Идет загрузка документа (22 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об украинских праведниках мира

Проект закона Украины от 04.07.2013 № 2525а
Дата рассмотрения: 03.07.2013 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про українських праведників миру

Нагадуючи про визначальний внесок Українського народу в Перемогу в Великій Вітчизняній та Другій світовій війнах, шануючи пам'ять незчисленних жертв Війни та злочинів проти людства, вчинених нацистами та усіма тими, хто боровся проти країн антигітлерівської коаліції, засуджуючи злочини геноциду, вчинені під час Голокосту та "Волинської різні" на території України й Польщі, вклоняючись перед тими, хто, часто, ціною власного життя, боронив ідеали добра й людяності, Верховна Рада України приймає цей Закон.

Закон України "Про українських праведників миру" спрямований на реалізацію Вироку Нюрнберзького трибуналу, положень Статуту ООН та Резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй 2008 - 2012 рр. щодо неприпустимості певних видів практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії і пов'язаної з ними нетерпимості.

Цей закон приймається з метою гідного вшанування, цивільних осіб, які вчинили подвиги людяності під час етнічних чисток "Волинської різні" 1943 - 1945 рр. - Українських Праведників Миру; пошуку продуктивних шляхів міжнаціонального примирення й побудови спільного україно-польського демократичного майбутнього на позитивних історичних прикладах звитяги й виняткового гуманізму.

Закон імплементує положення Конституції України щодо захисту людини як найвищої цінності та Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945" та вирішує питання адаптації вітчизняного законодавства до міжнародних стандартів прав людини.

Стаття 1. Терміни та поняття у контексті дії даного Закону

Український Праведник Миру особа непольського етнічного походження, яка, незважаючи на загрозу своєму, своїх рідних та близьких, життю, здоров'ю, соціальному та економічному становищу, рятували осіб польського походження під час "Волинської різні" - масового знищення польського населення західної України в період 1943 - 1945 рр.

Злочин проти людяності (злочин проти миру та безпеки людства)- вид злочину, що виділяється у сучасному міжнародному праві. Його жертвами є не лише безпосередні постраждалі, але й усе людство в цілому. До злочинів проти людяності відносяться - вбивства, винищування, поневолення, заслання та інші жорстокості, вчинені щодо цивільного населення до або під час війни, або переслідування з політичних, расових або релігійних мотивів з метою здійснення або у зв'язку з будь-яким злочином.

Подвиг людяності дії щодо недопущення вчинення злочину проти людяності або усунення його наслідків.

"Волинська різня" - масове вбивство (етнічні чистки з ознаками геноциду) цивільного населення польського етнічного походження західної України та східної Польщі в 1943 - 1945 рр.

Реабілітація осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні" - будь-які дії чи бездіяльність спрямовані на відновлення у правах або репутації осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні".

Героїзація осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні" - будь-які дії чи бездіяльність спрямовані на пропаганду в засобах масової інформації або шляхом проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, пікетувань, публічних закликів чи шляхом публічного використання символів, атрибутів, друкованих, образотворчих, аудіо-, фото-, кіно- та відеоматеріалів, що умисно прославляють осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні".

Стаття 2. Увічнення подвигу українських праведників миру

1. Українські Праведники Миру - це суб'єкти національної й міжнародної гордості та поваги, загального вшанування.

2. Вчинки Українських Праведників Миру, які рятували осіб польського походження під час геноциду "Волинської різні" вважаються подвигом на захист людяності.

3. 11 липня проголошується Днем вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні".

4. В День вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні" в столиці України місті-герої Києві, інших містах та населених пунктах України проводяться урочисті та поминальні заходи.

Кабінет Міністрів України, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за участю народних депутатів України, депутатів місцевих рад, ветеранських організацій, міжнародних делегацій щорічно забезпечують у військових підрозділах, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах проведення заходів військово-патріотичного виховання на прикладах героїчного подвигу на захист людяності вчиненого українськими праведниками миру, які рятували осіб польського походження під час геноциду "Волинської різні".

Порядок проведення заходів, присвячених Дню вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні", визначається Кабінетом Міністрів України.

5. Шанобливе ставлення до пам'яті про "Волинську різню", її жертв та Українських Праведників Миру є священним обов'язком держави і громадян України.

Стаття 3. Форми увічнення подвигу українських праведників миру

Основними формами увічнення подвигу українських праведників миру є:

відзначення Дня вшанування українських праведників миру та пам'яті жертв "Волинської різні";

будівництво Національної Алеї Українських Праведників Миру в м. Києві, алей праведників у м. Севастополі, АР Крим, обласних центрах, інших населених пунктах;

встановлення державної нагороди "Український Праведник Миру" та шанобливе до неї ставлення;

створення Книги Пам'яті подвигу Українських Праведників Миру з включенням до неї усіх імен праведників та інформації про вчинений ними подвиг на захист людяності;

покладання вінків, квітів до пам'ятників та меморіалів;

організація безкоштовного показу художніх та документальних фільмів про "Волинську різню" у кінотеатрах та інших закладах культури державної та комунальної форм власності протягом липня щороку;

недопущення фальсифікації історії "Волинської різні" у наукових дослідженнях, навчально-методичній літературі, підручниках та засобах масової інформації;

відображення героїчних подвигів Українських Праведників Миру у творах літератури і мистецтва, книгах і альбомах пам'яті, засобах масової інформації;

запровадження конкурсів, премій за наукові дослідження, найкращі твори літератури, мистецтва, кінофільми, програми теле- і радіопередач по висвітленню подій "Волинської різні" та подвигу Українських Праведників Миру;

упорядкування, збереження та спорудження місць поховань, пам'ятників,створення музеїв, меморіальних комплексів;

забезпечення за сприянням держави пошукової роботи з метою встановлення імен загиблих Українських Праведників Миру та жертв "Волинської різні", перепоховання останків;

створення в навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах музеїв, кімнатах вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні".

Стаття 4. Підстави присудження звання Український Праведник Миру

Звання Український Праведник Миру присуджується особам, які під час "Волинської різні" 1943 - 1945 рр.:

1. Брали активну участь у врятування одного або кількох осіб польського походження від небезпеки негайного знищення або полонення з наступним знищенням;

2. Усвідомлювали й мали на меті врятування саме осіб польського походження;

3. Рятували осіб польського походження не маючи на меті отримання за це грошової винагороди чи іншої вигоди (крім випадків коли кошти спрямовувалися на врятування жертв, а не на збагачення);

4. Існувала реальна небезпека для рятівника і його близьких. В особливих випадках до уваги приймаються небезпека для економічного благополуччя та соціального становища рятівника.

5. Усе вищенаведене підтверджується свідченнями врятованих, тих, кому була надана допомога, або наявністю документів, що підтверджують факт й обставини спасіння.

Звання Український Праведник Миру не присуджується особам, які рятували свої рідних і близьких.

Звання Український Праведник Миру може присуджуватися посмертно. У разі смерті особи, яка мала право на присудження звання Український Праведник Миру можуть бути нагороджені її подружжя, або діти.

Стаття 5. Форми вчинення Українськими Праведниками Миру подвигу на захист людяності

До форм вчинення Українськими Праведниками Миру подвигу на захист людяності належать:

1) Попередження про напад, запланований на конкретний час або без чітко визначеної дати;

2) Вказання шляху втечі під час нападу;

3) Переховування осіб, яким загрожує очікуваний напад, надання їм притулку під час або після нападу;

4) Надання нападникам неправдивої інформації, наприклад, запевнення в тому, що особа, яку шукають, є українцем - членом сім'ї або знайомим, а не особою польського походження; приховання місця переховування осіб, яких розшукують; відволікання нападників, для того, щоб переслідувані встигли сховатися або втекти; скерування переслідувачів в інший бік;

5) Перевезення зі схованки в безпечніше місце (напр., до міста) або надання коня чи возу;

6) Надання першої допомоги пораненим, перевезення їх до лікаря або у лікарню;

7) Забезпечення вцілілих провіантом, а для полегшення втечі - українським одягом;

8) Інформування близьких про обставини смерті членів їх сімей (зокрема єдиними свідками злочину), вказання місцезнаходження останків;

9) Посередництво в контактах між особами, які переховуються, та членами їх сімей, що їх розшукують;

10) Піклування про сиріт або дітей, загублених після нападу;

11) Допомога у похованні закатованих, особливо, якщо за участь у похороні загрожував розстріл; опікування могилами, встановлення хрестів і т. д.;

12) Відмова брати участь у нападі, пацифікації чи іншій репресивній акції;

13) Публічний протест (на сільських зібраннях, з церковного амвону) проти злочинів і застосовування примусу;

14) Збереження життя жертвам нападу, засудженим на смерть або особам, яких спіймали в результаті переслідування (наприклад, вдаючи проведення екзекуції, спеціально "проґавивши" особу чи схованку);

15) Звільнення заарештованих.

Стаття 6. Державні та іменні стипендії України

До Дня вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні", присуджуються державні довічні стипендії, а також іменні стипендії Українських Праведників Миру.

Кількість, розмір, порядок присудження державних довічних стипендій та іменних стипендій визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 7. Вшанування польських праведників, які рятували українців

Особи польського походження, які рятували українців під час "Волинської різні" 1943 - 1945 рр. від знищення польськими військовими формуваннями у своєму статусі прирівнюються до Українських Праведників Миру.

Кабінету Міністрів України в консультаціях з Урядом Польщі розробити програму вшанування на державному рівні осіб польського походження - праведників миру, які рятували українців під час "Волинської різні" 1943 - 1945 рр. від знищення польськими військовими формуваннями.

Стаття 8. Протидія реабілітації та героїзації осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні"

Дії або бездіяльність спрямовані на реабілітацію та героїзацію осіб й організацій, що винуваті у злочинах проти людства вчинених під час "Волинської різні" забороняються.

Публічне вчинення дій або бездіяльність, що призводить до прославляння або виправдання таких осіб й організацій забороняються й караються відповідно до статті 161 Кримінального кодексу України.

Стаття 9. Обов'язок протидії державних органів пропаганді фашизму, нацизму, їх новітніх форм та агресивних націоналістичних ідеологій

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи відповідно до своєї компетенції зобов'язані протидіяти будь-яким формам реабілітації та героїзації фашизму, нацизму, їх новітніх форм та агресивних націоналістичних ідеологій.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи співпрацюють з громадянами та їх об'єднаннями, що протидіють реабілітації та героїзації фашизму, нацизму, їх новітніх форм та агресивних націоналістичних ідеологій.

Стаття 10. Відповідальність за нешанобливе ставлення до Українських Праведників Миру, їх пам'яті, пам'яті жертв "Волинської різні", реабілітацію та героїзацію осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні"

Особи, винні у вчиненні дій, пов'язаних з нешанобливим ставленням до Українських Праведників Миру, їх пам'яті, пам'яті жертв "Волинської різні", фальсифікацією історії, реабілітацією та героїзацією осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні" несуть відповідальність відповідно до статті 161 Кримінального кодексу України.

Стаття 11. Пам'ятки "Волинської різні"

До пам'яток "Волинської різні" відносяться і оберігаються місця поховань, кладовища, братські та одинокі могили, скульптурні, архітектурні та інші споруди і об'єкти, що увічнюють пам'ять про події "Волинської різні" та подвиги Українських Праведників Миру.

Фінансування зазначених заходів здійснюється за рахунок цільових коштів з державного та місцевих бюджетів, а також пожертвувань юридичних і фізичних осіб.

Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за облік і збереження пам'яток "Волинської різні", які розміщені на підвідомчих їм територіях.

Пошук невідомих поховань і останків, загиблих у "Волинської різні", здійснюється у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Поховання учасників жертв та праведників "Волинської різні" здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

В організації та фінансуванні поховання надають допомогу підприємства, установи, організації, де вони працювали перед виходом на пенсію або перед смертю.

Кабінет Міністрів України забезпечує виконання встановленого порядку і норм фінансування відвідування поховань та військових пам'ятників, розташованих на території Польщі.

Наруга над пам'ятками "Волинської різні", їх руйнування і знищення карається відповідно до статті 161 Кримінального кодексу України.

Стаття 12. Цільові державні програми соціального захисту Українських Праведників Миру

Кабінет Міністрів України, інші органи виконавчої влади розробляють цільові програми соціального захисту Українських Праведників Миру та забезпечують їх виконання.

У Державному бюджеті України щорічно передбачається фінансування заходів, пов'язаних з відзначенням Дня пам'яті жертв "Волинської різні" та вшанування українських праведників миру.

Стаття 13. Міжнародні співробітництво щодо вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні"

Україна забезпечує укладення та виконання міжнародних договорів щодо вшанування Українських Праведників Миру та пам'яті жертв "Волинської різні", компенсацію шкоди жертвам нацизму. На підставі міжнародних договорів Україна забезпечує спорудження і збереження пам'ятників у місцях поховань, що знаходяться поза межами її території.

Україна сприяє виявленню поховань праведників та жертв "Волинської різні", розташованих на її території, спорудженню і збереженню пам'ятників у місцях поховань, відродженню гуманістичного ставлення до них.

Україна неухильно дотримується взятих міжнародних зобов'язань щодо недопущення проявів фашизму, нацизму, їх новітніх форм та агресивних націоналістичних ідеологій в будь-якій формі на своїй території.

Стаття 14. Прикінцеві положення

I. Доповнити Кримінальний кодекс України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2001, N 25-26, ст. 131) новою статтею 448 такого змісту:

"Стаття 448. Реабілітація чи героїзація осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні"

1. Публічні заклики до реабілітації чи героїзації осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні", а також виготовлення матеріалів із закликами до реабілітації чи героїзації осіб й організацій, причетні до злочинів "Волинської різні" з метою їх розповсюдження або розповсюдження таких матеріалів, -

караються штрафом від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

2. Реабілітація чи героїзація осіб й організацій, що причетні до злочинів "Волинської різні", в тому числі й здійснювана посадовими особами, -

караються штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, які були вчинені організованою групою осіб або спричинили тяжкі наслідки, -

караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

II. Визнати таким, що втратив чинність, п. 16 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

III. Частину першу статті 10 Закону України "Про державні нагороди України" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 21, ст. 162; 2002 р., N 8, ст. 62) доповнити абзацом такого змісту: "Український Праведник Миру".

II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

III. Кабінету Міністрів України:

у місячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

звернутися до Уряду Польщі з ініціативою створення міжурядової україно-польської комісії з питань вшанування Українських Праведників Миру та осіб прирівняних до них.

 

Голова Верховної Ради України 

В. Рибак 

Опрос