідність відновлення соціальної справедливості та унеможливлення втрати коштів та майна, здобутих злочинним шляхом,

прийняла такий Закон:

Стаття 1. Особи, щодо грошей, цінностей та іншого майна яких застосовується особливий режим спеціальної конфіскації

1. Особливий режим спеціальної конфіскації грошей, цінностей та іншого майна (далі - "майно") застосовується до майна:

1) Януковича Віктора Федоровича - усуненого з поста Президента України;

Арбузова Сергія Геннадійовича - колишнього виконувача обов'язків Прем'єр-міністра України;

Азарова Миколи Яновича - колишнього Прем'єр-міністра України;

Азарова Олексія Миколайовича - сина колишнього Прем'єр-міністра України - Миколи Азарова;

Богатирьової Раїси Василівни - колишнього Міністра охорони здоров'я України;

Клюєва Андрія Петровича - колишнього Глави Адміністрації Президента України;

Клименка Олександра Вікторовича - колишнього Міністра доходів і зборів України;

Клюєва Сергія Петровича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Курченка Сергія Віталійовича - власника групи компаній СЄПЕК;

Лукаш Олени Леонідівни - колишнього Міністра юстиції України;

Портнова Андрія Володимировича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів, керівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України;

Пшонки Артема Вікторовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Пшонки Віктора Павловича - колишнього Генерального прокурора України;

Ставицького (Розенберга) Едуарда Анатолійовича - колишнього Міністра енергетики та вугільної промисловості України;

Табачника Дмитра Володимировича - колишнього Міністра освіти і науки України;

Царьова Олега Анатолійовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Якименка Олександра Григоровича - колишнього Голови Служби Безпеки України;

Януковича Олександра Вікторовича - сина усуненого з поста Президента України - Віктора Януковича;

Захарченка Віталія Юрійовича - колишнього Міністра внутрішніх справ України;

Кернеса Генадія Адольфовича - міського голову міста Харкова;

Присяжнюка Миколи Володимировича - колишнього Міністра аграрної політики та продовольства України;

Єфремова Олександра Сергійовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

2) осіб, щодо яких застосовані санкції відповідно до Закону України "Про санкції" або міжнародно-правові санкції;

3) фізичних або юридичних осіб, яким було передано майно, що підлягає спеціальній конфіскації, якщо особа, яка прийняла майно, знала або повинна була знати, що таке майно одержано внаслідок вчинення злочину;

4) третіх осіб, якщо особи, зазначені у пунктах 1, 2 цієї статті або члени їх сімей отримують чи мають право отримувати дохід від майна цих третіх осіб або можуть прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого майна дії, тотожні за змістом здійсненню прав володіння, користування або розпорядження ним.

Стаття 2. Умови застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна

1. Особливий режим спеціальної конфіскації майна застосовується в порядку, визначеному цим Законом, у випадках, передбачених частинами першою - четвертою статті 962 Кримінального кодексу України, на підставі ухвали суду незалежно від часу набуття майна особами, зазначеними у статті 1 цього Закону.

Стаття 3. Клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна

1. Генеральний прокурор України звертається з клопотанням про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна до суду за зверненням Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, заступника Генерального прокурора України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра юстиції України, Голови Служби безпеки України.

2. Генеральний прокурор України протягом десяти днів з дня одержання такого звернення перевіряє наявність підстав для застосування особливого режиму спеціальної конфіскації щодо майна осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, та звертається з відповідним клопотанням до суду або повідомляє про відмову у поданні такого клопотання посадову особу, яка до нього звернулася.

3. У клопотанні про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна зазначаються:

1) анкетні дані фізичної особи та/або реквізити юридичної особи, майно якої підлягає спеціальній конфіскації відповідно до цього Закону;

2) перелік і види майна, що підлягає спеціальній конфіскації відповідно до цього Закону;

3) інформація про документи, що підтверджують право власності на майно, що підлягає спеціальній конфіскації відповідно до цього Закону, або інші відомості, які свідчать про наявність такого майна у володінні, користуванні чи розпорядженні особи;

4) інформація про накладення арешту на майно, якщо таке рішення прийнято судом;

5) обґрунтування того, що до майна може бути застосовано особливий режим спеціальної конфіскації відповідно до цього Закону.

До клопотання додаються:

1) документи, що підтверджують право власності на майно, що підлягає спеціальній конфіскації відповідно до цього Закону, або інші відомості, які свідчать про наявність такого майна у володінні, користуванні чи розпорядженні особи;

2) копія судового рішення, якщо на майно, що підлягає спеціальній конфіскації відповідно до цього Закону, накладено арешт;

3) копія звернення, на підставі якого подається клопотання;

4) оригінали або копії інших документів та матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання.

4. За відсутності накладеного арешту на майно, щодо якого подається клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації, Генеральний прокурор України з метою попередження приховування, пошкодження, знищення, перетворення, відчуження чи настання інших наслідків, які можуть призвести до втрати майна, обґрунтовує у відповідному клопотанні необхідність накладення арешту на таке майно.

Стаття 4. Розгляд клопотання та вирішення питання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна

1. Клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна розглядається судом протягом десяти робочих днів з дня його надходження до суду за участю представника Генеральної прокуратури України, представника Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України Служби безпеки України, якщо клопотання подано на підставі звернення Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра юстиції України, Голови Служби безпеки України, а також за участю фізичних осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, їх представників (за наявності) та/або представників юридичних осіб, зазначених у статті 1 цього Закону. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

2. Якщо в клопотанні про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна обґрунтовано необхідність накладення арешту на таке майно, суд не пізніше наступного робочого дня з дня одержання клопотання накладає арешт на відповідне майно.

3. Під час розгляду клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна суд перевіряє наявність умов для застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна, визначених статтею 2 цього Закону.

4. Особливий режим спеціальної конфіскації майна застосовується незалежно від наявності обвинувального вироку у кримінальному провадженні щодо осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, та незалежно від злочину або суспільно небезпечного діяння, що містить ознаки злочину, передбаченого Особливою частиною Кримінального кодексу України, щодо якого здійснюється кримінальне провадження.

5. За результатами розгляду клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна суд постановляє ухвалу про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна або відмову у його застосуванні.

6. При відмові у застосуванні особливого режиму спеціальної конфіскації майна суд одночасно скасовує арешт, якщо його накладено згідно з цим Законом. Відмова у застосуванні особливого режиму спеціальної конфіскації майна не є підставою для скасування арешту майна, накладеного під час кримінального провадження.

7. Ухвала суду за результатами розгляду клопотання про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна набирає законної сили з моменту її оголошення.

8. В ухвалі суду визначається перелік і види майна, що підлягає спеціальній конфіскації.

9. Ухвала суду є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню.

Стаття 5. Виконання ухвали про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна

1. Виконання ухвали про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна здійснюється за правилами, визначеними розділом VIII Кримінального процесуального кодексу України.

2. При постановленні судом ухвали про застосування особливого режиму спеціальної конфіскації майна, що знаходиться за кордоном, її виконання за межами України здійснюється в рамках міжнародної правової допомоги або за принципом взаємності.

Стаття 6. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечать цьому Закону.

 

Голова Верховної Ради
України

 

Опрос