Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О праве граждан инициировать рассмотрение нормативно-правовых актов органами власти и местного самоуправления

Проект закона Украины от 26.12.2014 № 1641
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про право громадян ініціювати розгляд нормативно-правових актів органами влади та місцевого самоврядування

Цей Закон встановлює процедури практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України (254к/96-ВР) права народу здійснювати владу безпосередньо через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Розділ I. Загальні положення

Стаття 1. Визначення термінів

Петиція - колективна вимога, яка у встановлений спосіб підтримана громадянами України і подається у відповідні органи влади для подальшого розгляду органами влади, відповідно до їхньої компетенції.

Стаття 2. Право на ініціювання підписання петиції

Текст петиції створюється будь-яким громадянином України, який має право голосу і який зареєстрований та ідентифікований інформаційно-телекомунікаційною системою.

Розділ II. Створення і підписання петиції

Стаття 3. Мова петиції

Петиція створюється і розміщується на відповідному електронному ресурсі українською мовою.

У випадку, коли петиція адресована органу місцевого самоврядування, де поряд з державною мовою застосовуються мови національних меншин, то петиція створюється і розміщується на відповідному електронному ресурсі органу місцевого самоврядування державною мовою, а також мовами національних меншин, які використовуються у конкретному населеному пункті.

Стаття 4. Вимоги до інформаційно-телекомунікаційних систем, які використовуються для підписання петиції

Інформаційно-телекомунікаційні системи, які використовуються для підписання петиції повинні забезпечувати:

1) можливість створювати петицію в режимі реального часу;

2) візуалізовану інструкцію-маршрутизатор, який дозволить громадянам створювати чи підписати петицію без спеціальних знань комп'ютерної техніки;

3) зрозуміле для громадянина відображення петиції на моніторі кінцевого пристрою користувача;

4) зрозумілі інтерактивні діалогові вікна, які дають змогу громадянину реалізувати права передбачені цим Законом;

5) ідентифікацію особи через встановлені криптографічні носії чи інші захищені ідентифікатори особи;

6) фіксацію підписання петиції громадянами України та збереження даних про результат такого підписання на віддаленому сервері захищеної інформаційно-телекомунікаційної системи;

7) унеможливлення доступу до результату волевиявлення окремого громадянина - користувача інформації в системі;

8) заборону для підписання петиції громадянами, щодо яких є обмеження у цьому Законі;

9) уникнення втручання сторонніх осіб у процедуру ідентифікації особи та підписання петиції;

10) передачу даних в режимі он-лайн на віддалені захищені сервери інформаційно-телекомунікаційної системи;

11) зведення, систематизацію та аналіз даних отриманих у результаті процесу підписання петиції громадянами України та публікацію цих даних в режимі реального часу.

Стаття 5. Вимоги до петиції

Петиція створюється у вигляді вимоги, пропозиції чи проекту нормативно-правового акту.

У випадку, коли петиція створюється у вигляді проекту нормативно-правового акту, то текст проекту супроводжується відповідною пояснювальною запискою.

Петиція містить таку обов'язкову інформацію:

1) текст вимоги, пропозиції чи проекту нормативного акту з пояснювальною запискою;

2) дата початку збору підписів;

3) дата закінчення збору підписів;

4) кількість підписів необхідних для набуття петицією сили.

Підписання петиції здійснюється у 30 денний термін.

Стаття 6. Органи влади до яких спрямовується петиція

У випадку, коли петиція стосується внесення змін до законодавства України, петиція створюється і підписується за допомогою електронних ресурсів, які розміщені на офіційній інтернет сторінці Президента України.

У випадку, коли петиція стосується внесення змін до нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування, то петиція створюється і підписується за допомогою електронних ресурсів, які розміщені на офіційній інтернет сторінці органу місцевого самоврядування відповідного населеного пункту.

На офіційних сайтах Президента України та органів місцевого самоврядування, кожного з населених пунктів створюються електронні ресурси, які відповідають вимогам статті 4 цього Закону.

Стаття 7. Обмеження щодо створення петиції

Уповноважена особа, яка діє на підставі доручення Президента України та/або особа, яка очолює виконавчий орган відповідно ради органу місцевого самоврядування має право зняти з підписання петицію, текст якої містить заклики до повалення конституційного ладу, релігійної і національної ворожнечі та закликів до збройного протистояння.

Стаття 8. Підписання петиції

Петиція створюється і підписується з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, в тому числі з віддаленим доступом.

Стаття 9. Набуття петицією сили

Петиція, щодо внесення змін до законодавства України набуває сили у випадку, коли її було підписано не менше ніж 0,5 % громадян України, які зареєстровані у Державному реєстрі виборців України.

Петиція, щодо внесення змін до нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування набуває сили у випадку, коли її було підписано не менше ніж 0,5 % громадянами України, які зареєстровані у Державному реєстрі виборців України і місцем реєстрації яких встановлено конкретний населений пункт до органу місцевого самоврядування якого подається петиція.

Розділ III. Реалізація петиції та відповідальність за не виконання цього Закону

Стаття 10. Реалізація петиції

У випадку, коли петиція про внесення змін до законодавства України набула сили, Президент України протягом 10 днів, в порядку законодавчої ініціативи, вносить проект нормативно-правового акту на розгляд Верховної Ради України як невідкладний.

У випадку, коли петиція про внесення змін до нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування набула сили, особа, яка очолює виконавчий орган відповідно ради органу місцевого самоврядування зобов'язана внести проект нормативного акту на чергове засідання органу місцевого самоврядування.

У випадку, коли петиція містить вимогу до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, то така петиція передається до органу державної влади чи органів місцевого самоврядування для виконання.

Стаття 11. Відповідальність за невиконання цього Закону

Не виконанням цього Закону Президентом України, чи особою, яка очолює виконавчий орган відповідно ради органу місцевого самоврядування кваліфікується як дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади і карається відповідно до чинного законодавства.

Розділ IV. Прикінцеві та перехідні положення

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

Голова Верховної Ради
України

В. ГРОЙСМАН

Опрос