Идет загрузка документа (21 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" (относительно досрочного прекращения полномочий и ограничения льгот народного депутата Украины)

Проект закона Украины от 14.01.2008 № 1336
Дата рассмотрения: 14.01.2008 Карта проходжения проекта

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо дострокового припинення повноважень та обмеження пільг народного депутата України)

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести до Закону України "Про статус народного депутата України" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 42, ст. 212; 2002 р., N 35, ст. 264, N 43, ст. 313; 2005 р., N 4, ст. 100, N 9, ст. 173; 2006 р., N 22 ст. 180; 2007 р., N 7-8, ст. 66) такі зміни:

1) Доповнити Закон статтею 4-1 наступного змісту:

"Стаття 4-1. Додаткові підстави дострокового припинення повноважень народного депутата України

1. Повноваження народного депутата припиняються достроково також у разі невходження народного депутата до складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом, або виходу народного депутата зі складу такої фракції.

2. Невходження народного депутата до складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом, є відмова народного депутата України від підписання особистого письмового повідомлення про сформування депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), неподання народним депутатом в день складання ним присяги особистої письмової заяви про входження до складу відповідної депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) обрано народним депутатом - у разі набуття статусу народного депутата України замість вибувшого народного депутата України або його відмова від участі в діяльності такої депутатської фракції, або фактична протидія діяльності депутатської фракції.

3. Виходом народного депутата зі складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його було обрано народним депутатом є звернення народного депутата України з особистою письмовою заявою про вихід з депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом України, а також припинення участі у діяльності такої депутатської фракції, будь-яка участь у діяльності інших депутатських фракцій, дії всупереч офіційно прийнятим рішенням фракції, в тому числі входження народного депутата України всупереч узгодженій політичній позиції депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом України і яка прийняла рішення про невходження до складу коаліції депутатських фракцій, підписання угоди про створення коаліції, взяття на себе зобов'язань перед коаліцією.

4. Наявність факту невходження, виходу народного депутата України до/зі складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списками якої (якого) його було обрано народним депутатом України, у випадку відсутності власноручної заяви, встановлюється вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

5. Особиста письмова заява народного депутата України, передбачена частинами 2 і 3 цієї статті, подається керівнику фракції і не може бути відкликана.

6. Вищий керівний орган відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) розглядає питання щодо встановлення факту невходження або виходу народного депутата України зі складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій) за списками якої (якого) його було обрано народним депутатом України та при встановлені такого факту приймає рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України."

2). Доповнити статтю 5 Закону частинами четвертою, п'ятою та шостою такого змісту:

"4. Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата згідно зі статтею 4-1 цього Закону приймається вищим керівним органом відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом. Повноваження народного депутата у цьому випадку вважаються припиненими достроково з дня прийняття такого рішення. Питання про дострокове припинення повноважень народного депутата розглядається на засіданні вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) скликаного згідно зі статутом політичної партії (угодою про утворення виборчого блоку політичних партій) з повідомленням народного депутата та Центральної виборчої комісії не пізніше трьох днів до дня проведення з'їзду (міжпартійного з'їзду, конференції, тощо) політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень народного депутата оскарженню не підлягає.

5. У разі дострокового припинення повноважень народного депутата України за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), його реєстрація Центральною виборчою комісією, як народного депутата України вважається скасованою з дня прийняття такого рішення, а реєстрація нового народного депутата від відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) такою, що відбулась з дня прийняття відповідного рішення вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Голова Центральної виборчої комісії або особа, яка виконує його обов'язки, не пізніше наступного дня після надходження до Центральної виборчої комісії рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень народного депутата зобов'язаний видати тимчасове посвідчення народного депутата наступному за черговістю кандидату у народні депутати у виборчому списку від цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Голова Верховної Ради України або заступник, який виконує його обов'язки, не пізніше наступного дня пленарного засідання Верховної Ради України після отримання кандидатом у народні депутати тимчасового посвідчення народного депутата зобов'язаний надати цьому народному депутату можливість скласти перед Верховною Радою України присягу.

6. Голова Центральної виборчої комісії та Голова Верховної Ради України несуть персональну відповідальність у разі порушення вимог цього Закону".

3). У статті 13 Закону:

а) частину першу та п'яту викласти відповідно в такій редакції:

"1. Народний депутат входить до складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списком якої (якого) його обрано народним депутатом";

"5. Народний депутат не може бути позафракційним";

б) частини четверту та шосту виключити.

4) у частині четвертій статті 18:

а) абзац перший виключити. У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом першим;

б) в абзаці другому слова "обраним у багатомандатному виборчому окрузі", "(групою)" виключити;

5) у статті 20:

а) абзац перший частини другої викласти в такій редакції:

"2. Час роботи народного депутата у Верховній Раді України зараховується до стажу державної служби, а також зараховується до його загального і безперервного стажу роботи (служби) за спеціальністю";

б) частину третю викласти в такій редакції:

"3. До загального і безперервного стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою народний депутат працював до його звільнення у зв'язку з обранням народним депутатом, зараховується і той час, коли колишній народний депутат безпосередньо після закінчення строку його повноважень тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надати йому попередню або рівноцінну роботу (посаду), але не більше одного року";

в) частину п'яту викласти у такій редакції:

"5. Верховна Рада України забезпечує колишньому народному депутату безпосередньо після закінчення строку його повноважень, на період його працевлаштування, виплату матеріальної допомоги у розмірі заробітної плати з урахуванням всіх доплат та надбавок, яку отримують працюючі народні депутати, але не більше трьох місяців. Порядок здійснення зазначених виплат визначається Верховною Радою України.

У разі неможливості працевлаштування у зазначений строк колишній народний депутат, який має трудовий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, має право на достроковий вихід на пенсію";

г) частину шосту викласти у такій редакції:

"6. Народний депутат, який є військовослужбовцем, атестованим працівником органів Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, органів і установ виконання покарань, прокуратури, інших правоохоронних органів, направляється після закінчення повноважень народного депутата в установленому порядку в розпорядження відповідних органів і установ для подальшого проходження служби на попередній або, за його згодою, на іншій, не нижчій ніж попередня, посаді.

Час роботи у Верховній Раді України поширюється на строки присвоєння військових та спеціальних звань, класних чинів та зараховується до відповідного стажу";

д) у частині восьмій слова "з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі подвійної місячної заробітної плати" виключити;

е) у частині одинадцятій абзац перший виключити. У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом першим;

є) частини дванадцяту і тринадцяту викласти в такій редакції:

"12. При досягненні встановленого законом пенсійного віку або у випадку, передбаченому частиною п'ятою цієї статті, за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше 90 відсотків зазначеного заробітку. Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до солідарної системи нараховуються з усієї суми заробітної плати народного депутата у Верховній Раді України.

У випадку смерті народного депутата призначається пенсія у разі втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї, які були на його утриманні, за їх заявою (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника) у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу на одного непрацездатного члена сім'ї та 90 відсотків - на двох і більше членів сім'ї на день звернення за пенсією за рахунок бюджетних призначень на забезпечення діяльності Верховної Ради України.

У разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється з усієї суми заробітної плати працюючих народних депутатів з дня виникнення права на перерахунок пенсій.

13. За народним депутатом, строк повноважень якого закінчився, зберігається медичне обслуговування на умовах і в тих закладах охорони здоров'я, до яких він був прикріплений у період виконання депутатських повноважень.

Це положення не поширюється на колишнього народного депутата, повноваження якого припинено достроково у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього, припиненням його громадянства або виїздом на постійне проживання за межі України, або за рішенням суду у разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата";

ж) частину сімнадцяту викласти в такій редакції:

"17. Положення частин другої, третьої, п'ятої, шостої, дванадцятої, тринадцятої, чотирнадцятої, п'ятнадцятої, шістнадцятої цієї статті поширюються також на народних депутатів України починаючи, з першого скликання";

6) частину другу статті 21 виключити;

7) статтю 22 виключити;

8) у статті 23:

а) частину першу після слів "на території України" доповнити словами "у зв'язку з виконанням депутатських повноважень";

б) частини другу і третю виключити;

в) у частині четвертій слово "безкоштовного" виключити;

г) частину шосту виключити;

д) у частині сьомій слово "безкоштовно" виключити;

е) частину восьму виключити;

9) у статті 25 слова "повнолітні діти" замінити словом "діти";

10) у статті 28:

а) у частині четвертій слова "у порядку, встановленому законом" виключити;

б) частини п'яту та шосту викласти в такій редакції:

"5. Місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, в управлінні яких знаходиться відповідно державна власність чи комунальна власність територіальної громади, надають народному депутату окреме технічно обладнане службове приміщення в обласному центрі або (за заявою народного депутата) в районах, містах області, яка закріплена за народним депутатом депутатською фракцією, з розташуванням у ньому постійного робочого місця помічника-консультанта народного депутата з наступним відшкодуванням витрат за рахунок бюджетних призначень на забезпечення діяльності Верховної Ради України.

Розмір витрат на утримання службового приміщення, придбання необхідного технічного обладнання визначається щорічно Верховною Радою України, виходячи з розміру бюджетних призначень на забезпечення діяльності Верховної Ради України за поданням комітетів Верховної Ради України, до компетенції яких входять питання забезпечення діяльності народних депутатів та державного будівництва і місцевого самоврядування.

Керівник органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, до якого письмово звернувся народний депутат щодо виділення йому службового приміщення, несе юридичну відповідальність за неналежне виконання цього Закону по створенню умов для здійснення повноважень народного депутата.

6. При здійсненні депутатських повноважень народний депутат має право безперешкодно скористатись урядовим та іншими видами зв'язку, які є у наявності в органів державної влади та органів місцевого самоврядування чи державного, комунального підприємства, установи та організації";

в) у частині сьомій слово "безоплатно" виключити;

г) частину восьму виключити;

11) статтю 31 виключити;

12) частину четверту статті 32 викласти в такій редакції:

"4. Народному депутату протягом всього строку виконання депутатських повноважень за рахунок бюджетних призначень на забезпечення діяльності Верховної Ради України здійснюються щомісячні виплати на забезпечення здійснення депутатських повноважень у розмірі двох заробітних плат народного депутата - члена комітету (без урахування доплати за науковий ступінь, знання мов, почесне звання), що не підлягають оподаткуванню";

13) частину сьому статті 33 викласти в такій редакції:

"7. Народний депутат забезпечується медичним обслуговуванням";

14) у статті 34:

а) частину третю викласти в такій редакції:

"3. Помічники-консультанти народного депутата працюють за строковим трудовим договором на постійній основі чи за сумісництвом або на громадських засадах.

Не більш як чотири помічники-консультанти є державними службовцями, посади яких належать: одна до третьої, три - до четвертої категорії посад державних службовців, відповідно одному помічнику-консультанту народного депутата, який працює на посаді державного службовця третьої категорії присвоюється не вище ніж п'ятий ранг державного службовця, трьом помічникам-консультантам народного депутата, які працюють на посадах четвертої категорії - не вище ніж сьомий ранг державного службовця. Вони прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до Апарату Верховної Ради України.

Помічники-консультанти народного депутата, які працюють за строковим трудовим договором на постійній основі, але не є державними службовцями, також прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до Апарату Верховної Ради України.

Помічник-консультант народного депутата звільняється з попереднього місця роботи в порядку переведення в зазначений у його заяві і поданні народного депутата строк.

Народний депутат самостійно визначає кількість помічників-консультантів, які працюють за строковим трудовим договором на постійній основі, за сумісництвом і на громадських засадах у межах загального фонду, який встановлюється йому для оплати праці помічників-консультантів Постановою Верховної Ради України; здійснює їх підбір, розподіляє обов'язки між ними та здійснює особисто розподіл місячного фонду заробітної плати помічників-консультантів";

б) у частині шостій слова "відповідно до частини третьої статті 5 цього Закону" виключити;

15) статтю 35 виключити.

II. Внести зміни до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 36, ст. 448) а саме:

1).Доповнити статтю 26 Закону частиною п'ятою та шостою такого змісту:

"5.Голова Комісії або особа, яка виконує його обов'язки, не пізніше наступного дня після надходження до Центральної виборчої комісії рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень народного депутата зобов'язаний видати тимчасове посвідчення народного депутата наступному за черговістю кандидату у народні депутати у виборчому списку від цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

6. У разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог частини другої статті 78 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" за поданням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) Голова Комісії або особа, яка виконує його обов'язки, не пізніше наступного дня після надходження до Комісії рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради (крім сільської, селищної ради) зобов'язаний видати тимчасове посвідчення наступному за черговістю депутату відповідної ради."

2). Пункт 8 частини 1 статті 21 Закону - виключити.

Ш. Внести зміни до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 30-31, ст. 382), а саме:

1). Пункт 5 частини 1 статті 23 Закону - виключити.

IV. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Положення частини шостої статті 34 Закону України "Про статус народного депутата України" (зі змінами, що вносяться цим Законом), поширюються також на помічників-консультантів народних депутатів України, що були звільнені до набрання чинності цим Законом.

 

Голова Верховної Ради України

Опрос