Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно налога на добавленную стоимость [относительно обложения налогом на добавленную стоимость платы за перетоки реактивной энергии]

Национальная комиссия регулирования электроэнергетики
Письмо от 30.07.2002 № 05-39-11/2390

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 30.07.2002 р. N 05-39-11/2390

Щодо податку на додану вартість

Свого часу Національна комісія регулювання електроенергетики України зверталася до Державної податкової адміністрації України (листи від 24.11.2000 N 05-31-11/2573 та від 18.01.2001 N 05-31-11/137) з приводу оподаткування податком на додану вартість плати за перетоки реактивної енергії, що здійснюється на загальних підставах за ставкою 20 відсотків. Державна податкова адміністрація України не погодилася із доказами НКРЕ щодо трактування плати за перетоки реактивної енергії, як санкції, і листом від 29.12.2000 N 8984/5/16-1114 надала роз'яснення, згідно з яким оподаткування податком на додану вартість плати за перетоки реактивної електроенергії здійснюється на загальних підставах, за ставкою 20 %. НКРЕ своїм листом від 09.01.2001 N 05-39-09/46 довела до відома всіх ліцензіатів з передачі та постачання електроенергії за регульованим тарифом необхідність нарахування податку на додану вартість.

Протягом 2001 року була створена та працювала Робоча група із представників Мінпаливенерго, Держенергонагляду, НКРЕ та Київського політехнічного інституту, яка підготувала зміни та доповнення до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропостачальною організацією та її споживачами. Методика у новій редакції була затверджена наказом Мінпаливенерго від 17.01.2002 N 19 та зареєстрована у Мін'юсті 01.02.2002 за N 93/6381. Відповідно до Методики оплата перетікання реактивної електроенергії визначена як адресний економічний стимул, який має спонукати споживача до проведення технічних заходів для зменшення реактивних перетікань, встановлення відповідного компенсуючого обладнання, що потребує значних капіталовкладень. Трактування оплати за перетікання реактивної енергії, як санкції, суперечить цивільному законодавству, оскільки застосування санкцій передбачається у разі невиконання умов договору однією із сторін договору, спричинених її недбалістю, непрофесійними діями чи протиправною поведінкою суб'єкта. А перетікання реактивної енергії між мережами споживача та електропередавальної організації викликані в основному технічними параметрами застарілого обладнання, технологій тощо і потребують значних коштів та часу на їх заміну на сучасне обладнання, яке оснащене компенсуючими пристроями.

У електроенергетиці відносини між енергопостачальником та споживачем регулюються договором, який укладається на основі примірного договору, що є додатком до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28. Примірний договір передбачає певні умови щодо регулювання та оплати перетікань реактивної електроенергії, які фіксуються у додатку до договору "Порядок розрахунків за перетоки реактивної електроенергії". Тому учасники робочої групи схиляються до думки, що оплата перетікань електричної енергії не є санкцією і не відноситься до товару, а є саме адресним економічним стимулом, який можна кваліфікувати як оплата послуги.

Враховуючи вищезазначене, поняття оплати перетоків реактивної енергії, як оплати послуги, визначено у новій редакції Правил користування електричною енергією, яка погоджена Мінпаливенерго, Мінекономіки, Держстандартом та Держкомпідприємництва. Проект нової редакції Правил найближчим часом буде затверджений постановою НКРЕ та поданий на реєстрацію до Мін'юсту.

Опрос