Проект
(доопрацьований N 2148)
вноситься народним депутатом України Сольваром Р. М. (посвідчення N 295)
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо зобов'язання кредитодавця)
Верховна Рада України постановляє:
I. Частину дванадцяту статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, N 30, ст. 379; Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, N 1, ст. 1; 2006, N 7, ст. 84) викласти в такій редакції:
"12. Кредитодавець має право, а у випадках передбачених абзацом третім цієї частини, зобов'язаний проводити за погодженням із споживачем реструктуризацію заборгованості за договором про надання споживчого кредиту.
Реструктуризація, може здійснюватися зокрема у такі способи:
1) надання позичальникам відстрочки сплати суми основного боргу за договорами про надання споживчого кредиту на строк не більше трьох років;
2) продовження строку договору про надання споживчого кредиту з урахуванням обмежень, що діють у банках, та обставин щодо фінансового стану позичальника;
3) зміни механізму нарахування відсотків таким чином, щоб частина щомісячних платежів з обслуговування кредитів не перевищувала 35 відсотків сукупного місячного доходу сім'ї;
4) Перерахунку залишку існуючого кредитного зобов'язання та відсотків в іноземній валюті в гривню, за курсом, що діяв на момент отримання кредиту.
У випадку девальвації національної валюти - гривні більше ніж на 50 відсотків з моменту отримання кредиту, якщо кредит наданий в іноземній валюті, або неможливості сплачувати борг внаслідок тимчасової втрати боржником роботи, кредитодавець зобов'язаний на підставі заяви споживача провести реструктуризацію у спосіб визначений абзацом другим цієї частини, при цьому, інші умови кредитного договору залишаються без змін.
Обов'язком кредитодавця є погодження із споживачем вибору способу реструктуризації.
Після подання споживачем заяви про реструктуризацію боргу відповідно до пунктів 1 - 4 абзацу другого, а також абзацу третього цієї частини кредитодавець зобов'язаний прийняти рішення про рестуруктуризацію не пізніше 45 днів з моменту
отримання такої заяви, та укласти додаткову угоду до договору про надання споживчого кредиту.
Банк має право, а у випадках передбачених абзацом третім цієї частини зобов'язаний, за реструктуризованими договорами звільнити позичальників від сплати пені та будь-яких штрафних санкцій за несвоєчасне виконання умов кредитних договорів, що виникли до дати такої реструктуризації.
У разі якщо позичальник у повному обсязі та своєчасно виконає реструктуризовані зобов'язання за кредитним договором протягом трьох років з дня реструктуризації боргу, комерційний банк має право на щорічне зменшення на 0,5 відсотка суми основного непогашеного боргу протягом наступних п'яти років з віднесенням зазначеної суми до складу витрат банку.".
II. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Дія цього Закону поширюється на діючи договори споживчого кредиту, укладені до набрання чинності цим Законом.
Голова Верховної Ради | В. Б. ГРОЙСМАН |