Идет загрузка документа (17 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" (относительно социальной защиты жертв политических репрессий)

Проект закона Украины от 03.07.2013 № 2485а
Дата рассмотрения: 03.07.2013 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (щодо соціального захисту жертв політичних репресій)

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 p., N 22, ст. 262; Відомості Верховної Ради України, 1992 p., N 32, ст. 456; 1993 р., N 2, ст. 9; 2008 р., NN 5-8, ст. 78; 2010 р., N 8, ст. 62) такі зміни:

1. Доповнити статтею 31 такого змісту:

"Стаття 31. Визначення осіб, потерпілих від політичних репресій

Потерпілими від політичних репресій є особи, які:

народилися у жінок, які на той час відбували покарання у місцях позбавлення волі чи були примусово поміщені у лікувальні заклади і згодом реабілітовані відповідно до цього Закону;

перебували у віці до 18 років разом з батьками, один з яких чи обоє відбували покарання у вигляді позбавлення волі, на засланні, висланні чи спецпоселенні, реабілітованими відповідно до цього Закону;

залишилися у віці до 18 років без опіки батьків, один з яких чи обоє були репресовані з політичних мотивів та реабілітовані відповідно до цього Закону".

2. Частину четверту статті 5 викласти в такій редакції:

"Заяви про компенсацію та повернення майна подаються без обмеження будь-яким строком".

3. Статтю 6 викласти в такій редакції:

"Стаття 6. Державні гарантії реабілітованим громадянам

Реабілітованим громадянам відповідно до цього Закону час тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, заслання, вислання або перебування на спецпоселенні чи примусовому лікуванні зараховується у потрійному розмірі в стаж роботи для призначення трудових пенсій.

Реабілітованим і потерпілим від політичних репресій громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, надається право на першочергове одержання житла.

В разі смерті реабілітованої чи потерпілої від політичних репресій особи це право зберігається за одним з подружжя, якщо вони не створили нову сім'ю, а також за батьками і дітьми, які проживали спільно з цією особою.

Реабілітовані і потерпілі від політичних репресій особи, які проживають у сільській місцевості, мають право на одержання безпроцентної позики та першочергове забезпечення будівельними матеріалами для будівництва житла.

Реабілітованим відповідно до статті 1 цього Закону особам надається щомісячна надбавка до пенсії у розмірі 100 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних, за умови, якщо сукупний дохід реабілітованої особи не перевищує розміру чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних, а також надається щорічна разова грошова допомога в розмірі одного місячного прожиткового мінімуму для працездатних.

Реабілітованим відповідно до статті 3 цього Закону та потерпілим від політичних репресій особам надається щомісячна надбавка до пенсії у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних, за умови, якщо сукупний дохід на кожного члена сім'ї таких осіб не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для працездатних, а також надається щорічна разова грошова допомога в розмірі одного місячного прожиткового мінімуму для працездатних.

Реабілітовані відповідно до цього Закону та потерпілі від політичних репресій особи мають право на безоплатну консультацію адвокатів з пов'язаних із реабілітацією питань і звільняються при цьому від сплати судового збору при зверненні до суду та державного мита при вчиненні нотаріальних дій.

Діти реабілітованих і потерпілих від політичних репресій громадян мають право на безоплатне навчання у вищих навчальних закладах, безоплатну реєстрацію індивідуальної підприємницької діяльності, безоплатну приватизацію земельних ділянок та паїв.

Порядок виплати компенсації - державної допомоги поширюється на осіб, репресованих за межами України, які постійно проживають в Україні або є резидентами. Нарахування і виплата компенсації цим особам провадиться на підставі документів про реабілітацію та час перебування в місцях позбавлення волі, на засланні, висланні чи спецпоселенні, виданих у державах - колишніх республіках СРСР, державними органами колишнього Союзу РСР або встановлених у судовому порядку.

Реабілітованим і потерпілим від політичних репресій громадянам, які мають право на передбачені цим Законом пільги, видається посвідчення єдиного зразка, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Видача таких посвідчень проводиться за місцем проживання відповідними комісіями з питань поновлення прав реабілітованих.

Поховання осіб, реабілітованих відповідно до цього Закону, та потерпілих від політичних репресій, провадиться за рахунок держави.

Чинність статей 4, 5 та 6 цього Закону поширюється на жертви політичних репресій, що були реабілітовані до прийняття цього Закону".

4. Доповнити статтями 61, 62 такого змісту:

"Стаття 61. Компенсації та пільги реабілітованим та потерпілим від політичних репресій громадянам

1. Реабілітованим і потерпілим від політичних репресій громадянам (статті 1, 3, 31) надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:

1) безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

2) безоплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;

4) знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає в жилому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю) в розмірі:

- 75 відсотків для реабілітованих відповідно до статті 1 цього Закону;

- 50 відсотків для реабілітованих та потерпілих від політичних репресій відповідно до статей 3, 31 цього Закону;

5) знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, водопостачання і водовідведення, електропостачання та інші послуги) в межах середніх норм споживання в розмірі:

- 75 відсотків для реабілітованих відповідно до статті 1 цього Закону;

- 50 відсотків для реабілітованих та потерпілих від політичних репресій відповідно до статей 3, 31 цього Закону;

Площа житла, на яку надається знижка, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожну особу, яка постійно проживає в жилому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, розмір площі житла, на яку надається знижка, подвоюється.

6) знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, установлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення, в розмірі:

- 75 відсотків для реабілітованих відповідно до статті 1 цього Закону;

- 50 відсотків для реабілітованих та потерпілих від політичних репресій відповідно до статей 3, 31 цього Закону;

7) безоплатне користування всіма видами міського, приміського та міжміського (внутрішньообласного) пасажирського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України;

8) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

9) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності (працюючим інвалідам) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

10) переважне право на залишення на роботі в разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємств, установ, організацій;

11) одержання позики на індивідуальне (кооперативне) житлове будівництво з погашенням протягом десяти років, починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва, а також одержання позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок;

12) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, з будівництва та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і спорудження садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів;

13) безоплатний проїзд один раз на два роки до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків чи проїзд один раз на рік (туди та назад) зазначеними видами транспорту з 50-відсотковою знижкою;

14) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата в розмірі 20 відсотків тарифів на основні та 50 відсотків - на додаткові роботи). Абонентна плата за користування телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів;

15) позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення та обслуговування службами соціального захисту населення вдома. В разі неможливості здійснення такого обслуговування заклади соціального захисту населення відшкодовують витрати, пов'язані з доглядом за цією особою, в порядку і розмірах, установлених законодавством.

2. Реабілітованим і потерпілим від політичних репресій громадянам (статті 1, 3, 31), які стали інвалідами внаслідок політичних репресій, від загального захворювання, трудового каліцтва чи з інших причин, додатково, крім встановлених частиною першою цієї статті, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:

1) позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, а також позачергова госпіталізація, право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію;

2) безоплатне забезпечення протезами і протезно-ортопедичними виробами за медико-соціальними показаннями;

3) 100-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата), відповідно до пункту четвертого частини першої цієї статті;

4) 100-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, водопостачання і водовідведення, електропостачання та інші послуги), відповідно до пункту п'ятого частини першої цієї статті;

5) 100-відсоткова знижка вартості палива для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення, відповідно до пункту шостого частини першої цієї статті;

6) позачергове, протягом двох років від дня взяття на квартирний облік, забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом;

органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані надавати допомогу інвалідам у будівництві індивідуальних жилих будинків;

7) інвалідам I і II груп надається право безоплатного проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків, а особам, які супроводжують інвалідів I групи (не більше одного супроводжуючого), та інвалідам III групи - 50-відсоткова знижка вартості проїзду один раз на рік (туди та назад) зазначеними видами транспорту.

Інвалідам та особам, які супроводжують у поїздках інвалідів I групи (не більше одного супроводжуючого), надається право користування міжміським транспортом зазначених видів у період з 1 жовтня до 15 травня з 50-відсотковою знижкою вартості проїзду без обмеження кількості поїздок;

8) позачергове безоплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв'язку;

9) виплата працюючим інвалідам допомоги по тимчасовій непрацездатності до чотирьох місяців підряд або до п'яти місяців протягом календарного року, а також за весь період перебування в санаторії з урахуванням проїзду туди та назад у разі, коли для лікування не вистачає щорічної і додаткової відпустки;

10) позачергове безоплатне забезпечення автомобілем з ручним керуванням за наявності медичних показань або, за бажанням інваліда, забезпечення на пільгових умовах автомобілем із звичайним керуванням - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

11) звільнення від орендної плати за нежилі приміщення, що орендують інваліди під гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок тощо), та безоплатне надання для цих засобів гаражів-стоянок незалежно від їх форми власності;

12) позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до професійної підготовки та висновків медико-соціальної експертизи.

3. Пільги, передбачені частиною першою цієї статті для реабілітованих і потерпілих від політичних репресій відповідно до статей 1, 3, 31 цього Закону осіб, поширюються на дружин (чоловіків) померлих реабілітованих і потерпілих від політичних репресій осіб, які не одружилися вдруге.

Стаття 62. Громадські організації жертв політичних репресій

Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції надають організаціям жертв політичних репресій фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безоплатно будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для виконання їх статутних завдань.

Організації жертв політичних репресій звільняються від плати за користування комунальними послугами (газопостачання, водопостачання і водовідведення, електропостачання та інші послуги) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях, які вони займають".

5. Частину першу статті 9 після слів "реабілітованих відповідно до цього Закону" доповнити словами "визначення статусу осіб, потерпілих від політичних репресій".

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2014 року.

2. Кабінету Міністрів України:

врахувати положення цього Закону при підготовці проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік";

у тримісячний термін з дня оприлюднення цього Закону забезпечити прийняття нормативно-правових актів, відповідно до його змісту.

 

Голова Верховної Ради України

В. РИБАК

Опрос