Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс гражданской защиты Украины относительно урегулирования вопроса выплаты единовременной денежной помощи в случае гибели (смерти), инвалидности или частичной утраты трудоспособности без установления инвалидности лиц рядового и начальствующего состава службы гражданской защиты

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.10.2020 № 4286
Дата рассмотрения: 29.10.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту Закону України "Про внесення змін до Кодексу цивільного захисту України щодо врегулювання питання виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту"

1. Резюме

Метою прийняття проєкту Закону України "Про внесення змін до Кодексу цивільного захисту України щодо врегулювання питання виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - проєкт Закону) є підвищення соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членів їх сімей.

2. Проблема, яка потребує розв'язання

На сьогодні розміри одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту порівняно з розмірами одноразової грошової допомоги, яка виплачується військовослужбовцям, поліцейським та членам їх сімей за аналогічних підстав, є найнижчими.

Така диспропорція між розмірами одноразової грошової допомоги для зазначених категорій осіб виникла через відмінність механізму обчислення розміру одноразової грошової допомоги для військовослужбовців, поліцейських і членів їх сімей та осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту і членів їх сімей.

Так, згідно із статтею 118 Кодексу цивільного захисту України та пунктом 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року N 908 відповідно до зазначеної статті, розмір одноразової грошової допомоги визначається, зокрема, виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

В той же час, як це передбачено статтею 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 99 "Про Національну поліцію", розміри одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, поліцейським та членам їх сімей визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року.

Відповідно до частини першої статті 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з ризиком для свого життя та здоров'я щодня залучаються до гасіння пожеж, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій в умовах екстремальних температур, задимленості, загазованості, загрози вибухів, обвалів, зсувів, затоплень, радіоактивного, хімічного забруднення та біологічного зараження, інших небезпечних проявів, проведення піротехнічних робіт, пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після воєн, сучасних боєприпасів та підривних засобів, проведення аварійно-рятувальних робіт тощо.

Так, упродовж січня - грудня 2019 року в Україні органами та формуваннями Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС), зокрема, в населених пунктах та на об'єктах суб'єктів господарювання, було зафіксовано та ліквідовано 95915 пожежі. При цьому, під час ліквідації пожеж було врятовано 1914 людей (з них 228 дітей) та матеріальних цінностей на суму близько 5 млрд 331 млн 985 тис. грн.

Крім того, протягом 2019 року піротехнічними підрозділами ДСНС було забезпечено оперативне реагування на всі випадки виявлення населенням вибухонебезпечних предметів та виконання планових робіт з гуманітарного розмінування території України, а саме виявлено, вилучено та знешкоджено 67415 вибухонебезпечних предметів.

Згідно зі статтею 115 Кодексу цивільного захисту України обов'язок щодо забезпечення соціального та правового захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів покладено на державу.

Частинами першою, другою статті 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права та не може бути привілеїв чи обмежень за будь-якими ознаками.

Отже, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, здійснюючи функцію держави, спрямовану на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період, та члени їх сімей повинні мати однакове та рівне з військовослужбовцями, поліцейськими та членами їх сімей право на соціальний захист та соціальне забезпечення.

3. Суть проєкту акта

Проєктом Закону передбачається викласти в новій редакції статтю 118 Кодексу цивільного захисту України та доповнити цей Кодекс новими статтями 1181 - 1184, відповідно до яких виплата одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їх сімей буде здійснюватися за нових умов та у підвищених до рівня, передбаченому за аналогічною виплатою для військовослужбовців, поліцейських та членів їх сімей, розмірах.

Тобто, розмір одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їх сімей буде обчислюватися, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року.

4. Вплив на бюджет

Реалізація Закону України "Про внесення змін до Кодексу цивільного захисту України щодо врегулювання питання виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" буде здійснюватися в межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України для утримання ДСНС.

5. Позиція заінтересованих сторін

Проєкт Закону без зауважень погодили Спільний представницький орган всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань і Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні.

6. Позиція заінтересованих органів

Проєкт Закону без зауважень погодили Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України і Міністерство фінансів України.

Міністерство юстиції України надало висновок за результатами правової експертизи проєкту Закону. Загальна підсумкова оцінка: відповідний.

7. Підстава розроблення проєкту акта

Проєкт Закону розроблений ДСНС за власною ініціативою.

 

Міністр внутрішніх справ України

А. Аваков

Опрос