Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно технического обслуживания внутридомовых систем газоснабжения и вопросов разграничения систем газоснабжения многоэтажных жилых домах

Национальная комиссия регулирования электроэнергетики
Письмо от 30.01.2009 № 544/14/17-09

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 30.01.2009 р. N 544/14/17-09

Національна комісія регулювання електроенергетики (далі - НКРЕ) розглянула лист комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК N 7 від 30.12.2008 р. N 1075 стосовно технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання та питань розмежування систем газопостачання, які знаходяться на багатоповерхових житлових будинках та, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Згідно з положеннями пункту 1.4.3 Правил безпеки систем газопостачання України (далі - Правила безпеки), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.97 р. N 254, відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію об'єктів, в тому числі газопроводи і газове обладнання житлових будинків, а також побутових газових приладів та апаратів, димових і вентиляційних каналів покладається на їх власників. Пунктом 1.4.4 Правил безпеки передбачено, що відповідальність за справний стан і безпечне користування газовими приладами і апаратами, що встановлені в житлових будинках державного фонду, покладається на квартиронаймачів, а в квартирах і житлових будинках, що належать громадянам на правах особистої власності, - на їх власників. Експлуатаційні спеціалізовані підприємства газового господарства (далі - СПГГ) несуть відповідальність за якісне виконання робіт із технічного обслуговування і ремонту газового обладнання та газопроводів, а також своєчасне виконання заявок на усунення несправностей у системах газопостачання.

Таким чином, технічне обслуговування побутових газових приладів та апаратів, які перебувають на балансі газорозподільного підприємства, здійснюється ним самостійно. Експлуатаційні витрати з технічного огляду, технічного обслуговування і поточного ремонту, включаються до тарифу на транспортування, якщо газопроводи і споруди на них знаходяться на балансі газорозподільних підприємств.

У разі якщо газопроводи та споруди на них перебувають на балансі споживачів, оплата послуг з технічного обстеження, обслуговування і поточного ремонту газопроводів та споруд на них має здійснюватися за рахунок споживачів за окремими договорами з газорозподільним підприємством або іншими спеціалізованими підприємствами.

Згідно з пунктом 3.5 та пунктом 3.6 Положення про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, затвердженого наказом Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" від 30.07.97 р. N 35, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.10.97 за N 451/2255 (далі - Положення), планове технічне обслуговування (далі - ПТО) та дрібний ремонт газової апаратури і приладів, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнюючих матеріалів при перепакуванні фланцевих та різьбових з'єднань і запірних пристроїв, застосуванні зварювальних робіт на газопроводах внутрішньобудинкові системи газопостачання виконується за рахунок експлуатаційних витрат СПГГ. Заміна виявлених під час технічного обслуговування несправних елементів внутрішньобудинкової системи газопостачання та їх ремонт виконуються СПГГ в терміни і на умовах, які передбачено договором з власником.

Зазначаємо, що Положення є обов'язковим для виконання підприємствами, установами, організаціями незалежно від їхньої відомчої належності і форм власності, що експлуатують внутрішньобудинкові системи газопостачання природного та скрапленого газу в житлових будинках (квартирах), громадських будівлях, підприємствах комунального та побутового призначення (тобто для юридичних осіб, на балансі у яких перебувають внутрішньобудинкові системи газопостачання).

Крім того, зазначаємо, що витрати на обслуговування димовентиляційних каналів визначаються згідно з Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 560 (пункт 16).

Відповідно до положень пункту 4.6.1 Правил безпеки, СПГГ і підприємства повинні скласти акт і схему розмежування ділянок обслуговування.

Згідно пункту 4.6.2 Правил безпеки, розмежування ділянок обслуговування зовнішніх і внутрішніх газопроводів, а також газопроводів і установок в середині підприємства повинно бути оформлене наказом по підприємству з додатком схем пограничних ділянок з зазначенням меж.

Пунктом 4.6.3 Правил безпеки, встановлено, що межа обслуговування газопроводів СПГГ і газоспоживальними організаціями встановлюється за домовленістю.

Згідно пункту 4.6.4 Правил безпеки, підприємство повинно скласти паспорт на газове господарство (цех, ділянку, котельню, газовикористовувальну установку).

Ігнорування вимоги щодо узгодження точок розмежування балансової належності, яка передбачена пунктом 3.1.3 Ліцензійних умов, на думку НКРЕ є неприпустимим, оскільки газорозподільна система є об'єктом підвищеного ризику, а узгодження точки розмежування балансової належності між ліцензіатом та іншими власниками розподільних газопроводів є певною гарантією надійності функціонування всіх ланок системи газопостачання, експлуатаційної відповідальності власників газових мереж, безпеки життя та здоров'я населення. 

Враховуючи вищевикладене, НКРЕ вважає, що розмежування експлуатаційної відповідальності між ліцензіатом та балансоутримувачем газопроводу може визначатися відповідно до фактично існуючої межі балансової належності газопроводів встановленої у порядку визначеним чинним законодавством.

Крім того зазначаємо, що відповідно до положень частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.

Щодо питання отримання дозволів для проведення робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових газопроводів, Комісія пропонує Вам звернутись за відповідними роз'ясненнями до Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду за адресою: 01023, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10.

 

Член Комісії 

В. Меркушов 

Опрос