Идет загрузка документа (27 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно повышения качества пищевых продуктов, употребляемых детьми

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.02.2021 № 5148
Дата рассмотрения: 23.02.2021 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, що споживаються дітьми

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) представила пакет заходів REPLACE - поетапне керівництво по виключенню трансжирних кислот промислового виробництва зі складу харчової продукції в усьому світі до 2023 року:

Review - вивчення джерел промислово вироблених трансжирів в раціоні і аналіз поточної ситуації з точки зору необхідних змін в політиці;

Promote - пропаганда заміни промислово вироблених трансжирів на більш корисні для здоров'я жири і рослинні масла;

Legislate - законодавче оформлення або впровадження заходів регулювання з метою виведення із споживання промислово вироблених трансжирів;

Assess - оцінка і моніторинг вмісту трансжирів у харчовій продукції, що поставляється та тенденцій їх споживання населенням;

Create awareness - підвищення обізнаності політиків, виробників, постачальників і громадськості про негативний вплив трансжирів на здоров'я;

Enforce - контроль за дотриманням принципів політики і заходів регулювання.

Припинення споживання трансжирів є ключовою умовою охорони здоров'я і порятунку життя людей. ВООЗ закликає уряди всіх країн учасників використовувати пакет заходів REPLACE, щоб виключити промислово вироблені трансжирні кислоти зі складу харчової продукції. Здійснення шести стратегічних заходів пакета REPLACE допоможе повністю відмовитися від вживання трансжирів і стане великою перемогою в глобальній боротьбі з хворобами.

За висновками експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я вживання пальмової олії призводить до ожиріння і розвитку хронічних захворювань в глобальному масштабі, а її виробництво завдає шкоди природі. Індустрію з виробництва і продажу пальмової олії автори безпосередньо порівнюють з виробництвом тютюнових та алкогольних виробів - як за рівнем шкоди для здоров'я та навколишнього середовища, так і за зусиллями рекламних агентств і лобістів, які намагаються приховати від споживачів правду в гонитві за прибутком.

Пальмову олію видобувають із плодів рослини Elaeis guineensis, відому як олійна пальма, та вона лідирує у виробництві напівфабрикатів і готових продуктів, міститься в твердих жирах рослинного походження, таких як маргарин і топлене масло "ГХІ", кондитерській продукції, і нерідко присутня в легких готових закусках, випічці, фритюрах і інших смажених виробах. Ця олія містить насичені жири, і саме вони формують стеаринову фракцію пальмової олії, що має більш тривалий термін зберігання.

Пальмово-олійне виробництво є найефективнішим у світі: якщо 1 га сої може дати 0,38 т олії, 1 га соняшнику - 0,48 т, 1 га ріпаку - 0,67 т, то пальмової можна добути 3,7 т/га. Щорічне світове виробництво пальмової олії становить близько 60 мли т. Найбільші виробники - Малайзія й Індонезія (33 мли і 19,8 мли т відповідно). За даними Державної митної служби України за підсумками 3 кварталів 2020 року імпорт малайзійської продукції (жири та олії тваринного або рослинного походження) до України склав 45,29 млн. дол. США (це 27 % загального імпорту малайзійської продукції до України) та це більше на 51 % у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року.

У січні - листопаді 2020 року Україна збільшила закупівлі рослинних олій на 5,8 % (до 250 млн дол. США) в основному за рахунок імпорту пальмової олії. За даними Державної фіскальної служби України імпорт пальмової олії в 2019 році складав 215410 тон. У 2018 році Україна імпортувала понад 220 тис. тон пальмової олії. За підсумками 2017 року показник імпорту пальмової олії в Україну становив майже 212 тис. тон, за підсумками 2016 - 194 тис. тон, у 2015 - 136 тис. тон. Таким чином, імпорт цієї продукції системно збільшується.

Виробники пальмової олії витрачають чимало зусиль, щоб переконати споживачів в її нешкідливості - або навіть користі для здоров'я. Однак доповідь ВООЗ, підготовлена на основі 48 наукових досліджень, спростовує ці твердження. Зокрема, аналіз робіт, який провели експерти організації, продемонстрував переконливий зв'язок між збільшенням споживання пальмової олії в 23 країнах світу - і підвищеним рівнем смертності від ішемічної хвороби серця, який там зафіксували.

Для отримання твердих пластичних жирів рідкі рослинні олії зазвичай піддаються додатковій фізичній та хімічній обробці - частковій гідрогенізації. Гідрогенізація - це насичення олії атомами водню протягом кількох годин при температурі двісті - триста градусів Цельсія, за допомогою нікелевих або платинових каталізаторів. Метою гідрогенізації є збереження олії від псування, та можливість згущення її для вироблення маргарину та замінників вершкового масла. Процес не контролює, коли саме атоми водню сполучуються з ненасиченими жирами рослинного походження, перетворюючи їх на надзвичайно шкідливі для організму трансформовані жири, які є чужорідними для організму людини. У них, завдяки присутності атомів водню, змінений спосіб сполучення ферментів та молекул. Саме тому трансжири мають доведений згубний вплив на здоров'я людей і не лише викликають ожиріння, але й серцеві хвороби, рак, діабет, розлад імунної системи. Наприклад, вони не дають ферментній системі перетравлювати хімічні онкогени і ліки, які можуть викликати рак.

Споживання трансжирів знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту.

ВООЗ оцінює, що щороку 500000 людей в усьому світі гинуть через серцево-судинні хвороби, які розвинулись через надмірне споживання трансжирів. Найбільше споживають такі продукти люди бідних верств населення. Трансжири мають давати не більше 1 % від енергії у щоденному раціоні. Крім того, у медиків не викликає сумнівів, що пальмова олія систематично знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту. Пальмова олія збільшує ризик серцево-судинних захворювань, оскільки в ній багато насичених жирних кислот: міристилової і пальмітинової.

Автори доповіді ВООЗ визнають, що іноді в наукових журналах з'являються і статті, які доводять нешкідливість або навіть користь пальмової олії для здоров'я. У доповіді окремо наголошують, що ще в 2003 році ВООЗ і ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) вказували на потенційну шкоду пальмової олії для здоров'я. Проте з того часу її виробництво і споживання в світі зросло вдвічі, а в цілому з 1995 по 2020 роки - практично у п'ять разів. Зокрема, за даними авторів доповіді, лобісти по всьому світу успішно чинять опір спробам зобов'язати виробників пальмової олії повідомляти споживачам, що вона присутня в готовому продукті. У списку інгредієнтів її можна знайти під будь-якою з приблизно 200 альтернативних назв - наприклад, просто "жири рослинного походження".

Слід також зазначити, що за умови помірного споживання червона нерафінована пальмова олія певною мірою корисна. Вона подекуди вважається нутрицевтиком, тобто функціональною їжею, яка гасить оксидативний стрес, нормалізує рівень холестерину. Водночас, червона пальмова олія в Україні практично не використовується, а при рафінації і фракціонуванні олії перелічені корисні сполуки втрачаються і виникають шкідливі сполуки. В процесі рафінування пальмової олії, її очищення і фракціонування за температури 200 градусів і вище, в ній виникають сполуки із канцерогенною дією, які шкідливі також для чоловічої фертильності та здоров'я нирок.

На сьогодні активно продається дитяче харчування, до складу якого входить пальмова олія. Дослідники виявили, що 25 % всіх жирів грудного молока складає пальмітинова кислота. Джерелом якої і є пальмова олія, що активно використовується в харчовій промисловості. Пальмітинова кислота із пальмової олії засвоюється набагато гірше, ніж пальмітинова кислота із грудного молока. Пальмітинова кислота пальмової олії зв'язується в кишечнику із кальцієм та утворює нерозчинні сполуки, тому діти, яких годують сумішами, що містять пальмову олію, не отримують достатньої кількості жирів і в них може виникнути дефіцит кальцію. Незважаючи на те, що дитячі суміші з пальмовою олією за складом наближені до грудного молока, їх вплив на дитячий організм є неоднозначним: вони можуть привести до зниження мінералізації кісток та порушення травлення.

Молочні продукти належать до числа таких, які фальсифікують найчастіше. Причому, останнім часом кількість фальсифікату натурального вершкового масла і молочних консервів виросла, в основному, шляхом заміни молочного жиру рослинним (пальмовим, що зменшує собівартість продукції). Друге місце за частотою фальсифікацій займають сири. Зокрема, у 2020 році Антимонопольний комітет України наклав штрафні санкції на п'ять переробних заводів загальною сумою понад 30 млн. грн за фальсифікацію масла солодковершкового не лише рослинними та молочними жирами, але й невідомими складниками. В деяких випадках вміст немолочних та рослинних жирів сягав 90 - 100 %. І такі продукти, окрім продажу у магазинах та на оптових ринках, постачались через систему публічних закупівель у школи, дитсадки, інтернати, лікарні.

Кілька країн з високим рівнем доходів практично повністю відмовилися від використання промислово вироблених трансжирів, ввівши законодавчі обмеження на їх утримання в розфасованих харчових продуктах.

Деякі уряди ввели загальнонаціональну заборону на використання частково гідрогенізованих масел - основної сировини при промисловому виробництві трансжирів.

У Данії, першій країні, яка ввела обов'язкові обмеження щодо промислово вироблених трансжирів, їх вміст у харчових продуктах різко скоротилося, а смертність від серцево-судинних захворювань знизилася швидше, ніж в країнах ЄС. Десять років тому місто Нью-Йорк за прикладом Данії повністю відмовився від промислово вироблених трансжирів.

Крім цього, Йорданія з 1 січня 2017 року ввела повну заборону на ввезення продуктів, що містять гідрогенізовані жири. Поки що заборона стосується тільки молочних продуктів, які є основою харчування жителів країни. Тобто, якщо на етикетці товару міститься згадування про будь-який вміст рослинного жиру, то йорданські митники не пропустять вантаж у країну. Офіційні представники відповідних служб Йорданії, пояснюючи заборону, посилаються на дані ВООЗ, за якими "гідрогенізовані жири дають побічні ефекти, які негативно впливають на стан вен і артерій". Заборона спирається на документи ВООЗ стосовно частково гідрогенізованих жирів - основного джерела трансжирів. У документах підкреслюється, що вилучення цих жирів з усіх ланок ланцюга виробництва харчових продуктів дасть помітну користь для здоров'я.

Федеральна адміністрація США з харчової продукції та лікарських засобів у 2015 році офіційно повідомила про те, що гідрогенізовані рослинні жири не можуть надалі вважатись безпечними для здоров'я та надала харчовій промисловості час до 2018 року, щоб повністю замінити такі жири у складі харчових продуктів.

Майже 10 європейських країн законодавчо врегулювали вміст трансжирів.

Країна

Дата введення норми

Обмеження

Інші істотні положення

Данія

В дії: 31.03.2003
Перехідний період: до 01.01.2004
Доповнено: 14.12.2006 та 26.03.2010

2 гр трансжирів на 100 гр жирів або олії

Протягом перехідного періоду дозволялось 5 гр на 100 гр жирів/олії у продуктах (до 31.12.2003)

Швейцарія

В дії: 01.04.2008

2 гр трансжирів на 100 гр рослинного жиру/рослинної олії

Застосовуються лише до рослинних жирів

Австрія

В дії: 01.09.2009
Внесено зміни: 03.11.2010

2 гр на 100 гр жиру чи олії

4 гр на 100 гр якщо масова частка жиру становить 20 % від загальної маси продукту
10 гр на 100 гр якщо масова частка жиру не перевищує 3 % від загальної маси

Ісландія

В дії: 01.08.2011

2 гр на 100 гр жиру чи олії

Немає

Норвегія

В дії: 16.01.2014

2 гр на 100 гр жиру чи олії

Немає

Угорщина

В дії: 18.02.2014

2 гр на 100 гр жиру або олії

4 гр на 100 гр якщо масова частка жиру становить 20 % від загальної маси продукту
10 гр на 100 гр якщо масова частка жиру не перевищує 3 % від загальної маси

Швеція

В дію не вступив (уряд очікує на доповідь Європейської Комісії щодо трансжирів

2 гр на 100 гр

немає

Деякі країни європейського регіону імплементували стратегії щодо зменшення національного споживання трансжирів на добровільній основі завдяки співробітництву промисловості та уряду.

Країна

Компанія

Ознаки

Бельгія, Чеська Республіка, Франція, Нідерланди, Польща

Вибір програм маркування

Добровільна система маркування продуктів, що відповідають діапазону харчових критеріїв, встановлений національним урядом в співпраці з програмою The Choices. Однією з численних вимог до ярлика Choices є: "Вміст трансжирних кислот <1,3 % від загальної енергії".

Німеччина

Спільна ініціатива німецької харчової промисловості та Федерального міністерства продовольства, сільського господарства та захисту споживача щодо розробки дорожньої карти мінімізації трансжирних кислот у продуктах харчування

Навчання та співпраця всередині промисловості з метою використання альтернативних аналогів трансжирних кислот

Нідерланди

Task Force on Fatty Acid Composition

Впровадження:дослідження та розвиток можливих альтернатив до трансжирних кислот та насичених жирів; навчання галузі щодо вищеззначеного; подальший моніторинг та оцінка впливу

Великобританія

Public Health Responsibility Deal

Широкий набір цілей в сфері охорони здоров'я, що на добровільній основі мають досягатись компаніями, які працюють в харчовій промисловості (такі як відмова від використання у виробництві штучних трансжирів)

Проаналізувавши законодавство вищезазначених країн ЄС, слід відмітити, що ці країни починаючи з 2003 року стали першими, хто заборонив вміст трансжирних кислот в харчових продуктах.

Після повної заборони використання трансжирних кислот було встановлено граничну межу, яка не повинна перевищувати 2 г на 100 г загальної кількості усіх жирів, що містяться в харчовому продукті.

Таким чином, наявна ситуація на ринку харчових продуктів потребує прийняття негайних адекватних комплексних законодавчих заходів у тому числі заборони застосування гідрогенізованої пальмової олії у виробництві харчових продуктів, які здебільш споживаються дітьми, встановлення додаткових вимог до маркування харчових продуктів, що містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії.

2. Мета і завдання законопроекту

Завданням законопроекту є удосконалення законодавства у сфері дитячого харчування з метою підвищення якості продуктів, що споживаються дітьми.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Даним законопроектом пропонується внести зміни до деяких законів України, якими зокрема передбачити наступне:

Змінами до статті 6 Закону України "Про молоко та молочні продукти" пропонується уточнити, що пальмова олія поряд з іншими жирами та білками немолочного походження заборонена для використовуватися у виробництві традиційних молочних продуктів.

Змінами до статті 9 та 10 "Про дитяче харчування" пропонується встановити заборону використання гідрогенізованої пальмової олії та гідрогенізованих рослинних жирів, олії (масло) насіння кунжуту та/або олію (масло) насіння льону, глютен, а також інгредієнти вироблені із застосуванням пестицидів у виробництві дитячого харчування.

Змінами до статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" пропонується доповнити терміни визначенням щодо трансжирних кислот.

Змінами до статті 20 цього Закону пропонується визначити граничний вміст трансжирних кислот в харчових продуктах, що призначені для кінцевого споживача та тих, що призначені для постачання в заклади роздрібної торгівлі, включно електронної торгівлі (не більш ніж 2 г на 100 г загальної кількості усіх жирів, що містяться в харчовому продукті), а також зобов'язати операторів ринку при постачанні харчових продуктів іншим виробникам надавати інформацію про кількість трансжирних кислот у таких продуктах.

Змінами до статті 32 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" пропонується заборонити використання гідрогенізованої пальмової олії, сухих молочних продуктів з додаванням гідрогенізованих рослинних жирів у виробництві продуктів дитячого харчування та традиційних харчових продуктів, кондитерських виробів, у тому числі з какао, шоколаду та продуктів з вмістом шоколаду, морозива. Статтю 37 цього Закону України доповнити пунктом щодо обігу харчових продуктів, в яких вміст трансжирних кислот перевищує 2 грами на 100 грамів загальної кількості жиру у харчовому продукті.

Змінами до статті 65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" встановлюється відповідальність за пропонування до реалізації або реалізація харчових продуктів або кормів, що містять речовини та/або інгредієнти, заборонені законодавством. За таке порушення пропонується передбачити накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі сорока мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі двадцяти п'яти мінімальних заробітних плат. Тобто, станом на 2021 рік це відповідно 240000 та 150000 гривень.

Змінами до Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" пропонується встановити особливості маркування харчових продуктів, що містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії або не містять, не складаються або вироблені без використанням пальмової олії. Також пропонується встановити, що у назві харчових продуктів, які містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії, сухих молочних продуктів з додаванням гідрогенізованих рослинних жирів, забороняється вживати терміни "Шоколад", "Шоколад з добавленнями", "Шоколад з начинкою, шоколад з наповнювачем", його однокореневі (споріднені) та співзвучні до нього слова будь-якою мовою. Також, при зазначенні інгредієнтів законопроектом передбачено правило, за яким за наявності у складі харчового продукту гідрогенізованих жирів у маркуванні такого продукту обов'язково зазначається "повністю гідрогенізований" або "частково гідрогенізований" із зазначенням їх частки (у відсотках) у готовому продукті.

Зміни до статті 61 Основ законодавства України про охорону здоров'я мають технічний характер.

Новою статтею 212 Закону України "Про рекламу" пропонується встановити, що реклама дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування повинна відповідати вимогам, встановленим Законом України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів".

Набрання чинності законом пропонується встановити з дня, наступного за днем його опублікування. Проте, задля належної підготовки його впровадження пропонується введення його в дію через один рік з дня набрання ним чинності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини в даній сфері врегульовані законами України:

Основи законодавства України про охорону здоров'я;

"Про рекламу";

"Про молоко та молочні продукти";

"Про дитяче харчування";

"Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

"Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин";

"Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів".

Реалізація даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат бюджетних коштів, у тому числі з Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме, зокрема:

вдосконаленню нормативно-правового регулювання питань, пов'язаних з безпечністю та якістю дитячого харчування;

підвищенню якості харчових продуктів;

гармонізації українського законодавство у сфері дитячого харчування з вимогами законодавства держав-членів Європейського Союзу;

зменшенню захворюваності населення.

 

Народні депутати України:

Опрос